EENE DIENSTBODE. Matinée's co Soirée's, Bl'RGERLiJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. ADVERTENTIE IV. Lokaal 't Centrum. schip niet in staat zou zijn behouden Kaap Iloorn om te zeilen en daarom den gezagvoerder verzocht naar de naaste haven te staren, De kapitein had dit verzoek geweigerd, waarop de stuurlui en de matrozen tot verzet waren over gegaan. De kapitein, met wien niet te schertsen viel, stak een paar kerels overhoop, doch werd overmand opgesloten, e ^Nachts wist hij evenwel weer vrij te komen en het dek te bereiken. Opnieuw door de manschappen aangevallen, sloeg hij met een bijl in 't rond en trof daarmee den twee den stuurman, die hem echter op 't zelfde oogenblik door een pistool aan de knie verwondde en hem verdere tegenweer onmogelijk maakte. In een Hongaarsch stadje werd in de maand April zekere Mozes Spielmann vermoord. Op grond van de ge tuigenis der vrouw van den vermoorde, werden de kroeghouder Szats en zijne beide zonen als verdacht van de misdaad ge vangen genomen. Het gerecht te ïhorda stelde een onder zoek in, en toen de beschuldigden alle schuld hardnekkig bleven ontkennen, werdeu verschrikkelijke middelen aange wend, om tot het bewijs hunner schuld te komen. He dienst maagd van den vermoorde ontkende ten stelligste, dat de waard en zijne zonen de daders waren. Zij werd toen aan een geeseling onderworpen, zoolang tot zij beloofde, tegen de gevangenen te zullen getuigen. Toen ondergingen de zonen yan den waard hetzelfde lotzij werden vervolgens in kete nen geslagen en eiudelijk werd de oudste knaap met zijne beide duimen aan een spijker gebonden, zoodat zijn teenen even den grond raakten, terwijl de jongste zoolang werd ge marteld tot hij eindelijk bekende, aan den moord schuldig te zijn. Met zulke bewijzen was het gerechtshof op het punt vonnis te vellen, toen een vrouw bij het Klausenburger gerecht twee ringen toonde, die bij haar verpand waren en haar ver dacht voorkwamen. Bij onderzoek bleek, dat een geliefde van den vermoorde ze verkocht had, waarop eindelijk de ware schuldigen werden ontdekt. Na vier maanden ellende in de gevangenis te hebben geleden, zijn de anderen als on schuldig op vrije voeten gesteld. Indien het verhaal niet door de Hongaarsche en Oosten- rijksche bladen werd medegedeeld, zou men aan dergelijk barbarisme in een zoogenaamd beschaafd land niet kunnen gelooven. ALCMARIA VICTRIX. De uitslag der op Donderdag gehouden harddraverij, waaraan door 26 paarden werd deelgenomen, is als volgt: De prijs, f300. en een souvenir ter waarde van f80., werd behaald door de Sophia van den heer T. Velstra te Deihum, pikeur W. de Boer;deïepremie, f125. en een souvenir, ter waarde van f60., door de Susannavan den heer A. de Graaf te Amsterdam, pikeur J. de Boer; de 2de> premie is, volgens het eene verslag, niet toegekend en volgens het andere behaald door de Mallejan van den heer van Hare te Amster-' dam, zij bestond in een marmeren pendule of gouden horloge, ter waarde van f85. Gelijktijdig met de harddraverij hadden de leerlingen der armen- en tusschenscholen een bijzonder aandeel in het feest. Ten 9 ure in het feestlokaal gekomen, werden zij onthaald op krentebrood en koek, en ontvingen daarenboven elk een feestplaat, voorstellende »Alkmaar's bangste dag (18 Sept.)" en een exemplaar van het werkje van Rosmade, »De gedenkdagen van Alkmaar". Volgens het programma zouden Vrijdag 10 Oct. de feestelijkhe den bestaan in muziek op de Steenenbrug te 12 ure, en 's avonds to half acht ure de feestviering der ontzetvereeniging plaats hebben. Door particulier initiatief is echter eene door zeer velen gewaar deerde aanvulling van het feestprogramma tot stand gekomen, eene tot dusver hier »nooit vertoonde" hardrijderij met paard en kar. Niettegenstaande het zeer ongunstige weer, was er wedor een zeer aanzienlijk getal menschen op de been. Do wedstrijd eindigde on geveer vijf ure. Van de 28 deelnemers behaalden de prijsde heer T. Schilder te Beemster, de le premie de heer Kool te Midwoud, de 2e de heer J. Spaan te Alkmaar, en de 3e de heer A. P. de Wit te Ilpendam. De leerlingen der zondagscholen »Samuel", onder directie, van ds. Krayenhelt, en »Laat de kinderkens tot mij komen", onder di rectie van ds. Rijnders, brachten niet weinig bij tot opluistering van den dag. Beiden tóch hadden een optocht georganiseerd, die hoewel van eenigszins verschillend karakter, in hooge mate heb ben voldaan. Jammer dat de regen oorzaak was dat al die kleine uitvoerders doornat t'huis kwamen. Zaterdag heeft het militair feestconcert van de beroemde stafmu- ziek van het regement grenadiers en jagers, onder directie van den heer Dunkier, een waar genot verschaft, talrijk was de opkomst en daverende applaus vielen den artisten ten deel. Het vuurwerk, Zondag avond ontstoken, werd door heerlijk we der begunstigd; het kan evenals het volksbal, waaraan een groot getal personen deelnamen, als uitmuntend geslaagd en als een goed slotnummer van het inderdaad schoone feest beschouwd worden. Benoemingen, enz. Bij beschikking van den Minister van Marine van den 7n dezer no. 39, is aan den bootsman in het vaste korps dek- en onderof ficieren J. van dor Linden toegekend de gouden medaille ter ge- heele grootte, voor vijftig jaren eerlijke en trouwe militaire dienst. Met i Nov. a. s. worden geplaatst: aan boord van Zr. Ms. wacht schip alhier, de adelb. Ie kl. H. Kuyck en II. Rudolph en de be noemde scheepskl. F. D. van Genderen, H. P. M. van Altena, II. A. G. T. D. Rant, W. S. van der Noordaa, W. A. H. Doorman en J. A. Grootendorsten aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hcl- levoetsluis, de benoemde scheepskl. O. van Merkesteyn en W. A. Bakkers. De luit. ter zee 2e kl. H. van der Sande wordt met 1 Nov. a. s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier Van 10 14 October 1873. ONDERTROUWD en GEHUWD Gcene. BEVALLEN: M. Hendriks, Z. E. Maarlcveld gcb. Buter, Z. D. Jansen, D. P. Griek gek. Groot, D. M. Boon geb. Vroom, D. N. A. Klimmert geb. Kliukprt, Z. T. Boersma, Z. M. Kort geb. Dekker, Z. M. C. Bosch geb. Hendriks, Z. - A. C. Dunselman geb. Boogenboscb, Z. J. M. E. van Amesfoort geb. Willcms, Z. OVERLEDEN: D. Bommel geb. Kunst, 28 j, E. van der Weide geb. Louwaars, S3 j. E. A. van Wely, lj. C. M. Liedmeijer, 8 m. C. G. Bakker, 4 m. C. Abbo, 3 j. cn 10 m. SCMEEPSTBJD1IOEI. Binnengekomen te Helder. '10 Oct. Elina, Vassalo, Samarang, vertr. 24 Mei. 11 Hawk, st. Huil. Friesland, Fcenstra, Londen. Iduna, st. Petersburg, Rotterdam, als hijlegger. 12 Kcpier, st. Sunderland. Cleadon, st. dito. Svea, st. Peters burg. 13 Santa Rosa, de Waard, Curagao. Venus, st. Hamburg. Waldridge, st. Sunderland. Lindcsniss, st. Wasa, met ver lies van fokkemast. English Rose, Manning, Antwerpen. 14 Carbon, st. Newcastlc. Sophie Jobson, st. Croonstad. Nelson, Leslie, Seaham. Louisa, Yogelensang, Batavia. Stefanino, Lavagna, Rangoon. Virginia, Lagno, Newyork. Uitgezeild te Helder. 12 Oct. Médéa, st. Bordeaux. Hollandia, st. Londen. Diana, st. dito. Alert, st. Huil. Seahorse, st. dito. Astrea, st. Dantzig. Er- ling Skjalgssen, Scheie, Stavanger. Iduna, st. Rotterdam. Stoomvaart, st. Ylie, binnen door. 13 Sirius, st. Lissabon. Irene, st. Breraen. Oscar I, Neuman, Noorwegen. Kronprincesse Louise, Nielsen, Drammen. An na Colbjornsen, Ilallsteinsen,idem. Success, James, Seaham, is teruggekomen. Zephyrus. Nicholsen, Newcastle, is hij den Ilolder tegen de glooiing gedreven, doch weder vlot gekomen. 14 Niets. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 11 Oct. Aangevoerd 4 Paarden f 45 a 95, Veulen f-.3 Koeien f 175 a 190 13 nuchtere Kalveren f 1 6 a 25, 199 Schapen f 15 a 52, Lammereu f a - Geiten f - a -, kleine Bokjes f-.a f-,109 magere Varkens f 1G a 25, 233 Biggen f 6 a 8, - Ezel fBoter per kop f0.97§ a fl.10. AMSTERDAM, 13 Oct. Tarwe zonder handel. Rogge per 2100 kilo iets vaster jarige Galatz f232, 233 nieuwe Petersb. f 240 van boord jarige dito f 230 en f 230 aan de Zaan. Op lever, stil; in deze maand voor 1 uur f 230, 229, 228 Maart f240, 24-1 Mei f241. Aangezegd 425 last, totaal iu deze maand 5725 last. Tarwe per 2400 kilo oplevering traag; Oct. f390 laten, 387 bieden. Aardappelen. Zand zonder handelGeldersche Stoelenmatlcrs f 2.30 a f 2.40dito Eransche Jammen f2.10 a 2.20 Fricschc Jammen f2.10 a f 2.50 Engelsche Frieschc f 2 Zeeuwscho Jammen f 2.30 a 2.GO. Aan voer. hoofdzakelijk uit Zeeland Priesche niet aangekomen uithoofde van het ongunstige weder. Handel tamelijk. ROTTERDAM, 13 Oct. Meekrap. De sterke daling die het artikel in de laatste weken onder ging, heeft weder eeuigen kooplust doen ontstaan en was de omzet heden vrij uitgebreid. LONDEN, 13 Oct. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen 5500, Schapen en Lammeren 150Ö0, Kalveren 100, Varkens 200. Prijzen: Beste Runderen 6/4, Schapen en Lammeren 7/-, Kalveren 6/-, Varkens 5/4. Donderdag 16 Oct. vertrekt van hier de O.-I. landmail, via Brindisi, per laatste trein. Donderdag 16 Oct. vertrekt van hier de mail naar Curagao en Suriname, per eerste trein. Mevrouw WERENDLIJN SMIT, te Helder, VRAAGT Woensdag 15, Donderdag 16 en Vrijdag 17 October 1873 te geven door Leden van het gunstig bekende Zang-, Ope- retten- en Muziekgezelschap, onder directie vau den heer CHARLES I1ENRICI. Extra geëngageerd: de Ilollandsche Comiek en Couplet-zanger W. van SLUIJS. Aanvang: «ten» Matinée's 3 icus*. o n Soirée's 8 f Entree VUU J. B. LEIJD1NG.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 3