Berichten betreffende ATCMÏ. BURGERLIJKS STAND BEU GEMEENTE HELDER. BURGERLUIS STWil DER (M1TE 21,HL Men meldt, dat een secondant aan de Pransche School te H„ die een ongeoorloofde minnehandel met zijne hospita had aangegaan en door den echtgenoot op de daad moet betrapt zijn, in een overhaaste vlucht zijn behoud heeft ge zocht, waarbij men het ergste vreest. De ongelukkige stond tot hiertoe als een onbesproken, kundig jong mensch bekend, die in hooge mate de goedkeuring zijner superieuren weg droeg. Bij de artillerie-instructie-compagnie te Schoonhoven wordt weder eene oproeping gedaan voor jongelieden, die geschikt en genegen zijn, om daar geplaatst te worden, ten einde op bevordering te kunnen dienen. Het is der regeering in den laatsteu tijd mogeD geluk ken eenige jonge artsen, die het staats-examen met gunstig gevolg hebben afgelegd, op de bekende voorwaarden als olïi- cieren van gezondheid voor het leger in Oost-Indië en voor de zeemacht te engageeren. Nog eenige zijn voornemens eene dergelijke verbindtenis aan te gaan, welke hun ver schillende voordeelen aanbiedt. De ontevredenheid onder het korps officieren van gezondheid is echter over 't algemeen zeer groot, te meer daar nog altijd de verwacht wordende bevorderingen en verbeteringen van hun toestand onder de vrome wenschen blijven behooren. Benoemingen, enz. Z. M. heeft o. a. benoemd tot ridder der orde van den Nedcr- landsclien leeuw, den gezagvoerder van het stoomschip Prins Hen drikden heer E. Oort. Met meldt van Batavia dd. 19 Juli het volgende: Met het stoomschip Baron Sloet van de Beele zijn den 17 Juni van Riouw onder gewapend geleide en toezicht van een schout alhier aangebracht de drie hoofdaanvoerders van den in het vorige jaar op Deli verwekten opstand. Met dezelfde gelegenheid kwamen hier aan een40tal Atcliineezen, die door een onzer oorlogsbodems in de wateren van Atchin als opvarenden zijn gevangen genomen en verder met het stoomschip Sunda naar Riouw waren overgevoerd. Het zijn stevig gebouwde lieden met een brutalen oogopslag en een onverschrokken voorkomen. Ook zou, naar men wil, eveneens een sergeant-majoor hier ge vankelijk binnengeleid zijn, die geruimen tijd geleden uit zijn gar nizoen te Willem I deserteerde, tc Dell aan wal stapte, van daar naar Atchin overstak en gedurende den jongsten oorlog de Atclii neezen tegen onze troepen bijstond. Hij moet zich onlangs te Penang, alwaar hij in het belang van den sultan tijdelijk werkzaam was, opgehouden hebben, daar ont dekt en door de Engelsche autoriteiten aan ons gouvernement uitgeleverd zijn. Met de Engelsche mail is nog aangekomen een door het gou vernement in het Rijk van Atchin gebruikte hadji, van Sumatra's Westkust gebooi'tig. Bedoelde persoon wordt gezegd een groot gedeelte vgn het gebied van den sultan doorkruist te hebben en belangrijke inlichtingen aan de Regeering te kunnen verschaffen. -Men schrijft van de reede van Atchin aan de Indiër «Te Edi waait onze vlag en de radja van die plaats komt menig maal aan boord van De Br ieldie daar in station is. Men zegt dat Edi 2000 gewapenden op de been kan brengen. Een paar door Z. M. schepen prijs gemaakte prauwen lagen daar ter reede. «Te Atchin zag ik niet veel volk aan den wal. Ik onderstel, dat ze nu meer binnenslands de punten versterken, waar wij op rukken. Bij het aanschouwen van de vallei van Atchin vraagt men zich af: "waarom niet de omliggende bergpunten bezet en van •daaruit geageerd Zij zijn weinig begroeid, sommige plekken zijn ■kaal en zij loopen niet steil af en op. »Den 4dcn kwam de Telegraaf met een brik onder Engelsche vlag liier aan, The Mariner Hope; den volgenden dag werd deze als prijs naar Deli gesleept. «De Siak kwam mede met een brik ter reede, maar deze werd terstond vrijgegeven. «Den 6den wierp een bark (koopvaarder) onder Turkschc oor- 'logsvlag het anker ter reede uit. De lading bestond uit een 600- tal hadjies. De Zeeland liet zijn anker slippen, ging naast de bark liggen en toen uit de papieren na onderzoek bleek, dat hoogst waarschijnlijk de gezagvoerder iiiet bekend was geweest met de blokkade, liet hij onzen braven Turk het anker lichten en door de Siak twee mijlen uit den wal escorteeren. «Den 7den kwam Zr. Ms. stoomer Schouwen uit Nederland ter reede. «De blokkade wordt nu goed toegepast en er lagen laatstelijk 15 prauwen en 1 schoener te Edi, die door de oorlogschepen zijn -opgebracht. «Het weder was zeer fraai in 't begin dezer maandmaar een paar weken geleden hebben hevige winden en zee het verblijf ter reede niet aangenaam doen zijn." IIOQRNSCHE CORRESPONDENTIE. Bij ge"brék van ander nieuws, wil ik met uw goedvinden, M. d. R., uwe lezers iets mededeelen over de hier ten vorige jare opge richte werkmansvereeniging. Zoo als ik in mijn laatste schrijven over die vereeniging meldde, was 1 Juli de dag aangebroken, waarop zij moest beginnen met het doen van uitkeeringen bij ziekten enz. van die leden, welke daarop recht hadden. Het bedrag der uitkeering was op de laat ste algemeenevergadering gesteld: voor iedere zes dagenverzuims van werken door ziekte of kwetsuren f 4.en zulks tot een maxi mum van f 20.voor ieder lid per jaar. Dat het bestuur en de commissie van toezicht in dit voorstel toonden niet met kwistig heid te werk te willen gaan en toch op haar voorstel de goedkeu ring van bijna alle leden verwierf, was voor haar zeker een be moedigend antwoord. ?t Viel niet te ontkennen, dat bet bepalen eener uitkeering voor riekten enz., zonder eenige gegevens als basis te kunnen aanne men, een moeielijke taak was. Zeer waarschijnlijk is het dan ook "wel, dat, wanneer de endervinding hier wat vastere grondslag aan de hand doet, eene wijziging in die uitkeering wellicht hot gevolg zal Vezen, te meer daar volgens de statuten der vereeniging, tel ken jare die uitkeering mag worden veranderd. ik wil u nog een en ander melden betrekkelijk het doel«er naar te sLreven om den werkman van lieverlede goedkoopere en betere woningen, zoo mogelijk allengs in eigendom, te verschaffen." Reeds vroeger meldde ik u, dat tot het ten uitvoer brengen van dit punt verschillende personen waren uitgenoodigd, zich als eene commissie teformeeren, aan welke uitnoodiging was gevolg gegeven. Ik wil niet uitwijden over de moeielijkheden cn teleurstellingen, welke die commissie wellicht staan te wachten, doch liever met belangstelling hare werkzaamheden volgen en een woord van dank haar brengen voor de bereidwilligheid, waarmede zij hare taak heeft aanvaard, indien, wat nietmoog' geschieden, zijdoor de wei nige medewerking van hare stadgenooten, hare taak niet kan vol doen. De commissie schijnt thans gevorderd tot het zich voorzien van bouwterrein, althans in de Dinsdag jl. gehouden raadsvergadering was door haar een verzoekschrift ingediend tot het in eigendom of erfpacht verkrijgen van een terrein, geschikt voor den aanbouw van 40 arbeiderswoningen. 't Adres werd natuurlijk verwezen naar de daarvoor bestaande commissie, doch ik twijfel geenszins of de raad onzer gemeente zal, in aanmerking nemende het schoone doel, met deze aanvraag beoogd, een goed voorbeeld geven aan onze stadgenooten, door mede te werken tot iets, wat Hoorn tot sieraad zal strekken. Laten dan allen bet bewijzen: dat zij er trotsch op zijn, zulle eene vereeniging in hunne stad te bezittenopdat zij misschien spoedig tot den vreemdeling, die onze veste bezoekt, kunnen zeg gen ziedaar de vruchten van een goed overlegd werkziedaar do eerste stap gedaan tot eene. bevredigende oplossing der sociale kwestie! ziedaar de waarheid van het motto onzer werkmansver eeniging Door overleg en werkzaamheid, Wordt huiselijk geluk bereid. Een verpletterende slag zal hierdoor worden toegebracht aan hen, die zich niet ontzien door het eisclien van hooge huren, als het ware te azen op het zweet en de welvaart van den wcrkipan, alleen om op gemakkelijke wijze hun kapitaal te vermeerderen. Van 29 Aug tol 2 Sept. 1S73. ONDERTROü W D Geen e. GEHUWD; P. Roskam en K. Stokebrand. BEVALLENC. Oeljee geb. Schotanis, Z. G. Wissekerke gcb. Scha - gen, Z. A. E. Osteudorf geb. Koekkoek, Z. B. C. Krom geb. Bui- kes, Z. M. E Mulder, Z. C. Gerla geb. de Roo«, D. J. M. Krap. geb. Poesenou, D. E. H. Krul geb. Baan, D. G. Paber geb. ScPiel— linger, Z. S. van Gelder geb. dc Jong, Z. A. Kleijn geb. Bakker, Z. H. J. van der Kraan geb. Gorter, D. M. M. Meskcs geb. Vinke,Z. J. M. dc Fauwe geb. Mathieu, Z. OVERLEDEN M. Jonker geb. Daalder, 82 j. N. J. Spruit, 10 w, J. G. E. van We'teren, 7 j. P. C. Denncman, 6 m. C. Homburger 19 j. L. J. Kassies, 59 j. R. J. Mooij, 30 j. A. Romijn, 2 j. cn G m. Ambtshalve ingeschreven 4. Van 15—31 Aug. 1873. ONDERTROUWD Jan Biersteker en Haartje Bregman, wed. van Jb. Schrieken. Maarten Vriendjes, weduwnaar van G. Schrijver en Lceutjo Bakker, wed van J. Schrijver. GETROUWD Gerrit van Pelt en Antje Grin. GEBORENPïeter, zoon van K. Spaans cn G. Braven. Frans, zoon van J. Mosk en T. Maarees. 3rcgljc, dochter van C. Schrijver on L Visscher. Klaas, zoon van P. Paarlberg en N. Slot. Catharina Anna dochter van J. Brammer en E. Smuuk. Jacob, zoon van W. Broed en A. Del ver. OVERLEDEN Jacob, 7 m. zoon van P. Brommer en J. Stins. Jan,, ra zoon van G. Boontjes en N. Jongejau. Dicuwertje Kuiper, 83 j. wed. van H. Out. Simon, 3g j zoon van S. Spaans en J. Kuijs. Jan Blokland, 63 j. man van M. Lnngedijk. Jacob, 4 j. zoon van C. Swarthof en G. de Boer. Neoltjc, 1 j. dochter van K. Noorden oii A. de Leeuw. SCHEÉPSTBJDÏiGEfc'. Binnengekomen te Helder. 30 Aug. Trientje, Schön, Archangel. 31 Zephyriis, Niholscon, Newcastle. Perle, Wirtjes, Archangel. Afiena, Boswijk, dito. Thorskog, st. St. Petersburg. Libra, Jorgensen, Wyborg. Haabct, Christensen,*lito. Martin Lut- her, Eliassen, "Drammen. Herman de Ruijter, Draijcr, Hel- singfors. '1 Sept. Diana, st. Londen. George Smith, Marshall, Sunderland. Vivid, Bedingfield, dito. Suceess, James, Seabam. Nelson, Air, Newcastle. Het Vertrouwen, Meetor, Middlesbro. Bravo, st. Stettin. Onderneming, van der Veen, Riga. Leda, Doijen, Archangel. Signrd, Larsen, dito. Ellen. Thcrkelsen, Peters- burg. Carolina, Bredesen, Sundsvall. Halfdan, Sievertsen, Söderham. Lanko, Matsen, Wyborg. 2 Vesta, st., Bayonne. Kerstina, Clausen, Archangel. Uitgezeild te Helder. 30 Aug. Nma, st., Bordeaux. 31 Jason, st. Batavia, via Suez. Sherburn, st. Sunderland. Hawk, st IIull. '3 Gezusters, de Boer, Riga. Enterprise, Ditmansen, Oostzee. Phönix. Larsen, Drammen. 1 Sept. Zr. Ms. st. 't Loo, komm. Rijk, Hellevoetsluis. AnnaPau- lowna, st. Koningsbergen. Cycloop, st. Kroonstad. Atlas, st. Riga. Rotterdam, st. Stettin. 2 Niets uitgezeild. 282ste STAATS-LOTERIJ. Vijfde Klasse. Eerste Trekking. No. 6259 f 1000.— No. 3584 f 400.— No. 19942 f 200.— Nos. 3287, 3472, 3516, 4222,4520,7273,8732, 11428, 12687, 13120 en 1509S elk f 100. marktberichten. ALKMAAR, 30 Aug. Aangevoerd 5 Paarden f72 a 265, Veulen f-.3 Koeien f 272 a 310, 13 nuchtere Kalveren f 17 a 26, 94 Schapen f21 a 36, 33 Lammeren

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 3