ItUGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. BURGERLIJKE STAM) DER GEMEEXTB TEXEL. ADVERTENTIES. Te Goes is, door dat de moeder om wat hij de buren te gaan praten, hare kinderen alleen liet, liet jongste in het vuur vallende, verbrand en het tweede bijna door den rook gestikt, doch nog behouden. In den vroegen morgen van Woensdag ontsliep te Amsterdam mr. Joost Hendrik Burlage, in den ouderdom van ruim 67 jaren In den besten zin van het woord was Burlage populair en zijne populariteit dagteekende reeds van zijn studententijd aan de Ulrechtsche akademie, waar hij uit blonk door zijn vluggen, schranderen geest en geliefd was om zijn edele inborst, zijn goed hart. Denken was bij hem doen, overwegen tevens besluiten. Zoo was hij de eerste vrij williger in 1880 en sedert altijd en overal aan de spits, waar het de verdediging gold van personen en zaken, begiuselen en bedoelingen, waarvoor hij sympathie gevoelde. Door en door oprecht, ging hij altijd recht op het doel af en arbeidde met vlijt en volharding tot hij het bereikt had. Zoo stichtte hij de vereeniging het Metalen Kruis zoo stichtte hij het gedenkteeken aan den volksgeest van 1S30IS31 te Amsterd. Als man van letteren heeft hij zich een eervollen naam verworven. Vooral muntte hij door geestige sneldichten uit en was in dat opzicht waarlijk cenig. Menigmaal gaf hij het opgewekt vaderlandsch gevoel op gelukkige wijze lucht, getuige onder meer zijn kernachtig gedicht aan van Speyk's nagedachtenis, op de binnenplaats van het burgerweeshuis te Amsterdam te recht met gulden letteren in marmer gebeiteld. Burlage's afsterven zal lang en door velen betreurd worden, want wie hem kende heeft hem hooggeschat.' (A. Ct.) Te Koog aan de Zaan waren Zaterdag de bedeelden opgeroepen door diakenen der Herv. gemeente. De behoef- tigen dachten aan eene extra St. Nicolaas-bedeeling. Iloe werden zij teleurgesteld, toen er gemeld werd, dat de gewone uitdeeling moest worden uitgesteld, omdat door inbraak de kas was bestolen Men schrijft van Steenwijk, 8 Dec. Jl. Vrijdag is door een slachter uit Meppel op de veemarkt te Zwolle een portefeuille met f43,000 aan bankpapier verloren. Voorde terugbezorging is een premie van f50 uitgeloofd. Men schrijft van Beesd, dd. S dezer,: Het huisge zin van Philipp Meijer is door de cholera zwaar getroffen, daar hij van zijne 8 kinderen er 5 verloor. Ondertusschen beviel zrjne vrouw van een tweeling en ieder was bevreesd, haar te hulp te komen. Er heeft zich thans eene commis sie gevormd, om dit zoo vreeselijk geteisterde gezin bijstand te bieden. Te 's Hertogenboscb is per spoor van Rotterdam ge vankelijk binnengebracht de sinds 1872 voortvluchtige adju dant bij het wapen der marechaussee Pom daar voor den krijgsraad terecht te staan. De winkelier D., te 's Hage - tevens tapper - was gewaar schuwd dat zijn echtgenoote hem niet al te trouw was. Om zich hiervan te overtuigen, verborg hij zich in den kelder en had na twee uur wachtens de treurige zekerheid, dat zijn vrouw een vriend op theevisite had. Op den kreet *echt- breekstervluchtte de vriend, en hoewel de vrouw om ver giffenis smeekte, verliet de man de gemeenschappelijke woning om tot eene echtscheiding te geraken. Gewichtige les voor gemeenteraadsleden, overwaardig om in de raadhuizen te prijken. //Tracht, zoo gij nooit uwe eer of eed verlangt te krenken, Aan 't heil van uw gemeent' met hart en ziel te denken; "Want, houd het voor gewis, wat men van u begeert, Is, dat ge niet voor u., maar voor het volk, regeert, En dat men 't hoog gezag u niet heeft opgedragen, Noch tot uw voordeel, of tot voordeel van uw magen. Uw hoogste wet zij dan het welzijn van 't gemeen Betracht dat, waar gij kunt, en zorg voor dat alleen (Ontleend aan de Gedichten, blz. 231, van Joh. Moorman, geb. te Hulst den 22sten December 1696 en overl. aldaar den 22sten September 1743.) Eene jeugdige weduwe, die bij het graf van haar echt genoot weende, toen hij zoo even begraven was, droogde ten laatste hare tranen af en zeide: Heb nu toch een troost over: ik weet ten minste nu, waar hij 's nachts is 15 5J S T E N 0L N I>. Tn Dusseldorf is een spoorwegbeamte tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij verzuimd had den weg af te sluiten, tengevolge waarvan een rijtuig den weg pas seerde, toen een trein aankwam. Het rijtuig werd vermorseld, en de vier daarin gezeten per sonen, zoomede de koetsier, kwamen om het leven. De ver oordeelde had reeds 18 jaren dienst en had nog nooit reden tot aanmerking gegeven. Sprekende over de cholera-epidemie, deelen de bladen van München mede, dat de torenwachter van de Onze Lieve Yrouwekerk aldaar, die 33voet boven den grond leeft, ook aan een aanval van cholera overleden is, ofschoon niemand gedurende den tijd, dat de ziekte woedde, hem in zijne hooge woning bezocht had. De man liet zich zijn le vensmiddelen gewoonlijk in een mand naar boven hijschen. De Communehelden te Carthagena beginnen het be nauwd te krijgen. Na de stad langen tijd te hebben in gesloten, zijn de belegeraars eindelijk begonnen haar te bom- bardeeren. Zeven of acht bommen in de minuut werden in de ongelukkige stad geworpen en al spoedig vroegen de be legerden een wapenstilstand, ten einde, naar het heette, een aantal inwoners, die aan den strijd geen deel namen, buiten de vesting te brengen, wat meteen gelegenheid zou geven om zelf eenigszins op verhaal te komen. De belegeraars wilden dan ook van geen wapenstilstand weten, doch beloofden gedurende vier uren niet op de haven te zullen schieten en eene menigte vrouwen en mannen maakten hiervan gebruik om op stoombooten de woelige plaats te verlaten. De opstandelingen schijnen zich voor te bereiden op een wanhopigen tegenstand en de belegeraars zijn woedend over hun volhardenden tegenweer. Mocht de stad stormenderhand worden ingenomen, dan zijn er waarschijnlijk nog vreeselijke tooneelen te wachten. De onveiligheid van Berlijn blijkt ook uit de adver- tentiën der dagbladen. Zoo biedt een industrieel, in allen ernst, bloedhonden aan, ter bescherming van personen. Een ander verkoopt revolvers met zes schoten, die men in zijn zak kan dragen en tegelijk dikke winterpaletots, waar niet gemakkelijk een kogel doorheen dringt. Te Dordogne, in Frankrijk, zou men eene S4jarige weduwe gaan begraven. De voorbereidende maatregelen waren afgeloopen, de lijkkist werd in de koets geplaatst en de stoet begaf zich op weg naar de kerk. Daar aangekomen, werden de vereischte ceremoniën ten uitvoer gebracht en vertrok men in optocht naar het kerkhof. Doch juist op het oogen- blik dat de kist in de groeve zou worden nedergelaten, kwam er iemand hijgende en blazende het kerkhof op, met de hoogst verrassende tijding, dat de begrafenis op staande voet moest geschorst worden, dewijl men in de haast vergeten had, de eerzame weduwe uit haar te bed nemen en in de kist te leggen. Er zat niet anders op, dan de begrafenis van meet af nog eens over te doen. De krijgsraad te Versailles heeft gisteren in het proces Bazaine uitspraak gedaan. Voor dat dit geschiedde, nam Bazaine het woord: Twee woorden staan in mijn hart gegrift, zeide hij het zijn de woorden Ec-r en Vaderland. Ik heb .gedurende 42 jaren mijn vaderland gediend, zonder aan dit schoone devies te kort te doen. Ik zweer het voor Christus Nooit heb ik mijn vaderland verraden. Bazaine is schuldig bevonden aan het capituleeren, zoowel te Metz als met zijn leger in 't open veld, zonder alles gedaan te hebben, wat plicht en eer hem voorschreven. Dientenge volge is hij met eenparige stemmen van zijn militairen rang vervallen verklaard en ter dood veroordeeld. Al de leden van den krijgsraad hebben een verzoekschrift om gratie voor Bazaine onderteekend. Men verzekert, dat de hertog van Aumale dadelijk zich naar Mac Mahon be geven beeft om hem het smeekschrift ter hand te stellen. Bazaine heeft met zeer hevige aandoening de voorlezing van het vonnis aangehoord. Het gebruik van tabak neemt in Engeland verbazend toe. Terwijl in het jaar 1S72 aan ruwe tabak voor een waarde van 1,264,883 pond sterling en aan gefabriceerde tabak voor 917,511 pond sterling werd ingevoerd, bedraagt de waarde van den invoer dezer beide artikelen in dit jaar respectievelijk 2,392,596 en 1,182,299 pond sterling. Den bestrijders van tabak eu sigaren zullen deze cijfers een bange zucht kosten Benoemingen, enz. Als Hoofdingeland voor het ambacht Schager- en Niedorper- kogge van de Hond. bosch. en duinen tot Petten is benoemd de heer K. Breebaart te Winkel, in de plaats van den heer II. Koo- men, die tot heemraad is verkozen. De heer de Graag, ontvanger der registratie en domeinen te Schagen, is door Z. M. den Koning benoemd tot Inspecteur, stand plaats Gorinchem. De kapt.-luit ter zee J. M. Broers, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 5n dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Van 9- 12 Dec. 1S73. ONDERTROUWD T. Bruning, werkman, en G. Dito. GEHUWD J. G. Colijn en A. C. Balledux. F. II. Zwick en A. J. Goudsivaardt. W. Verhoef en P L Koning. K. Graaft' en C. Tim merman T A. C. Bruhl en A. M. Wildenliuis. K. Platvoet en C Smits. BEVALLEN J. Rademaker geb. Zvvnij, D. J. van Ameringen geb. Cijfer, Z. A. M. Buisman geb. Willems, D. A. Everbard, Z. J. Blokland geb. de Rover, Z. D. G. Rijlaarsdam geb. de liaan, D. OVERLEDEN» G. Mnserecuw geb. S wart, circa SI j. J. J. Vermeu len, bijna 4 m. Levenloos aangegeven 1 Van 411 Dec. GETROUWD en ONDERTROUWD: Geene. GEBOREN: Trijntje, d. v. Jacob Knaap en Klaasje Bruin. Jan, z. v. Albeit Schagen en Cornelia Molesteeg. Pieter, z. v. Sijbrand Dijksen cn Tmmetje Kuiper Pieternella Anna, d. v. Johnnnes Sibrand Keijser en Neeltjc Boon. Elisabeth, d. v. Gerbrand Huizinga en Ilendrikjo Ja cobs. Pietje, d. v. Dirk Smit en Gertruid Pccsch. Coïnclisje, d. v. Meijert Boon cn Dieuwerljc Bakker. Trijntje, d. v. Pieter Reuvers en Jannetje Jongerling. OVERLEDEN: Klaas Bakker, 37 j. Jobannes Pieter van Putten, IS j. z. v. Jacob van Putten en Josina Noordijk. BELANGRIJK VOOR VELEN: Tn alle branches, in het bijzonder echter met betrekking tot de algemeen veel gezochte origineele loten,rechtvaardigt zich het vertrouwen, eenerzijds door de bekende soliditeit der firma, anderzijds door den hieruit van zelfs voortspruiten den enorm en verkoop der loten. Het door zijne nauwkeu righeid bekende bankiershuis ADOff.EHHANS, in Hamburg, kan deswege iedereen sterk aanbevolen worden, en doen wij op de heden in onze courant voorkomende ad vertentie der-voormelde firma algemeen de aandacht vestigen. Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de courant van heden geplaatste advertentie der firma S. Sacks Co. in Hamburg:, welke door hare prompte en reëele bediening tegenover bare geïnteresseerden het volste Vertrouwen in alle opzichten verdient. SCHEEPSTIJDINGEN. Binnengekomen te Helder. 9 Dec. Capella, Mangor, Kroonstad. Anna Pnulowna, st. Riga. 14 Kinderdijk, SchMau, New-York. Birling, st. Newcastle. Het Vertrouwen, Meeter, Middlesbro. 42 Seahorse, st. Huil. Uitgezeild te Helder. 9 Dec. Ondine, st. Stettin. Hedwig, Torgersen, Noorwegen. 44 Rccruit, Murray, Suriname. 12 d Alert, st. Huil. Astrea, st. Riga. Herstelling, van 'tVeer, Londen. "Visserij] Zoethout, idcra. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 11 Dec. S Paarden f 35 a 75, Veulens fa Runderen: Ossen fa Stieren f a 15 Gelde Koeien f 150 a 290, Iialf-Koeien f 170 a 200, - Vaarzen faIlokkelingen fa15 Nuchtere Kalveren f7 a2l£,Schapen Eng. Kammen fa2000 magere Schapen 1"25 a 30, Vette Schapen f 33 e 43, Lammeren fa Overhouders f 24 a 31, 4 Bokken en Geiten f2 a 7, Vette Varkens f a per Kg. 15 Magere Varkens f 12 a 17, 30 Biggen f 5 a 8.-Zeugen f - a -, Konijueu 15 a GO ets., t- Kippen 40 a 150 ct.Eenden 60 a 70, - Duiven a ets., 300 Kg. Boter, f-,a 1.20 per Kg. of ets. per kop. 25 stapels Kaas f 0.40 a 0.50 per Kg. 2000 Kipeieren per 100 stuks f5.a 6.Eendeieren f-,a ENKHUIZEN, 10 Dcc. Aangevoerd 19 stapels kaas, wegende 5037 Kg. Hoogste prijs f 35.50, Laagste prijs f32.50. Mosterdzaad per hectol f IS a Karweizaad per 50 kg. flS 25 aBlauw Maanzaad per 50 kg. fa Grauwe Erwten per heet. f 12 a 14.00, Vale Erwten f 10 a 12.Bruine Boo- nen f12 a 13.00, Gerst f - a -, Haver f - a - AMSTERDAM, 11 Dec. Rogge per 2100 kilo op levering weder iets lager Maart f 250, 249 Mei f 243. Aardappelen. Prijzen onveranderd geen aanvoer handel vrij wel. BELFAST, 8 Dcc. Vlas. Op de verschillende markten bedroeg de aanvoer deze weck 746 tons, (tegen 299 tons in Ao. Po), waarvan 606 tous machinaal en 141 ui de baud gezwingeld. De 1ste soort bedong 5/9 a 11 en do 2de 5 a 7/9 per steent LONDEN, 11 Dec. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen 1500, Schapen en Lammeren 5000, Kalveren 100, Varkens 100. Prijzen Beste Runderen 6/4, Schapen en Lammeren 7/Kalveren 6/6, Varkens 5/-. Zaterdag 13 December vertrekt van hier de mail naar de Kaap de Goede Hoop, via South- ampton, per eersten trein. Dinsdag 16 December vertrekt van hier de mail naar Curagao en Suriname, per eersten tr. Donderdag 18 December vertrekt vanhier de O.-I. landmail, via Marseille, per laatsten tr. Voorspoedig bevallen van een ZOON J. van AM ERINGEN—CIJFER. Nieuioediep9 December 1873. Een Heer verlangt, aan den HELDER of NI EU WE DIERbij fatsoenlijke lieden kost inwoning en bewasscliing-, met gebruik eener vrije 3&amer. Adres franco, met opgave der conditiën, onder letter V. aan het bureau dezer courant.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 3