Nienws- en Advertentieblad. M ml Zaterdag 27 Februari. 1 L A. Vijftiende Jaargang. 1875. UitgeverS. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE Yerschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Ilulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Helder-, Nieuwediep"Willemsoordenz. 26 Februari 1S75. Groot was Woensdag avond jl. de belang stelling in de geannonceerde volksvoordracht, bij welke gelegenheid de lieer dr. J. C. Pool als spreker optrad. Zeer gelukkig was de keuze van zijn onderwerp//de geschiedenis van Ben jamin Frankiiu," die door den spreker tot voorbeeld werd gesteld om door arbeidzaam heid, spaarzaamheid en orde tot welvaart te geraken. Vervolgens werd door het Israëlitisch Jon- gelings-College//Eendragt baart Genoegen" een kluchtig tooueelstukje opgevoerd. Een en ander voorafgegaan en afgewisseld door wellui dende muziekuitvoering. Men schrijft aan het //Utr. Dagbl." uit deze gemeente Onder de passagiers, die met het stoomschip "Conrad" passage naar Batavia hebben genomen, behooren ook de kapt. ter zee K F. R. Andrau met echtgenoot en dochter. u Deed het ons leed, dat die hoofdofficier zich eenigen tijd geleden gedrongen zag zijne ge wichtige betrekking van kommandant van het Koninklijk Instituut der Marine alhier, neêr te leggen en zijn non activiteit aan te vragen, met zooveel te meer voldoening vernamen wij. dat hij thans, op speciaal verzoek van den kommandant der zeemacht in Oost-Indie, door den minister van Marine voor den tijd van vier achtereenvolgende jaren is gedetacheerd bij het marine-departement te Batavia als chef der 5e afdeeling (personeel der zeemacht). n Wanneer men in aanmerking neemt, dat de belangen van het in ïndië aanwezige per soneel der zeemacht grootendeels aan zijn zorg zijn toevertrouwd en de kolouel Andrau in deze zijn nieuwe betrekking den kommandant der zeemacht bij ziekte of tijdelijke afwezigheid als chef van het marine-departement moet vervangen zal voorzeker iedereen erkennen dat de minister van Marine door een gunstig gevolg aan het verzoek van dien kommandant der zeemacht te verleenen, een verdienstelijk hoofdofficier voor de dienst behouden heeft en het korps zeeofficieren hem daarvoor dank ver schuldigd is." Volgens een bij het Dep. van Marine ontvangen bericht van den kapitein ter zee jhr. J. H. van Capellen, adjudant des Konings, commarideerende Zijner Ms. schroefstoomschip //Leeuwarden" en tevens de. divisie, hestaande uit Zr. Ms. schroefstoomschepen //Corueüs Dirks" en //Prinses Maria", respectivelijk onder hevel van de kapt.-luits. ter zee J. B. A. de Josselin de Jong en II. van Goens, was genoemde divisie den 11 Jan. jl. te Martinique aange- FEUILLETON. oorspronkelijke novelle. De torenklok sloeg acht slagen, toen van Voorst buiten 't dorp was. Zoo snel mogelijk sloeg hij het duinpad in en beklom een dor heuvelen, waarop hij een oogenblik stand hield. «Wel," dacht van Voorst, »nooit heeft 't dorp zich zoo aangenaam aan mij voorgedaan, als thans. Daar stond zijn huis. Toch niet onaardig om daarin mot een lief vrouwtje te wonen ten minste moet 't wél zoo prettig zijn als mijn tegenwoordig leven. Moeder beter ik huwenheerlijke uit zichten alles kan nog terecht komen On willekeurig dwaalde zijn blik af naar 't kerkhof van 't dorp. Arnold voelde eene rilling door de leden gaan, hij wendde "t hoofd om, en daar, achter de duinen, zonk juist, onder een plechtig zwijgen der natuur, de zon'in den oceaan neder. Van Voorst loosde een'diepen zucht en vervolgde, uitgelokt door den zoelon zeewind, zijne wandeling komen. Die divisie is den volgenden dat naar Guadcloupe gestevend, en na achtervolgen! St. Eustatius en St. Martin te hebben aange daan, den 21 dier maand te St. Thomas ge ankerd, van waar den 24 daaraanvolgende de reis naar Curag-ao zou worden vooitgezet. Naar aanleiding van 's Koniugs besluit van 24 Febr worden Zr. Ms. raderstoomschepen //Bromo" en //Merapi", liggende te Amsterdam en te Feijenoord, met 16 Maart a. s. in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-Indie en het bevel daarover opgedragen respectivelijk aan de kapt.-luits. ter zee W. J. Scholten \an Aschat en J. Tromp. Woensdag is te Utrecht overleden de oud-vice-admiraal P A. Matthijsen. Hij bereikte den leeftijd van 63 jaren, waarvan hij 't grootste deel doorbracht in 's lauds dienst, tot eer der ma rine en teu nutte van 't vaderland. - De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tot uil. December dezes jaars de gelegenheid blijft opengesteld voor zes Artsen mits zij niet ouder zijn dan 3U jaar om als officier van gezondh. 2e kl. bij dc zeemacht in dienst te treden. De verbindtenisgechiedt vour slechts 4 jaren; de premie bedraagt //zes duizend gulden". Artsen, die hiertoe genegen mochten zijn, worden uitgenoodigd zich bij verzoekschrift, op zegel gesteld, lot het dep. van Marine te wen den, onder overlegging van a. Eeue verklaring, waaruit blijkt dat de sollicitant Nederlander is; b. zijne geboorte- acte c. het diploma van arts d. een bewijs, dat voldaan is aan de nationale militie; e een bewijs van geschiktheid voor de militaire dienst afgegeven door een officier van ge/.oudheid der zeemachteen certilicaat van goed gedrag, af gegeven door het gemeentebestuur zijner woonplaats. Java is volgens een door den president der Ned. Handelmaatschappij ontvangen tele gram door een uitgebreiden w atersnood getroffen Kedirie, Samarang, Rembang, Soerakarta en Madioen tellen een groot aantal slachtoffers en belangrijke en spoedige hulp wordt dringend vereischt. De gemeenteraad vau Vlissingen heeft besloten, een brief van gelukwensching en dank betuiging te zenden aan Z. K. H. prins Hen drik, voor zijne hooggewaardeerde medewerking tot het verkrijgen eener geregelde gemeenschap door stoombooten tusschcu Vlissingen en En geland. Voorde arrondissements-rechtbank te Arn hem stoud den 23 dezer terecht, de jeugdige M., die voor eenigen tijd op een kostschool bij ougeluk een inukker met een pistoolschot in het hoofd trof, waaraan deze een uur later overleed. Wegens manslag uit onvoorzichtig heid eischte het openbaar ministerie tegen den langs 't strand. Arnold verwonderde zich, dat hij vroeger nimmer liad opgemerkt dat de natuur zoo schoon en heerlijk is. Die oneindige zee, dien fon kelenden sterrenhemel, o ja, de onderwijzer en de lèeraar hadden er meermalen over gesproken maar zeiven 't gezien en gevoeld, dat had hij nooit dan nu. Slaaf en sloof den ganschen dag. verlies u zeiven in allerlei beslommeringen en uitspattingen cn ge zijt tevens onvatbaar om 't schoon der schep ping te smaken. hoe kortstondig is dikwijls 't genot dat men geniet. Met do zoetste hoop in 't hart, en de bes te voornemens, om, als hij bij Veltman een goed onthaal vond eene andere levenswijze te beginnen, klopte hij bij Hilda aan. «Binnen!" klonk een heldere stem hem tegen. Van Voorst stapte in huis, reikte Veltman de hand en zei. terwijl hij plaats nam «goeien avond!" «Ook zoo," klonk 't schier gelijktijdig uit den mond van vader, moeder en dochter. «Hoe maakt 't je moeder?" vroeg Veltman, »ik heb van daag gehoord, dat ze ernstig ongesteld geworden is." Arnold bloosde. Was 't een blos van schaamte i berouw, of vreesde hijdat men bij Veltman er niet onkundig van was, dat hij dien vorigen nacht zoo lang in de herberg vertoefde, terwijl zijne moeder krank te bed lag en met smart zijnu thuiskomst verbeidde «Moeder is zoor ziek, maar met een goede op- dader een cellulaire gevangenisstraf van een maand. Uitspraak 2 Maart ek. Uit alle deelt'ii van Europa komen be richten in omtrent den ongemeen strengen win ter. Zelfs aan de boorden van den Nijl heeft het gesneeuwd. Ook de Vesuvius en omlig gende bergtoppen waren op 11 dezer meteen dikke sneeuwlaag bedekt, terwijl men te Napels ijs heeft gehad ter dikte van 4 centimeters Ook uit Roine, Boulogne, Genua, Florence, enzwordt gewaagd van den bijzonder lagen therinometerstand. In geheel boven-Italië zijn ontzaglijke hoeveelhedeu sneeuw gevallen. Dinsdag avond verspreidde zich een treurig bericht in de gemeente Kuilenburg, dat helaas spoedig bevestigd werd. Drie jongens nl van 11, 10 eu S jaren hadden zich op de //kleinehi-k" op het ijs begeven, doch hadden liet ongeluk er door te zakken; op hun hulp geschreeuw kwamen spoedig èeuige personen opdagen, doch te laattwee werden levenloos opgehaald; de 3de is nog niet gevonden. De eerste opvoering van Multatuli's Vorstenschool schijnt lastiguit Rotterdam schrijft men thans weder aan het //Handels blad", dat de eerste opvoering zal plaats hebben op 2 Maart a s., in den kleinen schouwburg te Rotterdam, maar dat volgens deu eisch van inej. Krüseman de allereerste opvoering echter daags te voren te Utrecht zal geschieden. Dc rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak van den brugwachter eu van den machinist der Hollandsche Spoor wegmaatschappij, die betrokken zijn bij het on geluk bij de brug over de Delfshavensche Schié, en beschuldigd waren van het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een trein. De brugwachter is veroordeeld tot een gevange nisstaf van eene inaand eenzame opsluiting, ter wijl de machinist werd vrijgesproken. Te Leiden is het vierjarig dochtertje van v. M., terwijl de moeder een boodschap was gaan doen, waarschijnlijk door met kleeren met de kachel in aanraking te komen, in brand geraakt. Het kindje liep daarop naar het voor vertrek, en op het geschreeuw kwamen eenige buren toeschieten, die het ongelukkige kind door de ramen in vlam zagen staan, en, na binnen gedrongen te zijn, alle middelen aan wendden om het gevaar nog zooveel mogelijk te keeren. Het kindje is tengevolge der hevige brandwonden bezweken. Hoe verre de ontaardheid van ouders omtrent hunne kinderen zich kan uitstrekken, leert ons het volgende voorbeeld: Zeker meisje, genaamd C E. \\r., oud 15 jaren, wonende te Arnhem, ten huize harcr ouders, heeft het ongeluk eenigzins gekrenkt geestvermogens te zijn. Hierdoor scheen het niet mogelijk het kind zindelijk te doen worden eu bevuilde zij soms den grond en nng hoop ik, dat ze spoedig weer beter zal worden. Zij was er zeer op gesteld, dat ik u vooral h e d e n zou gaan bezoeken. Zij laat u door mij ■iendelijk groeten." Vader Veltman stond op, wenkte zijne vrouw, die liem naar de schuur volgde, waar zij eenige bezigheid zochten. Arnold en Hilda bleven alleen in de kamer. Hij schoof zijne stoei wat nader hij en begon toen. met eene trilling in zijne stem Lieve Hilda, reeds sedert lang heb ik eene gele genheid gezocht u te spreken, om u mee te deelen, wat ik voor u gevoel. Telkens, zoo scheen 't ine ten minste toe, heb je rno ontweken, daaiom kom ik nu hier. ik bemin je, HilNiemand, die je meer dan ik kan liefhebben. Ik heb een goed huis, best land en nog geld bovendien; wat zou je er van zeggen, als je eens vrouw van Voorst werd Ik weet, dat je voor Anton Kun>t, dien armen drommel, veel vriendschap koestert, maar tevens, dat je hem stellig nooit als man zoudt begeeren." Hilda zweeg, toen Arnold even met spreken op hield. »Ha," dacht hij, «mijne woorden vallen in goede aarde." kJo weet, Hilda," ging hij voort, «dat ik een' roolijken aard heb cn er nog al eens van houd een grapje uit te halen, en dat ik niet zoo'n sombere ben als die femelaar van n Anton, en «Spreek ot zeg geen kwaad van Anton," viel Hilda. zich beleedigd gevoelende, in. »Ik heb u hare legerstede, waarop de oudeis, dit moede, het meisje gedurende bijna ceu jaar op een gedeelte van den zolder moedernaakt opslo ten, alleen voorzien van een bos stroo en een stuk tapijt. Naar wij vernemen, vond de be voegde autoriteit, welke deze zaak onderzocht, de ongelukkige in een afgrijslijken eu deernis- waardigen toestand, waarbij zij zich letterlijk in haar eigen vuil wentelde De patiënte is daarop naar het stadsziekenhuis gebracht ter reiniging en verdere verpleging. Het schijut, dat deze ouders geen buren hadden, of wel, de buren zich niet geroepen achtten, in zulk eene familie-aangelegenheid tusschen beiden te komen. De lijkverbranders-vereeniging te Londen heeft een stuk grond gekocht, om daar ecu gebouw op te richten tot uitoefening der gods dienstige plechtigheden, die aan de verbratidnig zullen voorafgaan. Het gebouw zul /'42,0ÜU kosten. In het district Godinnes, provincie Namen, in België, woont een 104-jarige vrouw, die sedert haar 69ste jaar weduwe is. Zij eet en drinkt als de. beste, en op haar laatsten ver jaardag genoot zij met smaak acht glaasjes brandewijn en danste zij op klompen een rondedans mee. Zij telt haar nakomelingen tot het vierde geslacht. Het oudste paar, dat tot het eerste geslacht behoort, telt 73 en 75 jaar. Zij is levenslustig en een afschrikkend voorbeeld voor alle misanthropen. VERSLAG der gisteren avond gehouden vergadering in het lokaal //Musis Sacrum", "VAN DE WERKLIEDEN-VEREENIGING .Door orde cn spaarzaamheid lol welvaart." De President opent de vergadering met een relkom aan de leden cn begunstigers en deelt mede, dat, op uitnoodiging, eene commissie uit het bestuur van iiet Departement llclder van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zoo welwillend is om deze vergadering met hare tegenwoordigheid te vereeren. Hij noo- digt daarna den 2n secretaris uit de notulen van de vorige vergadering te lezen en verdere mededeelingen te doen, waaruit o. a blijkt dat de vereenigiug thans 223 leden telt. Verder geeft hij een kort verslag van de vele goede en nuttige zaken door de vereenigiug in het laatste jaar op nieuw tot stand gebracht. Vervolgens geeft de Penningmeester verslag van zijn gehouden beheer. (Dat wij in een met goedvinden mijner ouders veroorloofd heden hier te komen, een woord echter ten nadeele van Anton en ik ben verplicht u alleen te laten, want, Anton is mijn minnaar." Als had een plotselinge donderslag Arnold ge troffen, eveneens zat hij daar. Al zijne schoone droonien gingen daar zoo in eens als in een nevel op. «De toon, waarop Hilda "t weinige, dat zij sprnL. zei, overtuigde hem maar al te zeer, dat er voor hem geene hoop op haar bestond. «Ik meende," zoo antwoordde bij spijtig, «dat Veltiuan's dochter 'l zich tot eene eer zou gerekend hebben, eene eer, die door anderen zeker beter zou gewaardeerd worden, dat iemand, dien "t aan mid delen niet ontbreekt, hare hand vroeg. Weet echter, Hilda, zei Arnold, op veclboteekenenden toon dat "t u eenmaal zal berouwen, mijne aanbieding te hebben afgeslagen." «Geld brengt noch zegen, noch geluk aan," zei Veltman, toen hij weer binnen kwam. «Je weet, Arnold, dat Anton sedert jaren niet Hilda heeft om gegaan. Ze houden veel van elkaar en wij hebben onze goedkeuring aan hunne liefde niet onthouden. Tracht Hilda te vergeten; nooit zon zij metu,noch omgekeerd gij met haar, gelukkig kunnen zijn. Anton past beter voor Hilda, dan gij. Hij is niet rijk, maar hij is braaf en arbeidzaam, twee eigenschappen, welke iederen mensch tot een' rijke maken." elk heb hier niets meer te zeggen," sprak Ar nold. «Moge 't u nimmer berouwen, mij te hebben volgend nouimer meer uitvoerig zullen mede- deelen.) Nadat door de commissie van Toezicht wordt medegedeeld, dat de administratie en de boeken van den Penningmeester, na een nauwkeurig onderzoek, in de beste orde zijn bevonden, brengt de President zijnen datik uit aan ge noemden Secretaris en aan den Penningmeester voor hunnen betoonden ijver, waarmede zij hem zoo krachtig ter zijde staan. Overgaande tot de stemming van vijf leden van het hoofdbestuur, worden gekozen de lieeren C. v. Gijn, li. Rieuwerts, P. Meiueke, II. Belt man en J. Mtskes; en vervolgens tot leden van de commissie van Toezicht de hreren J. C. de Buisonjc, J. Brautigem en A. Feij. Teu slotte houdt de President een zetr gepaste en populaire toespraak tot de leden, eu inzonderheid lot de ook aanwezige vrouwen der leden, over de zoo gewenschte deugden vau orde tn spaarzaamheid in het beheer van de huishouding. De voorbeelden daarbij aan gehaald, wat de gevolgen zijn die uit eeu ver keerd beheer kunneu voortspruiten, maakten eeu zichtbaren indruk op de aanwezigen, zoodat wij vertrouwen het bij velen een geweiischlen indruk zal achterlaten. Na vooraf gevraagd te hebben of nog iemand liet woord verlangde, wordt de verga dering gesloten en keerden de aanwezige n uiterst tevreden en in de beste orde huiswaaits. Besluiten, Benoemingen, enz. Z. M. heeft benocnul: tot Zr. Ms. consul-generaal in Brazilië en de Plata-Staten, den heer M. L. van Deventerthans hoofd-commies bij het dep. van Buitl. Zaken-, tot Nedl. consul te Siarn. den heer W. H Senn van Basel. thans controleur in NedJnd. dienst; en tot Ned. consul te Aden, den hr. J. Salmon, officier van adin. bij de Ned. marine. De luitenant ter zee 2e kl. B. de Groot, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indie en van daar den 18n dezer iu Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gestold. Een zieke verweet eens zijn geneesheer, dat deze hem altijd zoo vol geneesmiddelen stopte, dat hij er nog drie weken na zijne genezing ziek van was. Koning T,odewijk l ontmoette eens iu Munchen een soldaat, die hem niet volgens de bestaande voorschriften het saluut toebracht. »\Vaaroin doet gij de eerbewijzingen niet?" vroeg hem den koning. //Omdat ik u niet ken." (De koning was in burgerkleeding.) //Weet gij dan niet, dat gij van mij uw dagc- lijksch brood ontvangt?" Ah, dan zijt u zeker onze bakker." De koning lachte eu vervolgde zijn weg. versmaad." Met deze woorden verliet hij »dc hut in 't duin," zonder afscheid te ueirien. O, hoe ver- wensehtte hij 't. dat luj 't aunzoek had gewaagd. «Mis, maat," had Teun Vermeer gezegd, «mis. Arnold, je doet dwaas; je verliest 't; Anton zal je nu eens den loef afsteken". «Had ik dat kunnen denken, ik zou wel beter opgepast hebben." Met de grootste drift stapte hij vooit. en toen. als door eene invallende gedachte bezield, stuud luj stil, richtte den blik nog eenmaal naar de hut in 't duin, balde krampachtig do vuist en hief die dreigend omhoog, terwijl hij mompelde: «Anton en Hilda, vreest voor mijVan nu af aan verklaar ik u den oorlog. Overal Zal ik u den weg vor- sperren en onheil over u trachten te brengen. Bram zal mijn bondgenoot zijn cn al ga ik zelf in dien kamp verloren, ik zal alles met geduld dragen al- slechts eenmaal 't uur der wrake voor mij slaat." Zonder 't te weten was Arnold luider begonnen te spreken. «Hoe heb ik 't mot je. van Voorst." zei eenforscli jonkman, die achter hom aan was gekomen en Ar nold op den schouder klopte, houd je hier eene predikatie in de duinen?" «Zwijg!" brulde vau Voorst, «en luister." Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1