Nienws- en Advertentieblad. 16 Juni. M1468. 1875, Woensdag Vijftiende Jaargang. UitgeverS. GILTJES, NIEUWSTIJDINGEN. De zooi i van den Juwelier, HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AOND. Al jonnementsprijs voor 3 maanden Fr.r.uco per post tt Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brie\ ren franco. COURANT. De prijs der Advertenties van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. llelder, Nieuwi :diep, "Willemsoordenz., 14 i Juni 1875. Zondag morgi in jl. werd met de ge bruikelijke plechti gheid het kommandement van Zr. Ms. Stoon ischip Leeuwarden, voor de aanstaande reis, di tor den kapt. ter Zee Klis overgegeven aan de u Kapt ter zee van Gogh. Bij liet vertrek i 'an de divisie samengesteld uit: de Leeuwarden de Comelis Dirks en de Prinses Maria zal r .an laatst genoemden hoofd officier het bevel iver die divisie worden op gedragen. Het ver trek voorloopig bepaald op 16 Juni zal eenige dagen vertraagd worden en waarschijnlijk ilaats hebben Zaterdag of Zondag a. s. Zondag morgi :n jl. omstreeks 9 ure werd alhier een marinier door een der veldwachters gearresteerd, die ve rdachi werd zich schuldig gemaakt te hebbeu bi j een ingezeten, horlogema ker, aan het ontv reemden van een horloge. De Afdeeling van de «Vereeuiging het Metalen Kruis" alhi er, ontving Zondag jl. een talrijk bezoek van vele oud-wapen broeders van Amsterdam en Alkmaar. Donderdag i. s. zal, ter gelegenheid van den verjaardag, v; 4U H. M. groote parade ge houden worden i loor de verschillende korpsen alhier ter plaatse. Aan deze parade zal ook deel nemen de dd. s< :liutterij en haar muziekkorps. Men schi .ijft van Texel 11 Juni. lieden mor ^en werd een schaap, dat aan den weg graas de, door den bliksem getroffen. Ilct was tersl ond dood. De postillon, die de brieven naar de Cocksdorp overbracht, was slechts 50 sc öredeu van de plaats des onheils verwijderd. Men verb .eugt zich hier bijzonder over de verkiezing de r heeren de Bruyn Kops en van der Kaay. A len hoopt, dat deze beide, wakkere, echt liberale mannen, niet alleen voor't behoud onzer beroinc le volksschool zullen waken, maar ook krachtig met den waardigen voorvechter der vrije sch aol, den heer Moens, zullen mee werken tot v ersterking dier school. De school blij ve vrij vb m iederen kerkelijken invloed Dat is ook h ier de wensch van 't grootste deel der bevolking. Men sch, rijft van Oude Schild, 12 Juni. Heden midd ag ongeveer ten half zes ure, was ens dorp voor een oogenblik iu rep en roer, ieder was beducht dat er een groot on geluk zou pla ats hebben. Eeu ingezet ,en van Oosterend en ruim 70 jaar oud, re ed met zijn kapwagen iu ons dorp op den zeedijk. Door de eene of andere FEUILLETON. ZESDE HOOFDSTUK. een dubbel onheil. Herman wa s opgestaan van zijnen stoel. Haa< tig stapte liij de kamer op cn neer, terwijl groote rookwolken z ijn' mond ontsnapten. Nu en dan bleef hij staani om oen teug uit zijn glas te nemen, of zich op nie uw in te schenken. Ten laatste nam hij weer plaats. Er scheen in zijn brein een plan gerijpt te zijn, althans hij sprak bij zich zeiven Domkop van een meid daar ge zijt! Werkelijk houd ik van jo; maar in plaats, dat je er eene eer in stelt, weer ,je me met alle macht af. Weet je dan niet, dat ik meisjes genoeg kan krijgen en dat ik van ieder lief gezichtje houd. Drommels Dientje je hebt me beleedigd on daarvoor zal ik me op je wreken. En die taak is heden niet zwaar. Iets zal me toch hedén goed van do hand gaan, en dan zullen we eens zien, brave meid, of ieder wel zal gelooven, dat ge zoo erg braaf zijt. Herman zette zijn stoel weer bij de tafel, nam oen blad papier, schreef een brief, sloot dien dicht, liep naar beulden en beval Dientje, dat zij hem oorzaak geraakte 't paard, op hol en hoewel de krachtige oude mau den teugel bleef houden, zeker zouden zijne krachten hebben gefaald, indien de ingezetenen niet bij tijds het hollende paard tot staan hadden gebracht. 'tWare tc wenschen, dat van rijkswege op den zeedijk, ten minste aan de zijde der steen- glooiiug, eenig rasterwerk of eene schutting werd geplaatst van af de haven tot 't eind van 't dorp. Reeds meermalen zijn ongelukken voor gevallen. "Vrijdagavond omstreeks 9 J ure heeft zich op den Buitensingel nabij de Muiterpoort te Amsterdam, een fatsoenlijk gekleede bur gervrouw van ruim 55 jaren, door iu het water te springen, van het leven willen beroo- veu. Twee wandelaars, die deze poging tot zelfmoord opmerkten, snelden naar de vrouw toe cn hadden het geluk, ofschoon met groote krachtinspanning, daar zij nog al eene sterke vrouw was en zich met geweld wilde verdriuken haar uit het water te halen en naar de politiepost iu de Muiderpoort te brengen. Aldaar on dervraagd wie zij was en wat haar tot die roekelooze daad geleid had, antwoordde zij:' «Dat is een geheim, dat ik aau niemand zal openbaren." «-Is uw man soms kwaad voor u? «O, neen! Ik heb een goeden, braven mau en geen kinderen, dal is het niet maar ik wenschte toch maar dat ik dood ware. Het spijt mij dat ik er ben uitgehaald." Woensdag avond hoorde men nabij Am sterdam, voor het Kruidmakerspad, uit den Am- stel, angstkreten opgaan. Een der bewoners uit den omtrek spoedde zich iu een schuitje naar de plaats en zag daar een onderstboven drijvend schuitje, en twee in het water spartelende men- schen, een heer en een dame, die elkander vast hielden. Alleen de hoofden waren nog zichtbaar. Het gelukte den heer Goffin, die met het schuitje ter hulp was gesneld, de hoofden der drenke lingen zoo lang boven water te houden, totdat anderen met een grooteu praamschuit waren toe gesneld. Het kostte groote moeite, om de dren kelingen, die in bewustcloozen toestand verkeer den, uit elkanders armen los te rukken, doch eindelijk slaagde men er in, de personen in de praamschuit te brengen. Bij den burgemeester van Nieuwer-Amstel werden zij liefderijk op genomen en verpleegd. De min. van marine brengt ter kennis van belanghebbenden: dat tot uit. Dec. dezes jaars de gelegenheid wordt opengesteld voor zes artsen, mits niet ouder zijnde dan 30 jaar. om als officier van gez. 2e kl. bij de zeemacht in dienst te treden. De verbintenis geschiedt voor slechts 4 jaren, de premie bedraagt f 6,000; op den post zou doen. Oogenblikkelijk volvoerde zij het bevel. Zoo spoedig hij kon, ging Herman naar 't kantoor zijns vaders, beproefde de deur te openen, dat hem inderdaad gelukte, aangezien zijn vader, die, voor hij was uitgegaan, van klecderen had verwisseld, sleutel in de haast vergeten had. De lessenaar was open. Herman nam een bankbillet van honderd gulden er uit, ging er, zoo spoedig mogelijk mee naar de keuken, en verborg het in eene dor laden van de latafel, welke aan Dientje behoorde. Voor de dienstbode terugkwam was alles in orde en Herman weer bedaard op zijne kamer gezeten. Nog altijd lag de brief aan Lize, waarmede Her man begonnen was, onvoleindigd op tafel. Maai bij had nu geen lust die te vervolgen. Eigenlijk was hij over zich zeiven niet tevreden. Hij begaf zich, tegen zijne gewoonte, nu eens tijdig te bed cn sliep weldra zorgeloos in. Ook Dientje bad zich na "t verrichten van baai- werk ter ruste gelegd. 't Was al laat in den nacht eer de familie Lin deman weer te huis kwam. 't Was er prachtig geweest bij van der Meulen. Kijk, dat waren nog eerst menschenAlles weelde En ze wisten zoo juist, wie in hun kring te huis behoorde. Lindeman kon er niet van zwijgen. »IIoe is 't je toch bevallen? vroeg hij zijne echt- genoote. v't Was een voornaam gezelschap. Vindt je niet, Lindeman, dat Rika en ik, dat wij, zeg ik, ons prachtig uitgedoscht hadden? Men nloet niet kunnen zeggen: »Wat zijn de Lindemans schriel dat aan de hoogescbolen 6 studenten, die minstens in het bezit zijn van het diploma van afgelegd medisch propaedeutisch examen, kunnen worden toegelaten om hunne studiën, in de medicijnen aau de hoogescholen voort te zetten, ten einde na het examen als arts te hebben afgelegd, tot offic. van gez. 2e kl. bij de Ned. zeemacht te worden aangesteld, en dat 6 plaatsen worden opengesteld voor jonge lieden, die wenschen in verband met het hoo- ger onderwijs, dat te Amsterdam wordt gege ven, bij het gamizoens-hospitaal aldaar te wor den opgeleid, tot offi. van gez. 2e kl. bij de zeemacht. De voorwaarden zijn nader in de Si. Cl. omschreven. Te 's Hage heeft de heer Jeek el, lid der firma Jeekel, Mijnssen en Co., glasfabrikanten te Leerdam, in de afd. 's Graven hage van de ver. voor fabrieks- en handwerksnijverheid, eene voordracht gehouden over het hardglas. Uit het verslag nemen wij het volgende over Da heer Jeekel deelde ons verder nog mede, dat Nederland met Frankrijk en Duitsch- laud de eenige landen zijn, waar de hardglas- industrie krachtens octrooi van den uitvinder mag worden uitgeoefend. Duitschland heeft aan den heer de la Bastie moeten uitbetalen één franc voor iederer inwoner, of de kapitale som van 40 millioen francs; de firma Jeekel heeft zich het monopolie van de hardglas-in- dustrie verzekerd voor dc som van 2,900,000 gulden, zegge bijna 1 gulden voor iederen inwoner; terwijl de Yereenigde Staten in on derhandeling zijn, en de Amerikaansche ban kiers tot dusver aarzelden om het aanbod a raison van 24 milloen francs aan te nemen. Ook Engeland en Zwitserland voeren op 't oogenblik onderhandelingen met den uilvinder. Met zeer veel genoegen vernamen wij van den heer Jeekel, dat zijn firma, ondanks de zeer voordeelige en verleidelijke aanbiedingen an het buitenland, besloten had het eerst te zorgen voor Nederland, zoodat wij ons mogen leien dat het fabriekaat niet al te duur zal worden. In de eerste jaicn zal de prijs na tuurlijk gedrukt worden door de aanzienlijke kapitalen, die voor het koopen der octrooijen, het nemen der kostbare proeven, enz. uoodig zijn geweest, maar als eenmaal de prijs op normale hoogte zal zijn, dan moge hij des noods nog dubbel zoo veel bedragen als die van het gewone glas, toch zal het hardglas, met het oog op zijn deugden, nog twintig- voudig goedkooper zijn. Een der schoone zijden van deze industrie is, dat zij de gewone glas-industrie niet ver dringt, maar deze naast haar laat bloeien. Zij zelve fabriceert het glas toch niet, maar ontvangt dit uit de fabrieken om het te har den. Een treurig ongeval bad voor weinige dagen in de nabijheid van Delden plaats. Ter wijl zekere boerenvrouw bezig was haar bord met melkpap te gebruiken, slikte zij eenige glasscherfjes door, hetgeen binnen korten- tijd en na vreeselijke benauwdheden haar dood ten gevolge had. Doordien het jongste kind de zuigflesch aan stukken had geworpen, waren er ongemerkt eenige stukjes in de melk geraakt. Iu Hooge Mierde begaf zich de landbouwer G. v. Loon, vergezeld van drie jonge kinderen, met paard en kar op weg om een voer gras te halen. Toen het gras gemaaid en geladen was, plaatste van L. zijn jongste kind op de wagen, waarop hij zijne zeis stevig in het gras drukte. Het kind slaakt op eens een schreeuw. De vader, aanstonds op den kar springende, bemerkte na tot zijne niet geringe ontsteltenis, dat hij het kind al de teentjes van den voet gesneden heeft. Men schrijft uit het Westland: De nieuwe aardappelen zijn klein en schraal. Neemt men daarbij in aanmerking de weinige vraag naar nieuwe, wegens de groote hoeveel heid goede oude en den gunstigen stand van het gewas in Engeland, dan ziet het er niet zeer voordeelig uit voorden Westlander, wiens bestaan van een vroegen, grooten aardappel afhangt. Te Urk wordt door de ansjovisscherij tegenwoordig zeer veel verdiend, zoodat er groote welvaart heerscht; een 140tal vaartui gen lossen dagelijks de ansjovis, die per dag 14 a 16,000 stuks met 2 schuiten worden gevangen. Te Hellevoetsluis zijn door den zwaren ind Zaterdag jl. de zeven in aanbouw zijnde overdekkingskappen voor de monitors wegge waaid. Zaturdag jl. gingen twee jongelinget: van 17 jaar in de Schelde bij Audeuaarde baden. Des avonds wordt Dr Guentrick ge haald om twee drenkelingen iu het leven terug te roepen; ter plaatse aangekomen valt d< docter roerloos ter aarde; eeu der drenkelin gen was zijn zoon. BuilCDland. In den nacht van 1 Juni is het schip «Vicksburg" varende van Quebeck naar Liver pool tegen een drijvendeu ijsberg gestooten en gezonken. Er waren 8S passagiers aan boord, waaronder 7 vrouwen. Veertig personen, waar onder dc vrouwen benevens de kapitein, zijn omgekomen. in de kleeren!" «Heerlijk heerlijk!" antwoordde Lindeman, net mijn idee." «Wanneer zullen wij mi eene partij geven, beste man O, dat laat ik geheel aan je over." Als gc 't goedvindt, de volgende weck." «Best, best, als gij denkt, dat 't dan goed is, dan ben ik er ook moe tevreden!" zei Lindeman. Weldra waren ook de beide echtgenooten in de armen des slaaps verzonken." Met welke verschillende gewaarwordingen waren allen, die hier onder 't dak van Lindeman ter rust gingen, ingeslapen!" Herman Lindeman, die slechts voor 't lieden zorgde, die zich met geene toekomst bemoeide, die bij het heden alleen genot en zaligheid kon vinden in allerlei zinnelijke vermakendie eindelijk zich er in 't geheel niet om bekommerde of hij anderen de rust on 't geluk roofde, zoo hij slechts zijne begeerten en neigingen vervuld zag: Herman had zorgeloos het hoofd neergelegd, maar de siaap gaf hem weinig rust. In wakenden toestand gebood het lichaam, in den slaap hecrschte de gerst, 't Was hem in den droom als verscheen Dientje .voor hem met opge heven, dreigenden vinger. Duidelijk hoorde hij hare stem en toen hij hare hand wilde grijpen, was zij plotseling verdwenen, cn Hei man werd wakker. Welke pogingen hij ook aanwendde, den slaap kon hij niet weer vatten en reikhalzend zag hij uit naar den aanbrekenden dag. Dientje de Bruin, de oppassende, zedige dienst bode, vond voor zich ook in dezen nacht noch rust. noch duur. Zij bad eene goede, ja zelfs strenge opvoeding genoten. Geheel andei-s was zij opgevoed dan de zoon van bare meesteres. Wel moest haar vader door hard werken in de behoeften van zijn talrijk gezin voorzien, maar dit was hem, «ouder llooge- ren zegen," zooals hij zeide, steeds gelukt. De eenvoudige timmerman dc Bruin was algemeen te P., zijne geboorte- en woonplaats, geacht en be mind. De Bruin had zes zonen, Dientje was de oudste dochter en eene dochter was te huis om de huishouding te helpen waarnemen De Br en zijne echtgenootc hielden zielsveel van hunne kinderen, inaar t was|geene verkeerde, geene zwak ke ziekelijke liefde, zooals bij de familie Lindeman. Do Bruin was er van overtuigd, dat er geen beter middel is om zijne kinderen ongelukkig te maken, dan zo niets te weigeren. En inderdaad, door niets zorgen «le ouders slechter voor de op voeding der kinderen, dan door alles in te willi gen, door ze te vertroetelen. De Bruin wist 't. dat er niets in 't leven verkregen wordt, zonder worsteling en snijd en dat t kind in dien strijd bezwijkt, zoo niet in tijds de krachten worden geoefend. En hij had gelijk, want menig kind heeft later zijne ouders gevloekt, omdat zij zoo zwak waren om in alles toe te geven. De Bruin had 't werk. de opvoeding zijner kinderen voltooid en met een gerust hart en onder de tranen zijner echtgenoote had bij Dientje naar A. laten gaan, om bij den lieer Lindeman in dienst te treden. Mevrouw Lindeman was zeer met haar ingeno men en kon geen kwaad van haar hooren. Daaron Kapitein Clarke van liet brikschip Mary Richmond, met een lading palmolie van Lagos naar Rotterdam bestemd, heeft te Cardiff, waar het schip den 8n binnenliep, gerapporteerd, dat op goeden Vrijdag de kajuitsjongen, een Mohammedaan, den eersten stuurman, Pieter van der Horst, met een grooten bijl een doo- delijken slag toebracht. Vruchteloos waren de pogiugen van den kapitein en zijn onderhoo- rigen om den razende te ontwapenen. Ziende dat alle pogingen om te ontsnappen vruchteloos waren, bracht de moordenaar zich met zijn wapen drie geweldige slagen toe in den hals en vervolgens nog drie aan het voor hoofd, waarop hij ter aarde viel en onmidde- lijk den geest gaf. De beweegredenen, welke den kajuitsjongen tot den moord aanzette, is te raadselachtiger, omdat hij altijd in uit muntende verstandhouding leefde met zijn slachtoffer, die een vrouw en kinderen nalaat De kapitein was de eenige Engelschman aan boord. —Naar gemeld wordt, moeten de beide Engcl- schen, die eeu juwelier te Parijs met oen groote waarde aan diamanten bij zich op hunne, kamer lieten komen, en zich toen van de juweelen meester maakten, te Londen in han den der justitie zijn. Zooveel is althans zeker, dat de politie te Londen, na het signalement van de dieven uit Parijs ontvangen te hebben, den juwelier dc potographische portretten van twee in verzekerde bewaring genomen per sonen heeft overgemaakt, en dat de juwelier in die portretten de dieven heeft herkend. Niet ver van Gothenburg, in de nabij heid van de vesting Elfsborg, is ten jare 17 12 een oost-indischvaarder gezonken. Dezer da gen heeft men door middel van duikers een aanvang gemaakt met het bergen van de lading, welke, zoo als nu blijkt, grootendeels uit chi- neesch porselein bestaat, dat, ofschoon 163 jaren sedert de stranding van het schip ver- loopen zijn, nog niets geleden heeft. Reeds zijn zeer vele porseleinen voorwerpen opge- vischt en naar het schijnt zal de moeite ruim beloond worden, want als voorbeeld is te ver melden, dat voor een dozijn drinkkopjes ruim honderd kroonen werd betaald. Ook de scheeps romp zelve moet nog niet geheel weg zijn. De Neder-Oostenrijksche kamer V3n koop - handel heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een leer- en lpesboek voor «kleermakersleer lingen," die het vak volgens de regelen der anatomie en geometrie en in overeenstemming met de leer der kleuren, willen beoefenen. Dit boek moet een reeks van handboeken voor de belangrijkste handwerken openen. durfde de heer Lindeman ook aan zijne echtgenootc zijn vermoeden, dat Dientje geld ontvreemd had. niet raededeelen. Dientje was een knap, gezond meisje, altijd be scheiden en dienstvaardig. Herman, die van alle meisjes hield, als zij er aardig uitzagen, had sedert lang aan Dientje zijno genegenheid voor haar laten blijken. Allerlei zoete woorden voegde hij 't meisje toe. Maar 't xvas geene reine, heilige liefde: geene liefde door t hart ingegeven, cn dat gevoelde Dienljc. Het zou dan ook nooit in t zwakke brein van Herman zijn opgekomen om Dientje zijne liefde te vei klaren ne t de gedachten, raar tot echtgenoot te willen hebben. Zijne liefde was onheilig, laag en onzedelijk. Nimmer had Dientje daarom ecnig oor gehad om naar zijne woorden te luisteren. Eene andere vraag was 't, of Dientje dan niet \an Herman hield, en dan zei haar hart van «ja! 1 Zij kende dc geheime drijfveeren zijner handeliu- lingen zeker niet, maar begreep toch, dat Herman zeiven veel te veel van den trotschen aard zijns vaders had geerfd, dan dat hij met eene dienst bode zou willen huwen, laat staan nog dat zijne ouders er in zouden bewilligen. Zij hield daarom hare liefde voor den voor dc wereld iraaien jonge ling verborgen, en gelukkig voor haar, want eene bekentenis ware gewis haren val en ondergang geweest. H'ord.' vervolgd.

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1