BURGERLIJKE STANDDEIl GEHEEÏÏË HELDER. BLRGERL1JKE STASD DER GEMEENTE TEXEL. AJ) Y E 11 T E JV T I E N. Collegie „SINE N0MINE." Boden gevraagd "UITDEMND TE KOOP De Notarissen B. Werendlijn Smit en J. W. Hattinga Raven uur bracht deze het terug, en verlaagde 1.50 cents arbeids loon. Wat scheelde er toch eigenlijk aan vroeg de bur gemeester. //Het was niet opgewonden." Wilt gij den vrede in uw huis verstoren, vraag dan een rijken, ouden, jichtigen oom eenige dagen bij u te lo- geeren. Een 60jarige dief werd op heeter daad gegrepen en in de gevangenis gebraclit. De cipier toonde eenig mede lijden met den grijsaard, die nu de rest zijner dagen in het tuchthuis moest doorbrengen. //Ik ben zoo ongelukkig niet, als gij wel denkt," zeide de dief tegen hem. //Het is pas de eerste keer van mijn leven, dat ik gevangen ben, en ik steel reeds langer dan 50 jaren." Twee doodarme studenten sliepen te zameu in een zolderkamertje. Op eens hoort een van beiden gedruisch, en ziet een man door het dakvenster binnenklimmen. //Pst fluistert hij zijn kameraad, die ook ontwaakt was, in het oor "daar komt een dief op ons af." //Stil, laat hem maar begaan! Ik spreek hem barsch toe; misschien laat hij dan van schrik hier iets vallen, d.it hij elders gestolen heeft." Lina was niet eene der schoonste, doch daarentegen zoo uitermate zedig, dat z-j des avonds, wanneer zij zich op hare kamer ontkleedde, een doek hing over de kooi, waarin een mannelijke kanarievogel aanwezig was! De Ieren krijgen, terecht of ten onrechte, alle domme gezegden op hunne rekening. Zoo was het een Tersch re denaar, die uitriep: "Hoe? sedert jaren vloeit de beker der onrechtvaardigheid jegens Ierland over en nog is hij niet vol!" Een Tersch dagblad zei van Robespierre: //Hij liet geene kinderen na, behalve een broeder, die tegelijk met hem het schavot besteeg'" Een Tersch geneesheer zei, spre kende over een tijd van groote sterfte: //Er stierven dat jaar, die vroeger niet stierven." Bij gelegenheid pener poli tieke demonstratie te Dublin las men op strooibiljetten de gulle uitnoodiging//Dames zonder onderscheid van sexe hebben vrije toegang." ■let wederzien na veertig- jaren. De volgende geschiedenis, door den heer A. V. Arnault, lid der Eransche academie, medegedeeld, dient ten bewijze, hoe eene raadgeving dikwijls de heilzaamste uitkomst kan opleveren //Op den leeftijd van 18 jaren was ik gewoon mij in den zomer des Zondags van Parijs naar Versailles te begeven, waar mijne moeder toen woonde. Meestal wandelde ik naar buiten tot eene zekere plaats, waar ik dan de postkoets aan trof. De barrière doorgaande, was ik gewoon, aldaar een behoeftige aan te treffen, die mij dan toeriep: "Een aalmoes mijnheer!" Hij wist, dat ik steeds iets in zijn hoed wierp. //Eens, toen ik mijne gewone wekelijksche aalmoes aan Antoine (dit was de naam van den bedelaar) gaf, trad een kleine, net-gekleede heer voorbij, wien Antoine op zijn ge wonen toon toeriep: "Een aalmoes, mijnheer, een aalmoes!" De oude lieer hield stil, zag den behoeftige aan en zeide: //Waarom bedelt gij? Gij kunt wel arbeiden. Ik wil uw toestand verbeteren en u duizend livres rente doen genieten Antoine schaterde van lachen en ook ik moest zulks doen. //Lach maar," zeide de oude heer, //doch volg mijn raad, en- gij zult bekomen, wat ik u zeg. Ik zal u op mijn eigen voorbeeld wijzen. Ik was even arm als gij, maar bedelde niet. Ik nam een draagkorf op mijn rug, en liep in de dorpen en kleine steden van Provence rondniet om te be delen, maar om oude lappen te vragen, welke men mij dan ook gratis gaf, en die ik voor goeden prijs aan papier-fa brieken verkocht. Een jaar later vroeg ik geene oude vod den meer voor niet, maar kocht en betaalde deze. Ik had reeds eene kar met eene ezel, om mijne koopmanschap op te laden, overgewonnen. Vijf jaar later bezat ik 30,000 francs. Ik trad met de dochter van een papierfabrikant in 't huwelijk. Mijn schoonvader gaf mij deel in zijne fa briek; maar ongelukkig, zij was schraal beklant. Ik echter was jong en werkzaam, en getroostte mij vele ontberingen. Nu ben ik eigenaar van twee huizen te Parijs. Ik heb mijne papier-fabriek aan mijn zoon, dien ik vroeg aan ar beidzaamheid gewende, overgedaan. Volg mijn voorbeeld, en mijne voorspelling zal bewaarheid worden." Met deze woorden ging de oude heer heen. In 1815, als balling buiten Frankrijk omzwervende, en te Brussel vertoevende, trad ik op zekeren dag den winkel eens aanzienlijken boekhandelaars binnen, alwaar een lang. zwaarlijvig man op en neder wandelde, en aan vijf of zes bedienden zijne bevelen gaf. Wij staarden elkander aan, denkende: //Wij kennen elkander!" Eindelijk brak de boekhandelaar het stilzwijgen af en zeide: //Mijnheer! indien ik wel heb, waart ge gewoon, voor 40 jaren u Zondags van Parijs naar Versailles te begeven?" '/Hoe, Antoine, zijt gij het riep ik uit. //Gij ziet het. mijnheer!" hernam hij. //De oude kleine heer heeft wel gelijk gehad. Hij heeft mij immers 10,000 ivres rente doen verdienen." Mocht dit voorbeeld vele behoeftigen, ook in ons vader land,, tot voorbeeld dienen. P A RE LEK' Zeer veel menschen ontzien zich niet, gehcele dagen te besteden aan hunne vermaken, en vrcezen toch, eenige uren te wijden aan geregelde studie. Wat gemakkelijk te bespreken valt, is wel eens zwaar te ver richten. Drinkt een man zich dikwijls zalig", dan wordt doorgaans zijne vrouw niet eerder «gelukzalig", voor haar man «zaliger" is. Uithangborden bedriegen dikwijls. 283ste STAATS-LOTERIJ. Vierde Klasse. Tweede, Derde en Vierde Trekking. No. 965S, f5000: 110. 779S, f 1500; no. 157 en 6574, ieder f1000; 110. 1107 en 12591-, ieder f400; no 3704. 10525, 13503, 10095, 1786S en 1S29S, ieder f 100. No. 9074, f25000; 110. 10209, f2000; no. 152S0 f 1000; no. 937, f400; no. 5997 en 11259, ieder f 200; no. 2307, 2791, 5219,'9020 en 17539, ieder f100. No. 12053, f 1500 no. 7727, f 1000 no. 521 en 12454, ieder f400 no. 19916, f 100. Benoemingen, enz. De heer Gr. Dros, hulponderwijzer te Texel, is als zoodanig benoemd te Hellevoetsluis, op een tractemont van f 600. Van 16-19 Dec 1S73. ONDERTROUWD L. J. Siiuons, schoenmaker, en A. de Jouiï, wo nende te Koog aan de Zaan. A. J. F. Voet, werkman, en G. Planje, weduwe K. Vreeken. A. Vos, sloepermaii, en A. de Wijn. J. S du Chateuioi', machinist, en J. C. Steil'ens, weduwe J. P. J. van der Plas. J. Visser, werkman, weduwnaar van M. Dekker, en T. Boersma. GEHUWD: N. van der Sluijs cu M. Fransen. A. Suhouhumes Im- mink en N. Smit. BEVALLEN Al. Coster geb. Visser, Z. J. Koch geb. Brand, D. C. C. ltiemers geb. Klooster, D. J. Ballast geb. Quast, D. S. Alol geb. Blom, Z. OVERLEDEN: P. J. Klein. 5 j. J. Groen, bijna 19 m. J. Koch geb. Brand, 38 j. W. Roo/.ebooin, 77 j. A. Scheiefergockel, 14 j. Ambtshalve ingeschreven 2 Van 11—17 Dce. ONDERTROUWD Arend Pictcr Keijscr en Neelije Bakker. GETROUWD Geene. GEBOREN: Jan, z v. Mntthijs van der Kloot en Trijntje Smit. Louisa Christina. d. v. Norbertus van lloolï en Maria Elisab'cLli 'Baker. Grietje, d. r Jacob Koning cu Grietje Kuiper. OVERLEDEN Neeltje Krijucn, G8 j. echtgeu. van Cornelis Hoogheid. Jacobus Cornelis Zijrn. 6 m. z. v. Tijs Zijni en Neeltje ltcij. Cor nelis Kuijper Pz., 68 j. weduwnaar van Jantje Daalder. Ambtshalve ingeschreven 1. SCHEEPSTIJIDIIGE». Binnengekomen te Helder. 17 Dec. Kina, st. Riga. H. W. M., Tjebbes, Batavia, vertr. 4 Sept. Jacob Roggeveen, Rolff, dito, vertr. 21 Aug. Prins van Oranje, st. dito, via Suez. John Fouglit, Carlson, Samarang, 1. v. Cadix. Helena en Henriette, Heiner, Londen. Arabia, Stephenson, Taganrog, 1. v. Falmouth. Alert, st. Huil. 18 Vice Admir. May, Amokkee, Batavia. London, Toering, Londen. Friesland, Teenstra, Londen. Ocean King, st. Pillan. Bestevaer, Rosier, Batavia. 19 Elisabetli Mai-ia, Muller, Batavia. Uitgezeild te Helder. 18 Dec. Hora, st. Bremen, binnen door. Conrad, st. Batavia. Diana, st. Londen. 19 Anna Paulowna, st. Stettin. Egidia, Edwardsen, Soel- wik. Hermanos, Aaroldsen, Pieternella, Hansen, beiden Christiania. Resolute, Ronde, Hoorwegen. Eleonore, Mead, Hewcastle. Passagiers aan boord van het stoomschip Conrad Mevr. wed. Schlupman, 1 kind en dienstbode; mevr. Gunther.; mevr. P. Buys en 2 kind.de heer A. A. Cluwenmevr. Winckel, geb. Mansfeld (tot PortSaïd); deheeren Vitabs en echtg. E. Haan cn echtg.; J. I. Crébas, echtg. en 5 kind.; mej. A. A. G. Crébas de heeren D. J. Boom, luit. ter zee; H. Wakkie, echtg. en 2 kind. jongeh. van Gent: deheeronA.vanderGon, Nctscher, echtg., kind en baboe; J. G. G. Oudegeest, echtg., 3 kind. en mannel. dienstb.; M. A. du Croo, kapt. der inf mevr. Hofman geb. Romeny; mevr. du Croo geb. Krusemande hoeren G. A. van Lookercn Campagne en echtg., O.-I. ambt.; H. Haga, O.-I. ambt.F. A. de Fevfer; mej. D. A. Konsteadt gel), v. d. Maasrar. N. F. Verwey, recht ambt. K. W. Hamilton of Silverton Hill, echtg. en kind, offic. van gez. 2e kl.de heer F. J. N. Brouwer, echtg., 2 dochters en mej. Umb- grovcde heeren der KinderenA. J. BoonOtto v. Ilanfstengel; A. J. BlanchemancheF. C. Heynen: Junius van Hemert.T. II. C. Fischer, echtg. en 2 kind.J. P. II. Neujeanmej. W. II. Pothoff; de heeren J. F. H. Scliultz, echtg., kind en baboeA. M G. Meer- tensJaskiA. Baars en echtg.C. WegenaarC. F. Abraham; J. Sluyter A. D. IloltermanA. L. Tupkerjongeh. E. en W. van Slootenmej. A. C. Schweitz, geb. Varenhout, 2 kind. en 2 baboes van mevr. Walter1 baboe cn inl. bediende van van Eeghen cn 1 inl. bediende voor Vogel. Een detachement kolonialen, sterk 20 onderofïic. en 240 mansch.komm. de kapt. der genie, mineurs en sappeurs C. Krabbe, medegeleiders de 2c luit. der inf. J. II. B. Jager, 2e luit. der art. II. N. Kuypers, met echtg., 2e luit.-kwar- tierm. W. IC. M. Hazeu, offic. van gez. 2e kl. J. A. van der Stok cn echtg., P. F. Platteeuw en P. F. Lammert. BELANGRIJK VOOR VELEN: Tn alll branchesin het bijzonder echter met betrekking tot de a*emeen veel gezochte origineele loten,rechtvaardigt zich het vertrouwen, eenerzijds door de bekende soliditeit der firma* anderzijds door den hieruit van zelfs voortspruiten den enormen verkoop der loten. Het door zijne nauwkeu righeid bekende bankiershuis Aïïi&iLlPII BSAAS, in Hamburg, kan deswege iedereen sterk aanbevolen worden, en doen wij op de heden in onze courant voorkomende ad vertentie der voormelde firma algemeen de aandacht vestigen. M AURTBERICHTEN. SC El AG EN, IS Dcc. G Paarden f 40 a 90, Veulens f a Runderen Ossen f 180 a 280, Stieren f a 1G Gelde Koeien f 230 a 290, Kalf-Kocien f 240 a 260, - Vaarzeu faIlokkcliugen fa20 Nuchtere Kalveren f7 a 18, Schapen: Eng. Rammen fa1380 magere Schapen f a Vette Schapen f 33 a 43, Lammeren fa O verhouders f 18 a 32, 5 Bokken cn Geiten f l a 7, Vette Varkens f a per Kg. 20 Magere Varkens f 10 a 17,-23 Biggen f 4 a 9.-Zeugen f-a Konijnen 15 a 00 ets., Kippen 40 a 140 et., Eenden 60 a 80, - Duiven a ets 300 Kg. Boter, f-.— a 1.20 per Kg. of ets. per kop. 25 stopels Kaas I" 0.40 a 0.50 per Kg. 2000 Kipeieren per 100 stuks 1'4 50 a 5.Eendeieren f-.a -. ENK HUIZEN, 17 Dec. Aangevoerd 22 stapels kaas, wegende 6717 Kg. Hoogste prijs f35. Laagste prijs f 31 00. Mosterdzaad per hectol f IS a Karweizaad per 50 kg. ('18 50 aBlauw Maanzaad per 50 kg. fa Grauwe Erwten per heet. fa Vale Erwten fa Bruine Boo- nen fa Gerst f - n -, Haver f - a AMSTERDAM, IS Dec. Rogge per 2100 kilo op levering nagenoeg zonder handelMaart f 247. Aardappelen. Spuische Zeeuwsche Jammen 12.30 a 2 70; Flakkeesche Zeeuwsche Jammen f 2.20 a 2 40 Friesche Jammen f 1 90 a 2 40 Eu- gelschc Friesche f 1.75 a 2; Fransche Jammen 1" 1 80 a 1.85 Gelderscho ronde Wolkammers f 2 a 2 10; Geldersclie Jammen f 2 a 2.10. Heden niets aangekomen. Weinig handel. BELFAST, 15 Dec. Vlas. Op de verschillende markten werden deze week aangevoerd 563£ ton (tegen 410 in Ao. Po waarvan 424 machinaal cn 139^ uit de hand gezwingeld. Voor de 1ste soort weid 5 a 11 en voor de 2de 5 a 7/10^ per steen betaald. LONDEN, 18 Dec. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Rundereu 2200, Schapen en Lammeren 7000, Kalveren 200, Varkens 200. Prijzen Beste Runderen 6/6, Schapen en Lammeren 7/-, Kalveren 6/2, Varkens 5/-. Dinsdag 23 December vertrekt van bier de mail naar de Kaap de Goede Hoop, via Southampton, per eersten trein. Heden overleed, na een voorspoedige bevalling, mijn innig geliefde Echtgenoot GEERTRÜIDA KOCH BRAND, in den ouderdom van 38 jaren en 11 maanden, mij nalatende 3 kinderen, te jong om hun zwaar verlies te beseffen. M. J. K O C H. Niemoediep15 December 1873. Vergadering op Dingsdag 23 December 1873, 's avonds ten 8 uur, in het gewone lokaal. Benoemingen. De Secretaris Tnstall-atiën. J. P. de GRAAFF. voor alle plaatsen, tegen PREMIE en PROVISIE. Adres met franco brieven, letter X, bij de Kantoor-Boek bandelaren Gebrs. POOTRotterdam. De GEREEDSCHAPPEN, tot eene GRUTTERIJ be- hoorende, zijnde alles in een beste staat en voor dadelijk gebruik geschikt. Gegadigden kunnen op franco aanvrage inlichtingen be komen bij Sd. KEIJSER Pz., Makelaar te Texel. zullen op Maandag 22 December 1873, des avonds ten 7 ure, in het lokaal //'t Centrum," te Niemoediepin het openbaar verkoopen: Een HUIS en ERF, waarin sedert jaren met goed gevolg een SLIJTERIJ en ICOFFIJHUIS wordt uit geoefend, staande en gelegen aan den Kanaalweg te Heldergemerkt T, No. 91, kadaster sectie A, No. 4970, groot 1 roede 45 ellen. Verhuurd aan den lieer J. Caarls, tot I Novemler 1877, tegen ƒ400."sjaars. Nadere inforroatiën zijn te bekomen ten kantore van ge noemde jNotarissen.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 3