Nieuws- en Advertentieblad. Woensdag 9 Juni. Vijftiende Jaargang, 1875, Uitgever: S. GILTJES. GEMEENTE TEXEL, De zoon van den Juwelier. NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en YRIJDAG-AOND. Abonnementsprijs voor 8 maanden Franco per post n n Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. 0.50 0.65 De prijs der Advertentien van 1-4 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per re£ Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. van* den raad der gehouden Vrijdag 28 Mei 1875. Ajwezig de heeren W. Hillenius, mot kennisge ving, P. Langeveld en ,1b. KI/.. Vlaming. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. 1. Worden eenige provinciale bladen voor ken nisgeving aangenomen. 2. Wordt bericht dat het besluit van verkoop van grond nan Jan Pz. Smit, goedgekeurd is terug ontvangen. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Wordt kennis gegeven dat het besluit tot het in erfpacht geven van grond, aan Pieter Mz. de Waard, te Oude Schild, niet eene kleine wijziging van IIH. Gedeputeerde Staten is terug ontvangen. De Voorzitter doet mededeeling van do wijziging, die daarin is gebracht, waarna hetzelve wordt goed gekeurd, om weder aan IIH. Gedeputeerde Staten ter goedkeuring te worden opgezonden. 4. Wordt gelezen eeno missive van den heer Commissaris des Konings, betreffende de herstelling van den toren te Oosterend. Aangenomen voor ken nisgeving. 5. De Voorzitter doet mededeeling dat mejufvrouw Hillebrand, van Koog a. d. Zaan, voor het op haar uitgebracht beroep van hulponderwijzeres te Waal, heeft bedankt. 6. Wordt medegedeeld dat op 8 Juni a. s. mede eene verkiezing zal plaats hebben van een lid voor de 2e Karoer der Staten-Generaal, in plaats van Jhr. van Foreest, overleden. 7. Wordt gelezen eene missive van IIH. Ged. Staten, betreffende de geldleening ad f9200.en de te docne aflossing. De Voorzitter stelt namens het Dagelijksch Ce- stuur voor, de termijn van aflossing, zooals IIH. Gedeputeerde Staten zulks verlangen, vast te stellen. Wordt overeenkomstig het voorstel besloten. 8. Wordt gelezen een verzoek van Jan Kalf Hz., om in het park achter zijne woningen eenig grond in erfpacht te mogen erlangen. Wordt, besloten de zaak aan te houden. 9. De Voorzitter brengt ter tafel, de door HH. B. en W. ontworpen instructiën voor begrafenis rechten op de nieuwe algemeeno begraafplaats. Wordt na eenige discussiën besloten, het ontwerp op de secretarie ter lezing voor IIH. leden neder te leggen en in eene volgende vergadering te be handelen. 10. Wordt ter tafel gebracht een verzoek van P. Koning Cz;, om een gedeelte van het oude school gebouw in huur of koop te mogen erlangen. Wordt besloten aan te houden. •11De Voorzitter brengt ter tafel een request van de hoofdonderwijzers, verzoekende om verhooging van tractement. Namens het D. B. wordt door den Voorzitter voorgesteld, het rekest te wijzen van de hand. Na eenige discussiën wordt het verzoek in stem ming gebracht, en overeenkomstig liet preadvies van het Dagelijksch Bestuur besloten. 12. Wordt ter tafel gebracht, het in eene vorige vergadering aangehouden verzoek van K. Brouwer, hulponderwijzer te de Cocksdorp, mot het daarom trent uitgebracht advies der plaatselijke schoolcom missie. Na geheele mededeeling van laatstgemeld stuk, stelt de Voorzitter, namens het het D. B., voor, afwijzend te beschikken. Waartoe wordt besloten. FEUILLETON. VIJFDE HOOFDSTUK. EEN DUBBEL ONHEIL. «Bij Amalia Dorens. Gij moet weten, dat Amalia vroeger, toen wij wat jonger waren, nog al eens bij mij en ik bij haar aan huis kwam. Sedert lang hadden we elkaar niet bezocht en nu hield ze niet op, toen ik haar toevallig tegenkwam, voor ik even met haar moe ging, zooals ze zeide. Ze was juist dezen morgen, na een uitstapje van vier weken naar haren oom te Haarlem, weer in de stad ge komen. En niet waar? dan heeft men veel te vertollen." Hermans gelaat helderde op, toen hij hoorde, dat Amalia eerst dezen morgen in de stad was gekomen. Zij zou dus niets kunnen gezegd hebben. Vee) opgeruimder van zin verliet Herman de woning der weduwe Stem, dan waarin hij die be trad. Hij gevoelde wel, dat zijne verhouding tot Dora en hare moeder niet waar, niet in den 'haak 13. De Voorzitter doet mededeeling van het besluit van IIH. Gedeputeerde Staten, omtrent de uitge brachte rapporten, betreffende den aanslag in den Hnofdelijken Omslag van Fokke Keijser en Hendrik- Dito, en waarbij de aanslag van Fokke Keijser wordt verlaagd met 14.50 en gesteld op f40.50; en die van II. Dito wordt behouden op f18. Hij stelt alsnu voor het kohier in dien geest te wijzigen en aan HH. Gedeputeerde Staten ter goed keuring in te zenden. Waartoe wordt besloten. 14. Wordt gelezen eone missive van J. Sz. Dekker, kennis gevende dat hij den boekhandel van W. Sterk heeft overgenomen, verzoekende ook te mogen deelen in de lcverantiên van schrijfbehoeften, ten behoeve van het raadhuis etc. Wordt overeenkomstig het verzoek besloten. 15. De Voorzitter stelt aan de orde. de door het D. B. opgemaakte voorwaarden, waarop men Tijs Cz Flens, een gedeelte grond van het park in erfpacht wenscht af te slaan. Na geheele mede- doeling, worden dezelve goedgekeurd. 16. Wordt gelezen eene missive van J. Slijboom, logementhouder in de Lindenboom alhier, verzoe- kendo om een gedeelte van het terrein van den Burgwal, achter zijne woning, te mogen koopen tot verdere uitbouwing van zijn lokaal. De Voorzitter bericht, dat door hem en HH. Wet houders deze zaak is onderzocht en deelt mede, dat door hen aan J. Slijboom, onder nadere goedkeuring van den Raad. vergunning is verleend om op een gedeelte van den burgwal te mogen bouwen, onder voorwaarde dat hij den houten koker in den burgwal voor zijne rekening door eene steenen zou doen ver vangen en onderhouden Hij vraagt alsnu goedkeuring aan den Raad van hetgeen door 1111, B. en W. in deze is gedaan.- Na. eenige discussiën wordt het verzoek in stem ming gebracht en goedgekeurd. 17. Wordt gelezen eene. missive van den heer Crerner van den Berg, beti-,-ffende het in erfpacht geven van een gedeelte grond aan de gemeente, tot liet bouwen van eene nieuwe school. Na eenige besprekingen wordt aan HH. B. en W. opgedragen, een nader onderzoek in te stellen, be treffende de gelegenheid voor het bouwen op een geschikt terrein in Eierland. 18. De heer Dros doet mededeeling aan den Raad, dat in het jaar 1,858 aan de gemeente, van wege het waterschap Eierland, vergunning is verleend tot het leggen van een voetpad te de Cocksdorp en zou alsnu wenschen, dat het nog onbeitraatte ge deelte werd in orde gebracht. Na eenige discussiën wordt besloten, de zaak tot nader onderzoek te stellen in handen van het D. B. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de verga dering gesloten HelderNieuwediepWillemsoordenz., 8 Juni 1875. Naar men verneemt is te Texel een fanfare-muziekkorps opgericht, onderden naam van "Semper Crescendo", bestaande uit 10 personen, welks leiding is opgedragen aan den heer M. Ph. Polak adjudant-kapelmeester der dd. schutterij alhier. De divisie, bestaande uit Zr. Ms. stoom schepen »Leeuwarden", "Cornelis Dirks" en Prinses Maria", is bestemd tot een oefonings- tocht in de Atlantische Oceaan. Het vertrek van hier is voorloopig bepaald op 16 Juni, om half September.te retourneeren. was, maar hij was voor 't oogonblik gered cn dat was hem reeds voldoende. Herman Lindeman was te zwak van karakter om weerstand te kunnen Lieden aan zijne neigingen en hartstochten, al waren ze ook nog zoo afkeurenswaardig. Nu alles, zoo hij meende, met Dora en de we duwe van Stein weder in orde was, gevoelde hij zijn hart verlicht. Herman had nu volstrekt nog geen lust om naar huis te gaan, cn zoo slenterde hij voort langs de straat zonder een bepaald doel, Op zijne wandeling passeerde hij 't koffihuis van Meeuwis. Hij kon de verzoeking echter niet weerstaan om even binnen te gaan. »En waarom ook niet," dacht Herman, *»ic zou 't mij kwalijk nemen?" De koffiekamer was ledig. Meeuwis, die op dit uur van den dag gewoonlijk een luchtje schepte, was ook nu weder uitgegaan. Zijne gade had 't druk in de keuken. Dc dochter bevond zich op dit oogenblik alleen in de gelagkamer. Zoodra zij Herman zag biunenkomen wilde zij opstaan en zich verwijderen, maar Herman riep haar toe: Lieve Lizc, ik wil u gaarne eenige oogenblikken spreken." «Mijnheer Lindeman, wat zoudt ge mij, een eenvoudig meisje, van belang te vertellen kunnen hebben «Zeer veel," zei Herman. Lize zag den spreker wantrouwend aan. Haar gelaat drukte smart uit Hare oogen, anders zoo schitterend cn van jeugdige kracht en jeugdig leven Aan wien ter vervanging van den kapitein ter zee Klis, het kommandement zal worden opgedragen, is nog niet niet zekerheid bekend Zr. Ms. raderstoomschip //Brouio", is heden morgen half tien ure uit de haven het Nieuwediep naar de reede vertrokken, de be stemming van dien bodem is Atchin. Zr. Ms. raderstoomschip Merapionder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. Tromp, is in den voormiddag van den 5n dezer van dc reede van Hellevoelsluis vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Atchiu. Den 11 u dezer zal alhier overgaan aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Koning der Nederlanden, een de tachement sup'.etie-troepen, sterk 175 militairen waaronder S onderofficieren. Het bevel over dat detachement zal worden gevoerd door den van verlof naar Indië terugkeerenden kapt. der Inf. F. de Lannoy terwijl als medegelei ders zijn aangewezen de 2 luits. H. YV. Mor tier, van de inf. en Jhr. C. I. H.Meijer, van de kavallerie; de laatste vergezeld van zijne echtgenoot. De le luitenant-ingenieur J. W. A. Cratner, die voor 2 jaren bij het O.-l. leger is gedetacheerd geweest, is weder bij het wapen der genie van het leger hier te lande inge deeld. Men schrijft ons van Wieringen, dat er in het laatst der voorgaande maand Mei op dat eiland twee paarden zijn verkocht tegen den aldaar nooit voorgekomen prijs van f1700. en wel éen van den heer Jan Snooij, landman te Oudgest, voor f 1000.en éen van den heer Jan Jbz. Keizer, te Oosterklief, voor f 700. Op de //Nationale Tentoonstelling van Kunst en Volksvlijt, oude en moderne kunst industrie enz.," te Amsterdam in September en October dezes janrs te houden in de parkzalen, zijn reeds uit alle streken des Rijks inzen dingen verzekerd. Er zullen worden saamgebrachtonderwijs middelen voor leeken- en industrie-scholen schilder- en beeldhouwwerken, gravures, platen, proeven van typo-, lito-, photolito-, helio- en chromographiejuweliers-werken; gouden en zilveren huis- cn lijfsieraden, metaal-, lak-, leder en glaswaren meubelen pianino's en orgels; ceramiek-waren,.weefsels (linnen, damast, katoen, jute, enz.); vrouwenarbeid; merkwaar dige rariteiten en kleederdrachtenmodellen vau kerken, huizen, schepen, wapens, enz natuur-, wis- en zeevaartkundige instrumenten. Voorts kleine gereedschappen, apparaten en modellen voor technologievoedingsmiddelen, lekkerneieDtoiletartikelen, enz. In de voornaamste gemeenten is reeds 'de aankondiging tot liet houden dezer tentoon- telling verspreid, o a. verleenden de verschil lende spoorwegdirectiën daartoe welwillend hunne getuigende, waren dof. En geen wonder, 't meisje had sedert lang eene innige liefde voor Herman haar hart voelen opwellen. Herman had haar liefde betoond en die bij haar opgewekt. Argeloos had zij geluisterd naar zijne zoete woorden, naar zijne valsche vleitaal. Nooit had zij zich rekenschap gegeven, of afgevraagd of hare liefde ooit bekroond zou worden. Nooit had zij er aan gedacht of de oude heer Lindeman erin zou toestemmen, dat zijn zoon met de dochter van een koflïehuishouder ten huwelijk ging. Dwaas, die zij was om te luisteren naar de vlei taal van een gewetenloos jonkman, die met liefde speelde, alsof ze de skoue klecren" niet raakte. Ze had geweend, lang geweend en toen ze nu Herman weer voor zich zag, schoten de tranen h3ar i nieuw in de oogen, en klagende riep zij uit: O, Herman, hoe hebt ge mij miskend en bedroefd Dat. was Herman te veel. Werkelijk beminde hij Lize en toen hij zoo tegenover de schreiende maagd stond, werd zijn hart week en vergat hij Dora geheel en al. »Lizo!" fluisterde Herman, shunt gij twijfelen aan mijne oprechtheid »Zeg mij, dat gij Dora van Stein niet bemint en ik zal u antwoorden!" elk bemin niemand dan n alleen." »Gocd." zei 't meisje, »muar is dan het gerucht valseh, dat gij verloofd zïjt met de dochter van de weduwe Stein?" Herman zweeg. Hij wist niet wat hij zou ant- tusschenkomst. Zooals uit die aankondiging blijkt, (zie de advertentie) wordt deze tentoon stelling gehouden van wege de Vereeniging voor het Nederlandseh Kunst-Industrie-Mu seum, tot wiens werkkring behoort, dergelijki tentoonstellingen dienstbaar te maken aan 't verheffen van het peil der Nederlandsche Volksvl. liet doet ons genoegen te vernemen, dat deze onmiskenbaar nuttige en belangrijke nationale onderneming, allerwege bijval vindt. Den 25 Mei 11. stierf op Bronbeek een Zwitser in de kracht zijns levens, een krachtig man van 46 jaar, die in gestalte boven de meesten zijner wapenbroeders uitstak. Men wist dat hij in het Nederlandsch-Tndisch leger gediend had van 1858 tot 1S73; dat hij aehter- olgens van soldaat was opgeklommen tot ser geant-majoor dat hij de expeditiën op Boni en Celebes had medegemaakt en zich kloek had gedragen, getuigen de onderscheidingen, die hij op de borst droeg, en dat hij in 1873 eervol ontslag had bekomen uit den militairen dienst, met een gage van f272.en in het Invali denhuis Bronbeek was opgenomen. Daar leefde hij bijna twee jaren rustig en tevreden en ge noot aller achting. Julius Disteli stierf na eene korte ziekte. Zijne nalatenschap werd onder zocht en men vond eene som van ongeveer vijfhonderd francs aan goud in zijn bezit. Dit was reeds een tamelijk groot bedrag, maar bij nader onderzoek bleek, dat Disteli bij zijn ban kier te Zurich een kapitaal had liggen van ruim honderd duizend francs, behalve hypothe ken en andere bezittingen. Zijne papieren brachteu verder aan het licht, dat hij vau 1840 tot 1853 hij het Zwitsersche leger had gediend; in 1853 was hij le luit. Maar hij had in laatstgenoemd jaar zijn eervol ontslag op ver zoek erlangd en was in Romeinschen dienst jetreden wederom was hij, als soldaat begin nende, tot 2e luit. opgeklommen, maar na dien rang in 1857 verkregen te hebben, had hij hem nogmaals uedergelegd, om bij hetNeder- landsch-Iudische leger te dienen. Waarom? wat heeft bij herhaling den officier bewogen, weder van gemeen af carrière te maken Wat de oorzaak geweest, dat de gefortuneerde man, in de kracht des levens, aan het verblijf op Bronbeek, hoe goed het daar dan ook zijn moge, de voorkeur gaf boven een onafhaukelijk zelfstandig leven Niemand kan deze vragen beantwoorden. Zijne opklimming in den dienst is wel het beste bewijs, dat hij een geschikt en bekwaam man was en aan zijne kameraden gaf hij nooit den indruk van een gierigaard. De overledene laat een broeder en zuster na, die in het bezit zijner nalatenschap treden. Men schrijft uit Delfshaven 1 Juni. Een vreesselijk ongeluk trof Zaterdag avond het negenjarig zoontje van de wed. v. D wier oudste zoon werkzaam is op deii molen woorden. Dal zwijgen was Lize Meeuwis voldoende. »Gij zwijgt. Herman! En met recht. Nu dan. voortaan is tusschen ons alle verdere betrekking verbroken. Dora van Stein is eene betere partij voor u. dan de dochter van Meeuwis. Vergeet mij, gelijk ik zal pogen u te vergeten. Vergeet, dat ik 't ooit gewaagd heb u te be minnen. Ik vergeef u, dat ge met 't hoogste en heiligste, met de liefde, rondspringt als met kin derspeelgoed. ik Lize kon niet verder voortgaan. Zij was tot snikkens toe bewogen. Herman had diep medelijden met haar. Neen hij kon 't niet langer uitstaan, hij trad op haar toe, greep hare hand en wilde die kussen. De deur ging open. Bernard Dorens trad bin nen en groette zeer beleefd. - «Neem me niet kwalijk. Lindeman." sprak hij, 't spijt me waarachtig, dat ik u stoor." lierman beet zich op de lippen. Lize Meeuwis trok hare hand terug en bedwong zich zoo goed zij konde. «Uwe bemind e," zei Bernard op nieuw tegen Herman, «Dora van Stein heeft hedenmorgen, naar ik vernomen heb, mijne zuster met eone visite vereerd? Herman werd woedend, doch bedwong zich. Zonder te groeten verliet hij 't koffiehuis ode Hoop" en wierp een toornigen blik op Dorens. In eene zeer mistroostige stemming keerde hij huiswaarts. «Alles loopt mij tegen," dacht Herman. «Volgt Dorens mij dan altijd en overal als een demon Laat hij dan op ziclizelven bedacht zijn der heeren van B. Zn. Terwijl men op die molen bezig was de zeilen in te halen kwam het jongentje, dat voor zijn ouderen broeder sigaren was gaan haleu, de balie oplooper. en al spelende de molenwiek, die juist in de hoogte zou gaan, willende wegduwen, bleef het met zijn kleeren er aan vast haken en werd een eind meegevoerd. Dadelijk werd bevel gege ven om te stoppen, maar onder het draaien raakte het kind los en viel over de balie heen met het hoofd op de straat. Deerlijk ver minkt werd hij naar het huis zijner moeder gebracht, waar het dien eigen nacht overleed. Jan Karei Willem Roger de Campa- noile, berucht o. a. door zijn proces tegen den Staat der Nederlanden, is jl. Donderdag le Weenen lot vier jaren zware gevangenisstraf veroordeeld geworden, ter zake van bedrog en oplichting, gepleegd door het verzenden van valsche steenen als diamanten en van papier nagemaakte paarlen per post en het doen aan vragen om vergoeding van deze verloren ge raakten voorwerpen als waren zij echt. Een paar dagen geleden, 's avonds elf uren, zagen drie straatloopers te Nogent-sur- Marne een ouden heer aankomen die zich naar huis spoedde. Het was de heer Derteilles, notaris te Joigny-sur-Marne. Zij hielden hem staan en verklaarden hem, dat indien hij hun niet gewillig volgde, het hem, slecht zou be komen. De heer Derteilles bood hun zijn jeld aan om hem te laten gaan, doch zij weigerden. Hij liet zich alstoen door hen geleiden tot aan den oever van een grooten vijver, gelegen tusschen Nogen en Joigny. Daar zetten zij hun slachtoffer in een wasch- kuip, sprongen zelf in een schuitje en namen de kuip op sleeptouw tot in het midden van den vijver, waar zij den heer Derteilles aan zijn lot overlieten. Het is onmogelijk deu angst te beschrijven, dien de arme notaris gedurende dien nacht uitstond. Hij was haif dood van schrik toen hij omstreeks 7 ure 's morgens door de voorbijgangers ontdekt en naar den oever teruggebracht werd. Gelukkig heeft hij de drie personeu herkend, die hem die poets gespeeld hebben. Zij zijn alle drie aangehouden. De Times deelt mede, dat de proefne mingen met Holmes' signalen voor schipbreu ken en ongelukken op zee, maandag 11 op de Theems gedaan, veel beloven. De signalen ontbranden gerégeld, wanneer zij het water bereikten en gaven 20 A 30 minuten lang licht. VolgeiTs 't oordeel van hen, die de proeven na men, zullen zij zeer geschikt zijn om een vast punt in zee aan te duiden,-om de aanwezig heid van de reddingboei aan te wijzen enz. wat ik zal de vlag voor hem niet strijken." Na den maaltijd sloot hij zich op zijne kamer op. Hij liet de gordijnen zoo laag mogelijk neer, ontstak liet licht, sloot zijne lessenaar open en begon eenen brief, die aldus luidde: Waardste Lize' »'t Doet mij inderdaad leed, dat ik u zoo bedroefd heb. Ik ben op mij zeiven onte vreden Ik bemin u, zoo als Er werd aan de deur geklopt, lierman opende dezelve. Zijn vader trad binnen, 't Gebeurde zelden, dat de heer Lindeman met Herman een afzonder lijk gesprek hield. Er moest dus iets bijzonders wezen. «Wat kan dit zijn?" dacht Herman. De oude heer nam een stoel, plaatste zich aan de tafel tegenover Herman en zette zijn gezicht in een ernstigen plooi. «Ik wil u," ving de oude heer aan, in vertrou- en iets mededeelen. Maar wees voorzichtig, dat ge u van de zaak niets laat ontvallen, want vol komen ben ik er niet zekor van. Gij moet weten, dat ik lieden morgen, in mijne lessenaar komende; uit de portefeuille, waarin ik gewoonlijk mijn bankpapier bewaar: vermeende, dat er meer in moest zijn. Ik kan mij althans niet herinneren, dat ik 't geld heb uitgegeven. Ik meen twee honderd gulden te missen. In den laatsten tijd heb ik onze dienstbode niet zeer vertrouwd. In ieder geval, zij konu nu en dan op mijn kantoor, uwe kamer is er vlak boven. Wij kunnen de proef wel eens nemen of zij eer lijk is." H ord.' rercoigd.

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1