Nieuws- en Advertentieblad. 1875 Zaterdag 15 Mei. ,M fl.)9 Vijftiende Jaargang. Uitgever: S. GILTJES. S C H UTTEII IJ. De zoon van den Jnwelier. NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. 0.50 0.05 De prijs der Advertextiex van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags IX uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officieel Gedeelte. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente IIELDER Gezien M. besluit van den 21 Maart 1828 (Staatsblad No. G), houdende reglementaire bepa lingen tot invoering der Wet op (Tc Schutterijen van den 11 April 1827 (Staatsblad No. 17), in verband gebragt niet Art. G, 7, 8 on 9 van gezegde Wet. Gezien do dispositie van den Hoer Staatsraad Gouverneur van Noordholland, dd. Tl April 1S28. No. -jf'ij-j (Provinciaal blacl No. 41), omtrent de executie der Wet op de Schutterijen. Roepen bij deze op alle manspersonen, ingezetenen dezer gemeente, welke op den eersten Januarij 1875 hun 25ste jaar zijn ingetredenen alzoo diegenen welke in don jare 1850 zijn geborenalsmede de zoodanigen, welke, ofschoon in andere gemeenten ingeschrevensedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen en op den lstcn Januarij 11. hun 34ste jaar nog niet hebben vol eindigd en alzoo geboren zijn in de jaren 1841 tot en met 1849 ingesloten, de vrocmdolingen van den- zelfden ouderdom, die sedert de laatste inschrijving in de termen gevallen zijnom volgens Art. 2 der Wet van 11 April 1827 als ingezetenen te worden beschouwd, benevens de gepasporteerdcMilitairen, die, om welke redenen dan ook, zich nog niet ter inschrijving voor de Schutterij hebben gepresenteerd, ten einde zich in de daartoe gereed gemaakte re gisters te doen inschrijven: tevens te kennen gevende Dat de inschrijving zal beginnen den 15 Mei aan staande, en geheel zal moeten zijn afgeloopen den eersten Junij daaraanvolgende, terwijl in een der vertrekken van het Raadhuis alhier voor-do in schrijving zal worden gevaceerd op alle werkdagen, van 's morgens 9 tot 12 ure. En ten einde voor to komen, dat iemand, in de termen der inschrijving vallende, zich door onwe tendheid aan pligtverzuim schuldig maaktheeft het gemeentebestuur noodig geoordeeld een ieder bekend te maken met en te herinneren aan de navolgende bij de Wet van Tl April 1827 (Staats blad No. 17) gemaakte bepalingen. Dat een iegenlijk zonder onderscheid, of hij mogt vermeenen al of niet onder de bij de Wet vrijge stelden of uitgestotenen tc belmorenverpligt is zich voor de Schutterij te doen inschrijven; Dat zij die in -meer dan eenc gemeente hun ver blijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verpligt zullen zijn binnen die gemeente, waar eenc dienstdoende of alleen rustende Schutterij bestaat, zich te doen in schrijven in die gemeente alwaar zij voor de per sonele belasting zijn aangeslagen en de ambtenaren in die gemeente alwaar zij hun verblijf houden; Dat degenen welke van hunnen jnisten ouderdom geen voldoend bewijs geven, naar het oordcel van het Plaatselijk Bestuur zullen worden ingeschreven, onverminderd de bevoegdheid van dc ingeschrevenen, om van hunnen jnisten ouderdom nader te doen blijken En dat eindelijk zijwelke bevonden worden zich niet vóór den lstcn Junij te hebben doen inschrijven, door het Plaatselijk Bestuur zullen worden inge schreven en in eenc geldboete verwezen worden, terwijl zij daarenboven zonder loting bij de Schut terij zullen worden ingelijfd, indien het /.al blijken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving gecne reden tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bijstond. Burgemeester en Wethouders vermanen tevens ieder ingezetene dezer gemeente, welke het aangaat, oiij zich tijdig van een geboorte-extract te voorzien, waardoor zich ieder van zijnen juisten ouderdom kan verzekerenen hetwelk bij de inschrijving zal moeten worden vertoond, alsmede om zich ter be hoorlijker tijd tot de inschrijving aan te melden, ton einde de straf, wegens nalatigheid vastgesteld, voor tc komen. Beider, den 1 Mei 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERIIEY, Secretaris. l^iet-Ölïiciëel Gedeelte. FEUILLETON. TWEEDE HOOFDSTUK. 2. i)e dourelaar. Er gaat tegenwoordig geen avond voorbij, dat onze Herman de deur niet uitgaat," zei de lieer Lindeman op zekeren dag tot zijne vrouw. «Her man heeft daarbij iets gejaagds in zijn voorkomen" «Gekheid, niets dan gekheid, beste man." Gij haalt u allerlei dwaasheden in T hoofd, lierman ziet er niet gejaagd uit. Ge begint oud te worden en dan haalt men zich allerlei muizennesten in 't. hoofd en wat zijn uitgaan betreft, welnu, ik heb u wel duizendmaal gezegd lierman is jong. Als bij later met dc ccne of andere jonge dame. huwt., dan gaat die lust tot uitgaan van zelve over." »Nu, vrouwtje I als gij er niets tegen hebt, dat hij nimmer te huis isdan is T mij wel." Dienzelfden avond zien we Herman weer haast maken om dc deur uit te konion. 't Was nog Februari. Bij 't heldere licht der straatlantarens zien we hem met haastige stappen conige -stralen doorgaan, den hoek omslaan, nog eone straat door loopen en toen stilstaan voor ccn gebouw, dat helder verlicht werd dooi' oen lantaren, die hoven Helder, Nieuwcdiep, Willemsoord, enz., 14 Mei 1875. Aan liet Koninklijk Instituut voor de Marine alhier, is de betrekking van leeraar in de algeineene geschiedenis, de aarderijks- kunde en dc Iloogduitsche taal, tegen den 1 Sopte mber vacant. Aan die betrekking is ver bonden een bezoldiging, van 1 Sept. 1S75 tot 1 Jan. 187G, van f 1900 's jaars, en na dat tijdstip geleidelijk opklimmend tot een maxi mum van f2300 's jaars. In den nacht tusschen Woensdag en Donderdag is hier een hevige brand uitge barsten in een der hutten aan boord van het stoomschip de "Koning der Nederlanden" van de Maatschappij Nederland, liggende in de haven alhier. Niettegenstaande door de haven-directie reeds voorzorgniaatregelen wer den genomen om des noods de boot dc haven uit te sleepen, is het door krachtig aangebrachte hulp met marine en gemeentespuifen, ook met die van de Maatschappij Nederland, gelukt, den brand meester te worden. Men heeft bij dezen brand ook den dood te betreuren van een kind dat ziek te kooi lag en door den rook is gestikt, zonder dat men het te hulp kon komen. De nieuw gebouwde stoomboot "Anna Cornelia", die door den heer J. Goedkoop Dz. in de vaart zal worden gebracht, ter vervan ging van de pakschuit van dien naam. zal vooraf eenigc proeftochten maken door het Noord-hollandsch kanaal. Ze is hier gisteren voor het eerst gearriveerd met een lading vracht goederen voor het stoomschip "Prins Hen drik", om na de lossing direct weer naar Am sterdam te retourneeren. Zeer waarschijnlijk zal de. boot in het laatst dezer maand of in het begin van Juni in dienst worden gesteld, de ligplaats blijft aan het Molenplein en de afvaart zal tweemaal per week geschieden, naar wij vernemen des Dins dags en Vrijdags. de deur was geplaatst. In de lantaren zelve prijkte met fraaie letters het woordSociëteit. Door de buitendeur kwam men in cene vestibule en dan bad men verder door een tweede deur toe gang tot de koffiekamer. De eigenlijke zaal, voor de leden der Sociëteit alleen toegankelijk, bereikte men door een wenteltrapdie zich aan I eind der koffiekamer bevond. Van deze sociëteit waren alleen jongelieden lid en dan nog wel jongelieden uit den deftigen stand. Men braclit er den tijd door met praten en spe len, ja, er werd zclls grof gespeeld. lierman stapte liet. koffiehuis binnen, groette even heel voornaam do aanwezigen en verdween oogen- blikkelijk langs den trap naar boven. «Goeden avond bccren «Goeden avond Lindeman," was 't wederwoord. «Drommels, jullie bent ook niet van de laatsten," zei Herman. »'l Is tc koud om buiten tc slenteren en een partij biljart mot een warm glas punscli, dat maakt de stramme leden weer los en lenig: dunkt je dat ook niet «Niets is wisser," gaf Herman ten antwoord. «Ik dacht,, zei een der aanwezigen, dat je giste ren zooveel met do kaart verloren lindtdat je in 't vervolg een afkeer van de sociëteit zoudt hebben." «Bah antwoordde Herman «de oude heer is rijk genoeg, 't Maakt wat uit of men een paar honderd gulden verliest^ Don 1 au dezer zal van het koloniaal werfdepöt naar hier vertrekken een detachement suppletie-troepen, sterk 75 man (waaronder-4 onderofficieren), om dienzelfden dag aan boord Ie gaan van het, via Suez, naar Java bestemde stoomschip Prins Hendrik. liet bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der genie van het' O. I. leger J. C. Do zij, die van verlof naar Java terugkeert; tol mede- geleide is de 2e luitenant der artillerie van ge meld leger, J. P. de Graafl', aangewezen. De divisie dezer dagen van Havana alhier binnengevallen, zal nanr wij vernemen ii de helft der maand Juni een kruistocht onder nemen tiaar de Oost- of Middellandsche Zee. Het bevel over die divisie zal worden opge dragen aan den kapitein ter zee Klis. In de gisteren te Schagen gehouden ver gadering van de Centrale Kiesverceniging zijn gekozen tot leden van het bestuur, de hceren Bruinvis van Alkmaar en Uandser van de Zijpe, ter voorziening in de vacaturen ontstaan door het vertrek uit het district van dc heeren van der Kaay en van Aken. Voorts werd tot president gekozen den heer Hulst, notaris te Scharwo-ude en tot secretaris den lieer Mr. A. P. de Lange van Alkmaar. Bij meerderheid van stommen werd tot kandidaat voor het lidmaat schap van de tweede knmer gekozen het aftre dend lid de heer mr. J. L. de Brnyn Kops. Men schrijft ons van Texel 13 Mei. Gisteren nacht brandde de boerenwoning van den veehouder K. tusschen den Hoorn en de Koog totaal af; de menschcn hebben zich met moeite uit het brandende huis gered. Met uit zondering van tweekoeien kon niets gered worden. Het geschreeuw van een twintigtal kippen wekte de bewoners uit hun eerste slaap. 't Is nu een maand geleden dat de bla den met verontwaardiging melding maakten van de ontdekking van een meisje in deernis- waardigen toestand, op den zolder der ouder lijke woning in Klarcndal. Na in liet zieken huis te Arnhem te zijn verpleegd, is het kind. Catharina Elisabeth Willems, thans voor reke ning der gemeente Arnhem naar een gesticht voor Tdiolen opgezonden. Te Rotterdam is voor den watersnood op Java ruim f 4000 en in de omliggende ge meenten nog circa f 1000 gecollecteerd. Er heeft een boschbrand gewoed in de bosschen van den burgemeester van Loon op Zand men gelooft, dat er moedwil in 't spel is. De politie doet onderzoek. Een oppassend timmerman te Beers, wiens zaken niet al te best stonden, heeft door op hanging een einde aan zijn leven gemaakt. Den I Juli zullen de militicns van de lichting van 1874, voor zooverre zij nog in dienst staan, met onbepaald verlof naar hunne haardsteden vertrekken. Een nieuw bezoeker trad binnen en stoof als oen dolzinnige op Herman los. «Blij, dal ik je zi»* ke rel. blij dat ik je zie. Kom. we zullen om spel letje doen met de kaart Laat ons ten minste even wachten, dat Saner en Bcrnard er zijn," gaf Herman ton antwoord. Ik wacht hen ieder oogcnblik." ?t Duurde werkelijk ook niet lang of de aange duide personen verschenen. Voor en na kwamen nog anderen op dagen en men nam plaats in een hoek van 't vertrek. Men behoefde toch niet bc- reesd te zijn, overvallen te zullen worden, aan gezien niemand dan de leden toegang tot deze zaal hadden en de kastelein er zelf tc veel belang bij bad, dan dat hij geen wakend oog zou gehou den hebben. Alen kon dus gerust spelen. En er werd grof ispeeld. «AVie zal de bank houden?" vroeg Bcrnard Dorens. Ik wel," gaf Herman ten antwoord. Ieder trok nu eeue kaart en zette daarop eenige jnldens. Herman keerde de kaart en 't bleek.dat hij gewonnen had. Zoo ging liet eenige malen achter elkander en men begon telkens lioogor to zetten. Eindelijk echter verliest hij een boogen inzet legen allen. Hij was van de bank af. Nog altijd speelde bij van zijne winst, maar van tijd tot tijd werd 't aantal guldens minder. Velen, die niet zoo lang wilden spelen of niet zooveel konden of durfden wagen als Herman, hadden reeds Dinsdag en Woensdag zijn op het ge meentehuis te Utrecht 35 paren getrouwd. In geen jaren was het aantal zoo groot. Alle visschers tc Vollendam hebben zich tot de Ansjovisvangst uitgerust; uit onmis kenbare teekenen wordt afgeleid dat er veel visch in zee is, welke slechts op gunstige ge legenheid wacht om, niet gevangen, maar op geschept te worden, zooals de Vollendammer zich uitdrukt. Dagelijks komen vele visschers met 50 tot S0 duizend st. Ansjovis in de haven. Men heeft te Oosterhout drie nesten met jongen vossen uitgehaald. Er waren 16 vossen in. Men schrijft van Vlissingen, 11 Mei. De Minister van oorlog heeft bepaald,dat bet water uit de Rijksputton, zoolang de nood duurt, kosteloos aan dc armen moet worden uitge geven. Dit bericht is hier als een vreugde volle tijding begroet. Maandag morgen is de oudste dochter van de weduwe Verhoeven een zeer geachte vrouw tc Vlissingen op een jammerlijke wijze om het leven gekomen. Zich voorover bui gende om een emmer water uit den put te scheppen, verloor zij 't evenwicht en stortte met het hoofd omlaag er in. Alhoewel zij er spoedig weder uitgehaald was, mocht men er niet in slagen de levensgeesten weder op te wekken. Naar men verneemt, zal de monitor Hei- ligerlee in den loop dezer maand te Middel burg gestationeerd worden. De heeren Dudok de Wit en zijn twee medewandelaars zijn Zondag te 3 uren te Cas- sel aangekomen. Alles wel. Blijkens een bij het dep. van kol. ontvan gen telegram van den gouv-gen. van Ncd. Lidie, heeft de militaire en civiele bevelheb ber in Atchin, gen. maj. Pel, den S dezer het na volgende aan dc Indiesche regeering geseind: "Lamteloc, Setoe en Ketjil Oeleyloe (dus de streek tusschen Mandarsa Poeti-Lamara en Poengei Blang Tjoet) zijn door ons bezet. De Luitenant von Eude, 10 minderen en 3 koelies werden daaibij gewond, 2 minderen sneuvelden 1 kavelerist vermist. De gezond heidstoestand is bevredigend." Buitenland. - De Bessemer stoomboot zou Zaterdag haar eerste proefvaart maken over "t Kanaal. De vaart werd gemaakt, maar de proef bleef eigenlijk achterwege. De London and Chat- tam-spoorwegmaatschappij, die haar huren wil voor baar post- en passagiersdienst tusschen Dover en Calais, had een groot aantal gasten uitgenoodigd. De tocht zou tot Parijs worden voortgezet. Een tweehonderdtal, waaronder vele lang het spel gestaakt. Sommigen waren zelfs reeiL vertrokken. Herman Lindeman echter werd gedurig hartstochtelijker op het spel. Hij alleen bleef 't met Bernard voortzetten. Dit was reeds verscheidene malen in den laatsten tijd voorge vallen, maar telkens had Herman verloren. «Daar gaat mijn laatste zet," sprak Herman, terwijl 't zweet hem van "t voorhoofd droop. «Iloe veel zet gij? vroeg Bernard. «Vijf en twintig gulden «Dat is veelklonk 't antwoord. «Keer de kaart," sprak Herman. «Schoppen aasEn gij «Ik T' Herman keerde zijne kaart en riep driftig! «Ik heb verloren." Nu op te houden, nu hij reeds zooveel verloren had. dat stond hem bijster slecht aan. Reeds had hij door 't verzinnen van allerlei leugens in den laatsten tijd veel geld van zijne moeder weten to verkrijgengedurig had hij de spaarpot zijner aister Rika uitgeput, maar stellig en zeker zouden die bronnen eenmaal ophouden te vloeien. Herman wilde dus trachten 't geen hij nu en vorige avon den verloren had te herwinnen, en zei daarom tegen Bernard "l.een mij honderd gulden!" Zonder spreken schoof Bernard vier stapeltjes elk van vijl en twintig gulden naar Herman. In vijf zetten was 't geld van lierman Lindeman weer verdwenen. log oen spel!" riep Herman. leden van den Engelschen adel, bevond zich aan boord. Ongelukkig werd de woelige zee even vóór de afvaart c-ffen en de boot voer juist als elke andere boot. De beweeggelijke salon werd niet beproefd. Te Calais bleek, dat de boot te groot voor de haven was, en daar zij in ondiep water niet naar liet roer luistert, dreef zij tegen den dam aan, dien zij zeer beschadigde. Eenigen tijd geleden las men in vele Parijsche bladen de volgende advertentie «Aan doctoren in de medicijnen of officieren van ge zondheid wordt 500 tot 1500 fr. geleend, op eenvoudig vertoon van het diploma." Zich aan te melden enz. Eenige geneesheeren, meestal jongelui, die geld noodig hadden, vervoegden zich aan het opgegeven adres en werden verzocht hun di ploma gedurende acht dagen in handen van de geldschieters te laten. Na verloop van dien tijd zou het met de gevraagde som worden teruggezonden. Toen de tijd om was, had de pscudo-geldschieter het hazenpad gekozen. Waarschijnlijk zal hij in het buitenland dc diploma's met andere namen ingevuld, tegen hoogen prijzen verkoopen. In den Jnrdin d' Acclimation te Parijs krijgen de slangen tot voeding levendige rat ten. Noor een paar dagen sprong een ral. in plaats van zich te laten verslinden, de slang naar de keel en bracht haar zulk een beet toe, dat zij overleed. Dit geeft een verlies van 2000 francs. Tc Berlijn is de luitenant von Thielen en zijn medeplichtige, ook officier, in hechtenis genomen, beschuldigd dat zij den majoor N. vergiftigd hebben. De beide officieren hadden zeer dubbelzinnige geldzaken gedreven en den majoor daarbij gebruikt om hun wissels en hypotheken te plaatsen. Hem werd echter zijn bedongen loon onthouden, zoodat hij gedreigd had hun daden bekend te zullen maken. Dc twee vrienden hebben zich ua van den lastigen bondgenoot willen ontdoen, lokten hem op het landgoed van den heer v. Thielen en gaven hem daar zulk een dosis arsenicum in, dat volgens getuigenis van een chemicus minstens een dozijn uienschen er mee kon vergiftigd worden. Stoomvaart-Berichten. De beide stoomschepen Holland en Madam van de stoomvaartin. Javazullen 10 Juni en Juli naar Java vertrekken Het stoomschip Egeron, van hier naar Batavia, is 8 Mei van Suez vertrokken: alles wel aan boord. «Mijnheer, ik begrijp niet, hoe hel 11 mogelijk is te lachen, terwijl ik zulke ernstige woorden tot u spreek," zei dc kolonel tot een tweeden luitenant. «Zoo als ge verkiest," «Ik zet honderd gulden «Ik neem er genoegen in.' «Wilt gij de kaart geven Lindeman vroeg Bernard. »Ja," antwoorde Herman. Dc toeschouwers waren doodstil, niemand brak de stilte af. De kaart werd gekeerd. Lindeman had verloren. Bernard stond op, en wilde liet voor hem lie gend geld in den zak strijken, maar Herman Lin deman stond er op, dat zij nog een laatste spel zouden spelen. «Orn honderd guldendan ontvangt gij dc dub bele som of niets «Ik houd er niet van. Lindeman, om telkens van voren af aan te beginnen. Om u tc plcizie- ren zal ik echter nog ccn laatste spel spelen maar hoe 't ook afloopt, gij kunt er zeker van zijn, dat 't mijn laatste is, te meer daar gij bij verlies u in schulden steekt." «Beleedig mij niet BernardGij weef. dat Her- lan Lindeman geld genoeg kan bekomen om eenige nietswaardige honderden guldens te voldoen. Ik heb slechts te spieken en 't dubbele van de som die ik u schuldig ben, is tot mijne dienst. Word' rcrroigil.

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1