NIEUWSTIJDINGEN. Men (wie die Men is, schijnt nog niet, of althans niet alge meen bekend te zijn); men heeft het plan geopperd alle school kinderen beneden vijftien jaren in de gelegenheid te. stellen, door een kleine bijdrage mede te werken, om bij die gelegenheid aan Z. M. den Koning op eigenaardige wijze een cadeau aan te bieden. Wij hebben dat denkbeeld terstond toegejuicht en wij twijfelen geen oogenblik, of het zal tot stand worden gebracht. Is er iets doelmatiger om ook bij onze kinderen het nationaliteits-gevoel op te wekken, dan reeds hen in staat to stellen onzen Koning een klein" huldebewijs te geven? En welk een heerlijke gelegenheid geeft dit den onderwijzer, om daarbij weldadige indrukken op het kinderlijk gemoed over te brengenKortom, wij vonden het een gelukkig denkbeeld. In /dergelijk geval vragen wij niet, van wien de gedachte is uit gegaan. Is ze werkelijk goeddan zal het er weinig toe doen, wie ze geopperd heeft. Zou het in deze zaak vooral niet van de grootste bekrompenheid getuigen, te vragen Zijn de ontwerpers voorstan ders van de openbare of de bijzondere school? De leerlingen van beiden zijn toch nederlandsche kinderen, en de hulde betreft im mers Nederlands Koning! De Standaarddie schijnt te weten, dat het plan van liberale zijde, en dus van de voorstanders der openbare school is uitgegaan, oordeelt daarover geheel anders. Zij zegt, »dat de kinderen der bijzondere scholen zich niet kunnen aansluiten aan die der open bare, tot het bijeenbrengen van gelden, ter aanbieding van een géschenk aan den Koning. Men moge zeggen, dat het plan strikt neutraal zal blijven, toch zou het de vlag der staatsschool voeren. Daarom moeten de christelijke scholen zich van deelneming aan dit plan onthouden, en hare onderwijzers zeiven het initiatief ne men tot een of andere huldebetooning aan den Koning, door hunne schoolkinderen te bewijzen." Verder zegt de Standaard »wel te begrijpen dat deze raad, dien zij niet zonder smart geeft, haar euvel zal worden geduid; maar dat de schuld ligt in Art. 194der Grondwet en in de Schoolwet van 1857. Men neme dien twist appel weg, opdat de verdeeldheid ophoude. Zoolang men dat niet doet, verwijte men de Standaard, wegens een raad als dezen, geen gebrek aan vaderlandsliefde En zulke taal vernemen wij in een land, waar d Eendracht maakt machtnog altijd de grondtoon is, en zoo hoog noodig dient te blijven En die taal hooren wij van eene zoogenaamde christe lijke partij, die zich den naam van awfo'-revolutionnair heeft aan gematigd Het verschijnsel komt ons interessant genoeg voor, om in een volgend nummer daarop terug te komen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 14. October 1873. In eene op jl. Zaterdag alhier gehoudene bijeenkomst, heeft zich ter dezer plaatse geconstitueerd eene commissie voor de feestviering, ter gelegenheid van 't 25 jarig koning schap van Z. M. Willem III. Deze commissie is samenge steld -uit de heeren Aberson, presidentvan Heeckeren van'! Walien, vice-presidentBoom, penningmeester; Mooij, se-ï T>1. T\. II. ID-mL., Appel, Brevet, Bussing, D. Y. van Hoolwerfl', H. Janzen EzJ Jaring, L. B. Klein, G. E. Kloosterhuis, P. Kos, L. A. LaureijJ' Leich, W. J. Maalsteed, M. J. Manheim, Meijer, van! Nieuwenhuijse, H. C. Noot Hz., van Riemsdijk, Ruijgh, J. Sanders, Swaving, J. Schuijt. P. Yerheij, Weber, C. D. Zur- Mühlen. Tot eere-voorzitter dezer feestcommissie is benoemd de burgemeester dezer gemeente en tot eereleden de Schout bij Nacht, Directeur en Kommandant der marine en de ko lonel Stelling-kommandant alhier. Naar men verneemt, is de zeildag van Zr. Ms. stoom schip 49 kl. Deliy bestemd naar Oost-Jndië, bepaald op 20 dezer. Het stoomschip Hawlcvan Huil, is Zondag jl. bij de sluis alhier aan den grond geraakt; de lading is gedeel telijk gelost, waarna het is vlot geworden. Het stoomschip Koning der Nederlandenvan hier naar Batavia, is Zaterdag morgen ten 7 ure te Port-Saïd aange komen. De stoomvaartmaatschappij Java bericht: Volgens Zondag bij ons ontvangen telegram, is het stoomschip Borneo kapt. R. Merkelbach van den Sprenkeldien morgen te Port-Saïd gearriveerd. Aan boord was alles wel. Genoemde kapitein dacht morgen de reis te vervolgen. De Londensche Times heeft met de stoomboot Celebes dezer dagen van hier, via Suez, naar Batavia vertrokken, een particulier correspondent medegezonden, om getuige te zijn van de tweede expeditie tegen Atchin. Naar men uit Alkmaar bericht, heeft Z. M. de Koning lastgegeven, het eerst te bouwen Nederlandsch oorlogschip de naam van Alkmaar te schenken. Men meldt van Texel, dd. 11 Oct. het volgende: In den vroegen morgen ontdekte men van hier veel wrak hout op zee. Het stormachtig weder zal vermoedelijk schip breuken ten gevolge hebben. Men spreekt van een brik, welke men even heeft gezien en die spoedig verdween. Vermoede lijk is zij door de hevige branding onmiddelijk totaal ver brijzeld. Yan haar is waarschijnlijk genoemd wrakhout af komstig. Men schrijft ons uit Hoorn, dd. 13 dezer De feestelijkheden hebben tot heden, niettegenstaande het ongunstige weder, plaats gehad, de optocht mocht inderdaad indrukwekkend hecten, vooral ook wat betrof de rijkdom en verscheidenheid van costuumduizenden en nog eens dui zenden wonen het feest bij en cr heerscht eene welgemeende geestdrift en goede harmonie. Ten zes ure was het weder vrij gunstig, zoodat iedereen zijn illuminatie ontstak. Kort daarop begon het geweldig te regenen en mocht ook al de verlichting stand houden, groot is echter de teleurstelling van de vele bezoekers, daar de optocht door het ongunstige weder niet kon wordeu herhaald. De verlichting verdient lof, Hoorn is als in een zee van vuur. Men leest in het Bbl. van Z. en s G. Een gerucht wil, dat de onlangs tot majoor bij den genees kundigen dienst in Ned. Oost-Indië aangestelde Engelschman, na hier ter stede zijn montering te hebben aangekocht en të Harderwijk zijn gratificatie in ontvangst te hebben genomen, te Nieuwediep niet present zou zijn geweest toen het schip, waarmee hij den overtocht naar Indië moest doen, die haven verliet. Ofschoon het ons ter oore komt van een zijde, die goed ingelicht kan zijn, deelen wij dit gerucht nógthans slechts onder reserve mede. Inlichting omtrent de juistheid er van schijnt niet overbodig. Bij het instructie-bataillon te Kampen zijn van de tot plaatsing aangegeven 26 jongelingen 23 goedgekeurd en aangenomen2 zijn wegens lichaams-gebreken afgekeurd en 1 is terug gezonden wegens onvoldoende lengte, De heer G. Mooij, officier van gezondheid te Maastricht, heeft van wege de Spaansche regeering de opdracht ontvan gen, om eenige door hem vervaardigde brancards ten behoeve van het leger te leveren. Men schrijft uit Utrecht, 11 Oct. Yoor het bataillon mineurs en sappeurs wordt thans aan een viertal nieuwe wagens gearbeid, bestemd voor de veld- telegraphie, welke wagens met geheel verbeterde constructie zoo ingericht zijn, dat al de daartoe benoodigde toestellen er beter en gemakkelijker een plaats op kunnen vinden. De wagens worden vervaardigd in de fabriek van den heer D. Dielen een is er reeds in zooverre gereed, dat daarmede gister morgen een proefrid is kunnen worden gemaakt. In het koloniaal verslag over 1873 komt het volgende voor: /yEven voor dat de terugtocht op 16 April, toen de laatste aanval op de versterkingen van Atchin plaats had, was bevolen, gelukte het der 2e kompagnie van het 3e bataillon, van een der vijandelijke werken de poort open te slaan en binnen te dringen. Die macht was evenwel te zwak om den vijand, die achter een tweede versterking en uit de naburige huizen en van achter de boomen haar van alle zijden bestookte, verder terug te dringen, zoodat de kommandeerende officier het succes, dat door de reeds aangevangen retraite niet opgemerkt werd, moest opgeven, en de rest onzer macht ziende aftrekken, daartoe ook moest besluiten." Woensdag avond is de dienstmaagd van den heer IC., op den Nieuwen Rijn te Leiden, zoodanig van een bliksem straal geschrikt, dat men haar wegens krankzinnigheid naar het ziekenhuis heeft moeten vervoeren. Te Amstenrade is dezer dagen een paar getrouwd, waarvan de bruidegom 75 en de bruid 85 jaren telt. De man is weduwnaar van 3 vrouwen, terwijl zijn vierde viermaal wettig is gehuwd geweest. Men beweert, dat zij, toen beiden nog jongelieden waren, veel genegenheid voor elkander hadden en dat het niet hun schuld was, dat zij destijds niet in het huwelijksbootje stapten. Men kan alzoo met recht zeggen: tfoude liefde roest niet." -Met ingang van 1 dezer zijn 11 aspiranten benoemd tot student, bestemd voor den militairen geneeskundigen dienst hier te lande, 2 aspiranten voor den militairen ge neeskundigen pharmaceutischen dienst in Oost-Tndië. Yolgens veler gevoelen is de enorme diefstal in Gro ningerland slechts een voorwendsel van den eigenaar, om op geschikte manier van zijne schuldeischers af te komente meer, daar hij reeds 6 weken van te voren in gebreke moet gebleven zijn, om de aan hem gerichte wissels te voldoen. Zijne schulden worden op p. m. 1 ton gouds begroot. N. A.Ct. Men schrijft uit Utrecht aan het Hbl.Een in zeker opzicht merkwaardig verschijnsel doet zich ditmaal aan onze hoogeschool voor. Van de p. m. 60 nieuw ingeschreven studenten hebben zich een 35tal niet als leden van het Utrechtsche studeutenkorps laten voorstellen, naar menver neemt, met het bepaalde voornemen, om zich al aanstonds degelijk aan de studie te wijden. Dit is in de laatste tijd reeds meermalen, doch niet op zoo groote. schaal als thans waar te nemen geweest. Dat het zoogenaamde groenloopen aan de Utrechtsche hoogeschool, ofschoon reeds aanmerkelijk verzacht, na verloop van eenigen tijd op die wijze zal komen te vervallen, wordt als waarschijnlijk beschouwd. B IJ I T E 1LA1D. Te Londen werden in de vorige week 6 zelfmoorden, 2 kindermoorden en 1 manslag begaan. Er verdronken 7 menschen en 16 zuigelingen stikten; 4 menschen werden overreden en 42 door paard of rijtuig bezeerd. Te Wellington in Nieuw-Zeeland is den I5n Juli het Amerikaansche schip William Tapscott binnengeloópen. De kapitein was geboeid en met een kogel in het been geschoten. Onder weg had de bemanning begrepen dat het

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2