Nienws- en Advertentieblad. 1875. Zaterdag 23 Januari. Vijftiende Jaargang. Uitgever: S. GILTJES. Zitting Gemeenteraad, NIEUWSTIJDINGEN. J \o 1427. HELDERSGHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT De prijs der Advertenties van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per rej Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Officieel Gedeelte. BEKENDMAKI N G. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER maakt bij deze aan de daarbij belanghebbenden bekend, dat het KOHIER der GRONDBELASTING op de gebouwde en ongebouwde eigendommen, over het jaar 1875, den 15 Januarij II. door den Heer Provincialen Inspecteur is goedgekeurd en in vorderbaar verklaard. Helder, 19 Januarij 1875. De Burgemeester voornoemd, STAK MAN BOSSE. Niet-Officieel Gedeelte. op Dinsdag 19 Jan. 1875. Voorzitter de heer rar. K. J. C. Stakman Bosse, Burgemeester. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heer B. Wercndlijn Smit, met kennisg. Nadat de notulen der vorige vergadering zijn gelezen en goedgekeurd, gaat. men over tot de behandeling van: 1). Conceptbesluit tot wijziging van het getal scholen. De Voorzitter deelt mede, dat den 1 April a. s. de nieuw gebouwde school aan de Oostslootstraat in gebruik zal worden gestelden dat, in verband daarmede, eene nadere wijziging is noodig geoor deeld. Het conceptbesluit daartoe wordt door den Secre taris voorgelezen, waaruit hoofdzakelijk blijkt, dat de scholen No. 1,2, 3, 5, 6 en 7 bestemd zijn tot het geven van gewoon lager onderwijs aan be talende en niet-bctalende leerlingen: terwijl de school No. 4 (aan de Hoofdgracht), bestemd is voor meer uitgebreid lager onderwijs te geven alleen aan betalende leerlingen De Voorzitter vermeent, alvorens dit concept in stemming te brengen, te moeten mededeelen, dat een adres is ingekomen van den heer D. Dekker, hoofd onderwijzer ccncr bijzondere school, en verzoekt den Secretaris het aan den Raad voor te lezen. De hoofdzakelijke inhoud is, dat de heer Dekker voor ziet, dat door het bestemmen van de school aan de Hoofdgracht, voor meer uitgebreid lager onderwijs, dit nadeelig zal werken op de belangen der hoofd onderwijzers van de bijzondei e scholen, en dat dit vooral hem zal treffen, daar zijne school het naast gelegen is aan die van de Hoofdgracht, reden waar om hij bescheiden verzoekt, zijne school te maken tot eene openbare school, inzonderheid voor meisjes. De heer Maalstecd vermeent, dat als de bewering van den lieer Dekker gegrond is, dat hij als ge meente-ambtenaar is aangesteld, na een gebonden vergelijkend examen, zijn verzoek wel in overweging behoort te worden genomen. De Voorzitter zegt. dat er nog al bezwaren aan verbonden zijn voor de gemeente, doch vermeent, dat het bij de ingezetenen nog al bijval zou vinden wanneer de beer Dekker voor eigen rekening eene meisjesschool oprichtte. Hij heeft den heer Dekker altijd als een bekwaam onderwijzer hooien prijzen. De heer Boom wil het verzoek van den heer Dekker renvoieeren aan de schoolcommissie. Do Voorzitter zegt, dat het verzoek van den heer Dekker aan den Raad ter kennisgeving is mede gedeeld, om daarna te renvoieeren aan B. en W., die, na gehoord te hebben den Schoolopziener en de Schoolcommissie, het ter beslissing aan den Raad te onderwerpen. Dat dit echter niet belet met de aa o u regeling voorttegaan en brengt daarom het gelezen conceptbesluit in omvraag, dat met alj stemmen wordt aangenomen. 2.) Conceptbesluit tot vaststelling der jaarwedden van de onderwijzers. Die daarbij bepaald worden als volgt: Voor de hoofdonderwijzers, behalve vrije woning of vergoe ding daarvoor, voor die der scholen No. 1 en No. 2 elk 750.voor die van de school No. 3/1200. van No. 4 ƒ1500.van No. 5/ 1600.vai No. 6/ 1500.— en van No. 7 1200.—. Voor de hulponderwijzers der scholen No. 12 3, 5, 6 en 7 ieder 500.voor die de acte vai hoofdonderwijzer bezitten 550.De eerste hulp onderwijzers die 600.genieten, blijven dat be houden. Voor do hulponderwijzers der school No. 4: een op 700.een op 000.de overigen opƒ500. doch die van laatstbedoelden de acte van hoofd onderwijzer bezitten op 550. Hieronder zijn niet begrepen de toelagen voor avondscholen. Voor kweokelingenaan ieder 50.per jaar. Deze regeling treedt in werking met den 1 April aanstaande. Wordt met algcmccne stemmen aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat na onderlinge be spreking met den schoolopziener en de hoofdonder wijzers is goedgevonden, dat de heer van Vat ik zal blijven in de school No. 4, dat de hoer Klooster- huis aan het hoofd zal staan van de nieuwe school No. 7 en dat de school No. 3 vacant zal worden gesteld. 3.) Conceptbesluit tol heffing van schoolgelden. Waaruit blijkt, dat voor ieder schoolgaand kind schoolgeld zal worden geheven, behalve van onver mogende»die kosteloos onderwijs kunnen genieten op de scholen No. 1, 2. 3. 5, Oen 7, voor de overige kinderen op die scholen zal worden geheven: voor een kind 1.voor liet tweede kind uit hetzelfde gezin f 0.75voor het derde en meer kinderen uit hetzelfde gezin ieder 0.50 per kwartaal. Voor de kinderen die gebruik maken van liet onderwijs in de school No. 4, wordt het schoolgeld bepaald als volgt: Voor de dagschool, voor een kind op 5.het tweede kind uit hetzelfde gezin op 4.voor het derde of meer kinderen uit hetzelfde gezin ieder kind op 3.terwijl voor die kinderen, die ook de avondschool bezoeken, het schoolgeld cenvierde verhoogd wordt. Voor kinderen die alleen de avondschool bezoeken op 2.50 per kind. Alles per kwartaal. Bedoeld conceptbesluit wordt met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter doelt mede, dat, hoewel de nieuwe school met den eersten April a.s. in dienst wordt gesteldde hoegrootheid van het aantal kinderen dat zich zal aanmelden, zeer moeielijk te bepalen isdoch Burg. en Wetli. houden zich overtuigd dat spoedig weder ruimte te kort zal schieten: stelt daarom voor, de school No. 3 te vergrooten, on om. in afwachting van de ruimte die zal overblijven na do nieuwe regeling en plaatsing der kinderen, de bepaling, oin de kinderen beneden den ouderdom van 7 jaren niet toetelaten, nog een half jaar te handhaven. Alleen als maatregel van voorzorg, voor het geval dat er zich meer mochten aanmelden dan geplaatst kunnen worden. Met algemeene stemmen worden B. en W. daartoe gemachtigd. 4.) Mededeeling van ingekomen stukken. a. Dat do begrooting voor 1875 is goedgekeurd. b. Idem het besluit tot heffing van do belasting op het gemaal en gedistilleerd c. Idem tot verhooging van het salaris van den gemeente-ontvanger met 100. d. Dat is ingekomen een brief van mejuffr. Schuurman van 4 Januari, waarin zij kennis geeft den 18 Januari met het geven van onderwijs te zullen aanvangen en wegens de beperkte ruimte liet aantal harer leerlingen op 54 heeft bepaald. Na eenigo discussie wordt genoemde brief voor kennisgeving aangenomen. e. Wordt gelezen een brief van den schoolop ziener en daarna voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van den "Voorzitter wordt met algemeene stemmen besloten eene gratificatie ad 100.te verlecnen aan de weduwe van den vo- rigen bode A. Tegel. g. Dat met 31 Dec.jl. aan den met 1 Jan. in functie getreden bode C. Dienaar, ontslag is verleend als gemeente-veldwachter. h. Dat tot zetters voor do directe belasting door Gedep. Staten zijn herbenoemd de hoeren W.J. Maalstecd, C. Abbenes en C. Berghuijs. i. Dat op den 18 Januari de verificatie van de gemeentekas heeft plaats gehad en in kas is be vonden de som van ƒ30.929 605. j. Dat is ingekomen een brief van het gemeente bestuur van Wormorveer, met verzoek, dat de Raad dezer gemeente zijne adhaesic schenke aan een tot den Minister van Binnenlandsche Zaken door de gemeentebesturen van Zaandam en Wormcrveerto richten adres. De Voorzitter deelt tot nadere toelichting"mede, dit waarschijnlijk eerst in 1882 de spoorbaan van Zaandam naar Amsterdam voor het publiek zal kunnen worden opengesteld, doch dat binnen kort een liulpspoor zal worden in gebruik gesteld van Zaandam naar Amsterdam, ten dienste van de treinen die liet zand van de duinen van Zandpoort en Velsen zullen aanvoeren, benoodigd tot demping van liet IJ, enz. De Zaunlandsche gemeenten willen nu aan den Minister verzoeken, dat ook dagelijks een paar treinen over dat hulpspoor mogen loopen, ten dienste van passagiers. De ondersteuning van dat adres, wordt gevraagd. Daartoe wordt besloten. k. De Voorzitter deelt mede, dat hij bij besluit van Z. M. van 19 December herbenoemd is to Burgemeester dezer gemeente. De heer Graat herinnert aan de vele belangrijki zaken die tijdens liet verblijf van den Burgemeeste: alhier zijn tot stand gekomen en voorziet, dat ook het in te treden tijdvak, niet minder belangrijk zal zijn; hij wenschtdcn Burgemeester gezondheid, lust en krachten toe, om op den ingeslagen weg te mogen blijven voortgaan. Op de gewone rondvraag wordt het woord ge vraagd door de keeren Berghuijs en van Veen. Eerstgenoemde verzoekt, dat gedurende de winte maanden maatregelen worden genomen tot eenigo verlichting der gemeente in den vroegen morgen. Daar de reizigers voor den eersten spoortrein of eerste boot naar Texel, en ook lieden die in de vroegte naar hun" werk gaan, dikwijls door de duisternis groot gevaar loopen om te water te vallen vooral bij de bruggen wenscht hij verlichting. De Voorzitter zegt, dat wegens het lengen dei- dagen het grootste gevaar voor dit saisocn reeds geweken is, doch belooft voor een volgenden winter maatregelen te zullen nemen on verzoekt den heer Berghuijs daaraan, tegen dien tijd, nog eens te willen herinneren. De heer van Veen vraagt of de zaak dor mestbelt al eenigszins gevorderd is. De Voorzitter antwoordt, dat er eenigo soliede aanvragen zijn ingekomen, doch dat de regeling dezer aangelegenheid veel tijd vereischt, maar dat inmiddels alles op den ouden voet voortgaat. Niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. 1 luiderNieuwediep, Willemsoord, enz., 22 Januari 1875. Tn ons vorig nommcr annonceerden wij dat mej. Mina Kruseinan, op Donderdag 21 dezer, eene lezing zou houden in het lokaal Musis Sacrum en mej. Elisa Baart, op den- zelfden avond in liet lokaal Tivoli. Deze dames, elkander hier ontmoetende, vonden goed, hunne lezingen te doen plaats hebben in hetzelfde lokaal, Musis Sucrnm) de eene voor en de andere na de pauze. Door mej. Baart werd voorgedragen bare novelle: "Eene oude Jongejuffrouw" en door mej. Krtiseman bare: "Kunst en Kritiek." Beide lezingen werden hier met de meest mogelijke aandacht e« belangstelling aange hoord en hoewel de inkleeding van beide stuk ken niet van overdrijving is vrij te pleiten, werd door het auditorium aan het talent van beide begaafde spreeksters eene rechtmatige hulde gebracht. Niet alleen mejuffrouw Kruseinan, maar ook mejull'rouw Elize Baart hoeft inet de hee- ren Le Gras, Vau Zuylen en Haspels een over eenkomst aangegaan om in de Vorstenschool op te tredeu. Door het werkend personeel van den "Burgerkring Harmonie" zal dezer dagen bij de ingezetenen dezer gemeente weder worden aangeklopt, om ondersteuning van hun plan tot het geven eener tooneelmatige voorstelling, ten voordeele van de wed. J. Sinjewel, die dezer dagen haar ma» op noodlottige wijze heeft verloren en met haar gezin in hulpbehoe venden toestand verkeert Wij hopen dat dit immer bereid vol gezelschap, dat zoo menig gunstig resultaat te beurt inoeht vallen, thans ook moge ondervinden, dat de liefdadigheid in deze gemeente uiet de meerdere behoefte niet ver- ilauwe, maar steeds toeneme en de ingezetenen steeds gedachtig zijn, dat het zaliger is tc ge ven dan te ontvangen. De bevolking der gemeente Texel bedroeg op 31 Dcc. 1873, 3144 mannen en 3224 vr., totaal 6368. In den loop van het jaar 1874 zijn geboren 128 m. 111 vr., totaal 239; in de gemeente gevestigd 62 in. 50 vrtotaal 112; overleden 45 m. 42 vr., totaal 87; naar elders vertrokken 114 in. 130 vr., totaal 24-4. De bevolking op 31 Dcc 1874 bedroeg: 3175 m. 3213 vr., totaal 63S8;alzoo vermeerdert met 20. Er werden in 1S74 55 huwel gesloten, als: 47 jongmans cn jongedochters, 1 jongman en weduwe, 6 weduwnaars en jongedochters, 1 weduwnaar en weduwe. Tweelinggeboorte 6 Godsdienstige gezindheden 3908 Llerv 9 Evang. Luth 1169 Doopsgez I llemontstrant. 71 Chr. Afgesch., 1216 R. C 14 Israëlieten. De bevolking der gemeente Callantsoog is in den jare 1874 vermeerderd door geboorten met 17 rnann. en 13 vr.; totaal 30. Door vestiging in de gemeente met 18 mann. en 21 vrouwen totaal 39. Te zaaien 35 mann. en 34 vr.totaal 69 en verminderd, door sterften met 9 mann. en 5 vr totaal 14. en door vertrek niet 24 mann. en 33 vrtotaal 57; te zamen 33 mann. en 38 vr., totaal 71 zoodat de bevolking is vermeerderd met 2 mannen en verminderd met 4 vrouwen. De bevolking bestond den 31 December 1874 uit 299 mann. en 278 vr., totaal 577, in de onderscheidene godsdienstige gezindheden zich verdeelende als volgt505 Ned. Her vormden, 6 Doopsgezinden en 66 R. Cath. Het getal voltrokken huwelijken bediaagt 6. De off. v. gez. 2. kl. van het O. -1 leger W. Hamaker zal omstreeks de helft der volgende maand via Suez met het stoomschip Voorwaarts naar Java vertrekken. De //Prins Hendrik" van de "Nederland" heeft een buitengewoon vlugge reis gemaakt; liet schip vertrok uit Nieuwediep 12 Dec.'74, aankomst te Soutiiampton 13 Dec; van Sout- hampton 15 Dec tot Port Saïd 26 Dec; van Suez 28 Dec; aankomst te Padiug 16 Jan. '75, hebbende alzoo 30 stoouidagen. De reis vau Soutiiampton naar Port Saïd werd vol bracht in 10^- dag, en van Suez naar Padang in 19 dagen Naar men verneemt, zal in de volgende maand een detachement van het te Rotterdam in garnizoen liggende gedeelte van het korps mariniers vertrekken, om de. bezettingstroepen in Atchin te versterken. Ten einde de herinnering levendig te houden aan de plichtsbetrachting en den hel denmoed, door de Nederlandsche land- en zee macht te Atchin ten toon gespreid, zal inen giften inzamelen tot oprichting van een monu ment ter vereering van allen, die bij een der beide expedities naar Atchin het leven hebben gelaten De opwekking om hiertoe meê tc wer ken draagt de onderteekening van generaal Smits, koinmandant van het koloniaal militair Invalidenhuis Bronbeek, bij Arnhem. Te Alkmaar overleed dezer dagen de lieer S. A. de Lar.ge, notaris, ridder der orde van de eikenkroon en oud majoor der dd. schutterij aldaar. Als een zeldzaamheid wordt medegedeeld, dat voor een paar dagen de trouwe nacht wachthond aan 't station te Utrecht, "Schipper" genaamd, haar 99ste jong heeft geworpen, soms in daarvoor beter geschikte lokalen, maar in den laatstcn tijd steeds onder een draaischijf. Schipper deed gedurende ruim 12 jaren trouwen dienst bij nacht, maar heeft eens een fraude begaan, door (onvoorziens) een gedeelte vau een haas op te smullen hij werd daarom door zijn meester, nachtwaker, die bevreesd was voor meerdere feiten van dien aard cn in het bezit was van twee andere jonge Schippers, niet ter dood, maar tot verwijdering veroordeeld Schip per werd daarom per vroegen ochtendtrein in den Maariischen berg uitgezet, doch was binnen korten lijd terug. Daarna werd de hond naar Elten gevoerd, maar ook van daar kwam hij binnen 1£ dag, trouw langs 't spoor loopende en bij de bruggeD over zwemmende, terug. Ten derde male moest de trouwe schipper een zwaarder straf ondergaan. Schipper werd uiede doorgenomen tot Zevenaar en van daar een eind op de Rheinische Bahn gevoerdook daar was onze Rijnspoorweghond niet te huis en wist alweder, hoe ver ook verwijderd, binnen 3 dagen, natuurlijk uitgehongerd, zijn oude station terug te vinden, en wel nog kwispel staartende. Thans heeft Schipper een edeleu dierenliefhebber gevonden, die met eenigc bu- reau-heeren hem in allen dcele verzorgt, en m3g schipper hopen, dat hij een welverdiend onderhoud zal blijven vinden en een tal voor werpen van trouw mogen voortbrengen. 't Laatste kraambed van 3 jongen, alweder onder do schijf, 13 in een der lokalen o< gebracht. Het voorbeeld van trouw van een dier mocht wel bij menig menschelijk hart navolging vinden. Als een bewijs dat er veel gebruik vau paardenvleesch gemaakt wordt, kan dienen, dat te Wijhe in zeer korten tijd ongeveer honderd paarden geslacht zijn Voor 't grootste gedeelte wordt het vleesch naar Holland verzonden. Het aantal leden der Vereeniging tot invoering der lijkenverbranding bedraagt thans 775. Te Rotterdam telt de afdeeling 118 le den, waaronder de burgemeester, de secretaris der gemeente, al de wethouders en verscheiden andere raadsleden. Door den Minister van Oorlog is be paald, dat aan de miliciens die onder de wa penen zijn, dezelfde soldij zal worden bere kend als aan de vrijwilgers; de verhooging bedraagt per mau ongeveer 25 cis. in de 5 dagen. Als een bewijs van het groote inkom pleet aan officieren bij het korps mariniers deelt men mede, dat door de regeering aan alle 2de luitenants, die 3 jaren of korter of ficier ziju, de gelegenheid wordt aangeboden, om met eene gratilikatie van f 400 bij het korps mariniers over te gaan. De rechtbank te Deventer veroordeelde Woensdag G. J. M. Wijhe, ter zake van dief- tal van twee muurbloemen, tot een cellulaire gevangenisstraf van 14 dagen. Op 's rijkswerf te Amsterdam is thans een hydraulische pers in werking, waarmede pantserplaten van 10 Eng. dm. dikte op ieder deel der oppervlakte koud kunnen worden gebogen. Door dit werktuig is onze marine thans, voor een belangrijk deel, ininder af hankelijk van de buitenlandsche industrie. Het bestuur vau Belgiës hoofdstad heeft besloten een schouwburg te doen bouwen, waarin alleen stukkeu in de Nederlandsche taal zullen worden opgevoerd. Den 14n was aan de grenzen op de zoogenaamde Barkeld en Narkelo de land bouwer H. V. bezig mest naar het land te rijden; hij had zijn 7jarig zoontje bij zich op den wagen genomen, toen het paard eens klaps schichtig werd en op hol ging, waardoor het knaapje van den wagen viel cn hem het rad over het hoofd ging, zoodat de hersenpan totaal werd verbrijzeld; het kind is eenige uren daarna bezweken. Een heer te Berlijn, die tot de sekte der lijkenverbranders behoort, is dezer dagen het been afgezet. Getrouw aan het verbond, heeft hij het afgezette been aan de commissie gezonden, met verzoek, bij voorraad dit ge deelte van zijn geheel tot asch te doen verle ren. De commissie heeft het been terugge stuurd met de boodschap, dat wel lijken, maar geen bccnen afzonderlijk werden verhrand. De lieer beweert, dat hij zich voor zijn geleele lichaam heeft verbonden en dus ook voor ie der deel in het hijzonder. Als de commissie niet wil toegeven, zal hij haar een proces aan doen en dan ook eischen, dat zij verbranding houdt, telkens als hem haar en baard zijn ge kort, als hij zijn nagels heeft geknipt, zelfs ook als de tandmeester hem een kies heeft ge trokken. De beschuit-fabriek van Gray and Dunn te Glasgow, is door brand vernield. De schade bedraagt 5(1,000 pd. st; maar wordt door as surantiën bij tien maatschappijeu gedikt. Ruim driehonderd personen zijn door die ramp van werk beroofd. Menschenlevens gingen gelukkig niet verloren. Te Brussel is een zonderling man over leden, die door lichtgroene kleeding bij alle burgers bekend was. Toen men hem drie da gen achtereen miste, deed de politie onderzoek en vond men hem ziek op zijn kamer. Ilij stierf kort daarna Het bleek, dat hij vroeger beambte was geweest van de Russische Re geering, hij de diamantmijnen in den Caucasus, en dat hij een briljant van zeldzame schoon heid had gestolen. Den steen wist hij in ren insnijding in de huid van ziju nek tc verber gen, en toen het vel weder goed was dicht gegroeid, verzocht hij verlof wegens redenen van gezondheid. Daardoor gelukte het hem te outsnapppn aan de strenge bewaking van de diamantmijnen, en met zijn kostbare nekvracht reisde bij naar Amsterdam, waar hij dei: steen voor ongeveer 12000 verkocht. Daarna ves tigde hij zich te Brussel. Men zegt, dat de briljant Ihaus den Keizer van Rusland toebehoort.

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1