Nieuws- en Advertentieblad. 1875. Woensdag 31 Maart. JX§. IMf). Vijftiende Jaargang. spa UitgeverS. GILTJES. Onze Industrieschool. M 1 L i NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSGHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT. De prijs der Advertentie** van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Wetenschap en kunst hebben in de laatste jaren zulke groote vorderingen gemaakt, dat daardoor de maatschappelijke toestand in vele opzichten geheel veranderd is. Gaan wij slechts vijftig jaren achterwaarts, dan zoeken wij te vergeefs naar gaslicht, foto grafie, electrische telegraaf, enz., enz. I)e toe passing van dc stoomkracht leidt op het gebi-tl van werktuigkunde van de eene ontdekking en uitvinding tot de andere, zoodat men een reeks van grootere en kleinere verheteringen op natuurkundig, scheikundig en werktuigkun dig gebied zou kunnen opsommen. Die onschatbare vooruitgang hebben wij grootendeels aan de ijverige en onvermoeide nasporingen van den menscliplijken geest te danken, aan hen, die hun leven wijden aan de navorschingen van de geheime krachten der natuur, ten einde die ten algemcene nutte dienstbaar te maken aan de bevordering van alles wat tot de gemakken des levens, tot het onderling verkeer van de verschillende landen en volken der aarde, tot de bouwkunst en het fabriekwezen, enz., in betrekking staat. De diensten door die altijd werkzame en onvermoeide geesten aan het menschdom bewe zen, moeten niet enkel onze bewondering op wekken, zij hebben ook aanspraak op onze dankbaarheid; te meer, daar tegenwoordig de voor oningewijdeu wonrlerendoende ontdekkin gen, in populaircn stijl beschreven, ook bevat telijk worden gemaakt voorlederen ambachtsman die een gezond verstand bezit en lust gevoelt, om iets verder door tc dringen dau tot schaaf bank of uanbeeld. Geen wonder, dat de noodzakelijkheid door de ouders meer en meer wordt ingezien, dat hunne kinderen een getrouw gebruik maken van de gelegenheid tot het bekomen van degelijk lager onderwijs, daar lezen, schrijven en rekenen den onmisbaren grondslag moeten uitmaken, om later natuur- en werktuigkunde, gepaard met de bij den ambachtsman nog niet genoeg gewaardeerde teekenkunst, met vrucht te kunnen beoefenen. De dagen zijn voorbij, waarin fisieke krachten voldoende waarborgen schonken, om door licha- mehjken arbeid alleen zich van het noodige te voorzien wel wordt de stelregel narbeid adelt"1' meer en meer aangenomen, maar tegenwoordig moet die arbeid zijn een verbond als liet ware tusschen hoofd en hand doen en welen moeten samen gaan, dan eerst zullen ook de lagere standen der maatschappij, door het licht der beschaving bestraald, toenemen in welvaart en geluk, terwijl het woord Gods: "Onderwerpt de aarde'"' dan eerst tot vervulling kooit. FEUILLETON. 17) OORSPRONKELIJKE NOVELLE. Toen Arnold op heftigen toon deze woorden had geuit, stond hij op en wilde vertrekken, maar Anton weerhield hem. Hij gloeide van toorn en veront waardiging, ziine oogen fonkelden en dreigend trad hij op van Voorst toe. •Om Godswil, geen geweld Antonbad vrouw Kunst. «Wees bedaard, moeder! hij is 't mij niet waard," en zich toen tot van Voorst wendende, zei Anton: «Gij doet u in al uwe laaghartigheid kennen. Dwaas, die ik was, om mij diets tc maken, dat gij goed hartig zijt. Van af dezen oogenblik vermeet ge u niet. weder een voet over onzen drempel te zetten, oi gij zult ondervinden, dat Anton Kunst niet met zich laat gekken. En nu ga heen, want ik wil u hier niet langer dulden. Doe wat ge wilt, want ook 't ergste vrees ik niet. Eenmaal zal er uit komst zijn, een einde komen aan de grootste smart. Ge moogt 't voor uw geweten verantwoorden, al Verbreiding van het licht der beschaving onder den toekomstig en ambachtsslandziedaar wat t.o deze.r plaatse onze Industrieschool beoogt. Ouders, wier zonen leerlingen dier school zijn, konden Zaterdag-avond jl. zich eenigermate overtuigen van de resultaten dezer inrichting. Versierd was inderdaad het lokaal MusisSacrum met proeven van hand- en lijnteekenen en ook van schriftelijk werk, die van de flinke vorde ringen getuigden die velen reeds gemaakt hebben. Wij zeggen het den heer Herweijer na, onze gemeente i3 niet misdeeld aan bekwame on derwijzers, die tact bezitten om de moeielijkste zaken, op bevattelijke wijze, aan werkjongens aanschouwelijk tc maken. Wederom kunnen de heeren onderwijzers J. Leijer, J. C. Leich, N. J. Leijer, W. Kuijk en G. H. Blits, met zelfvoldoening terug zien op den afgeloopen winter-cursus der Industrieschool. Ook de leerlingen die kostbare 'prijzen, an deren, die getuigschriften of loflVlijke vermel ding verwierven, zullen niet minder met tevre denheid herdenken aan de nuttige lessen, door hen ontvangenmoge het voor hun allen een aansporing zijn om voort te gaan op den weg die leidt tot de ondervinding van het gezegde nKennis is macht." Erkentelijk aan het gemeentebestuur, aan de oprichters en aan allen, die zoo gaarne heb ben willen medewerken om deze inrichting te bestendigen, maar inzonderheid aan het bestuur der Industrieschool zelve, roepen wij het alle weldenkende vaders en moeders toe onze In dustrieschool kan uwe zonen verhellen tot kun dige ambachtslieden en beschaafde staatsbur gers en is een krachtig middel ter voorkoming van armoede en ontbeering, waaraan de wer kende klasse, helaas nog te veel door eigen schuld, vaak lijdende is. Onderscheidingen werden uitgereikt aan de leerlingen J. Dekkers le prijs, een orleonpasser met toeheliooren. J. K. Labout 2e prijs, een ge wone passer met toebehooren. S. Qroeneveld 3e prijs, een trekpen. 4e prijs M. Hoogerduin, een letter- en ornamentboek, waarvan de titel is Lo Pcintre decorateur, etc. Dit werk uit Parijs ontboden, kan eerst in den loop van deze week ontvangen worden. Bij ieder dezer prijzen is gevoegd een getuigschrift. Voorts getuigschriften aan M. G. Schuitemaker, wis kunde, N. Wallin, rechtlijnig teekenenP. KorfT en H. ZaatmaD, idem. Loffelijke vermelding, 4e jaar, rechtlijnig teekenen J. C. Raamsdonk handteekenen N. Wallin. 3e jaar, wiskundige vakkenJ. Schol, R. Jongkees, A. Govers. Handteekenen: G. van der Hulst, J. de Vree, J. Schol. Recht lijnig t eek en en R. Jongkees, A. Govers, J. Schol. Letterkundige vakken: C. Mol en R. Jongkees. 2e jaar, wiskundige vakken; wat go doet;" met deze woorden deed Anton de deur open en gaf Arnold een'wenk om heen te gaan. Van Voorst wilde liefst geen kennis maken met dc stevige, gespierde, handen van Anton. daarom zei hij spottend «Ha. jaagt ge me de deur uit Goed. Heden uwe beurt later mijnedit zeg gende sloeg hij de deur met geweld achter zich toe. De weduwe Kunst was geheel ontsteld. Te ver geefs poogde Anton haar tot bedaren te brengen, haar gerust te stellen. Nog dienzelfden avond stapte Anton geheel ont moedigd naar 't duin. Met de meeste belangstel ling hoorde vader Veltman 't verhaal van '7 ge beurde aan. Een lichtstraal schoot hom door de ziel. Zou van Voorst ook van den brand weten Hij behield deze gedachte echter vóór zich. «Mond moed, AntonWees verzekerd, dat een maal de boosheid ontmaskerd wordt Blijf op God --rtrouwen en doe uwer. plicht. Ililrla bracht echter den ganschen nacht slape loos door. 't Scheen haar hard en onredelijk toe, dat Anton zoo vele rampen ondervond. Eindelijk besloot zij om den volgenden morgen onder een of ander voorwendsel naar 't dorp te gaan. en met Voorst te spreken. Wel had zij bij zich zei- ernstige bedenkingen gemaakt, maar die vielen weg in de hoon haren geliefden Anton met hare vriendin en de weduwe van een wissen ondergang e redden. B Schuitemaker, J. Winter, W. A. Reijer. Handteekenen: J. Lak, C. de Jong. Letter kundige vakken: J. de Looze, <W. A. Beijer, J. Winter. Rekenen J. de Looze, B. Schui temaker, W. Kikkert. W. A. Beijer, G. Voet Papegaai, Meile. le jaar, wiskundige vak ken A. Maandag, J. P. Meineke, P. Hofland, Rau. Handteekenen: A. Maandag, J. P. Meineke, J. T TielrooijJ. van Dok, N. Nan- ning3, P. Hofland, A. de Kok. Rechtlijnig teekenenA. Maandag, J. P. Meineke, J. Ham, A. Schraa. Letterkundige vakken J. P. Mei neke, P. Stronk J. Tielrooij. Rekenen: D. Ran, P. Stronk, P. Hofland, J. Zaatman K. HoogerduinB. Zachariassen, J. Bas, Schellinger, A. Schraa, H. Cornielje, van Steen bergen, J. P. Meineke, A. Maandag, van Ko- ningsbrugge, Bal, N. Nannings, Cornielje, J. C. Ran. De leerlingen die geen enkele maal hebben verzuimd, zijn: J. Dekkers, R. Jongkees, G. van der Hulst, J. Tielrooij, G. Cornielje, J. C. Ran, C. J. Reijers, F. Konings- brugge, C. Ran, B. Zachariassen, J. Modder, J. Ran, K. Nannings. HelderNieuwedie.pWillemsoord enz. 30 Maart 1875. De onlangs bij de Hervormde gemeente alhier beroepen leeraar. de heer H. Vrenden- berg, werd Zondag voormiddag in de nieuwe kerk door den heer dr. Pool bij de gemeente ingeleid, en heeft des avonds inde Westerkerk zijn intreêrede gehouden; telkens ten aanhoore van een zeer talrijke schare. Gisteren avond werd in het lokaal Tivoli door de oiiderofficiers-vereeniging Vaderland en Oranje, cene toonvel voorstelling gegeven ten voordi-ele van het op te richten monument voor de gesneuvelden te Atjeh. Bij die gelegenheid werd met zeer veel succes opgevoerd het historische drama: De Bood schapperof Loevestein in 1570. De hoofdrollen waren in goede handen en het geheel werd herhaaldelijk door het vrij talrijk publiek daverend toegejuicht. Naar men verneemt, zal het art.-kamp te Soesterberg dit jaar in twee seriën betrok ken worden, waarvoor de militairen van de lichting van 1873 in twee afdeelingen onder de wapenen zullen komen, ieder voor 6 weken. Zaterdag 11. zijn door de commissie voor het examineeren van varenslieden te Rotterdam met goed gevolg als derde stuurman geëxami neerd, de heeren A. Blomberg cn G. Schuur, leerlingen van de school voor de zeevaartkunde van den onderwijzer A. J. Leijer, alhier. Toen haar gewone werk den volgenden dag was geëindigd ging zij dorpwaarts en stapte bij van Voorst binnen. «'t Zal u zeker bevreemden." sprak Hilda. seen bezoek van mij te ontvangen." •Ik verwonder mij niet licht over iets," gaf Ar nold bits ten antwoord. »'t Is eene zaak. voor mij van 't hoogste belang, waarover ik u spreken wilde." »'t Zal u zeker berouwen, dat ge mij zoo kort en goed hebt afgewezen Hilda bloosde van spijt. •Neen. van Voorst, ik kom om de voorspraak n Anton bij u te zijn. Och, heb toch medelijden met die brave menschen. Wees edelmoedig. Wreek u niet op hen. Anton heeft geene schuld dat ik u afwees. Op mij moet gij boos zijn. Ik smeek u echter, indien ge ooit waarlijk eenige achting of liefde voor mij hebt gekoesterd, laat ii voornemen dan varen." «Eenmaal zal er een tijd komen, heb ik u gezegd, waarop ge berouw zoudt hebben over uwe weigering. Die tijd breekt nu aan en zal weldra geheel daar zijn; dan zult ge zelfs 't uur vloeken,"waarop ge aan Anton boven mij de voorkeur gaaft" •Gij zijt derhalve niet in staat tot eene goede daad?" Fier verhief de slanke gestalte van Hilda _jch zoodat hare schoonheid tlmns dubbel uitkwam. «Welnu, dan heb ik niets meer te zeggen." «Eén middel kan hem redden I" Als een bijzonderheid verdient zeker vermelding, dat een tweeling-zusterpaar te Al melo j.1. Zaterdag haar 84n verjaardag vierde. Twee harer kennissen kwamen haar o. a. ge- lukwenschen; die vier personen telden te zamen 331 jaren; allen zijn in het bezit van al hun zintuigen en kunnen nog zonder bril lezen. De "Presse Beige", van Brussel, deelt mede, dat de heer V. Driessens door zijn gezelschap Multatuli's Vorstenschool laat instudeeren. Op den spoortrein tusschen Doornik eu Brussel is wederom een conducteur verongelukt bij het ophalen der plaatsbiljetten, terwijl de trein in vollen gang was. De //lndépendance" vraagt hoeveel conduc teurs er nog verongelukken moeten eer men in Belgie het verstandig voorbeeld van Neder land volgt. Aan J. Rozenburg en John Ben te Pa ramaribo, is vergunning verleend om gedurende den tijd van zes maanden onderzoek te doen naar het aanwezig zijn van goud en andere edele metalen in het district Boven-Suriuame. Niet alleen dat vele landverhuizers van Noord-Amerika naar Europa terugkeeren, maar uit eene voor eenige» tijd in het congres door den rechter Kelly uit Philadelphia gehouden reden blijkt, dat tegenwoordig meer dan een millioen arbeiders in de Unie broodsgebrek lijden. Te Philadelphia zelf hadden in den loop van 5 dagen niet minder dan 41 vlijtige en oppassende werklieden als een gunst ver zocht, om den winter in het tuchthuis door te brengen, ten einde niet van honger om te komen of tot stelen genoodzaakt te worden. Een leerlooier te Detroit Michbeweert een middel te hebben uitgevonden om leder uit huiden te bereiden iu veertien minuten. De Mikado heeft den Italiaanschen schilder Ugolini opgedragen de vervaardiging van de portretten, ten voeten uit, van al de vorsten van Europa, zoomede van den mikado zelf en van diens gemalin. Die verzameling portretten zal een plaats vinden in de residentie Takio op het eiland Jeddo. De mikado zou voor nemens wezen in Japan een Jtaliaansche schil derschool te stichten. Te Manchester is eene vroedvrouw, die door overbrenging der kraamvrouwenkoorts den dood van vier personen veroorzaakt had, tot zes maanden gevangenis veroordeeld. Het is de wetenschap gelukt, aan het glas zoodanige kracht te geven, dat het vensterglas niets meer van hagelslag, het lampeglas niets meer van de hitte der gasvlammen te vreezen heeft. De uitvinder, de la Basti, een Fransch- man, heeft aan het door hem toebereide glas •Zeg 't mij 1" »'t Eenige redmiddel voor hem en de zijnen is, dat ge hem laat varen. Bovendien, wat wacht u, met Anton vereenigd. in de toekomst? Niets, dan bittere armoede en ellende «Ik zal naar uwe. laaghartige taal niet luisteren, van Voorst: weet echter, dat ik gewillig't hardste lot met Anton zal deelen. 't Is meer om zijne arme moeder, dan om hem, dat ik hier kwam. Denk er echter om. van Voorst, dat er ook voor u een tijd van vergelding zal aanbreken." Met een vol gemoed verliet Hilda 't huis. Ar nold mompelde binnensmonds: «Zóo gaat 't naar mijn' zin. Ge moet beiden gevoelen, dat ik boven u sta, dat ik machtiger ben dan gij." Nog dienzelfden dag liet hij do weduwe Kunst 't geld gerechtelijk opzeggen, met bepaling, stipt op den bepaalden tijd te voldoen. Hoe treurig was men te moede! Hoe traag treurige dagen ook hpenvliedcn, toch waren de zes weken spoedig ten einde. Toen volgde de breede omhaal, die iedere ver- kopping van goederen, wegens schuld, kenmerkt advertentiën, aanplakbiljetten', bewaarder, kijkers, enz. De dag der verkooping naderde met rassche schre den. Ieder had den mond vol van de slechte han delwijze van van Voorst, maar niemand stak een hand uit ter redding der bedroefden. De toekomst was alzoo donker voor ditbeproefd^ deii naam van nelastiek glas" gegeven en daar mee, zoowel in Frankrijk als later te Berlijn en Weenen, in het openhaar proeven geuomen, waarvan dc uitslag allerverrassendst was. Ter wijl een stuk gewoon glas, in de vlam van een lamp gehouden, na 24 seconden sprong, hield een stuk van het bereide glas het tot gloeihitte uit en bleef zelfs onbeschadigd, toen men het gloeiende glas plotseling in koud water dom pelde en daarna weder aan de hitte blootstelde. Uit Berlijn zou aan den uitvinder gevraagd zijn naar den piijs, waarop hij zijn geheim stelde, en hij zou daarop hebben geantwoord met den bescheiden eisch van 1 franc per hoofd van de bevolking van Duitschland of ongeveer 40 millioen francs. Daarop schijnt men zoowel in Duitschland als in Oostenrijk zijn best te hebben gedaan om achter het geheim te komen, zonder den bezitter daarvan verder te bemoeilij ken, en aanvankelijk niet zonder gunstig gevolg. In de laatste vergadering van het Scheikundig Genootschap te Weenen was prof. Bauer reeds in staat glas te laten zien, dat iu zijn laboratorium was toebereid, en dat zoowel aan de aanraking met harde lichamen als aan de hitte voldoenden weerstand bood. Naar zijn mededeeling wordt dat gevolg verkregen door het glas, dat bij een gloeihitte van 5U0 of 600 graden week gewor den is, in een bad van paraffine van lager temperatuur plotseling tot 400 graden en daarna langzamerhand tot op 40 graden af te koelen. Vergadering van Jen Raad der gemeente Texel- gehouden 20 Maart 1875, des morgens 10 ure. Afwezig de hh. S. Keijser, J. R. G. Coninck Westenberg, P. Langeveld, H. Bakker en A. Dros. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. 4.) Na mededeeling, worden eenige provinciale bladen en circulaires, voor kennisgeving aangenomen. 2.) Wordt bericht gedaan, dat het besluit tot wijziging van den Hoofdelijken Omslag, alsmede het besluit tot verhooging van het tractement voor den hulponderwijzer te Oostorendgoedgekeurd zijn terug ontvangen. 3.) Wordt gelezen een rekest van eenige inge zetenen te De Cocksdorp, tot verbetering van het voetpad aldaar. Wordt besloten aan te houden tot eene volgende vergadering. 4.) Ter tafel wordt gebracht cene missive van den hulponderwijzer D. Plaatsman, te Oosterend. verzoekende, tengevolge zijri vertrek naar Barsinger- horn, om eervol ontslag uit zijne betrekking.» Hetgeen wordt verleend. 5.) Wordt gelezen een rekest van K. Brouwer, hulponderwijzer te De Cocksdorp, verzoekende om verhooging van tractement. Aangehouden tot eene volgende vergadering. 6.) Dc Voorzitter brengt ter tafel eene voordracht van heeren Regenten van het Algemeen Weeshuis, ter benoeming van een Binnenvader en Binnen- moeder in gezegd Weeshuis, waarop geplaatst zijn J. Timmer en Cornelia Huisman, Jacob Sz. Dekker cn Geertruida Moojen, beide van Texel, en L. van den Berk en vrouw, van Westzaan. gezin. Nog weinige dagen, dan werden ze op straat gezet en wat dan"? Veltman had wel gezegd «Uwe moeder en zus ter kunnen bij mij komen, totdat ge eene geschikte woning hebt gevonden," maar 't weinige, dat ze uit "het huisraad wellicht mochten meenemen, wat zou 't te beteekenen hebben •Houd moed! houd moed mijn jongen!" zei Hilda's vader menigmaal, als hij 't hoofd treurig liet hangen. «Ge zijt nog gezond en sterk." •Ja, dat is zoo," hervatte Anton. •Mijn hemelwelk een noodweerriep Hilda, die even buiten de deur was geweest en onver wacht 't gesprek afbrak. »'t Waait een geduchten storm uit 't Noord westen," nierkte Veltman op. Dan moge God den armen zeeman, die in zulk noodweer is. nabij zijn Anton verliet zijne geliefde. Hij nam den weg langs het strand, 't Was pikdonker. Hij tuurd# over den on met el ijken plas, maar 't bleef écu donker verschiet neen, toch niet! Wat zag hij daar? 't Flikkerde hoog in de lucht! Nog eens-, n nog eens! •Gewis daar is een schip in nood." Zoo snel hij kon liep hij naar Veltman terug en deelde hem mede, wat hij gezien had. Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1