Nienws- en Advertentieblad. 29 Mei. Jtë 1463. 1875. Zaterdag Vijftiende Jaargang. UitgeverS. GILTJES. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. De zoon van den Juwelier. HELDERSGHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-A OND. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post n n n Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT. De prijs der Advertenties van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officieel Gedeelte. Burgemeester en Wethouders der Gemeente HELDER, brengen ter konnis van de ingozetencn, dat tot tegenschatters voor de belasting op het personeel, voor het dienstjaar 18751876, zijn be noemd de heeren J. A. KNAVEN en G. KOOTER. Helder, don 22 Mei 1875. Burgem. en Weth. voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burg. L. VERHEY, Secrct. liet Gemeentebestuur van den HELDER vestigt de bijzondere aandagt der ingezetenen op de wij zigingen. welke in twee eerste "paragrap hen van art. 27 der wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad No. 50) betreffende de personccle belasting zijn gebracht, luidende aldus: 1. Die na den 15den Mei een perceel in «gebruik neemt, is voor dit perceel de belasting snaar de vier ccrsto grondslagen voor den tijd «des dienstjaars, die dan nog over is. verschuldigd." 2 Aan den belastingpligtige, die in den loop des dienstjaars een perceel verlaat, zonder daarin «eenige roerende goederen of iemand in zijne dienst «achter te laten, wordt ontheffing verleend van «zijn aanslag naar de vier eerste grondslagen «voor den tijd des dienstjaars, die dan uog over is, «indien daarvoor door hem, binnen den tijd van «cene maand, volgende op die waarin hij hel per- «ceel verliet, tegen bewijs, schriftelijke aangifte is «gedaan ten kantore des ontvangers, op een aldaar «kosteloos verkrijgbaar biljet. «De ontheffing wordt ook verleend over het drie- smaandolijksch tijdvak waarin het perceel wordt «verlaten, indien do belastingpligtige daarna, doch «in den loop van datzelfde tijdvak een ander per- «ccel, waarvoor hij belastingpligtige is, in gebruik noemt. «Bij overlijden van don belastingpligtige treden «zijne erfgenamen in dezelfde regten en verplig- tin gen. «De aangiften, volgens het eerste en derde lid si ngediend, worden als gewone bezwaarschriften «aangemerkt en behandeld." lleJder, 22 Mei 1875. Het gemeentebestuur voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgem. L. VERHEY, Secret. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente HELDER, brengen ter kennis, dat de KER MIS of JAARMARKT in deze gemeente dit jaar aanvangt op Maandag den 5 Julij aanstaande. De loting voor tenten en earousels heeft plaats op Donderdag den 1 Julij a. s., des namiddagsten 2 ure, en die voor kramen enz. op Zaturdagden den 3 Julij a. s., des namiddags ten 5 ure, in het politiebureau aan het Molenplein. Bij die lotingen zullen de belanghebbenden of gemagtigden tegenwoordig moeten zijn. Helder, den 26 Mei 1875. STAKMAN BOSSE Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Niet-Officiëel Gedeelte. Helder. Nieuwcdicp, Willemsoord, enz., 28 Mei 1875. Men schrijft ons van Hoorn liet volgende Dc kiesvereeniging //Burgerplicht" alhier, heeft in hare vergadering van Vrijdag jl. met algemeene stemmen tot kandidaat voor liet lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld: het aftredend lid den heer K. de Jong. Verschil lende vereenigingeu in het district volgeu reeds dat voorbeeld. Andere kandidaten worden niet genoemd. Amsterdam, 25 Mei. Op Dinsdag 15 Juni en volgende dagen zullen voor 't Prov. Geregtsliof in Noorholland tereglstaanlo. W. B., 2o. C. B., huisvrouw van W. B., So. C. M. Z„ wed. V. II T., en 4o. M. B., de eerste beschuldigd van het namaken van zil veren nationale gangbare muntspeciën, de tweede en vierde wegens medepligtighcid daaraan, en allen van het in omloop brengen daarvan. Over de honderd getuigen zullen hierin wor den gehoord. In de algemeene vergadering der stoom vaartmaatschappij «Java11 is de balans en winst en verliesrekening goedgekeurd. Er zal een dividend van 6 pet. worden uitgedeeld. De heer J. Louis Kuinders werd als pres.-comm. herkozen, en in plaats van den heer Tajlor die niet weder in aanmerking wilde komen, de heer J. Kervel, chef van het huis E. Moorman en Comp. op Java als comm. benoemd. Ein delijk werd besloten de directie te machtigen, onder goedkeuring van commissarissen in den loop van dit jaar een 5 pet. obligatieleening tot een maximum van f2,000.000 te sluiten, tot afbetaling van het in de lijn opgenomen, nog niet geheel betaalde materieel en tot aan- schafting van nieuw materieel. De heer C. A. Jeekol te Leerdam, is door Z. M. naar het Loo ontboden, om Z. M. de proeven met hard glas te doen zien. Wij twijfelen niet, of de koniug zal in dezen nieu wen tak van industrie liet grootste belangstellen. Dinsdagnamiddag is op de begraaf plaats buiten Alkmaar het stoffelijk overschot van wijlen jhr. mr. C. Van Foreest ter aarde besteld. De meeste ingezetenen der stad, langs wier woningen de lijkstoet toog, hadden de vensters doen sluiten, en een talrijke schare van vereerders volgde den rouwstoet; wel een bewijs dat Foreest in de stad zijner inwoning geëerd werd. Aan de open groeve werd door dr. N. Beets, oudsten zwager van den overledene, een sierlijke rede gehouden, waarin hij hulde bracht aan de verdiensten en het karakter van zijn overleden bloedverwant. De zoon van den ontslapene dankte ten slotte voor de eer, door zoovelen aan de nagedach FEUILLETON. lize meeuwis 0.) De zon scheen vriendelijk aan tien hemel en wierp reeds cenige uren bare verwarmende stralen door de ramen; maar Herman had er niets van gemerkt. Eindelijk werd hij wakker. Waakte of droomde hij'? «Maar voor den drommel, waar ben ik dan toch?" Onwillekeurig sloeg hij de. hand aan 't voorhoofd. Hij kon zich 't ganscbe tooneel op de sociëteit wel herinneren; maar hoe hij hier kwam, hoe hij hier was aangeland, was hem een overklaarbaar raadsel. Hij kleedde zich aan en maakte zijn toilet zoo goed als in de gegevene omstandigheden mogelijk was. Onwillekeurig liet hij den blik naar buiten afdwalen. «Mijn hemel," riep hij, «bevind ik mij hier in «dc Hoop?" Hij schelde. Terstond hoorde Herman iemand mot een lichten tred de trappen opkomen. De deur ging open. »Lize!" stamelde Herman. «Mijnheer Lindeman, wat is er van uwe dienst?" Herman wist op dit oogenblik niet wat hij ant woorden zou. Toen hij daar tegenover dc waarlijk bekoorlijke dochter van Meeuwis stond, gevoelde hij, dat hij 't meisje nog steeds lief had. Trouwens, hij had zich zeiven dit nimmer ontveinsd. Alleen had hij de laatste aclit dagen wat minder aan Lize gedacht. «Zeg mij, lief kind," sprak hij tol 't meisje, «zeg mij, boe ik hier ben gekomen." In korte bewoor dingen had Lize alles verteld. 't. Werd Herman nu klaar en duidelijk, dat do kameraden een grap met hem hadden willen hebben. «Lize stond nog altijd in de geopende kamerdeur en hield de oogen op den grond gevestigd. In baai- helder morgengewaad zag zij er inderdaad schoon uit. «De omstandigheden zijn mij blijkbaar gunstig, lieve Lize", begon lierman. »'t Verheugt me wer kelijk, u weder eens te ontmoeten." 't Is warem pel lang genoeg geleden sedert ik u zag." «Mijnheer Lindemanviel Lize hem in de rede," gij kunt niet meenen, wat gij daar zegt. 't Is immers algemeen in A. bekend, dat gij met «Mag ik u verzoeken," vroeg Herman, Lize te gernoet tredende, mij te zeggen of ge boos op mij zijt?" «Hoe zou een eenvoudig meisje," antwoorddi Lize, s't in 't hoofd krijgen boos op u te zijn. Neen I «Hoor dan Lize! Ik bemin u meer dan ik ooit geweten heb, en daarom, zeg mij Snel verwijderde liet meisje zich. Zij bezat genoeg eergevoel om niet langer te luisteren naar teuis van zijn vader bewezen. Onder dege nen, die het lijk volgden, behoorden ook de heeren Begram en Kien, leden der Tweede Kamer. De Ministers Heemskerk en Van Lijnden hadden het lijk naar het station van den spoorweg le 's H'age vergezeld. De liberale. Kiesvereenining. //Burger- pligt" te Enkhuizeh heeft met algemeene stemmen der aanwezige leden tot candidaat gesteld voor het lijlmaadschap der Tweede Kamer het aftredend lid van dat district den heer K. De Jong te lloogkarspel. Dezer dagen had te Delft een 15-jari- ge knaap in den molen De Oost het onge luk door een luik naar beneden te storten, bij welken val hij met het hoofd op een van de molensteenen, op den maalzolder aanwe zig, nederkwam cn zich daarbij zoo ernstig heeft bezeerd, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Te Gorinchem mogen de honden zich niet op straat vertoonen dan //gemuilkorfd" of aan een touw of ketting. Zoo blijkt er toch nog altijd eenige sympathie te bestaan tusschen den minister van Binnenlandsche Zaken en Gorinchem. In Sinkels magazijn te Amsterdam brak Maandag een binnenbrandje uit. Tal van spuiten rukten aan, doch er bleek meer rook dan vuur te zijn; niet een behoefde er water te geven. Een te Winschoten wonende landge- bruiker H. Ecfting werd Maandag in de na bijheid van die gemeente bij 't gehucht Na pels door den spoortrein overreden. Dc on ongelukkige bevindt zich ondanks erge ver minking vrij wel. Met de meikevervangst in de omstre ken van Wageningen is het bijzonder voor spoedig gegaan. Men berekent dertieu cn een half millioen diertjes onschadelijk gemaakt te hebben. Te Veendam is een jonge vrouw met haren zuigeling van 20 weken, na een voet reis van ruim 5 uur, bij een heer en mevrouw, wier echt kinderloos was, gearriveerd, om dezen haar kind af te staan, zooals men haar uit de courant had voorgelezen, dat gevraagd werd. Deze historie was evenwel niets dan een quasi-ui; de heer was afwezig en mevrouw wist niets van de heele zaak. Moeder en kind gingen onge troost weer huiswaarts. Te Scheemda heeft een man gepoogd een einde aan zijn leven te maken, waarschijnlijk tengevolge van huiselijke onaangenaamheden, door zich op de rails te leggen. Eerst merkte de machinist hem en gaf signalen en stopte. Hij werd toen verwijderd, maar nau welijks was de trein weer in beweging, of hij Herman Lindeman, 't Was dan tocli waar, 't ge rucht, dat zich door de stad verspreid had. Ge loofd had zij 't echter niet. Waarom niet? Zij bad gehoopt dat Herman baar beminde, gelijk zij hem. Had hij niet vele blijken van liefde en genegenheid gegeven? Had lnj niet bij voortduring baar 'thof gemaakt? En nu, daar verbreid zich de mare: «Herman Lindeman is, verloofd metDoravan Stein! «Dwaas die ik was," zuchtte Lize, geloof te slaan aan zijne liefkozingen! Maar buitendien Herman is rijk cn ik ben de dochter van een koffiehuis- houder." In alle oprechtheid was Lize van Herman begin nen te houden. Zij was geëindigd met Herman Lindeman, ondanks al zijne gebreken, vurig beminnen. «Alles is nu voorbij," dacht zij. «Hen bemint Dora. Hij tracht dit wel tc ontvein maar waarom Voor goed is er tusschen hem en ui ij een scheidsmuur opgetrokken." Lize borst in tranen uit. Gélukkig voor liaar, dat zij eenig werk op bare kamer bad te verrichten. Herman gebruikte in «dc Hoop" een licht ontbijt dankte Meeuwis voor zijne vriendelijkheid en stapte, na eerst te hebben afgerekend, niet zeer gemutst do deur uit. «Hoe zal ik 't aanleggen," sprak hij in zich zel- ven, «om mijn afwezen gedurende den nacht bij da oude lui te verontschuldigen Ik weet 't waarlijk niet." «Zie je geen menschcn meer," sprak Bernard sprong weer op de rails: een zijner beenen werd van het lichaam gescheiden, liet andere zoo gekwetst, dat het moest worden geamputeerd. Miss Soldene, een Engelsche operette primadonna, die te Nieuw-Orleans gast-voor- stellingen gaf, is door een kwajongen op er gerlijke wijze, in bijzijn van een talrijk publiek, beleedigd. Er werd haar een bloemruiker toe geworpen, en zij haaste zich naar de plaats waar het eerbewijs lag, en met een aanminnig lachje naar de zijde van waar dc ruiker ge komen was, bukte zij zich om dien op te ne men; hare vingertoppen raakten den ruiker reeds aan, toen met een plotselinge ruk de fraaije bouquet terugvloog naar de loge waaruit zij geworpen was. Een wraakgierige spotvogel had een dun touw aan den ruiker gebonden. De rechtbank vcrooordeelde hem, op aanklacht van miss Soldene, tot betaling eener geld boete. De maire vau het 2 arrondissement te Parijs moest eens een huwelijk sluiten, toen hij bemerkte, dat de vader des bruidegoms vroeger beul was geweest. IIij meende dc moeder der bruid hiervan te moeten verwitti gen. //Mijn hemel, mijnheer," zei deze, //dat wisten wij wel, daaruit.is juist dik hnwelijk onstaan, want een lid van onze familie is door den vader van mijn aanstaanden schoon zoon onthaldsd en is toen door dezeti zoo riendelijk behandeld, dat wij er hem steeds dankbaar voor waren. Sedert dien tijd zijn de relalien tusschen onze famillien zoo innig geworden, dat dit huwelijk daarvan het ge- gevolg is." - Te Parijs moesten dezer dagen twee dragers van een hegrafenisverceniging een kin derlijkje naar 't kerkhof brengen. De arme kleine werd door geen familiebetrekkingen ver gezeld. Alzoo zonder eenig toezicht, waren de lijkdragers volkomen vrij om zoo dikwijls halt te maken als zij wilden; zij deden dat bij voor keur bij de verschillende herbergen, die zij passeeren moesten, waar zij de baar voor de deur lieten staan en zelf naar binnen gingen. Eindelijk hadden zij zoo dikwijls gerust, Hat 'tloopen hun moeijelijk begon te worden. On der hun droevigen last gebogen, beschreven zij de grootste bochten en slingerden zij voort tot ze beiden neervielen en de lijkkist eenige schreden ver van de baar rolde. Een paar politieagenten belastten zich daarna met de teraarde bestelling van 't kinderlijkje. tweede, vijfde en zesde den 15n, de derde en de zevende den )6n en de vierde den 18 dezer, wor den op non-activiteit gesteld. Besluiten, Benoemingen, enz. De kapt.-luit. ter zee J. H. I1. E. Kniphorst, dc luits. ter zee le kl. J. M. H. Bervoetsen F. J. Stok- huyzen en die der 2e kl. C. II. dc Goeje, J. II. de Brüyn. J. R. Eek en S. T. I.and, laatst behoord hebbende tot het eskader in Indic en van daar in Nederland teruggekeerd, de eerste den lln, dc Dorens, die met een spottend glimlachje voor Her man stond, of ben je nog niet uitgeslapen «Jelui hebt me leelijk gefopt «Tocli niet," zei Bernard. «Mij dunkt, dat je mij naar huis had moeien brengen," zei Herman. «Bedenk eens Herman," vervolgde Dorens, «wat. je oude heer wol gezegd zou hebben, indien je inden toestand, waarin je gisteren avond verkeerdet, te huis gebracht waart. Nu kan je licht iets beden ken ter verontschuldiging. Maar dit is tot daaraan toe. Ik heb haast en groet jc dus. Zeg eens, ben je nog boos, of is de bui met do roes tegelijk ver dwenen xBoos?" vroeg Herman, «wel neen. jongen!' «Tot ziens dan «Wacht even; nog eene enkele vraag: «Hoe jij 't in mijne plaats aanleggen, wat zou jc de oude lui vertellen?" «Wel," zei Bernard, «zeg bijv., dat je met een vriend onverwacht een uitstapje naar A. of B. ge maakt hebtzeg, dat je bij mij op een partijtje geweest zijt." «Waarachtig," zei Herman, je laatste idéé is subliem, is prachtig. Ik zeg. dat ik bij jou op een partijtje geweest ben: dat T te laat geworden is en maar bij jou ben gebleven." «Goed. goed!" zei Bernard, terwijl hij Herman tot afscheid zijne hand reikte. Veel opgeruimder stapte Horman huiswaarts, Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip «Voorwaarts," van Batavia naar hier, is 25 dezer des morgens ten elf uro van Na pels vertrokken. Alles wel. Het stoomschip «Prins Hendrik." van hier naar Batavia, is 26 dezer, dos morgens ten twaalf ure, Napels vertrokken. Postkantoor Helder. N ieuwe Dienstregelin g tengevolge der invoering van dan Zomerdienst op den Noordhollandschen Spoorweg, aan vangende 1 JUNI 1875. Laatste lichting der Bussen aan het Kantoor. Voor den ln trein 0.5 's morgens W 2u 8.25 Sn 1.40 's middags. n x 4n 6.15 's avonds. Voor de verzending per stoomboot naar Amsterdam 10.30 's avonds. Lichting der Bussen. N. Brug. IIoofd. Raadhus. 5.5 morg. 5.15 inorg. 5.25 morg. *12.40 midd. *12.50 midd. *1.midd. 5.15 av. 5.25 av. 5.35 av. 10.— 10.10 Centrum. Station. 5.15 morg. 6.10 morg. *12.50 midd. *1.45 midd. 5.25 av. G.20 av. 'Deze lichting vervalt op Zon-en Feestdagen Voor Texel laatste lichting der Bussen aan het Kantoor: i uur 'smorgj, 10 uur 's inorg., 5 uur's av. Voor Vlieland en Terschelling 6 uur 's morg. A. Paulowna 0.5 's morg., 1.40 midd., 6.15 avonds. Koegras 6.5 morg., 6.15 avonds. t Wïeringen 6.5 1.40 midd. Het Kantoor is geopend van af 1 Junij a.s Des morgens van 5 tot 7^ uur en van 10 tot 2 uur, des avonds van 5 tot 8} uur. Op Zon- en Feestdagen gesloten van 10 uur's morgens tot 12 uur 'suiiddags. Overigens geopend op de werkdagen. Postwissels en inkassering van quitantiën Van 10 uur 's morg. tot 2 uur uur's midd. en des avonds van 5 tot 7 uurdagelijks behalve op Zon- en Feestdagen. De Directeur, HERWEIJER. Mevrouw Lindeman had al eenige uren in onrust doorgebracht. «Och, Lindeman," had ze tegen haren man ge zegd, «Herman zal wel hier of daar bij een zijner vrienden zijn." «Best, best," sprak vader Lindeman, als jij 't goedvindt, dan ben ik or ook mee te reden." Toen nu lierman spoedig daarop te huis kwam, gevoelde Mevrouw Lindeman zich zoodanig vellicht en wist zij te voorkomen, dat haar echtgenoot eenige aanmerking maakte. Herman dischtc getrouw op, wat hij met Dorens had algesproken. «Ik was bevreesd, dat u een ongeluk overkomen was,' sprak Rika. die zich bijzonder verheugde, dat haar broeder gezond en wel weer te huis was gekomen. Herman gevoelde echter niet veel lust lang met zijne zuster of moeder te praten. Hij zocht daarom 't eerste 't beste middel te baat te nemen oin naar zijne kamer te komen. Juist van pas kwam de meid binnen en reikte Herman een' brief over, die zoo even door den postbode aan zijn adres was bezorgd. Herman zag even 't, adres en herkende terstond de hand. On willekeurig verbleekte hij. Mevrouw Lindeman merkte deze verandering en vroeg deelnemend: «Scheelt er iets aan Herman?" «Ik gevoel cene lichte ongesteldheid en ga dus maar naar mijne kamer." Word! vervolgd.

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1