lienws- en Advertentieblad. .M Vijftiende Jaargang. 1875. Zaterdag 27 Maart. UitgeverS. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. S 1 L ADVERTENTIEN HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per reg Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. HelderNieuwediepWillemsoordenz. '26 Maart 1875. Bij de opening der stembus Woensdag jl., is gebleken, dat op den heer P. C. van der Veu len zijn uitgebracht 112 stemmen en op den heer J. B. Herweijer 70. Alzoo is eerstgenoemde gekozen tot lid van den raad dezer gemeente. In den nacht tusschen Dinsdag en Woens dag j.L is hier een inbraak gepleegd ten liuize vau den heer M. J. Manheimin de Lange- straat, terwijl do bewoners elders een feestpartij bijwoonden. Eenige goudeu sieraden en contanten zijn ontvreemd. De politie doet ijverig on derzoek. Het schroefstoomschip 3de klasse (com- positebouw) „Alkmaar" aangebouwd op 's Rijke Marinewerf te Amsterdam, is bier aangeko men, om, na getuigd en verder gereed gemaakt te zijn, in dienst te worden gesteld, ter ver vanging van bet raderstoomschip „de Talk", hetwelk moet. worden gerepareerd. Dinsdag is aan de scheepswerf der Ko ninklijke fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam, met goed gevolg te wa ter gelaten, de ijzeren stoomkanouneerboot „de Gier," zijnde een der drie kaunonneerboolen, ten behoeve van het Departement van Marine al daar in aanbouw. De nieuw benoemde Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Oost-Indië, de lieer Lans- berge, is volgens regeeriugstclcgram to Padang aangekomen. Blijkens een bij liet Departement van Koloniën ontvaugen telegram van den gou verneur-generaal van Noderl.-Indic, heeft do militaire en civiele bevelhebber in Atchin, gene- raal-majoor Pel, den 18 dezer het navolgende aan do Indische regeering gesciud Den lUu en 12n dezer zijn twee punten aan don Oostorrand van Lemboeg door ons bezet; do tegenstand wae gering. Luitenant Dauzon licht gewond. De nieuwe radja vau Passangan heeft ons gezag erkend. Door Edi-Ketjil is den 11 dezer de Nederlandsche vlag gehcscheu; de blokkade dier haven is opgeheven. De gezond heidstoestand is sedert den 7 dezer belangrijk verbeterd en do cholera voel verminderd. Men schrijft van Amsterdam, 23 Maart. Door een 20-tal alhier gevestigde werklieden- vereenigingen is eon adres gezonden aan den gemeenteraad, waarin wordt gewezen op den steeds toenomendeu woningennood en met ernst aangedrongen om zoo spoedig doenlijk gevolg- te geven aan liet bestaande plan tot het bou wen van 1200 arbeiderswoningen, waarvoor in September des vorigen jaars do golden zijn be schikbaar gesteld. Van Ylissingen schrijft men, 23 Maart. Het bericht in meer couranten opgenomen, als zon dc Rijksmarinewerf te Ylissingen aan FEUILLETON. 16) OORSPRONKELIJKE NOVELLE. ELFDE HOOFDSTUK. Nieuwe Rampen. In de weinige weken, welke na den brand ver- loopen waren, meende Hilda eene geduchte veran dering in Anton's levenswijze te hebben opgemerkt. Wat kon er anders de oorzaak van zijn. dan dat Arnold van Voorst hem meesleept liet klonk haar nog voortdurend in de ooren, dat onheilspellend woord van Arnold: «Weet, Hilda, dat 't u een maal zal berouwen, mijne aanbieding to hebben af geslagen We zagen reeds in ons eerste hoofdstuk, boe 't lieve kind te moede was, bij 't geen ze ondervond en hoe de gebeurtenissen, die we in de vorige hoofdstukken schetsten, haar eene heimelijke vrees aanjoegen. Hilda s moeder stelde hare dochter echter gerust met te zeggens Anton heeft geen aanleg om slecht te worden." "Weken en maanden verliepen. Kunst had met de hoeren Smit c.s. zijn overgedaanis zeer voorbarig. Er moeten nog een menigte zaken vereffend en vele overeenkomsten met het Rijk getroffen worden, alvorens men kan zeggen, dat de zaak haar beslag heeft gekregen. -- Het Vaderland verneemt van goed inge lichte zijde, dat er alle grond is om te ver wachten, dat de aanleg vau den spoorweg van Leiden naar Woerden weldra verzekerd zal zijn. Woensdag is algemeen verspreid het proof- nommer van „Excelsior!" Maandblad voor jon- geliugs- en jougodochtersvereenigingen, uitge geven door de Christelijke Jongeliugsvereeni- ging „Excelsior" te 's Hoge. Alle voordooien, die dit blad afwerpt, koiuen voor de oprichting van een Christelijke Herberg in den Haag. Volgens mededeeling vau den president, den heer D. Meeter, in de Zorgvlietstraat," is liot hoofddoel der vereeniging,- aan den Haag een Christelijke Herborg (logement, hotel) te geven, waar aan allo jongelingen een vrij tehuis wordt vergund, en waar hun alle gemakken en ge noegens onder christelijke leiding worden ver schaft, als tegengift tegen de plaatsen der ver leiding. In dc koffiekamer dier „Herberg" mag vol gens art. 11 iedereen komou. Er zal een biblio theek gevonden worden en gelegenheid bestaan om christelijke zanguitvoeringen te doen plaats hebben. De „Herberg" zal, in éen woord, al bet mogelijke en geoorloofde aanbieden, om op christelijk gebied tegen alle publieke huizen te strijden en daarmede te wedijveren. De christelijke jongelingen worden ernstig opgewekt, elk een steentje aan te brengen, op dat er spoedig een gebouw verrijzo, „dat zelfs de wereld doet verbaasd staan!" Buitenland. Te Londen heeft Frederick Hunt zijn vrouw en zijn zevenjarig dochtertje den bals afgesneden, daarna getracht zijn twee zoons, 9 en 15 jaren oud, met laudanum to vergiftigen, toen zich zelf met laudanum willou doodeu en, daar dit niet opging, een mislukte poging aan gewend, om zich door eon spoortrein te laten overrijden. Hunt was ecu goed huisvader eu als een oppassend man bekend; hij schijnt een aanval van waanzin te hebben gehad, doordien hij, na een afgeslagen verzoek om liooger sala ris bij de firma, waar hij als boekhouder werk zaam was, die betrekking had verloren. Bij Fordham heeft oen zoon zijn ouders vermoord. De ongelukkige is krankzinnig. De geheelc strook laugs de Spaansche gren zen werd sedert een jaar of drie geëxploiteerd door paardendieven. Men rekent, dat zij in dien tijd een vijftienhonderd paarden hebben buit gemaakt. Thans heeft do Franscbo justitie do hand gelegd op deze bende en haar aan voerder, een voormalig commissaris van politie uit het keizerrijk, tot drie jaren gevangenis straf veroordeeld. dc zijnen de nieuwe-woning betrokken. Anton werkte en sloofde weer van den vroegen morgen tot den laten avond. Alles scheen op den oudon voet te gaan, maar de oude Kunst werd door in wendig lijden verteerd. Al zijne bezittingen waren bezwaard. De welvaart, door jaren van inspanning verkregen, was in éen nacht verspeeld, neen, ver nietigd, door een laaghartigen booswicht. Waarom stichtte roode Bram den brand Die vraag kon Kunst maar niet oplossen. Dat kwelde hem. Hierbij kwam, dat van Voorst allerlei aanmerkingen maakte over 't bebouwen van 't land. Meermalen verweet hij Kunst, echter zeer ten onrechte, dat deze niet genoeg werk van zijn land maakte dat hij, van Voorst, er belang bij had, dat 't niet in waarde achteruit ging. Tegen zulke grieven waren zijne krachten niet bestand, en hij leed er geweldig onder. Hij werd steeds peinsender en stiller en de huis- genooten zagen 't met smart en bezorgdheid. Toon Anton met Hilda's vader 't ons bekende gesprek bad gehouden, had hij zich vast voorge nomen, nooit weer met Arnold uit te gaan, ofschoon 't hem moeite kostte, bij dat besluit te volharden. Arnold van Voorst zag zich dus in zijne plannen, om Anton tot eon dronkaard te vormen, deerlijk teleurgesteld. Toch gaf hij den moed niet op. oGaat t op de eene manier niet dan wend ik "t over den anderen boeg." dacht hij. Ik maak hem dan doodai m. De middelen daartoe heb ik in de hand en mijn doel wil ik bereiken. Ondertusschen was Hilda weer dezelfde opge ruimde maagd van vroeger geworden. Even als Den 7den Nor. jl. werd te Parijs voor het eerst opgevoerd een spektakelstuk: „een reis om de woreld in tachtig dagen". Na do voorstelling gingen twee adelijke hoeren met veel geld, een weddenschap aan, dat het stuk nooit een milliocn frank rente zou maken, m. a. w. dat de gezamelijke opvooringeu in onaf gebroken reeks niet dat bedrag zouden ople veren. Natuurlijk heeft een van beide gewon nen en wel dc edelman, die gewed had dat het stuk wel eou millioen frauks zou maken. En weet ge wat de prijs is? Een reis om dc wereld. De verliezer zal den winner voor dat tochtje vrij houden. De Londeuschc diergaarde is met een zon derling en zeldzaam exemplaar uit de dieren wereld verrijkt, nl. met een slang-etende slang, („OphiophagusElaps-Hamadryas Ophiophagus 't Is de gevaarlijkste en vergiftigste aller slangen. Paul Lindau, de geestige Duitschc schrijver, die wegens overtreding der drukperswet veer tien dagon gevangenisstraf ondergaat, schrijft iu de gevangenis oen blijspel, getiteld: „Er rauss brammen." - Tc Marburg (Oostenrijk) heeft de twaalf jarige dochter van een aanzienlijk inwoner ge tracht door verdrinking een einde aan haar leven to maken. Zij werd echter gered en het bleek, dat do oorzaak voor haar wanhopige daad was schulden bij den banketbakker en iu den galanteriewinkel! Dc Duitsckers beklagen zich, dat, terwijl de Franschen hunne paarden trachten op to koopen, Nederland het op hunne jongelieden gemunt heeft. Uil verschillende dceleu van westelijk Duitschlaud zoo schrijft de „Tribune" wordt bericht, dat daar Nederlaudscho agenten werkzaam zijn, wier beroep het is, jongelieden voor den militairen dienst iu Nederland te werven. Dadelijk, nadat de jonge Duitsckers zijn aan genomen, zullen zij naar Indië vervoerd worden, om in den oorlog tegeu Atchin gebruikt te worden. Aan dien oorlog schijnt, hoewel dc Nederlandsche bladen iedere maand melden, dat er weer eene overwinning behaald is, geen einde to zullen komen, cn het zou wol eens mogelijk bunnen zijn, dat Nederland daardoor zijne koloniën verloor, want door den lang- durigen oorlog begint er beweging te komen onder de Maleische bevolking. De Atchinezen zijn gevaarlijke vijanden en moeielijb ondor den duim te krijgen, waartoe hot ongezonde klimaat in dat land zeker niet, weinig bijdraagt.. Daarom vooral wil men een einde maken aan het uitzenden van Nederlandsche troepen, eu zoekt men Duitsckers te werven. Onze nabuur zegt: Wat voor dc Nederlauders tc slecht is, dat is voor de Duitsckers goed genoeg. De Duitsclier doet alles voor geld. Laat ons dan den Nederlanders toonen, dat zij zich hierin vergissen. In hot jaar 17H6 heeft hertog Karol van Vurtomberg een regoment Duitschers (1000 man) aan Nederland verkocht, hetwelk dooi de regooriug van laatstgenoemd laud naar hare overzeescke bezittingen, de Kaap, Java, Sumatra vroeger werden de Zondagen in elkanders nabijheid gesletenalleen betrok nu en dan "t gelaat van Anton. als hij aan de toekomst dacht. Van Voorst was evenwel de minst gelukkige, al trachtte hij 't zich zeiven to ontveinsen, Als een helsche geest verscheen roode Bram 's nachts voor zijne verhitte en zieke verbeelding. Dan scheen hij hein te wijzen op een wirrelende vuurmassa, terwijl lnj dreigende den vinger ophief en hoin scheen toe te. roepen: 'Gij zijt de ware schuldige, gij alleen! Eens zal de waarheid aan 't licht koinen I" De sterke drank moest die schrikbeelden verdrijven en zoo werd van Voorat al erger en erger slaaf van de jenever. Hij kreeg iets gejaagds over zich en zijn blik werd schuw. Tegen Anton werd hij korter; soms was hij zelfs heftig en deed Anton allerlei verwijtingen. Anton verdroeg alles met geduld. Hij schreef Arnold's wrevel meer toe aan dc uitwerkselen van 't misbruik der jenever dan aan zijne kwade gezindheid jegens hem. O, hoe haakte hij naar den tijd en de macht, dat hij de schuld zijns vaders kon aflossen. 't Was winter geworden. De oudo Kunst werd bedlogorig. De leederste oppassing vermocht evenwel niets tot verbetering of genezing van zijn afgemat gestel en diep betreurd, werd zijn lijk naai den doodennakker geleid. Zwaar werd 't gemis van den cenvoudigcn, maar arboidzamen, eerlijken man gevoeld. Van Voorat achtte nu "t oogenblik gekomen om te handelen. Argeloos was men in zijne strikken verward. en Celebes gezonden is. Het gelicele rege- ruent is in de tropische gewesten to gronde gegaanslechts ongeveer een twaalftal is in Duitschland teruggekomen als invaliden. Schu- bert zong naar aanleiding daarvan zijn beroemd Afrikaansch lied: „Op, op, gij broeders, en weest sterk!" Gelukkig echter is ook in Duitsch land na verloop van tijd veel veranderd, en de keizer eu het rijk zullen wel zorgen, dit den „mijnheer" aan 't verstand te brengen." Te Saarlois is een kind geboren, dat, naar men verhaalt, dadelijk spreken kon. Verschei den vrouwen hebben liet een uur na de ge boorte hooren autwoorden op de vraag, hoe laat het was. Hieruit blijkt, dat het niet slechts spreken kon, maar zelfs met de gehei men van de wijzerplaat vertrouwd was. Een vrome werd daags daarop geroepen om het wonderkind te beschouwen en te onderzoeken. Hij vroeg het, terwijl 't met grootc oogen hem aanstaarde, hoe laat hot gisteren gesproken had, eu wederom antwoordde het: twee uur. Vervolgens heeft het medegedeeld, dat het in de wereld gezonden was om te voorspellen dat 1875 eon goed jaar, 1876 een jaar des bloeds zal zijn. Toen het deze levenstaak vervuld had is het, gelijk te verwachten was, gestorven. Op last dor Duitschc Regeering wordt thans in de groote fabriek van Krupp, tc Essen, oen stuk geschut vervaardigd ten behoeve der kust verdediging. Het zal een reusachtig vernic- lingswerktuig zijn, wanneer het gereed is. Het zwaarste geschut voor kustbatterijeu is tot hedeu een ringkanon vau 304 cM. Het nieuwe stuk zal een dergelijk kanon zijn van 35 cM. Geheel gereed zijnde, zal het een gewicht hebben van 54,700 Kg. Mot een lading van 90 Kg. pris matisch buskruit werpt het een granaat, met stalen punt en geduchte springlading voorzien, ter zwaarte van 400 Kg. Met een 30i cM. ringkanon als boven bedoeld, wegende 36,000 Kg., doorboort men op 1000 meter afstands een stalen pantserplaat van 10 cM. met een evcuredig zwareu teakhouten binnenwand, onder oen hoek van 90®. Mon hoopt door middel vau hot nieuwe stuk geschut dezelfde werking voort te brengen op een afstand vau 1500 meter. STAAN EN ZITTEN. „Weet je wel buurvrouw, dat er altijd nog een rijksdaalder van jo op 't leitje staat?" „Geef hem dan een stoel, antwoordde de buur vrouw, dan kan hij nu eens een poosje zitten. KEIZER NAPOLEON I en de ASCHKARMAN. Bij gelegenheid dat Keizer Napoleon I de hoofdstad des rijks bezocht, reed hij, met zijn gevolg, door eene nauwe straat, waardoor slechts éen rijtuig passeeren kon. Toen de keizerlijke stoet i-eeds halverwege in do straat was gereden, ontdekte men, dat een aschkarmau in diezelfde straat bezig was asch op te halen. Men ge lastte hem door te rijden. „Toch niet," zei de Kort na de begrafenis bracht bij de weduwe Kunst een bezoek. »Ik heb eens zaken met u te bespreken," sprak hij haar aan. «'t Is u bekend, dat ik uwen man geholpen heb met eene voor hem aanzienlijke som. Zoo lang hij leefde, kwam't mij niet in de gedachten 't geld op te eisohevr Nu echter verandert de zaak. Ik geef u zes weken tijd mij te betalen. Ik heb als bepaling in de hypotheek laten opnemen, dat ik die kan opzeggen, wanneer :t mij goeddunkt, met dien ver stande evenwel, dat ik u zes weken Yooraf moet waarschuwen. Hebt gij mij binnen dien termijn niet betaald, dan zal ik mij genoodzaakt zien uw huis en inboedel met !t land te laten vorkoopen." »Ik bid u," smeekte da weduwe heb medelijden met ons. Wc hebben immers stipt de rente op den bepaalden tijd voldaan. Waar zullen we 't geld van daan halen Ge hebt ons meer voorgeschoten dan alles zal opbrengen, rindien 't publiek verkocht wordt: daarom heb geduld met ons." «Onmogelijk!" hernam van Voorst. «Niemand, in mijne plaats, zou er zelfs aan gedacht hebben, u te helpen. Ik heb voor u gedaan wat ik kon. Echter heb ik cr met veel pleizier van gehad. Anton scheen mij zelfs in den tij-I te ontwijken. Dit zij echter zoo 't wilbinnen den bepaalden ter mijn wil ik mijn geld hebben, of »Gij kunt op betaling rekenen, of den boel laten verkoopen," viel Anton in. »Ik verlang niets liever dan verschoond te blijven van uwe weldaden I" aschman, „mijne orders luiden, dat ik alleen voor docters en lijkstaatsiën moet uithaleu." Met de grootst mogelijke kalmto ging de man, onder zijn gewone geroep van „hort! ho! voort en moest de keizerlijke stoet geduldig deu tijd af wachten, dat de man in de straat zijn werk had afgedaan. Besluiten, Benoemingen, enz. Z. M. heeft goedgevondenden kapt.-luit. ter zee P. J. Buykesop zijn verzoek, met den laatsten dezer, eervol af te voeren uit het vaste korps zee officieren on aan hem, met den lil April a.s., op tc dragen de betrekking van chef der hydrographie bij het departement van Marine. Z. M. heeft de luit. J. P. de Graaff, van het le reg. vest. art., alhier in garnizoen, in rang en an ciënniteit overgeplaatst bij het wapen der artillerie van het leger in Nederl. lndie. Z. M. heeft den heer G. Wulfsen, thans verifica teur der 2e categorie voor den activen dienst der dir. bel., in- en uitg. rechten cn acc, alhier, be noemd tot ontvang, derzelfde middelen te Wieringen. Z. M. heeft, niet intrekking van het Kon. besluit van den 13 Mei 187U, no. 24. en van hetbepjialde ad lm. bij dat van den 11 Maart 1874, no. 17. aan den afgetreden Minister van Marine, L. G. Brocx, ingevolge art. 11 der wet op de burgerlijke pen sioenen, laatstelijk gewijzigd bij die van den 21 Mei 1873 (Stbl. No. 04), met ingang van den 18 Dec. 1873, toegekend een pensioen ten laste van den Staat, ten bedrage van f 4000 's jaars. 287ste Staats-Loterij. 3e Klasse. 2e, 3e en 4e Trekking. No. 1196 f 5000. No. 3781 en 16067 elk f 1000. Nos. 6019 en 9507 elk f200. Nos. 6362, 77:>4. 11978, 16570, 18185 en 18498 elk 100. No. 8961 f25000. No. 8450 f1500. Nos. 6464, 14956 en 19502 elk f4000. Nos. 7683 en 11738 elk f400. No. 12054 f 200. Nos. 5150, 8508, 9638, 10070 en 14163 elk f100. No. 10964 f2000. Dinsdag 30 Maart vertrekt van kier de West-Ind. mail, naar Cu- ra9ao en Suriname, per ln trein. 10 Cents per regel. Bij periodieke her haling, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel, slechts 5 Cents per regel. Getrouwd: A. STEINRATH, Rij kt-boek houder. EN D. GRAAFF. Die hunnen hart el ij ken dank betuigen, ook namens wederzijdsche familie, voor dc vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Helder25 Maart 1875. «Gij zijt ten minste hooghartig genoeg! Doch bedenk, dat ge wel een toon lager zult spreken al- do nood aan den man komt." «Had ik slechts geweten, dat uw doel was geweest ons nog ongelukkiger te maken, dan we reeds zijn, nooit zouden we een penning van u hebben aange nomen," hernam Anton. "Luister Anton Verneem in tegenwoordigheid uwer moeder, dat gij zelf de oorzaak van mijne handelwijze zijt. Eens was er een tijd d3t ik de schoone Hilda beminde. Zij was mij lief en dier baar. Ik hoopte op wederliefde. Aan hare zijde meende ik gelukkig te zullen zijn. Op 't einde van 't leven mijner moeder, beval ze mij Hilda te vragen, ook uit haren naam. Daar verscheen uwe gestalte tusschen Hilda en mij. Gij hebt mij den weg versperd, gij zijt tusschen ons getreden. Mijne liefde voor Hilda is veranderd in haat. in haat jegens haar en u, Uwen vader heb ik geholpen u r,ict. Gij moogt u zeiven helpen. Ik zal alles laten ver koopen en dan, dan moogt ge met uwe trotsclie, nuffige Hilda huwen en van armoede en gebrek omkomen, 't Verheugt me, ik k a n 't niet ver bergen, dat ik u in mijne macht heb. en ge zult. wc tan dat 't Arnold van Voorst is, wien ge dorst weerstaan." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1