3jngc5onbcn. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. ADVERTENTIE N. grooten mast hadden doorgebracht. Het gestrande schip was de Engelsche bark Scott, kapt. Wilson, van Sunderland naar Algiers besterad. Benoemingen, enz. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Leiden, nar. W. van der Kaay, thans rechter in de arrondissements rechtbank to Alkmaar. Met ingang van 1 November a. s. is de heer P. Maats Jr. burgemeester der gemeente Wieringen, benoemd tot plaatsverv. kantonrechter in het kanton Helder. De officier van gez. 2o kl. van Vierssen is met '1 Nov. overge plaatst van het 3e bat. 8e reg. inf. naar het 4e bat. 7e regt. inf., alhier in garnizoen. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. NAGALM op de Feesten, gehouden te Alkmaar, 8 October 1873. October acht, uw morgenstond Vertoonde feest eu vreugd, Met groen en vlaggen in het rond Voor ouderdom en jeugd. In antwoord op die blijde taal, Toen doudert het kanon, Oranje reed toen naar de zaal En op het Stadsbalcoo. 't Was Alkmaar, ja, dat vierde feest Daar zag hij, hoe dit uagoslacht Het sloeg den Spanjaard af. Drie eeuwen waren doorgeleefd, Toen men ze wijken zag. Ten acht uur rolde er een schot "Uit 't Nederlandsch kanon. Het spel van onzen torenklok Sprak, dat het feest begon. En alles werd toen afgericht Met blij eu gul vermaak Muziek en schutters doen hun plicht Voor deze blijde zaak. De schutters van St. Bastiaan En het Metalen Kruis Zag men als eerewachten slaan, Geen oud wijf bleef cr t'huis. 't Was alles naar hot station, Daar kwam de Koning aan. „Oranje!" dondert hot kanon, De klok doet 't twaalf slaan. En links, den Builcnsiugel om En voorwaarts in de^ stad, Totdat men in de binnenzaal Een plaats genomen had. Oranje werd verwellekomd Door leden van 't bestuur, Het mannenkoor juicht, zingt en bromt En zoo verstreek hot uur. Een jonkvrouw richtte toen het woord Een dame uit Foreest, Zij sprak van haar geslacht, akkoord, Dat bruikbaar was geweest. En 't vaandel werd toen uitgereikt, Een gift aan deze stad, Die eenmaal moedig in den strijd, Deez' wal behouden had. Toen, onder 't blijde feestgejoel, Verliet Zijn Majesteit De zaal, want op het feestterrein Stond alles toebereid. De Koning kwam, betrad zijn plaats En zag de feestenrei. „Oranje boven 1" klonk het lied, Met prinsen aan zijn zij'. En Bects, die sprak een hartig woord Van water en van land, Hier, waar de koopvaardij doorboort Stond Spanje aan den rand. En op uw plaats, o, Majesteit, Daar stond het volk pal, Victorie! nu voor Alkmaar! Oranje kreeg zijn wal! Toen werd de sluitsteen aangelegd Door telgen van Oranje, En dit is nog veel meer gezegd, Die pal stond tegen Spanje. Maar nu was het driehonderd jaar, Een Koning uit Oranje, Met troffel en als metselaar, Voor dien triomf op Spanje. En toen die steen was neergelegd, Toen zong het blij gemoed „Oranje met Wilhellemus Het deed ons allen goed. Al'gorisch was gekleed Toen zag hij zelf den juisten dracht, Dat men voor Alkmaar streed. De Koning wuifde met zijn hoed, Hoerah's uit aller mond, Oranje, die was welgemoed Eu zond zijn groeten rond. En onder al dat feestgewoel Verloor de maag haar kracht, Maar zoo kw am men toch aan het doel, Dat alle3 werd volbracht. Vijf uur klonk van liet klokkespcl, Van Grooto Kerk en Waag, En ieders maag, begrijp het wel, Was toen, met reden, graag. Want Koning en zijn prinsenrei De feestcommissie ook, Ja, laat ik zeggen, burgerij, Uw maag was van don kook. Maar elk ging toen op zijn manier Eens vrolijk aan den discb. En toen het maal genuttigd was, Zong men „Wilhellemus I" Zoo werd het duister om ons heen, Maar toen ontstak men licht En lampions, ja, duizend een, Voor Willem's aangezicht. Door alle straten reed de Vorst, Hij zag het Waaggebouw En wat of Willem Een beloofd' Voor Alkmaar's trouw. Ook bij 't Stadhuis en de Kapel, Blonk sier den Koning aan Maar in de Laugestraat Daar was het slecht gedaan. Maar Mient, Voordam en Peperstraat, De ruime Koningsweg, Die droegen meer het gul onthaal Van onzen Koning weg. Naar 't station en duizend meê, Ja, nog tienduizendtal, Die zongen blijde het hoezee „Orauje bovenal 1" En zoo verliet ons Willem Drie, Vau ouds scheen het een wonder, De gansche lucht vol majesteit Door bliksem eu met donder. Maar hoe dat zij, de Vorst vertrok En Alkmaar was in vreugde, Ja zelfs, miju vriend, vijf dagen lang- Dat wij ons zoo verheugden. De kinderen van de sectc-school En ook nationalen, Die toonden, door hun vast geloof, Victorie eens te halen. De paarden liepen hard en goed, De prijzen zijn ze waardig. Het vuurwerk gaf een bloemcnglocd En ieder vond het aardig. Zoo sloot de gulle vreugd het feest Voor Nederland's historie, Maar dit verheugt de stad het meest, „Van Alkmaar af Victorie!" Dat 's grootsch, dat weet gansch Nederland, Als broeders roikten zij de hand. PARELEN. Men kan niet door éen middel alle oogmerken terzelfder tijd bereiken. Zonder kennis, inzicht en bekwaamheid, kan iemand in de maat schappij niet ten nutte van zich zeiven en anderen werkzaam zijn. Eigenwaan en hoogmoed zijn veelal de onafscheidbare gezellen van beperktheid in verstand, van eene eenzijdige beschaving of van een liefdeloos hart. Arbeidzaamheid en vlijt vermogen veel, doch zijn niet altijd deugd, want zij kunnen onedele drijfveren hebben en op een verkeerd doel gericht zijn. Niets is beneden dc waarde van den menscli, wat als plicht op hem rust. SCBfiEEPSTIJDEUGEfc!. Binnengekomen te Helder. 24 Oct. 25 26 27 28 Carbon, st. Ncwcastle. Finchale, st. en Sterry, Elvira. b. Sunderland. Jannetje, Schrier, New-York, heeft in de Noordzee zware stormen doorgestaan. Piclcwiek', st. Taganrog. Venus, st. Malaga. Diana, st. Londen. Hero, Whitloy, Honfleur. Venus, st. Hamburg. John Bayle, st. Cardiff. Huntcliff, st. Middlesbro. Bohne, Mauritsen, Petersburg. Sestrc Primo, Granare, Rangoon, 1. v. Queenstown. Ocean King, st. Kroonstad. Ohio, Buil, Newcastle. Brazilian, st. Kroonstad, met zware slagzijde en schoon dek. Landbouw, Sissingh, Hcrnosand. Harmonie, de Boer, Dantzig, gedeelte der deklast verloren. Cycloop, st. Koningsbergen. Vrouw Dicuwke, Keimpema, Londen. Christiana, Anderscn, Riga boot en trossen verloren. Asma, Brink, Petersburg. Bley Cross, st. Newcastle. Rembrand, st. Dantzig Kroonstad Citizen, st. Londen. Ondine, st. Uitgezeild te Helder. 25 Oct. Holland ia, st. Londen. Sophia .Tobson, st. Cardiff. Alert, st. Huil. Astronom, st. v. Hamburg n. Antwerpen. 26 Dcli, ned. oorl. stoomscli., komra. Swaan, Atchin. Editb, Bailcy, Rochester. Duke, White, Cardiff. Conservator, st. Newcastle. Svca, st. dito. Rosa Alba, Eastwood, Huil. English Rose, Manning, Engeland. Royal Tar, Parry, dito. Nina, st. Stockholm. Baltimorc, de Wijn. Laurvig. Achil- les, Ericlisen, Drammen. Phönix, Larsen, Fredrikstad. Margaretli, Norhom, dito. Elve, st. v. Hamburg n. Rotter dam. Emanuel, Jorgenscn, avontuur. 27 Henrictte, Brouwer, Batavia. Phoenix, Guit, Oporto. F rits, Gundersen, Amerika. Sippe Visser, v. d. Zee, Londen. Hc- lena Burchard, st. Pillau. Stoomvaart, st. Hamburg. Gre- the, Hansen, Cothenburg. Pacific, st. IIull. 28 Zeehond, Fenenga, Suriname. Janssen, Niggebrugge, Mid dlesbro. Uudaunted, Young, Oharlcstown. Vesta, st. Bor deaux, Vau 24-28 October 1873. ONDERTROUWD C. Krijuen, timmerman, en A. Bommel, GEHUWD Geene. BEVALLEN H. Oostendorp geb. de Ruiter, Z. M. Hempenius geb. Haftcnkamp, D. T. Bij nevelt geb. te Boekhorst, Z. J. Hartog geb. Hoclandt. D. E. Clowtiug geb. Meeuwsen, Z. E. Buitenkant, geb. Katwijk, Z. M. A. Dost geb. van Engelen, D. G. Andersson geb. Sel- derbeek. D. C. C. Sinjewel geb. Bethlehem, Z. A. D. Agema geb. Vennik, D. F. II. Ilagcdoorn geb. Dcscamps, D. OVERLEDENA. G. Maasen, 14 j. eu 10 m. J. Schagen, 4 m. E. Fiorani, 24 d. Levenloos aangegeven 2. M A K K T BERICHT E N. ALKMAAR, 25 Oct. Aangevoerd 4 Paarden f35 a 65, Veulen f-.1 Koeien f 295 n 14 nuchtere Kalveren f 12 a 19, 224 Schapen f14 a 05, Lammeren fa G Geiten f5 a 8, kleine Bokjes f-.a f-,127 magere Varkens f 15 a 24, 486 Biggen f 4 a 8, -Ezel f Boter per kop fÖ.90 a fl.00. AMSTERDAM, 27 Oct. Tarwe per 2400 kilo stil; witbonte Poolsche f450 c. z. k. Rogge per 2100 kilo met weinig handel; jarige Galatz f 232nieuwe Petorsb. f240. Op levering op alle termijnen iets hoogevin deze maand vóór 1 uur f 226, 227, 228 Maart f 236, 237, 238, 237 Mei f 236. Aangezegd 275 last, totaal in deze maand 6550 last. Aardappelen. Zand zonder handel; Zeeuwsche Jammen f2.50 a 2.70; dito Franscho Jammen f 2 Geldersche ronde Wolkammers f 2.10 a 2.25 dito Engelsche f 1.90 a 2-, Aanvoer gering. Handel lusteloos. Uit Fries land niets aangekomen. LONDEN, 27 Oct. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen 5600, Schapen cn Lammeren 19000, Kalveren 100, Varkens 200. Prijzen Beste Ruudereu 4/-, Schapen en Lammeren 6/10, Kalveren 5/8, Varkens 5/8. Donderdag 30'dezer vertrekt van kier de O.-I. landmail, via Brindisi, per laatste trein. *3.* Bevallen van een ZOON E. RETEMETJER geb. SARLEMIJN. Soerabaya, 6 September 1873. 13}«jarig:e Büclitverecniging: van RELTJE BAKKER en STIJNT JE ZUNDERDORP.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 3