«IHLIJKÊITAND DER GEMEENTE HELDER. uit te maken van het, naar men hoopt, weldra op te richten museum van vaderlandsche kunst en oudheden. De apothekers der 3e kl. van het Oost-Iud. leger, S. Bleekrode en H. J\'B. Debemazullen met een der stoomschepen van de Mcssageries Maritimes den 2n Jan. van Marseille naar Java vertrekken. Heden staat voor het Provinciaal Gerechtshof van Noord-Holland terecht C' Melchior, oud 37 jaren wonende te Helderbeschuldigd van het schrijven van een zoogenaainden brandbrief (schriftelijke voorwaardelijke bedreiging met brandstichting in een gebouw.) Uit de acte van beschuldiging blijkt o. a. dat de beklaagde den 24sten October 1873 een onderteekenden brief geschreven en per post verzonden heeft aan den heer Stikkel, op de hofstede Buitenzorgin welk schrijven beschuldigde verklaarde dat hij zich in geldverlegenheid bevond en van deu geadresseerde eischte hem, beklaagde, de som van tien gulden te bezorgen in het //Iioornsche Veerhuis", bij gebreke waarvan hij nog dienzelfden nacht de bovengenoemde hofstede zou in brand steken. Als verdediger van den beklaagde zal optreden de heer Mr. A. J. Karseboom (Stand.) De N. Alkm. (t., weekblad voor Keuueinerland en West-Friesland, bericht aan hare lezers.dat zij met 1 Jan. 1874 zal ophouden te verschijnen. Zij geeft als voorname reden daarvoor op, dat zij door hare vrienden, de mannen van de conservatieve richting, te weinig financieel ondersteund werd. Bij het muntcollege te Utrecht zijn verschillende ex. valsche 50 cent stukken uit Noordholland ontvangen. Men vermoedt, dat in die provincie eene fabriek van valsche munt bestaat. Donderdagavond heeft de sneltrein, die ten 6.45 ure te Utrecht uit Emmerik moest aankomen, even voorbij Drie bergen een groot oponthoud ondervonden, doordien in den tender door een hard voorwerp, dat op de rails was gelegd, een gat werd geslagen in den waterbak, waardoor het water wegliep en de machine zich dus genoodzaakt zag te stoppen. Noch voor het reizend publiek, noch voor het dienstperso neel had dit een ander gevolg dan vertraging. Het voorwerp werd in de nabijheid gevonden en in handen der justitie gesteld, die een ijverig onderzoek doet naar den dader of daders. Door de Ned. Rijnspoorw. Maatsch. is een som van f 100 ter beschikking gesteld van den te Utrecht fungeerenden directeur der Rijkspolitie, ter uitlooving aan degenen, die den dader of de daders in handen der justitie leveren. Het Russisch Volkslied heeft den kapt.-kapelmeester van het korps grenadiers en jagers Dunkier, voor dertig jaren aanleiding gegeven tot het schrijven van een ouverture, naar dat thema bewerkt, en die voor 't eerst ten Hove alhier is uitgevoerd tijdens het kortstondig verblijf van Keizer Ni- colaas (1844) in deze residentie, die daarover zijn hoogste tevredenheid te kennen gaf, zoodanig dat de Czaar een af schrift der partituur naar Rusland heeft meegenomen en het fraaie stuk op het repertoire zijner Hofkapel brengen deed, waar het sedert dan ook meermalen, evenals hier door de kapel der grenadiers, is uitgevoerd geworden. Thans ver nemen wij met waar genoegen, dat de directeur der muziek van de Koninklijke Engelsche lijfgarde van H. M. Victoria onzen beroemden musicus verzocht heeft om een copie van zijn uitmuntend toonwerk ter uitvoering door het Britsche muziekkorps, bij gelegenheid der plechtige terugkomst van het doorluchtig huwelijkspaar uit Petersburg, Prins Alfred ^van Engeland en de Russische Grootvorstin Maria, in den loop van de volgende maand. Het talent van den heer Dunkier, men ziet het opnieuw, trotseert den tijd eu wordt allerwege rechtmatig op prijs gesteld. Eergister heeft nabij Kuilenburg een boerenjongen zijn kameraad met een mes een doodelijke wond toegebracht, ten gevolge van een twist over dobbelen. De dader is reeds in arrest. Onder een privaat, bij den tuin van den heer E Blink, buiten het kleine poortje te Groningen, is het lijk gevonden van een pasgeboren kind, 't welk daar voor slechts korten tijd moet zijn neergelegd, te oordeelen naar den toestand) waarin het zich bevond. De politie doet onderzoek. BlHTËlLilKD. Zaterdag 11. is op de Theems te Londen een boot, die 13 werklieden van hun werk moest overzetten, gezonken. Acht hunner en de veerman werden gered de overige 10 kwamen in de diepte om. Op de timmerwerven van Huil wordt thans gewerkt aan den opbouw van het schip Bessemer, welks hangende salon de passagiers moet behoeden tegen de zeeziekte. Het zal 350 voet lang en 40 voet breed zijn tusschen de rader- kasten. Het zal 2774 ton inhouden. Het wordt bewogen door twee paar raderen, op 100 meters afstands geplaatst en in beweging gebracht door een machine van 4600 paar- dekracht. De voor- en achtersteven van het schip zijn ge lijk, eu iedere steven heeft een roer. De hangende salon zal 70 voet lang en 30 breed zijn. Hij zal staan op twee zware spillen te midden en op de uiteinden. Dit schip zal meer dan 20 mijlen per uur afleggen. Ti/ de Lubecksche bladen leest men 't volgende voor val. Dé crimineele terechtzitting, waarop den 9 dezer de zaak behandeld werd van een Zweedseh dienstmeisje, dat beschuldigd werd van kindermoord op haar kind van zes weken, heeft de Mecklenburgsche justitie eu politie in een beklagenswaardig daglicht gesteld. Er beerschen in het her togdom nog zoodanige toestanden, de hoofden en ambtenaars' der politie verstouten zich daar nog zooveel inbreuk op de vrijheid, dat het hoog tijd wordt, dat het Duitsche Rijksbe stuur tussehenbeiden komt. Eenigen tijd namelijk, nadat het Zweedsche dienstmeisje, dat sinds omstreeks vijf jaren in het Mecklenburgsche gediend had, een onecht kind ter wereld gebracht en het bij fatsoenlijke lieden in den kost besteed had, trad de politie van Mecklenburg-Schwerin, onder directie van deu senator Baden, op en beslootDe moeder mag wel in het land blijven, maar het kiud moet weg." Of de moeder bij machte is, het kind naar Zweden terug te brengen, of zij zelfs de middelen heeft, om voor het kind eu zich zelve of eene andere begeleidster de reiskosten te betalen, daarom bekommert zich de politie niet. In dat wreede besluit nu lag de kiem van de onmenschehjke handeling, die de moeder een straf van 5 jaren tuchthuis op den hals haalde. De moeder namelijk, in vertwijfeling zijnde over den weg, dien zij moest inslaan met het kind, het niet in het land kunnende houden en evenmin in staat om het weg te brengen, komt tot het wanhopig besluit, om het te verdrinken. Nooit dit bleek uit de behandeling der zaak door het gerechtshof zou zij op dit onzalig denkbeeld gekomen zijn, zonder het besluit der Schweriner politie. A. Ct. lil de Figaro wordt verhaald, dat zekere üubois, in .1704 te Batavia overleden, zijn vermogen, groot 20 milli- oen, aan de Indische Weeskamer zou hebben in vruchtge bruik vermaakt voor deu tijd van 100 jaar, waarna het ver mogen aan zijne bloedverwanten zou komen. In 1804 is" het bedrag in handen van het Gouvernement gesteld en ziju herhaaldelijk oproepingen gedaan, die echter onbeant woord bleven. Vijf jaren geleden heeft zekere onbemiddelde mevr. Nicolet, geb. Dubois, wier eerste man Hupé heette, ontdekt, dat zij erfgenaam is van den Nabob, en van een bankier te Lagny, deu heer Janselme, een voorschot van 35,000 frcs. ontvangen, oui lïare rechten te handhaven. Haar zoon, de lieer Hupé, heeft toen in ons land en op Java po gingen gedaan, en sedert heeft men geen berichten van hem ontvangen. De heeren Noulin, notaris te St. Denis, en Mar- chcsi, vr.oeger rechter te Aix, die voor de weduwe borg wa ren gebleven, werden door den heer Janselme aangesproken eu betaalden. Op hun beurt vervolgen zij nu mevr. Nico let en haar zoon, die zij van bedriegelijke handelingen be schuldigen. De beklaagde vrouw beweerde echter, dat de b(P|^heeren hare bewijsstukken in orde hadden bevonden envvBktot het doen van stappen hadden aangespoord, zeer wel^fende, dat zij bij mislukking het voorschot niet kon teruggeven. De rechtbank te Parijs zal nu uitspraak moeten doen. H. M. de Keizerin van Japan bevindt zich, gelijk het door een der bladen, de //Kobun Tsnshi," even karakteristiek als kiesch wordt uitgedrukt, in een toestand //waarin de vrouw, die haren man liefheeft, zich gaarne pleegt te bevinden. Benoemingen, enz. Z. M. heeft den adelborst 2e kl. jhr. D. van Heemskerck van Beest, met den ln Januari 1874 benoemd tot adelborst lo kl. Z. M. heeft aan jhr. H. P. F. Hooft, op zijn verzoek, met ulto. dezer, eervol ontslag verleend als inspeet. van fmanc. bij het loods wezen bij het Dep. van Marine, behoudens aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor zijne langdurige en trouwe diensten aan den lande bewezenen met 1 Jan. benoemd tot inspeet. van fmanc. bij het loodsw. bij het Dep. van Marine, den commies bij het genoemd Dep. J. G. C. Wiemans. Met 1 Jan. a. s. worden geplaatst: aan boord van Zr. Ms. wacht schip alhier de adelb. Ie kl. J. D. Wrolterbeek cn D. A. Kraijenhoff van de Leur, met intrekking hunner plaatsing aan boord van Zr. Ms. transportschip Java, en aan boord van laatstgenoemden bodem de adelb. Ie kl. P. T. M. van Leeuwen en F. C. Granpré Molière. De le luit. A. D. bar. Van Verschuer is van hetlereg. vesting artillerie alhier bij het 3e reg. vam dat wapen te Nijmegen over geplaatst. De luit. ter zee le kl. R. Wijmans, de luit. ter zee 2e kl. P. Iloltzapfi'el, W. II. van Braam. L. J. K. A. Jeekel, W. Romer enA. C. van der Sande Lacoste, de adelb. le kl. jhr. II. M. Speelman en C. Meyboom, de offic. van gez. 3e kl. dr. F. M. Cowan, de offic. van- admin. 2e kl. J. C. do Vriese en de scheepskln. J. C. van Reyn en F. Lensing, allen dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstooms. Marnix, de eerstgenoemde als le offic., worden met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. Vau 26-30 Dec 1S73. ONDERTROUWD E. M. de Vries, meubelmaker, en W. Bakker. GEHUWD Gecne. BEVALLEN: Al. Hes geb. IJpelaaD, Z. Al. Rell geb. Edcius, Z. AI. Lucaidie geb. Veder, D. I1. Koomcn geb. de Wijn, D. II. Krijns geb Koopman, Z. Al. Baas geb. Overweg, Z. Al. AlLangenberg geb. Buijs, D. N. de Weij geb. Hall', Z. L C. Servans geb Spil, D. A. Bakker, Z. OVERLEDEN: II. van der Poll, 43 j G Stremmclaar, 11 d. H. Naunings, 63 j. G. K. Prouk, 2 m. F. K. Kobl, 23 j. VARIA. //Figaro" geeft den korten inhoud der Eransche geschie denis gedurende de laatste jaren in deze beknopte zinsnede: //De Franschen, wien het verveelde zich zelf te regeeren, vermoordden elkander; toen zij moede waren elkander te vermoorden, namen zij het juk van Bonaparte op zich, die ze liet vermoorden door buitenlanders." Op dit oogenblik zijn te Chicago (N. Amerika) in aanbouw twintig kerken voor onderscheidene gezin ten. De kosten worden geraamd op vijf millioen galden, die allen uit vrijwillige bijdragen gevonden worden. Te Dantzig staat een bruidegom gereed voor de Sste maal in het huwelijk te treden. Hij telt 80 jaren, de bruid nog geen 24. SCHEEPSTIJDINGEN. Binnengekomen te Helder. 26 Dec. Litt. Reaper, Carey, Zante. Vesuvius, st. Hamburg. 27 Rose, st. Galatz. Medea, st. Bayonne. 28 Flavio Gioja, Cassandrich, Sulina. Cornelis Lambcrtus, Faber, Newcastle. Rembrandt, st. Dantzig. 29 Alert, st. Huil. Rotterdam, st. Riga. 30 Kosmopoliet, Klein, Suriname. Uitgezeild te Helder. 26 Dec. Mentor, Schotelvig, Christiania. 27 Stella, st. Middell. Zee. 28 Hendrik Daniël, Ouwehand, Suriname. Susanna Elisa- beth, v. d. Borden, Pensacola. Sirius, Rcnjes, Baltimore. Jannetje, Schrier, New-York. Maria Pace, Testori, dito. Norgc, Gullichsen, Amerika. Sandviken, Hanssens, dito. Waterdog, Ely, Hartlepool. LuigL C., Laviaso, Newcastle. Abraham, Visser, avontuur. 29 Occan King, st. Cardiff. Seahorse, st. Huil. Cumberland, Bedlington, Newcastle. Bernardo, Mortola, Newcastle. Grietje, Luidden, Newcastle. 30 Lindesnaes, st. Noorwegen. Afloop der Openbare Verkooping, gehouden in liet lokaal „het C e n t r u m" op Maaudug 29 December 1873, ten overstaan van de Notaiissen WERENDLIJN SMIT en I1ATTINGA BA VEN. Het Amslels Bier- en Koffiehuis, aan den Kauaalwcg, te Helder. Koop ster „do Christelijke Gereformeerde Gemeente", te Helder, voor f4114. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 27 Dec. Aangevoerd 3 Paarden f65 a 75, Veulen f-.,3 Koeien f 175 a 205, 22 nuchtere Kalveren f9 a 18, 261 Schapen f 17 a 52, Lammeren f a 6 Geilen f 3 a 7, kleine Bokjes f-.a f-,72 magere Varkens f 13- a -19; löQyBiggeu fv' a 8, - Ezel fDoler per kop fö.80 a f0.90. AMSTERDAM, 29 Dec. Tarwe zonder handel. Rogge per 2100 kilo pnveranderd j nieuwe Odessa f250; nieuwe Petersb. f 255 jarige dito I' 250. Op levering aanvankelijk zeer vast, sluit flauwer; Maart 1'250, 249, 248, 247; Mei f242, 243, 242. Tarwe per 2400 kilo op levering f 1 hooger Maart f3S6. Aardappelen. Spuiscliq Zeeuwsche Jammen f 2.50 a 2 80 Flakkeescbe Zecuwsclie Jammen f 2.3(1 a 2 50; Friesehe Jammen f 1.90 a 2.40; En gelsche Friesche f 1 80 a 2.10 Zeeuwsche Fransciie Jammen f 1.90 a 2 Geldersclie ronde Wolkammers f 1.90 a 2.20; Gcldersclie Jammen f 2 a 2.10. dito Fransche Jamineu f 1.90 a 1.95 Anna Paulownapolder f 1 80 a 2; Aanvoer en handel gering. 500 heet. Zeeuwsche Jammen, welke bij den brand van 27 dezer door water geleden hebben, ziju onder marktprijs gelost. ROTTERDAM, 29 Dcc. Meekrap. Daar de meeste marktschippers heden niet waren aangekomen, bleef de handel zeer klein. Prijzen onveranderd. LONDEN, 29 Dec. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen 2900, Schapen en Lammeren 14000, Kalveren 100, Varkens 100. Prijzen: Beste Runderen 6/8, Schapen en Lammeren 7/2, Kalveren 6/8, Varkens 5/4. Milaan, Aandeelen a Frs. 10, 1866. GETROKKEN PRIJZEN. 16 December 1873. Serie. No. Frs. Serie. No. Frs. Serie. No. Frs. Serie. No. Frs. 1005 8 20 1005 90 50 5993 4 50 7322 45 100 17 20 2698 36 100 23 20 57 20 35 20 67 20 50 20 59 20 44 50 80 50 D 56 500 78 50 60 20 82 100 03 20 68 100 5922 3 20 69 50000 70 100 41 50 75 20 76 20 42 20 95 20 49 20 7322 10 50 69 50 11 20 77 50 13 20 79 50 18 1000 BELANGRI JK VOOR YELEN Tn alle branches, in het bijzonder echter met betrekking tot de algemeen veel gezochte origineele loten, rechtvaardigt zich het' vertrouwen, eenerzijds door de bekende soliditeit der firma, anderzijds door den hieruit van zelfs voortspruiten den enormen verkoop der loten. Het door zijne nauwkeu righeid bekende bankiershuis ADOlLIPfil BI AAS, in Hamburg, kan deswege iedereen sterk aanbevolen worden, en doen wij op de heden in onze courant voorkomende ad vertentie der voormelde firma algemeen de aandacht vestigen.

Heldersche Courant | 1873 | | pagina 3