BUlGEllLiJKE STAXD DER GEMEENTE HELDER. lHjltGEltLIJKE STAND DEU GEMEENTE TEXEL. POS T E R IJ E N. Dc Voorzitter stelt voor deze stukken met de gemeentebcgrooting door de leden te onderzoeken, waartoe wordt besloten en bepaald dat de leden legen Woensdag 22 October, des morgens 10 ure, op het raadhuis zulleu bijeenkomen. 10. De Voorzitter berigt de vergadering, dat zich 42 sollicitanten hebben aangemeld voor do betrekking van hoofdonderwijzer te den Burg cu dat het vergelijkend examen zal plaats hebben op Maandag 27 en Dingsdag 28 Oet. en noodigt de heereu leden van den Raad ter bijwoning uit. 11. De Voorzitter berigt den Raad dat de inwijding van de school te Koog zal plaats hebben op Maandag 20 dezer, des morgeus 10g uur. De leden van den Raad wordeu uitgenoodigd ter bijwoning.. 12. De Voorzitter brengt ter leennisse van den Raad, dat in overleg met den hoofdonderwijzer J, K. G. Muller, te Oude Schild, de hulponderwijzer G. Dros gedurendo de vacature, aan deri Burg tot adsiatenlie aan don hoofd onderwijzer W. Brouwer tijdelijk is toegevoegd. 13. De Voorzitter brengt tor tafel eene door het dagelijksch bestuur ont worpen verordening, betreffende de heffing der schoolgelden, welke na me- dedeeling wordt goedgekeurd. 14. De Voorzitter berigt aan do vergadering, dat door B. en W., na onderzoek, eene staat is opgemaakt, in verband met bet in eene vorige ver gadering bepaalde, ten aanzien der aan do verschillende onderwijzers te ver- leenen gratificatie. Wordt dezelve na eenige discus8icn vastgesteld. 15. Wordt gelezen eene missive van eenige ingezetenen in Eijerland, be treffende de vergrootïng der school in Zuid-Eijerland. Wordt ter fine van onderzoek aan het dagelijksch bestuur opgedragen. 16. Idem rekest J. P. Smit, om een stukje grond, door hem iu erf pacht, in koop te mogen aanvaarden. Besloten als voren. 17. Idem missive K. Kikkert, voorzitter van het collegic van het Alge meen Weeshuis, betreffende eene wijziging in het reglement van voornoemd Weeshuis. Wordt overeenkomstig het verzoek tot wijziging besloten. 18. De heer Mentz herinnert de Vergadering dat in het volgend jaar, zoo hij vertrouwt, ook hier, algemeen het feest zal worden gevierd vau de 25 jarige troonsvervulling van Z. M. den Kouing, en acht het wenschelijk, dat de raad reeds nu daarvoor op de begrooting voor 1874 eene post moge uittrekken en daardoor blijken zal willen geven van zijne iuguuomeuheid voor het Huis vnn Oranje. De heer K. Bakker zegt, dat te Oudeschild zich reeds eene commissie heeft gevormd tot regeling dier zaak. De heer Keijser brengt hulde aan het bewijs van vaderlandsliefde van deu voorsteller, en uit deu wensch, dat do goede geest, die de voorsteller be zielt, weerklank moge vinden op dit eiland. Hij vertrouwt dat de bevol king evenzeer als vroeger van hunne belangstelling op ondubbolzinuige wijze getuigenis zal geven. Met bet oog echter op de eigenaardige toestand dezer gemeente, als bestaande uit niet minder dan 7 dorpen, meent hij dat er be zwaar bestaat, om van wege dc gemeente eene feestviering behoorlijk te re gelen. Hij acht het daarom verkieselijk, de feestviering aan de ingezetenen over te laten, waartoe hij, vooral na de mededeeling vau den heer K. Bakker, meent, dat met vertrouwen kan worden overgegaan. De Voorzitter geeft eenige inlichtingen omtrent de finantieele toestand der gemeente, hij vreest dat de goede geest onder de ingezetenen van Texel door het aannemen van het voorstel van den heer Mentz, ligtclijk kon vcr- flaauwen, en noodigt dien heer uit zijn voorstel in te trekkeu. De heer Mentz verklaart zich hiertoe bereid en trekt zijn voorstel in. Niets meerder te behandelen zijnde wordt de vergadering gesloten. HOORNSCHE CORRESPONDENTIE. Dinsdag 14 Oct., de tweede dag, bestemd voor de feestvieringen te Hooru, vertoonde zich gunstiger dan de vorige. Een heerlüke najaarszon begroette allen, die ter feestviering, binnen onze veste vereenigd waren. De optocht der jeugd was het eerste nummer vau hel programma; zij voldeed uitstekeud, r.og beter dan die van den vorigen dag, alles ging or- derlijk en geregeld, ook de costumcs waren uitermate keurig. Te 4 ure had de onthulling plaats van den steen, ter nagedachteuis van de edele daad van Laxlbeet Melis. Onze burgervader, die deze plechtig heid verrichtte, hield vooraf eene toespraak; na de onthulling werd dooi den heer van Eek eenige woorden gesprokenhet rumoer der aauwezigen maakte het echter zeer moeielijk beide sprekers te verstaan. Te 12 ure werd de harddraverij gehouden, waar aan door IS liefhebbers word deelgenomen; de prijs o f200.werd behaald door het paard Mari- anne, van den heer A. de Graaf, te Watergraafsmeer de premie a f50, door het paard «de Prins," van den heer J. Smits-, van Dubbeldam. Te zes ure herhaling van deu optocht der jeugd, die even als des morgens flink voldeed. Des avonds te ure vuurwerk, en spoedig was ook het slotnum mer van het feestprogramma afgespeeld. Evenwel 't gaf genoegen, de ver vaardiger, de heer A. Galb, van Rotterdam, verdiende ten volle den bijval welke hem om zijn kunstwerk ten deel viel. Vooral muntte uit: no. 13, de Vrijheidsboom en no. 14. eon driemastschip, ook uo. 4, groote wedstrijd der Waterrotten, leverde een vermakelijk schouwspel, echter zeker niet voor hen, die met hunno bootjes zich te dicht in de nabijheid van het terrein, voor de ontsteking bestemd, hadden begeven. Na afloop hiervan bezichtigde men de illuminatie, dezelve was prachtig, o. a. muntte daarin uit onzo stadgenoot, de heer Jlir. P. Opperdoes Alewiju. Tot dusverre de festiviteiten, de nagalm er van zal ik wellicht later melden. 3|n0e5onben. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur! Onlangs heb ik in Uw blad gelezen, dat de Pers in hare be richten soms hot welsprekendst is. Onlangs lazen wij van een Verontvjaardigd man' uit Hattem .- »De hoofdonderwijzer der O. L. school alhier (300 a 400 leer lingen) heeft op zijn dringend verzoek, om zijne jaarwedde (f785.) meer in overeenstemming te brengen met de eischen van den tegenwoordigen tijd, eene verhooging gekregen van schrik niet... f35. ongeveer. (De percenten der schoolgelden zijn na melijk gebracht van 8 op 12). Sedert 15 jaar was de jaarwedde niet noemenswaard verhoogd; 't was zelfs de eerste maal, dat de hoofdonderwijzer om verhooging verzocht had en men scheopt hem af met een aalmoes, misschien voldoende om het salaris van den nachtwacht in overeenstemming te brengen met de tegenwoordige duurte, maar geenszins om tot rechtmatige bclooning van een ver dienstelijk onderwijzer te verstrekken." N. N. Zou de verontwaardiging van den heer N. N. nog niet oneindig grooter worden, wanneer hij vernam, dat iets dergelijks plaats had in Noord-Holland, waar het leven nog vrij wat duurder is dan in Gelderland? Voorzeker, de Pers is in hare berichten soms zeer welsprekend. Ik vlei mij daarom, dat het bovenstaande ook in uw blad zal worden opgenomen. J. Van 14—17 October IS73. ONDERTROUWD J. Jougkecs, machinist bij de marine, en J. II. de Beer, weduwe van P. K. C. Weijer. W. C. Henkes, Icommandeur op 's rijks werf, weduwnaar van T. Bakker, eu A. J. La Maire, weduwe van 11. J. van Berkum. J. Wieliugn, stuurman bij de marine, en M. Kaptein. P. Neijman, werkman, en E. vau Leeuwen. W. Verhage, werkman, en G. Knip. GEHUWD A Mooij en E. C. Schriever.M. J. Waas en D. Broekman. BEVALLEN D. Oldouburg geb. van der Plas, D W. J. Steeman geb. Winter, D. M, Werner geb. Bossij, Z.J. II. Pool geb. van Rhijn, Z. E. Temme geb. Westhof, Z. C. L. de Wijn geb. van der Velden, D. J. Picters geb. Vastenouw, D. A. de Vries geb. van Straaten, Z. OVERLEDEN P. Langcnberg, 11 m. E. Koopman, 8 m. J. S. Brautigam, 10 m. B. M. C. T. de Hoog, 4 m. B. Kikkert, 20 j. Levenloos aangegeven 1. Van 916 Oct. ONDERTROUWD: Simsou Veen en Elisabcth Boon. GEBOREN Necltje, <i. v. Teunis Koning Cz. eu Geertje Dekker. Guurtje, d. v. Dirk Keijser en Autje Roeper. OVERLEDEN Wijntje Eelinan, 4 m., d. v. Maarten Eclrnan en Martha Reuvers. SCHEEPSTIJDINGEN. Binnengekomen te Helder. 44 Oct. The Darnet, Scrivener, Rochester. Angenieta, Visser, Nyc- land. Skjold, Larsen, Drammen. 45 Sippe Visser, v. d. Zee, Londen. Vertrouwen, Mecter, Mid- dlesbro. Jacob, Freije, St. Petersburg. Henriette Maria, Oldenburger, Sundsvall. Achilles, Erichscn, Drammen. Mal ta, Frceman, Newcastle. Barbara, Robinson, Scaham. Gjer- tina, Peterscn, St. Petersburg. J. D. Carolina, Olsen, Oster- risund. 1G Diana, st. Londen. 47 Lady Clive, st, Galatz. Christianc, Madsen, Windau. Soa- liorse. st. IIuil. Uitgezeild te Helder. 44 Oct. Thorskog, st. Sunderland. 45 Ilelene, Lafrenz, Newcastle. Ocean, Mathiescn, Noorwegen. Huldron, Pettersen, dito. 46 Star Queen, Davies, Londen, gesleept door sleepboot Vic- tor. Hawk, st. Huil. Cleadon, st. Sunderland. Kepier, st. Sunderland. Waldridge, st. Newcastle. Success, James, Sea- ham. Nordlysct, Lassen, Drammen. Alpha, Holst, dito. Ade P. Tordenskjold, Saxlund, Christiania. Zwaluw, Fenenga, Fredrikstad. Vestalinden, Morch, Drammen. Helga, Aclcer- liausen, Noorwegen. Havfreien, Larsen, idem. Najaden, Edwardsen, dito. Nordtstjernen, Svendscn, dito. Carbon, st. Newcastle. 47 Willem I, st. Hamburg. Maria Rcifme, Ecfting, Gothenb. Canada, Andersen,Noorwegen. Omen, Ilanscn, Fredrik stad. Tegner, Tjulsted, Noorwegen. Lucine, Ostenscn, Noor wegen. Vesta, 1 lalsteijnsen, Drammen. Sceptre, Torsdike, Newcastle. Zepbyrus, Nicholson, idem. MARKTBERICHTEN» SCIIAGEN, 16 Oct. 5 Paarden f 40 a 150, 126 Runderen Ossen f a Stieren f 100 a 170, Gelde Koeien f 130 a 300, Kalf-Koeicn f 240 a 280, -Vaarzen f 110 a 130, Hokkelingcn f 50 a 65, 8 Nuchtere Kalveren f 16 a 22, - GG6 Schapen Eng. Rammen f 80 a 140, magere Schapen f 24 a 30, Vette Schapen f 30 a 38^, Lammeren 1' 20 a 28, Ovcrhouders f a 4 Bokken eu Geiten f 2 a 10, Vette Varkens f a per Kg. 20 Magere Varkens f 14 a 25, 40 Biggen f a 9.- Zeugen f - a -, 40 Konijnen 10 a 75 cts_ 100 Kippen 40a200 ct. 200 Eenden 50 a 80, 5 Duiven 15 a ets. ISO Kg. Boter, f-.al.50 per Kg. of ets. per kop. 80 stapels Kaas f0.40 a 0.50 per Kg. 1800 Kipeieren, per 100 stuks f4.40 a -.200 Eendoiereu f 4.— a 4.50. ENK HUIZEN, 15 Oet. Aangevoerd 32 stapels kaas, wegende 8158 Kg. Hoogste prijs f 35.50, Laagste prijs'fMosterdzaad per hcctol. f 18.75 aKanveizaad per 50 kg. f]S.00 aBlauw Maauzaad per 50 kg. fa Grauwe Erwten per heet. f 14 a 15, Vale Erwten f 11 a 12.00, Bruine Boo- nen fa Gerst f - a -, Haver f - a AMSTERDAM, 16 Oct. Rogge per 2100 kilo op levering iets hoogerin deze maand f 226 Maart "f 236, 237 Mei f236, 237. Tarwe per 2400 kilo op lever, f2 lager Oct. f 3S2; Maart f 378; Mei f376. Aardappelen. Katwijkcr Zand f5 Ericsche Jammen f2,25 a 2.75; En- gelsche Eriesche f l.75 a 1.90; Zeeuwsche Jammen f2.25 a 2.60. Geldor- sche soortcu niet aanwezig. Aanvoer drie vaartuigen met Zeeuwsche. Han del tamelijk. LONDEN, 16 Oct. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen 1900, Schapen en Lammeren §000, Kalveren 500, Varkens 100. Prijzen Beste Runderen 6/4, Schapen en Lammeren 7/-, Kalveren 6/-, Varkeus 5/4, De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat door den Minister van Financiën tot Rijks-Depothou ders voor den verkoop vas» Posdzeg'eEs, Brief kaarten en E#oj»twɧseS-I?<>rimiIiereii zijn aan gesteld: de Plecren J. D. FONS BinnenhavenH. TROOST (Hoofdplein) en TI. A. STADERMA'NN Langesiraaten dat van af heden bovengenoemde Zegels, enz., zo3H der verlioog-ing' van prijs, bij die depothouders verkrijgbaar zijn. De Directeur voornoemd, II E R W E IJ E R.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 3