E1DERSCBE COURANT. Jfieuros* en <ftÖoerientie--6föD. Zaterdag 6 September. ,M -1285. Dertiende Jaargang. 1875, gedeelte. Bekendmaking. Kennisgeving. Jgiet-ojfinM gchecltc. Zitting van den Gemeenteraad, Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0,50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 1—4 regels ie 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. GIL T J E S. BURGEMEESTER en 'WETHOUDERS der gemeente MELDER brengen ter openbare kennis, dat het EERSTE SUPPLETOIR-KOHIER VAN DEN HOOFDELIJK EN OMSLAG, dienst 1873, door den Gemeenteraad in zijne zitting van den 2 dezer is vastgesteld en gedurende de eerstvolgende acht werkdagen op de gewone kantooruren voor een ieder ter Secretarie ter lezing nedergelegd. Helder, den Burgemeester en Wethouders voornoemd, 3 Sept. 1873. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de begrooting der inkomsten en uitgaven der ge meente voor het dienstjaar 1874, gisteren aan den Gemeenteraad aangeboden, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd, en in afschrift, tegen betaling der kosteö, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Helder, den Burgemeester en Wethouders voornoemd, 3 Si-pt. 1873. STA K MAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Dinsdag 2 September 1873. Voorzitter Mr. K. J. C. Stfckman Bosse, burgemeester. Secretaris L. Verhey. Aanwezig 13 feden. Afwezig de heeren van Kelckhoven, Boom, Janzen en de Breuk, de 3 laatsten met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1.) Beëediging van nieuwe leden. Het nieuw benoemde lid, de heer Stakman Bosse, legt in han den van den wethouder Boomsma, de vereischte eeden af, terwijl de andere nieuwe leden, do heeren Graat, Groen, Berghuijs, Werendlijn Smit en Giltjes daarna in handen van den voorzitter deze plechtigheid herhalen en na afloop daarvan zitting nemen. 2.) Benoeming van een Wethouder. Ten gevolge van de aftreding van den heer Graat als lid van den gemeenteraad, is eene vacature ontstaan als wethouder, waarin thans moet worden voorzien. Alvorens tot de benoeming over te gaan, verzoekt en verkrijgt de heer Graat het woord. Hij wijst de vergadering op de familie betrekking, die er bestaat tusschen den onlangs benoemden ge meente-bouwmeester en hem, waarom hij verzoekt dat de verga dering hare stemmen niet op hem uitbrengt. De voorzitter brengt der vergadering in herinnering, dat de betrekking van gemeente-bouwmeester een geheel afhankelijke be trekking is en hij, wordt hij in eene vergadering van het D. B. geroepen, slechts een adviseerende stem heeft, reden waarom hij in de relatiën tusschen den heer Graat en den gemeente-bouw meester volstrekt geen kwaad voor de gemeentebelangen ziet. Bij de daarna plaats hebbende stemming blijkt, dat de heer Graat is gekozen met 9 stemmen. De heer de Breuk bekwam 3 stem men en éen briefje was in blanco ingeleverd. Op de vraag van den voorzitter aan den heer Graat of de be noeming door hem wordt aangenomen, wenschte hij het in beraad te nemen, volgens art. 85 G. W. 3.) Benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand. Mede ten gevolge van het aftreden van den heer Graat als lid van den Raad, is eene vacature ontstaan als ambtenaar van den burgerlijken stand. De heer Graat wordt gekozen met 11 stemmen. Do heeren Eosse en Braaksma bekwamen ieder 1 stem. Door d<m gekozene wordt de benoeming aangenomen. 4.) Vaststelling van het Suppletoir Kohier van den hoofdelijken omslag. Het de suppletoir kohier van den H, O., dienst 1873, dat gedu rende den bepaalden tijd ter visie had gelegen en waartegen geene bezwaarschriften waren ingekomen, wordt vastgesteld tot een be drag van f 365.12. 5.) Brief van Gedeputeerde Staten over de subsidie der school. De secretaris leest voor een brief van heeren Gedeputeerde Sta ten, houdende mededeeling, dat door deze gemeente moet worden bijgedragen, in de kosten van de nieuwe school, dat zal worden bekostigd door rijk en provincie en de aanbesteding te Haarlem zal plaats hebben. Voor kennisgeving aangenomen. 6.) Aanbieding der begrooting van '1874. De gemeente-begrooting voor 1874 wordt aangeboden en de secretaris doet mededeeling dat het bedrag der ontvangsten en uitgaven van genoemde bcgrooting is156.076.90 Van het Algemeen Weeshuis 14.505.03 Burgerlijk Armbestuur10.750. de dienstdoende Schutterij1.302.17 Bij loting splitst zich de vergadering in 3 afdeelingen, die op nader te bepalen dagen zullen bijeenkomen tot het onderzoeken der begrooting. 7.) Ingekomen stukken. a. De voorzitter deelt mede, dat is ingekomen een schrijven van heeren Gedeputeerde Staten, houdende mededeeling, dat het heffen der verbruiksbelasting op het gemaal nog tot uit. December 1873 cn op het gedistilleerd tot ultimo April 1874 mag voortduren, en indien de toepassing van bedoelde belasting nog verder wordt verlangd, de daartoe betrekkelijke besluiten vóór 15 October a. s. moeten worden ingezonden. De voorzitter wijst op den treurigen fmanciëelen toestand der gemeente en acht het zeer noodig, dat op nieuw aan Z. M. de toe passing dier belasting wordt verzocht. b. De Secretaris leest voor eene missive van den Kamer van Koophandel, houdende verzoek om eene toelage van f300.-tot net doen drukken der plans van de ontworpen vergrooting der haven en het zenden daarvan aan de leden der Tweede Kamer, teneinde aan deze zaak meer publiciteit te geven en misschien spoediger tot eene afdoening van dit belangrijke werk te geraken. De Voorzitter zegt, dat het volgens zijne meening beter ware, als de Kamer van Kooph. zich wendde tot de reederijen, die bij de vefgrooting der haven rechtstreeks belang hebben. De heer van Veen hecht weinig aan de medewerking der reede rijen, vooral wat aangaat de Amstcrdamsche, zullende deze, met het oog op het Noordzee kanaal, weinig met deze vergrooting in genomen zijn. De heer Berghuijs verecnigt zich met den vorigen spreker. De heer de Lange geeft, als president van de Kamer van Koop handel, eenige nadere toelichting. De heer Graat brengt der vergadering in herinnering, dat reeds een adres aan den Minister van Binnen 1. Zaken is gezonden, waarop tot heden nog geen antwoord is' ontvangen, tevens wijzende op de vreemde houding, die men zou aannemen, om door het aan wenden van hulpmiddelen, als het ware, op een antwoord aan te dringen. Uit dien hoofde is hij tegen het verleenen eener toelage. De heer Ilugenholtz gelooft niet dat er zwarigheid kan bestaan tot het verleenen van die toelage, in aanmerking genomen de groote voordeelen, die er door kunnen worden verkregen. De beer Braaksma is het geheel eens met den heer Graat en is, tengevolge van de vreemde houding, die men, in zijn oog, aan neemt, tegen het verleenen der toelage. Eindelijk wordt door den Voorzitter aanbevolen om nan de Kamer van Koophandel de toelage toe te staan, d^ar dan al het mogelijke is aangewend om tot een eindoplossing te komen. In stemming gebracht zijnde, wordt het voorstel aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Graat, Boom sma en Braaksma. Wordende tevens goedgevonden deze toelage te dekken uit de post van onvoorziene uitgaven. c. Wordt gelezen een missive van den hoer A. E. J. Graat, waarin hij mededeelt de benoeming tot gemeente-bouwmeester aan te ne men. Voor kennisgeving aangenomen. d. Door den Voorzitter wordt gewezen op den onhoudbaren toe stand van de Koningstraathij deelt mededat er door hot D. B. en de commissie voor onderhoudswerken een plan is gemaakt om aldaar een riool te leggen, waarvan de kosten zijn begroot op f3180.welke gelden hij voorstelt voor dat doel toe te staan, met welk voorstel de vergadering zich vereenigt. e. Eindelijk wordt nog medegedeeld dat een brief is ontvangen van den adjunct-mspecteur van den geneeskundigen dienst in Noord-Holland, waarin deze, met het oog op de in Duitschland voorkomende cholera, aanraadt voorloopige maatregelen tegen deze zoo gevreesde ziekte te nemen. De Voorzitter deelt mede, dat bereids een lijst is opgemaakt van heeren, die men tot het vormen van eene cholera-commissie wenschte te verzoeken, bestaande uit de heeren Boomsma, Braaksma, de Lange en Jelgersma, als leden van den Raad; Bakker, Haremaker, Snel, Bitter en Venster, als geneeskundigen en van Veen en Moorman, als leden van het arm bestuur. Het voorstel, om aan deze commissie een voorloopig crediet van f500.toe te staan, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Op de gewone rondvraag, niemand meer liet woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1