Nienws- en Advertentieblad. 1875. Zaterdag 13 Blaart. M 1441. Vijftiende Jaargang. UitgeverS. UILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. KILS Jk. HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officieel Gedeelte. KENNISGEVING. voor BURGEMEESTER en WETHOUDERS dei- ge meente HELDER noodigen bij deze uit, de Lote- lingen van de ligting van dit jaar, die verlangèn bij de Zeemilitie te dienen, om zich daartoe vóór- den eersten April aanstaande, ter Secretarie dezer gemeente aan te melden, op een werkdag, tusschen des voormiddags van 9 tot 1 ure. De Zeemiliciens ontvangen vier jaren na den "dag hunner inlijving een bewijs van ontslag uit de dienst, en worden, wanneer zij een behoorlijk- paspoort hebben ontvangen, in tijd van vrede, van de diénst bij de Schutterij vrijgesteld. De Zeemilitie wordt bestemd tot bemanning van de verdedigings-vaartuigen voor de ïïiopenlandsche dienst en langs de kusten. Zij wordt, niet naar de Koloniën en Bezittingen van het Rijk1 ufaridpre we- reldileelen gezonden, tenzij, ingeval va~n zeer bui tengewone omstandigheden, eene nadere "Wet daartoe magtiging verleent. Aan hen, die verlangen na volbragten oefenings- tijd in werkelijke dienst te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt zulks vergund. Aan hon, die zich met verlof bevinden, wordt in gewone tijden vergunning tot uitoefening van de Buitenlandsche Zeevaart en Visscherij verleend. Aan Lotelingcn die vóór hunne inlijving bij de Landmilitie, hun beroep van de Buitenlandsche Zeevaart maakten, en zich voor de Zeemilitie heb ben aangeboden, doch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen, wordt, wanneer zij zich niet verlof bevinden, inrde in gewone tijden vergunning tot uitoefening van de Buitenlandsche Zeevaart verleend. In gewone tijden kunnen de manschappen dei- Zeemilitie vergunning bekomen tot het aangaan van een huwelijk, wanneer zij hun derde dienstjaar hebben volbragt. Voor Lotelingen, die hun beroep van de Buiten landsche Zeevaart maken, is het alzoo van belang dat zij zich op den boven bepaalden tijd voor do Zeemilitie aanmelden, omdat zij anders gedurende hun diensttijd geene vergunning verkrijgen om hun beroep uit te oefenen. HELDERden 5 Maart 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BO.-iSE, Burgemeester. L. YERHEY, Secretaris. Niet-Officiëel Gedeelte. HelderNieuwediepWillemsoordenz. 12 Maart 1875. Woensdag jl. was bij de opening der stem briefjes ter verkiezing voor een lid van den gemeenteraad alhier de uitslag als volgt: Uitgebracht 209 geldige stemmen, waarvan op de heeren: P. C. van der Meulen 64, J. B. Herweijer 45, A. Brand 36, M. J. Mau- 12) FEUILLETON. OORSPRONKELIJKE NOVELLE. 't Was me te warm om langer te bed tc liggen," antwoordde Arnold. Hij had de waarheid gesproken. Den ganschen nacht had hij in koortsachtige opge wondenheid doorgebracht, 't Hoofd gloeide hem. Van Voorst, hoe ook met den lust bezield om An- ton Kunst in 't verderf te storten, ondervond 't nu reeds ten volle dat er geene inwendige rust, vooral niet in de eenzaamheid, tosinaken is voorden boos aardige. De goddelijke, verhevene inspraak van 't beschul digend geweten kan zelfs door den grootsten boos wicht. hoe diep ook gezonken, niet geheel tot zwij gen gebracht worden. »'t Ware laf. terug Ie treden," dacht hij. en ie dere betere gedachte, elke edele opwelling, werd met kracht tot zwijgen gebracht. Ondertusschen was de dag aangebroken. De gloeiende Augustus-zon schoot hare zengende stra len over 't duindorp en deed als met een toover- heim 30. Voorts op verschillende p.ersonen 5, 4, 3, 2 en 1 stem.- Herstemming -tusseheu de heeren van der Meulen en Herweijer. Gisteren avond heeft alhier voor dit seisoen de laatste der volksvoordrachten plaats gehad. De opkomst was weder zeer talrijk. Als eerste spreker trad op de heer J. F. Groen, die de overwintering der Hollanders op Nova- Zembla op uitstekende - wij durven zeggen onverbeterlijke wijze voordroeg. Het publiek toonde de meest "mogelijke belangstelling. Ook de heer B- H. Polak wist de aandacht zijner hoorders op eene aangename wijze te. boeien door eene wandeling langs de kramen. Ten slotte werd door de onderofficiersver- reniging //Vaderland en Oranje" een tooncel- stukje opgevoerd: de verjaardag der kroon prinses of het hospitaal der invaliden. Een voor deze gelegenh -id zeer goed gekozen stukje tot opwekking van vaderlamlsche gevoelens, waarin men dan ook zeer gelukkig is geslaagd, dank zij de flinke taal en houding van het optredend personeel en niet het minst van de beide dames, die zoöloffelijk daartoe hebben medegewerkt. Men schrijft ons van Texel, li Maart. Omtrent de Terschellinger visschers, die met den laatst ingevallen winter in 't ijs beklemd geraakt zijn, kan ik u mededeelen, dat zij, nadat de provisie verdwenen was, na een inorie- lijke reis van 6 uren over het ijs te Vlieland zijn aangekomen. Van de twee schuiten is niets naders vernomen, denkelijk alles verloren. Ook een Makkummer schipper, met vrouw en twee kinderen aan boord, heeft zijn vaar tuig inocteu verlateu door gebrek aan mond behoeften en is te de Cocksdorp aangekomen. Vele bewoners van Eierland koesteren de hoop, dat aan hun vurig vei langen van een derde schooi, nog dit jaar zal gevolg kun nen gegeven worden. Er is ook groote behoefte aau. Daarentegen zijn de bewoners van Oost met eenige vrees bevangen, dat dientengevolge hunne school zal worden opgeheven en dat zij hunne jeugd op bijna een half uur afstand r Oosterend ter school zal moeten zenden. Zij hebben zich dan ook repds aaugaande deze zaak tot den Minister gewend, Men schrijft ons van Texel, 12 Maart. Dinsdag jl. had eene nieuwe aanbesteding plaats vau de indijking van het Noorden. Bij 't openen der inschrijvingsbilletten bleek dat de heeren Schram en Bosman van Sliedrecht en Rotterdam, de minste inschrijvers waren en het werk hebben aangenomen voor de som van f 312,900. Bij hevigen Noordwesten wind strandde Dinsdagavond achter den Koog de Zweedsche staf 't dauw- en nevelkleed, dat velden en duinen bedekte, in den onmetolijkon hemelkolk vervliegen. De bloem liet 't hoofd mat en treurig ter aarde bange», de leeuwerik scheen niet zoo opgewekt als anders zijn loflied te zingen, het vee lag loom en lusteloos in de schaduw van duin. of kreupelbosch en de dorpelingen riepen elkander, om den gewo nen groet eens te vanëeren, toe»WeIk 'n heetcn dag 1" Met don middag nam de hitte toe, ja, werd sehier ondragelijk. Toen pakten donkere onweerswolken zich aan den westelijken horizon bijeen, al dreigen der en dreigender en in de verte vernam men reeds de doffe slagen van den naderenden donder. De arbeid werd op 't veld gestaakt en elk keerde naar zijne eigene woning terug om er schuilplaats te vinden, als zoo straks 't weer boven 't dorp los brak 't Onweer liet zich niet lang wachten, Vreeselijke bliksemschichten vlogen her- en der waarts. De ratelende donder deed de eenvoudige woningen der bewoners trillen en verwekte angst en ontzetting onder de dorpelingen. Een paar uur hield 't noodweer aan. Toen werden de donder slagen al doffer en doffer en eindelijk werden ze slechts in de verte gehoord. Alleen aan de kimmen kon men nog 't flikkeren van "t weerlicht waarne men. Thans stroomde een weldadige regen op de dorstende aarde neder. De gansehe hemel was be wolkt en omhulde de aarde met een donker lloors. Anton Kunst was met 't opkomende onweder naar schooner //Pomona", kapitein Landstrom, met eene lading wijn van Bordeaux naar Bremer- haven. De bootsman sloeg vau het stuurrad met een stortzee en half verpletterd over boord, 't Schip zit zoo hoog op 't strand, dat de be manning zich bij vallend water te voet redden kon. Men is bezig tuigage en lading te bergen. De storm heeft nog meerdere schaden ver oorzaakt. Bij het Horntje is een der houten kapen omgewaaid. Ook een paar vletten zijn door den wind aan 't rolleu geraakt, waarbij éen geheel gebroken werd. Van persoonlijke ongelukken wordt gelukkig niets gehoord. Men schrijft ons van Oude Schild, 11 Mrt. Dinsdagavond hield de Sociëteit vNeptu- nus" hare laatste vergadering met dames in dit seisoen. In plaats van den heer W. Flens, die verhinderd was als spreker op te treden, hield de heer Muller eene voordracht over Geluk. De heer K. Bakker droeg als bijdrage eene romance voor Ten tien ure sloot de presi dent de vergadering. Te Wieringeri brak Zondagavond een felle brand uit ten huize van S Minnes, brood- koekbakker te Hippoiitushoef. Door de krachtige hulp der burgerij eu de flinke wer king der spuit, mocht het gelukken de belen dende perceeleu te behouden. In het hoofdstation der brandweer te Amsterdam is een brandwacht door het kantelen van een ladder van de tweede verdieping vau het kliinhuis gevallen. Met gebroken rugge- graat is de ongelukkige naar het gasthuis ver voerd. Het ongeluk is niet geschied in de uitoefening van de dienstde brandwacht wilde slechts een paar zijner makkers een proefje van zijne behendigheid doen zien. De //Haarl. Ct." bevat een advertentie van dezeD inhoud //Aan de openbare school in Wijk C te Sliedrecht wordt met 1 April verlangt een hulponderwijzer, P. G Het salaris bedraagt, enz. Brieven franco aan den hoofdonderwijzer C. J. van der Hoeven." P. G.? Wetsovertreding zonder ver zachtende omstandighedenWie is hier de schuldige: het gemeentebestuur of de hoofdon derwijzer te Sliedrecht? Te Ulzen kwam voor een paar dagen eene vrouw dronken te huis en zette zich, met haar 2jarig kind op den schoot, bij een vuur van gloeiende kolen. De kolendamp maakte haar bewusteloos, en toen haar man te huis kwam, zag hij haar in vlam staan. Hij rukte het kind weg, welks kleeren reeds brandden, en trachtte toen zijne vrouw te redden. Deze is echter aan de bekomen brandwonden ge storven; het kind heeft geen letsel bekomen. Thans kan met zekerheid worden gemeld, dat het ontwerp van een nieuw wetboek van strafrecht ter perse is op de landsdrukkerij. 't duin gegaan en had den avond bij Veltman door gebracht. 't Deed Hilda recht veel genoegen, dat haar Anton zulk eene deelneming betoonde in het lot van Arnold. »Hij is inderdaad meer te beklagen dan te verachten." zei vader Veltman en allen stem den hierin overeen. De klok had reeds half elf ge slagen toen Anton van Hilda een hartelijk afscheid nam. 't Was pikdonker, maar de weg was hem wel bekend en weldra had hij 't dorp bereikt. Bram Aarsen hunkerde inmiddels naar 't uur, waarop hij zijn boos oogmerk kon volvoeren. Toen tegen tien ure zijne ouders te bed gingen en weldra in diepe rust lagen, sloop hij ongemerkt 't huis uit, ging 't erf over en bereikte zoo binnen eenige oogenblikken de woning van Kunst. Hij was echter niet den weg door 't dorp. maar achter de huizen langs gegaan, uit vrees, dat hem iemand kon ontmoeten. Achter 't huis stond hij een tijd stil om te luisteren of hij ook iets vernam. Geen geluid, geen stem werd gehoord. Alleen 't klet teren van den regen en Tt lekken der goten brak de stilte van den nacht af. Op de teenen schreed hij onhoorbaar voort en stond toen weder een oogen- blik stil. «Allen liggen stellig te rusten," mompelde hij binnensmonds. De torenklok deed elf slagen hooren. De wacht kondigde terstond door zijn luid geroep en geratel den bewoners 't uur aan. Den 3u dezer zal van hier naar Batavia en Soerabaija geëxpedieerd worden het Nedl. stoomschip //Egeron," kapt. R. E. Vetter. De stoomboot //Celebes," van de maat schappij Java, kapt. C. Jaski, vertrekt 10 April a.s. naar Padang (direct), Batavia, Samarang en Soerabaija; laatste laaddag te Amsterdam en te Rotterdam voor hier 7 April. Sedert een drietal weken is de persoon van K van Utrecht, op een geheimzinnige wijze verdwenen, zonder dat men nog eenig spoor van hem heeft kunnen ontdekken. K. was een paar dagen voor zijne verdwijning op de regis ters van den burgerl. stand aldaar voor onder trouw ingeschreven. Men verzoekthet publiek weder op merkzaam te maken op eene bedriegerij, die door middel vau advertentiën wordt beproefd. Er stond dezer dagen een oproeping in 't //Handbl waariu men te Londen een Hol- landschen correspondent vroeg, tegen een salaris van f1800 f2400 en vrijen overtocht. Brie ven moesten worden gezonden aan mr. Andersom 36 St Peters Road, Mile End. Een paar heeren schreven er op. Beide bekwamen 't antwoord, dat zij geplaatst waren, maar de een dat hij 12 shill 6 p„ de ander dat hij f10 moest overmaken, als bewijs dat men aannam, waarna men een gezegeld contract zou bekomen Als er wellicht een lOOtal sollicitanten zijn, zou zulk een oplichterij altijd nog een aardig sommetje voor den gewaauden heer Anderson opleverenwanneer men zoo dwaas was 't geld over te zenden. Dat velen er nog wel ingeloopen zijn, kan men zeker aannemen. Te Lohith is Zondag aan den algemeen geachten pastoor Verheij, die gedurende 41 jaren als kapelaan en pastoor aan de R.-K. gem. was verbonden en einde 187-1* zijn eervol emeritaat heeft verkregen, als blijk van hoog achting en bijzondere toegenegenheid een ge schenk aangeboden, bestaande uit eene smaak volle pendule in marmer, benevens kostbaren zetel, waarbij nog werd gevoegd een niet on belangrijke som in geld. om door hem naar goedvinden te worden besteed. Een en ander was voortgesproten uit de opbrengst eener vrij willige inschrijving, waaraan ook eenige protes- tanteu, om zijne bekende humaniteit en ver draagzaamheid, hadden deel genomen. Blijkens een Dinsdag bij het dep. van kol. ontvangen telegram van den gouv.-gen. van Ned.-lndië, heeft de militaire en civiele bevelhebber in Atchin, gen.-majoor Pel, den 5 dezer het navolgende aan de lnd. regeering geseind Op 27 Febr. is in Kloempang Doea op de noordkust de Ned. vlag geheschen en de on derwerping-akte beëedigd. Gezondheidstoestand zeer ongunstig. zijn huis. «Goeien avondklonk 't wederkeerig Bram Aarsen stond bezijden de woning. Duidelijk hoorde hij Anton regelrecht op hem afkomen. Hij rilde van angst. Met ingehouden adem stond hij daar, onbeweeglijk als aan den grond genageld. Een zucht zelfs kon hem verraden. Geen lid van zijn lichaam dorst hij te bewegen. Zijne hoop was echter gericht op de. duisternis, die machtige bondgenoote van zooveel kwaads. Hij zag Anton niet deze zou hem niet zien. Juist nevens hem, geen twee passen van rooden Bram verwijderd, stond Anton stil, haalde den sleutel uit den zak om de deur te ontsluiten, sloeg den hoek om en ging door de achterdeur naar binnen. Bram haalde dieper adem. Zoo onmerkbaar mo gelijk, sloop hij in gebogen houding onder 't raam, gluurde en luisterde, maar zag of hoorde niets. 9Hij heeft zeker geen licht ontstoken," sprak Bram in zich zei ven. Hij luisterde nog een poosje, maar 't was dood stil in huis. Gejaagder liep hij 't huis om tot aan "t raam in den schuur. Bedaard stiet hij tegen 't tuimelraam: 't kantelde terstond, maar veroorzaakte een knar send geluid. Niemand echter ontwaakte. Nu zette hij de beide handen in "t kozijn van 't geopende raam, nam daarna een flvschje zeer behoedzaam aan denhals tusschen de tanden en liet zich langzaam met 't Anton Kunst bereikte gelijktijdig mot den wacht^oofd vooruit door da opening glijden. HOLL. IJ ZEREN SPOOR NV EG Opbrengst over Jaüuari 1S75. Getal reizigers153,638. Opbrengst van reizigers f 126,931.06. b h goederen 57,489.31. Totaal 184,420.37 OOSTERSPOORWEG. Getal reizigers23,433. Opbrengst van reizigers f 19,405.1 Oj h goederen 6,433.79. Totaal f 25,838.89 De koning van Spanje heeft den prins von Bismarck tot ridder der orde van het Gulden Vlies benoemd. Men telegrafeert uit Madrid, S Maart De overeenkomst over de Virginius is getee- kend. De uitwisseling van krijgsgevangenen met de Carlisteu is begonnen. De Carlistische benden in Asturië zijn uiteengegaan. De op standelingen, onder bevel van Valdespina, zijn tegen hun aanvoerders in opstand gekomen. De gravin van Girgenti is aangekomen zij werd in alle steden, die zij doorging, met geestdrift ontvangen. De loting voor de uieuwe lichting van 70,300 man heeft in het geheele land plaats gehad zonder wanorde en tegenstand. De //Iberia," het orgaan van Sagasta, schrijft fWij zijn altijd monarchaal geweest Wij hebben besloten den wettigen weg niet meer te verlaten, om onze denkbeelden te doen zege vieren. Wij zullen gaan, waar men ons roept, om de orde, de vrijheid en de monarchie te redden." -Een der Noord-Amerikaansche consuls in China, de heerSultar, heeft aan een aantal personen te New-York het voorstel gedaan om zich te vereenigpn tot het uitrusten van een expeditie, ten einde hel gebied van den Yangtse- Kiang te onderzoeken. Volgens hem liggen aan deze rivier misschien honderd sterk be volkte steden, wier inwoners vurig er naar verlangen om handelsbetrekkingen met Amerika en Europa aan te knoopen. Op een enkele plaats strekken de inrichtingen voor de kunst matige vischteelt zich langs de rivier over een lengte van bijna tien uren uit. Yele kostbare voortbrengselen worden er verbouwd en de hulpbronnen der landstreek, welke door deze rivier over een lengte van meer dan 500 uren wordt besproeid, worden gezegd, onmetelijk te ziju. Offenbach heeft dezer dagen aan de ver schillende dagbladen eene uitnoodiging doen toekomen voor de zetters van die bladen tot het gratis bijwonen van een voorstelling van Geneviève de Brabant." 't Eerste, wat hij (leed. was den boom van de schuurdeur tc lichten. Toen op de teenen zo<* /a> !it mogelijk loopende. wilde hij 't l3ge schelmstuk vol voeren, maar hij bedacht zich. «Neen," zei hij, «ik moet weer door 't raam ver trekken. Niemand moet kunnen merken, dut er iemand in huis geweest is." Hij deed dus den boord weer op de deur. zocht toen een voorwerp, waarop hij even kon ruston en plaatste zich er op. Eindelijk stond hij op. greep het fleschje met pe troleum, klom op 't hooivak, nam den zakdoek uit zijn zak en goot 't vocht daarop langzaam uit. Een lucifer was snel aangestreken en op 't vocht geworpen. In 't zelfde oogenblik was Bram op do deel, dooi raam en veilig buiten. Snel volgde hij den weg. Het ledige fleschje wierp hij in een sloot. Zonder de minste stoornis kwam hij weder te huis. Vader en moeder, beiden sliepen ongestoord. Bin- in een paar oogenblikken lag Bram te bed. De isdnad was gepleegd. »Zie zoo," zei hij, »dat heb je goed verricht, Braminetje. 'tZal me benieuwen, of ze 't spoedig gewaar worden." Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1