lieows- en Advertentieblad. 19 Juni. Zaterdag JIJ» 1469. Vijftiende Jaargang. 1875. UitgeverS. UILTJES. Loting voor de Schutterij NIEUWSTIJDINGEN. De zoon van den Juwelier. ADVERTENTIEN „ONTWAAKT BIJTIJDS." HELDERSCH Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post n Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. 0.50 0.65 URANT. D prij s der Advertenties van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents perrej Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Officieel Gedeelte. liet Plaatselijk Bestuur der gemeente HELDER maakt bekend, dat de LOTING voor de in deze gemeente gedurende dit jaar voor de Schutterij ingeschreven is bepaald op Vrijdag den 25 Juni 1875, des namiddags ten 6 ure. Dat de loting zal geschieden in het lokaal achter het Bureau voor Gemeentewerken, naast het Wees huis. Dat men bij de loting moet opgeven de redenen van vrijstelling van dienst, die men heeft of ver meend te hebben en dat de alphabetiseho naam lijst der ingeschrevenen van heden af, tot den dag der loting toe, op de gewone kantooruren op de secretarie der gemeente ter inzage is nedergelegd. HELDER, Het hoofd van het PI. Bestuur, den 18 Juni 4875. STAKMAN BOSSE. Niei-Officiëel Gedeelte. HelderNieuwediepWillemsoord enz., 18 Juni 1875. Woensdag jl. hield de Schout-bij-Nacht, Directeur en Kommandant der Marine alhier inspectie over Zr. Ms. schepen Leeuwarden, Prinses Maria en Cornelis Dn-ks. Z. H. Edg. was vergezeld van den Dirigeereuden officier van Gezondheid, den oudsten Officier-Machi nist en den Luit. ter zee 1 kl. Adjudant. De verjaardag van 11. M. de Konin gin werd hier gisteren gevierd door het uit steken van vlaggen van de openbare en eenige particuliere gebouwenhet pavoisee- ren van Zr. Ms. schepen van oorlog en het houden van groote parade, ten 11 ureaau boord van gemelde schepen en ten 12 ure op den dijk tusschen het provinceaal Opservatoriuin en de batterij Kaaphoofd door de troepen vau het garnizoen, waaraan door de dd. Schut terij, met haar muziekkorps werd deelgenomen. Aan boord van Zr. Ms. ramschip de Guinea, op de reede kruisende, heeft gisteren een stooker tusschen de machine, twee vingers verloren. De minister van Oorlog, ontvangen heb bende een aantal requesten, waarbij door of ten behoeve van milicien-verlofgangers vrijstelling wordt verzocht van het opkomen onder de wapenen voor de eerlang te houden najaars- oefeningeu, brengt bij deze ter kennis van de adressanten, dat de belangen van de dienst niet toelaten in hun verzoek te bewilligen. Te dezer gelegenheid worden de betrokken miliciens herinnerd, dat zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden dag onder de wapenen opkomen, overeenkomstig de daaromtrent be- FEUILLETON. 41. Nu Dientje to bed lag kwamen haar allerlei denkbeelden voor den geest. Herman had haai', dacht zij, eene vernedering doen ondergaan, haar beleedigd. »Ik zal morgen een' brief, naar mijne ouders schrijven, want ik kan hier niet langer wonen." Met deze en dergelijke overpeinzingen bracht Dientje den nacht door. »Maak 't zoo, dat 't bij ons niet minder schit terend is, dan bij van der Meulen," waren de laat ste woorden, die Lindeman tot zijne cchtgenoote sprak. Elk had in huis dus zijne eigene gedachten en gewaarwordingen, maar niemand wist wat in den ziel van den ander omging. ZEVENDE HOOFDSTUK. lindemans ontdekking. Langzaam waren de uren van den nacht voorbij gekropen. »Eentweedrieviervijf" slagen telde Dientje, Zij stond op en begon aan haar werk. staande voorschrifteu, zich na hunne herstelling bij hun korps moeten vervoegen, ten einde gedurende zes weken in den wapenhandel te worden geoefend. (St. Ct.) De hoop van de erfgenamen van Pieter Teyler van der Hulst, om in het bezit van dieus nalatenschap (TeyIers-stichting enz., waar van het kapitaal verleden jaar op 56 milliocn gulden werd geschat, te Haarlem) te geraken, is meer dan ooit verlevendigd. De hr. Jtl. Pottkemper, als gevolmachtigde en mede-erfge- naam, heeft belangrijke documenten in Duitsch- land en Nederland gevondenna ruim 21 maanden aan dit kolossale werk te hebben oearbeid hopen wij zijne bemoeiingen met een goeden uitslag bekroond te zien. De stamboom zal een lengte hebben van (i meter en een breedte van 2,60 meter. Gemakkelijk is het dus te begrijpen welk een omvattende zaak het is, waar zulk een groote familie bestaat, dit alles in orde te brengen. Wanneer het proces gewonnen wordt, zal ieder erfgenaam 1U pCt. voor gerechtskosten en advocaten alstaan. Teü slotte kunnen wij den mede-eiTgeuamen de blijde tijding medcdeeleu, dat door den boven- genoemden heer Pottkemper de geboorte-acte vau den erllater, waarnaar men te vergeefs verscheiden jaren heeft gezocht, gevonden is. (Pr. Gron. Ct.) Men schrijft ons van Hoorn: Zondag namiddag j.1 vergaderde alhier de Werkmansvereeniging en gaf weder een blijk vau groote vooruitgang. Onder de werkzaamheden behoorde ook eeni ge inededeelingeu, door den voorzitter, over de werking van het Contractenstelsel bij deze vereeniging. Ik zou te veel pl«ats iu uw blad vorderen, indien ik u dat verslag in zijn geheel mededeelde, ik wil mij daarom slechts bepalen tot de opmerking dat er vele bekos- tigenswaardige werken in voorkwam. De cijfers er in genoemd waren, neemt men iu aanmerking dat men met eerstbeginnenden te doen heeft, niet ongunstig. Aan de contractanten waren van 1 Maart tot 1 Juni penningen uitgereikt vertegenwoordi gende eene som van f 3442,50, waarop eene winst was behaald van f 247,06^. Door de leden was ingeleverd tot een bedrag van ruim f 3087 aan penningen. De waren bij de contrac- teerende winkeliers schenen goed te voldoen en met uitzondering vau een paar slagers, waren er geene onaangenaamheden voorgevallen. Het getal penningen waarmede gewerkt wordt ia 9000, zijnde verdeeld in 1,10 en 25 Cents- stukken eu guldens. Door nagenoeg 100 le den wordt aan de contracten deelgenomen. In die zelfde vergadering werd een der leden in overweging gegeven een voorstel te De weldoener der menschen, de vriend der goeden weldadigen slaap, had heden te vergeefs zijne vleugelen over haar uitgebreid. Toen zij hetnoo- digste in de keuken had verricht, wilde zij haar werk verder voortzetten, maar nergens kon ze te recht, dan alleen op 't kantoor, maar dat zou wel gesloten zijn. Zij ging toeli eens zien en tot hare vreugde stak de sleutel er in. 11 o e dat zoo kwam, vroeg zij zich niet eenmaal af. Dientje ontsloot de deur, liep naar het raam en schoof het open. De frisschc morgenlucht drong door het geopende raam naar binnen, de eerste zonnestralen trokken de parelende dauw op en een gevoel van kalmte daalde in Dientje's ziel „Als aanstonds mevrouw op is," dacht zij, «dan zal ilc haar zeggen, dat ik ga verhuizen en nog dezen dag schrijf ik naar huis. Stellig, 't moet, hoe gaarne ik ook zou willen blijven." Dientje begon den vloer te vegen en daarna zorgvuldig alles af te stoffen. Alles in orde? dacht ze bij zich zeiven." «Neen! daar zou ik warempel dc lamp vergeten. Zij nam het porseleinen hchtschorm van de lamp, maar 't zei zo die niet goed vasthield, "X zij die uit hare hand gleed, althans de fraaie porseleinen kap viel op den lessenaar en van den lessenaar op den houten vloer aan stukken. »Dat is geen goed begin van daag," sprak 't meisje bij zich zeiven." De slaapkamer van den heer Lindeman was juist onder het kantoor, zooals we ons zeker zullen her inneren. Door 't geraas dat de val van het por- behandelen in de volgende vergadering, name lijk: om bij overlijden van een gehuwd lid aan diens weduwe gedureude 10 weken eene toelage van f 3.per week te verstrekken. Dc gunstige staat der kas maakt de zen maatregel mogelijk, zonder verhooging der contributie, (10 cents per week) niet tegen staande bij ziekte reeds f 5.per week wordt uitgekeerd, alsmede f 5.bij kraam- tlegging van de vrouwen der leden. Niet onverdiend was dan ook zeker, bij lk eene gunstige werking een woord van lof dat door een der eere-ledenwerd gesproken. Het ledental thans 180, staat spoedig tot 200 vermeerderd te worden, daar velen zich weder hebben aangemeld om lid van zulk eene vereeniging te worden, en zeker niet ten on rechte Iu het begin van Sejit. a.s. zuilen te Hellevoetsluis de overgnngs- eu bevorderings examens gehouden worden der machinist-leer ling. n le. kl. bij 's Rijks marine. De geslaagden zullen reeds in het laatst dier maand, waar schijnlijk allen, naar Oost-Indie worden ge- expediëerd. Men schrijft van Terschelliug, 15 Juni De gemeenteraad heeft besloten om, te be ginnen met 187G, te Midsland te houden een voorjaarsmarkt voor veè, paarden, schapen eu lammeren, eu zulks op den laatsteu Donderdag in April, van 9 tot 3 uren. Men schrijft uit Harlingen, 15 Junij Naar wij vernemen, zullen Zr. Ms. oorlogs korvet Urania, kommandant de luit. ter zee P. Ten Bosch, de brik Ternalekommandant de luit ter zee le kl. Jhr. C. C, van der Wijck, en de sloomkanonneerboot Ever, kommandant F IC. Engelbrecht, de zeil- en roeiwedstrijd alhier opluisteren. Een boerenzoon, dezer dagen in de ge meente Noordsluis ter zake van dronkenschap en het plegen van ongeregeldheden, ooder in den kerktoren, de gewone dorps-bewaarplaats, opgesloten, heeft zich door verbreking van eenige planken den toegang tot het kerkorgel weten te verschaffen en is vandaar verder, nagenoeg tot den spits van den toren opge klommen, van waar hij na uren zoeken dooi den aldaar gestationeerden rijksveldwachter met levensgevaar naar omlaag en in veiligheid gebracht is. De negenjarige knaap, die in de vorige week voor de arrondissementsrechtbank te Gorkum heeft terecht gestaan ter zake van diefstal van slechts vijf centen, is lieden bij vonnis van genoemde rechtbank overeenkomstig het rekw-isitoir van den substituut-officier van justitie mr. Telders, van het hem ten laste ge legde misdrijf van diefstal vrijgesproken, onder bepaling echter, dat de knaap uithoofde van seleinen scherm veroorzaakte, ontwaakte mevrouw Lindeman. sLindeman! Lindeman! wordt in 's hemels naam toch eens wakker. Gij hoort zeker niets! Hebt ge me verstaan, Lindeman? Lindeman snorkte intusschen maar voort, maar mevrouw hield aan, totdat haar echtgenoot einde lijk wel genoodzaakt was even boven op 't kantoor te gaan zien, wat er gaande was. »Nu, vrouw als ge denkt, dat 't goed is, dan stap ik maar even na boven." In den haast bad de heer Lindeman een kamer japon aangetrokken en ging den trap op. Hij duwde de deur van 't kantoor open en sprak: «Wel zoo, Dientje! Nu al op X kantoor aan 't werk? Gij schijnt er eene bijzondere voorliefde voor te gevoelen om hier 't werk in de vroegte, als niemand u bespieden kan, te verrichten!" »Och, mijnheer," sprak Dientje, dvergeef mij, 't was een ongeluk, ik zal u 't geld teruggeven-" sWat hebt ge uitgevoerd?" vroeg de heer Lin deman. De meid toonde de scherven, die zij intusschen had bijeengeraapt. «Kom, ga nu maar van 't kantoor af en geef mij den sleutel. maar," vervolgde hij, terwijl hij zich plotseling scheen to. bezinnen, «zeg mij eens, wie heeft u den sleutel gegeven?" «Den sleutel gegeven?" herhaalde Dientje, den sleutel gegeven? De sleutel stak in 't slot." «Dat kan niet waar zijn meisje! Ik herinner 't mij nu klaar, ik heb dien in den zak laten zitten, zijn staat van jammerlijke verwaarloozing, naar een verbeterhuis zal worden gevoerd en aldaar lot zijn 19e jaar in hechtenis gehouden worden, j Buitenland. Te Londen beslaat een sekte, «-het uit verkoren volk', die zich aan de letter vau den bijbel houdt en op grond van sommige teksten geen heil van geneesheeren voor haar zieken verwacht. Naar het voorschrift van Jacobus roepen zij de ouderlingen, die de zieken zalven met olie, hun de handen opleggen en als recht vaardigen bidden voor hun behoud. De recht bank, niet van t zelfde geloof, bevond een man, die op deze wijs zijn kind de noodige geneesmiddelen had onthoudenschuldig aan doodslag. Daar de beklaagde echter ouder eede bekende, dat hij geneeskundige hulp met noodig achtte eu het bedienen van medicijnen onre delijk, zal de rechtbank de vraag te behandelen hebben of ouder dergelijke omstandigheden doodslag strafbaar is. Het zeldzame volk zou aiderdaad gevaarlijk kunnen worden in 't vaste geloot aan 't bijbelwoord indien zij iets doo- delijks drinken, het zal hun niet schaden zou htt er ook toe kunueu komen, zegt ceu Eugelsch blad, vergif aan hun kindereu in te geven of zelf in le nemen. Deze lieden hebben een huis gekocht, dat, tot hospitaal voor zieke zonderlingen moet dienen en w-aar alleen de zalving, de hand- oplegging eu het gebed der ouderlingen de hulp der medicijnen vervangen zullen. Indien slechts ongeneeslijke zieken hierin worden op genomen, zal de Glaat er zeker niets tegen hebben. Onder de vakkeu, welke op de lagere scholen iu Londen onderwezen worden, behoort ook het zwemmen. Deze week wordt iu Victoria-park door al de knapen, die zwemmen geleerd hebben, een groot zwemfeest gehouden, waaraan meer dan duizend scholieren zullen deelnemen. Bij die gelegenheid worden tevens de zwemexamens gehouden. In Parijs heeft men een nieuwe tak vau industrie. Tot dusverre lieten de dames, die een tand misten een kunsttand inzetten. Nu evenwel wordt deze tand door eene wezenlijken vervangen, die nog bloedende wordt ingezet. De dentiste ontvangt daarvoor 4 duizend franks en de ontaarde moeders, die het gebid hunner kinderen ter beschikking stellen om een tand te doen uittrekken, ontvangen twee honderd franks voor eiken tand. Eene dame, die zich zulk een tand wilde doen inzetten, begaf zich met haar kamenier naar een dentiste. Men wachtte, doch het kind kwam niet. De tand meester, ten einde- raad, gaat in de andere kamer, waar de kamenier was en weet deze te overtuigen, dat een harer tanden niet goed is. Hij trekt die nu uit, zet die de dame in toen ik gisteren van kleeding verwisselde. Maar om 't even, geef maar hier," met deze woorden nam hij den sleutel aan, sloot 't kantoor en ging weer naar beneden. Dientje ging weer naar de keuken. Nu de lieer Lindeman eenmaal goed wakker was, besloot hij maar om zich te kleeden. «Wat was er toch te doen?" vroeg mevrouw Lindeman. Die onvoorzichtige meid heeft den fraaien. por seleinen kap van de larnp gebroken," was 't ant woord. «Och, ze zal er geen schuld aan hebben," voerde mevrouw Lindeman aan. «Schuld of niet, wat doet ze zoo vroeg op 't kantoor. Ik denk, dat Dientje er bare redenen wel voor hebben zal, om zoo in de vroegte, als ter sluiks, op 't kantoor te gaan." «St., st.. beste man! Welke redenen zou Dientje daarvoor kunnen hebben? Ik verwonder me waar lijk over je; altijd heb je wat nieuwsjammer, dat 't zelden wat goeds is." »Nu, vrouwtje, wanneer gij denkt, dat de meid geene reden heeft om in een ongewoon oogenblik alleen op mijn kantoor te komen, dan is "t mij wel «Maar, Lindeman, ge vergeet, dat Dientje eiken dag uw kantoor moet aanstolfen, en dat ge er bijzonder op gesteld zijt, dat dit werk niet wordt verzuimd." »lk wil 't u gaarne gewonnen geven," sprak Lindeman, «Maar ik heb nu eenmaal mijne eigene en ontvangt voor het uittrekken 10 en voor het inzetten 4000 franks. Besluiten, Benoemingen, enz. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw den kapt.-luit. ter zee J. W. Binkes en den luit. ter zee 4e klasse C. II. Bogaert. Z. M. heeft aan kapt. Karstedt, van het Duitsehe itoomschip Gcrmania, van Lubeck, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de hulp door hem verleend tot redding der bemanning van de Nederlandsche stoomboot Cycloop, op 24 October 1874, nabij Carlscron toegekend de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 4855, no. 64, alsmede een loffelijk getuigschrift. De luit. ter zee 4e kl. G. J. W. Hooghwinkel en de insp. van adm. H. S. Bosschart, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar respect, den 10n en 42n dezer in Nederland teruggekeerd, worden met die tijdstippen op non- act. gesteld. De luit ter zee 2e kl. W. C. P. E. de Klopper wordt met den 26n dezer geplaatst aan boord vau Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Stoomvaart-Berichten. Het Ned. Stoomschip Koning der Nederlanden van hier naar Batavia, is maandag morgen 9 uur te Southamptón gearriveerd. Het stoomschip Madura, kapt. Ordeman, van Batavia naar het Nieuwe Diep, passeerde den 45 dezer des middags, het eiland Malta; alles wel aan boord. Het vertrek van het stoomschip Prins van Oranje, kapt. Aukes, van de stoomvaartmaatschappij Ne derland, naar Java, is op 7 Augustus bepaald. Maandag 21 Juni vertrekt van hier de mail naar de Kaap de Goede Iioop, per laatsten trein. Donderdag 24 Juni vertrekt van hier de Oost-Ind. mail, via Brindisi, per laatsten trein. 10 Cents per regel. Bij periodieke her haling, alsmede aanvragen en aanbiedingen vau dienstpersoneel, slechts 5 Cents per regel. VEREENIGING ALGEMEENS VERGADERING op Zon- dag den 20steu Junij 1875, des namiddags tusschen 1 en 5 uur, in het lokaal "DE KO NINGSKROON'r Een getrouwe opkomst wordt verwacht. Namens hel Bestuur. ideeën over deze zaak." Mevrouw Lindeman was nooit gewend, dat haar echtgenoot zoo veel tegensprak, t Was voor de goede vrouw dus eene ongewone zaak. en daar zij met zooveel andere vrouwen, de hebbelijkheid deelde van altijd gelijk te willen hebben, hernam zij ietwat scherp «Gij zijt nog niet recht wakker!" «Maar ik vraag u dan, is 't beleefd, dat Dientje den sleutel uit mijne zakken haalt, zonder dit te zeggen? Is 't goed mij te willen op den mouw spelden, dat de sleutel in 't slot stak. terwijl ik zeker en stgllig weet, dat ik dien in mijn goed lieb laten zitten «Gij zult 't u wel verbeelden, maar 't zal zoo niet zijn, en al ware 't zoo, dan nog heeft Dientje daaraan zooveel kwaad niet gedaan. Gij zoudt er gewis niets van gemerkt hebben, indien bij ongeluk, of hoe dan ook de porseleinen kap niet gebroken ware «Wel zeker! Ik lieb ongelijk. De dienstbode heeft een witten voet bij u." «Al genoeg van deze zaak," besloot mevrouw Lindeman. Een poosje later zaten allen aan 't ontbijt. Ook Herman was stipt op zijn tijd present. Rika had X druk met te vertellen, hoeveel pret en genot zij op dc partij had gehad. Hare jongere zusters luisterden met open oor. Na alloop van X ontbijt ging de heer Lindeman naar zijn kzntoor. Word! eervolyd.

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1