Het plan bestaat, Z. M. den Koning bij de herden king van zijn 25jarige regeering, in Mei a. s.eeu nationaal geschenk aan te bieden, nevens een album der schenkers. E11 raad nu eens, wie de schenkers zullen zijn Alle schoolkinderen van Nederland, beneden de 15 jaren. De ontwerpers houden zich vooralsnog achter de schermen, doch uit eene voorloopige circulaire aan een 20tal personen, tot deelneming aan de centrale commissie uitgenoodigdblijkt, dat alle belijdenissen en zoowel openbare als bijzondere scho len worden beoogd. Aan dit ontwerp is een gansche eigen aardige wijze van aanbieding verbonden kortom, mocht het slagen, dan belooft het den koning zeker eene aangename verrassing. Door Z. M. is bepaald dat de Inspecteur-generaal van fortificatiën den titel zal voeren van Inspecteur der Genie. Voor de begrooting van Marine over 1874 is uitge trokken f10,657,496, alzoo f 1,314,266 meer dan in 1873. Aan een brief, geschreven ter reede van Afcchin, ont leent de Jjeidsche Ct. het volgende Reecle Atchin13 Juli 1873. Wij zijn den 12n dezer te dezer reede aangekomen. Het is thans een geheel ander aanzien dan toen ik voor da eerste maal hier aankwam. Wij lagen er toen geheel alleen en dë reede was met Atchineesche visschers-prauwen bezet. Nu liggen er 6 oorlogschepen, nl. de Zeelandals wachtschip, de Soe- rabayade SumatraMaas en WaalSia/c en Hertog Bernhard\ bovendien kruisen er nog 7 a 8 oorlogschepen op de kusten. Toen wij van Singkel naar Atchin stoomden, kwamen wij 's nachts den lln Juli de Watergeus tegen. Deze had eene prauw genomen, geladen met ammunitie en rijstde be manning, bestaande uit 3 Arabieren en 20 Atchineezen, werd door hem gevangen genomen. Deze menschen namen wij aan boord en gaven ze daarna aan de Zeeland over. Overdag zaten zij los met de noodige schildwachten er bij, 's avonds om zes uur kregen zij een ijzeren beugel aan den voet en werden allen aan een eind ijzertouw geregen, zoodat zij aan elkander op het dek lagen. De Citadel van Antwerpen heeft reeds 30 prauwen genomen, die alle verbrand zijn, nadat de lading aan boord was genomen. Ook een vreemd schip is genomen met 300 kisten kruit voor Atchin. De Atchineezen bouwden een paar dagen geleden een fort aan het strand, doch 17 schoten uit de Zeeland waren genoegzaam om den geheelen boel te vernielen. De weersgesteldheid, is op het ©ogenblik zeer goed. Zoodra de defecten aan de ketels klaar ziin, gaan wij naar Edie, een Atchiueeschen Staat op de Oostkust van Sumatra. Men zegt, dat men daar zeer vijandig is, «Irnl.* worlron nan hnrYrrl rlo n""on nooifc uitgjnaald en liggen altijd met stoom op. Heden ochtend bracht de, Hertog Bernhard een volle lading rooden wijn, klappen, pompelmoezen, sigaren enz., om dit op dé schepen uit te deelenaan ons boord kregen wij ieder 9 i/esschen wijn (waarmede wij 6 weken moeten doen) en voor /le geheele bemanning 3 koeien van het Gouvernement. Van- /wege het Roode Kruis ontving ieder 100 sigaren, 1 pak tabak, 1 pijp, sinaasappelen, citroenen en pompelmoezen. Dit maakt nog al wat uit; onder anderen de Zeelandbemand met 450 man, ontving 45000 sigaren enz., enz. In eene lijvige brochure van 100 bladzijden, groot 8vo., verschenen bij de boekhandelaars Herm, Coster Zoon, te Alkmaar, heeft de heer Mr. Cohen Stuarfc, secretaris van het Comité voor den Noordhollandsch-Erieschen spoorweg, eenige hoogst belangrijke en zeer urgente beschouwingen geleverd over bestaande en aan te leggen spoorwegen in Nederland. De schrijver heeft er zich vooral op toegelegd om op duide lijke en uitvoerige wijze aan te toonen welk een belangrijk Verschil er bestaat tnsschen de beide stelsels van uitbreiding of vertakkingen onzer bestaande spoorwegen en het aanleggen van nieuwe spoorwegen, en hoe hoogst wenschelijk het in aller welbegrepen belang moet worden geacht dat aan het laatste de voorkeur worde gegeven. Bij de aanzienlijke en algemeene vermeerdering van de ver schillende spoorweglijnen hier te lande, een vraagstuk dat te genwoordig meer dan ooit aan de orde is, zullen deskundigen en belanghebbenden voorzeker met vrucht van deze zeer practische beschouwingen kennis nemen. Men telegrafeert uit Rotterdam, 25 Sept. Heden morgen is een afdrijvend rivierschip voor deze ge meente aangevaren door het stoomschip Maasstroom. De vrouw, die zich in de roef bevond, is gevaarlijk gewond. Een klein kind dat in de nabijheid van de moeder speelde, was on- middelijk een lijk. Het schip is gezonken. Men telegrafeert uit Londen, 24 Sept. Het schip Surinamekapt. Iloutkooper, is met zware schade vau Amsterdam te Cardiff aangekomen, zijnde in aanzeiling geweest. Men schrijft uit Haarlem, 24 Sept. Voor zoover bekend is, zijn gedurende de week van 14 tot en met 20 September in de provincie Noordholland alleen te Helder twee geyallen van longziekte onder het rundvee voorgekomen. Beide longzieke runderen zijn, na onteigening door den burgemeester, afgemaakt. - Men -meldt van Velzen, dd. 22 Sept, het volgende: Een fleschwaarin het volgende bericht, werd hier aan het strand opgevischt. Argus, bij Kaap Breton, 12 Aug. 1873. Het schip ver keert in ^inkenden staat. Het volkslogies en booten ziju over boord geslagen en geene hoop op redding. Er is sprake van de oprichting te Amsterdam van een Rijksmagazijn van kleeding. De beroemde schaakspeler Steinitz, die op het interna tionaal schaakconcours te Weenen den eersten prijs heeft behaald, heeft Dinsdag avond een séance van de schaakver- eeniging te s Hage bijgewoond. Ook Woensdag avond heeft hij zich evenals Dinsdag met verscheiden leden tegelijk gemeten. Het voornemen bestaat wederom in 1874, in de ver schillende kampen (te Milligen, bij Zeist en op het Wièsselsche veld) gedeelten van het leger te vereenigen om er gedurende eenigen tijd op ruimer schaal te worden geoefend en tevens de overigen in de garnizoenen gecombineerde manoeuvres te doen uitvoeren en te oefenen in het bezetten en verdedigen van forten en in de torpedo-dienst. Hiertoe zullen bij de corpsen infanterie van de divisie, welke het kamp bij Milligen zal betrekken, de militiens van al de lichtingen die met groot verlof zijn, onder de wapenen worden geroepen, terwijl dit alleen met de militiens van een der twee oudste lichtingen zal plaats hebben bij de infanterie- corpsen, die niet kamperen en met de militiens dier beide lichtingen bij de regementen vesting-artillerie. Ook zal ter completeering van de escadrons, die zullen kam peeren, een honderdtal militiens van een der lichtingen, die zich met groot verlof bevinden, worden opgeroepen tot het bijwonen der uajaarsoefeningen. Woensdag ochtend heeft bij de gymnastiekles aan de openbare tusschenschool op de Voorburgwal bij de Agnieten- straat te Amsterdam een jongske een val gedaan van zoo ernstigen aard, dat hij, in bewusteloozen toestand, naar het Binnen-Gasthuis moest vervoerd worden, vanwaar hij later naar de ouderlijke woning is overgebracht. Een bruidegom en bruid, te Utrecht, in de vorige week aangeteekeud, waren Maandag avond naar de serenade gaan zien en maakten na afloop nog eene wandeliDg. Bij de nieuwe brug gekomen, wilde de bruidegom, zekere R. niet verder, en na door de bruid aangemaand te zijn om mede huiswaarts te gaan, zeide hij niets meer van haar te willen weten en sprong daarna in het water. De bruid was niet in staat hem te helpen en liep om hulp, doch daar er nie mand kwam opdagen, verwijderde zij zich. Dinsdag morgen ten 10 ure is zijn lijk uit de Singelgracht opgehaald. Nemen de gevallen van openbare dronkenschap in den laatsten tijd ook schrikbarend toe, tot heden waren het echter meestal volwassenen, aan wie men zich daarover ergerde. Thans evenwel schijnt de jeugd er geen kwaad meer in te zien of vrees te hebben om zich door sterken drank te bedwelmen. Dinsdag avond toch zagen de voorbijgangers op de Prinsen gracht te Arasterdam een 12jarigen jongen, die zoo beschonken was dat hij voor dood op den grond lag. De politie bracht den deugniet naar haar bureau, waar hij zijn roes kon uitslapen. Volgens eene mededeeling in het Vad. is de toestand van den heer Driessens alles behalve aangenaam. Hij heeft voor f10,000 het bespelen van den Amsterd. schouwburg gepacht, maar daarbij gerekend op een subsidie van f 10.000 van Z. M. de Koning. Z. M. heeft dat subsidie echter aan de vereenigde tooneelisten toegekend en wel naar men wil, omdat de heer Driessens, den koning in 't Eransch aanspre kende van Z. M. in 'fc Eransch ten antwoord bekwam, dat IID. gewoon was in zulke zaken zijn eigen onderdanen bij te staan. De heer Driessens zou zich tot zijn koning dien van België, kunnen wenden. De subsidie ontvangt hij dus nieteen Hollandsche troep heeft hij nog niethet gebouw is er nog niet, maar toch zijn de pachtconditiën zoo, dat hij reeds van 1 Sept. 1873 af de f 10,000 jaarlijksche pacht som moet betalen. De vrouw van den watermolenaar A. van Rijnsbergen, te Nieuw-Lekkerland, slechts een jaar gehuwd, werd, toen zij haar woning in den molen wilde verlaten, terwijl deze in vol len gang was, zoodanig door een der wieken getroffen, dat zij onmiddelijk dood nederviel. Dinsdag morgen is buiten de Muiderpoort, aan de vest, te Amsterdam, het volgende ongeluk gebeurd. Een schuit, waarop eene heistelling was geplaatst, werd door eene boot aangevaren, tengevolge van welken schok de heistelling om sloeg. Verscheidene heiers sprongen te water om het neer stortend hout te ontgaan. Een der palen kantelde tegen de leuning der brug, juist terwijl een boerenkar passeerde. Het paard schriktede boer stortte van de kar en het wiel ging over hem. heen. Geneeskundige hulp, met loffelijken spoed onmiddelijk uit het militair hospitaal aanwezig; mocht niet niet meer baten. De ongelukkige was op de plaats dood gebleven.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2