HELDERSCHE COURANT. Jtieums- en al> <flöoertentic»6fnö. Zaterdag 29 November. DIENST BIJ DlTlMDSPmN. M 1307. Dertiende Jaargang. 1873. Officieel gedeelte. Bekendmaking. JgiEt-ujficiccï gebeclte. r nieüwstïjdIngM De Koeli-handel. Verschijut DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 1 4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezeuden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. G I L T J E S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter kennis van de ingezetenen, dat voor de herziening der lijst van de mannelijke ingezetenen, die in de termen van dienst- pligtigkeid bij de brandspuiten vallen, in de maand December dezes jaarsdoor daartoe aangewezen ambtenareneene opneming aan de huizen zal worden gedaan. De ingezetenen worden verzocht aan die ambtenaren de noodige inlichtingen te willen geven. Zijdie zich van den dienst bij de brandspuiten wenschen vrij te koopen, kunnon daarvan te gelijk opgavo doen. HelderBurgemeester en Wethouders voornoemd 24 November '1873. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 28 November 1873. Vooreen talrijk publiek voerden de Kon. Holl. Tooneelisten, directie J. C. Valois, Woensdag avond alhier ten tooneele: De Boetvaardigeeene nieuwe Magdalena, van Wilkie Collins. Dit inderdaad schoone stuk werd uitmuntend weergegeven vooral de dames Picéni en Valois-Sablairolles, benevens de heer Haspels, speelden meesterlijk. Het nastukje, ofschoon van weinig beteekenis, werd door het spel van den heer Rosier Faassen zeer opgeluisterd. De geheele voorstel ling heeft bij de bezoekers een aangenamen indruk achter gelaten en de begeerte opgewekt, spoedig weder in de ge- genheid te worden gesteld om de Kon. Holl. tooneelisten op nienw te kunnen toejuichen. Feuilleton. (Naar het Hoogduitsch van F. von Holtzendorff.) Vervolg en slot van No. 4304.) In de Zuidzee vertoont zich die menschenhandel eenigszins an ders, dewijl daar vele bepalingen ontbreken, die in China moeten worden nagekomen. De menschenhandelaar kan dus daar ruwer en wreedaardiger handelen. Op de onmetelijke zee van Australië is alle toezicht zoo goed als onmogelijk. De voornaamste landings plaatsen zijn QueenslandNieuw-Caledonië en de F/dscAt-eilanden, waar zich in de laatste tijden talrijke Engelschen en Franschen hebben gevestigd, om zoo spoedig mogelijk rijk te worden. Het vroeger gezegde beteekent niets, in vergelijking van hetgeen daar geschiedt. De gewone handelwijze, om polynisische koeli's meester te wor den, is deze: Zoodra een vreemd schip in de nabijheid van een eiland het an ker werpt, wordt het door booten met inlanders omringd, om rail- handel te drijven. Dan worden door allerlei middelen de inboor lingen op het verdek gelokt, waartoe men als lokvogels eenige kleurlingen bij zich heeft, en zoodoende gevangen. Of de booten worden door zorgvuldig berekende middelen omver geworpen. De zwemmers worden dan door schroot licht gewond, of door strikken en knodslagen weerloos gemaakt, tot men hen aan boord heeft ge bracht. Enkelen van die menschenjagers vcrklceden zich als zen delingen, deelen nietige voorwerpen uit en heffen vrome gezangen aan, om de argeloozc eilanders te misleiden. Is de lading voltallig, dan worden de gevangenen door allerlei dwangmiddelen genood zaakt, door het opsteken van vingers, b. v. drie, of vier, het getal jaren aan te geven, waarvoor zij zich vrijwillig verbonden hebben. Zoodra nu de consul eener engelsche haven de aldus gevangenen In den jongstverloopen nacht ten 12.4-2 uur bereikte de vloed in het Marsdiep de hoogte van 0.93 M. boven volzee. De grootste winddruk had plaats ten 2 uur, 40 Kg. op de vierkante meter. Zr. Ms. schroefstoomschip Deli kwam den 25n dezer te Malta aan. Alles wel aan boord. Het stoomschip Prins van Oranjekapt. Fabritius, van Batavia naar hier, kwam den 24 Nov. 's nachts te Suez aan en ging den 25 's ochtends ten elt ure het kanaal in. Volgens telegram van Batavia, dd. 25 dezer, is te Anjer aangekomen de le stuurman en 7 man van het schip Nehalenniakapt. F. W. A. Hollanders, van hier met steen kolen naar Batavia, welk schip op zee is afgebrand. Men bericht van Singapore25 Nov. De Nederlandsche expeditie, onder bevel van generaal van Swieten, is gisteren naar Atchin vertrokken. Van Terschelling schrijft men ons het volgende Door den gemeenteraad alhier is benoemd tot wethouder de heer C. Zuuderdorp, ter vervanging van den heer C. de Boer Dzdie als zoodanig zijn ontslag heeft genomen. Bij de op 25 dezer gehouden nieuwe verkiezing voor een lid van den raad, zijn ingeleverd 92 stembriefjes, waarvan l van onwaarde, als oningevuld; het getal geldige stemmen was mitsdien 91. Hiervan zijn uitgebracht op den heer T.J. Boer 47 stemmen, die alzoo is gekozen de overige stemmen waren uitgebracht op de heeren J. H. Stobbe, 38, P. T. Krul, 3, S. Brons Boldingh, 2 en P. J. Eschauzier, I stem. Op het strand alhier is aangespoeld een verguld mannelijk borstheeld, met zinnebeeldige voorstellingen, iu zake van koophandelvoorts een zwart geschilderde barkas met witte lijst, en een groote partij balken, van verschillende lengte, waarschijnlijk afkomstig van een vermoedelijk in de nabijheid van dit eiland verongelukt schip. Te Hoorn is nit zee opgehaald het lijk eener vrouw, welke reeds 14 dagen vermist werd. Zij was lijdende aan krankzinnigheid en is haren bewakers in den nacht ontvlucht. monstert, doen deze wat hun geleerd werd, en de zaak is in orde. Natuurlijk werden ook in de Zuidzee door dezulken middelen van bevrijding beproefd, doch doorgaans met ongelukkig en bloedig gevolg. Men kan over de zaak niet beter oordeelen dan door de geschie denis van het slavenschip vKarel" en de strafzaak, die in den herfst van 1872 deels in Sydney, deels in Melbourne tegen de schuldigen gevoerd werd. Twee der betrokkenen, waaronder de kapitein Arm- strong, werden te Sydney ter dood veroordeeld de hoofdschuldige, de eigenaar van het schip, een med. doctor, bleef buiten vervol ging. omdat hem als aanbrenger, en dus als «koninklijk" getuige, door een engelsch consul straffeloosheid beloofd was. Dr. James Patrick Murrayzoo heette de fielt, zeilde in Juni met de y>KareV naar de Fidschi-cilanden, verwisselde daar uit voorzichtigheid zijne bemanning en ondernam twee reizen voor zaken. Op een dezer reizen brak onder de geroofde eilanders een opstand uit. Zij wis ten zich van eenige spaken meester te maken en vielen hunne vervolgers aan, doch werden door schietgeweer in hunne kooi, be neden het verdek, teruggedrongen en opgesloten. Niet alleen de talrijke dooden werden over boord geworpen, maar ook 16 zwaar gewonden, die, aan handen en voeten geboeid, even als pas gebo ren katten, verdronken werden. Toen de overwonnenen weder opgesloten waren, liet Dr. Murray door den scheepstimmerman een gat door dn planken boren van een duim wijdte. Op zijn gemak en zonder gezien te worden schoot hij door die opening met zijn revolver op de in de duister nis samengepakte menigte van menschen. Vijf en dertig dooden werden later over boord geworpen. De overgeblevenen, bij hunne aankomst in de haven gemonsterd wordende, verklaarden op de gewone wijze, zich voor drie jaren op contract te hebben verbon den, en alles werd door de ambtenaren, die met het toezicht be last waren, in behoorlijke orde bevonden. Dr. Murray behield zijne winstgevende zaak. Als men nu de daad van Murray vergelijkt met cüe der vreessclijkste misdadigers, dan moet men erkennen, dat de moorden van Traupmanndie geheel Europa schokten, slechts kinderspel waren tegenover een duivel, die door een gat, in volle veiligheid, tot zijn genoegen op weerlooze menschen vuurt, en de

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1