Nienws- en Advertentieblad. Zaterdag 17 April. Vijftiende Jaargang. Uitgever: S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. MILD HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post n Men abonneert zich in alle Boekvinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COUR ANk. De prijs der Advertenties" van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Helder, Niemvedicp, Willemsoord, enz., 16 April 1875. De rederijkerskamer «Olympia'1 heeft Woens dag-avond j.l. hare wintervergaderingen besloten met de opvoe ring van twee tooneelslukjes, g< titeldde Notarisklerk en de Zameuzwerhtg te Venelie. Beide stukjes werden flink uit gevoerd. Vooral wat liet laatste betreft, wai de uitvoering zeer ten genoege van het publiek, niettegenstaande dit stukje, dut eei ware parodie is op de vele '/verschrikkelijke drama's, die dikwijls en ook door rederijkers kamers ten tooneele worden gebracht, bij de uitvoering nog al mogelijkheden oplevert. Onze gemeente, die sedert de. spoorver binding eenc zoo groote. uitbreiding en ann- bouwing heelt ondergaan, staat binnen weinij dagen weder met den aanleg van een nieuwe straat vermeerderd te zullen worden. Een straat,- die in de laatste jaren door bijna dt geheele gemeente gewcnscht en begeerd werd. doch door te hooge finautir'ele eischen steeds lot de vrome wenschen behoorde. Die straat is de geprojecteerde weg van uit de Spoorstraat, nabij het spoorwegstation, in de. richting, on geveer, naar de Gasfabriek. Door de jeugdige èn ondernemende firma Vos Duinker is, tegen een zeer hoogen prijs, bet tusschengelcgen stuk weiland aangekocht, en zal al spoedig de weg gebaand worden Niet alleen voor de bewoners van de Kinnen- haven en Nieuwstad, die zich naar het station willen begeven, wordt dit de aangewezen weg, maar ook daardoor worden twee uitersten der gemeente, het westelijk deel en dc Binnenhaven, aanmerkelijk nader tot elkander gebracht. Er is inderdaad geen profetische blik toe noodig, om tc durven voorspellen, dat deze straat binnen weinige jaren een der hoofdstraten dezer gemeente zal worden. Dinsdag-avond j.l. heeft het onlangs alhier opgerichte muziekkorps der d.d. art .-schutterij zich in bet lokaal «Musis Sacruin" voor het eerst doen hooren en wel met een zeer gunstig succes. De uitvoering der verschillende noinmers cn vooral van liet Russisch volkslied, getuigden van een ijverige studiemaar gaven ook tevens de duidelijkste bewijzen, dat de leiding van dit korps aan goede handen is toevertrouwd. Gisteren namiddag heeft dit muziekkorps voor het eerst de voor haar bpstemde plaats ingenomen, aan liet hoofd van de divisie dienst doende artillerie-schutterij alhier. Ten 5 ure op liet Molenplein aangetreden, heeft men en corps eeite militaire promenade door dc gemeente gemaakt, die ongeveer twee uren heeft geduurd, waarbij het muziekkorps, afgewisseld door de FEUILLETON. OORSPRONKELIJKE NOVELLE. Van geneesmiddelen voorzien, stapte Anton met spoed weer naar 't duin. Met ongeduldig verlangen had Veltman reeds naar zij..,- komst verlangd. Anton traci met dê medicijnen voor Arnold's le gerstede. Van Voorst sloeg de oogen op en fluisterde «Zijt gij 't Anton «Ja, wees maar rustig." «Helaas! hoe kan ik, die u 't leven wilde benemen, rustig zijn Neen, voor mij is er gcene rust meer mogelijk hier op aarde. Ziet ge dan niet, Anton, hoe de koorts door mijn lichaam woeltO, God hoe brandt mij liet hoofd Anton, ik bid je, geef mij koud water!" signaalhoorns, zich in dc- verschillende deeien der gemeente heeft doen hooren. De ingenomenheid der ingezetenen met dit evenement was overal duidelijk zichtbaar en helde in sommige deel en der gemeente zelfs lot enthousiasme over. Wij -hopen, ter instandhouding van dit korps waartoe ongetwijfeld eenige finanliöele onder steuning wordt vereischt, dat die ingenomenheid lliet minder moge blijken, wanneer eerstdaags dei burgerij eene lijst wordt aangeboden, om tot die instandhouding jaarlijks eene gerin: contributie bijtedragenwaarvoor men tevens het recht bekomtom de te geven concerten bijtewoiien. Aangemoedigd door het schoone wed' van de laatste dagen, heeft men met kracht de werkzaamheden tot liet in vlot water brengen van de «König Wilhelm", op 't Huisduiner strand, voortgezet. De dam aan den voorsteven van het vaartuig heeft men aanzienlijk verlengd, verbreed en verhoogd, Aan de achtersteven is een kistdam gemaaktzoodat het schip en die twee dammen een driehoek vormt. Die kistdam is gevuld met zakken met zand. De geul langs het schip is 45 Eng. voeten breed en 10 vt. diep, en wordt nu verbreed met 30 vt. Het plan is, om iu het aldus gevormde dok, het schip zoodanig te doen draaien, dat de achtersteven naar zee is gekeerd. Het ligt dan beter voor trossen, kettingen en ankers, die tiu bij storm weder het vaartuig te veel naar eene zijde doen overhellen. De breedte van het strand neemt aan de zeezijde van het schip aanzienlijk toe, evenzoo de hoogte, behalve in de bovengenoemde driehoek. Het stoomschip "Celebes," kapt. Jaski, van de stoomvaart-maatschappij Java, vertrekt 25 dezer van hier naar Padang (direct), Batavia, Satnarang en Soerabaija Men schrijft van Terschelling aan de \mst. Ct." "Aan de zeevaartkundige school alhier, door particuliere krachten in het leven geroepen en met 1 Januari 1875 als gemeen telijke inrichting geopend, zal op 24 April a.s. het examen van een 7tal leerlingen worden afgenomen, als1 voor den rang van eersten, 1 voor die van tweeden, en 5 voor den rang van derden stuurman der Nederlandsche koop vaardij. Reeds nu valt op te merken, dat deze zoo uitmuntende gelegenheid tot beschaving en ontwikkeling van den zeeman een ware weldaad oor de maritieme bevolking is. Naar men verneemt, wordt, met ingang van den 16 dezer, het daartoe ingerichte fregat Prins van Oranje" te llellevoetsluis als wacht- schip in dienst gesteld. Met gelijken datum ordt het wachtschip "de Rijn" buiten dienst gesteld, welk vaartuig spoedig zal worden ge sloopt. Terstond was het verlangde aan van Voorst toe gediend en de lijder gevoelde zich daardoor zeer erkwikt. Anton drong er nu op aan, dat Hilda en hare ouders zich te bed zouden begeven, 't geen, na veel tegenkanting van Veltmans zijde, eindelijk geschiedde. Weldra deed zich in de kamer, waar Arnold te bed lag. niets anders hooren dan 't eentonig tikken van de klok en 't luid kennen van den rampza ligen van Voorst. Anton Kunst zat voor de leger stede zijns vijands. Met een blik vol medelijden en liefdevolle vergevensgezindheid staarde hij den be- klagcnswaardigen jonkman aan. Hoevele gedachten kruisten en vlogen Anton, zoo voor 't bed gezeten, door 't hoofd. Onwillekeurig rees de gedachte bij hem op «Zoo Arnold u eens getroffen, doodelijk getroffen hadIlij zegende de wijze besturing, waardoor zijn leven was gered. Ik voel mij o-> dit oogenblik minder pijnlijk" g van Voorst aan, terwijl "t bleekc schijnsel der petroleumlamp op zijn afgemat gelaat een flauwen schijn wierp, «ik gevoel mij niet zoo vermoeid, of ik kan wel zacht tegen je spieken, Anton! Luister goed toe, want ik heb je vrceselijke dingen mee te Joelen, vóór ik sterf, 't Bezwaart mijn geweten zoo. O, Anton ik wilde, dat je me geene welda den beweest, dat je mij ook baal toedroeg, dat zou mijn geweten mogelijk minder pijnigen." Naar men verneemt, zal het recht om gedurende tien jaren van het in 1808 bij het eiland Terschelling geslrandde cn in het zand bedolven Engelsche oorlogschip "Flora" te ha len wat daarvan te krijgen is. door de Regee ring worden verkocht. De kooper van dit recht zal, wat hij ook van of uit dit vaartuig moge halen, aan den Staat niets behoeven af te staan Men schrijft uit Amsterdam. Onder de vorstelijke giften kan worden gerekend I'20u0 van Z. M. den Koning ten behoeve van di algemeeue armen; f 100 van Z M. den Ko ning en 11. M. de Koningin elk, aan de in richting voor ooglijders; f'800 van II. M. de Koningin aan hit bestuur der Sopllia-bewaar school, en eindelijk de jaarlijksche gift van Z. M. den Koning van f250 voor het wedu wen- en weezen fonds van Arti c-t Amie.itiae Op 17 en 18 dezer zal het Antwcrpsch tooneclgezelschap te Amsterdam een paar voor stellingen kouten geven in de schouwburgtent van den lieer J. Grader (Plantage). In de beide stukken, Tartufle en de Fiaminina, zullen de heer Dricssens en mej. Beersinans de hoofd rollen vervullen. liet 2e en het 3e regiment infanterie, alsmede het 2e regiment huzaren, welke korp sen tot de 3e divisie behooren, zijn bestemd am dezen zomer het kamp te Millingen te be trekken Te 's Bosch heeft een man, die een flinke borrel gedronken had, zijn jongste kind, ongeveer acht maanden oud, gedood. De va der had hét kind waarschijnlijk uit het bed op de schoot genomen en is toen in slaap ge raakt en inet stoel en kind omgevallen. Zijn toestand was echter van dien aard, dat hij rustig slapend, op zijn dood kind is blijven liggen. De ongelukkige had in den drank troost gezocht voor het feit, dat zijn twee zoons wegens diefstal in handen van de politie waren gekomen. Te Breda is een achtjarig meisje door een der wieken van een korenmolen getroffen cn onmiddellijk gedood. Ongeveer terzelfder tijd werd aldaar een elfjarig knaapje, uit de school komende, overreden, liet rijtuig ginj_ over het lichaam van den knaap. Er bestaat alle hoop op zijn herstel. De man, die bij Garderen door een spoor wegrijtuig overreden is, tengevolge waarvan hem de beide, beeuen afgezet werden, is dien tengevolge overleden, na zware pijnen te hebben doorgestaan - Een fabiiek, waarin onbreekbaar glas zal vervaardigd worden, zal het eerst in Leerdam errijzeu, dank zij de energie cn aclivieteit van de firma Jeekel Co., glasfabriekanten aldaar. Die heeren zijn er in geslaagd een overeenkomst inet den uitvinder dier nieuwe industrie le sluiten en het geheim machtig te worden, «Spreek niet aldus, van Voorst!" «Mijn tijd is kort. Kom dichter bij mij, opdat niemand hier hoort, wat ik u mededeel Anton Kunst gehoorzaamde zwijgend. «Weet gij. Anton. wie 't was, die 't huis uws aders in brand stak Die deugniet was roodo Bram. Maar vloek niet hem, maar mij, want ik was de ontwerper van dat boosaardig plan. Kunt ge mij ig langer weldoen Als van den donder getroffen vloog Anton van zijnen stoel op en riep »0. mijn God! ook dat nog?" »Ja, Anton' Ik deed 't om u voor altijd doodarm en slecht te maken, in de hoop, dat Uilda, die mij n u verstiet, de mijne zou worden." Van Voorst brak in een stroom van tranen los. Zijn hart was gebroken. Wat geene moederlijke vermaningen of beden hadden kunnen uitwerken, wat zelfs de dood dier eenig geliefde niet vermocht, was nu. als door een' tooverslag, in een oogwenk tot stand gebracht. O, welk een wonderbaar, geheimzinnig, wezen de mensch sik wilde je," vervolgde Arnold, toen hij bedaard is, «tot een dronkaard vormen, maar, gelukkig, ijn plan mislukte!" »0 hoeveel wraak jegens mij, die u nooit iets t misdeed," zei Anton, op trcurigen toon. O, mijn j arme vader, gij hebt die wraak moeten boeten welke euoruie sommen de eigenaar voor Holland ook eischic en hoezeer met hem een vereeniging van fabriekanten in Duitschlaiid en in Engeland in onderhandeling was. Het terrein voor de te bouwen fabriek wordt reeds in gereedheid gebracht. Stukken van op die wijze vervaardigt glas zijn bij bovengenoemde firma voorhanden Blijkens een Woensdag bij het departe ment van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-tndië, heeft de generaal-majoor Pel den lün dezer aan de Indische regccring bericht, dat in Atchin de gezondheidstoestand bevredigend, de ziekte minder kwaadaardig, de sterfte gering en slechts een cliolera-geval te vermelden was. Iu de laatste dagen heeft de aanwerving tc Harderwijk van vreemdelingen voor het Ind. leger slechts 47 bedragen, zoodal, als dit zoo voortgaat, weldra geen detachement meer naar lndië zal kunnen gaan. Door den Raad der gemeente Amsterdam is dc voorgestelde hondenbelasting aangenomen. Voor eiken hond zal f2.50 per 6 maanden worden betaald. Onvermogenden zijn van de betaling vrij gesteld. Tevens is bij den Raad ingekomen een adres van ruim 10,000 ingezetenen, «om de kermis nog voor vijf jaren te behouden." Ten gevolge van minder Engelsche or ders is de prijs der boter aan de weekmarkten in de provincie Overijsel aanmerkelijk gedaald en voorziet men eene nog grootere prijsver mindering. Te Weenen heeft een vader zijn vijf kinderen en daarna zich zelf opgehaugen Een der kinderen kwam er gelukkig af, daar het, hoewel reeds hangende, toch nog den bodem inet de beenen bereikte, zoodat spoedige ge neeskundige hulp hem in het leven hield. De rampzalige man had z;jn vrouw uitgezonden en volvoerde gedurende haar afwezigheid het gruwelstuk, waarvan de beweegreden in ar moede te vinden is. Duizende menschen volg den de uitvaart der arme kinderen. - Aangaande het nieuwe reddingtoestel van den kapitein Boyton, deelt men de volgende korte beschrijving mede: Het bestaat uit een aenfal aan elkander verhonden, met lucht ge vulde kussens van gutta perc'na, die den vorm van het lichaam aannemen. Alleen bet gelaat is onbedekt. Aan de voeten draagt de zwem mer sandalen met dikke houten zolen. Aan eene er van is eene blikken buis bevestigd, waarin hij een kleinen mast zet, die een zeil van ecu meter hoogte op 50 centimeter breedte heeft. Vrij algemeen geloofde men dat het spi ritisme geen practisch nut opleverde. Het te- «Gij zult nog erger dingen vernemen. Ik liet u in mijn valstrik loopen door u geld voor te schieten. Gij weet, hoe, door de onverwachte hulp van mijn heer Harnij.cn, ook dit booze plan schipbreuk leed, en toen gij nu heden middag mijne woning voorbij ;ing. zonder mij op te merken besloot ik u 't even te benemen. Ik ben mijn eigen rechter ge weest. ik heb mij-zclven gestraft. Ik zei, dat ik nu voor goed met u zou afrekenen, maar dacht er niet aan, dat t op deze wijze zou geschieden. O, Anton. ik gevoel mij zoo benauwdmijne moeder. Bram Aarscn, uw vader, ik zie ze altijd voor mij. Ik ben de oorzaak van hunnen vroegen dood!" «Bid God om vergeving," zei Anton, met bewo gen stem." «Ik kan niet," kermde Arnold. «O, Anton. Anton, 't sterven valt ine zoo moeielijk. Ik zal zeker niet beter worden maar zoo 't mocht gebeuren, lever mij dan den rechter over en ik zal gelaten dc straf ondergaan voor al mijne misdaden." Anton stond in diep nadenken nog immer roer- >s voor de sponde van Van Voorst- Zooveel boosheid, zoovele misdaden hadden hem geschokt. Eindelijk scheen hij tot bezinning te komen en sprak Arnold van Voorstgij waart de verwoester van geluk van onze familie veel hebt ge te ver antwoorden voor al wat ge deed, maar 't zou laag en onedelmoedig zijn van mij, zoo ik, nu ge den gendoel is nu gebleken. De heer Jullien ver maakte bij testament 50,000 francs aan de be ambten van de Westerspoorweg-maatschappij, waarvan hij directeur was geweest; maar nu ontstond de vraag, of de beambten der directie, dan wel het geheele personeel, 25,000 inan, op dit legaat aanspraak had. De zaak is voor den rechter, maar in afwachting van diens be slissing hebben ambtenaren van de directie, door middel van het spiritisme, den geest van den vooruialigen directeur opgeroepen, en deze heeft zich verklaard in den zin van genoemde ambtenaren. Men zal erkennen, dat door dit hoogst een voudige middel processen omtrent erft nissen onmogelijk worden. Daardoor is liet zeker te verklaren dut zoovele rechtsgeleerden tegen het spiritisme zijn. 'J a /m - DE MORGENSTOND. Een vader had twee zonen. De oudste was steeds met het krieken van den dag op het veld, terwijl de jongste zich om dien tijd nog eens omkeerde, ofschoon hem de vader tot ver velens toe herhaaldede morgenstond heeft goud in den mond. Op zekeren morgen vond de eerste een goudbeurs. Toen hij ze te huis bracht, liep de vader ijlings naar het bed van den jongste, en hem den vondst toonende, zeide hij «Zie eens, slaper, wat uw broeder do.cn morgen met vroeg opstaan verdiend heeft zult ge nu eindelijk begrijpen, dat de mor genstond goud in den mond heeft!"«Dat il ik niet betwisten vader, maar die de beurs verloren heeft, was toch nog vroeger op BesluitenBenoemingenenz, Z. M. heeft den officier van gezondheid 2e klasse J. J van Effen, dienende bij de zeemacht in Oost - Indie. op zijn verzoek, meiden laatsten dezer, eer vol uit dc zeedienst ontslagen. De ie luitenants bij het korps mariniers J. Visser en J. W. van Riel. worden met den In Mei a.s. geplaatst respectivelijk aan boord van Zr. M> vrachtschepen alhier en te Hellevoetsluis, ten einde de aan boord van die bodems ingescheepte deta chementen mariniers te commandeeren. De kapt -luit. ter zee G. F. Servatius wordt m- den laatsten dezer eervol ontheven van het b.-vol over Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en op non activiteit gesteld, en met io Mei d. a. v. vervangen door den kapt.-luitenant ter zee J. K. L. Gey van Pittius. De luitenant ter zee 2e klasse II. Vreedenborg en de officier van gezondheid 2e klasse W. Sch-«'n- dermark, beide laatst behoord hebbende tot d zeemacht in Oosï-Indic. en van daar respectivelijk den 2n en in dezer in Nederland teruggekeerd, worden met die tijdstippen op non-activiteit gesteld. De student voor de militaire geneeskundige dieu-t der zeemacht A. A. Grondhout is, ten gevolge van in, doch niet door de dienst ontstane lichaamsge breken, waardoor hij voor altijd ongeschikt is b ■- vonden voor de militaire dienst, met den laatsten Maart jl. eervol uit voormelde betrekking ontslagen dood als "t ware in 't aangezicht ziet, me nog '»p ïide wreken, 't Kost mij, o. zulk een strijd, u te vergeven, maar ter wi% van de nage dachtenis uwer brave moeder vergeef ik u en bel.n.if dat niemand ooit iets zal te weten komen van hetgeen ge in dit oogenblik vrijwillig aan mij hebt medegedeeld." Anton! de hemel zal u zegenen voor deze daad vergun mij, dat ik u de hand drukke.' Arnold jreep met koortsachtige opgewondenheid Anton'- ïand en drukte die in de zijne. Hij had zich echter al te zeer vermoeid en vi.-l machteloos in zijne kussens terug. De vree sol-jl:•- overspanning had de pijn verergerd en een bran dende dorst deed zich in hevige mate gevoelen Geheel in zich zeiven gekeerd lag hij daar ter neder Nog lang voor de morgenstond aanbrak, stond Veltman ep en drong er op aan, dat Anton, <1 daags hard moest werken, eenige rust zou nemen, was Anton thans dubbel welkom ook hom brandde 't hoofd't was een vreeselijke nacht ge weest wraak en vergiffenis haat en holde hadden in zijn binnenste strijd gevoerd en stnj kost kracht. (IVordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1