BELDERSCHE COURANT. Jtieums- en <flÖoertentte«öfaÖ. Zaterdag 18 October. M 1295. Dertiende Jaargang. 4875. dgjficiëcl geöeclte. Heffing van Schoolgeld. Igiet-officiccI gcöcclte. Zitting van den Gemeenteraad, NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER acht het noodig de belanghebbende Ouders in herinnering te brengen, dat het SCHOOLGELD voor hunne Kinderen, over bet VIERDE KWAR TAAL dezes jaars, vóór den eersten November aan staande ten kantore van den Ontvanger dezer gemeente moet zijn betaald. Bij gebreke daarvan worden de leerlingen niet op de Scholen toegelaten. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 14 October 1873. STAKMAN BOSSE. Dinsdag 14 October 1873. Voorzitter de heer Mr. K. J. C. Sfcakman Bosse, burgemeester. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heeren Janzen, de Breuk en de Lange. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1). Beëediging nieuw gekozen lid. De heer Boom legt in handen van den Voorzitter de als lid van den Raad gevorderde eeden af. 2). De Voorzitter deelt mede, dat de heer Graat, in de vorige zitting op nieuw tot wethouder gekozen, die betrekking heeft aangenomen. 3). Rapport omtrent het onderzoek der begrooting 1874 en daarmede in verband staande besluiten tot heffing van belastingen. Door den Voorzitter wordt aan den heer Werendlijn Smit het woord gegeven, die als algemeen rapporteur, mede deelt, dat aan het onderzoek der begrooting niet hebben deelgenomen de heeren Janzen en de Breuk, dat tot rapporteurs der afdeelingen zijn be noemd dehh. Boom, Ilugenholtz en Smit, dat deze zich in com missie hebben gesteld met Burgemeester en Wethouders en van gedachten hebben gewisseld. Uit de verdere mededeelingen blijkt, o. a. dat voor de uitbrei ding der politie een meer uitgewerkt voorstel wordt afgewacht; dat men zich kon vereenigen met het voorstel tot verhooging van de jaarwedden der nachtwachts met ƒ250.om daarvoor nog 2 wachts aan te stellen. dat wordt voorgesteld het salaris der hulponderwijzers te ver- hoogen en wel te brengen, als volgt: 4 hulponderwijzers met den rang van hoofdonderwijzer, die de functie van eerste hulponderwijzer vervullen, ieder op ƒ600. 7 hulponderwijzers, met den rang van hoofdonderwijzer, ieder op f 550. 13 hulponderwijzers ieder 500. de kweekelingen tot een maximum van 50. dat B. en W. zich met dit voorstel vereenigd hebben, de meer dere uitgaven te dekken uit de verhoogde belasting op het gedistel- leerd. De commissie stelt verder voor de gemeente-begrooting, behoudens opgenoemde wijzigingen, in zijn geheel goed te keuren. Door hetzelfde lid wordt rapport uitgebracht, aangaande de be grooting van het Burgerlijk Armbestuur, het Algemeen Weeshuis en de dd. Schutterijwaaruit blijkt, dat alleen bedenkingen zijn ge maakt tegen een enkele post der begrooting Schutterij en wel ten aanzien van de toelage aan de»4 hoornblazers, waarvoor- is uit getrokken de som van 208.steltvoor die post op f 160.te brengen, en, behoudens deze wijziging, ook die begrooting vast te stellen. De Voorzitter bedankt don heer Smit voor het uitgebrachte rap port en verzoekt den Secretaris, de begrooting aan do vergadering voor te lezen, om de in de afdeelingen gemaakte wijzigingen bij de artikelen, waarop ze betrekking hebben, te kunnen bespreken. Ten slotte wordt de begrooting, na goedkeuring van de voorge stelde wijzigingen, in stemming gebracht en met algemeene stem men besloten tot de vaststelling, ais volgt: Voor de Gemeente, tot een bedrag van ƒ157,076.91 het Burg. Armb. 10,750. Alg. Weesh.14.505.73 de dd. Schutterij1365 Mededeeling van Ingekomen Stukken a. Kennisgeving van Ged. Staten, dat aan het einde dezer maand de aanbesteding te Haarlem zal plaats hebben van de alhier in de Oostgrootslootstraat te bouwen school, met uitnoodiging van den Burgemeester en een commissie uit den Raad om bij de aanbe steding tegenwoordig te zijn. Tot leden dier commissie worden benoemd de heeren Maalsteed en Braaksma, ieder met 12 stemmen. b. Dat op den 13 October jl. de verificatie der gemeentekas heeft plaats gehad en daarin bevonden, overeenkomstig de boeken en bescheiden 46,254.53^. Wordt voor kennisgeving aangenomen. c. Missive van Commissarissen der gemeente-ziekeninrichting en apotheek, met verzoek om een gratificatie voor den leerling in de apotheek. Op voorstel van den Voorzitter wordt met algemeene stemmen besloten die gratificatie te stellen op ƒ100. d. Missive van den hulponderwijzer P. Schoor], die eervol ont slag verzoekt, wegens vertrek naar Oterleek. Wordt toegestaan. e. Missive van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, met verzoek om te voorzien in de, wegens het vertrek van den heer Scholten, ontstane vacature. Yan de op de voordracht gestelde heeren P. A. C. Hugenholtz en A. Flaes, wordt eerstgenoemde gekozen met 13 stemmen, de heer Flaes bekwam 1 stem. Mededeeling des Voorzitters, dat de rekeningen verantwoor ding der Dienstdoende Schutterij over 1872, door de Gedeputeerde Staten dezer provincie is goedgekeurd. g. Wordt gelezen een brief van bestuurderen eener plaatselijke feestviering bij het 25jarig koningschap van Z. M. Koning Willem III, waarbij van de vorming eener commissie, tot dat einde, wordt kennis gegeven, met aanbeveling om medewerking en ondersteu ning van het Gemeentebestuur. Wordt besloten, dit adres in de volgende zitting te behandelen. Daarna wordt de vergadering gesloten. De totalen der verschillende hoofdstukken van de begrooting zijn thans vastgesteld, als volgt in komsten: 11. Ontvangsten wegens vroegere diensten 19,305.85 11. Inkomsten van gemeente eigendommen en bezittingen 562.50 III. Opbreugst van belastingen on heffingen 136,728.56 IV. Outvangsteu van verschillende aard en toevallige baten n 410.— V. Buitengewone ontvangsten n 70.— Totaal f 157,076.91 uiigaven: I. Kosten van het huishoudelijk bestuur f 11,850.— II. Kosteu van invordeiing der Plaatselijke Belastingen en teruggave des wegens 0 12,165.— III. Kosten van onderhoud van gemeente eigendommen en deswegens verschuldigde lasten 0 19,935.— IV. Kosten der openbare veiligheid en van de brandweer 25,987.— V. Kosten der plaatselijke gezondheidspolitie 120.— VI. Kosten voor het ouderwijs 32,728.— VII. Kosten van het Armwezen, mitsgaders snbsidiën en bijdragen aan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen 33,500.— VIII. Renten en aflossingen 0 4,800.— IX. Pensioenen cu wachtgelden 2,706.— X. Andere uitgaven, niet onder de vorige hoo fdstukken hehoorende n 660.— XI. Buitengewone uilgaven van allerlei aard 0 10,210.— XII. Onvoorziene uitgaven n 2,415.91 Totaal f 157,076.9 L Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 17 October 1873. Met genoegen maken wij melding van de gister avond in het lokaal Musis Sacrum plaats gehad hebbende opening der wintervergaderingen van de sociëteit Mars. Wij zeggen met genoegen, omdat deze vergadering zich evenals de vroe ger reeds gehoudene kenmerkte door de harmonie en vro lijkheid, die er heerschten. Nadat de aanwezigen door den president der sociëteit op hartelijke wijze waren verwelkomd, begon men het uit gebreid en zeer afwisselend programma af te handelen. Een flink uitgevoerde feestouverturc en eenige dansen openden

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1