Nieuws- en Advertentieblad. MM%L 1875. Woensdag 5 Mei. Vijftiende Jaargang. UitgeverS. UILTJES. VERPACHTING. NIEUWSTIJDINGEN. Tante Koppelaarster. Gemeenteraad van Texel. HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- eu VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post n n u Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brifiyen franco. De prijs der Advertenties van 1-4 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per re; Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éeu dag vroeger. Officieel Gedeelte. Op VRIJDAG den 21 MEI 1875, dei avonds ten 7 ure, zal, aan het Raadhuis der gemeente in het openbaar, alleen bij inschrij ving worden VERPACHT: Het REGT tot het OPHALEN van BEER, ASCH en VUILNIS in de gemeente Helder, voorden tijd van tien jaren, ingaande den 1 October 1875. De voorwaarden dezer verpachting liggen, van heden af, ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Helder,, 1 Mei 1875. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder STAKMAN BOSSË, Burgemeester. L, VERHEY, Secretaris. Niet-Ofiiciëel Gedeelte. HelderNieuwediepWillemsoordenz. 4 Mei 1875. Gisteren avond ten 6 uur is het Ne derlandsch eskader Dungeness gepasseerd en wordt heden avond alhier binnen verwacht. In de laatste dagen is hier langs de kust zeer veel geep gevangen de prijs liep van f 40 tot op f 5 terug, per lal (200). Heden heeft alhier in het lokaal Tivoli de indeeling plaats gehad van de inilitiens der lichting 1875. Op Dinsdag 8 Juni zal de algemeene verkiezing plaats hebben van de periodieke af tredende leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In dit district moet aftreden de heer mr. J. L. de Bruyn Kops. -Een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Ge neraal van Nederl8iidsch-Indië, dd. 30 April, bevat de mededeeling. dat de Indische Regee ring uit Atchinalleen bevredigende tijdingen omtrent den gezondheidstoestand ontvangen had. Op de te Almelo gehouden vergadering van werkbazen is besloten het loon der am bachtslieden in Nederlandsen geld te betalen, een aanvang genomen hebbende op 1 Mei. FEUILLETON. «Neen," hernam hij «gehoorzaamheid was het niet, want die ben ik hem niet verschuldigd. Maar bedenk eens hij is de edelmoedigste man, die er bestaatsedert den dood mijner ouders is hij wer kelijk een vader voor niij geweest. En als hij mij nu iets verzoekt, hetgeen hij nog nooit gedaan heeft, zie, dan weiger ik niet gaarne. Had ik on gelijk T" «Nu, gij hadt volkomen gelijk," riep ik uit met warmte; «maar wat kan do reden zijn?" «Ik vraagde het. maar hij antwoordde slechts: laat dat rusten: gij weet. dat ik nooit iets zonder redenen doe, al schijnen ze ook ontoereikend." Ik beloofde hem dus te doen, wat hij wenschte; maar ik heb hem niet beloofd u te vermijden, en het is zonderling, dat hij daarvan niets zeide hij begreep zeker, dat hem dat niet baten zoude." Hij bedoeide dat toch zeker wel," zeide ik, en gij deedt toch beter zijn wensch te vervullen." «Als gij het. verlangt, zal ik terstond gehoor zamen," zeide Harry Vernon. Ik gevoelde, dat ik hem moest zeggen heen te gaanen beproefde het ook heuschmaar ik aar zelde en bij maakte daarvan gebruik. Wij deden een aangename wandeling, en alvorens wij elkander verlieten, juist buiten het gezicht onzer woning, vrees ik dat ik half beloofd had hem den volgenden dag bij de rivier te ontmoeten. De eene ontmoeting Verleden week verloor iemand te. Am sterdam in den omtrek van den Hollandschen spoorweg eeu portefeuille, waarin o. a. ruim f 400 aan bankbilletten was. Deze werd gevondeu door twee eerlijke werklieden, want zij gaven hiervan terstond kennis aan de politie. Ter belooning ontvingen zij van den verheugden persoon, die het geld verloren had, te zamen de aanzienlijke som van f200. De heer H., te Harderwijk, heeft het vleesch van een os, ruim 800 kilogr. wegende, onder eeuige armen verdeeld. In de fabriek van de heeren L. J. Eind hoven en Cie. te 's Gravenhage werd Zaterdagna middag het beeld gegoten van wijlen mr. J. R. Thorbecke, vervaardigd door den beeldhouwer Ferdinand Leenhof. Het beeld is naar het model gemouleerd door deil bekwamen mouleur Jacobs, aan voornoemde fabriek verbonden. Een treurig voorval heeft te Zutphen veel sensatie verwekt. Met deu trein van 3.45 uit Arnhem kwam den 20 April een Maastricht- sche wijnkooper aan. Na den eteu ging hij voor zaken uit, en keerde ten 11 ure uaar zijn logement terug. Daar zat hij zeer be daard te spreken met den logementhouder S., terwijl hij een halve llesch R'jnwijn gebruikte. Eensklaps ziet de heer S. hem verbleeken en ineenzakken; hij vangt nog in tijds het zware lichaam op, voor dat het van den stoel op den vloer kon vallen. Een docter wordt onmid- delijk ontboden; doch zijn dadelijke komst diende alleen om den dood des koopinans te cousta- teereu. Den 30 April j.1. heeft te Staphorst een ontzettende brand gewoed. Niet muider dan 12 bocrenhuizingen werden in hevige mate door de vlammen aangetast; 8 koeien en 2 paarden kwamen daarbij om. Gelukkig zijn nog tien der inboedels met het meeste vee gered. De woningen zijn echter geheel in een puinhoop herschapen. Te Oostburg is dezer dagen een koffie- servies verkocht, door Napoleon 1 bij zijn bezoek ,n Breskcns in 1805 gebruikt. Ook te Dockum spookt het bijgeloof nog. Maandag-avond 1.1. werd ile bescherming der politie ingeroepen voor een bejaarde vrouw uit de F. steeg aldaar, die door haar bureu be schuldigd werd hun kind betooverd te hebben. Het kind dier buren is ziekelijk de oude buur vrouw had uit goedheid voor de kleine kranke 't een en ander gereed gemaakt en tot dank scholden de ouders van 't kind haar voor toove- lcidde tot de andere; ik was slechts achttien jaar oud en die bijeenkomsten schenen zoo onschuldig en waren zoo aangenaamik moet bekennen, dat er bijna geen dag werd overgeslagen. Ik sprak er nooit over tot tantedikwijls besloot ik het te doen, maar als het oogenblik daar was, scheen het mij onmogelijk. Of ik mij gelukkig ge voelde? Somtijds, ja; maar over het algemeen niet! Een gevoel van zelfverwijt drukte mijik was geen verzwijgen gewoon maar dat was het niet alleen. Ik gevoelde, dat Harry meer voor mij werd dan een eenvoudige kennis. Ik dacht nacht en dag aan hem; als ik sliep, droomde ik van hom; doch ik lag dikwijls wakker terwijl ik anders gewoon was den geheelen nacht door te slapen. Ik was niet meer het zorgelooze, opgeruimde meisje van eenige weken geleden. Tante begon de verandering in mijn voorkomen op te merken. #Ik begrijp niet. kind, water met u gebeurd is," merkte zij op zekeren morgen aan vgij eet niet en ziet er ontevreden uit, en uw humeur is zoo ver anderlijk. Gij zijt bijna het tegenovergestelde van mijn oude, lieve. Alice, cu tocht zegt gij, dat gij gezond en gelukkig zijt. Gij wandelt zeker te veel; ik zal er dezen avond eens met dr. Vernon over spreken." »lk bid u, doe dat niet, tanteIk ben heel wel en wat heeft dr. Vernon met mij en mijne zaken te doen?" Ik sprak scherp, terwijl tante's woorden en blikken vriendelijk waren geen wonder, dat zij verlegen keek, en nog meer ongerust werd. Het volgende oogenblik had ik berouw en kuste haar; zij vcr- 'Ulde 'savonds hare bedreiging, toen de doctor eens «aankwam," dewijl hij juist voorbij ging: als altijd alleen. «Denkt gij niet, dat met zulk weder lange wan- nares. De oude vrouw durfde haar wouing niet le verlaten, uit vrees van mishandeld te zullen worden. De ouders van het "betooverde" kind lieten den duivelbanner halen, die zijn best doet, om den booze tc verjagen. Reeds zijn meer dan 500 polderwerkers te Munnikzijl aangekomen; die een begin ma ken met liet bouwen van keeten, ten einde weldra over te gaan tot het bedijken van de Lauwerzee, tusschen Groningen en Friesland, waardoor alweer een deel aan de zee zal worden ontwoekerd en in vruchtbaar land herschapen, daar het in die streken altemaal puike klei grond is. Er worden nog wel 500 arbeiders bij verwacht, om den dijk op de hoogte te krijgen, opdat hij, als de herfst komt, den ruwen Noordewind 't hoofd kan bieden, die aldaar gewoonlijk vrccsclijk op dijk en dammen beukt. Buitenland. In een steenkolenmijn in West-Stafford heeft laatstleden Vrijdag eene ontploffing plaats ge had, waarbij zeven-en-dertig personen zijn om gekomen. Een zekere Sylva, geldwisselaar en com missionair in effecten te Parijs, heeft de wijk genomen naar Engeland. Hij nam met zich ruim 300.000 francs, 't waren de spaar penningen van een tal van burgerlieden. Oost-Indische Berichten. De Jav. Ct. deelt het volgende mede Van den militairen en tevens civielen bevel hebber te Atchin is onder dagteekening van IS Maart een telegram ontvangen van den vol genden inhoud *10 en 12Maart: Geringe tegenstand; twee punten Oosterrand Lemboeh bezet. Luitenant Dauzon licht gewond. Nieuwe Radja Passangan heeft onze souve- reiniteit erkend. Den 11 Maart, Nederlandsche vlag te Edi- Ketjil geheschen; blokkade opgeheven. Gezondheidstoestand na 7 dezer belangrijk verbeterd. Cholera veel verminderd. Decholera schijnt dan ook steeds offers gevraagd te hebben aan de bewoners van den kraton. Bij de troepen op de posten gelegerd kwam die vijand van ons leger zelden voor." Volgens bovenstaande telegram heeft generaal Pel weder twee versterkingen genomen met gering verlies, en hebben eeu paar staten zich onderworpen en onze oppermacht erkend. delingen niet goed zijn voor jonge meisjes, doctor vraagde zij. »Ja," zeide hij, «vooral langs de rivier." Ik werd woedend, toen ik zijn doordringende oogen op mij gevestigd zag en gevoelde, dat ik sterk bloosde; Joch tante antwoordde zonder eenigen argwaan Ja, de vochtige dampen, die daaruit opstijgen, zijn altijd ongezond. Gij moet wat voorzichtiger zijn, Alicc." Ik begon werkelijk razend te worden op dr. Ver non om zijn stilzwijgen, op zijn neef om zijn ge dweeheid, en op mijzelvcn, omdat ik ar mij zooveel aan liet gelegen leggen. Soms begonnen Harry en ik bijna twist te krijgen ik kwam dan to huis en stortte een vloed van tranen. Die toestand kon zoo niet blijven. Op zekeren nacht, toen ik uren lang wakker gelegen had. kwam ik tot een besluit: 'k moest naar huis. Ik wenschte bijna dat ik dat vreedzaam verblijf nooit verlaten hadde; het was mij, alsof dat reeds maanden lang geleden was. ter wijl er nog nauwelijks éene verloopen was. In ieder geval had ik geen recht te denken, dat Harry er iets ernstig van meende; anders zou hij gesproken hebben. Dat denkbeeld verwierp ik echter met ontwaardiging. Tot laagheid ot bedrog was hij niet in staathij deed zijn plichtzijn oom alleen had schuld; nooit had ik dien ernstigen bejaarden man, met zijn geheimzinnig gelaat, vertrouwd. Maar wat wilde hij dan Zou hij-zelf mij verlan gen te bezitten? Tante was blijkbaar van dat ge voelen en hij scheen wel belang in mij te stellen. Welnu, een reden te meer om Daisy-farm te ver laten. Ja. ik wilde weg. en met dat besluit viel ik in slaap. Den volgenden morgen zeide ik tante mijn besluit, en. zooals ik verwachtte, ontmoette ik hevigen tegenstand. Toen ik bleef volhouden, Wij gelooven niet, dat dergelijke politiek in ons belang is. liet erkennen van onze opper macht, of het bijschen onzer vlag, heelt ge woonlijk de opheffing der blokkade voor dien staat ten gevolge, en het is juist door zulke han delingen, met de daaraan verbonden gevolgen, dat de vijaud zich weder voorziet van levens middelen, ammunitie, wapens en gtld, Want het is bijna ondenkbaar, dat de Atchinees oorlog voert op kosten van aanwe zige middelen, zoo rijk was die natie niet hij moet dus, om aan geld te komen, produc ten uitvoeren, dat doet hij door eene schijn bare onderwerping van enkele staatjes. Zij hijschen onze vlag, maar heulen met den vijand. Over eenige dagen zal de Indische regee ring eene versterking van 800 man naar het oorlogsterrein zendenwaardoor de gedunde gelederen weder eenigszins zullen gevuld wor den de met de Voorwaarts aangebrachte mari niers zijn te Padang ontscheept; het is eene niet onbelangrijke versterking, maar toch zeer gering, in vergelijking met hetgeen benoodigd is. Heden morgen is de gouv.-generaal van Lausberghe met echtgenoote en gevolg naar Bui tenzorg vertrokkeu na de heer Loudon uitge leide te hebben gedaan tot aan den Kleinen Boom. Gehouden op Vrijdag den 30 April 1875, des morgens ten 10 ure- Afwezig de heeren P. Langeveld, II. Bakker, W. Hillenius en A. Dros Az. Na opening der vergadering worden de notulen met eene kleine wijziging goedgekeurd. 1. De Voorzitter brengt ter tafel eenige provin ciale bladen en circulaires, welke, na mededeeling. voor kennisgeving worden aangenomen. 2. Wordt door den Voorzitter aan den Raad aan geboden de door heeren Burg. en Weth. opgemaakte besluiten voor den verkoop van een gedeelte grond aan Jan Pz. Smit en in erfpacht geven van grond aan P. Mz. de Waard, welke besluiten, nageheele mededeeling, worden goedgekeurd. 3. Wordt met algemeene stemmen benoemd tot hulponderwijzeres aan de openbare school voor lager onderwijs te Waal, mejuffrouw P. W. M. H. Hille- brand, hulponderwijzeres te Koog aan de Zaan. 4. Do Voorzitter brengt ter tafel het jaarverslag der plaatselijke, schoolcommissie, dat bij de heeren leden ter lezing hecfl gecirculeerd, en stelt voor, aan de plaatselijke schoolcommissie den dank te betuigen voor het uitgebrachte rapport, met kennis geving, dat de Raad bereid is in eene latere ver gadering verschillende daarin aangegeven adviezen in nadere overweging te nemen. 5. De Voorzitter deelt aan de vergadering mede, dat door het Dagel. Bestuur een onderzoek is inge steld naar aanleiding van het voorstel van den heer Mentz tot het maken van een nieuwe steeg tusschen beproefde zij overreding, hetgeen mij veel moeielijker te weerstaan viel. «Waarom zoudt gij gaan?" vraagde zij; «zijt gij bij mij niet gelukkig Al wat ik antwoorden kon, was «Ze hebben mij t'huis zeker noodig." «Men heeft toch niet om u geschreven, en gij weet, dal ook ik behoefte aan u heb; bovendien, met zulk een bleek gelaat kan ik u niet naar huis den, en juist nu, zou het mij smartelijk vallen, u te laten vertrekken. Kom, lieve, blijf dan ten minste nog éene week." Ik moest eindelijk wel toegeven. Het was Dins dag en ik zou blijven tot Zaterdaghiermede moest tante zich tevreden stellen. Ik' herinner mij, dat, toen ik na het ontbijt rustig zat t" werken, ik mij verzekerd hield geen ontmoeting met den jongeling te duchten te hebben, terwijl ik vast besloten had, indien de oude 's avonds kwam. hem niet te willen ontmoeten. Ik hield mij onledig niet. lozen en schrijven, en tante was verheugd, dat ik die gevaar lijke wandeling opgaf, aan welker verkeerde uit werking ik zelve begon te geloovenzelfs sloeg ik hare uitnoodiging af. om mede te gaan en de rozen op te binden. Toen ik dr. Vernon boorde aanklop pen, ging ik, getrouw aan mijn besluit, naar mijn kamer hoofdpijn voorwendende, hetgeen echter niet w -heel onwaar was. De volgende dag was regen achtig, en ik bracht dien weer binnen's huis door tegen den avond helderde het weder op en de frissche lucht lokte mij naar den tuin. De regen had de planten verkwikt, en alles was rein en heerlijkde hoornen vertoonden zich donker tegen de bleeke lucht; de lucht was donkerblauw en de sterren be gonnen op te komen. Ik wandelde het kleine boschje door en leunde op hel hek, dat op het veld uitkwam. Man hoorde een zacht gesuis door de struiken, en de Warmoesstraat en het postkantoor, dat dekode.: zullen bedragen 500.a ódO.en dat Int Dagel. Bestuur, met liet oog op de geringe ver deden, die deze communicatie voor het. meiTeiidvl dor bewoners voorde Wai moerstraat zou opleveren, adviseert, om dat werk niet uittevoeren. Na eenige discussicn wordt overeenkomstig dit preadvies besloten. 6. Dc Voorzitter geeft eenige mededeeling. "ui trent den uitslag van de boring van den toren Oostcr-End, die zeer gunstige resultaten hvii op geleverd. 7. De lieer K. Bakker vraagt en ontvangt e> ni_e inlichtingen omtrent hei brugje bij Alben de Wijn, aan den Burg. 8. Dc heer Mentz wenscht liet Dag Bestuur opmerkzaam te maken op het slootje aan het du I der Molenstraat, dat luj in het belang der volk gezondheid zou wonschen gedempt te zien. De Voorzitter belooft die zaak te onderzoeken. Niemand meer het woord verlangende, wordt, de vergadering gesloten. Een koopman Ie Newyork vroeg in de courant een levendigenwakkeren knaap. Des avonds wordt er aan zijne woning gescheld en rc:i knaapje van elf dagen in c n mand bij 1: :;i bezorgd. Dit kind was warm aangekleed, o; een papier, dat bij hem lag, stond levendig, wakker en nog onbedorvenhij pruimt zelfs nog geen tabak. AD NOT AM. Een drogist noemt het volgende middel, dat als uitstekend tegen verkoudheid wordt aan bevolen. //Men neme een ons glicerine en voege <r vijftien a twintig druppels karbolzuur bij, door- weke daarmee een sponsje, dat bij alm droiristen bekend is onder den naam oorsponsje c:i houd dat onder den neus. De prikkelende r-n bederf werende eigenschappen van het karbolzuur, gevoegd bij de verzachtende glycerine, o.-feiun de heilzaamste werking uit op verkouden men- scheu." Een eenvoudig landman die ie Hoorn sigaren kocht, zag boven de deur van een ma gazijn een Koninklijk wapen, met- int devies: je Mainliendrai. Daar design; goed bevielen, bestelde hij later per iiriei c:i kistje en schreef als adres Den Heer J E. Maïnticndrai. Sigarenkoopuiaii te Hoorn. een geurige tocht streelde mijn voorhooft 11; wem niet, hoe lang ik daar stond, maar hei w.i-dr.r-tei geworden, toen ik plotseling gevoeld", d.i; alleen wa»Harry Vciu-oi - ik g--v.t. 1. was.) stond naast in.j Een nbl: kin; hart van vreugde, maar ik herinnerde mij m besluit, en keerde imj om. «Gij hebt nvj npg nooit verlaten, zou i woord te spreken?" riep lij treurig uit. Ik stond stil, en bij ging \oorl: «Mejuffr. Wingfiehl, ik vernoem, dat g;j ..nge-tei i zijt. en gaat vertrekken! Is dat waar? '•Het. laatste ongetwijfeld, en daar is niets iv uu I in," antwoordde ik op onverschilligen toon; men heeft mij tehuis noodig, maar hier niet. «Hoe kunt gij zulk een onwaarheid zegge!maa: ik "heb het verdiend. Ik heli geen recht, om n verzoeken mij te gelooven, en toch du ik h Alice, dierbare Alice, vertrouw neg eva d o. Morgen wordt alles opg.-li-Mn I." Ik koude dat verzoek niet weigeren, en na e< haastig afscheid keerde ik langzaam hui-v. m. i een zalige ongevoeligheid voor al wat in om;.;:. Ik wau zoo verdiept in mijnegewaarw ik in het eerst, toen ik d-u okam ld niet eens bemerkte, dat ze !e.!iw ts omstandigheid voor m:jne tan'..-, die h-i leefde, want. zij zat el'-en avond even I hapr tafeltje in haar armstoel breiden, ai nauwkeurige keukenmeid met het avoml -ten bim„\,- kwam. Ik zag op niijn horloge dat hot halt'tim: w.i. «Anna, waar is uwe meesteres?" ■•In haar kamer, denk ik, juffrouwi d u al eenige» tijd geweest: zal ik haar gaan zeggen, dat het avondeten gereed i> «Neen. ik zal zelve g.un, zeide ik. eu v.V. de trappen op. Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1