Nieows- en Advertentieblad. JtëHfil. 1875. Zaterdag 22 Mei. Vijftiende Jaargang. UitgeverS. GILTJES^ GRONDBELASTING. wl GEMEENTE TEXEL, Zitting Gemeenteraad, Do zoon van den Juwelier, NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 8 maanden franco per post n n h Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT De prijs der Advertenties van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per rei Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officieel Gedeelte. Herziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen. De Burgemeester der gemeente Helder brengt, overeenkomstig het 2e lid van art. 17 der wet van 22 Jnlij 1S73 (Staatsblad No 110) ter algemeene kennis, dat hij lieden een opgaaf, bedoeld in liet.. Ie en- 2c lid van ge meld artikel gedurende dertig dagen ter Secretarie der gemeente ter inzage van een ieder heeft ncdcrgelcgd. Helder, 22 Mei. 1875. De Burgemeester voornoend, STAKMAN BOSSE. VAN DEN RAAD DER op Vrijdag 28 Mei, 's morgens 10 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING: Ingekomen stukken. Algemeene begraafplaats. Hoofdei ijken omslag. Niet-Officiëel Gedeelte. op Woensdag 19 Mei 1875. Voorzitter de lieer mr. Iv J. C. Stakman Bosse. Burgemeester. Secretaris de lieer L. Verhey. Tegenwoordig '15 leden. Afwezig de heeren Janzen en van Kelcklioven, met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. •1). Regeling ilcr bijzondere school voor meer uit gebreid lager- en middelbaar onderwijs. Wordt geiezen oen brief van de Plaatselijke School commissie, inhoudende advies tot regeling en vast stelling der voorwaarden voor den aan te stellen onderwijzer. Uit de mededeeling van den Voorzitter blijkt, dat B. en W. zich niet ten volle met dat advies kunnen vereenigen. Daarna wordt gelezen en ter goedkeuring aan geboden een door het D. B. ontworpen concept tot vaststelling van liet te geven onderwijs, de tcvcr- leenen subsidie, eenige bepalingen ten opzichte van bet salaris voor liet hulppersoneel en liet door den Directeur te heffen schoolgeld. De Voorzitter vraagt of alvorens dc onderdooien van dit ontwerp afzonderlijk in omvraag zullen worden gebracht, men ook liet woord verlangt over dc algemeene strekking. De lieer van Veen zegt gcenc aanmerkingen tc hebben op de bepalingen van liet te geven onder wijs, maar vraagt met het oog op de in hot FEUILLETON. Vervolg. DORA VAN STEIN. Horman Lindeman liad zijne moeder in den arm genomen. Moeders zijn zoo gemakkelijk tot de belangen der zonen over te halen. »0 ja." zei me vrouw Lindeman. oDora is een lief meisje, ik hond zelf veel van haar, maar ik vrees, dat uw vader er niet in zal toestemmen. Ik zal echter trachten, voor gij uwen vader uwe liefde voor Dora mededeelt, hem voor haar te winnen. Mevrouw Lindeman hield woord, "t Gesprek met haren man was zeer interessant. De heer Lindeman meende dat Herman eene veel betere partij kon doen. De weduwe Stein is rijk, dat is waar, maar zij, en dus ook liaro dochter, is van burgerlijke afkomst. En zie jo, wij kunnen niet zooals we willen. We moeten een beetje rekening met onzen stand houden. Maar in alle gevallen, nis gij er niets op tegen hebt, dan is 't mij ook goed. volgende jaar weder te moeten vragen dispensatie ▼an eene op te richten burgerschool waarom van deze bijzondere school geen openbare- of gemeente school te maken. De Wethouder Graat antwoordt daarop, dat de ervaring heeft geleerd, dat eene bijzondere gesub sidieerde school, in vele opzichten, dc voorkeur ver dient; dat men op die wijze, niet minder kosten, eene inrichting verkrijgt, die geheel aan deeischen voldoet; terwijl bovendien de wet zegt, dat wanneer er eene inrichting bestaat die aan de vcreisclitcn voldoet, er dispensatie van dcopriclitingcener burger school verleend kan worden. Do lieer van der Meulcn ondersteunt liet gevoelen van don heer van Veen en meent dat, wat de finan tien aangaat, liet geen verschil zou opleveren. De lieer Jelgersma verklaart zich met liet denk beeld van den heer van Veen niet te kunnen ver eenigen. De Voorzitter vraagt of de lieer van Veen er een voorstel van wenscht te maken, het dan in omvraag te zullen brengen. De lieer Boom geeft in bedenking en wenscht voor tc stollen om alvorens verder te gaan, het concept van het D. B. te zenden om advies aan de PI. Schoolcommissie en aan de Commissie voor het niiddclbaaronderwijs en tevens daarbij kennis tc geven van liet voorstel van den lieer van Veen. De Voorzitter zegt, dat wanneer B. en W. liet niet noodjg oordeelen, om liet advies ccner com missie in te winnen, zij ook, zonder dat oen voorstel kunnen doon. De lieer Borgliuijs zegt, dat al moge B. en W liet advies niet behoeven, bij liet toch wenschelijk acht voor eenige leden van den Raad, waaronder hij zich zelvcn rekent, die niet geheel op de hoogte van liet onderwerp zijn. Dc lieer Boom repliceert, dat hij niet heeft willen zeggen, dat B. en W. verplicht zijn om advies in tc winnen, maar hij acht het wenschelijk, dat als er dergelijke commissien bestaan, die ook gehoord worden, teneinde de zaak zooveel mogelijk van alk zijden (e beschouwen. De heer Hugenholtz ondersteunt het voorstel van den lieer Boom. Daarna in omvraag gebracht, wordt liet aange nomen niet 11 tegen A stemmen. Tegen stemde de hoeren van Veen, de Lange, van der .Heulen en Maalstced. 2). Mededeeling. enz. Dat pogingen zijn aangewend, ingevolge een in de vorige vergadering genomen besluit, om den lieer Steinratli, rijksboekhouderte belasten met de afgifte van gemeente vervoer- en uitvoorbil jetten. Dat die pogingen echter geen gunstig gevolg hebben gehad. Reden waarom het D. B. thans voorstelt, den gewezen gemeente-ambtenaar Amse, die een wachtgeld van f550.geniet, weder in functie te stellen op een salaris van f559.en tc belasten met de afgifte van bedoelde biljetten. Wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Niemand verder het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. HelderNieuwediepWillemsoord enz. 21 Mei 1875. Woensdag beeft alhier plaats gehad dc aanbesteding van de te bouwen nieuwe R. C kerk. Er waren 6 biljetten ingekomenals van cle heeren Gebr. Klein f 46,865. Gebr. Jansen f 43,S80. Westerhof f43,700. dc Weijer Een paar dagen later, toen 't middagmaal was afgcloopen en allen de kamer hadden verlaten, bleven de heer Lindeman met zijne vrouw en Herman nog een poosje praten en maakte Herman zijn vader met zijne iïefdc bekend. Herman was vooruit al door zijne moeder inge licht, dat alle tegenwerpingen van de zijde zijns vaders slechts een vuurwerk was. Hij bleef dus op iedere aanmerking van dien kant zijne bedaardheid behouden en de vader ein digde mot zijne volkomenc toestemming-te geven. Eene week later was de verloving van 't. jonge paar direct ruchtbaar en werd er ten huize van den heer Gcrard Lindeman eeno schitterende partij gegeven. Dora van Stein met hare aangeboren welgema nierdheid maakte blijkbaar een' goeden indruk op de familie Lindeman en de verdere aanwezigen. Dc heer Lindeman begon zelfs van haar te houden en liet 't bij herhaling blijken, dat hij zeer met haar ingenomen was. Herman Lindeman wist zich minder goed te houden. Zijne groote neiging tot drinken kon lnj bij deze gelegenheid zelfs niet be dwingen en in beschonken toestand maakte hij zich aan menige ongemanierdheid schuldig. Te vergeefs trachtte mevrouw Lindeman den indruk, dien Herman maakte, tc verzachten. Dora van Stein, 't edele beschaafde meisje, voelde een traan in baar oog opwelln. Zij hield zich echter zoo goed zij kon, maar toen zij naafloop der part f 43,395. Hendriks f 12,000. C. N. Vlamming f 40,993 Het werk is 3an den minsten in schrijver gegund. Men schrijft ons van Hoorn Een treu rig voorval kenmerkte de tweede Pinksterdag voor de bewoners van bet naburige dorp Hoogcarspel. De diligence van den heer O. welke des avonds van Enk huizen naar hier vertrekt passeerde ook weder dien avond dat dorp. Hoewel de mededeelingen zeer vcrschilcud zijn, is het toch echter een waarheid dat het 8 jarig zoontje van den bakker de W. onder het voertuig geraakte met het ongelukkig gevolg dat het hoofdje letterlijk werd ver brijzeld. Een vreeselijk schouwspel moet het zijn geweest, zoo zelfs dat meer dan eene vrouwelijke toeschouwer liet bewustzijn verloor. Kan ik niet met zekerheid melden, waar door dit ongeluk kon plaats hebben, en hoort men van sommigen dat bij het neerrijden eener brug, het kind juist den weg over wilde loopen, weder andere geruchten melden, hoe wel ik voor de waarheid hiervan niet Wil in staan, dat een bovenmatig gebruik van steiken drank, de voerman voor zijne betrekking op dat oogenblik ongeschikt maakte, zoo zelfs dat eenige passagiers reeds om die reden de wagen hadden verlaten. Ts het laatste gerucht waarheid, clan is het zeker niet ten onrechte dat de Enkhnizer Ct. het onverantwoordelijk noemt, dat het leven van zoo velen, somtijds is toevertrouwd aan dc handen van iemand, wiens hoofd niet in behoorlijken toestand is. In de raadsvergadering van Dingsdag jl. heeft cle heer Mr. W. C. J. de Vicg me de gedeeld, dat hij tegen Juli a. s. zijn ont slag heeft aangevraagd als Burgemeester der gemeente lloorti. De voorzitter en de leden van de Tweede Kamer zijn door de directie van de Amster- damsche Kanaal-maatschappij uitgenoodigd op morgen de werken bij Holland op zijn Smalst te bezichtigen. Te Veizcn zullen twee stoom- booten gerexd liggen om hen naar het terrein over te brengen en na alloop zal hun een diner worden aangeboden. Te Voorschoten is Maandag jl. een dolle, hond geschoten, die belangrijke verwondingen beeft veroorzaakt: drie kinderen zijn ernstig gebeten, zoodat zij dadelijk onder geneeskun dige behandeling zijn genomen. Op last van het plaatselijk bestuur zijn 31 honden afge maakt, en de overige zullen voortaan moeten voorzien zijn van een muilband. Bttredende een diefstal, die Zaterdag nacht bij de heeren Gebr. Piek, houthandelaren te Oudshoorn, plaats had, verneemt men nader het volgende. De brnndkist, waarin de ont- te liuis was gekomen, en te bed lag. begon zij bitter te schreien. De wed. van Stein meende eerst dat Dora, ongewoon als ze was aan dergelijke partijen, zich wat veel overspannen had maar toen ze, na een geruimen lijd don vrijen loop aan hare tranen gelaten te hebben, eindelijk bedaarde, en weer geregeld kon denken en spreken, deelde zij hare vrees aan liarc moeder mede, dat een hcirno- lijke stem haar scheen toe te fluisteren, dat't niet goed gaan zou. »Ik geloof niet moeder," aldus begon Dora, «dat ik ooit met Herman gelukkig zal zijn. Ik houd veel van hem cn toch is er iets, dat mij voorspelt, dat mijne betrokking tot Herman Lindeman mij geen geluk zal aanbrengen. i-Lieve Dora," zei hare moeder ik kan uwe vrees olstrekt niet doelen. Gij zij't nog jong en omdat gij Herman bemint, vreest gij. dat 't oen of ander uw geluk in den weg zal treden. Kom. lief kind, trachten wij nu te. slapen en als ge dan morgen uitgerust zijt, zult ge wel uit andere oogen zien.' Dora trachtte den raad liarer moeder op te vol- m, maar 't daglicht drong al door de roten der luiken eer zij in morplieus armen eene weldadige rust gonoot. Aclit dagen na de partij ten huize van den heer Gerard Lindeman maakte Herman zich schuldig aan don diefstal uit, de portefeuille zijns vaders. Had hij er alles voor over gehad om 't jawoord van do schoone Dora te verkrijgen, nu zij als een vreemde f 135,000 aan effecten geborgen waren stond op het kantoor, was ingemetseld en nog wel voorzien van een lettersluiting. De dieven maakten gebruik van de afwezigheid van den heer Piek, die de Pinksterdagen elders door bracht. Maandag jl. is een 13jarige jongen, bezig met 't uithalen van vogelnesten bij dc llanm- brug te Haarlem, uit een boom gevallen, waar door hij de linkerarm gebroken heeft en aan den schedel een zware wond bekwam. In de maand April zijn in Friesland weder niet minder dan 14S runderen wegens longziekte afgemaakt, 13 gemeenten, waaronder Hennaarderadeei met 40 en Wijmbritseradecl met 32. Het geheele getal gevallen in de vier eerste maanden des jaars bedraagt 677. Onder 6 nieuwe beslagen brak de ziekte uit: 12 beslagen werden gezond verklaard. In de nabijheid van Voorburg heerscht de tongblaar onder hel rundvee, ten gevolge waarvan de door de afdeeling der Hollamlsche Maatschappij van Landbouw voorgenomen ten toonstelling van runderen is uitgesteld. Het is de politie tc Rotterdam gelukt in cle afgeloopen week weder een gevaarlijke dievegge te arresteeren. Die vrouw toch, ge huwd en drie kinderen ten haren laste hebbende, had sinds geruimen tijd een eigenaardige wijze van koopen. Zij trad dep. eersten den besten winkel hinnen. kocht eer. kleinigheid, liet zich door den persoon, die haar hielp, nog andere zaken voorleggen, waarbij zij steeds zorgde, dat deze haar daarbij den rug moest toekeeren om iets te krijgen, in welken tijd zij dan spoedig het een en ander wegnamof wel be stelde zij iets, had geen geld genoeg in den Zak, gaf iets op hand en zou clan later wel terugkomen, hetgeen zij natuurlijk steeds ver gat. Meer dan vijf-en-twintig winkeliers (bijna allen manufacturiers) zijn op die wijze door cle vrouw bestolen, en wisten dit niet, dan nadat zij aan het politie-bureel ter herkenning van hun goed waren geroepen, hoewel daarbij ge heele stukken calicot van het nieuwste dessin zijn. Omtrent het plaatst gehad hebbende verhoor in zake den moord-van der Kouwen vernemen wij nader, dat de woning van dc in verhoor genomen personen dag en nacht door cle politie bewaakt wordt. Ook verne men wij, dat een pakje met gouden en zilve ren voorwerpen naar den rechter te 's Ilage is gezonden, en dat de vrouw van den per soon, van wiens verhoor wij in ons vorig nommer melding maakten, deze week per spoor èen reisje naar 's Hage maakte, zonder te we ten, dat zij door de politie werd nagegaan. Evenals in vorige jaren zijn in liet af geloopen jaar vau waterstaatswege strandmetin- gen gedaan. argeloos lam zich goedwillig had laten leiden, nu scheen hij niet' zooveel werk meer van haar te maken. In ieder geval wilde hij er zijne avonden in de sociëteit niet aan geven. Ilij was voortgegaan met't zelfde leven, waaraan hij zoozeer gewendwas. Over dag bracht hij steeds zijne bezoeken aan Dora, en olschoon ze er meermalen op aan hield nu en dan dc avonden te huis door te brengen, Herman bad allerlei uitvluchten om zich aan die uitnoodiging to onttrekken. Slechts nu en dan gaf hij er een avondje aan. Wc meikton reeds op, dat mevrouw Lindeman, als haar man over 't uitgaan van Herman sprak, altijd ten antwoord gaf: «'t Zal later wel veran deren, als Herman in 't huwelijk treedt." Toen Herman eerst meester was van de twee honderd gulden, voelde hij zich weer sterk. In opgeruimde stemming stapte hij weer naar de sociëteit. »Zie zoo," sprak hij tot Bcrnard Dorens, die al een poosje had zitten wachten, >zie zoo, een man een man, een woord een woord! hier vent: daar is je geld!" »>Goed zoo," sprak Bcrnard, terwijl hij op dc meest onverschillige wijze de beide bankbilletten aannam. Heb je soms lust nog een spelletje te doen jongen? vroeg hij. «Vooreerst niet," gaf Herman ten antwoord. Bcrnard Dorens was dc zoon van een' zeer rijken rentenier. Zeer'dom van aard zijnde en geen hist Deze metingen vergeleken met die van 1857 toonen aan; voor zooveel Zuidholland betreft, dat de duin voet aldaar 470 meter is afgenomen: vergeleken met die van 1843 is zulks voor Noordholland 9,51 meter. Thans worden proeven met gemaaide helm tot duinbeplanting genomen. Het afmaaijen namelijk schijnt gunstig op den groei van de helm te werken, en overigens is cle aldus ge sneden helm met voordeel te gebruiken i n plaats van de kostbare sfroo-beplanting. Dagb. Z. II. Tn de Buitengracht te Deventer is eer gister ochtend gevonden het lijk van een verver, die door bovenmatig gebruik van sterken drank op Pinkstermaandag in het water geraakt was. Voor cle artillerie instructie-compagnie te Schoonhoven, wordt weder eene oproeping gedaan ten einde jongelingen op de nekken tot dienstneming bij die compagnie, alwaar zij voor liet kader worden opgeleid. Te Winsum (Gron.) heeft zich een dronkaard door ophanging van het leven be roofd. De constructiewinkel van den Staats spoorweg te Zwolle was Dinsdag jl. een too- neel van schrik en verwarring. Omstreeks 5 uur geraakte eerst een werkman tusschen de buffers van twee waggons, die met kracht te gen elkander inliepen; hij verkeert in zeer bedenkelijken toestand. Zeer kort na dit on geval sloeg de bjiksem op eenige plaatsen 111 het gebouw, waardoor een schoorsteen uaar beneden stortte, stukken staal en ijzer her en derwaarts gesmeten werden, terwijl zich een vreeselijke knal, alsof eene geheele batterij ge lost werd, deed hooren. Een oogenblik was alles hel verlicht door een blauwen gloed: daarna ontwikkelde zich een stiklucht en dreef de wind stof cn zand door de gebouwen, zoo dat men niets zien kon en bijna stikte. Of schoon alle arbeiders aan het werk en de meeste machines in beweging waren, zijn er gelukkig geene persoonlijke ongelukken te be treuren. Een werkman, in wiens nabijheid dc bliksem waarschijnlijk in den grond sloeg, voelde eene onzeltende hitte; een zijner kou sen werd verschroeid. DUiienianü. Nabij Vcrsailles aan het dorpje Viroflaj is een brutale misdaad gepleegd. Een letter kundige. Sebnsliani geheeten, had aan het station te Viroflay een kaartje genomen naar Parijs: hij wandelde op het perron om te wachten op den trein en liep den weg op die langs cle rails loopt: daar werd hij door twee mannen vermoord en beroofd, op 20 pas afstand van het station, waar altijd een druk verkeer is. De daders zijn gevat. tot eenige nuttige bezigheid gevoelende, bracht hij a! zijnen tijd liefst door aan duobei- of billardtafel. Hij had vele vrienden, altijd koftiehuisvrienden, maar Herman inocht bij niet lijden. lierman Lin deman was de zoon van iemand, die door den handel, al was 't. ook een handel in juweelen, was rijk geworden. Lindeman had dus gewerkt, en dat kwam niet te pas, dacht Dorens. Maar zie je, Herman speelde' graag en hij ook, en 't deed hein altijd een innig genoegen als Horman verloor; niet om de winst, welke hij daardooygenoot, maar meer om Herman te plagen. Daarom zei hij op ironische» toon nOf is jelui geld op? In dat geval kunt ge die onbeduidende prullen wel terug krijgen!" oJe schijnt me te willen sarren, Bcrnardbedenk evenwel, dat Herman Lindeman niet met zuli laat gekken. Ik zeg je nog eens, dat ik heden avond niet speel. De redenen voor deze handelwijze behoef ik zeker niet arm 11 mee u- doelen. «Bahzei Bernard, «ik begrijp "t al. De oude heer heeft je zeker de les gelezen cn de bruin- oogige Dora heeft een zedepreck gehouden 0111 je eens recht braai te maken. Goed, waarachtig, dat je «Je hebt 't allen gehoord heeren. hoe Dorens 't waagt nnj tc beleedigen. Dat duldt geen Lin deman, versta jeDaarvoor zijt ge me voldoening verschuldigd, ten minste als ge geen lafaard zijt. Hebt ge me verstaan Dorens? Word! vervolgd,

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1