Nieuws- en Advertentieblad. 1875. Woensdag 12 Mei. M 1458, Vijftiende Jaargang, Uitgever: S. UILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. De zoon van den Jnwelier. ADVERTENTIEN Afl. 5 ZOMGSSCIIOOL E\ HUISGEZIX Hypotheek. HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Ilulp-Postkantoreu. Brieven franco. COURANT De prijs der Advertenties van L4 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 nur gelieve men de Advertentïën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. HelderNieuwedicpWillemsoordenz. 11 Mei 1875. Zondag avond gaf het muziekkorps van de Artillerie-Schutterij alhier haar eerste volks concert in het lokaal Tivoli. De uitvoering was van dien aarddat zij een ruimer opkomst ten volle waardig was. Wanneer een vol gende uitvoering in de tuin zal plaats hebben, vertrouwen wij, dat het publiek meer talrijk zal zijn. De divisie, bestaande uit Zr. Ms. schroef- stoomschepen //Leeuwarden//Cornelis Dirks" en //Prinses Maria" zijn Zondag morgen om 8 ure uit dc quarantaine ontslagen en spoedig daarna alhier in de haven gestoomd. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit, is genoemde divisie, bestemd geweest tot oefening in den Atlantischen Oceaan en in de West- Indische wateren, met den 10n dezer ontbonden en de kapt. ter zee jlir. J. II. van Capelle, adjudant des Konings, eervol van het bevel zoowel over die divisie, als over Zr. Ms. schroef- stoomschip //Leeuwarden" ontheven en daarin vervangen door den kapt. ter zee W. C. Klis. Zondag morgen viel een lichtmatroos, behoorende aau boord Zr. Ms. wachtschip alhier, uit de vokkerust in de haven, doch werd da delijk gered door een der werksloepen van dc marine, die juist op dat oogenblik daar tegen woordig was om assistentie te verleenen aan de van de reede in de haven komende schepen. Zr. Ms. schroefstoomschip //'t Loo", is 4 April 11. van Cura9ao naar St. Thomas ver trokken. Men schrijft ons van Texel dd. 10 Mei. De hulponderwijzeres, die in de laatste ge- meeuteraadzitting benoemd werd, voor de school aan de Waal, heeft terstond voor die benoeming bedankt. Met grooten spoed werkt men aan de be dijking van 't Noorden. Hinderpalen, die 't werk vertragen heeft men tot heden niet ontmoet. Vele Texelsche schippers zijn weder, even als vorige jaren, ter ansjovischvangst naar de Zuiderzee uitgezeild. Dc gewoue overgangs-examens der ma chinist-leerlingen bij 's Rijks marine, welke ge woonlijk in den zomer plaats vinden, zullen ditmaal eerst in November gehouden worden. Thans is men met de toelatingsexamens bezig, er zijn 20 vacaturen. Naar men verneemt zal de heer Jeekel, glasfabriekant te Leerdam, eene voordracht te Rotterdam houden omtrent het hardglas (on breekbaar glas), die hij door proeven zal op helderen. FEUILLETON. EERSTE HOOFDSTUK. i. het huisgezin van den heer lindeman. In 't drukke stadje A. woonde in een zeer net huis de heerGerard Lindeman. Hij was juwelier, had een fraaien winkol cn, zoo als men 't noemt, zijno koetjes op 't droge. Toch hield hij de affaire aan, ofschoon hij zijne zaken al lang aan kant zou gedaan hebben, indien hij den raad zijner eclitgenootc had opgevolgd. Maar dc heer Gerard Lindeman had een zoon, en aan dezen wenschte hij de zeer winstgevende affaire over te doen. Ilij was een man in de kracht zijns levens, want hij had pas even den leeftijd van veertig jaren bereikt. Zijne vrouw was een tweetal jaren jonger dan hij. Hun echt was met een viertal kinderen gezegend geworden, drie dochters en een zoon, wiens naam Herman was. 't Was den heer Lindeman zeer meegeloopen in dc wereld. De fortuin was hem steeds gunstig geweest en zoo was 't betrekkelijk kleine kapitaal, dat hij en zijne eclitgenootc bij De tuinman J. de Graaft', te Zwïjndrecht, leverde Zaterdag aan de sociëteit de Harmonie te Dordrecht, alwaar een diner plaats had, de eerste nieuwe aardappelen. Men verwacht te Boskoop en te Aalsmeer dit jaar veel aardbeziën. Te Gouda zijn voor die plaatsen in écu pottebakkerij 100,000 aard beziën potjes besteld. Te Veendain zal een wedstrijd met aard appelrooiers gehouden worden waarin de 1ste prijs f 1000 zal bedragen. In de vorige week liet een welgekleed heer bij dc Jacobiebrug te Utrecht zijn hond zwemmen; toen het dier in het midden van de Oudegracht was, kon liet niet meer voort komen. Ouder #den toeloop van honderden toeschouwers ontdeed de eigenaar zich toen van jas en vest en sprong te water; onder luide toejuchingen redde hij zijn hond. Aan een brief, geschreven uit Padang dd. 26 Febr., ontleent Vad." de volgende bijzonderheden Te Atchin duurt de krijg onverpoosd en ver bitterd voorten het eiude er van laat zich niet voorzien. Intusschen blijft hij de kanker, die alle krachten van het leger verteert, waarbij oók op het oogenblik geen enkel compleet ujarsch- en strijdvaardig bataljon meer is. Kwaadaardige en gevaarlijke ziekten, waar onder de cholera, die in den laatsten tijd weder toegenomen is, dunnen daar onze reeds zoo ijle gelederen veel meer dan het vijandelijk vuur. Volgens een particulier bericht dat ver trouwen verdient was het sterftecijfer op Groot-Atchin onzerzijds 19 personen per dag, waaronder werkvolk, koeli's, bannelingen, be dienden, enz. begrepen zijn. De Atchineezen hebben ook zeer veel geleden, en ook van hen heeft de cholera talrijke offers geëischt. Zij zelve geven van af het begin van den oorlog een verlies op van meer dan 23,000 personen, waaronder ook vrouwen en veel kinderen. Bij de ordeloosheid, die daaromtrent bij hen heerscht, en hun gebrek aan gegevens, vooral waar het den kleine» man, het volk betreft, is dat cijfer veel te laag, en men zal veel nader aan de waarheid zijn, door het met 10 mille te ver meerderen. Dat de Engelscheit het monopolie niet hebben van excentriciteit, bewijst dezer dagen een Italiaan te Parijs, die in een net wagentje met vier keurig getuigde ezels door het bosch van Boulogne rijdt Het succes van dat vier span moet verbazend zijn. Een der dochters van den Shah van Per- zio is den 19 Jan. gehuwd met den iman van het paleis. Dat huwelijk kostte den vader 110,000 tomans, ongeveer 7 ton Hollandsch. hun huwelijk hadden samen gebragt, tot. een groot vermogen aangegroeid. De heer Lindeman was jong gehuwd. Zelf uit den fatsoenlijken burgerstandhad hij kennis gemaakt met een aardig meisje van gelijken stand. Wel had hij eerst 't oog geslagen op een lief meisje, van wie hij nog al hieldmaar aangezien haar vader maar een kleine timmermansbaas was, achtc hij 't beneden zich met de dochter van zulk n eenvoudig man te huwen. »Er moeten standen zijn en blijven." Raken de standen verloren, dan is 't uit met orde en wet. Neen, dat nooit!" Hij behoorde dus tot dat slag van menschcn, die t eene schande rekenen zoo een aanzienlijke met ?en meisje zijner keuze huwt, als dat meisje niet kan bogen op gehl of afkomst. In de dagen, waarin de heer Lindeman leefde is zoo iets nog wel te begrijpen, maar heden? Hij, die tegenwoordig zich nog durft beroemen op stand en geboorte; bij, die iemands waarde afmeet naar titel en rang, maakt zich niet alleen bespottelijk, maar vergeet, dat elk in zijn stand en werkkring achting verdient, als hij toont iets te zijn. In onze dagen vooral is de burgerstand eene macht geworden. Immers uit dien stand komen tal van geleerden en kunstenaars voort. Maar de heer Lindeman rekende zich onder de deftige burgers, en nu 't hem zoo fortuinig in Kapitein Boyton zal tegen het einde van Mei de reis over liet Kanaal van Boulogne naar Dover nog eens maken. //Ik wil deze keer door uiemand vergezeld zijn, want de vorige keer zegt hij was juist de vrees van de personen, die van mijn proefneming getuigen waren, oorzaak dat ik niet ten volle slaagde." Besluiten, Benoemingen, enz. De luit. ter zee 2e klasse G. M. Titsingh wordt met den lén dezer geplaatst aan boord Z. Ms. rani- schip «Guinea" en zulks ter vervanging van den luitenant ter zee 2e kl. jhr. A. O. J. M. de Cas broot, wiens plaatsing met genoemden datum is ingetrokken. Stoomvaart-Berichten. Naar Padang, Batavia, Samarang en Socrabaija vertrekt den 15n Mei van hier het stoomschip «Prins Hendrik," M. O. Braat, cn den 12n Juni het stoom schip «Koning der Nederlanden," kapt. A. G. M. Bruynslaatste lading alhier twee dagen vóór het vertrek. Beide schepen behooren aau de maat schappij Nederland. Het eerste kl. Ned. stoomschip «Holland," kapt R. Berkelbach van der Sprenkel, van do Stoom vaartmaatschappij «Java" vertrekt den lOn Juni van hier naar Padang (direct), Batavia, Samarang cn Soerabaijalaatste landdag te Amsterdam en to Rotterdam 0 Juni. De »Madura," kapt. B. Or deman, zal den iOn. Juli van hier geëxpedieerd worden. Het stoomschip Egeron van hier naar Batavia, is den 7 Mei te Port Said aangekomen. Het Nederlandsch stoomschip Celebes, kapt. Jaski, is 8 Mei des ochttends, te Malta aangekomen en is, na steenkolen ingenomen te hebben, onmidde- lijk weder vertrokken en heeft op de hoogte van het eiland Ualitu gepraaid het Nedl. stoomschip «Hol land," kapt. van der Sprenkel, van Batavia naar hier. Beide alles wel aan boord. Het stoomschip »Prinses Amalia" is don 10 dezer Gibraltar gepasseerd. Hoornsche Correspondentie. VOLKSONDERWIJS was het onderwerp, 't welk de lieer Kerdijk, op eene meeting dezer dagen alhier gehouden, ter bespreking koos. Leerplicht was, 't geen hij wenschte en verwachtte, dat inde wet zou worden opgenomen. De heer Kerdijk schijnt zijne hoor ders wel te hebben voldaan, trouwens zijn onderwerp was dan ook belangrijk genoeg. Gaarne juich ik toe 't geen door hem werd gesproken, als betreffende een punt dat in onzo tegenwoordige maatschappij van groote beteckenis is. Volksonderwijs, leer plicht, zie daar eene quaestic welke voor het oogenblik alle andere quaestien op den achtergrond schuift. Zal eene gunstige oplossing van die q'uaestie worden verkregen Ik wil liet niet ontkennen doch wanneer 1 wie zal het zeggen.? Het is onbetwistbaar dat de kennis vooral onder de werkmansstand nog zeer bedroevend is. Ik mag niet aannemen dat Hoorn in dit opzicht op den laagstcn trap staat, doch stel dal deze plaats met zeer vele anderen, zoo niet met allen in ons Vaderland gelijken tred houdt. de wereld gegaan was, begon hij zich zeiven on der do aanzienlijken te rangschikken. Zijn huwelijksleven was tamelijk gelukkig. Alle gemakken, welke hij of zijne eclitgenootc zich wenschten konden ze in ruime mate bekomen. Zijne vrouw, die ijdel en trotsch van aard was, besteedde veel geld aan opschik, zoowel vóórhaar zelve als voor hare kinderen. Voor 't gold nemen velen den hoed af en zoo genoot ook de heer Lindeman de algeineene ach ting Ieder hield hem voor knap, braaf en ver standig, want immers hij had geld. Do lieer Lindeman was in de ware beteekenis des woords een parvenu, en zoo kwam 't. dat hij lastig, buitengewoon lastig was voor ieder, die onder zijne bevelen stond, maar allerlei pogingen had aangewend om in de gunst der aanzienlijken te geraken. En hij zag zijne pogingen met een gewenschten uitslag bekroond. Met de opvoeding zijner kinderen bemoeide hij zich weinig. Deze taak liet hij geheel over aan zijne echtgenoote; doch daar die er geen genoegen in vond en liever visiies ontving of uitging, kwam die taak geheel voor rekening der onderwijzers, aan welke mevrouw Lindeman hare kinderen toe vertrouwde. Herman Lindeman was do oudste der kinderen, een recht eigenzinnige jongen. Alle luimen en begeerten werden hem steeds ingewilligd, uit ge makzucht der ouders voornamelijk. En zoo werd de zoon, van vvien de lieer Lindeman zich voor- Niet alleen bij den werkman, echter ook bij velen uit den burgerstand merkt men op, dat zij, zoo als men zegt, de school te vroeg zijn ontloopcn en zij op rijperen leeftijd ondervinden de droeve gevolgen van eigen of der anderen schuld. Nu zou men meenen, dat waar zulke leiten tot nadenken dwingen, eene beteren geest, een groo- tere bezorgdheid voor het welzijn van het opvol gend geslacht, de tegenwoordige maatschappij zou moeten bezielen; dit is echter helaas niet alzoo, altlian-niet bij velen, en 't is vooral de werk man, die, behalve een zeer enkele loffelijke uitzon dering, nog steeds blijft voortgaan op den weg dien zijne vooroudera betraden, en wanneer ik nu de vraag stel of eene gunstige oplossing der quaestie mogelijk is, dan, heb ik vooral liet oog op den werkman onzer dagen, en zie ik met huivering een antwoord op die vraag tegemoet. En waarom? Omdat de ondervinding mij ge leerd heeft dat bij een groot gedeelte der werk lieden nog steeds een groote onverschilligheid heerscht, eene ijskoude onverschilligheid voor eigen belangen, zelfs daar waar stoffelijke voordeden in 't spel zijn, en wanneer echter bij stolfelijke voor dcelen, die onverschilligheid zich nog niet ver loochend, wat wil men dan verwachten, daar, waar leerplicht bij sommige huisgezinnen de inkomsten aanmerkelijk zou verminderen? De heer Kerdiik zeide in zijne rede. dat zelfs uit den werkmansstand stemmen opgingen naar leerplicht. Ik zal niet ontkennen datzulke feiten zich voordoen, doch ik beschouw ze, als te behoo ren Lot de uitzonderingen. En wanneer men nu «Volksonderwijs" aanwijst als eene behoefte voorde moderne maatschappij, dan is het zeker de plicht vooral den minder ontwikkelden stand een duide lijk begrip te geven van het nut van Volksonder wijs. Eerst dan, wanneer men dat bereikt beeft, on niet eerder, zal een zegenrijke werking kunnen den te gemoet gezien. "W S - Een ondeugende leeglooper hitste zijn hond aan op een buitengewoon mageren man. Drominelsche deuguiet," zei de magere, wil jij je hond eens bij je houden!" //Neem me niet kwalijk," hervatte de eerste, //mijn hond kluift zoo graag beentjes." Een boer, die kanarievogels hield, paste deze zoo slecht op, dat er een door gehrek aau voer stierf. //Ik zou niet graag eeu beest van je willen zijn," merkte zijn buurman aan. «•Niet, vroeg de boer 1 Van wieu dan Nu hebt gij reeds zes dagen aan mijn jas gewerkt," zeide een heer tot zijn kleermaker. «Ja, mijnheer!" zei de snijder, //er was veel werk aan." "Wat," sprak de eerste, «onze lieve Heer heeft in zes dagen dc geheele wereld wel ;eschapen." '/Dat is tot uwe dienst," gaf de kleermaker ten antwoord," maar ik heb ook dikwijls ge hoord dat de wereld zeer slecht is. telde veel genoogen en vreugde te zullen beleven een bedorven knaap en als jongeling een rechte losbol. Herman sprak de heer Lindeman op zekeren morgen toen zij aan 't ontbijt gezeten waren, »gij zijt nu reeds achttien jaar. Over een paar jaar wenschte ik mijne zaken aan u over te dragen. Wat dunkt u daarvan Ik heb weinig lust om juwelier te zijn. Bui tendien heb ik daartoe de noodige kennis niet." Dat is 't juist, waarover ik eigenlijk spreken wilde, 't Is meer dan tijd, dat ge u dan met do affaire zoekt of tracht bekend te maken." «Maar, ik zei u reeds, dat ik geen pleizier ge- ■oel voor de uitoefening van zulk eene affaire." «Ais Herman geen pleizier heeft" viel Mevrouw in, «om uw opvolger te zijn, me dunkt dan moes- ii we hem daartoo niet noodzaken." De heer Lindeman scheen 't ook zoo to begrij pen en zweeg verder over de zaak en zoo bleef Herman, wat hij tot heden geweest waseen leeglooper. Zijn tijd bracht hij meestal door in koffiehuizen in gezelschap van andere nietsdoeners: maar hij was vrij en t zou immers zeer onaangenaam ge weest zijn voor Herman Lindeman, indien hij enigermate verantwoording verschuldigd ware geweest van zijn doen en laten. Wanneer vader Lindeman 't al eens ter loops waagde een enkele aanmerking te maken dan wa- en moeder en oudste dochter, Rika, een meisje Eene dienstbode kwam met twee zeer fraaie schotels in de kamer, doch liet er bij 't open doen der deur een vallen. //Hoe doet ge dat nu zoo," vroeg mevrouw zeer goedaardig. //Zoo," antwoordde de verschrikte dienstbode, en liet den anderen ook vallen. Woensdag 12 dezer vertrekt van hier de mail naar de Kaap de Goede Hoop, per eersten trein. Donderdag 13 Mei vertrekt van hier de Oost-Ind. mail, via Brindisi, per laatsten trein. Zaterdag 15 Mei vertrekt van hier de West-Ind. mail, naar Cura- 9ao, per eersten trein. 10 Cents per regel. Bij periodieke her haling, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel, slechts 5 Cents per regel. Onze geliefde Zoon ANDRIES werd ons heden door den dood ontnomen, in den jeugdigen leeftijd van 6 jaar. Met een bloedend hart staren wij hem na en berus ten in Hem, wiens doen wijsheid is. Nieuwediep10 Mei 1875. FRANS KR1NS en Echtgenoote Tot diepe droefheid van mij en mijne kinderenoverleed heden mijne geliefde Echtgenoote ELISABETH BAKKER, in den ouderdom van 57 jaren. Amsterdam, 5 Mei 1875. P. J. STOFFERS. van het „MAANDBLAADJE" voor is lieden verschenen. Per Jaargang van 12 Afl. 60 Ct. Omslag Gratis. Helder, Mei '75. De Uitgever, J. RINNER, Aangeboden ais le hypotheek groota en kleine kapitalen op huizen en landerijen. Op huizen tegen 5, op landerijen tpgen4'/j en 47Brieven francoletter II., aan het bureau dezer Courant. van zestien jaren, terstond gereed dc partij voor Herman op te nemen. «Kom, kom," zei mevrouw Lindeman dan, «wc zijn immers rijk genoeg, en lieden van ónzen stand hebben immers zoo "geen beroep te kiezen. Voorname lieden verrichten alleen bezigheden uit pure liefhebberij. Komkom, laat Herman zijn jonge leven genieten:"' Voor zulke taal bad de heer Lindeman goede ooren. Daarmee werd zijne ijdclheid gestreeld cii 't was waar ook, hij had maar .en zoon, die mocht wel een potje breken. Nu had Herman Lindeman een zeer innemend gelaat. Hij was een schoon, welgemaakt jonge ling, was vroolijk van aard en de ziel van do sociëteit. Mevrouw Lindeman hield, op hare manier, in derdaad veel van haren zoon en hij was de oog appel zijner zusters. Eigenlijk hield de heer Lindeman t meeste van zijn zoon, en maakte hij alleen maar aanmerkin gen, om nu en dan eens te toonen. dat hij do hoofdpersoon in huis was. ofschoon hij altijd no digde, alsof 't eene geslotene overeenkomst was, met de zin zijner echtgenoote te doen. Do heer Lindeman deed dus even als die men schcn, welke niets te zeggen hebbenhij nam den Jiijn aan alsof hij veel te zeggen had. Word! vervolgd,

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1