Gemeenteraad te Texel. de vermakelijkheden, waarna de leden van genoemde veree- niging in optocht en daarna bij monde van den heer Thie hulde brachten aan de door ons zoo ".hoog geschatte driekleur. De feestrede werd uitgesproken door den heer- Mooij, die daarin het woord richtte tot de personen, die in 'fc geheel niet, eenigszins en zeer goed met Mars bekend waren. De heeren van Nieuweuhuijse, Polak en de oudst aan wezige sergeant der artillerie voerden daarna voor eenige ©ogenblikken het woord; eerstgenoemde stelde een dronk in op de onderlinge verbroedering met het garnizoen en daar uit voortspruitende eendracht; de tweede wijdde een glas aan de armee in O. Indië, die binnen kort onzen roem tegeu- over Atchin moet handhaven, terwijl de laatste de leden der sociëteit Marsin naam zijner kameraden, bedankte voor de eer der invitatie. Eindelijk werd door den heer Polak een nieuw lid aan de vergadering voorgesteld, genaamd «mijnheer marketen-ster s- vaatje" Genoemd lid had, volgens spreker, bloedarmoede, waarom hij de aanwezigen, de in sommige gevallen zoo heil zaam werkende overtapping recommandeerde. Dat allen van die kuur veel verwachting hadden, bleek al aanstonds uit de groote deelneming, die er betoond werd, toen //-sinjeur marlce- tenslersvaatjè'' de rondte deed. Muziek en dans maakten de tusschenruimten van de el kander opvolgende zaken zeer aangenaam waardoor de geest drift wakker bleef en de vrienden eerst laat scheidden. Het letterminnend genootschap Liefde tot Kunst hield Dinsdag jl. in het lokaal Tivoli hare eerste buitengewone vergadering van dit seizoen. x\chtereenvolgens werden met veel succes ten tooneele gevoerd de dramatische schets Twee broeders en het oorspronkelijk blijspel Zoo gewonnenZoo ge ronnen. Voldeden in het eerste stuk Corné, de oude Laborde en de hertog van Orleans bijzonder door de juiste opvatting hunner rollen en het goed weergeven der karakters, niet minder lof komen den schoenlapper en kleermaker toe, die in het na- stukje de lachspieren ruimschoots losmaakten, en het bewijs leverden, dat dit genootschap ook voor dusdanige stukjes goede personen bezit. Een zeer geanimeerd bal, dat tot laat in den nacht duurde, maakte een einde aan deze vergadering. Woensdag avond had alhier een noodlottig ongeluk plaats. Op eenigen afstand van de gemeente wierp een jongmensch zich op de rails, juist op het oogenblik dat de trein, die ten 7 ure van hier vertrok, aldaar in volle vaart passeerde. Hij was onmiddelijk een lijk. Volgens sommigen leed genoemd jongmensch gedurende eenige dagen aan verstandsverbijstering. Het stoomschip Koning der Nederlandenkapt. Braat, is Dinsdag ochtend 5 uur van Suez naar Batavia vertrokken. Men schrijft uit Toulon, 13 Oct. Het Ned. stoom schip Tromp is heden van Suez alhier aangekomen om te repareeren. De schroefstoomschepen Bommelerwaard, Banda en Amboinarespectievelijk onder bevel van de'luits. ter zee le kl. J. II. Haakman, C. P. T. van Woelderen en jhr. A. E. Meijer zijn, volgens bij het Departement van Marine ont vangen bericht, in de Atchineesche wateren aangekomen. De Minister van Marine brengt ter kennis van belang hebbenden, dat, naardien sedert den 7u dezer geene gevallen van cholera te Memel zijn voorgekomen, de quarantaine maatregelen worden ingetrokken voor de schepen, die na dat tijdstip die plaats hebben verlaten. De Minister van Marine brengt ter kennis van belang hebbenden, dat in het volgende jaar eenige jongelingenna afgelegd examen, als scheepsklerk zullen kunnen worden aan gesteld. Men schrijft van Texel, 14 Oct. Alhier is aangespoeld een blauw geschilderd naambord, waarop met witte letters Zoöplnte. Men schrijft ons van Texel, 14 Oct. Gisteren avond hield het departement Texel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijne eerste vergadering met dames. Als spreker trad op de heer P. S. Bakels, die eene boeiende verhande ling hield over //de verkeerde wereld." De heer D. C. Loman gaf nog eene keurige bijdrage ten beste, getiteld: //de Ma chinist," van C. Dickens. De heer P. S. Bakels heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar Hindeloopen en Koudum bedankt. Op Maandag en Dinsdag 27 en 28 Oct. zal het verge lijkend examen plaats hebben naar de eerlang vaceerende betrekking van hoofdonderwijzer aan den Burg. 38 sollici tanten hebben zich aangemeld. De heer Damsté, predikant te Waal, op Texel, heeft toe zegging van beroep naar Huisduinen. De aanstaande feestviering van 't zilveren krooningsfeest in Mei 1874, zal ook te Oudeschild, even als elders, luis terrijk worden herdacht. TJit leden der Sociëteit Neptunus is eene commissie be noemd, bestaande uit de heeren: J. K. G. Muller, president; W. Mets, secretaris; M. de Waard, penningmeester; verder bestaat dc commissie uit de heeren: E. Zegel, J. Buikes, J. Vos, Jb. Hillenius en K. Bakker. Men schrijft van 't Vlie, 14 Oct. De telegraafkabel is Maandag op nieuw gebroken. Is ver moedelijk op de Vliereede door een scheepsanker gevat. Het aantal reizigers over den Hollandschen IJzeren spoorweg lijn Amsterdam—Botterdam Helder—Zaan dam bedroeg gedurende de maand September 11. 193,260; opbrengst aan reizigers f 178,293,76^-, idem aan goederen f 53,375.44^-; totaal f231,669.21. Sedert 1 Januari bedroeg het aantal reizigers 1,705,856 opbrengst aan reizigers en goederen f 1,908,170.62. Het UIr. Dagblad verneemt dat geen Eransche of Bel gische onderdanen, bestemd voor het Indische leger, meer te Harderwijk te wachten zijn, daar de Begèeringen van beide landen de werving ten strengste verboden hebben. Er zijn reeds vervolgingen ingesteld tegen geleiders van transporten naar Holland. Zondagmiddag omstreeks 4 uur werd aan de steen glooiing bij de haven te Harderwijk gevonden het lijk van een militair. Hoewel de zee aan de kust zeer ondiep is, valt echter aan zelfmoord niet te denken, daar de man, blijkens het onderzoekin de infirmerie, pogingen heeft aangewend om zich te redden. Waarschijnlijk is onmatig gebruik van sterken drank de oorzaak van dit ongeval. De commissie tot het examineeren van varenslieden te Veendam heeft zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend met een adres, waarin verzocht wordt dat de Minister besluite lo. Het examen voor alle stuurliedeu ver plichtend te stellen. 2o. Aan de diploma's der examens le en 2e kl. protectie te verleeneu, door de bepaling dat zoo danige geëxamineerden alleen gerechtigd zijn als gezagvoerder de Gouvernementsgoederen en passagiers te vervoeren. 3o. Commissiën van examiuatie van Rijkswege' te benoemen in die plaatsen, waar voldoende inrichtingen voor zeevaartkundig onderwijs bestaan. 4o. Het onderwijs op de afzonderlijke zee vaartscholen te behouden en die, door subsidiën of andere middelen van Bijkswege, een behoorlijke uitbreiding te geven. Benoemingen, enz. De luifcs. ter zee 2e kl. W. A. Tromp en J. A. Kloek, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, worden met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft aan den offic. van gezondheid 2e kl. J. K. Stakman Bosse, behoorende tot den geneeskundigen dienst der landmacht, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der Duitsche medaille voor niet-strijdenden, ingesteld ter belooning van hen, die vrijwillig aan gewonden en zieken hulp verleenden, tijdens den Fransch-Duitschen oorlog in 1870 en '71. "Woensdag 15 October 1873. Afwezig de Heeren W. Hillenius en Jb. Kl. Vlaming, de eerste met kennisgeving. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. 1. Do Voorzitter brengt ter tafel eenige-provinciale bladen en circulaires, welke na mededeeling voor keunisgeviug worden aangenomen. 2. Wordt berigt dat de besteding voor steenkolen, ten behoeve van de scholen, beeft plaats gehad en J. P. Hoordijk als minste inschrijver aanne mer is geworden. 3. De Voorzitter brengt ter tafel eene missive van de plaatselijke school commissie, houdende aanbeveling van 2 kandidaten, voor de vacature ont staan, door het vertrek van den heer A. Blom en waarop zijn geplaatst de hoeren C. Boldingh en 11. Koekcbakker. De heer K. Bakker acht bet wcnschelijk, dat er een lid van den Raad, tevens lid van de schoolcommissie wordt. De Voorzitter doet den heer Bakker opmerken dat de stemming daarom trent vrij is. Tot de stemming overgaande, blijkt dat de heer C. Boldingh met 7 stemmen benoemd wordt als lid der plaatselijke schoolcommissie. 4. De Voorzitter berigt dat het Suppletoir Kohier van den Hoofdei. Omslag, teu bedrage van f 30.—door B. en W. is vastgesteld en gedurende 14 dagen ter visie zal worden nedergelegd op de secretarie. Aangenomen voor kennisgeving. 5. Wordt gelezen eene missive van den Heer W. Hillenius, in substantie inhoudende het verzoek om mede in aanmerkiug te komen als opzigter over de gemeentewerken en liet zoodanig le regelen, dat hij het opzigt had. over de wegen en straten en de heer J. van Putten over de andere werken. Wordt na eenige discussiën beslotsu, liet tractement vast te stellen op f300.voor den opzigter, en eene oproeping te doen daarvoor in de Hel- dersche Courant. 6. Wordt voorlezing gedaan van het procesverbaal van kasopneraiug. Aangenomen voor kennisgeving. 7. Wordt gelezen eene missive van den minister van Pinanticri, waarbij wordt berigt dat de vergoeding voor het post- en telegraafkantoor aan het gemeentebestuur, hoogstens zal bedragen f300.—r 'sjaars. De Voorzitter berigt de vergadering dat tengevolge do vele veranderingen en de groote kosten, men heeft afgezien van het perceel van D. Keijser, voor het inrigten van een post- cn telegraafkantoor. Dat heden morgen is ingekomen eene missive van A. O.Lap, voorstellende om het post- en telegraafkantoor in zijn perceel in de Binneuburg te vestigen. Wordt na eenige besprekingen besloten, het dagelijksch bestuur te mag- tigen, deze zaak te regelen en in eene volgende vergadering verslag daar omtrent uit te brengen. 8. Wordt ter tafel gebragt de door B en W. ontworpen begrootiug voor de dienst 1874. Wordt besloten dezelve van heden af gedurende 14 dagen ter visie op het raadhuis voor een ieder tor neder te leggen, terwijl den secretaris wordt opgedragen 4 afschriften dier begroeting te maken om tc Oude Schild, Oos terend, de Cocksdorp en den Hoorn bij do daar wonende leden van den Raad te deponeren. De vergadering wordt voor eenigen tijd geschorst. Na het openen der ver gadering verwijdert zich de heer Laugeveld. De Voorzitter brengt ter tafel de rekening en verantwoording eu Staat van begrooting van het algemeen armbestuur en de rekening en begrooting van het algemeen Weeshuis.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2