NATIONALE MILITIE. NIEUWSTIJDINGEN. OPENBARE KENNISGEVING, De BURGEMEESTER der gemeente HELDER gelast bij deze KASPER VOOGDT, plaatsvervanger bij de Nationale Militie voor GERBRANÜUS JELGERSMA, lo teling dezer gemeente van de ligting 1871, No. 49, om zich onverwijld, en wel voor of op den twee en'twintigsten dezer maand DECEMBER, aan te melden bij den Koinmandercuden Oificier van het 7e regemeut Infanterie te Amsterdam, voorzien van zijn ver lofpas, het zakboekje en van de kleeding- en equipementstukken, voor zoo verre die nog bij hem voorhanden zijn, ten einde in werkelijke dieust tc worden gesteld. Deze oproeping spruit voort uit de in de maand Junij 11. gehouden in spectie over de milicien-verlofgangers. Helder, den 8 December 1873. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. $5iet-offïcicel rjcücelte Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 9 December 1873. Het Israëlietisch Jongelingscollegie Eendragt baart Genoegenherdacht jl. Zaterdag in het lokaal Tivoli zijn elfjarig bestaan op eene recht feestelijke wijze. Nadat de leden zich met hunne dames eenigen tijd met den dans hadden geamuseerd, werd de vergadering op zeer gepaste wijze geopend door den Voorzitter en deed de lste schrijver een verslag van het dienstjaar, waaruit de gunstige toestand van het collegie ten duidelijkste bleek. Met het opvoeren van een blijspel, dat zeer ten genoege der aanwezigen werd voorgedrageu, en een geanimeerd bal werd verder den avond en een gedeelte der nacht doorgebracht. Gisteren namiddag arriveerde alhier per extra trein een detachement kolonialen, sterk 300-man, dat dadelijk overging aan boord van het heden morgen, van liier naar Batavia vertrokken stoomschip Madura. Zaterdag namiddag jl., omstreeks 1 ure, viel het doch tertje van K. Zuring, alhier woonachtig, van de Botbrug in hei water. De heer K. J. Caron, chef van het spoorbassin, nog kort geleden van eene zware ziekte hersteld, sprong in de diepte en mocht na veel inspanning het bijna zinkende kind aan de ontstelde ouders terug geven. Twee jaren ge leden gelukte het dienzelfden heer een matroos van het schip genaamd de Henriette Mariakapt. Oldenburg, in den nacht van een wissen dood te redden, door den drenkeling zoolang boven water te houden, tot een derde toeschoot om, door middel van een lijn, den redder te helpen. Wij maken vooral het Bestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen opmerkzaam op deze menschlievende daden van den heer Caron, in het belang zijner medemenschen be toond, en zouden hem gaarne eene welverdiende onderscheiding voor zooveel opoffering toewenschen. Het stoomschip Prins van Oranjevan Batavia naar hier, is 5 dezer te Napels aangekomen en heeft, na aldaar passagiers gedebarkeerd te hebben, denzelfden dag de reis voortgezet; alles wel aan boord. Naar men verneemt, is Zr. Ms. sehroefstoomschip Marnix gisteren geloodst en kan het elk oogenblik alhier ver wacht worden. Zr. Ms. sehroefstoomschip Deli is den 7n dezer te Port-Saïd aangekomen. Aan boord was alles wel. Blijkens Vrijdag ontvangen telegram uit Indië, zal het stoomschip Bommelerwaard, komtnandant Haakman, aan de eigenlijke vijandelijkheden tegen Atchin geen deel nemen, maar blijven dienst doen bij de blokkade der Atchi- neesche kusten. Volgens een particulier telegram van Penang is Zr- Ms. stoomschip Sumatrakommandant luitenant t. z. lste klasse H. Dyserinck, van Atchin teruggekeerd, om eene reis te maken door den Indischen Archipel. (N. R. C.) Het stoomschip Persévérancevan Kroonstad naar Antwerpen, is op zee gezonken; een man is gered eu alhier aangebracht met het schip Oceankapt. Matthiesen, 11 man zijn te Grimslad aangekomen en 6 man zijn vermoedelijk omgekomen. Zaterdag is van de werf van de scheepsbouwmeesters Meursing Huygens, te Amsterdam, te water gelaten het composite-fregatschip Amstelgroot circa 1150 Java-lasten, gebouwd voor rekening van de heeren van Eeghen Co. en gevoerd zullende worden door kapt. II. C. Haacke. Men schrijft van Amsterdam, 8 Dec. Volgens telegram van Batavia, 6 dezer, is ook de vierde boot met de laatste 5 man der equipage van het afgebrande schip Nehaleuniakapt. P. W. A. Hollanders, behouden aldaar aangekomen. Men schrijft van Amsterdam, 5 Dec. Het Provinciaal Gerechtshof van Noord-Holland heeft heden morgen uitspraak gedaan in de zaak van Mr. J. L. van IJsselstein, griffier bij liet kantongerecht te Edam, beschuldigd vau moedwillige mishandeling vau Anna Medik, dienstmaagd, oud 2.0 jaren en hem overeenkomstig den eisch van het O. M. veroor deeld tot drie maanden cellulaire gevangenisstraf en in de kosten. Vier en zeventig heeren en dames zouden gaarne bin nenvader en moeder worden in het burgerweeshuis te Kampen tegen 't genot vau f 400, vrije woning en kost. De heer J. A. Alberdingk Thijm herinnert in het JJandbl. omtrent het paleis-stadhuis, dat het ernstig, republie- keinsche gebouw op den Dam, met zijn zeven onderhuisbogen, het eigenaardig zinnebeeld der zeven provinciën, het gebouw zonder hoofdingang, noch praalzaal, niets van een paleis heeft. Koning Bodewijk Napoleon verlangde het echter bij brief vau 29 Jan. 1808 en den 5. Pebruari werden maatregelen genomen om aan het verstrekte bevel te voldoen, terwijl het Prinsenhof ter beschikking van de stedelijke regeering gesteld werd. Koning Bodewijk verklaarde het stadhuis slechts in bruikleen te nemen. Willem de Eerste, de koning naar het hart der natie, deed beter; den 2. Dec. 1813. stond hij het paleis aan de burgerij weer af voor stadhuis, alleen het gebruik van enkele vertrekken wenschende, als hij te Amsterdam verbleef. Maar de vroedschap aanvaardde die teruggave niet, omdat er te veel kosten aan de herinrichting van het paleis tot raadhuis verbonden zouden zijn; den 5. Pebr. schreef dè burgemeester daarom een brief, waarbij hij den koning verzocht voorloopig het paleis te blijven gebruiken bij zijn bezoek der stad, omdat er nog geen geschikt lokaal was om Z. M. bij die gelegenheid te herbergen. En na 68 jaar is het nog 't zelfde. Men meldt van Harderwijk, dd. 4 Dec. het volgende: Voor eenigeii tijd is rteds in verscheiden bladen melding gemaaktdat er te Rijssel zeven wervers, voor het maken van valsche papieren voor Belgisóhe deserteurs, achter de tralies zijn gezet. Een werver, ook uit B-ijssel afkomstig, was toen juist voor de uitoefening vau zijn beroep te dezer stede en vond het geraden om niet naar z(jn woonplaats terug te keeren; hij vond zijn geweten zelfs zoo bezwaard, dat hij besloot om zijn vrouw en 5 kinderen naar hier te doen overkomenhetwelk gebeurdesedert hield hij als restau- teur hier zijn verblijf. Verleden week werd echter bedoelde werver onverwachts opgepakt en gevankelijk naar Arnhem opgebracht, beschul digd van het bevorderen van desertie en kinderroof. Hij heeft o. a. twee jongens van circa IS jaar, die de toestemming der ouders niet konden krijgen, van valsche papieren voorzien en ze als meerderjarigen doen dienst nemen zoodat de toe stemming der ouders niet noodig was. Gister avond mogt het de ijverige politie gelukken vier vreem delingen, die als koloniaal hadden dienst genomen en gereed stonden te deserteeren, dit te beletten. Als boeren verkleed, gingen de politiebeambten een kroeg binnen, waar zij wisten dat de bedoelde personen zich van hun koloniaal costuum zouden ontdoenom als burgers den terugtocht naar hun vaderland te aanvaarden. Niet geheel zonder moeite werden zij de in burgers her schapen krijgslieden meesterdie, zooals bij onderzoek bleek, goed gewapend waren, daar de politie hen van een geladen zesloop-revolver en pistool gelukkig heeft verlost. Eere aan onze wakkere politiedie in den laatsten tijd reeds menig liefhebber van desertie in den weg heeft ge staan en zoodoende den lande voor menig bankroet heeft bewaard. Naar men verneemt, zullen na nieuwe jaar de buiten gewone wervingen voor het koloniale werfdepot te Harderwijk ophouden, als zijnde alsdan voldoende troepen ter suppletie naar Indië gezonden. Men zal dus waarschijnlijk beginnen met het aanwerven voor de lnd.-brigade, op de daarvoor vastgestelde voorwaarden, (U. D.) Tot voorzitter der commissie voor het maskerade-feest, bij gelegenheid van het 30Ojarig bestaan der Beidsche aca demie is benoemd de heer W. van der Vlugt, van Haarlem, student. Het eerevoorzitterschap is aan Prins Alexander opgedragen. Donderdag ochtend had er te Rotterdam eene gasont ploffing plaats in de nabij de cellulaire gevangenis staande petroleum-gasfabriek dier inrichting; dat gebouwtje geraakte inbrand, maar de vlammen waren spoedig gebluscht. BUITEIL AID. De wansmaak der chignon is in Parijs gelukkig voorbij, zoo schrijft mpn uit Prankrijks hoofdstad. Op de boulevards ziet men nog wel, vooral des avonds, enkele zulke hoofdont sieringen, maar zij worden alleen door een zekere soort van vrouwen gedragen. De ondervinding bewijst echter,'dat bui tenslands dikwijls als Parijsche mode geldt, nat in Parijs hoogstens de mode bij éene klasse der vrouwen is.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 2