sienws- en Advertentieblad. 1875. Woensdag 3 Maart. JS'k 1438. Vijftiende Jaargang. UitgeverS. GILTJES. KADASTER. NATIONALE MILITIE. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG- ea VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post n n Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Advertenties van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officieel Gedeelte. Aan dc ingezetenen, die daarbij belang hebben, wordt kennis gegeven, dat de Landmeter van het Kadaster in de volgende week een aanvang zal maken met het opnemen der kadastrale verandering, dienst 1876, in deze gemeente. Helder, den De Burgemeester der gemeente, 25 Febr. 1875. STAKMAN BOSSE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dc.' ge- meente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de Militieraad van het derde district in Noord- Holland de eerste zitting zal houden te HOORN', en wel zoover dn/a gemeente betreft op WOENSDAG den TIENDEN MAART 1875des middags ten half een ure. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent De verschenen Vrijwilligers voor de Militie; De Lotelingen die redenen tot vrijstelling hebben in gediend De Lotelingen in de art. 55 en 56 der wet op de Nationale M.litie bedoeld; Alle overige Lotelingen. Volgens artikel S8, in verband met artikel 91 der bedoelde wet, MOETEN voor die zitting verschijnen: 1. De Vrijwilligers voor de Militie: 2. De Loteling die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, ot gemis van de gevorderde lengte. i' gemeester en Wethouders voorn. Helder, den STAKMAN BOSSE, Burgoio. 25 Febr. 1875. L. VERHEY, Secr. Niefc-Officiëel Gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 2 Maart 1875. Den 6den Mnart e. k ino*t te Vlissingen overgaan aan boord van liet via, Suez naar Java bestemde stoomschip Groningen een dotachenv ut sterk 125 militairen, onder welke 8 onderoffi cieren. Het bevel over dat detachement is op gedragen aan den kapitein der infanterie van het leger iu Nederlandsch-Iudie .1. H. Thietne, terwijl tot inedegeleiders zijn aangewezen de lste luiten, der infanterie van dat leger F. N. Laforce, en de 2de luitenants van dat wapen A. A C. Ilarting, F. L. Nix (beiden vergezeld van hunne echtgenooten). E. II. Waleson en W. G. A. C. Christon. Te Breukelen, zegt het Vad., heeft een treurig voorval plaats gehad. De zoon van den molenaar C. gleed door de gladheid, door het scheprad veroorzaakt, van de brug. Het rad trof hem zoodanig, dat zijn hoofd gedeeltelijk verbrijzeld werd. Hij ïh door zijn vader dood opgehaald. FEUILLETON. Cr x T T) ih ÖL A JU XA« oorspronkelijke novelle. De afspraak. »Je schijnt niet wel gemutst te zijn, Arnold, rootte Bram. (Je hebt immers wel onthouden, dat ik je hier motst wachten?" »Ik weet lied goed" klonk het norsche antwoord, »\vat we hebb -u afgesproken." «lloor eens van Voorst, al; ik jo soms tot last ben, alsjelievjr alleen verkil st te zijn, zeg 1 vrij, want dan ïnai.k ik rcchts-om-;eer." »Maar alle duivels, denk jij me nou ook m g te plagen Weel je dan niet. d; t ik je hulp bel oef'? Doch 't is waor ook. alsjcwa veel gedronken ïebt, vergeet je bijna alles, wat mei zegt.' »Ge zijt onridelijk van Voorst, want ik hel) van nacht in dc Witte Zwaan minder gedronken dan gij, nooit vergat ik uit te voeren, wat ge rnij hebt De vereeniging vau kantoorbedienden te Rotterdam telt 355 leden, betaalde aan de we duwen f500 in eens, en heeft een reservefonds van f10,000. Als een merkwaardigheid, een /'haute nouveauté", deeide "Figaro" dezer digen im-de, dat in het eerste Londeusche circus, hel cirque- llenglcr, een nieuwe soort vau vertooniug, een pantomime "Roodkapje," werd opgevoerd. Het merkwaardigste van die voorstelling voegde het blad er bij is dat er een landt lijk feest in voorkomt, waar Roodkapje de soiree- reir.en van Europa en andere potentaten, zouls maarschalk Mae Mahon en den Shah van Perzië, op ontvangt." Welk een eer voor het kleine Holland reeds ecu jaar geleden, iu "Asschepoetster" genoten te hebben, wat voor Parijs nog een "haute nouveauté" is Ouders te Muntendam zijn er op uit geweest een kind van 10 weken voor f 12.000 te verkoopeu, doch zijn onverrichter zake te huis gekomen. Een vrouw van 70 jaar, die te Ams ter dam in een kelder woqnt, heeft eene erfenis van eenige millioenen gekregen. Te Geniert is een huis verbrand met 10 stuks vee er in, de schade bedraagt f7090 a f8000. Een veldwachter te Kolderveen heeft spoken, infanterie en kavallerie, aan beide zijden van een aan te leggen weg gezien, men denkt nu dat de gewapende macht den verderen aan leg zal verhinderen. Te Zwolle is geen turf meer, de koop lieden hebben tot verdubbelden prijs moeten lukoopcn, de voorraad cokes isuitverkocht. Buitenland. In Chiotgo kan men zich nu laten schee - ien door dames, ouder begeleiding van muziek. Drie lieve meisjes hebben daar een scheer winkel opgezet. De een zeept in, de tweede scheert en de derde zit op een verhevenheid en speelt op de harp. In het i jatste jaar zijn te Weenen nog umer paarden geslacht dan iu 1873 Het ver bruik is iu dal jaar met ongeveer 1800 paar den toegenomen. De commissie van het Keulschc Dombau- Verein heeft de klok voorden dom, te Frankenthal gegoten, onderzocht en goedgekeurd. Het gieten heelt 29 minuten gevorderd; eerst drie weken daarna was het metaal gekoeld. De hoogte der klok bedraagt 3 70, haar middellijn 3.50, de omtrek aan den benedenrand 10.S0 M de klepel heeft een gewicht van 1600 kilogi en de klok weegt 50u0lJ kilogr. Zij is g go opgedragen en, daar ge goed betaald, heb ik steeds gezwegen ook." Roode Bram was iemand, die zich tot elke daad leende, die vooi niets terug deinsde, als 't maai op leverde. Nu hij eenmaal wist, dat van Voorst hem noodig bad voor eene belangrijke zaak, was hij vast besloten zijne hulp zoo duur mogelijk te verkoopen. Dat doel kon hij, zoo hij meende,'t best bereiken door zich ten uiterste onverschillig te betoonen, daar om vervolgde hij »Nu je me echter onverdiende verwijtingen doet, is 't met ons afgedaan en moogt ge naar een be- lere handlanger uitzien, dan ik ben. Gegroet van Voorst!" Met deze woorden keerde hij zich om ei wilde Arnold v. rlaten. i Hoor mij aan Bram," zei Arnold, die een weinig lot bedaren was gekomen. Maar laat ons zariitei preken: men mocht ons beluisteren." i Dal wil ik, nits ge mij uwe boosl. iid niet doet out gelden." xSpaar mij ir. alle verdere aanmerkingen, luister e.-r.t wat ik te seggen heb, dan kuut ge bete. be grijpen, dat. ik l iet wol gehumeurd k:.n zijn.' van Voorst leidde Bram naar den voevan 't luin, waarheiden op ien met helm beplante heuvel pkiats .ramen. In kei .c bewoordingen deeldlnj r> iden Brum zijne ontmoeting bij Yeltinan uedo ei hoe Hilda aan Anton Kunst boven hem de voorkeur had gegeven. ten van metaal, op de Frauschcn in den jong ste» oorlog veroverd. Indien met deze //Keizerklok" moet worden geluid, dan zullen daartoe 80 man vereischt worden. Het aantal stukken geschut, die gebezigd zijn om het noodige metaal te leveren, is 22, van een gewicht van 570 tot. 2570 kilogr. per stuk. In het circus te Parijs is een elfjarig knaapje, dat met andere knaapjes, onder kom- ndo en medewerking van een kunstenmaker, de vliegende mannen voorstelde, buiten het gespannen net gevallen, nadat hij tweemaal in het. net was terecht gekomen, in plaats van in de arinrn des kunstenmakers. Hoewel de knaap zicli niet ernstig had bezeerd, eisebten twee duizend stemmen de staking, zoo mogelijk voor goed, van deze oumduscheiijke kunstenarijen. Wel zeker! En ze kwamen er toch naar kijken en gaven zelfs nog geld toe De wereldberoemde weverijen in Kasch- inir hebben, evenals zoovele andere takken van industrie in verschillende doelen der wereld, den invloed van den Fransch-Duitschen oorlog ondervonden. De belegering van Parijs had een aantal faillissementen onder de uitvoer handelaars van fijne wollen weefsels in de Pen- schab ten gevolgede kooplieden uit Kaschgar vonden voor du producten, die zij over 't ge bergte gebracht, hadden, onder de heerschende paniek weinig aftrek, en zoo gebeurde het., dat de handel meer leed van den op duizende mijlen afstands gevoerden oorlog dan van den strijd der Ghineezen tegen de oproerige Mohameda- nen aan de westelijke grenzen. Wel nam in het volgende jaar de uitvoer weer toe, doch de smaak heeft zich gewijzigd, en de vroegere bloei keert niet terug Daarom heeft de radscha van Kaschmir verleden jaar de arbeiders in het vervaardigen van tapijten laten onderrichten, opdat deze tak van nijverheid de oude zou kunnen vervangen. De nieuwe fabrikanten mun ten door dezelfde eigenschappen uit als die der shalws bezaten, til. door levendige kleuren en schoon e teekening Eeu Europeaan is met den verkoop van 't artikel belast, en maakte in 't verloopeu jaar goede zaken. Indische Berichten. In den "Javabode" leest men: Voortdurend worden hier zieken uit Atchin aangebracht. Dc wijze waarop die mcnschen worden overgevoerd is ergerlijk. Daarom wordt de vrijheid genomen nog eens in herinnering te brengen, hetgeen geschreven staat in ons artikel: De zieken en gewonden te Atchin", voorkomende in den "Javabode" van S Jan. Een paar hospitaalschepen moeten ter reede van Atchin worden gestationeerd, en behoorlijk in gerichte zieken-transportschepen dienden in de vaart te worden gebracht. Welnu." sprak Bram, «daar is niets aan te ver anderen. Bedenk: Er is geen hand vol, maar een land vol Iemand als gij zijt, dien 't niet aan duim kruid ontbreekt, kan meisjes genoeg krijgen. Er i- keur in overvloed. Wat d« schoone Hilda betreft, geloot ik eigenlijk, dat zij meer de luimen opvolgt van haren vader, dan de inspraak en 't gevoel haars harten." 5 Wat meen je daarmee Bram Je wilt toch niet zeggen, dat Hilda van mij houdt? Wel wis en z-korHoe zou 't lieve kind van dien droogstoppel, dien Anton, kunnen houden! Geloof mij, haarvader heeft baar door bedreigingen zoover weten te brengen, dat ze eindelijk heeft toegegeven. Met opzet had de listige Bram aldus gesproken opdat Arnolds liefde voor Hilda meer aangewakkerd zou worden. Hij had terstond al een onbestemd vermoeden gehad, dat hij in een liefdesgeschiedenis zou betrokken worden, en dit verineeden was ze kerheid geworden nu Arnold hem alles vertelde. Wat de monscli gaarne wil wat Iu) hoopt wenscht, verlangt, dat gelooft hij schier blindelings. Niet 't minst is dit 't geval als de liefde in 't spel is. Aan den eenen kant schoot de wraak jegens Anton ■•li Veltman, do<-r de weinigo woorden van Bram, diepe wortelen n 't gemoed van Arnold, aan den anderen kant hoopte hij zijn doel nog eenmaal te te bereiken. nLaat ons opstaan Bram en 't strand langs loopen." Zeer nuttig en in hooge mate leerrijk zou het wezen, de rapporten te jiubliceeren der officieren van gezondheid, die aau de tweede expeditie hebben deelgenomen, zij moeten be langrijke wenken bevatten en buitengewoon leerrijk zijn. Wij vermoeden echter, dat er van publiciteit wel geen sprake zal wezen, uit vrees voor eenige harde, waarheden. En de zoo geroemde en verlangde- waarheid wordt hier liever niet vernomen. Men schrijft van Atchin aan den "Indiër"; "Eindelijk begint de gezondheidstoestand hier aanmerkelijk te verbetereu. De plaag is voor namelijk galkoorts. Maar de zieken herstellen nog al spoedig en hun getal is bijlang niet meer zoo schrikbarend groot. Zeer wensche- hjk zou het zijn, dat hier een ziekeuschip gesta tioneerd werd. Menige zieke, die nu naar Pa- dang of Batavia opgezonden moet worden, zou dan al sjioedig herstellen. "De sporen van de overstrooming zijn bijna verdwenen. Men werkt ijverig aau het herstel der bruggen. "Onze positie is hier uit een krijgskundig oogpunt vau oneindig beteren aard geworden door het veroveren van de voornaamste sterk ten van Longbatta. Sedert kolonel Pel hier het bevel voert, heeft geen zoo heftige strijd plaats gehad. De positie is niet zonder verlies veroverd en het halve 10e, onder bevel van majoor v. d. Meer, heeft nog al geleden. Toch is, de hardnekkigheid en hevigheid van den strijd in aanmerking genomen, het verlies niet groot. Er is dan ook prachtig gemanoeuvreerd en kolonel Pel heeft reden om tevreden te zijn. "Het jongste, succes heeft de bij de over strooming doorgestane ellende doen vergeten en het moreel der troepen verhoogd. "De vijand is echter nog verre van ont moedigd. Onze konvooien gaan steeds ver gezeld van een eskorte vau 70 manschappen. Vervolg van het in ons vorig nommer voorkomend verslag van de ge houden vergadering der Werk lieden vereeniging; Door orde en spaarzaamheid iot welvaart. REKENING EN VERANTWOORDING van den Penningmeester over het jaar 1S74. ONTVANGST: Saldo in kas op 1 Jan '74 f 1926.53 Aan contributie en inleggelden 4324.05 bijdragen van donateurs 49.50 een gift aan de Vereeniging 25. huur van huizon 154.79 het pakhuis 30. winst op den verkoop van brood 1294.185 hypotheek op hotte bou wen winkelhuis i 40000. 44S04.055 Beiden rezen op. Lang spraken zij fluisterend, alsof zij vreesden, dat iemand hen beluisterde. Ein delijk hadden ze het dorp bereikt. «Hier ga ik van u af, zei van Voorst Denk om onze overeenkomst. Ik zal u nader den tijd aan wijzen. Looptalles naar wensch af. dan ontvangt gij de bedongen belooning en nu, doe als of je van niets weet Langs verschillenden weg kwamen beiden 't dorp binnen. De naeeste bewoners lagen in diepen rust. Van Voorst trad iu huis. Maar hoe geheel an dere gestemd dan aan den morgen van dien zelfden dag. Toen stond hij op een keerpunt in zijn leven nu was de teerling reeds geworpen; toen lachte de toekomst hem vroolijk aan, nu scheen zij donkerder dan ooit. Met goede voornemens in 't hart verliet li ij zijne woning, nu keerde hij terug met wrevel en misdaad in zijne ziel. Zoo weinig moed bezat hij. dat hij den goeden of kwaden uitslag van eene enkele daad over zijn le ven liet beslissen. Zelfbeheersching was hem eene onbekende deugden boe zou hij haar ook hebben loeren kennen en beoefenen? Wij zagen, dat als kind al zijne iuimen werden ingewilligd. Daarom kon hij ook des te minder 't denkbeeld verdragen, dat Anton boven hem gesteld werd en weerklonk 'taanhoudend in zijn binnenste: Wraak! wraak Hoorbaarder dan voor de rust der zieke dienstig was stiet Arnold de deur open. Zijne eigene ge U I T G A A F: 235.65 1297.50 73.25 35.73 64.90 44.99 36.56 750— 250— Aan aankoop van inventaris en reparatie f aankoop van drie perceelen grond s> administratie en drukw. r reparatie van huizen t> kóstrn vau vergadering brandassur. en grondbel. contributie aan de Nederl. Nat. Werkl. bond reis-en verblijf kosten van afgevaardigden aflossing en interest 9 kosten van hypotheek t bestek en tee kening 350. subsidie feestcommissie in Mei jl. 50.25 de werkliedenhulpbe hoevend door den brand der suikerfabriek te Am sterdam s 25. diverse kleine uitgaven 34.25 p 3305.49 Alzoo in kas op 4 Jan. '75 f41498.80 Waarvan tijdelijk belegd in N. W. S f 9773.94 Aan specie in kas 1724.923 ƒ11498.86- Winkelzaak. Ontvangst: In kas ®p 1 Jan. '74 497.295 Aan ontvangsten 25516.88* 726014.18 Uitgaaf Aan aankoop van winkelw. ƒ23601.34 huur van het winkelh. over 9 maanden o 175.50 loon van het personeel 672.70 pers. hel. en patentrecht s 53.14* gaslicht 5295* uitkeering aan de leden(d 4003.50 725559.14 Saldo in kas f 455 04 Aan winkelw. aanwezig 3200. "?~3Ö:7 Af bed rijf kapitaal en loopende schuld 31 Winst 50 - Brood. Ontvangst: Aan verkocht brood 23912.38 Uitgaven Aan den fabriekant ƒ21545.50 onkosten personeel 1014.20 drie maanden winkelh. 58.50 226 IS. 20 Winst f 429 RECAPITULATIE DER WINSTEN. 400 .185 Uitgekeerde gelden der winkelzaak te veruntw. in Juli Winst op den verkoop van brood 1294.18 Winst op den verkoop van steenko len (i) 5 174.0'. Totaal 2941.74 (i) Waaronder is begrepen 38-4.27*, zijnl" het dividend over het laatstu kwartaal 187.! (ij De rekening en verantwoording van den steenkolenhandel zal plaats hebben aan het einde van den winter. dachten hielden hem zoo zeer bezig, dat hij zijne moeder geheel vergat. Vrouw van Voorst, die in den sluimer was, ont waakte verschrikt door 't genius. t>G-' kunt gaan," sprak Arnold tot de meid. »H<ie is 't gegaan, mijn zoon. brengt ge goe ie tijding mee «Neen moeder! Veltman werkt me tegen, of ten minste heeft dit gedaan. Hilda rê ui Anton loofd," gaf Arnold op somberen, korten loon. re ken nen. «Gij ziet 't, dat 't nvjne schuld niet is, zoo uwe wenschen niet vervuld worden." «Kom mijn kind. Iaat u niet ontmoedigen. An ton Kunst is een brave jongen. Hij heeft van jongs af aan met Hilda verkeerd. tVorwondert mij du» niet, al doet 't me ook leed, dat deze zaak in uw nadeel is afgeloopen. Maar komdaar is bijv. Grietje van boer Schepersof de dochter van buurman Koers, knappe meisjes, die »Om Godswil moeder, spreek me van geene an dere meisjes. Ik wil Hilda of niemand, dat is mijn besluit Treurig, ja diepbedroefd, wendde do weduwe 't gelaat van Arnold af en een diepe zucht ontsnapte haren geprangden boezem. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1