Men schrijft uit Haarlem, 16Sept. Kort nadat gister avond het concert der //Elberfelder Capelle" iu de sociëteit Vereeniging was aangevangen, is onder het talrijk publiek een paniek ontstaandoordien zichnaar het schijnt, ten gevolge van het sluiten eener verkeerde klep van den ven- tilatie-toestel, door den rooster naast het orchest eenige rook in de zaal ontlastte. Spoedig bleek het, dat er geen gevaar bfestondde naar buiten gevluchten keerden naar hun plaat sen terug en het concert kou worden voortgezet. Volgens particulier bericht uit Archangel, zaten in de vorige maand nog twaalf schepen met bestemming naar de Petchora voor het ijs. Door de hoeveelheid ijs't welk 20 a 30 voet dik waszal dit jaar geen enkel schip de Pet chora kunnen bevaren. Bij de directie der genie in de le stelling te Utrecht, wordt thans met veel spoed gearbeid aan de plannen der nieuwe gemeenschapswegen, welke in de Nieuwe Hollandsche waterlinie in de nabijheid van Utrecht moeten worden aangelegd. Deze belangrijke werken zullen van groote be- teekenis zijn in het belang der inundatie-werken; men ver- Wacht dat spoedig daarmede een aanvang zal gemaakt worden. Aan de Tolsteeg-barrière te Utrecht geraakte het zoontje van K., omstreeks 8 jaren oud, ondereen bleekers handwagen, waardoor hem nagenoeg zijn linkerarm is afgereden, terwijl hij nog eenige kwetsuren aan zijn hoofd bekwam. Waar schijnlijk zal zijn arm afgezet moeten worden. Woensdag zijn van de militiens van de lichting 1S73 bij het depot van het 8e regement infanterie te Utrecht, 7 tot militien-korporaal aangesteld, waarvan sommigen later, bij gebleken geschiktheid, tot sergeant-militiens worden aange steld ook bij de andere infanterie-regementen zijn uit gebrek aan kader veel militiens bevorderd. Bij het ten anker komen van het barkschip //Catharina Maria", kapt. Boon, voor Dordrecht, stond de bootsman K. H. A. Gradeuer bij de ankerketting en geraakte bij het laten vallen van het anker met het been tusschen den ketting en het gangspilwaardoor hem het been finaal boven den enkel afgeknepen werd. Na de eerste geneeskundige behandeling aan boord te hebben ontvangenis hij naar het gasthuis vervoerd, alwaar het been even onder de knie is geampu teerd. Een der kostgangers van vrouw B., wonende in de zoogenaamde Heksenpoort in het Noordeinde te 's Hage, werd Maandag niet weinig verrast, toeneen zuigeling, netjes ingepakt, aan zijn adres gericht, door de moeder voor de deur wrerd nedergezet. De moeder had het reeds geruimen tijd, den man, wien zij beweerde dat de vader van het kind was, zeer lastig gemaakt. Deze heeft den vondeling naar het politiebureau gebracht, waar de zaak verder is onderzocht. Men schrijft uit Avereest, 17 September: Als een bewijs hoe nauwkeurig men hier de gemeente verordeningen toepast, diene, dat Jan Tibben, landhouwer alhier, bij vonnis van 11 Sept. jI., te Zwolle is veroordeeld tot f 5.boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf en de kosten, omdat hij op den 26 Juli dezes jaars met het lijk van ziju zoon een half uur te laat op de begraafplaats kwam. Het woord //beminnen" heet in een Indiaansch dialect "chemlendamaoughkanagogagar." Men verbeelde zich een koperkleurigen Amerikaan, zeggende tot zijn liefste, dat zij hém chemlendamaoughkanagogagert. Men moet wel veel van iemand houden, om zich de moeite van zulk een liefdesver klaring te getroosten BUITEffiLAlD. Een zekere heer P., groothandelaar te Marseille, huw de voor eenigen tijd met een lief mooi meisje, met wie hij zeer gelukkig was. Tot zijn schrik bemerkte hij echter op zekeren dag, dat zij in verstandhouding leefde met een man, dien hij zijn trouwsten vriend achtte. Toen hij daarvan de zekerheid had, verliet hij Marseille en ging te Parijs wonen. Twee maanden had hij daar gewoond, toen hij op een mor gen zijn vrouw met zijn vriend aan den arm tegenkwam. Hij bood hem een kaartje aan om te duelleeren. Maar de echtbreker had daarin geen lust en wilde het aanbod niet aannemen. Geef mij dan de 6000 francs, die mijn vrouw uit mijn huis heeft meegenomen, was het antwoord. De echtbreker beloofde ze binnen weinige dagen te zullen bren gen. Op den bepaalden tijd kwam hij. Blijft gij er bij, dat gij mij wilt dooden, als ik u geen 6000 francs ter hand stel? Daar blijf ik bij, was het antwoord. Nauwe lijks had hij dat gezegd of de politie kwam binnen om hem, den armen bedrogene, wegens bedreiging met moord in te pakken. Hij werd echter later weder in vrijheid gesteld. Ter bijwoning van het proces-Bazaine hebben niet minder dan zes honderd drie en zestig verslaggevers van dagbladen zich aangemeld, terwijl slechts plaats is voor tachtig, Ten einde deze moeielijkheid te overwinnen, zal het verslag worden opgemaakt door o fficiecle stenografen, en dit worden gedicteerd aan de anderen, zoodat een half uur na afloop der zitting elke journalist in het bezit zou zijn van een verslag. Dezer dagen beviel de vrouw van een landbouwer te Mistelbach van 3 zonen een zijner koeien van 2 kalveren een zijner varkens van 8 biggen zijn geit van 3 jongen terwijl eindelijk 60 gans-eieren uitkwamen dit alles geschied de in éene week. Een Israëliet in Ofen ontmoette een ander, die vroeger zijn geloofgenoot geweest wasdoch later christen was geworden. //Wel, wel," zei de eerste, //ben je ook Goyge worden (zoo noemt men in Hongarije bekeerde Israëlieten.) Als je tante, waarvan je zooveel geërfd hebt, dat wist, dan keerde zij zich in haar kist om." *0, dat zou niets zijn," antwoordde de ander, //want ik heb nog een jongeren broe der, die wordt ook Goy en dan ligt ze weer goed" Te Lancaster in Gaward County in Noord-Amerika is de cholera met zooveel hevigheid losgebroken, dat de be woners, door een panischen schrik aangegrepen, voor negen tienden uit de stad zijn gevlucht. Te Londen heeft een wedloop plaats gehad van dertig brievenbestellers. In een lange allee waren brievenbussen aan de boomen bevestigd, waarin een aantal brieven gestoken moest worden. Een zekere. Bradfield kreeg den eersten prijs, niet alleen omdat hij het eerst gereed was, maar omdat hij toonde bij de hand te wezen. Een der boomen droeg nl. wel een nommer, maar geen brievenbus snel besloten, bracht Bradfield de brieven voor dat nommer onder de rubriek ^on bestelbaar (dead letter office), terwijl de overige bestellers niet wisten hoe zij er mee handelen moesten. In het weekblad Propatria leest men de [volgende boekaan kondiging: •Itchin en het Roode Jiruis door F. X. J. van Opdorp, oud-officier van gezondheid 2e kl., Zr. Ms. Zeemacht, arts en stads-geneesheer te Brielle. Helder, S. Gilt j es, 1873. ƒ0.30. In 26 bladzijden druks geeft de voormalige officier van gezond heid een hoogst nuttig plan aan de hand, om het Roode Kruis bij de 2e Atchineesche expeditie te doen optreden door de uitzending van een hospitaal-schip en voegt bij dat denkbeeld de bereidver klaring om een werkzaam aandeel te nemen aan deze eerste zee expeditie van onze Ned. vereeniging. Schrijver zegt terecht bij bl. 7: »dit denkbeeld is niet nieuw", doch wij prijzen in hem, dat hij den takt heeft gehad het thans op het meest gepaste oogenblik ter sprake te brengen en den moed, als deskundige tot de uit voering daarvan krachtdadig te willen medewerkener behoort toch moed toe, tot zulk een besluit te komen en dit bewijst, dat nog niet alle Nederlanders het ellendig systeem van er in berusten volgen. Vurig is het te hopen, dat het door v. O. geopperde uit zenden van een hospitaal-schip nog worde ten uitvoer gelegd, want anders zal het er met onze wakkere mannen, die de nederlaag, in Atchin geleden, zullen wreken, slecht uitzien als zij verminkt worden; zijne mededeeling, bl. 25, dat voor de 20 gevraagde offi cieren van gezondheid voor het O.-Ind. leger tegen eene gratificatie van f 4500 zich niemand heeft aangemeld, wettigt ten volle onze vrees. De schrijver breekt vervolgens, naar aanleiding van het antwoord dat hij ontving van het hoofd-comité van het R. K. met dat college een lans, naar ons inzien terecht, want het nihilisme van het hoofdbestuur opent de deur voor den vreemdeling; bl. 17 zegt O. immers: het internationaal karakter van het Roode Kruis maakt het mogelijk, dat, zoo wij het niet doen, andere natiën het zouden kunnen doen. Zijne stem zij eene waarschuwende; er is nog tijd; men verzuime dien niet. De verhouding van het centraal-comité te Batavia tot het hoofd comité vatten wij niet; in de statuten van deNederl. vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden is alleen sprake van éen hoofdbestuur n. 1. het hoofdcomité; wanneer nu nog centraal-comitó's in het leven zijn geroepen, dient daarvan de beteekenis te worden omschreven en vooral, zoo die bestaan, de verlammende werking dezer instellingen op het hoofdcomité te worden voorkomen. Wij raden ieder belangstellende, dit kleine doch zaakrijk en vloeiend geschreven boekje te lezen. Schrijver dezer regelen raadt der redactie van dit weekblad in een volgend nummer eens eene be schrijving te geven van een hospitaal-schip, wellicht vindt dan van Opdorp's goed beraamd plan nog sympathie buiten de vereeniging van het Roode Kruis, wat wij evenwel zouden betreuren, doch zoo 't Roode Kruis 't niet doet, zeker tot heil van vloot en leger zou strekken, die steeds bereid zijn voor het vaderland en zijne koloniën het onmogelijke te doen. Onzen wakkeren verdedigers ten zegen worde naast het driekleurig dundoek de witte vlag met het Roode Kruis niet gemist in de Atchineesche wateren. A.,15 Aug.'73. Ap. Benoemingen, enz. Z. M. heeft met den eersten Oct. a. s. bevorderd: tot luitenant ter zee le kl., de luitenant ter zee 2e A. de Bruyne; en tot lui tenant ter zee 2e kl., de adelborst lekl. A. C. v. d.Sande Lacoste. Met den In Oct. worden geplaatst aan boord van Zr. Ms. scliroef- stoomschip Deli, de luitenants ter zee 2e kl. II. J. de Wal, als oudste officier, en J. V. Wicrdsma, de adelborsten le kl. G. J. Sluyterman en II. J. E. van Gogh, de officier van gezondheid 2e kl. F. H. L. Roessingh van Iterson en de officier van administratie 3e kl. N. de Ronde Bresser; en aan boord van Zr. ramschip Buffel, de luit. ter zee 2e kl. C. F. A. Gregory. Z. M. heeft tot Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, voor het tijdperk der tegenwoordige zitting, benoemd mr. W. II. Dullert, lid dier Kamer. Z. M. heeft goedgevonden aan den hoofdcommies bij het Depar tement van Marine E. de Kanter, op zijn daartoe gedaan verzoek, uit hoofde van gevorderden ouderdom en langdurigen dienst, met den lln October a. s., eervol ontslag uit zijne betrekking te ver leenen, onder toekenning van zoodanig pensioen, als waarop hij zal bevonden worden aanspraak te hebben.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2