Nieuws- en Advertentieblad. 24 April. Zaterdag Vijftiende Jaargang, 1875 UitgeverS, UILTJES. BEKENDMAKING. NATIONALE 11 LI TIK NIEUWSTIJDINGEN. Tante Koppelaarster. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden - - Franco per post n n Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Advertentïen van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve, men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Officieel Gedeelte. Dr- BURGEMEESTER dor semeente HERDER brengt ten gevolge eener aanschrijving, ontvangen van den lieer Commissaris des Konings in deze provincie, ter algemeene kennis •lo. dat tot liet bonden van herhalingsoefeningen, tot het houden van oefeningen op groote schaal en het bijwonen van troepenvereeni- gingen, succcssivelijk van af den 'h> Mei e.k. tot de werkelijke dienst zullen worden op geroepen de verlofgangers der militie te land van de ligtingen 18711872 en -1873. Dat de militicn verlofgangers der ligting van 1871, die gehuwd zijn, vóór het tijdstip waarop zij hij de militie worden ingelijfd, of wel, vóór den 1 Junij dezes jaarskrach tens een door den Minister van Oorlog ver leende toestemming, voor dit maal buiten oproeping worden gelaten 2o. dat tot oefening in den wapenhandel hij het regiment veldartillerie zullen worden opge roepen de militie» verlofgangers der ligting van 1872, die daarbij, den in Mei a.s., van de regimenten hnssaren zullen worden over geplaatst, de optie helft tegen den In October, de andere tegen den 2n November e.k.; en 3o. dat zoowel in liet algemeen belang van 's Konings dienst, als om misbruik togen te gaan de militiens die wegens ziekte niet op den bepaalden tijd onder de wapenen kunnen komen, in den regel verpligtzullen zijn, zich na hun herstel, bij bun korps te vervoegenten einde, gedurende zes weken, in den wapenhandel te worden geoefend. llelder, 21 April 1875. De Burgemeester voornoemd. STAKMAN BOSSE. Niet-OfficiËel Gedeelte. HelderNieuwediepWillemsoordenz. 23 April 1875. lieden arriveerde alhier van het koloniaal- werfdepot te Harderwijk een detachement supple tie-troepen, sterk 125 man (waaronder 8 onderof ficieren),ornler bevel validen majoor der infanterie van hetO.-T. leger J. F. Haas, zijnde tot medege- leïde bestemd de le. luit der inf Js. A- Vink, de 2e luit. der inf E H. J. Beekhuis. 1). W. A. Graicheu, G. W Beekman, B. E. de "Vries en de 2e luit der cnvall. W. F. Stoltenhoff, allen van het 0-1. leger, om te embarqueeren aan boord van het, via Suez, naar Java bestemde stoomschip //Celebr-s", dat morgen van hier vertrekt. Dén 30n dezer wordt alhier van Harderwijk verwacht een detachement, sterk 100 man (waaronder 8 onderofficieren) onder bevel van den kapt. der inf. van het O-I. leger V. Ver- brugjh, en tot medegeleide dc 2e luits. der inf. K. H. van Svyighem, J. A. Sinnighe, de 2e lifit. der art. P. 11. Opzoomer en de 2e luit. der cav. F. I). E. A. J. Rudojph, allen van het O T. leger, om te embarqueeren aan boord van het stoomschip //Prinses Amalia", om den volgenden dag naar Java, via Suez, te ver trekken. Volgens een bij Int departement van Marine ontvangen bericht, zou de divisie in de. wateren van West-lmlië, onder bevel van den kapt. ter zee jhr. J. H. van Capellcn, en be staande uit Zr. Ms. schrocfstoomschrpcr. Leeu warden", //Cornclis Dirlcs", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. 13. A de JosSëliii de Jong, en '/Prinses Maria", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee H. van Goens, den 28sten Maart 1875 van Curacao over Havanna naar Nederland vertrekken, en kan die divisie in de eerste helft van rle maand Mei e.k. ter recde alhier verwacht worden. Den 20 dezer werd te Barsingprhorn door den lieer C. Smit Jz.burgemeester dier ge meente, na eene korte doch gepaste toespraak, de eerste steen gelegd van een nieuw te bon wen gesticht, bestemd tot opneming van behoeftige» van ouderen leeftijd. De leden van het algemeen burgerlijk Arm bestuur, alsmede de architect en de aannei waren bij deze plechtigheid tegenwoordig. Het bouwterrein was met vlaggen getooid, terwijl ook enkele ingezetenen, door het uit steken van vlaggen, hunne instemming met het feest te kennen gaven. Wij vernemen, dat de Minister van oorlog in overleg met zijn ambtgenooten, bepaald be sloten heeft, binnen kort zijn portefeuille neer te leggen. Het schijnt echter in de bedoeling te liggen, eerst zekerheid te hebben omtrent de optreding van een opvolger, voordat generaal VVeitzel werkelijk zijn demissie neemt. De longziekte onder liet rundvee in de provincie Friesland blijft bij voortduring haar offers eiscben. 'In de maand Maart j.1. open baarde die ziekte zich bij 14 veehouders in onderscheiden oorden van dit gewest. Tn die, maand stierf 1 rund, doch werden 135 afge maakt, waarvan in de gemeenten Hennaarde- radeel 21, Leeuwnrdcradeel 18, Menaldumadcel 14, Utingeradeel 20 en Wijmbritseradeel 19. Hef getal der in die provincie in de eerste drie maanden dezes jaars gestorven en afge maakte runderen bedraagt 529. Een schaap van J. Kootstra, te Nieuw - Appelscha, heeft een lam met acht pooten en twee staarten ter wereld gebracht. FEUILLETON. l) Wij waren met ons zeven zusters, en de jongste telde twaalf jaren. Mijn vader, oen rechtsgeleerde, die met veel moeite zijn stand ophield, moet soms wel eens hebben gezucht, als liij ons aanzag, met de gedachte, wat er van ons worden moest. Die denkbeelden hinderden ons echter weinig in den tijd, waarvan ik spreek. Wij maakten oen rustig gezin uit, en hadden overvloed van huiselijke plichten en huiselijk genoegen. Onze moeder was eenigszins gebrekkig en wij woonden in eene groote stad inliet westen van En geland mijne geschiedenis heeft echter met onze woonplaats weinig te maken. Een onzer jaarlijksche uitstapjes, dat even gere geld terugkeerde als de jaargetijden, was een bezoek aan een ongehuwde tante, een zuster mijns vaders. Zij woonde op hot land, eenigc twintig mijlen van ons verwijderd, en het was een waar genot, de hitte en het gedrnisch onzer traten t.e verlaten en naai de heldere lucht, en de schoone omstreken van Daisy- furm te vluchten, zelfs al ware tante Bessy niet de Te Leiden is bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer .1. Schut, geb. te Alkmaar, met een academisch proefschrift, getiteld: "Over de permanente extensie hij gewrichtsontsteking." Voor 10 plaatsen nis lelegraafklerk zijn 80 sollicitanten, die thans te 's ITage een ver gelijkend examen ondergaan. Te Maassluis is een matroos van een Portugeesch schip, na 't gebruik van veel sterken drank aan boord teruggekeerd, aldaar plotseling dood gebleven. In de. Ilandboogslraat te Amsterdam is een tweejarig kind uit een verdieping, twee hong, op straat gevallên. Het is in deernis- waaidigon toestand naar het gasthuis gebracht. Biiileiiland. Té Cliar, in het Zwitsersch kanton Grauw- bunderlnnd, is een weduwe van 103 jaar voor de \ieid<- maal gehuwd. De man is 60 jaar. Bij de trekking van de leening der slad Gent (België) is de hoogste .prijs, 25,000 frs getrokken door een ouden nachtwacht. Een dergelijke hpoge prijs, in een vorig jaar uitge loot, op No. 72642, ligt nog steeds op den gelukkigen onbekenden trekker te wachten. Te Luik heeft een dief uit den foyer van den schouwburg een som van 5000 francs ge stolen, bestemd voor het hoogste lot van een 1 i efd ad igli eids-1 o m bo I a Er heeft eene buitengewoon sterke uit barsting van de Hekla op IJsland plaats gehad In den nacht van 29 Maart regende het asch in Zweden en Noorwegen. Men vond 's ochtends in een glas sneeuw een lepel asch. lu Stafl'ordshire is sedert geruimen tijd een fabriek in werking, waar allerlei soorten oud porcelein, met de zeldzaamste merken, na gemaakt worden. Kapitein Boyion had dezer dagen, toen hij zich in zijn zwempak in de haven van Boulogne vertoonde, het geluk dat een der toeschouwers in liet water viel. Onmiddellijk roeide de kapitpin naar den drenkeling toe, en met de grootste gemakkelijkheid bracht hij hem behouden aan wal. Met even veel gemak stak hij de haven over, een jongen van veertien jaar dragende. Om een en ander werd hij daverend toegejuicht en ten slotte bijkans op handen ge dragen, toen hij naar zijn luifel terugkeerde. De koopvaardijmatrozen in de haven van Boulogne hebben hem een prachtige bouquet aangeboden Te Galais hebben de ambtenaren der in- en uitgaande rechten een aantal uit Engeland gezonden doosjes aangehouden, die volgens aan gifte potlooden inhielden. De stiften bleken hol te zijn en op de plaats waar het potloodstaafje vriendelijkste en gastvrijste van alle oude dames geweest. Nu, op zekeren zonnigen Jrmi-rnoi'gen, toen wij rondom dc ontbijttafel zaten, verscheen het welbe kende schrift, met de uitnoodiging aan twee van de meisjes, om zoo spoedig mogeh|kover te komen en zoo lang te blijven, als zij konden gemist wor den. Toevallig kon mijn oudste zuster niet van buis, dewijl moeder ■meer dan gewoonlijk ongesteld was. terwijl mijn jongere zusters eene logee hadden. Gij zult dus alleen moeten gaan, Alice," was het besluit der overigen. «Het zal u goed doen, kind: gij zietor bleek uit," zeidc vader, van zijn papieren opziende; nik zou dan maar inpakken, en zoo spoedig mogelijk ver trekken." Volstrekt niet ongenegen, maakte ik terstond mijne, toebereidselen en een paar dagen later stoomde ik voort te midden van groene hoornen en hagen, i terwijl mijn hart telkens opgeruimder werd, naar- mate ik de dampige stad achter mij liet. Aan een kleiri landelijk station vonrl ik tante's chaise met den vetten hit en den ouden knecht, die naar zijn hoed wees en mij met een glimlach welkom heette, terwijl de groote hond door blaffen een blijk van herkenning gaf. Nu ging het door schaduwrijke lanen, wier boom toppen naar elkander toebogen. De wilde rozen en de kamperfoelie verspreidden (le heerlijkste geu ren toen ik bericht vroeg en ontving aangaande de bewoners van Daisy-farm. Wat kan ik mij alles nog goed herinneren De witte, gastvrij geopende poortden oudcrwetschen tuin; de groote, lage. met riet gedekte boerenwo ning en tante in de voordeur, mettuinlmndschoenen, een korf aan den arm en een tuinhoed op, die haar lief gelaat beschaduwde. Ik heb haar een oude dame genoemd, maar zij telde slechts vijfenvijftig jaren, en had nog veel van hare jeugdige schoonheid behouden: de fijne gelaatstrekken, het zwarte haar met enkele zilverstrepen, de zachte blauwe oogen en de frissche blanke huid. Ik heb altijd gedacht, en denk bet nog, dat baar zachtzinnig gelijkmatig temperament haar jong deed blijven: verdriet teleurstelling verouderen ons meer dan de jar Ik moet echter bekennen en ik doo het liever maar terstond, vóór ik tante Bessy verder aan den lezer voorstel zij bad eene zwakheiden ten gevolge van die zwakheid, had ons aangenaam verblijf op Daisy-larm eene keerzijde. Tante was een koppelaarsterNiet zulk een arglistig, s' gewetenloos schepsel, als dit woord bij menig voor don geest roept Zij was zoo eenvoudig en onnoozel als oen kindon toch van nature een koppelaai-stei". Zij geloofde, dal. de huwelijken in don hemel gesloten worden, maar wellichtddaror.i, wilde zij gaarne aan dat goede werk deelnemen. Wij. hare ongehuwde nichtjes, gevoelden ons vooral hare slachtoffers. Open Gijle kwam zij,voor haarwenseli uit, om neen dier lieve meisjes te vestigen". Ik ontken niet dat de beweegreden loffelijk was, en evenmin wil ;|c "behoort, bevonden zich, netjes opgerold, valsche bankbiljetten van 20 francs. Volgens berichten zouden bij vorige gelegenheden vele dergelijke doosjes ongehinderd naar Parijs zijn vervoerd, waar dus waarschijnlijk de valsche bankbriefjes in omloop zijn gebracht, - In het Morpcth-dok, te Birkeuhead, is een groot stoomschip bijna geheel verbrand. ITet duurde drie kwartier, eer de brandweer ter hulp snelde. Toen zij ter plaatse kwam, kostte het moeite om in dat gedeelte van het dok te komen, waar het schip lag, daar een aantal afsluitingen moest worden opengebroken Besluiten, Benoemingen, enz. De kolonel F. A. Yaiilant, kommandant der genie alhier, is 'in''dezelfde betrekking overgeplaat st baai- Utrecht en de majoor der artillerie Franzman naar Delft. De offic. van gez. Ie kl. II. Evertse, dienende aan. boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, wordt met den laatsten dezer op non-actief gesteld en met den eersten Mei daaraanvolgende, vervangen door den offic. van gez. 2e ld. W. Schoondermark. Z. M. heeft aan G. Groot, dienaar van politie 4e kl. te Amsterdam, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van drenkelingen aldaar in Junij 1857 en op 29 December -1874, toe gekend de bronzen medaille voor menschbevend hulpbetoon, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft goedgevonden aan den zeeloods te Egmond aan Zee A. Wijker, vergunning te verleenen tot het aannemen en dragen van de zilveren me daille, hem toegekend door liet Decnsche gouver nement, wegens betoonde zelfopoffering bij de red ding der bemanning van bet gestrandde Deenscbe schoonerschip »Leno Maria," op den 22n Oc.t.1874. Aan den ltulponderwijzers C. Altena, alhier, en J. Ditmars, te Anna Paulowna is, na voldoend af gelegd examen, de acte van hoofdonderwijzer leend. De luit. ter zee 2e klasse O. H. Cornclisson, de offic. van gez. Ie kl. L. P. Gijsberti Ilodenpijl en de offic. van admin. 2e kl. P. J. Roest, laatst be hoord hebbende tot het eskader in Oost-Indie, en van daar den 14n dezer in Nederland teruggekeerd, worden met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. De tot officier van adm. 3e kl. bevorderde scheeps klerk F. Lensing, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met den ln Mei daar aanvolgende vervangen door den tot offic. van adm. 3e kl. bevorderden scheepsklerk K. J. v. d. Bussche "W /5Bw. - BELEEFDHEID. //Wel, hoe heeft de rechtbank u behandeld?" vroeg eene huisvrouw aan haren man, die van de zitting der rechtbank, waar hij zijn vonnis had aangehoord, tehuis kwam. //O, zeer beleefd," antwoordde deze, //zij hebben mij uitgenoodigd te gaan zitten" voor 8 dagen EEN ROMAN. Men schrijft uit CsajVoor ongeveer tien jaar vertrok een Israëliet uit Siebenburgen naar Amerika, daar hij in zijn vaderland met nood en ellende te kampen had. Hij liet eene vrouw en verscheidene kinderen achter, die hij be loofde, zoodra het hem slechts mogelijk was. tot hun onderhoud geld uit Amerika te zenden. Hij kwam gelukkig aan gene zijde van den Oceaan, en spoedig ging het hem zoo goed. dat hij een rijk man was. Toen hij 69,000 florijnen bijeen gespaard had, besloot hij naar huis te reizen en zijne familie, die wel wist dat hij in Amerika zijn brood had, maar niet wist, dat hij duizende van guldens verzameld had, met dat vele geld te verrassen. In Eu ropa aangekomen, werd hij in Hamburg ge vaarlijk ziek, zoodat hij een testament maakte. Hij vermaakte zijn vermogen natuurlijk aan zijn gezin. In zijn toestand kwam echter ver betering, en na verloop van verscheidene weken, kon hij het bed weder verlaten. Nu ontdek te hij echter, dat hem zijn kofier, waarin hij zijn geld, alsmede het testament bewaard had, ontstolen was. Een ziekenoppasser was pr mede doorgegaan. Eenige 'goede lieden te Hamburg, door zijn ongeluk getroffen, brachten 1ÜU flo rijnen bijeen, zoodat hij weer naar Amerika kon reizen, om zich daar door nieuwen arbeid een nieuw vermogen te verwerven. De zie kenoppasser had iutu.sseliP.il ook zijn weg naar Amerika genomen, stierf echter plotseling na zijne aankomst aldaar. De Amerikaansche au toriteiten zonden nu den gestolen koffer met de 60,000 florijnen aan de bloedverwanten van den bestolene naar Siebenburgen, en daar zij diens testament in den koffer vonden, maakten zij aan zijne familie den dood van den erf later bekend. De vrouw had nu niets spoedi ger te doen dan een tweede huwelijk aan tc gaan. Spoedig echter had zich onze tnan er bovenop geholpen, en met 5000 gulden in den zak, nam hij dezer dagen andermaal de reis aan en kwam te Siebenburgen, juist toen hef huwelijk zijner oudste dochter gevierd werd. Niemand wist van zijne aankomst., en toen hij in (le zaal trad. waarin dc huwelijksplechtig heid plaatshad, werd juist verkondigd, wat de jonge vrouw aan uitzc-t gekregen had. //De stiefvader heeft zijne dochter 11)0 gulden tot bruidsgeschenk gegeven," verkondigde de man aan de tafel //Nu, dan mag de rechte vader wel 1000 gulden schenkc-n," zeide de terug gekeerde en legde een bankbiljet van 1Q0O gulden op tafel Men begrijpt welk een op zien deze gebeurtenis in de geheele omstreik maakte. Naar men zegt, zal eene conferentie van rabbijnen plaats hebben, ten einde te be slissen, aan wien nu de vrouw behoort, aan den eersten of tweeden man. beweren, dat wij van het huwelijk afkeerig waren. Maar toch, om zulke pogingen te zien aanwenden en zulke plannen te zien vormen en daartoe mede te werken, is alles behalve aangenaam: en dit alleen vergalde ons anders zoo genotrijk verblijf. Tegenspraak hielp natuurlijk niet; deze was ge past en natuurlijk, dacht zij, van onze zijde; maar zij moest toch haar plicht vervullen. En wij mochten die lieve 'oude tante toch niet al te hard vallen: zij was zoo vriendelijk, zoo toegevend, zoo gehecht aan ons, die haar zoo dikwijls plaagden. llc moet nu tot onze ontmoeting terugkeeren, want ik heb tante in de deuv laten staangij kunt echter verzekerd zijn, dat zij daar niet lang bleef staan, toen de hit de poort binnengereden was. Na een hartelijk welkom, nam ik bezit van mijn kamertje met'de sneeuwwitte heddelakens en gor dijnen met hun lavendel geur ik wierp een vluch- tigen blik door het raam. waardoor de rozen gluurden, op de welbekende heuvelen en dalen en de rivier, en ging toen naar heneden om plaats te nomen aan de theetafel, voorzien met heerlijke room. huis bakken brood en boter, vcrschc eieren en aardbeziën. Alles was even landelijk, en terwijl ik zat t< eten en te drinken, zat tante te praten en deelde mij al het dorpsnieuws mede. Mw. Langdale had weer een knaapje gekregen: op de Hoogstraat was een nieu.we winkel geopend; de heer Clark, de dorpsgeneesheer, had een ander bediende; de. oude dames Morley gingen werkelijk hard achteruit. Of ik mij de kleine Polly van den molenaar nog herin nerde? Nu, dat. kind ging trouwen! De arme lieer Smith, die zoo lang ziek had gelegen, was gestor ven: en de jonge Tom Evörett, in die lieve boeren woning, was nog altijd ongehuwd. liet laatste was slecht nieuws: de arme jonge Tom., een voortreffelijk maai* beschroomd jongeling, was door tante Bessy beurtelings voor een onzer bestemd en werd, oudergewoonte, bij onze bezoek, m op thee en banket onthaald. Wij wenschtcn hcusvh, dat hij al gehuwd mocht zijn, doch nu, zoo als tanie zeide, «wachtte hij blijkbaar op iemand". sMaar", ging zij voort, sik heb het gewichtig-t nieuws bewaard voor liet laatste: liet witte huis op den heuvel is afgemaakt en bewoond!" Ik herinnerde mij dat huis zeer goed: hot \va- liefelijk gelegen op eene boschrijke hoogte met ecu achtergrond van donkere hoornen en eene laan. ili benedenwaarts naar de rivier liep. Ik liad de plaats Vaak bewonderd, en was even nieuwsgierig al?, dn dorpelingen, wie er zou komen wonen, als de bouw lieden eindelijk vertrokken zouden zijn. «Wel zoo, tante, en wie heeft er zich gevestigd vraagde, ik. «Ja antwoordde zij, terwijl zij geheimzinnig m liet hoofd schudde, »diit is het voornaamste ni ;n geschiedenis: een bejaard edelman, een weduwnaar. (Mijn hart klopte). 11 ij is een rijk man, en, li t is vreemd, lieve, ik ken hem sedert vele jaren' Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1