NIEUWSTIJDINGEN. ïs. Beiden zullen dan samenwerken, om het evenwicht der maat schappij op vaster grondslagen te vestigen, dan thans het geval is. Ook van die ziekte verwachten wij dus eene goede uitwerking; wij bekennen echter, dat wij die niet spoedig te gemoet zien. Even als bij eene ziekte vaak vele kwade stoffen moeten verwijderd wor den, alvorens de genezing kan volgen, zoo ook moeten hier eerst eenige beletselen worden weggeruimd. Zoo lang verkwisting, pracht liefde, en de zucht om meer te schijnen dan men is, zulk een groote rol in de maatschappij blijven spelen, als heden het geval is, zal van de eene zijde de billijkheid en van de andere de tevre denheid bezwaarlijk ingang vinden. Mochten ook deze uitwerkse len daarvan het gevolg zijn, de maatschappij zou spoedig vrij wat gezonder worden. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 16 September 1873. De heer A. E. J. Graat aauvaardde in de vorige week zijne betrekking van gemeente-bouwmeester te dezer plaatse, ter opvolging van den heer G. E. Scholten, onlangs benoemd tot adjunct-directeur bij de gemeentewerken te Rotterdam. Hoezeer laatstgenoemde, tijdens zijn verblijf alhier, zich de algemeene achting heeft weten waardig te maken, mag zeker voor iemand van zijnen betrekkelijk nog jeugdi gen leeftijd, als voorbeeldig genoemd worden. Talrijk waren dan ook zijne goede eigenschappen, die daartoe het hunne bijbrachten en niet het minst zijn degelijke kennis en bekwaamheid, zijn helder inzicht en vlugge blik, zelfs in de moeielijkste aangelegenheden, gepaard aan een trouwe plichtsbetrachting, een humanen omgang en een edel karakter. Zondag namiddag mocht hij nog de ondubbelziimigste blij ken van vriendschap en toegenegenheid oudervinden van een groot aantal leden van den raad en tal van vrienden en be kenden, die hem bij zijn vertrek per spoor nog eens hartelijk de hand kwamen drukken en hem hunne beste wenschen toebrachten op zijnen verderen levensweg. Dit treffend oogen- blik zal hem gewis nog lang in heriun ering blijven. Gisteren morgen ontstond in een der woningen aan het Havenhoofd alhier een schoorsteenbrand, die zich in den beginne zeer gevaarlijk voordeed. Door de dadelijk aange brachte hulp der bemanning van Zr. Ms. stoomschepen 't Loo en Valk, mocht men er echter in slagen den brand spoedig te blusschen. Een lichterschip, geladen met spoorstaven, liggende in de Binnenhaven alhier, werd Zaterdag lek. In vereeniging met eenige andere in de nabijgeid liggende schippers, besloot men het schip tussclien een paar anderen in te halen, ten einde het voor zinken te bewarenmen was er echter nog niet mede bezig of het zonk. Ongelukken zijn er gelukkig niet te betreuren. Heden nacht is een sloep van Zr. Ms. instructiebrik Ternalewaarmede eenige onderofficieren naar boord gingen, driftig geworden, zoo zelfs, dat het met alle inspanning niet mogelijk was aan boord te komen en de bemanning besloot, het anker uit te werpen. Heden morgen is de sloep met de druipnatte en koude équipage door de stoomboot Ada van Holland alhier binnen gebracht. Zr. Ms. ramtorenschepen Buffel en Schorpioen kwa men Zaterdag morgen van "Vlissingen alhier terug. Zr. Ms. schroefstooraschip H Loo retourneerde alhier Zon dag morgen en Zr. Ms. instructiebrik Ternate gisteren beide schepen hebben de festiviteiten te Brielle opgeluisterd. Zondag kwam mede alhier aan Zr. Ms. monitor Tijger. Het stoomschip Borneovan de stoomvaartm. //Java" kwam gisteren morgen van Sunderland alhier aan. Genoemd stoomschip zal, zoo als men weet, den 22 dezer van hier naar Java worden geëxpedieerd. Z. M. heeft goedgevonden aan generaal-majoor, graaf van Limburg Stirum, op het daartoe door hem gedaan ver zoek, een eervol ontslag te verleenen uit zijne betrekking van Minister van Oorlog, met dankzegging voor zijne in die be trekking bewezen diensten, en het beheer van het Departe ment van Oorlog, ad interim, op te dragen aan den heer L. G. Brocx, Minister van Marine. Den 26 dezer moet alhier aan boord van het, via Suez, naar Java bestemde stoomschip //Koning der Nederlan den" overgaan een detachement militairen, sterk 300 man, waaronder 18 onderofficieren. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kolonel der infanterie van het leger iu Oost-Indië A. J. E. Diemont, terwijl tot het medegeleide zijn aangewezen de kapitein der infanterie voor genoemd leger J. Hamilton of Silvertonhillde 2de luitenants A. vau Leeuwen, van de artillerie, de 2de luitenant-kwartiermeester A. P. Kuipers, met toevoeging van de officieren van gezond heid der 2de klasse P. Schijff' en N. L. Holwerda. Wij ontvingen dezer dagen het jaarverslag over 1872 der Maatschappij van Weldadigheid. Met genoegen lazeu wij het, want het was een zeer gunstig verslagde land bouw, veehouding en houtteelt leverden schoone resultaten op, die de moeite, welke de Maatschappij zich geeft, om de fabriekmatige arbeid zoodanig te regelen, dat hij, zooal geene wiust, toch geen verlies geeft en beantwoordt aan de ver wachting, ruimschoots beloonen. De bevolking gaf over 't algemeen reden tot tevredenheid en de vrijboeren voldeden, gesteund door een gunstigen oogst, grootendeels aan hunne verplichtingen. Aan het onderwijs, als grondslag van de toe komst der jeugd, wordt alle aandacht gewijd. Het ledental vermeerdert voortdurend en mocht het bedrag der ontvangen giften en legaten niet zoo belangrijk zijn als in 1871, de maatschappij heeft menig blijk van waardeering van haar doel en belangstelling in haar bestaan ontvangen. Wat de vooruitzichten der Maatschappij aangaat, deze hangen, wat 1S73 betreft, veel af van het welslagen van den oogst, doch in hc-t verschiet zal zich gebrek aan bedrijf-kapitaal doen gevoelen, terwijl de maatregelen om dit gebrek tegen te gaau, op het juiste tijdstip aan de goedkeuring der vergadering zullen worden onderworpen. Wij kunnen genoemde Maatschappij niet genoeg in de welwillendheid onzer lezers aanbevelen, daar dezelve steeds bewezen heeft aan de van haar gekoesterde verwachtingen te voldoen. Naar wij vernemen, ligt ter boek- en handelsdrukkerij van den heer N. II. Beer, te Amsterdam, ter perse een belangrijke bundel stukken omtrent de hervorming van het Nederlandsche muntstelsel, van de hand van onzen bekwamen landgenoot, graaf Maurin Nahuyswiens jarenlange pogingen, in 't belang eener wereldmunt algemeen bekend en gewaardeerd zijn. De correspondent van de Amst. Crt. geeft de volgende beschrijving van de wijze, waarop bij de feesten te Brielle gedineerd werd. In de hötels en koffiehuizen veel zijn er in den Briel niet ging het erg roesemoesig toe. In het hotel #de Nyrnf" was table d' höte. Velen hadden vooraf hunne plaatsen aan den disch besproken maar toen ten drie ure de tafel be ginnen zoa, waren alle zetels bezet door anderen, zoodat zij, die bij voorbaat gezorgd hadden, moesten wachten. Dit diner zou voor een humorist stof tot een heerlijk verhaaltje kunnen geven. Drie bedienden die de kunst van be dienen niet verstonden voor vijftig personenwijn in het genre van dien van Saphir, die verklaarde ess ich (essig) trinke ich nichtstoffige glazen en stoffige borden en geen servetten, totdat door het goede voorbeeld van den correspondent van de Monde Illustrêdie een schets van het terrein gemaakt heeft, de kastelein, het aanrichten van groote diners niet ge woon, op het denkbeeld kwam zijne vloeipapieren servetjes beschikbaar te stellen. Uit den eer.en hoek schreeuwde men om dit, uit den anderen hoek dat, en op het laatst vlogen de gasten op en bedienden zich zeiven van de voorsnijtafel en uit den keuken. Het diner a la Briellienne brilleerde dus geenszins en toch amuseerde men zich kostelijk, want ik verklaar u zoo een mislukt diner in een stedeke heeft een zeer comische zijde. Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Lijn AmsterdamRotterdamHelder— Zaandam. Aantal reizigers gedurende de maand Aug. 1873 246,375. Opbrengst van reizigers f215,271.341 h f goederen - 53,913,25 Totaal f269,184.59} Sedert primo Jan. aantal reizigers 1,512,596. Opbrengst reizigers en goederen f 1,676,501.41. Onder de Utr. werklieden is een prospectus verspreid waarin o. a. de uitgaaf wordt aangekondigd van een week blad, onder den titel van de Utrechtsche Lantaarnin hoofdzaak gewijd aan de belangen der werkliedenonder re dactie van Jan Bataaf. Te Meppel is een school van twee verdiepingen in een ongezonde buurt gebouwd. Het Vad. noemt die school een //kinderpakhuis." Een soldaat van het garnizoen te Middelburg heeft zich, om onbekende redenen, den 9n dezer in de kazerne door middel van zijn geweer het leven benomen. Uit Hengelo wordt gemeld, dat er weder ongeregeld heden plaats hadden. Bij den burgemeester werden de glazen ingegooid, bijzondere redenen worden niet gemeld. Zaterdag morgen is in de Lange Houtstraat te Am sterdam een 1} jarig kind, dat door zijne moeder alleen was achtergelaten, dood in de tobbe met blauwselwater door haar teruggevonden. Zaterdag jl. had een sergeant van het bataillon mi neurs en sappeurs te Utrecht, bijna het slachtoffer geworden van eene roekelooze daad. Terwijl hij een mineur op de plichten van zijn dienst wees, werd deze zoo driftig, dat hij zijn sabel trok en daarmede den sergeant naar het hoofd sloeg. Gelukkig ontweek deze den slag. Zaterdag had aan de Bezembrug te Utrecht een schro melijk ongeluk kunuen plaats hebben. Twee kleine jongens, wilden, voor een rijtuig heen, van de eene zijde der gracht naar de andere loopen, doch een hunner werd nog door het rijtuig gegrepen. De koetsier hield met alle kracht zijn voor

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2