mui;mum stam» öèIemMr liïilif dag (niet gesleept door de stoomboot) door de branding heen, 8 personen van de passagiers hebben gered. Klaas Duit, schipper, Willem Zeeman, Jan Abbencs, Bodewijk Vermeulen, Jakob Been, A. Been, Dirk Strop, Pieter llensma, Pieter Geerlof, Dorus Rijkers, Hendrik Rensma. Des Vrijdags zijn met de zelfde reddingboot 21 man van de equipage af gehaald. Des Zondags is de boot, bij onstuimig weer en hoog water, tijdelijk verlaten door de bemanning; doch niet om haar alleen aan het werpanker en aan het toezicht van de in twee wachthuisjes gezeten personen toe te vertrouwen. De kapitein bleef met acht zijner manschappen den geheelen dag en den daarop volgenden nacht op het strand bij zijn schip, om het den volgenden dag weer te beklimmen, ten einde de noodige bevelen te geven bij het lossen van goederen en lading, het geen bij kalmer weder, ongehinderd kon plaats hebben. De stoomboot was na de stranding op p. m. 1000 meters van den wal zittende met de voorsteven naar het strand, is thans in de zelfde richting zoo ver geavanceerd, dat zij, bij laag water, van voren droog zit. Voor den gezagvoerder en de wachthoudende mannen der equipage is ook een keet opgeslagen. Volgens gerucht ligt bij Petten een sloomboot zonder volk; de sleepboot van hier is gisteren derwaarts vertrokken. De stoomvaartmaatschappij Java bericht het volgende Volgens Zaterdag ontvangen telegram, is het stoomschip Hollandkapt. Ij. Hoefman, den 28n November te Malta gearriveerd en den 29n van daar vertrokken. Alles wel aan boord. Heden morgen arriveerde alhier van Middlesbro het stoomschip Maduravan de maatschappij Java'twelk eerst daags van hier, via Suez, naar Indië zal vertrekken. Het stoomschip Prins van Oranjekapt. Fabritius, kwam den 28 Nov. 's morgens te Port Saïd aan en zette den 29 's avonds de reis naar hier voort. Het in aanbouw zijnde stoomschip Prinses Amalia van de maatschappij Nederland, waarmede men te Glasgow thans ijverig aan het werk is, hoopt men in het voorjaar (April) in de vaart te kunnen brengen. Blijkens bij de reederij van het afgebrande schip Ne/ialennia, kapt. Hollanders, ontvangen telegram, dd. Batavia 30 Nov., zijn nog aangekomen twee booten met den kapitein, diens vrouw en twaalf man; de vierde boot met den derden stuurman en vier man werd nog vermist. Donderdag strandde bij Callantsoog het Nederlandsche schoonerschip Louisekapt. van Du}?venbode, met zuidvruchten van Villenova herwaarts. Het volk werd gered. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. zijn op het strand te Wijk aan Zee aangespoeld en geborgen 21 Noor- sche deelen, in rood gemerkt H. Daar men vermoedt dat aan een zich in de nabijheid bevindend vaartuig een ongeluk is overkomen wordt aan het strand scherp uitgezien om des noods met de zich daar bevindende reddingboot der N. en Z. Hollandsche reddingmaatschappij hulp te kunnen verleenen. Men bericht van Terschelling, dd. 1 Dec. het vólgende: Het Duitsche barkschip Matkildekapt. Schidber, van Memel inet hout naar Londen, is in de buitengronden aan den grond geraakt, doch later weder vlot geworden en met verlies van twee masten en vol water in het zeegat binnen gekomen het volk is alhier aangebracht. Volgens gerucht van Ameland, dd. 27 Nov. is op het oosteinde van dat eiland aangespoeld de spiegel van een schip, waarop ïVham$oa. Ook zijn daar aangespoeld p. m. 990 Riga balken. Den 8n dezer zal van het koloniaal werfdepot te Har derwijk naar hier vertrekken een detachement supple tietroepen, sterk 3Ö0 man, waaronder 20 onderofficieren, om dien dag te embarqueeren aan boord van hetvia Suez, naar Java bestemde stoomschip Madura. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der in fanterie van het O.-T. leger E. Heek, onder medegeleide van den ln luitenant der infanterie Z. H.L. Himpe, de 2e luits. der infanterie W. Dumortier en J. J. S. van Kempen, den 2n luit. der artillerie Iv. G. A. Vemer en de 2e luits-kwart. II. L' Dicke en E. L. J. de Jeer, allen van het O-I. leger. Kapitein Ileek, de le luit. Himpe en de 2e luits. Dumortier en van Kempen keeren van verlof naar Java terug. Men meldt uit Breda, dat aldaar van een hoofdofficier der Atchineesche expeditie bericht is ontvangen, dat deze medegemaakt zal worden door generaal Bixio, den bekenden Garibaldist, en wel als scheepskapitein van du Madcloni. Hij was in 1844 krijgsgevangen geweest in Atchin en had nu grooten lust om eens af te rekenen. Men schrijft uit Leeuwarden, 28 Nov. Te Beetgum had dezer dagen een treffend geval plaats. Zekere persoon, die dagelijks misbruik maakte van sterken drank, werd daarover door zijn vrouw ernstig onderhouden. Hij ontstak daardoor zoo in woede, dat zijn vrouw van schrik neerzeeg en stierf. De man, hierdoor wanhopig, vertrok en maakte door ophanging een einde aan zijn leven. Volgens de N. Arnli. Ctis thans het bericht ont vangen, dat bij de enquête, in Indië ingesteld, moet zijn ge bleken, dat onze troepen bij de eerste expeditie naar Atchin, niet in den kraton zijn geweest. Door een jager te Giethoorn is dezer dagen een gans arend geschoten. Deze zeldzame en gevreesde roofvogel had een vlucht van ongeveer 8 voet. Bij Gebr. Schaapdekenfabriekanten te Arnhem is men bezig met het maken van een satijnen deken, bestemd tot geschenk in Mei 1874- voor Z. M. den koning. Het eiland Marken is den 22n Nov. 's avonds ten 11 ure, bij een waterstand van 1.15 meter boven volzee, onder- geloopen den volgenden dag, "s morgens 3 ure, was de wa terstand zoowel buiten als binnen het eiland, 1.50 meter boven volzee. Wijders zijn den 22n 's avonds ten .10 ure, bij een water stand van 1.50 meter boven volzee, opnieuw twee bressen in den Zuiderhavendijk op Vlieland geslagen, de eené lang 7, de andere lang 30 meter, beide doorgaande tot in den kruin van den dijk de grootste bres drong den volgenden avond, even na 11 ure, bij hoogwater van 1.25 meter boven volzee, nog dieper in, zoodat de dijk ter plaatse tot op eene breedte van 2.50 meter afsloeg. Het stuk 4 pet. N. W. Schuld no. 12773 administ. Tjeenk, ontstolen na den gepleegden moord bij inevr. van der Kou wen, te 's Gravenhage, is op een effectenkantoor te Amsterdam aangeboden. Haarl. Ct. Naar men verneemt, zal door de regeering een magazijn van kleeding voor het leger opgericht worden, waarvan de kosten op p. m. f200.000 zijn geraamd. Dinsdag middag heeft te 's Bosch de politieagent N. wonende in de Oliepoort, in een huiselijken twist, zijne vrouw gevaarlijke wonden aan het hoofd toegebracht. N. heeft zich daarop in handen der politie gesteld. Vrijdag avond werd een artillerist-deserteur door de maréchaussees getransporteerd; in den wagon, waar deze laatsten met hunnen gevangene hadden plaats genomen, kwam de conducteur ter hoogte van de rivier de Dieze bij 's Bosch, om de kaartjes voor de reizigers naar 's Bosch op te vragen De arrestant nam die gelegenheid waar om uit den wagon en in de Dieze te springen. Hij zwom er uit en zette het op een loopen in de richttng van Zalt-Bommelonderweg raakte hij door de duisternis in een sloot, waar hij in den modder zakte en met veel moeite er uit kwam. Toen was hij in het onzekere, waarheen te gaan en nam den weg weder naar 's Bosch, waar hij weder werd gearresteerdmet een nat p$k~ - waarin hij 24- uren had geloopen, bibberende pfan koude en van honger, werd hij van de hoofdwacht naar de ziekenzaal overgebracht. Maandag morgen was hij echter geheel hersteld. Voor eenige dagen werd melding gemaakt van een eigenaardige weddingschap oin 100 iiesschen wijn, die te Maastricht zou zijn gewonnen door een burger, die zich in een kooi had begeven, waarin zich twee leeuwen van een menagerie bevonden. Met zekerheid wordt aan het Ilbl. thans gehield, dat te Maaslricht niet bekend is, dat iets van dien aard heeft plaats gehad. Men heeft te Vlissingen het denkbeeld ter sprake gebracht, dat het gemeentebestuur, even als dat van hier pogingen zou aanwenden om van de regeering te verkrijgen, dat Vlissingen als garnizoensplaats voor de Indische brigade worde aangewezen. Uit Leur meldt men, dat eenige jongelieden aldaar een nieuwe industrie in practijk brengen om aan geld te koinen. Zij laten bij een begrafenisfonds de namen inschrijven van ziekelijke of zwakke personen, betalen prompt de weke- lijksche contributiën en ontvangen de uitkeering als de aan gegeven personen overlijden, een en ander natuurlijk geheel zonder vooikennis van de ingeschrevenen of hun betrekkingen. Op deze wijze ontvingen de chevaliers d' industrie onlangs f75 bij het overlijden van iemand die hun circa 112 con tributie had gekost. Benoemingen, enz. De luitenant ter zee der le ld. G. C. C. Thierens en die der 2e kl. J. T. F. Bruyn, beiden laatst behoord hebbende tot het es kader in Oost-Indië en van daar in Nederland teruggekeerd, wor den op non-activiteit gesteld. De- luit. ter zoo le kl. C. Bijleveld, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier en als bevelhebber gedetacheerd op de stoomkanonneerboot Hydra, wordt den lln dezer op non-activiteit gesteld. Vnn 28 Nov.--2 Dcc. 1873 ONDERTROUWD W. Verhoef, zeeman, eu L. P. Koning.K. firaalT, smid, en C Timmerman. GEHUWD: Geenc. BEVALLEN E. Meeuwenoord geb Smit, Z. L. Lastdrager geb. Sok, Z G. Doezie geb. Assems, D. T. Joor geb. Dijker, D A. Boou, D. W. van Dok geb. Enters, Z. K. de Vrij geb. Zwart, Z. M. G. Boom geb Feickc, Z. J. C, Rietveltgcb. Leewens, Z. T. Vroon geb. Dekker, D. M. Keijzcr geb. Barteliug, Z. C. Jokker geb. van de Voorde, Z. G. Bakker geb. Noot, Z. OVERLEDEN lt. Kuipers geb. Morgenster, 65 j. Ambtshalve ingeschreven 4.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2