BURGERLIJKE STAP M GEMEENTE HELDER. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. Gisteren avond is een vrouw van circa 45 jaar, door het licht van eene lantaarn misleid, van het molenplein alhier in het water geloopen en op jammerlijke wijze verdronken. De officier van gezondheid 2c klasse van het Oost- Indische leger E. de Wol ff zal in het begin der volgende maand, via Suez, naar Java vertrekken met het stoomschip Madura. Men schrijft van Texel, 12 Nov. Naar wij vernemen hebben vele pachters der wiergronden in de Zuiderzee, welke ze pachtten voor 12 jaren, met het recht tot opzegging om de 3 jaren, van dat recht gebruik gemaakt, en hunne pe'r- ceelen opgezegd. Als reden daarvan noemt men de jaarlijksche vermindering van het gewas wegens verzanding en de al te hooge pachtsom, men ziet dus een vernieuwde verpachting van vele perceelen te gemoet, hoewel het wenschelijk warë' dat de regeering deze vrijgaf aan de visschersvele verder felijke monopoliën zouden dan worden voorkomen. Men schrijft ons van Texel, 14 Nov. Op de voor dracht ter benoemiug van een hoofdonderwijzer aan den Burg te Texel zijn geplaatst de volgende heerenG. Bol, hulp onderwijzer te Schagen, H. J. Troll, hulponderwijzer te,. Wassenaar, R. Ewouds, hulponderwijzer te Kollummerzwaag en L. v. d. Est, hulponderwijzer te Amsterdam. Deze vier heeren zijn tegen 17 November e. k. opgeroepen om nadere proeven van practische bekwaamheid af te leggen. Reis-en verblijfkosten worden alsdan vergoed. Het aantal reizigers over den Hollandschen ijzeren spoorweg - lijn Am3terdam-Rotterdam-Ilelder-Zaandam - be droeg gedurende de maand October 11. 180,059; opbrengst aau reizigers ƒ158,094.73, id. aan goederen ƒ55,980.22; totaal ƒ214,074.85. Sedert 1 Januari bedroeg het aantal reizigers 1,885,915 opbrengst aan reizigers en goederen ƒ2,122,245.47. In de te Port-Saïd verschijnende Avenir commercial van 31 Oct. leest men den volgenden brief van den heer D. J. Brouwer, gevolmachtigde van Prins Hendrik der Ne derlanden. //Mijnheer de Redacteur. //Ik heb de eer u te verwittigen, dat de Nederlandsche vlag geheschen is op het terrein, dat Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden eenigen tijd geleden heeft aangekocht. //Het verheven doel, dat de prins zich voorstelde, om op zijne kosten een inrichting te vestigen voor de ontwikkeling van den handel tusschen Holland en zijne koloniën en Egypte, heeft een begin van uitvoering gekregen. //Ontvang enz." Het genoemde blad zegt naar aanleiding van dien brief: '/Gelukkig de prinsen, bij wie zulke denkbeelden opkomen en die ze op vreemden grond met zooveel eenvoud en alleen voor het algemeen voordeel toepassen. Namens de inwoners van Port-Saïd bieden wij Z. K. H. onze beste wenschen aan voor het welslagen der pogingen, die in verband staan met de schoone bedoelingen van deze eerste inrichting. 't N. v. d. I). zegt, dat de vereenigde tooneelisten te Amsterdam hun bondgenootschap nog met twee jaar hebben verlengd, zoodat het tot 1876 zal voortduren. Weer nieuws omtrent den dubbelen moord, thans niet uit 's Hage, maar uit Oud-Avereest. Vandaar meldt men nl. aan deMepp.Ct.: Alhier heeft zich een gerucht verspreid en wij wenschen, dat het bewaarheid zal mogen worden: Sedert eenige dagen zijn aan het Rijksgesticht Ommerschans twee mannen ter verpleging opgezonden. Deze hadden zich, naar men verneemt, schriftelijk tot den min. v. justitie gewend, ter kennis brengende, dat zij in staat waren zulke inlichtingen te geven in zake den dubbelen moord op mevr. v. d. Kou wen en hare dienstbode gepleegd, dat de daders daarvan bekend zouden kunnen worden. Dientengevolge moeten zij reeds een verhoor hebben ondergaan en, naar men verder meldt, naar 's Plage opgezonden worden of reeds zijn. Is het vermelde waarheid, dan zou de justitie op eenmaal, in staat gesteld worden, de schuldigen hun welverdiende straf, te doen ondergaan. Zondagnamiddag is het 13jarig zoontje van den water molenaar J. v. V. te Zwammerdam door een der wieken van den molen getroffen, met het treurige gevolg, dat het hoofd van het kind geheel verbrijzeld werd en het op de plaats dood bleef. In het vorige jaar ontvielen dien molenaar in den tijd van zes weken vijf kinderen door de pokziekte en kort te voren vond een zijner kinderen den dood in het water. Van zijne 11 kinderen heeft de man nn slechts éen knaapje over. Te Almelo zijn Maandag namiddag de verwulfde kelders van de in aanbouw zijnde stoombièrbrouwerij plotseling in een gestort, waardoor twee menschen verpletterd en drie licht verwond werden. Men schrijffc liet ongeluk voorname- toe aan het te vroeg wegnemen der formeelen waardoor de buiten muur, die nog niet droog was, uitzakte. Beide per sonen waren ongehuwd, en de een afkomstig uit Zutphen, de andere uit lieerde. Maandag ochtend werd te Maastricht door de maré chaussee van het gehucht Bochholz zwaar geboeid binnen gebracht zekere Kleijkers, die den vorigen avond zijn dorp- genoot Peter Curvers voor diens deur heeft doodgestoken. De aanleiding tot dien manslag schijnt een twist over het kaartspel te zijn. De dad<*r, volgens gerucht van een opvliegend karakter, geeft voor, dat hij door den verslageue is aangevallen, en dat dus de manslag een gevolg was van zelfverdediging. Men heeft echter bij Curvers geen wapens gevonden. Gister begaf de bevoegde autoriteit zich naar de plaats, waar de misdaad heeft plaats gehad, ten eiude in loco een nader on derzoek in te stellen. Uit Vianen wordt aan de N. Gor. (U. medegedeeld, dat op de steenfabriek van den heer S. aldaar een ongeluk heeft plaats gehad, hetgeen gelukkig geen menschenlevens heeft gekost. Eene woning voor den directeur, welke in aanbouw was en waarop reeds de kap was geplaatst, stortte eensklaps in. De werklieden, die in 't gebouw de koffie gebruikten en door het gekraak opmerkzaam werden gemaakt, hadden nog den tijd het te verlaten. Men zegt, dat in plaats van kalk, bij het metselen leem was gebruikt in de beide zijge vels, zoodat de zuinigheid alhier de wijsheid heeft bedrogen. Uit Vroomshoop meldt men dd. 7 Nov. aan de Zw. Cl. Eergister vertrokken van hier drie arbeiders, J. L. IC. P. en W. S om te werken aan het kanaal in Pruisen. Van Ootmarsum vonden ze gelegenheid bij een boer op een wagen te komen tot Witmarsum, onder beding ieder 1 gros- sche te geven. Twee betaalden het geld, doch de derde niet, waarom de boer hem vasthield. J. L. keerde daarop terug en kliefde met eene handschop den boer het hoofd, zoodat deze bewusteloos nederzeeg en voor dood werd weg gedragen. De twee anderen ontvingen een geducht pak slaag van de boeren, die ter markt waren, en zijn daarop door de Pruisische politie gevangen genomen, terwijl de derde, W. S., zich voor het gevecht al uit de voeten gemaakt had en hier terug gekeerd is. Sedert de daling der veeprijzen wordt te Deventer het rundvleesch verkocht, 1. kwaliteit voor 70 a 80 c. en 2. kwaliteit van 50 a 60 c. per kilo. Te 's Hertogenbosch werd Zaterdag jl. met militaire eerbewijzen ter aarde besteld het lijk van Alexander Mistralet, gegageerd adjudant-onderofficier, vaandeldrager van het Ned. leger, ridder der Militaire Willemsorde 4e kl„ versierd met liet Metalen Kruis, met de medaille der Citadel van Ant werpen en met de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst. De overledene was Pranschman, geboren te Lyon den 17n Augustus 1794, dus nagenoeg 80 jaren oud. Op 16jarigen leeftijd nam hij dienst bij het Pransche leger, nam deel aan de veldtochten in Spanje en Rusland hij werd in een der gevechten gewond en om zijn heldhaftig gedrag door keizer Napoleon I tot sous-lieutenant benoemdhij vergezelde den keizer naar Elba, keerde van daar met hem naar Prankrijk terug, om op nieuw den keizer bij Waterloo te zien vallen hij verliet toen den Pranschen dienst, kwam in 1817 naar Nederland en nam dienst als gewoon soldaat bij de 10e afdeeling infanterie en bracht het tot adju dant-onderofficier, in welken rang hij in 1853 op zijn ver zoek werd gegageerd. Van 11-14 Nov. 1873. ONDERTROUWD J. B. Kleijn, scheepstimmerman, weduwnaar van L- de Molder, en G. de Vries. GEHUWD A. Dalmeijer en A. Boll. II. van der Wiele en H. van der Poll. J. Simonse en A. Iloogeboom. P. W, Bomen H.H. Reijne. J. Kccrwolf en M. W. Mulders. BEVALLEN D. Houtkoop geb. Schorsij, D. W. E. de Haan geb. Brouwer, D. B. Groot geb. Westerink, D. P. M. Keet geb. Eijgen- liuijs, Z. D. J. Bernbaum geb. Baljé, D. OVERLEDEN C. Paber, 2 w. J. Troost. 86 j. C. J. Olsen.ook bekend als C. JorgenseD, 49 j. J. Bijl geb. Berends, 59 j. Levenloos aangegeven 1. Van 6 *- 13 Nov. ONDERTROUWD Gerrit Visser, weduwnaar van Cornelisje Duinker eu Geertje Duinker, weduwe van Cornelis Selser. Klaas Schagen Jsz. en Antje Kuiper. GETROUWD Cornelis Vlas en Antje Dijksen. GEBOREN IJsbrand, z. v. Arie Lap Az. en Martje Koppen. Reijer Cornelis, z. v. Pieter Boon Rz. en Elisabeth Vermeulen. OVERLEDEN Geene. Benoemingen, enz. Z. M. heeft aan A. A. Bakker, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als le luit. bij de dd. art. schutterij alhier, onder gehou- denheid tot het volbrengen van de op hem nog rustende verplich tingen als gewoon lid der schutterij bij de reserve, niet al de ge volgen daaraan bij de wet gehecht. Benoemd tot kapitein hij de dd. art. schutterij alhier L. A. Laurcij, thans le luit.; tot ln luit. C. Swaving cn A. G. F. van Nieuwcnliuijse, heiden thans 2e luit.tot 2n luit. J. L. P. Lapra en J. C. J. Graat, beiden thans schutter. Benoemd in de orde van den Eikenkroon: totkommandeur Jhr. Do Dieu Fontein Verschuur, president der feestcommissie te Alk maar bij de viering van het ontzet; tot officier de heer Hofdijk, leeraar aan het gymnasium te Amsterdam; tot riddersde heeren De Gelder, secretaris der feestcommissie; Spanjaard, voormalig ge meente-secretaris te Alkmaar; Hink Meelenbrink maj oor-komman - dant der schutterij te Alkmaar; Vreede, kommandant der scherp schutters Helling, voorzitter der liandboogschuttersvereeniging, en

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2