Nienws- en Advertentieblad. 1875, Woensdag 27 Januari. M 1428. Vijftiende Jaargang, UitgeverS. GILTJES. Het ontbreekt ons aan NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-A VOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT. De prijs der Advertenties van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens 6en dag vroeger. Geld meent gij. Wij gclooven het nietmaar wel aan de kunst om liet goed to besteden. En juist hierin zoeken wij de hoofdoorzaak, dat wij gebrek hebben aan vele andere dingen. In dit op zicht is het met het sUats-huishouden. even als met liet huishouden der individu's. Waar het geld verkeerd besteed wordt, ontstaat gebrek, en dit kan niet weggenomen worden door kunstmiddelen, maar alleen door eene verbeterde inrichting. Zoo ontbreekt het ons b. v. aan onderwijzers, en men zoekt dat gebrek te bestrijden door allerlei middelen, behalve het ware. Geen wonder, dat het blijft bestaan. Men verbeterc het Int der onder wijzers en het gebrek zal spoedig ophouden. Na tuurlijk behoort daartoe geldMet een goeden wil zou dat echter te vinden zijn, tenzij men liet beter achtte het gebrek zóo groot te laten worden, dat ook met geld niets meer te doen is. Wij hebben echter thans geen plan over dc on derwijzers te spreken wij hebben een ander gebrek voor den geest, namelijk aan officieren. Ooli daar over wordt geklaagd, maar gebruikt men hierbij betere, meer afdoende middelen, dan bij hot on derwijs Wij meencn bet te mogen betwijfelen. De officieren worden gevormd aan de akadcmie te Breda en bij de regimenten. Met de meeste gerustheid mogen wij zeggen, dat de akademie te Breda niet aan het doel beant woordt. Het getal kadetten schijnt hoe langs hoe kleiner te worden; zij kan dus onmogelijk het ge tal olficieren afleveren, dat zelfs voor een klein ge deelte bet tekort kan dekken. De tot heden be proefde middelen zijn zonder gevolg geblevende thans door de regeering ingediende wet, waarbij "de leeftijd op 1418 jaar gesteld wordt, zal. naar wij vreezen. evenmin een afdoende verbetering tot stand brengen. Zoolang men niet de ware oor zaak der kwijning heeft gevonden, en die wegneemt, zal do zaak gebrekkig blijven. Tot zóólang zal de akademie zóo weinig nut stichten, dat ze even goed opgeheven zou kunnen worden. Maar zijn dan de olficieren, die bij de regimen ten worden opgeleid, van minder gehalte dan die der akademie? Wat geschiktheid voor do militaire dienst betreft, hetgeen toch zeker de hoofdzaak is, voorzeker niet. In beschaving behoeft dit evenmin het geval te zijn. In wetenschappelijke ontwikke ling, misschien maar als men het overbodige weg snoeide, zou ook dat verschil van wéinig aanbelang zijn. Indien zich desniettegenstaande in cenig op zicht een mindere gehalte openbaart, hetgeen wij niet willen ontkennen, dan zoeken wij daarvan dc oorzaak in de wijze van opleiding, niet in de be hoefte aan eene goede akademie. Wij nemen een voorbeeld, waarop wij vroeger reeds hebben gewezen. Een jongeling van 16 jaar, van minder bemid- deldo ouders, die dus aan Breda niet mogen denken, treedt te Kampen in dienst. Hij heeft een goede opvoeding en degelijk onderwijs genoten en ver staat dus wellicht éon of meer vreemde talen, een weinig mathesis, enz. Na een half jaar te Kam pen te hebben doorgebracht, zonder iets meer aan de genoemde vakken te hebben kunnen doen, wordt hij bij een der regimenten geplaatst. Hij geniet nu oneindig meer vrijheid, maar wordt er wel iets gedaan, om hem, op zijn 17c jaar, te weerhouden, van die vrijheid misbruik te maken Wordt hem de gelegenheid gegeven, zijn studiën met vrucht voort te zetten, en het verzuimde in te halen? Wordt hij niet veel meer overladen met allerlei werkzaamheden, die hem daarvoor ongeschikt ma ken? Heeft hij soms zelfs wel eens een geschikt plaatsje, om te studeeren Heeft hij intusschen een goeden wil, en het luk een kapitein te bezitten, die hem niet geheel uit liet oog verliest, dan wordt hij onderofficier. Ontbreekt hem het laatste, dan wordt hij soms toch nog door een milicien voorbij gestreefd, die van den dienst weinig meer dan hot oppervlakkige kent. Wij nemen echter aan, dat hij liet geluk heeft, na een niet al te langen tijd, onderofficier te wor den zal hij nu op een behoorlijke opleiding mo gen rekenen? Wij kennen niet alle regimenten, en willen dus geen algemeen oordeel uitspreken maar dat weten wij, dat het van hem op sommige plaatsen, een bijna bovonmenschclijko kracht zal vorderen, orn zijn officiers-examen af to leggen. Maar dan vragen wij(altijd op den voorgrond stellende, dat geen slecht gedrag of ongeschiktheid het beletten) moest niet overal, ieder jongeling, die de krijgsdienst heeft gekozen, ruimschoots gelegen heid vinden tot oen behoorlijke opleiding En indien dit eens werkelijk het geval ware, waarom zouden dan de officieren, die bij de regimenten hunnen rang hebben verkrogon, van minder gehalte moeten zijn, dan die der akademie? Ongetwijfeld, er zijn er, wien het gelukt, officier te worden. Er zijn jongelieden, welke bij hunnen aanleg, de geestkracht bezitten, allo zwarigheden te overwinnen. Er zijn ook officieren, die werkelijk liefde voor hun stand hebben, en gaarne een ge deelte van hun ledigen tijd besteden, om hen v te helpen maar op allen, zelfs op de moesten, is dit niet toepasselijk En wie zal ons zeggen, hoe vele. jongelingen daardoor verlorcnjjaan, cl ie anders wellicht onder de degelijks te officieren ccne plaats hadden kunnen innemen Wij komen dus tot hetzelfde besluit als bij het onderwijsverbeter den krijgsmansstand en bet zal u niet aan officieren ontbreken. De akademie zal echter nooit voldoende in liet tekort kunnen voor ziendaarom, bij ieder regiment niet alleen, maai bij ieder bataillon, moest de ruimste gelegenheid bestaan, voor jongelieden van aanleg en goed ge drag. om een behoorlijke opleiding te ontvangen. Zoolang echter de jongelingen nog zoozeer aan hun lot worden overgelaten, als op vele plaatsen liet geval is, verwachte men noch van het een noch van het ander gunstige gevolgen. Wij nemen bescheiden de vrijheid, om dc vraag te stellenzou men niet hij voorkeur de officieren der akademie kunnen gebruiken bij die opleidings klassen Zou daardoor ook in de minder weten schappelijke kennis niet met eenige opoffering kun nen worden voorzien Het is slechts eene vraag, en wij zijn niet genoeg deskundig, zo grondig te beantwoorden. Wij oor- declen slechts als leeken maar het gezond ver stand is voldoende om tot de conclusie te komen, dat. waar de akademie onvoldoende blijkt, de op leiding bij de regimenten de dubbele aandacht verdient. Geld Voorzeker, ook dat wordt daartoe gevor derd. Maar zou dat, met een goeden wil niet uit de vele millioenen voor oorlog, kunnen gevonden worden 1 Het bezit van knappe, soliede olficieren zal toch wel een eerst vei cisclite zijn voor oen flink legermaar dat de regeering dit wel eens uit hel oögf'Verliest, blijkt ook uit liét Indische leger, waar dc schadelijke gevolgen zich misschien nog minder lang zullen laten wachten, dan in Nederland. Te Mcestcr-Cornelis bestaat een cursus voor on derofficieren, om zich voor bet officiers-examen te bekwamen. Door de behoefte aan krijgslieden voor Atchin, worden velen hunner ingedeeld hij korpsen, die zich derwaarts moeten begeven, waardoor na tuurlijk hunne bevordering wordt verdaagd. Ko men zo nu, rijk aan kennis en ondervinding, som migen zelfs gedecoreerd, terug, dan vinden zij wel licht uit Nederland aangekomen officieren, die een verlicht examen hebben ondergaan, en. in weerwil hunner totale onwetendheid in de Indische toe standen. hen zijn voorbij gestreefd. Wij stellen dit gelijk met hetgeen wij van de milicien-korpo raals en sergeants hebben gezegd maar heeft het dan niet den schijn, alsof de regeering er op uit is, om door verkeerde maatregelen alle sympathie voor den militairen stand uit te dooven, in plaats van ze op te wekken Ook van de positie der officieren zeiven zou veel te zeggen zijn, dewijl ze niet weinig te wenschcn laat; wij hopen echter dat een deskundige dat on derwerp eens moge behandelen wij zouden te uit voerig worden. HelderNieuwcdiepWillemsoordenz. 26 Januari 1875. Vergadering dpr Loge //Willem Frederik Karei", op Donderdag 2S Januari, des avonds (en 7J ure, Ree. in den lsten Graad Door liet jougclings-college //Nut en Genoegen" werd Zondag avond jl. eene too neeluitvoering gegeven ten voordctle eener behoeftige weduwe, en haar gezin. De opvoering van t Was maar een Loods" en //De Pruissen komen" was zeer ten ge- noege van het talrijk opgekomen publiek, dat herhaaldelijk de duidelijkste blijken van goed keuring te kennen gaf. De opbrengst denken wij in het volgende nomraer mede te deelcn. Gisteren is van hier naar Amsterdam vertrokken Zr. Ms. ramtorensckip de Buffel ter tiaziening van macliincriëu enz. Men schrijft ons van Oude Schild. Dezer dagen had eene vergadering met dames plaats van de sociëteit vNeptunus". Door on verwachte afwezigheid van, den hr. Zwanen burg, trad de hr. YV Mets als spreker op, die zijnen hoorders ten beste gafTonen in den nieuwjaarsmorgen" van Cremer. De buitenge woon volle vergadering, volgde met de meeste aandacht Cremer's tonen. De hr. K. Bakker had tot bijdrage een stukje, getiteld//Geloof, hoop en liefde". Ten lü ure sloot de president de verga dering, waarna nog de meeste jongelui laug jenoegelijk bijeen bleven en deel namen aan het bal. Men verneemt zeer weinig van den wind handel in lammeren. Andere jaren was om dezen tijd 't opkoopen van de lammeren, die nog ge boren moeten worden, druk aan de orde. Het kokkelen en schelpenvisschen heeft weder een aanvang genomen. De prijs der schelpen is echter laag, n. 1. f 1 SO per M3- Verleden jaar was de prijs f2.00. Men er wacht bij den geringen aan voer rijzing der prijzen. Den 29 dezer zal alhier aan boord van liet via Sucz naar Java bestemde stoomschip Java," zich inschepen een detachement, sterk 99 militairen, waaronder G onderofficieren. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den van verlof naar indië terugkeerenden kapt. der inf. C. J. van der Vrijhof, terwijl lot me- degeleiders zijn aangewezen de 2e luits. van gemeld wapen A. A. Neen hu ij zen, D. A. Ok- huijzen, M. U. S. Caijaux, J. A. P. Geill, J. W. Sanders, F. T. S. Verhofstad, J. R. Jacobs en YV. Lemke. Op Dinsdag 16 Februari zal in ver schillende garnizoensplaatsen worden aanbe steed de levering van 545 Reinontpaardeu, en wel: voor liet le reg huz. te Leiden 90, voor liet 2e reg. huz. te Venlo GO, voor het 3e reg. huz. te Haarlem 80, voor het 4e reg huz te Zutpheu 110, voor het reg. veld-art. te Utrecht 140 en voor het reg. rijd.-art. te Amersfoort 65. Z. M. de Koning heeft aan F. G. H. Br., notaris te Gronsveldkwijtschelding ver leend van de cellulaire gevangenisst raf van 15 dagen, waartoe hij, ter zake van mishandeling van dpn aannemer 11 Meese, le Maastricht, door het provinciaal gerechtshof in Limburg was veroordeeld. Naar men verneemt, zullen de wervingen op het platte land voor het lud. leger, wanneer zij niet spoedig betere resultaten opleveren, met 1 Ma-art gesloten worden. Men schrijft uit Amsterdam: //Ik verneem uit //betrouwbare" bron, dat de beschuldigden, als valsche munters, dezer dagen door de politie in hechtenis genomen, waarschijnlijk door gebrek aan bewijs in vrij heid zullen gesteld moeten worden. Het voor barige courantenbericht heeft ten gevolge gehad, dat de nasporingen in de provinciën tot geen resultaat hebben geleid. De gewaarschuwden hebben zich natuurlijk gehaast alles te verduis teren, wat tot hunne ontdekking kon leiden. Te Almelo zijn aller gemoederen ver vuld inet eeu treurige gebeurtenis, die een achtenswaardige familie getroffen heeft. De oudste zoon des huizes, een jong menscli van 17 jaren, is als verdacht van onderscheidene in den laatsten tijd bij nacht met braak ge pleegde diefstallen gearresteerd. Zijn vertee- ringen, zijn omgang met een jongen van veel minderen stand en zijn nachtelijk zwerven op straat hadden liet vermoeden op hein gevestigd dal uiaar al te zeer bewaarheid is geworden. In den nacht vau Donderdag op Vrijdag had hij in een vijftal woningen ingebroken, steeds een ladder met zich voerende cn toch aan de aandacht der iiachtwachts ontsnappende Even als hij, is zijn medeplichtige, in wiens ouder lijke woning veel van het gestolene bewaard werd, in liet huis van arrest opgenomen. De //Volksvriend" bevat de volgende treurige recapitulatie van de //jeneverrampen," die het blad in 1874 bad te vermelden: //Moord (gevallen van) 15; zelfmoord en plotselingeu dood 51 (waarbij 6 zich dood- gedronken hebben aan de toonbank daar onder een kastelein en 2 die dronken ver brand zijn); pogingen tot moord 8; verwon dingen 56 (waarbij 12 door gewapende solda ten); vechtpartijen 41 (waarbij 16 door gewa pende soldaten); diefstal cn aanranding 20; drenkelingen (die gered zijn) 15; drenkelingen (die verdronken zijn) 30; waanzinnig geworden G; branden ontstaan 2; weggejaagde soldaten 4; door zijn vrouw uit de kroeg weggedragen 1; dronken voor den rechter verschenen 2; dron ken politie-agenten 2; veroordeelingen vau tap pers (na bezetten tijd 17; veroordelingen van drinkers na bezetten tijd 3S; veroordeelingen naar de wet op de openbare dronkenschap te 's i lage (5 maanden) 152: idem te Haarlem 236; een domino beleedigd door een dronken kroeg houder (tevens kerkvoogd); de Koning aange rand En hoeveel ontbreekt er nog aan die ramp zalige slutistiek lil het //Politicblad" wordt de opsporing verzocht van den gevluchte» directeur der ge meente-gasfabriek te Doelinchem, die door de justitie vervolgd wordt ter zake van verduis tering van gelden door een publiek deposita- ris, alsmede misbruik van vertrouwen. De machinist Roesink is ter zake van het gebeurde bij het spoorweg-ongeluk te War mond, veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf en in de kosten van het geding. Er is nog geen liooger beroep aangeteekend. Men heeft te Maastricht het lijk van een jonkman, die sinds drie weken werd ver mist, met de schaatsen nog aan de voeten op gehaald. In een suikerfabriek te Zevenbergen is eeïi jongen van omstreeks 12 jaar, die aldaar werkzaam was, in een ketel met kokend sap gevallen. Hoewel spoedig uitgehaald, is hij onder hevige pijnen bezweken. Buitenland Op nieuw heeft de koning van Spanje in eene proclamatie aan de bevolking der Bas- kische provinciën en vau Nuvarre verklaard, dat lnj een constitutioneel vorst zal zijn. Tot die bevolking richt hij de vermaning den broederoorlog te staken. /'Zoo gij voor de monarchie strijdt," roept hij haar toe, »ik ben dc vertegenwoordiger der dynastie, zoo gij voor liet katholiek geloof strijdt ik ben ecu katholiek koning cn zal onrechtvaardig heden tegen de kerk weder goed maken. Ik zal eeu constitutioneel koning zijn en ik bied u den vrede aangij zult uwe vrijheden en uw welvaart terug vinden." In een dagorder aan het leger zegt de koning: //lk verlang zelfverloochening en energie, niet om roem, maar om den vrede te verwerven. Onze tegenstanders zijn Spanjaardenais zij mijne woorden miskennen, zullen wij hen ten onder brengen, maar God zal hen beschermen, die ter wille van den vrede niet tegen het vaderland willen strijden". -De tijd die noodig zal zijn, om den tun nel onder het Kanaal, tusschen Engeland en Frankrijk tot stand te brengen, is op 20 jaren vastgesteld. De concessie is veilcend voorden tijd van 99 jaren, te rekenen vau den dag af, waarop de onderneming wordt geopend. De fran- sclie Regeering wil zich verbinden, gedurende de eerste 30 jaren na de opening geen concessie voor een anderen tunnel ie verleenen. Lord Derby, wien deze voorwaarden zijn voorge legd, heeft verklaard genoegen daarmede te neinen. De fransche Kanaal-tunnel-niaalschappij is gevormd en de bcnoodigde 2 millioen francs zijn in 400 actiën vau 5000 fres. elk, voltee- kend. Als hoofdingenieurs van den tunnel zijn aangewezen, van engelsclie zijde, de lieer Hawks- liaw, en van fransche de heer Lavally, de al- gemeene ondernemer van het Suezkanaal. De conventie is oudertpckend door den heerCail- laux, minister van Openbare YVerken, en den heer Michel Chevalier als vertegenwoordiger der Maatschappij. Te Saint Nazairc is eene bende jeugdige dieven ontdekt, dertien in getal, die onder een generaal van veertien jaar, een kolonel van 11 jaar enz. stond en zich aan tailooze kleine diefstallen schuldig maakten. Te Nanking is in een even moeielijk als eigenaardig gtschil op een wijze uitspraak gedaan, die doet denken aan het beroemde //recht van Salomo" Een Chinees, uit Nanking, die aldaar gehuwd was, werd, tijdens den op stand der Taepings, opgeroepen voor de dienst. Hij keerde, toen de oorlog geëindigd was, niet terug, en zijne vrouw, die gedurende verschei dene jaren niets van haar man hoorde, her trouwde. Nog niet lang van haar tweeden, ge lukkigen echt genoten hebbende, vertoonde zich onverwachts haar eerste man, die verlangde weder in zijne rechten hersteld te worden. De tweede man wilde daar niet in treden en de zaak kwam voor den rechter. Deze bedacht in het lastige geval een list. IIij verzocht, dat men hem de vrouw voor een tiental dagen zou afstaan, wat beide partijen goedvonden. Ongelukkig stierf de vrouw nog vuorde 10 dagen verstreken waren. De rechter beklaagde de echt- geuooten, maar eischte tevens, dat hij, die de overledene als zijn wettige vrouw had be schouwd, zorgen zou voor de begrafenis. De eerste man bedankte voor die eer; de tweede daar entegen wildeofschoon hij arm was, geen on kosten ontzien, om zijn geliefde vrouw een fatsoenlijke uitvaart te bezorgen. Dit maakte voor den rechter de beslissing gemakkelijk. De vrouw, die niet dood was. werd den tweeden man toegewezen. Hij die haar als doode niet verstiet, verdiende haar als levende te behouden. Benoemingen. Z. M. heeft den kolonel der infanterie van liet leger 111 Necl. Indie J. L. J, van Pel. als een uit stekend blijk Vau Zr. Ms. bijzondere tevredenheid wegens den moed, het beleid en de trouw, door dien hoofd-officïer voortdurend aan den dag gelegd in zijne betrekking van militair en civiel bevelheb ber in Atchin, bevorderd tot commandeur dei- Mi litaire Willemsorde. Z. M. heeft, met ingang van 1 Febr. a. s., be vorderd tot adjunct-commiesbij de directie der marine te Amsterdam, de klerken J. .1 Schokking, C. E. Plugge en I- .1. G. Dcybij de directie dei- marine alhier, de klerken 11. J. Scliuyt. L. F. Over de Linden cn P. .1. Lupgensbij de directie der marine te Hellevoctsluis. de klerken D. van der Blom en C. Admiraal. .32, HEL T3C Zi, - STOUT ANTWOORD. Hertog Karei van YVurte.inburg hield er van, dat men hein op zijne vragen snel en snedig wist te antwoorden. Op zekeren dag voor een der ramen van zijn slot staande, zag hij een jongen twee ezels daar langs geleiden. //Waar gaat dat heen met u drieën?" vroeg de hertog. //Een vierde voorbijklonk dadelijk het antwoord van den guit. Van dien dag af nam de hertog dien jongen in zijn dienst eu had deze voor goed zijn fortuin gemaakt. Een soldaat had zijn uitgaansdag. Niet we tende waar beter te gaan, ziet hij een kerkdeur open staan cn gaat er in; hij ging er zitten. Kort voor het einde van de preek vraagt hem de koster een dubbeltje. Eeu dubbeltje mau Denkt gij dan, dat als ik een dubbeltje ge had had, ik hier zou zijn ingeloopen. //Ach, Jan, kleed je toch warm. Het is zoo hitter koud; verleden week is er 'nog een os" op den trein bevroren!" //Moeder! een kus! Een kus voor ik slapen ga!" Hoe klein is de gevraagde gunst, maar hoe weldadig werkt die zachte, vriende lijke kus op den kleinen vrager. Het kleine hoofd zinkt tevreden neêr op het kussen, want alles is te vrede en ge luk in hem. Het heldere oog sluit zich en de rozenlippen getuigen van de heldere en zonnige droomen der onschuld. Ja moeders! kus uwe kleinen, eer zij slapen gaan, want

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1