lieaws- en Advertentieblad. Jfè MM. Woensdag 19 Mei. Vijftiende Jaargang 1875. Uitgever: S. GILTJES. TNIEUWSIIJ DINGEN De zoon van den Juwelier. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonuementsprijs voor 3 maanden I'ranco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Advektentien* van 14 regels is 40 Centenelke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officieel Gedeelte. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat de 11AAD ZAL VERGADEREN op WOENSDAG den 19 MEI e. k., des avonds ten ZÉVEN ure helder, den 15 Mei 1875. De Voorzitter voornoemd. STA KMA N LOSSE. onderwerp ter behandeling. Regeling der bijzondere school voor moer uitgebreid lager- en middelbaar onderwijs. Niet-Officieel Gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., IS Mei 1S75. De stoomboot Anna Cornelia is hier Zon dag middag voor liet eerst aan de voor haar bestemde ligplaats aan het Molenplein aange komen tot waarneming van een beurtreis voor de pakschuit, en zal Donderdag morgen weder vertrekken. Wanneer de in dienst- stelling plaats zal hebben voor de geregelde vaart, is nog niet bepaald. Volgens bericht van het departement van Kolomen is de schepeling John Watson, verdacht van aan boord van het Nedcrlaudsche schip "Pharos" in volle zee een moord te hebben gepleegd op den persoon van zijn medeschepeling Swansouj den 9n -Maart jl. uit Ned. lndie op gezonden naar Nederland met het schip «Louis August Constantijn", gezagvoerder R. Visser, liet is onzeker, waar laatstgenoemd schip hier te lande moet binnenvallen. Door den Minister van Oorlog zijn benoemd, om gedurende de uitvoering van de vestingwet bij de werken der genie dienst te doen: in het geniekommaudement van Utrecht de ingenieurs Linse, Wagtho, Brands, Sassen, llaitsma Alulier en Sleers, m dat van Gurinchem de ingenieurs Kijperman, Ribbius eu van Geer en in dat van Helder de ingeniers Iluijgen en Bilheimer. Bij het schijfschieten door liet Leid- sclie garnizoen, dat cergisler te Katwijk plaats had, is een militair, die in een der opser- vatieposteu was geplaatst, terwijl hij met het plakken aan de schijf bezig wasdoor een schot in het onderlijf getroffen. Dit ouge- lulc moet aan een noodlottige misvatting zijn toe te schrijven. De toestand van den ge kwetste is, naar wij vernemen, niet zorgwek kend. Naar men verneemt, bestaat het voorne men om aan den Paus een album aan te bieden, bevattende de portretten van de Ne- FEU1LLETON. 3.) »Ik wensch je volstrekt niet tc beleedigen," her nam Bernard, »niaar wil je alleen laten gevoelen, dat dit voor goed het laatste spel is, dat we spelen, en nn ga voort." Met de grootst mogelijke onverschilligheid lag Herman Lindeman twee hoopjes kaarten neer. »Ik zet op deze kaart,sprak Bernard. »Dan is deze voor mij." antwoordc Herman. De kaart werd gekeerd. Herman had weer ver loren. Driftig stond hij op, stak dezen en geticn de hand toe en zei tot Bernard Dorens: Morgen avond zal ik je betalen!" pik houd u bij uw woord," zei Bernard. Zonder verder te spreken ging Herman naar- buiten. De klok sloeg juist éen uur, toen bij den hoek der straat omsloeg. De koude Oostenwind blies hom vlak in 't gezicht, maar hij voelde er niets van. Hij was loos, dat hij weer verloren had. Buitendien was er nog iets, dat hem onaangenaam aandeed. Hij had zijn woord gegeven den volgenden derlandsche zouaven, die in Pauselijke dienst zijn geweest. Dezer dagen hebben zich Eugelsche vis- sclicrs weder aan ergerlijke handelingen jegen: Wierumer visschers schuldig gemaakt. Terwijl de laatsten bij Ameland hun want hadden uit geschoten om te vissollenkwam een op een tamelijk verren afstand gelegen Eugelsche vis- schersvloot, uit een 40ta! kotters bestaande, op hen af, zeilde midden door hun want heen, nam dit mede,, ondanks de waarschuwingen der Wimimers legen deze schandelijke daad. Zij stoofden zich echter aan niets en gedroegen zich als echte zeeroovers. liet medegenomen bedroeg over do f200. Behalve deze schade, werden de beroofde visschers een paar dagen verhinderd te visschen Het is te hopen, dat eens vuur goed een einde zal worden gemaakt aan deze bijna van jaar tot jaar gedurende den vischtijd zich voordoende schandelijke en met het volkenrecht strijdige handelingen der Eu gelsche visschers. (Leeuw Ct.) In de vorige week is te Amsterdam bij liet hijschen van tabak, door het breken van het touw, ecu pak tabak, van een aanzienlijke hoogte op een schuitenvoerdersknecht gevallen. Zucr zwaar gekwetst is de ongelukkige naar ijflfc gasthujs vervoerd. De politie heeft het hijschtouw onmiddelijk in beslag genomen, tot het instellen van een onderzoek aangaande de deugdelijkheid daarvan Bij het afrijden van een omnibus in de Beursstecg te Amsterdam, zijn twee jongens gevallen en onder de paarden geraakt waardoor de eene den arm gebroken heeft en naar het gasthuis gebracht isde andere kwam met den schrik vrij. Til verhand met «leii moord op mevr. van der Kouwen, verneemt de (oude) Rott. Ct., dat zekere II. J. J„ koffiehuis- en loge menthouder, welke persoon indertijd kellner was aan het badhuis te Scheveningen, van daar een reis heeft gedaan door Europa en zich eindelijk te Rotterdam vestigde, Dinsdag met zijn echt- genoote, zuster en dienstbode op het gerechtshof aldaar ontboden is en een onderzoek ten diens huize is bewerkstelligd, dat, naar men zegt. nog al resultaten moet hebben opgeleverd. Te Bolsward is een knaapje van zes jaar dat bloemen plukte, vau het bolwerk gevallen en verdronken. De Commissaris des Konings in de provincie Limburg heeft afwijzend beschikt op het verzoek van liet dagelijksch bestuur dei- gemeente Maastricht, om de processie door de schutterij te doen vergezellen. Voor het provinciaal gerechtshof in Limburg stond Donderdag en Vrijdag terecht de notaris H. S. II., uit Wittem, beschuldigd van liet maken van een valsclie handteekening avond zijne schuld van twee honderd gulden af te doen; maar hoe zou hij aan die som komen? De lieer Lindeman, zijn vader, zou hem zekerlijk zoo veel geld tegelijk niet geven bij zijne moeder kon hij ook niet moer aankloppen en de kas zijner zuster, die trouwens nooit bijzonder voorzien was, had hij al lang uitgeput. »Zal ik dan geld trachten tc leenen?" Maar neen! dat niet. Leen Lindeman gaat geld bij een ander ter leen vragen." Zoo nadenkende was hij zijne woning genaderd. Hij stak den sleutel in de deur, opende haar en zoo stil mogelijk ging luj naar zijne kamer, ont stak 't licht en plaatste zich in een gemakkelijken stoel. 't Was alles doodelijk stil in huis. Allen lagen cene diepe rust. Die nachtelijke stilte werkte volstrekt niet weldadig op Herman, in tegendeel, allerlei denkbeelden rezen in zijne ziel op. Eindelijk stond hij van zijne plaats op, nadat hij zich van hoed, jas en la'uizen had ontdaan. Vader heelt geld genoeg," mompelde hij»mo- gelijk merkt hij T niet eensals ik er zoo'n luttele som afneem. Ik ben dan tevens geholpen zonder die lastige vermaningen en waarschuwingen van moeder. En wel beschouwd neem ik alleen maar iets van t geen eenmaal wettig eigendom zal worden. Kan ik 't helpen, dat vader mij niet beter van zak geld voorziet?" en het vermelden van valsohhedeu in vier tes tamenleii. Na het hooren van 17 getuigen a charge en een tiental A decharge, requireerde liet O M. schuldigverklaring aan bovengemelde feiten en veroordeeling van den bescli. tot tuchthuisstraf met de gevolgen daarvan, be nevens ontzetting van het notarisambt, liet Hof zal den 20 dezer uitspraak doen. Den 18 dezer zullen te Hellevoetsluis de examens aanvangen voor de adspiranten naar de betrekking van machinistleerling 2de kl. bij de marine; twintig vakante plaatsen zijn te vervullen en 46 sollicitanten hebben zich aangemeld. Padang, 27 Maart. De kapt. Cramer van Baumgarten vertrekt reeds morgen ochtend per stoomschip «Prins Alcxander", met 132 onderolficieren en man schappen, naar Atchin. Het overige gedeelte van liet detachement gaat naar Eort-de-Kock, de eerste helft Maandag morgen, onder geleide van den In luit. Ahn, de tweede Dinsdag morgen onder de luit. Dihbitz en Cambier. De overige officieren maken de reis afzonderlijk. Velen maken zich een verkeerd denk beeld van de grootte vau het eiland Poeloe- Bras. De oppervlakte van liet eiland bedraagt ongeveer 16 vierkante geografische mijlen. Aan den arbeid voor den vuurtoren op dit eiland zijn honderden werklieden bezig: de bevolking, welke er met dat doc-l gehracht is, personeel, bezetting, koelies, viouwen enz., bedraagt ruim 1300 personen. Als de vuur toren gereed zal zijn, bestaat bij het marine- Jepartcinent het voornemen oin op het kleine eilandje, dat in liet midden der straat ligt, een kleinen ijzeren toren met een licht van de. 6de klasse te plaatsen. Als beide lichten eens zullen schijnen, zal aan den wereldhan del cene buitengewoon groote dienst bewezen zijn. Buitenland. De Romeinsclic correspondent van het «Journal de Bruxelles" schrijft, dat een der geneesheeren van den paus hem dezer dagen het volgende mededeelde: de paus is 83 jaar en dus een oud man, maar gezicht, gehoor, memorie, verstand en levendige antwoorden zijn als van een in den kracht van zijn leven Zijn gezondheid is goed en bestand tegen aanhoudenden arbeid, rampen en ongelukken, die een gewoon gestel ten gronde zouden richten en hij kan nog jaren leven. Tegen woordig volgt hij nauwkeurig de voorschriften zijner geneesheeren op, die nog de oude metho den volgen en hem bij de wisseling der jaar getijden bloed aftappen. Uit San Sebastian schrijft men, dat de. Carlistische armee thans uit 43,045 man ge IIerman Lindeman was, zoo in zich zei ven spre kende, de kamer uitgegaan, den trap afgeloopen on stond nu voor 't kantoor zijns vaders, 't Kantoor bevond zich vlak boven de slaapkamer zijner ouders. Do sleutel stak er van buiten in. Voorzichtig opende Herman de deur en stond toen even stil. Alles bleef rustig. Behoedzaam sloop bij op zijne teenen in donker verder tot voor den lessenaar. De maan wierp op dat oogenldik haar schijnsel door 't kantoorvenster. Tot zijne groote blijdschap ontdekte Herman, dat «ic sleutel in den lessenaar tak. Met spoed draaide luj denzelven om. en met nog meer spoed had hij een paar bankbilletten, van twee honderd gulden ieder, uit de portefeuille genomen, de lessenaar weer ge-loten, de kantoor deur dicht gedaan en zonder iemand in 't minst in den slaap was gestoord geworden, had Herman zijn plan volvoerd. DERDE HOOFDSTUK. doha van stein Recht tegenover 't huis vau den heer Lindeman oonde de weduwe van Stein met hare eenige dochter Dora. De weduwe van Stein behoorde tot den deftigen burgerstand. Na den dood van haren echtgenoot, die koopman was geweest, had zij de zaken laten varen, en leefde zij mot hare regelde troepen bestaat, liet Alfonsistisch noor- derleger telt 80 A S2,0UÜ man, waarvan on- geveei 50,000 aan de Ebro-linie, 10,000 aan de Orio staan en de overige als garnizoenen dienst doen. De verliezen in de laatste maanden zijn buitengewoon groot geweest, minder door gevechten dan door ziekten. De hospitalen en de kerkhoven zijn vol, maar het ware cijfer wordt geheim gehouden. Men meldt uit Meclielen: Den! 0 dezer, ten 11 ure 's morgens, is een droevig onge^ luk in onze stad voorgevallen. Twee ovens van de gasfabriek zijn ingestort, en drie werk lieden werden onder het puin begraven. Er werd onmidddelijk hulp aangebrachtmen slaagde er in twee hunner levend van onder htt puin te halen. Beiden hadden erge won den bekomen, doch er is geen gevaar voor hun leven. Wat de derde werkman betreft, deze had opgehouden te leven. Dit ongeluk wordt aan de onvoorzichtigheid der werklieden zelve toegeschreven. Het te Liverpool tehuis behoorende stoomschip Caledonia, van 2300 ton, met eene lading van 200,000 p. st. waarde, is te Kaap Gata, oostwaarts van Amerika, verongelukt het schip is gezonken en slechts een mast is zichtbaar. Een dieven- en brandwekker van een nieuwe constructie is door den Italiaanschen officier Tauzillo aaugegeven. Elke plaats die men voor dieven wil verzekeren is in tele- graphische verbinding met een politiebureau, alwaar het bericht wordt waar verkeerde handen aan het werk zijn. De eigenaar kan den stroom, die uit het politiebureau komt afsluiten wanneer hij zelf een der beveiligde voorwerpen wil openen. De brandwekker is eveneens ingericht, wat het seinen aangaat, doch heeft verder niets nieuws, daar die op de oude wijze met een kwikthermometer werkt. Te Turijn en te Lyon zijn proeven geno men, die als geslaagd mogcu beschouwd worden. Voor ongeveer een jaar werd bij de juweliers Gebr. Rocheman te Kaïro op eene zeldzame wijze gestolen. De dieven hadden een tunnel gegraven die in een wijnhuis uit liep, waaruit de uitgegraven grond dan in tonnetjes onbemerkt werd weggebracht. Later nadat de diefstal gepleegd was, herinnerde zich de juwelier dat er een man geweest was, die bij het bezichtigen van eenige voorwerpen herhaaldelijk met zijn stok op een zich in het midden van de winkel bevindende steen kloptemen vond hierop dat de dieven de winkel van onder waren binnengedrongen en vergeefs beproefde men tot dusver hen machtig te worden. Do waarde van het gcstolene dochter op deftige, doch overigens stille wijze. Dora was een lief kind, niet bruine oogen, zwart haar, een aardig gezichtje en een fraaie leest Daarbij had zij een innemend karakter en toen zij tot eene maagd van twintig jaren was opgegroeid, kon nie mand der meisjes in A. in schoonheid met Dora wedijveren. Herman Lindeman had zijne kamer vooraan de straat op cene der bovenverdiepingen, zooals we reeds hebben kunnen opmerken. "ora zag menigmaal met innig welgevallen op - den, voor 'i oogbekoorlijken jongeling. Her van zijn kant verlustigde zich ook schier eiken dag in de aanschouwing van zijn buurmeisje. Zonder dat een van beiden 't nog uitgesproken had beminden zij elkander, en als luinne oogen dkander ontmoeten, dan sloeg Dora de hare plot seling neer en een blos kleurde hare blozende wangen nog sterker. Herman bad ten laatste besloten aan Dora zijne lielile te verklaren. Kene ongezochte gelegenheid had zich daartoe aangeboden. De weduwe v. Stein ilde eene zuster van haar een juweeleu ring ten ■schonke aanbieden. Daartoe vervoegde z j zich bij den heer Lindeman. 7.ij had hare dochter mee genomen. De beer Lindeman was op dat oogenblik niet te huis, maar mevrouw Lindeman ontving de weduwe en Dora met de uiterste beleefdheid, en noodigde bedroeg 22000 p. st. Eerst werd te Venctie een zekere Brescanello gegrepen, die nog in het brzit was van 10,000 frks van het gesto- lene. Dezer dagen nu vond men in het huis van een zekeren Biamo tc Kaïro een deel der vermiste juweelen ter waarde vau 50,000 frks. benevens vele andere verdachte voorwer pen, die onder een steenen vloer aldaar ver borgen waren. Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Prinses Amalia, kapt. Faliri- tius. van Nieuwediep naar Batavia, passeerde den 14 Mei des ochtends Malta. Alles wel aan boord. Het Stoomschip Madura, kapt. Ordcman, van Batavia naar Nieuwediep, is 13 Mei van Point de Galle vertrokken. Met stoomschip Celebes, van Nieuwe diep naar Batavia, is 13 Mei te Port-Said aange komen. Aan boord alles wel, liet stoomschip Rotterdam, kapt. Jansen, i.s 13 Mei van Nieuw- Vork naar Rotterdam vertrokken. Zaterdag is van hier naar Padang en Batavia vertrokken het stoomschip Prins Hendrik, kapt. M. C. Braat, van de maatschappij Nederland. Zondag is alhier gearriveerd liet stoomschip Holland, kapt. R. Berkelbach van der Sprenkel, van Batavia Besluiten. Benoemingen, enz. Z. M. heeft den off. van adm. 2e kl. W. F. G. L. Faubel op verzoek, met den laatsten dezer ont heven van de Djdelijke waarnemingen der betrek king van adm. bij bet hósp. der marine tc- Wil lemsoord,. en met 1 Juni a. s. met die functiën lijdelijk belast den ofT. van adm. 3e kl. J. W. Groencvk. De kapt.-Iuit. ter zee J. P. van Rossum wordt eervol ontheven van het bevel over Zr. M-. schroef- stoomschip Kijkduin, met den dag volgende op dien van de aankomst te Paramaribo van den luit. ter zee le kl A. J. Visser, aan wien met dat tijdstip het bevel over genoemden bodem wordt opgedragen. Bij Zijner Majesteits besluit van 10 Mei, is, als consul van Japan in Nederland, op de voet van Nedcrlandscli onderdaan, erkend de lieer A. J. Bauduin, thans wonende te 's Gravenliage. "V MS. BC /Si. - In het dorp Gildehaus bij Enschedé stierf dezer dagen een huisvader, waarop alle goede bekenden de vrouw hun deelneming kwamen beluigenzij zeidc daarop dat, alhoewel het een verlies was, zoo was de overledene voor de waarde verzekerd, want zij kreeg drieën tachtig gulden vau de doodenkas. Een dief, die op het schavot stond om op gehangen te worden, vroeg nog een kom koffie. Men bracht ze hem maar ze was heet, dat hij veel tijds noodig had om ze le ledigen. De beul werd ongeduldig en zeidc hem zich te haasten. Wel kerel!" zeide de dief, ik ben wel gc- condemmeerd om gehangen te wordenmaar niet om mijn mond te verbranden." haar uit thee bij haar tc blijven drinken. Gaarne werd hier aan voldaan en Rika Lindeman stelde aan Dora voor den tuin eens te gaan zien. Met gretigheid werd dit aanbod aanvaard. Herman verzocht de dames te mogen vergezellen en toen Dora en hare moeder weer vertrokken waren wist Herman Lindeman zeer goed, dat hij Dora niet onverschillig was. Weinige weken later liad li j ronduit aan Dora zijne liefde verklaard en wederkecrig had IWa hem de verzekering gegeven, dat zij lierman be minde. 'i Lieve kind wist voorzeker niet hoeveel smart haar die liefde eenmaal zou kosten, en hoe haar jeugdig leven door dienzelfden schooncn, maar losbandigen jongeling zou verwoest worden. Hennan stelde aan Dora voor, om" tei gelegener tijd aan zijne ouders hunne liefde bekend te maken en tot zoolang ook voor Dom's moeder hunne innige liefde, die zij voor elkander koesterden te verzwijgen. Bij al hunne voorzorgen was dit echter niet mogelijk en de weduwe van Stein had er volstrekt niets op tegen, dat Herman Lindeman hare dochter beminde: integendeel, zij mocht dien fraaien jongeling wel lijden onkundig als zij wa- van zijne zwakheden en gebreken. Maar de heer Lindeman, hoe dacht die er over' Word! verraad.

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1