Hojel. Met dit stoomschip wordt tevens f 100,000.specie verzonden, terwijl alle passagiersplaatsen reeds bezet zijn. De Celebes en de onlangs vertrokken Sumatra zijn door het gouvernement voor Atchin gehuurd, en volgens de laatste berichten zou de Java ook daarvoor worden aangenomen, terwijl de St. George naar Saigon vertrokken is, om eene lading voor Java te halen. Naar wij vernemenzijn ook reeds voor de in het laatst van October vertrekkende Holland alle passagiers aangenomen. Naar men verneemt, is tot sluismeester aan de Oranje sluis, bij Schellingwoude benoemd de heer A. Blom, te Texel. Nu de naaste familiebetrekkingen der twee onlangs in de adsistent-residentie Benkoeien vermoorde ambtenaren van wege het departement van koloniën zijn gewaarschuwd, kan worden medegedeeld dat de vermoorde adsistent-resident.was de heer H. van Amstel eu de controleur de heer E. E. W. Castens. (St. C Gedurende de week van 31 Augustus tot en met 6 Sept. hebben zich in Noord-Holland geene gevallen van longziekte onder het rundvee voorgedaan. In den loop der maand Aug. zijn er 10 voorgekomen, nl.te Haarlemmer- mee', Sloten, Beemster, Nieuwer-Amstel,Monnickendam, Nieu- wendam en Ilpendam ieder 1 en te Hoogwoud 3. Bij de feesten te Vlissingen is door zakkerollers aan baron van Lynden commissaris des konings in Zeeland een gouden snuifdoos afhandig gemaakt, 't geen te meer jammer is, omdat die snuifdoos een geschenk was; een an der heer werd zijn gouden horloge ontnomen. Te Noordgouwe is den 7den dezer op een weiland het lijk gevonden van een onbekend manspersoon, die vermoe delijk ten gevolge van koude en uitputting gestorven is. Hij was zeer dun gekleed. Vermoedelijk is hij een kolo niaal, die, door de duisternis misleid, van den weg in den sloot is geraakt, en uit de sloot op het weiland gekomen, daar op tien passen afstand van de sloot deu dood heeft gevonden. Mocht de een of ander uit de mededeeling van den Sla?id. betreffende het ongelukkig afgeloopen onderwijzers examen van wijlen den heer Pahud hebben afgeleid, dat het druipen bij een examen de eerste stap is op den ladder der fortuindan heeft de Arnli. Cl. gezorgd voor dadelijke be strijding dier dwaling. Men herinnert zich, dat Pahud gezegd werd gedropen te zijn, en gouverneur-generaal werd en dat Wilkeus er door kwam en onderwijzer bleef. Wel nu een derde deed op denzelfden dag examen, droop ook en werd en bleef societeitsbediende. Men meldt van Hoogeveen, 10 Sepf. In twee gezin nen, die zich vergast hadden aan het eten van blei, open baarde zich terstond na het gebruik dier viscli ernstige ver schijnselen, die aan vergiftiging deden denken. Naar men verzekert, is een der huismoeders reeds bezweken. Bij onder zoek van eeu der vissollen, die overgebleven waren, vond men in de maag een kokkel boontje. Het bleek dus, dat deze visscheu (die van buiten waren ingevoerd) door middel van dit gevaarlijk vergif waren gevangen. Naar men met zekerheid verneemt, zijn de pogingen van den heer van lijnden, tot vormingvan een nieuw Ministerie misluktzoodat hij daarvan heeft afgezien en zijn mandaat nedergelegd. schoon zij op de gevaren der reis opmerkzaam waren gemaakt, en zoo stoomde de «Wcstfalia" op een namiddag van Oct. 1870 met ont plooide Duitsche vlag de haven uit, nagestaard door de deelne mende blikken onzer landslieden. Wel klopte mij het hart, toen het schip buiten de baai kwam, en de vlaggen, volgens het gebruik der zeelieden, werden ingehaald; doch mijn besluit was genomen. Naar alle zijden waren wachten op den uitkijk, die op elk zich ver- toonend verdacht voorwerp te letton hadden, toen ons eensklaps voor de baai van New-York een der vele kruisende loodsbooten naderde en mij het sein gaf te stoppen. Toen hij ons ter zijde lag, her kende ik een mijner bevriende loodsen, die mij toeriep «Kapitein, in het noordoosten kruist een Franschman op gerin gen afstand. Gij zult hem niet kunnen passeeren." ««Weet gij, hoe hij heet?"" antwoordde ik. »»Het is het fregat «Latouche Trouville."" «Wonderbare samenloop! Vóór mij lag de kapitein, die waar schijnlijk niets vuriger verlangde, dan den verslagen en genomen vijand door een grootmoedige behandeling de ontvangen gastvrij heid te vergelden. Mijn bloed kookte, als ik daaraan dacht, en mijn onherroepelijk besluit wasniet levend in zijne handen te vallen." «Men had mij den last toegezonden de reis te aanvaarden, doch te zorgen, dat het schip niet genomen wierde. Of ik de reis ge lukkig volbrengen zoude, hing van een lioogere macht af. Lang zaam, in regelmatige vaart ging de stoomboot voorwaarts, toen uit den voormast het gewachte sein wer.l gegevenaller blikken richtten zich naar het aangeduide punt, en na eenige minuten ont dekt men met de verrekijkers den vijand. Terwijl wij koers hielden naar het noordoosten en hij meer noordwaarts lag, bleek het toch, dat hij ons herkend had, en ons trachtte vóór te komen. «Het beslissend oogenblik was daar: de voorbereidselen waren lang gemaakt en ik gaf den machinist de noodige bevelen. De gereed gehouden teer- en petroleumvaten vliegen in de ovens, en binnen weinig tijds werkt de machine luid steunend, met verdub belde snelheid; als een pijl door de lucht vliegt de oude «West- 1'alia" over de baren. Nooit gevoelde ik dieper, lioe mijn gansche Men telegrafeert ons lieden uit Biielle, dat de feestvie ring onder begunstiging van prachtig weder plaats heeft, dat de Koning aller harten won, dat de bevolking zichtbaar gelukkig is en het monument meevalt. Men schrijft uit 's HageBehalve een nieuw beurs gebouw zal Amsterdam hoogst waarschijnlijk ook binnen een niet te lang tijdsverloop in het bezit komen van een eigen gebouw voor de vergaderingen der vijf in de hoofdstad be staande vrijmetselaarsloges. De kosten worden begroot op f 100.000.—. Men meldt van Vlissingen, 9 Sept. Bij het saluut bij de aankomst des Konings, gisteren door de batterij veld artillerie gelost, is een kanonnier den arna verbrijzeld en het gelaat verminkt. Men meldt van den RhijnkantGeen ellende voor den tijd; maar 14 dagen vroeger dan het vorige jaar is de regen begonnen en even hevig als toen. Het heugt nog menigeen hoe v*oeg men toen met het vee voor den regen moest vluchten, en hoe lang men door het water is gekweld geworden. Er is nu nog zooveel te oogsten en het gras land kan nog zoolang tot voedsel strekken van het vee. Het ziet er echter met het weer herfstachtiger uit dan gewenscht is en de stortregens, die bijna iederen dag met onweersbuien uit het westen vallendoen het polderwater niet weinig was sen. De lucht is ziek, zegt men op het laud, als zij zoo ontstemd is; met dat al hebben de molens werk genoeg om uit te malen eu bespeurt men gaandeweg een hooger stand van het buitenwater. Kwam de gewenschte en langverwach te oostenwind, die slechts in Februari en sindsdien tijd wei nig of niet gewaaid heeft, den westenwind maar opvolgen, er zou zeer waarschijnlijk kans zijn op droog en bestendig weerbijgevolg op een nog gunstig najaar. Men meldt van Gouda, 8 September. De geopende tentoonstelling van oudheden van de stad Gouda, in het gebouw //Arti Legi" alhier, is heden met eenige belangrijke historische voorwerpen verrijktdoor de familie Alderwerelt is ingezonden en tentoongesteld eene schilderij in olieverf, voorstellende den zeeheld Maarten Harpertz. Tromp en zijne kinderen, benevens de volgende voorwerpen, door hem per soonlijk gebruikteen metalen tafelschel, met zijne initalen voorzien en met scheepjes en relief versierd voorts een an tiek schaakspel, door hem gebruikt eindelijk eeu fraai kop pel pistolen, met schoon geciseleerde kolven. Een en ander trekt zeer de aandacht en mag eene belang rijke bijdrage tot deze tentoonstelling geacht worden. Men meldt uit Amsterdam, 11 September. Gisteren is uit den Haag naar Konstantinopel vertrokken de gepen sioneerde kapitein ter zee Jansen, aan wien opgedragen is als Nederlandsch afgevaardigde op te treden in de conferen tie van deskundigen, welke aldaar zal bijeenkomen om te beraadslagen over het invoeren van eene internationale scheep- meting en tonnemaat en het beslechten der bestaande geschil len over de tolheffing op het Suez-kanaal. Men meldt van Arnhem, 10 Sept. Te Rheden heeft hedenochtend een geweldige windhoos geheerscht. DeIJsel trad buiten hare oevers. Een boot, waarin drie kinderen speelden, sloeg om, met het treurig gevolg dat de kinderen verdronken. De postbode moest zich aan de struiken vast klemmen om niet in de rivier geworpen te worden. Ver scheidene huizen zijn van dakpannen beroofd. hart aan het schip hing, dat ik zoovele jaren had bevarenbuiten de vijand, die naar de gelegenheid snakte ons in den grond te boren; binnen, de razende machine. «God!" riep ik biddend uit. «geef den ketel slechts een halfuur de dubbele sterkte." Wel stonden onze passagiers met een bleek gelaat te midden van het verdubbelde gevaar, doch geen huner toonde eenige zwakheid. liet was een holle zee, en juist dat was ons geluk. Ook bij den vijand werden alle middelen in het werk gesteld', om ons te bereiken, maar het zware schip werd door de wilde baren van de eene zijde naar de andere geslingerd, en kon niet snel genoeg vorderen. Na tien minuten van bange, pijnlijke spanning zagen wij, dat hij ons niet meer konde bereiken. Daar dreunt een schot over de zee als de laatste kreet eener machtelooze wanhoop; met een donderend hoerah werd het bij ons aan boord beantwoord, en zegepralend werd de duitsche driekleur geheschen. Na verloop van een kwartier uurs was het vijandelijke schip geheel uit het gezicht verdwenen. Tien dagen later liepen wij te Haipburg de haven binnen." De kapitein lachte hartelijk bij de herinnering aan dien zege praal, en wij allen waren levendig getroffen. «Hebt gij later niets meer van de «Latouche Trouville" en den kapitein vernomen?" vraagde eindelijk een onzer. «Toen ik later wederom te New-York kwam," hernam de kapi tein, «sprak ik den loods, die zich toen aan boord van het fransche fregat had bevonden, en deze verhaalde mij, dat de kapitein, toen hij jacht op ons maakte, de wanhopigste pogingen had in het werk gesteld, en toen hij zag, dat het onmogelijk was ons te bereiken, als een waanzinnige op het verdek had heen en weder geloopen. Overigens deed hij zijn plicht evenals ik den mijnen; hij was een braaf cn achtenswaardig officier, en mocht ik hem ergens ontmoeten, ik zou hem even hartelijk als vroeger de hand drukken en even rondborstig met hem over onze hemelsbreed verschillende ontmoe tingen spreken. De «Latouche Trouville" moet in het vorige jaar in de haven van Havanna verbrand zijn. Yan den kapitein heb ik niets meer vernomen. Mijne machine" dus eindigde de kapi tein met schitterende oogen«heeft toen echtereen meesterstuk verricht!" Gartenl

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2