Gemeenteraad te Texel. BüllGEULUKË SiMD DER GEMEEXTE HELDER. vervoerd eu de kapitein heeft zich bij de rrchtbank ver antwoord. Op voordracht der Berlijnsche *Letteryerein" heeft de directeur-generaal der Pruisische posterijen twaalf vrouwen en meisjes belast met de controle op de gelden bij verschil lende postkantoren. Het aantal bezoekers der Weener tentoonstelling be droeg in Augustus 824,200 betalende en 354,645 niet be talende; te zamen 1,178,845, zijnde 105,580 minder dan in Juli. Te Bram le Comte, in Henegouwen, is een vrouw in hechtenis genomen die, als haar schuld bewezen kan worden, een waardige plaats zal innemen in de rij der beruchtste giftmengsters. Zij is genaamd de weduwe Delau en heeft niet minder dan zeven pogingen tot vergiftiging op haar ge weten. Een 70jarige vrouw was het eerste slachtoffer van hare praktijken; zij is bezweken. Daarop volgde een harer schuldeischers, die tengevolge van het gebruik van koek met rattenkruit doodelijk ziek werd aan ziju behoud wordt ge wanhoopt, de doctoren verklaren dat hij geheel doortrokken is van arsenicum. Een derde maal poogde zij zes personen tegelijk te vergiftigen, doch deze poging is waarschijnlijk geheel of gedeeltelijk mislukt. In de gevangenis heeft de verdachte gepoogd zich door scherven van een aarden pot van het leven te berooven, zoodat zij thans geducht gewond is. De correspondent van de Times deelt thans mede op welke wijze de carlisten in hun oorlog gebruik maken van petro leum. Deze ontvlambare vloeistof wordt door de soldaten in een brandspuit gepompt en dan met een slang gespoten op het dak van het belegerd gebouw als dit geheel verza digd is, wordt het beschoten met gloeiende kogels, en een onbluschbare brand breekt uit. De koniugsgezinden maken hiervan slechts gebruik als laatste hulpmiddel, en zij veront schuldigen zich deswege met hun gebrek aan artillerie. Benoemingen, enz. De luitenant ter zee 2e ld. P. M. W. T. Kraijenhoff van de Leur,, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 2n dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Vergadering 2 September 1873. Present 10 leden. Afwezig de heeren Keijser, Reij en Hillenius. De notulen der vorige vergadering worden gelezen. De heer Zijm maakt aanmerkingen op het daarin gerelateerde, als zoude hij gesproken hebben dat hij de raadsvergaderingen voor het vervolg gaarne bepaald zag op dagen, die voor de Roomsch- Catholieken geen feestdagen waren. Hij verklaarde gezegd tc heb ben niet alleen Roomsch-Catholieke feestdagen, maar ook die van andere gezindten in een algemcenen zin; (christelijke feestdagen). Als zoodanig gewijzigd, worden de notulen goedgekeurd. Verder ging men over tot de installatie der nieuw benoemde leden, zijnde de heeren Langeveld, Loman, Mentz, Dros en Vlaming, bij welke gelegenheid de voorzitter vooral het woord richtte toe den heer P. Langeveld, die op bijna 88jarigen leeftijd nog lust en kracht gevoelde zijne nieuwe betrekking als raadslid te aanvaar den, met dankzegging tevens voor de vele diensten, door hem reeds aan dit eiland bewezen. De Voorzitter stelt aan de orde 1. Benoeming van een wethouder, in plaats van den heer P. Langeveld, die tevens weder herkiesbaar is. De heer Langeveld verzocht voor ditmaal verschoond te blijven. Wordt benoemd tot wethouder de heer Goninclc Westenberg, met algemeene stemmen, die deze betrekking met een korte toe spraak verklaarde te aanvaarden, en daarbij een woord van dank voegde aan zijn voorganger, den heer Langeveld, voor zijne veel vuldige belangelooze diensten aan Tcxel's ingezetenen bewezen. 2. Benoeming van ambtenaars van den Burgerlijken Stand. Daartoe worden benoèmd de heeren Loman en P. Langeveld. 3. Mededeeling van ingekomen stukken en provinciale bladen aangenomen voor kennisgeving. 4. Missive van den heer C. Tijs Zijm, berichtende, dat hij de benoeming als lid der plaatselijke schoolcommissie aanneemt. 5. Missive van den heer G. Smit, hulponderwijzer te den Burg, verzoekende als zoodanig eervol ontslag, en wel tegen 1 October a. s., welk eervol ontslag aan dezen wordt verleend. 6. Missive van den heer A. Blom, verzoekende eervol ontslag als lid der plaatselijke schoolcommissie, wegens vertrek naar el ders, welk ontslag eervol verleend wordt. 7. De Voorzitter stelt voor, aangezien het noodig is, er zoo spoe dig mogelijk voorzien worde in de vacaturen van een hoofd- en hulponderwijzer te den Burg, dat men bepale en vaststelle het jaarlijksch tractement voor die betrekkingen. Wil men uitzicht hebben op sollicitanten, meende hij, dat eene verhooging vantrac- tementen noodzakelijk was. Ilij stelde daarom voor, het tracte ment van den hoofdonderwijzer te den Burg te brengen van f 730. op f 850. De heer Mentz wenschte in het belang van het onderwijs die benoeming te doen uit het onderwijzers-personeel te Texel, waar onder knappe onderwijzers tc vinden zouden zijn, zeer geschikt tot waarneming dier hoofd onderwijzersplaats. De Voorzitter zegt, dat zulks nog niet aan de orde is. De heer Bakker wil, dat het tractement der onderwijzers zoo danig wordt gesteld dat die menschen daarvan kunnen leven en zij niet genoodzaakt zijn bij hun vak nog andere affaires uit te oefenen. De Voorzitter repliceert en zegt, dat de wet op het onderwijs verbiedt dat een onderwijzer daarbij andere affaires verricht, waar onder het onderwijs zou lijden dat, zijn de zoodanigen bekend, de Raad slechts mededeeling behoeft te doen aan heeren Gedeputeerde Staten, en het ontslag dadelijk volgt. De heer Dros is vóór het onderwijs, wil ook, dat dit onderwijs goed worde betaald is ook voor de verhooging van het tractement voor den onder wijzer te den Burg: de tegenwoordige verdceling der tractementen van onderwijzers alhier zij'n volgens zijn meening niet evenredig en noemt hij onrecht. Hij vraagt, waarom te De Cocksdorp liet tractement zooveel minder is als dat aan deiï Eurg, terwijl het getal schoolkinderen hetzelfde is? En zoo is het ook op andere dorpen. De Voorzitter meent, dat bij het vaststellen van het onderwij- zefs-tractement te den Burg, men waarschijnlijk daarbij in over weging heeft genomen het duurder leven aan het hoofddorp dan elders. De heer Westenberg meent, dat het tractement van f 850.te laag ishij wil, dat zulks gebracht worde op f 900. De heer Mentz steunt den heer Westenberg. Het voorstel van den Voorzitter wordt daarop in omvraag ge bracht en aangenomen; tegen stemden de heeren Westenberg en Mentz. 8. De Voorzitter stelt aan de orde de verhooging en vaststel ling van tractementen der hulponderwijzers te De^Cocksdorp, Oude- schild en Oosterend, en wel van 1' 400.op f 450.ieder, en to den Burg op f 475.met ingang van 1 October aanstaande. Na eene bespreking wordt daartoe besloten. 9. De Voorzitter stelt voor een vergelijkend examen te houden voor de betrekking van hoofdonderwijzer te den Burg, en te dier zake, in overleg met den Schoolopziener, een algemeene oproeping te doen. De heer Mentz wenscht dat vergelijkend examen te bepalen bij de onderwijzers alhier, van sommige waarvan men de ervaring heeft bekomen dat zij niet alleen in theorie maar vooral ook prac- tisch uitmuntenhij vreest, dat bij een algemeene oproeping men somtijds zal benoemen iemand die in theorie uitmunt, doch van wiens praetische kennis men niet genoegzaam, overtuigd is; hij wenscht zulks in stemming gebracht. De heer Bakker steunt dit gevoelen. In stemming gebracht wordt zulks afgewezenvóór stemden de heeren Bakker en Mentz. De heer Westenberg geeft in overweging of het niet beter ware om bij die oproeping te bepalen, dat die onderwijzer het meest zal in aanmerking komen, die bekwaam is ook in het Fransch te onderwijzen. De heer Mentz ziet daarin bezwaar, een miskenning voor andere onderwijzers op Texel, welke die bekwaamheid missen. De heer Westenberg meende, dat de kundigste man de meeste aanbeveling verdiendewordt besloten tot een algemeene oproe ping van hoofdonderwijzers over te gaan. 10. Post- en telegraafkantoor. De Voorzitter doet mededeeling, dat het perceel grond (Bok) vroeger gevraagd f 840.en als zoodanig in de vorige zitting door hem aangeboden, thans door deze is gebracht op eene koop som van f 800.voor de helft en voor het geheele perceel f1200. Hij stelt voor zulks niet toe te staan; daartoe wordt besloten. Doet mededeeling van een perceel (eigenaar Keijser) verkrijgbaar in huur voor f 225.per jaar, of in koop voor f 4500.Ver zoekt autorisatie tot aanvaarding van dat perceel tegen voornoemde huüfsom, daartoe wordt besloten. De heer Bakker meent dat de kosten voor het bezorgen der telegrammen buiten het dorp den Burg nog al bezwarend zijn, en vraagt of daarin geen verandering is te brengen. De Voorzitter informeert, dat zulks bij koninklijk besluit is ge regeld voor het geheele rijk en daaraan niet is te veranderen het staat niettemin buitendorp vrij om de telegrammen te doen bezorgen door eëh door hcra aan te wijzen persoon. 11. Missive van den heer van Putten, naar aanleiding van een aan hem gerichte vraagwaarin hij informeert, dat hij genegen is als opzichter bij de gemeente werkzaam te zijn. Aangenomen voor kennisgeving, met besluit, in een volgende vergadering daaromtrent definitief te beslissen. ■12. Request van eenigo ingezetenen der korte buurt tc Ooster end, verzoekende reparatie der straat. In handen van B. en W. tot onderzoek en afdoening. 13. De heer IC. Bakker verzoekt, dat er verlichting door lan taarns worde aangebracht op de haven te Texelnoemt de tegen woordige toestand hoogst gevaarlijk en onverantwoordelijk, en be weert, dat door de duisternis reeds meer dan eens ongelukken hebben plaats gehad. Na eenige besprekingen werd deze zaak in handen gesteld van 13. en W. tot onderzoek en afdoening. 14. De lieer Zijm brengt ter tafel een verzoek van den brand meester te den Hoorn, tot uitbetaling der arbeidslooncn en het 'maken en schoonhouden der brandputten. Na eenige besprekingen wordt zulks in handen gesteld van den heer Zijm, tot minnelijke afdoening. De heer Zijm verzocht alsnu, dat men besluite over te gaan tot verdeeling der stukjes grond achter den Hoorn, aan de verschil lende belenders. In handen van B. en W. tot afdoening. Niets meer aan de orde zijnde, wordt deze vergadering gesloten van 5 9 September 1S73. ONDERTROUWD: Gcenc. GEHUWD J Tliie en M. II. Wiemers. BEVALLEN M. Boon geb. Pauw, Z. OVERLEDEN J. A. Pool, 6 w. E. van de Pol, 2 j. en 7 m. M. B. PI ui ter, 10 w. §CBIEE5,ST2J35SSGEi. Binnengekomen te Helder. 5 Sept. Sandroyeur, Philippe, Nantes. ICunigunde, Meetor, Ncrva. Boni, Metus. dito. Johannes, Nannings, Söderhamm. Achil- les, Erichsen, Drammen. Lightning, st. Hamburg, n. Lon den, als bijlegger. 6 Conservator, st. Newcastle. Amazon, Wcsland, Archangel. Constantia, Andersen, St. Petersburg. Vidar, Sörensen, Riga. Osterisoer, Jacobsen, dito. Stad Leijden, Huisman, dito. Talisman, Christensen, Ilelsingfors. Fosca Helena, Pronker, Wyborg. Harmanna Dijk, Wortel, Pekula. Eric, Taarvig, Sundsvall. 7 Ilermanus Isaak, Feenstra, Suriname. Bamborough, st. Newcastle. Vera, st. St. Petersb. Sherburn, st. Sunderland. Adriana, Fenenga, Riga, met verlies van de kluiverboom. Sundswall, Gundersen, Sundswall. Vidar, st. Kroonstad. Eensgezindheid. Seenstra, Riga..

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 3