NIEUWSTIJDINGEN. Wij komen er intusschen roncl voor uit, dat wij bij zulke taal onmogelijk kunnen denken aan rechtmatige grieven zelfs niet aan ingebeelde j er blijft ons niets anders over dan te denken aan voor gewende, huichelachtige grieven, die slechts onze verachting verdienen. En zulke liefdelooze, hoogmoedige beoordeelaars hunner naasten noemen zich bij uitnemendheid de navolgers van den liefdevollen nederigen Christus Dit laatste is onze grieve Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 31 October 1873. De rederijkerskamer Olympia voerde "Woensdag avond op hare eerste buitengewone vergadering van dit seizoen met veel succes ten tooneele de dramatische schets in 3 tafreelen: "Ben goede geesC\ van A. J. de Buil, en de schets, in 2 bedrijven: vliet dorp aan degre?izeri\ van mr. J. v. Lennep. Een groot aantal leden wooude met hunne dames deze ver gadering bij en een zeer geanimeerd bal besloot dezen avond. De heeren Oudenhoven, Chr. van Yeen, Herweijer, jhr. J. A. Wichers, A. Oorver, P. Groen, G. Buhse en P. Uur ban us zijn alsnog toegetreden als leden der commissie voor plaatselijke feestviering in Mei 1874. |j De heeren J. Lammers, Alting von Geusau, L. P. Over de Linden, Aeijelts, A„ G. P. van Nieuwenliuijse, W. I Thie Pz., J. Heeres, J. Schuit, van Heekeren van Walien, J. W. van der Wal Cz. en M. J. Manheim zijn, in de jongstgehoudene vergadering der commisie voor de volks voordrachten alhier, benoemd tot leden dier commissie. Bij de gisteren te Haarlem door het provinciale gou vernement gehouden aanbesteding van de alhier te bouwen 1 school, was de minste inschrijver de heer J. van Soelen, te Anna Paulovvna, voor f 39,200. Heden morgen had alhier een droevig ongeluk plaats. Een jongentje van 6 jaar stond op den drempel van een huis aan het Havenplein te kijken- op het oogenblik, dat men bezig was goederen uit een bovenhuis naar beneden te laten. Een ladetafel, onderweg zijnde, viel uit de strop en kwam op het hoofd van bedoeld kind terecht, waardoor een verschrik- n kelijke kneuzing is veroorzaakt, die, naar alle waarschijnlijk- heid, den dood tengevolge zal hebben. Het stoomschip Ceïebeskapt. Bakker, van hier naar j Batavia, is 27 October des ochtends het Suez-kanaal inge- 1 gaan. Alles wel aan boord. Den 29 dezer arriveerde Zr. Ms. schroefstoomsehip Deli te Palmouth; liet zou, na kolen ingenomen te hebben', 1 dadelijk de reis voortzetten. Aan boord was alles wel. i; Van den heer C. A. J. Geesink, te Amsterdam, ont vingen wij gisteren eene circulaire, betreffende de voor eenigen tijd aangekondigde tentoonstelling van voortbrengselen der hedendaagsche Nederlandse!]e kunstindustrie en Pabriek- en handwerksnijverheid, in den loop der maanden December en Januari e. k. te houden in het Paleis voor Volksvlijt, te Am sterdam. Daaruit blijkt dat die tentoonstelling de volgende groepen zal bevatten A. 1. Weverij, kant- en borduurwerk, vrouwenarbeid 2. kristal, glas, aardewerk, porcelein 3. goud en zilversmidswerken, met inbegrip van émail, niëllo, enz. 4-. ijzer-industrie; 5. brons en andere onedele metalen; 6. geweren en wapenen 7. meubelmakerij en houtsnijkunst8. mozaïk, hout- en lederwerk, papeterie 9. graphiek (hoek steen- en plaatdruk, chromographie enz.;) 10. muur-, bed-, en vloerkleedsels decoratief; 11. tapisserie en behangerswerk; B. Voedingstoffen en delicatessen C. Chemische industrie. De heer Geesink roept verder den steun in van allen, zoowel voortbrengers als gebruikers, zoowel kunstvrienden als gelet terden ook al exposeeren zij te Weenen niet en noodigt hen uit, van dien steun te doen blijken door 't be- 1 kendmaken hunner deelneming. ;j Men verneemt, dat op last van den Procureur-Generaal I de derde hofmeester aan boord van het stoomschip Javasp,- vangen is genomen, beschuldigd van diefstal van effecten, 1 bij een broodbakker te Amsterdam gepleegd. De toedracht der zaak is deze Eenige maanden geleden werd er brand ontdekt in de woning van den broodbakker Meyer, terwijl de bewoners afwezig waren. Toen hulp kwam opdagen, bespeurde men terstond aan eene opengebroken secretaire, dat er diefstal gepleegd was. De brand werd spoedig gestuit. De waarde van het gestolene I bedroeg aan effecten circa f15,000. Drie personen, van den I diefstal verdacht, werden in verhoor genomen, doch wegens gebrek aan bewijs weder ontslagen Even voor het vertrek van het stoomschip Java van hier, vervopgde zich een heer bij den gezagvoerder, wien hij mededeelde, dat een der hof meesters verdacht werd van den bedoelden diefstal en verzocht hem tijdens de reis, op den man acht te geven tevens gaf hij een lijst der gestolen effecten over. De gezagvoerder van de Java beloofde zijne hulp. doch hield de zaak zooveel mo gelijk geheim, om den verdachte geen argwaan te geven, Op Malta en andere stations bleek deze steeds zeer goed bij kas te zijn, wisselde veel geld en daaronder coupons. Door een derde, wien hij de zaak mededeelde, liet de gezagvoerder eenige coupons inwisselen, waarvan de nommers overeenkwamen met die, welke pp de lijst van de gestolen effecten genoteerd waren. Er bleef toen niet meer aan te twijfelen of de dief was aan boord. De gezagvoerder van de Java begreep echter, dat het mengen van de justitie van eene vreemde mogendheid slechts eene twijfelachtige uitkomst beloofde, hield zich stil en liet den hofmeester begaan, tot op een dag afstands van Java. Toen nam hij hem in verhoor, en liet zijn hut onder zoeken in tegenwoordigheid van een passagier en een scheeps officier. Spoedig kwam eene portefeuille voor den dag, waarin onder anderen geld, verscheidene coupons, die allen het nomrner der gestolen effecten droegen, De stukken werden verzegeld en de zaak bij aankomst der Java op Batavia bij de justitie aangegeven. De oorzaak van de onverwachte daling der vleeschprij- zen op verschillende plaatsen in ons land, wordt daaraan toe geschreven, dat de uitvoer naar Engeland niet meer op zulk een groote schaal plaats heeft en het vee op de markt te Londen than3 minder in prijs is dan hier te lande, zoodat het vee,-'t welk aangevoerd wordt, weêr van daar naar hier gebracht wordthet Amerikaansche vleesch wordt in En geland bij millioenen kilo's ingevoerd en i3 zeer gewild; ook het uit de weide nemen van vet vee, wegens onvoldoend stalvoeder, wordt als oorzaak medegedeeld. De le qualiteit wordt meer gevraagd dan andere jaren en is daarom nog prijshoudend, tot 90 cents het kilo. (U. D.) Te Rotterdam is een zakkenroller aangehouden, toen' hij bezig was een beschonken bleekersknecht zijn horloge te ontnemen. Men vond bij hem eenige gouden voorwerpen, die bij den brand aan het Ilaagsche Veer waren ontvreemd uit een nabijgelegen huis, waar twee lieden waren binnen gedrongen, zoo zij zeiden, om te redden. Het prov. gerechtshof in Zuid-Holland, in raadkamer vergaderd, heeft geen termen gevonden om de Jong, Behagel en Verliud naar de openbare terechtzitting te verwijzen, we gens verdenking van moord, op de weduwe van der Kouwen en hare dienstbode in December van het vorige jaar gepleegd. Het hof heeft dan ook last gegeven, hen in vrijheid te stellen. De drie verdachten zijn reeds Dinsdag middag, een voor een, uit de gevangenis ontslagen. De vorige week had te Zeddam een voorval plaats, dat gelukkig onder de zeldzaamheden in de notarieele praktijk behoort. Zekere landbouwer T. overleden zijnde, wens.chte men toch diens uitgestrekte bezittingen, die op meer dan een ton gouds geschat worden, op een vreemde te doen overgaan, onder voorbijgang van zijne wettige erfgenamen, waarvan en kele in behoeftige omstandigheden verkeeren. Men liet daartoe een notaris overkomen, terwijl men inmiddels het lijk had weggeborgen, en in plaats daarvan een ander persoon in het bed gelegd. Deze gaf nu den zoogenaamde» wil van den overledene op, waarbij aan den erfgragen persoon alles ver maakt werd, terwijl de notaris dien wil ter goeder trouw in geschrift bracht. Een der geroepen getuigen weigerde echter het testament mede te onderteekenen, omdat de zoogenaamde testateur reeds eenige uren vroeger overleden was. Men is benieuwd te vernemen, of de plegers van dit bedrog ook des wege terecht zullen moeten staan. Men schrijft uit Beverwijk, 28 Oct. Voor de vacante betrekking van gemeente-secretaris alhier, op een salaris van f 500.hebben zich ongeveer 60 solli citanten uit alle rangen en standen aangemeld.. De inede- dinging staat tot 1 November open. De gemeenteraad te Breda heeft aangenomen eene toelage van f 800 voor den majoor- kommandant der dd. schutterij. Tevens heeft hij f 1250 toegestaan voor het in Mei 1874 te vieren zilveren jubilé van 's konirigs regeering, -Mej. Marie Heilbron, zoo meldt men uit Parijs, heeft op de twee repetitiën met vol orkest, die aan haar debuut in den Italiaanschen schouwburg voorafgingen, een even on- verwachteu als wel verdienden triumf behaald. Het was een salvo van applaudissementen, waarmede zij van den kaut der muziekanten in het orkest begroet werd, die zich afvroegen, hoe zulk een nachtegaaltje zich had kunnen vernederen om voor het voetlicht in de Variétés te zingen. (D. v. Z. IL) BS KJ E T '53 IL Vier knapen, van S tot 10 jaren oud, hebben op do rails der lijn BrusselArlon een zwaar ijzeren voorwerp gelegd, teneinde, zooals zij later bekenden, een spoorwegongeluk te verwekken en de lijken te plunderen. Gelukkig werd het kwaadaardig opzet verhinderd, doordat de baanvegers der lo comotief het voorwerp verwijderden. In '/de Tabakspijp van Hare Majesteit," dat wil zeggen den grooten oven te Londen, waarin al de verbeurd verklaarde goederen verbrand worden, zullen 10 rnillioen ponden ver- valschte thee, uit China ingevoerd, aan de vlammen worden prijsgegeven.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2