HELDERSCHE COURANT Woensdag flöoertenfcüfnö. 29 October, Jïieums- en NIEUWSTIJDINGEN. Een Guano-eilancl. M 1298. Dertiende Jaargang. 1875. Verschijnt DINSDAG- cn VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 8 maanden 0.50 Franco per post B 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advektentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stnkken minstens een dag vroeger. Uitgever S. GI L T J E S. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 28 October 1873. Na afgelegd examen, is aan de dames J. C. Waleson en C. A. de Koever alhier, de acte van bekwaamheid als hulponderwijzeres uitgereikt. Zondag avond ontstond alhier bij een tabak- en siga renhandelaar, wonende aan het Molenplein, een begin van brand op den zolder, die als werkplaats was ingericht. In den beginne liet het zich nog al ernstig aanzien, doch door de hulp van een spuit en een aantal rappe handen was men het vuur spoedig meester. De zangvereeniging Cecilia hield Zondag jl. in het lo kaal Musis Sacrum hare eerste buitengewone wintervergadering, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. Het pro gramma werd flink uitgevoerd en den heer Hartering, die dezen avond met een paar solo's voor fluit opluisterde, komt ook lof toe voor zijn voortreffelijk spel. Zondag middag is van hier vertrokken Zr. Ms. schroef- stoomschip Deli, kommdt. luit. t. z. 1. kl, P. Swaan, met bestemming naar Atchin, via Suez-kanaal. Volgens berichten, bij het departement van Marine in gekomen, was het schroefstoomschip Ijambi, onder bevel van den kapitein ter zee J. P. Koopman, na beoosten de Kaap de Goede Hoop gedurende zeven etmalen hevige stormen doorgestaan te hebben, ter voorziening in eenige averijen, voornamelijk in het tuig, op den 10 September jl. te Port Elisabeth, (Algoabaai) binnengeloopen. Op den 15n daaraan volgende zoude de reis naar de Simousbaai worden voortgezet. Aan boord was alles wel. De Stoomvaartmaatschappij #Java" bericht ^Volgens heden bij ons ontvangen telegram, is het stoomschip Borneokapitein K. Berkelbach v. d. Sprenkel, Donderdagjl. Aden gepasseerd. Passagiers, troepen, equipage, schip en ma chine alles wel." Volgens een heden outvangen telegram is het nederl. stoomschip Celebeskapitein Bakker, te Port-Saïd aangeko men alles wel aan boord. Feuilleton. In den hoogsten graad ontzettend is de branding, wanneer de wind de verbolgen golven tegen het eilandje zweept. De torcn- hooge waterbergen tuimelen als reuzen tegen liet strand, stijgen brullend omhoog, om met donderend geraas hunne schuimende koppen in de op nieuw naderende vloeden te doen nederstorten. Men zou denken, dat elke aansnellende golf in een oogenblik het nietige eilandje moest overstroom en, misschien vernietigen. Bij zulk eene weersgesteldheid verbiedt zich van zelf het over brengen der guano, en do buiten liggende schepen moeten stiller weder afwachten, tenzij zij het verkieslijker achten, gedurende den hevigen wind de open zee te kiezen. Die ongunstige, vaak gevaar lijke omstandigheden hebben doorgaans plaats in December, Janu ari en Februari; de maanden Mei, Juni en Juli zijn daarentegen de guilstigste tijd voor het laden, omdat alsdan een vaste passaat wind waait, al die omstandigheden vorderen gedurende den nacht aan boord eene dubbele wacht. Gewoonlijk wordt deze uitgeoe fend door vier man, welke met de meeste nauwkeurigheid op weder en wind moeten acht geven. Ook moeten de zeilen, vooral het mars- en bezaanzeil slap nederhangen. Wij troffen het, wat het weder en het laden betreft, zeer gun stig. Gedurende de drie weken, dat wij voor Ba&er-eiland lagen, hadden wij slechts twee dagen, waarop het weder en de branding, uitloopen der vaartuigen verhinderden. Wij waren op een Zondag geland en hadden dus overvloedig Het stoomschip Conrad, van Batavia naar het Nieuwe diep, kwam eergisteren avond te Aden aan en vertrok van daar gistermorgen ten drie urealles wel. Men schrijft ons van Oude Schild, 27 October. In de vorige week viel de schippersknecht H. Dalmeijer, door de duisternis misleid, in de haven. Hij zou jammerlijk ver dronken zijn, zoo P. Bruin en Jb. Kuiper, het angstgeschrei vernemende, niet terstond toegesneld waren om den drenke ling te redden. Groote zelfvoldoening was 't voor hen D. op 't drooge te brefl'gen. Den volgenden dag viel nogmaals een persoon, en nu een ingezeten van O. Schild, P. B; in de haven. Hoe is dat mogelijk! zei de man, dat ik er in val! Op 9 Nov. e. k. zal de nieuw beroepen predikant te Oosterend zijne intrede doen en des morgens bevestigd wor den door den heer M. Wassenaar van O. Schild. Men schrijft ons van Terschelling, 22 Oct. De uitslag der op 21 dezer gehoudeu verkiezing van een lid voor den gemeenteraad, in de plaats van wijlen den heer P. J. Mier, is geweest als volgt: Ingeleverde stembriefjes 100, waarvan 1 van onwaarde, als geen naam ingevuld, alzoo het getal der geldig uitgebrachte stemmen 99. Hiervan zijn uitgebracht op T. J. Boer, 4-7, J. H. Stobbe, 33, S. Brons Boldingh, 9, P. J. Eschauzier, 7, P. T. Krul, 2, G. A. de Boer, 2 stemmen en I). H. Duijf, 1 stem; alzoo her stemming tusschen de heeren T. J. Boer en J. H. Stobbe op 4 November e. k. -Voor de betrekking van surnumerair bij de Staatsspoor wegen zal den 12 November weder een examen plaats hebben, waarvan de voorwaarden zeer gunstig zijn; voor de vijf, die het best examen afleggen, wordt gedurende het suruumeraat eene toelage van f 1.per dag toegekend. Er zijn thans 20 plaatsen vacant. Een der veestoombooten, die verleden week van Rotterdam naar Londen voer, en o. a. 700 kalveren aan boord had, kreeg door de storm op zee een lek, waardoor het zooveel water inkreeg dat alle kalveren verdronken. tijd om het leven der bewoners gade te slaan. Nadat wij een bezoek bij den gouverneur en zijne vrouw hadden afgelegd en de andere ambtenaren hadden begroet, namen wij het onaanzienlijk eilandje in oogenschouw. Het eiland heeft nagenoeg den vorm van een driehoek. Aan de zijde, waar de boeien liggen, vertoont zich het zacht rijzend strand verblindend wit. Het is geheel bedekt met tallooze over blijfselen van mosselen en koraaldieren. Op de hoogste vlakte, die zich, zooals wij gezegd hebben, nagenoeg acht en twintig voet boven den zeespiegel verheft, staan de weinige gebouwen, die veel op schuren gelijken, zij zijn gedeeltelijk samengesteld uit aange spoelde wrakken van gestrande schepen, en hebben geene gemakken dan de allernoodzakelijkste behoeften der menschelijke samenleving. Dit gedeelte van het eiland geeft de duidelijkste blijken van den oorsprong uit koraaldieren. Het achterste vlaldte gedeelte van bet eiland met een rond meertje, zooals men dat op bijna alle eilanden der Zuidzee vindt, en dat veel overeenkomst heeft met eenuitge- branden krater, heeft op zijne oppervlakte eene laag guano, die gemiddeld twaalf duim hoog is. Deze uitgebreide laag is doorsneden met groeven en riffen, waarin de zeevogels naast elkander, als in volkplantingen hunne nesten bouwen. Vandaar ook de menigte eierschalen en overblijfselen van verteerde visschen, waarover wij voortwandelden. De arbeiders brengen de hier uitgestoken guano in wagentjes op spoorstaven naar droogcr gelegen plaatsen, waar men ze uitspreidt, om ze, na behoorlijk gedroogd te zijn, in vierhoekige piramiden op te stapelen, die een bepaalden kubieken inhoud hebben. Zoodra nu dio gedroogde guano ingescheept moet worden, wordt ze in zakken, ook over rails, naar eene daartoe vervaardigde brug vervoerd, van welke men de zakken behoedzaam in de gereed lig gende boot laat glijden.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1