Nienws- en Advertentieblad. 28 April. Woensdag Vijftiende Jaargang. 1875 Uitgever GILTJES. raad der gemeente Texel, NIEUWSTIJDINGEN. Tante Koppelaarster. HELDERSGHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. op Vrijdag 30 April 1875 des morgens 10 ure. Punten van behandeling: Ingekomen stukken. Benoeming hulponderwijzeres te Waal. HelderNieuwediepWillemsoordenz. 27 April 1875. Van Texel schrijft men ons, d.d. 26 dezer Te Oosterend en aan de Waal zijn de be trekkingen van hulponderwijzer vacant. De salarissen zijn respectievelijk f525 en f500. Aan de Waal kan ook, in plaats van een hulponderwijzer, eene hulponderwijzeres ge plaatst worden. De bedijking van 't Noorden gaat regel matig voort. Buitengewoon lage vloeden maken •de werkzaamheden tot heden zeer gemakkelijk. Ruim 400 arbeiders zijn dagelijks bezig en van tijd tot tijd komen er nog nieuwe werk lieden bij. Een dorp van keeten «'t Blee- kersdorp" is als met een looverslag verrezen. Door den minister van oorlog is thans definitief besloten, om burgerl. personen aan te stellen als opzichters bij de werken van de genie. Tot directeur der Nederlandsche Handel maatschappij, in plaats van den op verzoek eervol ontslagen heer P. van Bosse, zal waar schijnlijk worden benoemd de hrer jonkheer P. Hartsen, president van de Kamer van Koop handel te Amsterdam, die het eerst staat op de nominatie, door de directie der Maatschappij aan den Koning gezonden. Te Amsterdam wordt een nieuw ambt 't leven geroepen. Er wordt eer.c oproeping gedaan van sollicitanten naar de betrekking van ^hondenvanger", tot uitvoering der veror dening, die bepaalt, dat loskopende, ongemuil bande honden moeten worden opgevangen. Te Zaandam beviel Vrijdag j.1. de vrouw van Dekker van drie kinderen, waarvan een zes vingers aan de eene hand, een ander zes toonen aan den eenen voet heeft. De ambachtslieden te Almelo hebben betaling in Hollandsch geld gevorderd, en daar hun eisch niet is ingewilligd, zijn zij algemeen tot werkstaking overgegaan. Op 18, 19 en 29 dezer maand zijn uit het 2e en 3e gesticht te Veenhuizen niet iuder dan 8 kolonisten ontvlucht. In een schrijven van de heeren Jeekel en Co., te Leerdam, in antwoord op eene vraag om proeven van hard glas ter bezichtiging iu het departement Utrecht der Maatsch. tot be- 'ordering van Nijverheid, wordt, daar aan het verzoek om proeven vooralsnog niet kon worden oldaan, het volgende omtrent de. zaak mede gedeeld, dat onze lezers niet zonder belang stelling zullen vernemen. De heer A. de la Bastie, wonende te Pont d'Aitt (dicht bij Lyon), heeft na lange studie en onderzoekingen het vraagstuk opgelost, om aan het glas zulk een graad van hardheid te gevendat het voor dagelijksch gebruik on breekbaar is; het is volmaakt bcstaud tegen een schok en plotselinge afkoeling. De proeven, in verschillende landen van Eu ropa genomen, hebben aangetoond: 1) Dat een glasruit, 3 millimeters dik, eerst breekt op 5 meter hoogte-val, van een gewicht van 1 hectogram 2) De glasruit zelf kan men van 5 meter hoogte gerust doen vallen 3) Men kan het glas in de vlam houden en "er zelfs den spheroïdaal-tuestand op verkrijgen zonder dat het breekt 4) Het dompelen in koud water van een verwarmd glas schaadt dit volstrekt niet 5) Het hard glas eigent zich bijzonder voor kookgereedschap. Boven een gas- of spiritus- lamp brandt men uit de baud een omelet of beafsteak 6) De helderheid van het glas blijft als bij gewoon glas; 7) Een ruit van 12 mM. bij 16 mM. en 3 mM. dik, heeft men met 190 kilogr. belast, zonder te breken 8) Borden, van dit glas vervaardigd, alsmede horlogeglazen en bobeches, heeft men van 4 a 5 meter hoogte laten vallen, zonder te breken. Binnen kort hoop ik met mijn werkvolk naar Frankrijk te gaan en dan u door mijn personeel vervaardigde monsters te doen zien, terwijl ik mij vlei met Augustus reeds gedeeltelijk hier aan het werk te kunnen zijn. Behalve de uitvinding van den heer de la Bastie, heeft ook in Dresden de ingenieur C. Pieper bet glasharden toegepasthet aldus ver kregen glas noemt hij Vulkaan-glas. De proeven, die ik met beide glassoorten heb genomen, hebben al de monsters van den hr. Pieper's procédé vernield, terwijl die van de la Bastie die krachtige proeven hebben weerstaan. Men zegt ook, dat het op de Andreashut uitgevonden is; ik heb dat niet kunnen on derzoeken, doch meen, dat dit het Pieper'sche procédé is, omdat- die fabriek dat procédé heeft gekocht. Evénwel noemt men 't daar metaal glas. Hoe het zij, de glas-industrie verkeert in een tijdperk van omwenteling." De heeren Jeekel en Co. willen belangstel lenden zooveel mogelijk gelegenheid geven, om de zaak ten hunnent te bezichtigeu. FEUILLETON. 2) «Werkelijkdat is zonderling. Hoe heet hij »Dr. Vernon," was het antwoord. «Hij was een jong doctor, toen wij kennis maaktenlatei' trad hij in het leger, huwde, en onze wegen liepen uiteen. Ik heb van hem uit Indië gehoord, maar dat is lang geleden, en ik wist niet, dat hij nog bestond. Eu nu, zooals gij zegt. Alice, is hot hoogst zonderling, dat hij zich juist bier komt vestigen. En juist nu Ik zeg maar, in zulke dingen is de Voorzienigheid. Natuurlijk acht ik mij verplicht de oude kennis weder aan to knoopen." Natuurlijk zou zij dat doen. Nu, ik hoopte maar, dat dc bejaarde edelman tante zou verontschuldigen en mij met rust laten. In ieder geval, ik meende mij vooralsnog daar over niet to moeten verontrusten. Toen de thee gebruikt was. wandelden wij door den tuin, en be schouwden de kleine bezitting van tante, van de schoone koe in de weide, die naar ons toekwam om gestreeld te worden, tot de kleine kiekens onder de vleugelen der hen. Wat was dat alles lief! die zachte lucht, verzadigd van bloemengeur, die bezige bijen, die met een zacht gegons van haai' dagwerk terugkeerden, die rustigheid van een zomeravond op het land. Tante ging eerder binnen dan ik. Ik kon mij niet afkoeren van de schoone omgeving, de toenemende schemering, de langzaam opkomende sterren, de vlugge zwaluwen. Plotseling weid de stilte afgebroken door een stroom van melodién. Een nachtegaal hief zijn welluidend gezang aan, werd door een anderen uit het naburige boschje beantwoord. Het concert werd voortgezet, nadat ik binnen getreden was en het kleine scheidde om zich ter rust te begeven. Ik sliep' zóo rustig, dat ik niets meer hoorde, tot de haan den morgenstond aankondigde. Gij ziet er reeds veel blozender uit, dat verzeker ik u," merkte tante don volgenden morgen toen wij aan de ontbijttafel zaten u/.ijt gij reeds naar buiten geweest "Ja, tante, en ik heb al uwe vazen met frissche bloemen gevuld." "Goed, meisje; maar vermoei u niet te zeer. Gij zult mij heden morgen nog naar het dorp moeten brengen." Zoo werd deze eerste dag grootendeels doorge bracht met het schilderachtige dorpje rond te loopen, oude kennissen toe te spreken en nieuwe aan te knoopen. 's Avonds kwam do jonge Everitt, en hij scheen mij onnoozeler toe dan ooit. Er verliepen vele dagen, eec ik den bewoner van het nieuwe huis ontmoette, ofschoon er vreemde ruchten van hem liepen onder de naburen. Op zekeren avond uit den tuin komende, alwaar ik aan het begieten en wieden was geweest, vond ik in de woonkamer een lang, ernstig, deftig, man, Buitenland. Een telegram van New-York, gedateerd van Zaterdag j.1., luidt: Drie stoombooten zijn te New Orleans verbrand, waarbij vele menschen ïkwainen. De vrouw van een spoorwegwachter op dc lijn BrusselGent zog den sneltrein naar Berchcm in volle vaart aankomen, terwijl haar kind op den weg speelde. Zij slaagde er in het wichtje te reddendoch werd zelve door den locomotief getroffen! en was onmiddellijk dood. Een arme schoenmaker in de Rue d'Alle- magne te Parijs, heeft zich van het leven laten berooven door zijn oudste zoontje, een kind van 6 jaar. Hij laadjde een pistool, maakte het kind wijs, dat zij jer mede zouden spelen, en beval den knaap op hem te mikken en op zijn hoofd tusschen de" oogen aan te leggen. Het schot ging af en de vader lag zielloos neer. De knaap is sedert dien tijd wezenloos. De telegraaf brengt het volgend bericht, voorkomende iu het «Journal de Paris", tot Wij constateeren, dat de toestand van Europa zoodanig is, dat de waarborgen voor de neutraliteit van België geheel denkbeeldig zijn. Frankrijk is voor langen tijd buiten staat zich te doen gelden, en het oude Engeland bestaat niet meer. Het Engeland van den vrijen handel stelt zich tevreden met te koopen en te verkoopen. Te Saint Maurice-sur-Avéroniu het departement der Loire (Frankrijk), heeft iemand in een vlaag van krankzinnigheid zes moorden gepleegd, Eerst beroofde hij zijn vrouw door middel van een snoeimes van 't leven. Daarna begaf hij zich op weg naar Millereis en op een mijl afstand van Grande Breuille kwam hij een oude bedelares tegen, wie hij in éen slag het hoofd afhieuw. Hij vervolgde zijn pad en kwam den pastoor van St. Maurice, vergezeld van zekeren Demargé met zijn dochterje tegen, ging hem voorbij doch keerde weldra op zijn schreden terug en kloofde met éen slag van zijn vreeselijk wapen 't hoofd van den geestelijke. Na eerst nog Demargé, die met zijn dochtertje in ziju huis gevlucht was, bedreigd te hebben, keerde hij naar 't gehucht Bucherons terug en kwam in het huis der familie Tonnelier. Hier van ongeveer zestig jaren, wien tante aan mij voor stelde als dr. Vernon. Hij bleel eenigen tijd en ik ontdekte, dat hij goed sprak en aangenaam in ge zeischap was, ofschoon een weinig afgemeten, waar door ik mij minder op mijn gemak gevoelde. Hij had kleine, doordringende, grijze oogen, die alles schenen to zien, overwelfd met zware wenkbrauwen een ecnigszins gebogen neus en besloten mond en kin. Een flink gelaat» doch verouderd, niet alleen door de jaren en wellicht rampen, maar door het Indisch klimaat. Ik was een bedeesd meisje, en sprak zeer weinig tot den vreemdelingdoch tante, ontdekkende dat wij beiden schaakten, haalde een bord, zette het tusschen ons en ging er met haar breiwerk komend naast, zitten. Ik kan maar niet begrijpen, hoe die grijze oogen alles zagen ook kon ik niet nalaten te blozen, als ik ze op mij gevestigd za< lk verloor de partij door daarover na te denken en stelde geene tweede voor. Ik hoorde, dat hij de vriendelijke uitnoodiging van tante, om meermalen te komen, aannam, en haar uitnondigde mot hare nicht den volgendon voormiddag heen tc komen, om hem eenigc wenken te geven aangaande den aanleg van zijnen tuin «want ik zie. dat gij veel smaak in het tuinieren hebt", voegde hij er bij, naar tante's bloembedden ziende. Toen hij vertrokken was, zeidc ik tot tante, dat ik er weinig lust in gevoelde, doch zij lachte mij uit. lk moet evenwel zeggen, dat wij een aangenamen morgen te White Hall, zoo als het nieuwe huis heette, doorbrachten. Dr. Vernon was een echt wilde hij den man dooden, doch sneed eerst de hand van de vrouw af, die haar echtgenoot ilde verdedigen. Terwijl deze door haar schoon zoon werd weggedragen, volvoerde de waanzin nige zijn plan op den heer Tonnelier: hij doodde zijn slachtoffer met zooveel woedde, dat het bed, waarachter hij gevlucht was, als 't ware in stukken werd gehakt. Vervolgens begaf Michot zich naar een laudhoeve, de Tuilerie doch deiusde terug voor 't geweer, dat hem voorge houden werd. De eigenaar Thierry herinnerde zich echter, dat zijn kinderen buiten op 't vee pasten. Hij ging naar hen toe, maar 't was reeds te laat. Michot had het negenjarig zoontje van den landbouwer den schedel verbrijzeld en mishandelde het lijk van 't arme kind met zoo veel geweld, dat hij er zijn wapen op brak. Spoedig daarop werd hij in hechtenis genomen. Nederlandsch Oost-Indië. - Aan het Mail-Overzicht van de /-Indiër" ontleenen wij het volgende: Uit Atchiu schrijft iemanddie nu juist niet tot de jabroers behoort en volstrekt niet alles goedvindt De voeding is hier zeer goed, ook de ver strekking van ververschingen gaat thans zeer geregeld. Alleen aan versch brood blijft be hoefte bestaan. De gezondheidstoestand is thans (19 Febr.) vrij bevredigend, buiten den Kraton namelijk daar, in het pesthol, is het zeer treurig gesteld. De geest der troepen is uitmuntend. Hoe zwaar ze ook moeten werken en ik verzeker u, dat ze dat doen men hoort toch zelden een klacht, en klagen ze een enkele maal, het blijft bij eeu «had ik nu maar tabak daaraan, aan tabak, is voortdurend gebrek. Wanneer een nieuweling voor de eerste kogels, die hij hoort fluiten, het gewone compliment maakt, wordt hij geducht uitgelachen 7hij doet het niet weer. Van twisten, in een garnizoen 200 menig vuldig, hoort men hier nooit, niettegenstaande menigmaal militairen van alle landaarden en wapens bij elkander liggen. In den avond van den 4 Maart 1.1. heeft te Ngrantiak een moord plaats gehad. De heer Rubin, dien avond ternauwernood een uur te bed liggende, werd door een zeer vreeselijk geschreeuw van buiten wakker. Een oogenblik daarna werden-de glazen van de deur ingeslagen, en nu konden de roovers de deur, die van binnen gesloten was, openmaken. Mevrouw Rubin vluchtte in allerijl naar eeu andere kamer, sloot die, hoorde de kasten open slaan en om een sleutel van de geldkist roepen, en bemerkte, dat die al vrij spoedig door iemand, die met de locale gesteldheid bekend geweest moet zijn, uit een kistje gehaald werd, dat op een vaste plaats stond in de kast, waarin eiken avond de sleutels geborgen werden. Toen werd geschreeuwd: «Etidi Njonjah, endi Njonjah.J ('/Waar is Mevrouw r",i uiaar dat vruchteloos viudende, trokken de roovers met de f 1000, welke zij in de geldkist vonden, af. Mevrouw ltubin meent bij liet schijusel der fakkels een der misdadigers, die de trommel met geld droeg, herkend te hebben: die man is echter nog zoek. Iu 't geheel waren er, meent zij, 10. Mevrouw Rubin verliet nu haar kamer, riep en zocht haar man, maar hoorde noch zag hun. Eindelijk ontdekte zij een plas bloed onder een hoon vuil goed; daar lag haar man, dood Aan het hoofd bij de hersenpan was eene vreeslijke wond, welke de hoer Rubin vermoedelijk ge kregen heeft, voordat hij nog bij machte was zich te verdedigen, toen hij pas het bed had verlaten, en die hem wel zonder te lijden heeft doen sterven. gentleman en een volmaakt gastheer. En zoowel zijn huis als zijn tuin getuigden van een fijnen smaak. »Er ontbreekt slechts eene huisvrouw", merkte tante op, toen wij' naar huis reden. «Och voegde zij er bij, »nu heb ik nog vergeten den doctor liet pakje bloemzaden te geven, dat ik voor hem heb mede genomen. Nu, hij zal zeker dezen avond wel eens aankomen." »Ik denk het niet, daar wij er pas van daan komen," zeide ik verwonderd. Maar tante had gelijkhij verscheen en noodigde mij op nieuw tot een schaakpartij uit, die ik weder verloor. Een en ander begon een gewoonte te worden, Of 1111 de goede doctor zijn ruim huis zoo vreeselijk vervelend vond, of zulk een liefhebber van het schaken was, of wat de reden mocht zijn, kan ik niet zeggen, maar zeker is het. dat er nauwelijks een dag voorbij ging, dat wij hem niet zagen. Het liep zelfs in het oog der dorpelingen, die al spoedig tot mijn tanto dr opmerking maakten en zelf mij, dat Daisy-farm voor den weduwnaar veel aan trekkelijks scheen te hebben. E11 wat dacht ik van onzen gast bij de verdere kennismaking? Ongetwijfeld was hij een knap belezen, achtenswaardig man, en dus was het vleiend voor een meisje van achttien jaren, dat zulk een man behoefte gevoelde zich niet haar bezig te houden. Maar meer dan bewondering gevoelde ik niet v hem, en daarom hinderden mij de zinspelingen eindelijk de ronduit gesproken wenschen van tante. «Ik zou zeggen Alice, dat gij het koelste nieisj' zijt, dat ik ooit gezien heb," riep zij op zekeren avond uit, toen ik stilzwijgend den lof van onzen BesluitenBenoemingen enz. Tot kommandant in de 5de stelling der genie 1 Helder is benoemd dc majoor F. H. Ampt» Lij h. 4de bat. 7de rog. infanterie is geplaatst de kaj t. G. A. W. C. Baron van Hemert tot Drttgshofl. Z. M. heeft den boofd-ingenïeur bij dctnarn wachtgeld A. J. A. Beeloo. met ingang van 1 M- aanstaande, benoemd tot hoofd-ingenieur bij de larine voor algemeene diensten. Vergund, op verzoek, wegens ziekte, naai N Ier land terug te keoren. aan den voor den tijd mui twee jaren vail het leger alhier bij dat in N el n - Indie gedetach. In luit. der inf. jhr. W. A. Roëll. Onder nadere goedkeuring des Konings is mach tiging verleend tot onverwijlden terugkeer naar Ne derland, wegens ziekte, van den voor tien tijd van twee jaren van het leger aldaar bij dat inNederl.- Indie gedetach. 1n luit. der genie J W. N. Craiuer. De detacheering bij het dep. van marine in Ned.- ïndie van den officier van adm. 2e kl. E. 11. W iju- tnalen, is ingetrokken. Gedetacheerd hij het depart van marine 111 N-"l.- Indie de oflic. van adm. 2e kl L. F. C". Seelkin.., dienende aan boord van Zr Ms. korvet van S| Z. Ms. heeft goedgevonden, met ingang van den iOn Mei aanst.: do. np hun daartoe gt i.-.an - zoek, den kapt. ter zee N. M J. Kroef, den officier van gez. Ie kl. hij de zeemacht H. Eveitso end-ui oflic.-macliin. 2e kl. 6. B. Hardés, krachtens art. 33, 1 a. van de wet van 28 Aug. 1851 Rjtaai-U. no. 126), en den kapt-luit. ter zee A. Jarntaii, krachtens '2 a van dat artikel, wegens langdm ice dienst, en de kapt. luits ter zee J. M. Broei- 'ii W. F. de Bruyn Kops, krachtens §16 _\au meei- genoemd art.."ter zake van ongeschiktheid voor -i militaire dienst, ton gevolge van in en door do dienst bekomen lichaamsgebreken op pensioen -• stellen, met vergunning aan voorn, kapt ter zoo tot het blijven dragen van de activiteils-uniloria, onder toekenning van een jaarhjksch pensioen van f1800 aan den kapt. ter zee Kroef, van l'llO" avn den oflic. van gez. Ie kl. Evertso en van fT^'ao.u den oflic.-machin. Hardes, en f1500 aan de Lij 1.- luits. ter zee Jarman, Broers en de Bruyn Kops, bezoeker, dio juist vertrokken was, hoorde uitnu-t a «De meeste meisjes zouden er trotsch opzijn, door zulk een inan opgemerkt te worden.' «Misschien ben ik dat ook wel, tante," antwoord Ie ik onverschillig. «En houdt gij niet van hem »0 ja." antwoordde ik. iSn echt edelman. ging zij voort, «goed. vrien delijk, knap en rijk!" «En oud genoeg om mijn vader te zijn," voogle ik er bij. «Onzin, kind! hij i« in het best van zijn leven, m gij zijt juist een van die meisjes, die niet een meer bejaard man moeten huwen «Maar, tante, zeide ik lachend, ïhij hoeft mij nog niet gevraagd." «Dat weet ik." hervatte tante ernstig, «maar ik weet ook, dat hij hier veel komt, en wal d,- men schen daarvan zeggen. En hij bewondert u, Ali - - als ik hem zeiven heb hooren zeggenhij houdt u v- r een lief meisje zonder gemaaktheid, alle- v.-.u verlang is uw geluk, ca dat gij niet- in V, e doet. En bedenk het wel, ofschoon ik andere dn 1 op den voorgrond plaats, het is een zegen I gehuwd te zijn. Niemand wist dat beter dan ik. en toen i!; avond te bed ging. zuchtte ik, denkende aan h r voordeel en de verlichting, die zulk een hnu k mijnen ouders zou aanbrengen. Ik sliep -. i. rustig, en de volgenden dag had er iet.- - dat al die denkbeelden uil mijn hoofd verdreef. (IVordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1