Nieuws- en Advertentieblad. PROVISIE». 1875, Zaterdag 20 Februari. M1435. Vijftiende Jaargang. UitgeverS. GILTJES. GRONDBELASTING. LOTISG \00R DE \ATlO\ALE MILITIE. NIEUWSTIJDINGEN. E 1 L B ADVERTENTIEN Tot Nut van 't Algemeen. Volksvoordracht Herveiling HELDERSCH Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 8 maanden Franco per post n abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren eh Hulp-Postkantoren. Brieven franco. QURA De prijs der Advertentien van 1-4 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per rej Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Officieel Gedeelte. Afkondiging overeenkomstig art. 45, tweede lid, der wet van den 26 Mei 4870, (Staatsbl. No. 82). De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt, overeenkomstig art. 45. tweede lid, der wet van den 26 Mei 4870 (Staatsblad No. 82), ter al- gemeene kennis, dat hij ter Secretarie van de ge meente, gedurende dertig dagen, ter inzage van de belanghebbenden heeft neder gelegd, eene OPGAVE VAN UITKOMSTEN, bedoeld in de art. 15, 23 en 43 der genoemde wet. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 15 Februarij 1875. STAKMAN BOSSE. Niet-Officiëel Gedeelte. TWEEDE BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS .Ier ge meente HELDER maken bekend, dat de LOTING over de in 1874 in deze gemeente ingeschrevenen voor de ligting der Nationale Militie van 1875 is bepaald op MAANDAG den twee-en-twintigsten FEBRUARIJ eerstkomende, des voormiddags ten tien ure. De loting zal plaats hebben in de BOUWZAAL achter het Bureau voor Gemeentewerken op de Kerk gracht. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wijze waarop zij is geschiedbij de Gedeputeerde Staten bezwaren worden ingebragt door belang hebbende lotelingen, of door hun vader of voogd, bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, ondertee kend door hem die het bezwaar inbrengt. Dat verzoekschrift inoet worden bezorgd bij den Burgemeester dezer gemeente. Voorts wordt in herinnering gebragt, dat zij die vermeenen vrijstelling van dienst te kunnen erlan gen, daarvan bij de loting opgave moeten doen aan den Heer Militie-Commissaris. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder. STAKMAN BOSSE, Burgem. den 46Febr. 4875. L. VERHEY, Secr. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 19 Februari 1875. De verjaardag van Z. M. wordt hier heden gevierd, door het uitsteken van vlaggen van openbare en particuliere gebouwende oor logschepen in de haven zijn gepavoiseerd, het koninklijk saluut wordt van het wachtschip gegeven terwijl er aan boord der oorlog- FEUILLETON. OORSPRONKELIJKE NOVELLE. In de Witte Zwaan. Er werd hevig op de deur geklopt. De kastelein liep echter, voor hij opendeed, snel naar zijn gezel schap en wenkte hun te zwijgen. »Daar zal de wacht zijn, want 'tis na bezetten tijdte twaalf uur moet ik sluiten en 't is nu reeds een uur." ïWel," gaf van Voorst ten antwoord, riaat den wacht binnen, wij zullen hem wel tevreden stellen." De kastelein gehoorzaamde stilzwijgend, doch zag met bevreemding een der knechten van de Wed. van Voorst voor zich staan. >'Ik meende," zei de man tot Oltmans, »dat de herberg al gesloten was, anders ware ik veel vroeger hier gekomen, want de moeder van van Voorst is plot seling zeer ongesteld geworden. De dokter zegt, dat zij niet buiten gevaar is. Ik ben hier en daar al geweest om den baas te zoeken, totdat ik de overzijde der straat passeerde en 't luidruchtig zingen hoorde, waaruit ik terstond 't geluid van mijn schepen, des morgens parade werd gehouden, is die van het garnizoen afgekommandeerd. In de kazernen wordt het jaarhjksche assaut gehouden en de onderofïiciereu-societeit //Vader land en Oranje" zal heden avond in het lokaal "Tivoli" eene soiree geven. De commissaris des Konings in deze provincie heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht: 1°. dat de jacht op eenden dit jaar in Noordholland zal worden gesloten met 6 Maart a. s., na welken tijd het kooien niet meer zal mogen worden uitgeoefend, zullende de kooieenden opgesloten of gehokt moeten zijn tot 1 Mei a.s.; 2°. dat de jacht op ander waterwild voor dit jaar ia Noordnoiland zal worden gesloten met 17 April a.s.; 3o. dat het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van I Mei tot 15 Juli a.s.; 4o. dat de visscherij, met uitzondering van die met aalkorven, aal- dobbers en paiingfuiken, van die met het schep net of de gebbe om kleine vischjes te vangen, voor de aaldobbers en van die van snoek in de gemeente Texel, voor dit jaar in Noordholland zal zijn gesloten van 15 Maart tot en met 15 Mei a. s. Door A. W. Bronsveld, predikant te Haarlem, is een adres aan de Tweede Kamer ontworpen en ter ondertec kening aan de pre dikanten der Ned. Herv. kerk toegezonden, waarin op verschillende gronden op het behoud der godgeleerdheid als afzonderlijke faculteit bij de regeling van het Hooger onderwijs wordt aangedrongen. De Minister van Oorlog heeft de bevel hebbers in de militaire afdeelingen doen ken nen dat het Z. Exc. voorkomt, dat de resulta ten voor de werving voor het O 1. leger door de onderofficieren-wervers in de provincie meer bevredigend zullen zijn, wanneer de tweede zit ting van de militieraden, medio April a. s., zal hebben plaats gehad. De op werving uitgezonden onderofficieren zullen dan ook hun corpsen moeten rejoigneeren, doch na genoemd tijdstip weer op werving uitgezonden worden. Te Eerbeek is door een arbeider op een diepte van 4 meter in den grond een steen gevonden die, naar men zegt, de gedaante heeft van een varkens- of hondenkop en, terwijl de oppervlakte als gepolijst is, de prachtigste kleuren vertoont. De vinder verkocht den steen voor eenige centen aan een zijner makkers, wien men er reeds f 20 voor moet geboden hebben. De tegenwoordige eigenaar zal den steen ter bezichtiging stellen. De vrouw van zekeren landbouwer in 't dorpje Zeeland (N.-Braoant) is met haar meester herkende. Wilt ge zoo goed zijn, Oltmans, hem terstond te roepen?" »Kom ten minste even binnen, je zon een mensch doen schrikken niet je kloppen. We dachten waar achtig, dat de wacht ons kwam bekeuren, 't Ver wonderde me wel een weinig, want met kermis en nieuwjaar ontvangt hij ecno ruime fooi; bovendien nu en dan nog een borrel en daarvoor mag hij wel wat door de vingers zien. Men kan toch zijn beste klanten niet, wegjagen, of, als ze zoo 'n enkele keer eens recht vroolijk zijn, tot hen zeggenIleeren, 'tis tijd om te sluiten!" »Hoor eens, Oltmans," zei Hendrik Buiter, die Arnold kwam halen, ujo houdt me maar op met al je gebabbel. Roep terstond mijn meester, want er is groote haast bij. Buitendien heb ik al veel tijd met zoeken verspild." Arnold had de stem van zijn knecht herkend hij wilde dus opslaan en zich naar de deur begeven maar zijne voeten waggelden, zijne kniën knikten en bedwelmd viel hij voorover op den vloer. Een woeste kreet ontsnapte aan zijne lippen. »Maur voor dendwat moet Hendrik hier?" «Denkt moeder soms mij als een schooljongen te kunnen laten halen als 'teens wat later wordt dan gewoonlijk?" «Heidaar, Oltmans, ging lnj voort, «zeg aan Hendrik, dat hij zich wegmaakt en dat ik te huis kom als 't mij belieft." Arnold had zoo luid gesproken, dat zijn knecht woord voor woord duidelijk had verstaan. "Gij hebt 't gehoord," eindigde Oltmans, dat van Voorst wel zal komen als I hem goeddunkt," en zwager en ten kindje van 13 maanden naar Amerika gegaan, haar tnau alleen achterlatende met 6 nog kleine hulpbehoevende kinderen. De broeder van haar man was pas eenige dagen bij haar, maar hij scheen geen schik genoeg te hebben om langer hier te blijven en nam nu voor reisgezellin zijn zwagerin mede naar liet land van Columbus. Hoewel men alles spoedig in het werk stelde om de vluchtelingen te achterhalen, mocht men er niet in slagen, daar zij beiden reeds het ruime sop gekozen hadden. Als een zeldzaamheid wordt gemeld, dat Zaterdag 11., in de Kil te 's Gravendeel een bruinvisch is geschoten van p. m. 35 kilo zwaar. Men meldt uit Nieuweschans, (Groningen) van 16 Febr. Onlangs werd een tuchthuis boef ontslagen uit de gevangenis te Stade en daarop, met een pas voor Holland, door de Pruisische gendarmes over de grenzen gebracht. De burgemeester van deze gemeente was echter niet op dit cadeau gesteld en gaf aan twee veldwachters last, den boef weder terug te brengen. Bij dat transport schijnen echter ge welddadigheden te hebben plaats gehad; de betwiste persoon werd, met duidelijke kentee- kenen van verwonding, eenige dagen geleden in liet Wiemeesterdiep drijvende gevonden, beroofd van de 8 thaler, die hij bij zich had gehad. Ilollandsche en Pruisische justitie doen ijverig onderzoek twee rijksveldwachters zijn in arrest genomen. (Gron. Ct.) Een Amerikaansch blad geeft de volgende beschrijving van het in de lucht springen eener stoomboot op den Mississippi: '/Ik ging," zoo meldt de verslaggever //te Helena aan wal om eenige brieven op de post te doen, toen ik eensklaps eene outzettende uitbarsting ver nam, en den blik omhoog slaande, de lucht gedurende eenige oogenblikken letterlijk ver duisterd zag door de armen, beeneu en andere lichaamsdeelen van mijne medepassagiers. On der dien afzichtelijken me-ngelklomp werd ik den scheepsklerk gewaar, omtrent honderd voeten boven mij. Ik herkende hem dadel'jk, want nog geen tien minutem geleden hadden we te za- tnen een glas sherry gedronkeu. Hij kwam neer door 't dak van een schoenmaker, en wel vlak bij den baas die juist aan 't werk zat. De klerk was in een wip weêr op de been, om hulp te brengen aan andere lijders, toen de man van de eist vijfhonderd dollars van hem eischte voor de schade die hij aan 't dak veroorzaakt had. //Neen maat," zei de klerk //dat nooit; ik heb nooit meer dan tweehonderd dollars betaald, en iieb hetzelde geval vaak bij de hand gehad." wilde toen de deur weer sluiten. Hendrik echter duwde hem met geweld op zij, deed de deur dei- gelagkamer open, trad op Arnold toe en zei«Uwe moeder is gevaarlijk ziek, de dokter heeft bevolen u te halen en uwe moeder zelve verlangt naar uwe terugkomst," Arnold, die, toen zijn knecht de kamer binnen kwam, reeds door zijne makkers overeind getild en weer gezeten was, zag zijn knecht eerst verbaasd en vertoornd aan. maar toen deze zei»u\vc moeder is gevaarlijk ziek," toen doorliep eene huivering zijne leden. Als mot een tooverslag voelde hij zich ontnuch terd en gaf op dofTen loon ten antwoord rik kom!" Iloe losbandig Arnold ook leefde, hoe weinig ge hoor hij steeds verleende aan de siueekingen cn raadgevingen zijner moeder, toch hield Arnold veel van haar. Vooral personen die veel gebruik en mis bruik van den sterken drank, dien geesol onzer da gen, maken, zijn niet zelden zeer weekhartig van aard. Waarschijnlijk een gevolg van verslapping en ontzenuwing. Arnold wenkte met de hand ten teeken, dat zijn knecht kon vertrekken. »Ik volg je terstond," zei hij. Hendrik vertrok zonder te antwoorden. »Kom jongens," sprak van Voorst, »ik moet gaan, gegroet dus." «Wij zullen u tot aan huis vergezellen," hernam 't viertal. «Dank je," zei Arnold, vBraiu alleen verzoek ik even met mij ince te gaan." Bram volgde van Voorst op den voet. «Morgen Het officieel regeeringsblad van Spanjt de //Gaceta", deelt mede, dat de houders van Buitenlandsche schuldbrieven, die hun bewijzen te Madrid hebben ingediend, te Londen en te Parijs kunnen worden betaald door het financieel comité indien zij daartoe aanzoek doen. In Noorwegen heeft men beproefd om onverbeterlijke misdadigers te straften met koud- water-douches. Het resultaat was echter geens zins bevredigend. In de gevangenis van het fort Bergenhuus werd dit svsteem voor het eerst toegepast. De gevangene werd gebonden en daarna in tegenwoordigheid van den dokter gedurende 42 minuten aan den kouden water straal blootgesteld, met het gevolg dat hij stierf. De directeur en de geneesheer staan thans terecht wegens manslag. DAT WAS WAAR OOK Een dronkaard geraakte des avonds, toen hij naar huis zwaaide, in een greppel, waarin hij tusschen slijk en modder bleef liggen. Een kuaapje, daar langs komende, en ouzen vriend in die ongemakkelijke rustplaats ziende, nam hem bij den arm cn riep hem toe'/O, baas wil je niet naar je huis gaan?// «Och!// gaf de man met eene bezwaarde tong ten ant woord «schuifde gordijnenmaar digtik lig hierlekker. POEZIE EN PROZA. Vrouw. //Toen we nog pas getrouwd wa ren, heb je zoo dikwijls gezegd, dat wij op rozen zouden Wiiudelen nu ben ik je vrouw en ik moet hier zitten en kousen stoppen." Man. '-Lieve engel, je kunt toch niet verlan gen, dat ik die promenade met gaten in mijn kousen doe." EENE NEDERBU1GENDE ZIEL. Twee studenten maakten een njtoertje in eene chais. In hollenden vaart renden zij langs den weg, zoodat het lichte rijtuig plot seling omkantelde en de beide passagiers ter aarde vielen. Onder 't vallen riep een der studenten op klageiulen toon uitO, mijn ziel, wat buigt ge u neder Aan den uitgang eener nauwe straat stond een man, die eeu verbazend langen en brecden neus had, bij zijn groentewagen. Toevallig kwam daar een jong inensch langs, van een even ferinen gevel voorzien als ouze groente- verkooper. «Kan je," zei hij tot het jonge mensch, terwijl hij naar zijn neus wees, «kan je er langs komen zal ik je betalen. Oltmans!" Met deze woorden verliet Arnold de herberg. 't Was een heldere nacht, zooals de maand Juli er wel meer oplevert. Een dik dauwkleed bedekte 'taardrijk, 'twas alles stil en rustig in 'tilorp. De bewoners lagen gerust te slapen cn niets verstoorde die zalige kalmte der natuur of van de men&chen. Hoe geheel anders was 'tbij Arnold. 't Hoofd brandde hem en bijna hoorbaar bonste zijn hart. «Zoo kan ik niet in huis gaan. Bram," sprak hij «laat ons nog een poosje loopen." Bram Aarsen ging zwijgend naast hem voort. «Waarschijnlijk," begon Arnold, «zal ik binnen kort uwe hulp noodig hebben. Menigmaal hebt ge me trouw bijgestaan: maar nu zal er mogelijk binnen een paar dagen iets te verrichten zijn, waarvan de goede uitslag alleen van je behendigheid afhangt en die ik rijk zal beloonen zwijg echter over de zaak, die ik u morgen avond zal mededeelen, tegen anderen. Laat ons nu gaan. Wacht mij morgen avond te tien ure in de nabijheid van de hut in duin." Met een beangst gemoed stapte van Voorst 't ver trek binnen. De dokter was reeds vertrokken. De dienstbode zat aan liet bed. Arnold liep naar't leger van de kranke; zij sloeg de oogen op en zei met eene zwakke stem: «O, hoe heb ik naar u ver langd, Arnold! Kunt ge dan niet spoediger naar uwe zieke moeder komen?" De tranen stonden Arnold in de oogen. Zijn ge weten klaagde hem aan, dat hij zijne goede moeder steeds had veronachtzaamd in plaats haar tot steun en troost te zijn geweekt. Zondag 21 Febr. vertrekt van hier de mail naar de Kaap de Goede Hoop, per laatsten trein. Donderdag 25 Febr. vertrekt van hier de Oost-lnd. landmail, via Mar- seille, per laatsten trein. 10 Cent8 per regel. Bij periodieke her haling, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel, slechts 5 Cents per regel. Getrouwd: K. BRUIN B. METJERS. Helder17 Febr. 1875. Die bij deze hunnen hartelijken dank be tuigen voor de belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. MAATSCHAPPIJ op DINSDAG 23 FEBRUARI 1875, des avonds S uur, in TIVOLI. Spreker de Heer Dr. J. 0. POOL. - Tot slot: OP- VOEKI1G VW KI TOOilEEL- HTUR. door het Israëlitisch Jongelings- Collegie EENDRACHT BAART GENOE GEN. Entrée-billetten, tot een beperkt getal, a 10 Cents. Personen beneden de 16 jaar worden niet toegelaten. in het lokaal ,,'i Gentrumte Helder op Zaturdaq 20 Februarij a.s., des avonds ten 7 uur, vail de partij SWAVING, Deurw. Werktuigelijk greep hij hare hand, kuste en be vochtigde die met zijne tranen. Dat scheen haar goed te doen. rik dank je. Arnold," sprak zij. rik bon zeer ziek en gevoel mij zoo afgematreeds sedert geruimen tijd ben ik, ofschoon ge 'tniet opgemerkt hebt, zeer lijdende. Heden middag werd ik doodelijk benauwd en kon 't niet langer op den vloer uithouden. Ik ben zwak en geloof niet, Arnold, dat ik uit deze ziekte zal herstellen.' De Weduwe van Voorst zweeg en zonk achterover in haar kussen. Arnold gaf de meid bevel, dat zij zich ter rust moest begeven, nam een stoel, plaatste zich aan dc tafel en liet 't hoofd op zijne hand rusten. De torenklok had reeds vier uur geslagen en nog zat hij daar onbeweeglijk tegenover het ziekbed zijner moeder. rilet ongeluk vervolgt mij." mompelde hij in zich zeiven. «Juist nu ongesteld! Die verwenschte An- ton! Men heeft 'tdan toch opgemerkt, dat ik van Hilda houd. En men twijfelt, of de schoone Hilda mij hare liefde zal schenken!" 't Kon zijn, maar dan...." Een lichte kuch, zoo'n verraderlijk teeken bij zekere ziekte, van vrouw van Voorst, deed Arnold uit zijne overpeinsing ontwaken. «Och, Arnold, hoe gaarne zou ik u voor mijnen dood nog eens gelukkig zien, want 't leven, dat gij tegenwoordig leidt, zal uwen ondergang ten gevolge hebben. Kom, Arnold, zet u eens bij mij neder, ik ben op 't oogenblik kalm. Ik wil u eene belofte laten doen." Zwijgend zette Arnold zich naast 't ziekbed neer. Wordt verenigd

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1