HELDERSGHE GODRANT. Jlteuras- en Woensdag <flÖoertentie--6fttÖ. 31 December. W Bericht. 1 Cent per Exemplaar. 5 Cents per Regel M 1516. Dertiende Jaargang. 4875. skst 5 Cents gesteld. (Gfficiëd gehalte. NATIONALE MILITIE. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonucruentsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 1 4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voordes Dinsdagseu Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden, Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. Uitgever S. G I L T J E S. Het nommer van Vrijdag avond a. s. zal wegens den daarin op te nemen Nieuwjaars- groet, op DONDERDAG MORGEN 1 Januari worden uitgegeven. Namen en advertentien kunnen nog worden aan genomen uiterlijk tot Woensdag namiddag 2 uur. Met 1 Jancari a. s. zal het formaat van dit Blad eene wijziging ondergaan, waarbij de inhoud eene belangrijke uitbreiding en verbetering zal erlangen. De abonnementsprijs zal echter geene verhooging ondergaandaarentegen zal ieder geabonneerde als premiehet recht bekomenop de kostelooze plaatsing eener advertentie van hoogstens 10 regels, in te zenden in de maanden Januari en Februari na de voldoening der abonnementsgelden van het vorige jaar. Op den dag der uitgifte, des avonds tusschen C en 7 uur, zal het blad aan de drukkerij te bekomen zijn tegen De prijs der advertentiën wordt verminderd op 10 CENTS PER REGEL, terwijl voor HH. Han delaars Winkeliers Ondernemers van Publieke Vermakelijkheden en anderen, die hunne adverten tiën herhaaldelijk doen plaatsen, slechts berekend wordt. Ook voor aanvragen en aanbie dingen van dienstpersoneel wordt de prijs op slechts Advertentien, eene liefdadige strekking hebbende, worden kosteloos geplaatst, mits niet grooter dan 10 regels. Deze prijsvermindering is gebaseerd op eene zeer ruime verspreiding, algemeene deelneming en on dersteuning van het publiek, waartoe de onderge- teekende het Blad beleefdelijk aanbeveelt. S. GILTJES. Uitgever. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomenbehalve aan het bureau van dit blad, bij alle Boekhandelaren, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. TWEEDE KENNISGEVING. OPROEPING TER INSCHRIJVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER; Gezien de artt. 15 tot 20 der Wet betrekkelijk de Nationale Militie, van "den 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72); Brengen de navolgende wetsbepalingen ter kennis van de ingezetenen Dat alle mannelijke ingezetenen, die op den 1 Januarij aanstaande hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, verpligt zijn zich ter inschrijving voor do Militie aan te geven tusschen den 1 en 31 Januarij aanstaande. Zij diezich naden 31 Jauuarij, doch voor den 31 December 1874 ter inschrijving aanmelden, worden alsnog ingeschreven, doch verbeuren eene boete van f25 tot f 100- Eu dat zij, die eerst na het intreden van hun 19e jaar, doch voorliet vol. brengen van hun 20ste jaar, ingezeten worden, eveneens tot die aangifte ver pligt zijn, zoodra zij de hoedanigheid van ingezeten verkrijgen. Dat voor iugezeten wordt gehouden 1. Hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn heiden overleden, wiens voogd ingezeten is, volgens de Wet van 2S Julij 1850 (Staats blad No. 44), luidende artikel 3 dier Wet aldus „Gevestigd of ingezetenen zijn, die binnen bet Ilijk iuEuropa hebben gewoond: „a. Gedurende de drie laatste jaren. „b. G"dur°n<lo ae.httien maanden na aan liet bestuur hunner woonplaats het voornemen tot vestiging te hebben verklaard. „Nederlanders zijr.gevestigd of ingezetenen, die gedurende de laatste, achttien maanden hunne woonplaats binneu het Rijk in Europa hebben gehad. „Nederlanders, die ter zake van 's Lands dienst in een vreemd land wo nen, worden voortdurend als ingezetenen beschouwd. „De bepalingen van iugezeteuschap, in bijzondere wetten voorkomende, gelden alleen voor zooveel betreft de onderwerpen in die wetten behandeld. 2. Hij, die gecue ouders of voogden hebbende, op l Januarij aanstaan de gedurende de laatste achttien maanden in Nederland verblijf zal hebben gehouden. 3. Hij, van wiens ouders de langst levende ingezeten was, al is zijn voogd geen iugezeten, mits hij binnen bet Rijk verblijf houdt. Dat voor ingezeten niet gehouden wordt de vreemdeling, behoorende lot een Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onder worpen, of waar ten aanzien der dienstpligtigbeid het beginsel van weder- keerigheid is aangenomen. Dat voor de Militie niet wordt ingeschreven: 1. De in een vreemd Rijk achtergebleveu zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is 2. Do in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 3. De zoon van den Nederlauder, die ter zake van's lands dienst in's Rijks Overzeesche bezittingen of Koloniën woont. Dat de inschrijving behoort te geschieden: 1. Van een ongehuwde iu de gemeente, waar de vader, of, is deze over- ledeu, de moeder, of, zijn beiden overleden, dc voogd woont 2. Van een gehuwde en van een weduwnaar, in de gemeente waarbij woont 3. Van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiteu 's lands gevestigd is, in de gemeenlo waar hij woont; 4. Van den bniten 's laods wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. En worden diensvolgcns bij deze opgeroepen alle mannelijke ingezetenen dezer gemeente, die in dezen jare den 18jarigen leeftijd hebben bereikt of nog zullen bereiken, en mitsdien degenen, die geboren in den jare 1S55, op den eersten Januarij 1874 bun 19de jaar zullen zijn ingetreden, om zich ter inschrijving voor de Militie, bij hen, Burgemeester en Wethouders, aan te geven in het Raadhuis der gemeente op den 2den of een der volgende dagen van de maand Jauuarij des morgeus tusschen 9 en 12 ure zullende zij, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch voor het volbrengen van hun 20ste, ingezeten worden, en dus mede verplicht zijn, zoodra zij die hoedanigheid verkrijgen, zich ter inschrijving voor de Militie aan te geven, de aangifte kunnen doen ter plaatse cn uur hiciboven omschreven. Burgemeester en Wethouders verwittigen verder de ingezetenen Dat, welke aanspraak op vrijstelling van dienst iemand ook zoude ver- meenen te hebben, de nangifie ter zijner inschrijving niettemin behoort te geschieden, tevwiil bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, zijn vader, of is deze overleden, zijne moeder, of, ziju beiden overleden, zijn voogd tot hét doen van aangifte gehouden is. Dat, ter voorkoming vau onaangenaamheden, welke voor de ingeschrevenen volgen moeten uit eene verkeerde spelling van naam of uit eene onjuiste op gave van den dag der geboorte, de belanghebbenden moeten medebrengen een Extract uit hun geboorte-acte, hetwelk kosteloos kan worden verkregen. Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt gestraft volgens dc We t. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAK MAN BOSSE, Burgemeester, 4 December 1873. L. YERHEY, Secretaris.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 1