Nienws- en Advertentieblad. Woensdag 23 Juni. J|gM7 0. Vijftiende Jaargang, 1875, Uitgever GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. De zoon van den Juwelier. HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRLTDAG-AONI). Abonnementsprijs voor 'A maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. 0.50 COURANT. De prijs der Advertentie* van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Adrertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officieel Gedeelte. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HEI.DER brengt ter openbare kennis, dat de RAAD ZAL VERGADEREN op WOENSDAG den 23 JUNIJ 0. k., des avonds ten zeven ure. Helder, don 10 Junij 1875. De Voorzitter voornoemd, STAKMAN BOSSE. Punten ter behandeling 1. Toekenning subsidie aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs- voor jongehecrcn. 2. Voordragt tot ontslag en benoeming van hulp onderwijzers. 3 Mededeeling van ingekomen stukken. Niet-Officiëel Gedeelte. HelderNicuwediepWillemsoord enz., 22 Juni 1875. Als een treurig voorbeeld voor ouders en allen die met het toezicht over jeugdige kinderen belast zijn, vermelden wij, dat Vrijdag jl. een kind van 2^ jaar, aan het toezicht ontsnapt, al spelende in de Binnenhaven geraakte en daaruit levenloos is opgehaald, tot diepe smart der grootouders, bij wien het dien dag zou doorbrengen. Door den majoor-kommandant, in het 4Jf genie-kommandement te Helder, zal onder nadere goedkeuring van den miuisler van Oorlog, op den 30 Juni a.s. worden aanbesteed: "bet maken van een gemetselde bedding met borst wering voor een kanon van 24 cM. Bedoelde kanonbedding moet dienen voor proefneming en zal geplaatst worden bewesten de batterij Kaaphoofd. Zr. Ms. monitor de Adder is Zondag jl. van hier naar Rotterdam vertrokken, begeleid door het ramtoreuschip de Slier. De divisie, bestaande uit Zr. Ms. stoom schepen leeuwardenkommandanl kapt. ter zee J. van Gogh, tevens chef der divisie, ornelis Dirfa, koinmandant kapt.-luit. ter zeeJ.B. A. de Josselin de Jong en Prinses Mariakom- mandant kapt.-luit. ter zee H. van Goéus, is Zondag morgen, onder het lossen van salut- schoten, naar zee gestoomd, tot liet doen eener oefeningstocht in de Atlantische Oceaan. Tegen 17 September a.s. wordt de divisie hier terug verwacht. Voor onze lezers die betrekkingen aan boord dier schepen hebben, kunnen wij inededcelen, dat genoemde divisie op onder staande datums de navolgende plaatsen zal aandoen, als: van 2 tot 8 Juli Lissabonvan 20 tot 25 Juli Madera, van 4 tot 9 Aug. FE UILLETON. 12. De heer Lindeman liep, mei afgemeten tred, zijne kantoorkamer op en neder. Hij was, zooals men 't. wel eens noemt, scheef gemutst. Wel tienmaal stond hij stil, alsof hij zich bezon, wol tienmaal scheen hij iets bij zich zei ven te overlegden. Eindelijk schoof hij den kantoorkruk bij den les senaar en wilds juist plaats nemen, toen er aan geklopt. werd. «Binnenriep Lindeman. Een man met een portefeuille onder den arm en een' zak met klinkende specie in de hand ver scheen. Hij groette den heer Lindeman beleefd, haalde een' wissel voor den dag en reikte dien over. 't Was de kassier, die zich had aangemeld. De heer Lindeman haalde heel voornaam den zakdoek uit zijnen zak, maakte daarbij eenige be wegingen aan den neus, nam éérst nog een snuitje, en zag toen bedaard den wissel in. «In orde, Werner Kom maar even hier," beval de lieer Lindeman, «dan zal ik u het bedrag uit betalen. Do kassier trad naderbij. De heer Lindeman Tencrifl'e, van 21 tot 24 Aug. Madera en van 1 tot 5 Sept. Lissabon. De brieven naar Lissabon loopen van hier vijf dagen en kunnen dagelijks verzouden worden De post naar Madera vertrekt iederen Vrijdag avond en den elfden van iedere maand. De brieven moeten voor des avonds G uur aan het postkantoor alhier bezorgd zijnze loopen 9 AIO dagen. De post naar Tineriffe vertrekt iederen Vrijdag. De brieven moeten voor des avonds 6 uur aan het postkantoor alhier bezorgd zijn, ze loopen ongeveer 10 dagen. De Stoomkanonueerboot Ever is, na een laug verblijf te Groningen, naar hier terug gekeerd. Zeventien jongelieden zijn voor "s rijks zeedienst door den koinmandant van dien bodem aangeworven. :Zr. Ms. raderstoomschip Merapi, komm. kapt.-Juit t/z. J. Tromp, is 17 Juni van Falmouth naar Atchin vertrokken. De heer David Tobias Bamberg, hof- mechanicus van Z. M. den Honing, zend ons bij achterstaande advertentie een programma van Jietgeen hij voornemens is met de aan staande kermis alhier ten toon te stellen. Dit programma belooft, behalve de onna volgbare toeren in de hooge goochelkuust, een tal van merkwaardige nieuwigheden, waarin de faniilien Francoise, Schuiteen Fraulcin Jenny, de ongelooflijkste toeren uitvoeren. Onze ruimte laat niet toe er eene meer uitvoerige melding van te maken. Het geheel heeft echter op ons den indruk gemaakt, dat het wel der moeite waard zal zijn bij den heer Bamberg eens een kijkje te gaar. nemen. Door de stoomboot Ada van Holland is op de reede gevonden een ten onderst boven drijvende boot, waaraan twee flinke sleepers bevestigd waren. Oogenschijnlijk had zij reeds eenige dagen rondgezwalkt. Men schrijft van Vlissingen Op last van den minister van Oorlog zullen de onderofficiers, die hier vertoeven met 't doel om manschappen te werven voor de kolo niale troepen, onmiddelijk inrukken. De wer vingen in Zeeland leveren geenerlei practische resultaten op. In bet tijdperk van vier wekeu, 16 Mei tot 12 Juni 11., zijn blijkens ingekomen ambts berichten, door longziekte aangetastin Zuid- Holland 96, in Noord-Holland 4, in Friesland 92, in Limburg 1, in het gehccleRijk 193 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 190 runderen door die ziekte aangetast. De paus heeft aan graaf Du Chastel, oud-gezant van Nederland bij den II. Stoel, ontsloot zijn lessenaar, en nam zijne portefeuille. «Hoeveel is 't ook weer?" vroeg bij. «Twaalfhonderd gulden, mijnheer!" Hier is duizend en twee billetten van honderd wacht eens, ik geef er u zeker drie van honderd oentweeneen toch niet. Maar gisteren avond had ik drie bankbilletten, elk van honderd gulden. Wacht, ik heb in mijn boekje de nonimers geno teerd. Zie eens even Werner 3092 5007 en 8210? «Het eerste nommer is er niet bij antwoordde de kassier. «Niet in de portefeuille ook, dal is vreemd. Werner, wees zoo goed de nommers van deze bank billetten op Ie schrijven, L zal misschien rioodig zijn, dat ge u dit later kunt herinneren." Werner haalde, terstond zijn notitieboekje uit'den zak, noteerde de nommers, borg 't ontvangeno geld zorgvuldig in zijne portefeuille en vertrok, nacene beleefde buiging voor don heer Lindeman gemaakt te hebben. Nauwelijks echter was de kassiersknecht vertrok ken, of Lindeman liep onstuimig den trap af. liep in den gang zijne jongste dochter bijna omver en wenkte zijne echtgenoote hem te volgen, 't Scheen dat hij verheugd was, nu eens eene triomf op zijne ega te kunnen behalen. Door 't ongewone en driftige in 't voorkomen en de gebaren van Lindeman opgewekt, was Mevrouw terstond gezind haren man te volgen, iets dat niet altijd plaats heeft cn in d i t huisgezin bijna nooit gebeurde, dewijl Lindeman, door gemakzucht ge-, dreven, steeds in alles naar den zin zijner geliefde wederhelft handelde. een blijk zijner bijzondere genegenheid willen geven. Z. H. heeft hem eigenhandig de eere- teekens van de Pius-orde overhandigd. Een paar jaren geleden werd te Rotter dam een doctor in de geneeskunde veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van zes maan den, wegens verregaande roekelooze handelwijze bij de bevalling eener vrouw, die aan de ge volgen overleed. De veroordeelde nam toen de wijk naar Amerika. Thans bevindt hij zich echter in de cellulaire gevangenis te Rotterdam. Door den hoogen nood gedreven, heeft hij zich zelf in handen gesteld van den Ncderlandschen consul te. New-York, en is aldus onder het bereik der strafwet gekomen. Men schrijft ons van Hoorn het volgende: Als eene bijzonderheid kan ik u mededeelen, dat bij gelegenheid eener alhier in de vorige week gehouden verkoopiug van voor de ge- meentedieust onbruikbare goederen, werd op gemerkt een partijtje behang, afkomstig uit een der localen van liet stadhuis alhier, 't welk reeds geruimen tijd in de stadsfabrick was geborgen. Dat behang, oogenschijnlijk niet beter dan om in de voddenzak van een of andere vodden koopman een plaats te vinden, bracht, naar mij werd medegedeeld, bij verkoop, de bagatel van f 900.op. De vereeniging voor volksvermaken alhier, heeft in hare vergadering van Vrijdag avond jl. besloten, dat vanwege die vereeniging in het laatst der maand Augustus of begin September, eene feestviering zal worden gehouden, ter ge dachtenis aan haar öjarig bestaan. Hoewel het programma nog niet is vastgesteld, is het echter zeer waarschijnlijk, dat de feesten zich zullen bepalen tot een en optocht, volksspelen en vuur werk een en ander natuurlijk opgeluisterd en afgewisseld door muziekuitvoeringen. Was en blijft liet spoorwegverkeer voor onze plaats en omstreken eene behoefte, toch zijn wij niet van alle reisgelegenheden verstoken de stoombootdienst op Amsterdam, (namelijk des Zondags) voor eenigen Irjd door het initi atief der heeren Dahneijer, Zeijlenmaker en Co. in het leven geroepen, ondervindt veel bijval dit wordt getoond door de vele reislustigen welke hiervan iederen Zondag gebruik maken. Zondag a. s. vertrekt van hier een pleizierboot naar Kampen, gisteren vertrok er een naar Enkhuizen en naar ik verneem, moeten vervolgens pleizier- tochten naar Utrecht en naar den Helder aan de orde zijn. Zr. Ms. instructievaartuig Ternate is van onze reede vertrokken de Urania is echter nog hierhare bemanning komt menigmaal aan den wal, waardoor, vooral aan bet hoofd, somtijds nog al eenig vertier is. Burgers en militairen kunnen zich met de schepelingen best vcreenigen, «Nu, wat zegt ge nu? Had ik geen gelijk? Ja, ja' men kan dat volk niet verder vertrouwen, dan men het ziet. «Houd toch eens op met dat spreken in raadse len. Zeg mij eenvoudig wat er is voorgevallen. Ik heb 't veel te druk, beste man, om lang over kantoorzaken te spreken." «Kantoorzaken?" «Nu, welke kleinigheden, of nietswaardige beu zelingen zijn 't dan, waarmede ge uwe vrouw las tig valt?" «Welzeker, kleinigheden! Kleinigheden, als men voor honderd gulden tegelijk bestolen wordt. Noemt mevrouw dat kleinigheden?" «Kom, Lindeman't is al te zot. Wie zou u hier bestelen. Niemand komt ooit over den drem pel van uw kantoor, als gij er niet zijt.. Dientje komt hier alleen om te vegen, en Juist, daar zit 'm de knoop. Zei ik 't van morgen u niét?" «Zie 't nog reus goed na. LindemanBcin u eens goed, wat, en aan wien ge geld hebt uit gegeven en ik twijfel niet of *t zal wel in orde zijn." «Hier kan geen sprake zijn van bedenken of na zien. Ziehier, in deze portefeuille waren gisteren avond drie bankbilletten, elk van honderd gulden, benevens andere geldswaardige papieren. Gisteren heb ik de nommers genoteerd en nu is nommer 3002 weg, dus sedert gisteren avond gestolen. De kassier heeft gezien, dat ik er twee uit haalde en op mijn verzoek de nommers aangoleekcnd; want lnj heeft de resteerendo twee in betaling genomen. Mevrouw J-.inde.man zweeg tluins stil. Een vluchtig waardoor de laatstgenoemden hier vrij goed te vreden zijn. Een achttiental kanonnen, op Atchin veroverd en van llussischen, Porlugeeschen of Amerikaanschen oorsprong, thans te Delft be waard, zullen in de wapenzaal vau het invali denhuis te Bronbeek worden geplaatst, met de twee groote stukken, onlangs daar zoo plechtig ontvangen, en die nu een plaats erlangden in de twee entrce's der tropeeëngaanderij. Vrijdagochtend, is op de Prinsengracht bij de Weteringstraat te Amsterdam, eene be jaarde vrouw, die bezig was glazen te lappen, uit de tweede verdieping van een huis op de binnenplaats gevallen en aan de gevolgen over leden. In het //N. v. d. D." deelt jbr. C. A. von Geusau, ontvanger der registratie te Har- lingen, mede, dat hij met eenige andere heeren, wegens het loopen op het perron van het sta tion van den Staatsspoorweg, voor het kanton gerecht aldaar heeft terecht gestaan, doch dat zij allen zijn vrijgesproken, niet op grond dat het artikel, waarbij het verboden is op het perron te komen, alleen spreekt van «reizigers" zonder plaatskaarten, maar om de eenvoudige reden, dat het niemand, bij geen enkele wet, besluit of reglement verboden is, op het perron van een station tc komen. De lieer von Geusau acht het niet ondienstig, in ruimer kring bekend te maken, dat dergelijk verbod niet bestaat. Te Wierum (Fricsl.) heeft in een her berg een jongman een ander de grootste helft van den neus afgebeten en dit zonder dat er eigenlijk ruzie was. Het stuk is er glad af. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een matroos van de stoomboot Penelopete Rotterdam, van de loopplank in "t water ge vallen en eenigen tijd later door de manschappen van Zr. Ms. raderstoomschip Valk levenloos op gehaald. Alle pogingen van den officier van gezondheid Rochat, van dien bodem, om de levensgeesten weder op te wekken, bleven vruch teloos. Donderdag namiddag jl. woedde overliet noorden van Schotland een hevige storm ver gezeld van hagel en onweer. In sommige gedeelten van Fifeshire lagen de hagelsteenen tol een hoogte van drie decimeter terwijl in liet district Glcnsliee flink sneeuw viel. De storm hield vijf uren aanliet onweer woedde onophoudelijk, terwijl de hevigste bliksemstralen de lucht doorkliefden. De telegraaf was voor denkbeeld schoot haar door 't hoofd. Zou Herman Gekheid! Maar toch; 't kon soms wezen! IIij kon verlegen zijn geweest: maar dan was't immers toch geen diefstal Zeker niet. Hij dorst alleen maar niet te vragen uit bescheidenheid." Ik merk, dat gij er door getroffen zijt, beste vrouw!" «Ik moet bekennen, dat gij gelijk hebtmaar oj) wien hebt ge vermoeden?" «Op wien?"' Zeg liever op wie. want 't is eene zij. T is Dientje onze beste, eerlijke Dienstbode, en niemand anders, die 't bankbillct gestolen heeft." Hoezeer mevrouw Lindeman in elk ander geval terstond Dicntj's partij zou getrokken hebben, zoo hield zij zich, in do hoop, dat Herman den diefstal niet gepleegd had, terstond aan 't idéé van haren man vast. 't Speet haar zelfs, dat zo een oogen- blik aan Herman had kunnen denken. Neen dan had ze duizendmaal liover, dat Dientje de schuldige was. Ter cerc van mevrouw Lindeman zij hier echter gezegd, dat, al waren de feiten nog zo< sprekend, zij in stilte toch altijd meende, dat Iiiei een misverstand plaats had en dat zich dal wel zou oplossen. «Eu Wat denkt ge nu te doen iWel, ik zal een onderzoek instellen." «Maar hoe zult ge dit doen?" «Ja. dit is lastig." f «Willen wc Dientje eens hier laten komen?" vroeg mevrouw. «Ja, neenWacht eens, ik ga aanstonds even naar onzen vriend van der Wilt, den president dor rechtbank. Laten wc voorloopig doen, alsof we nog van niets weten Zij mocht daarnaar eens een gedeelte onbruikbaar, o. a. de particuliere telegraafdraad, die naar de koninklijke residentie te Balmoral loopt. Ook in Engeland woedde de storm hevig en viel zeer veel hagel en sneeuw, o. a. lag te Newtown, Montgomeryshire, de hagel 6 decim. dik en ontstond te Birmingham en in de om streken op verschillende punten brand door het inslaan van den bliksem. Te Birmingham werd een vrouw, in haar bed, door den bliksem getroffen; zij riep dat zij getroffen was en dat de stroom van haar hoofd door haar rug gegaan was. Daarna werd zij gevoelloos en weldra was ze een lijk. De stad Elberfeld heeft van een onge noemde bij gelegenheid van zijn zilveren bruiloft 10QQ mark ter. geschenke ontvangen, met de bepaling dat deze som zoolang zal blijven staan, tot zij met rente op rente 20,000,000 mark bedraagtd. i. over 250 jaren. Dan zal de stad over het geheele ka pitaal vrij kunnen beschikken. Te Carvin ontving een 61-jarig daglooner, Leback, in den slaap een hevigen slag met een bijl op het hoofd, waardoor hij ontwaakte. Op zijn hulpgeschrei snelden zijne kinderen toe, die dadelijk hun moeder misten. Men herinnerde zich, dat zij haar voornemen had te kennen gegeven om een misdaad te plegen cn zich dan te verdrinken. Men snelde naar de rivier en spoedig was haar lijk opgehaald. In de //Levant Herald" leest men, dat de pest in de Mesopotamische districten nog altijd woedt, In drie plaatsen, die ecliter niet met name genoemd worden, heeft het sterfte- getal 500, 800 en 1000 zielen bedragen. De zieken stierven gewoonlijk 2 of 3 dagen nadat de eerste symptomen zich openbaarden. In sommige streken nam zij af, in andere heerschic zij zeer sterk. Te Ilama kwamen volgens een depêche van dr. Festalozza, te Beyreuth, gedagteekend van 24 Mei, nog eenige cholera-gevallen voor. In 't geheel stierven er zestig personen aan die ziekte. Ze schijnt echter niet de Aziatische, maar de cholera nostras te zijn. Men schrijft uit Shangae, 18 Juni. Eenige Chineesche soldaten te Chinkiang hebben den Amerikaanschen consul en zijn vrouw mishandeld. Twee soldaten zijn gevat en voorloopig in het Engelsche consulaat gevangen gezet. Dit gebouw was weldra door een dichte menigte van soldaten en burgers omringd, die de gevangenen met geweld wilden bevrijden. De buitenlandsche residenten liepen te saam om het consulaat te helpen en den aanval af te slaan. Het is vervolgens aan de Chineesche autoriteiten gelukt de menigte tot hare maatregelen nomen. Mijnheer van (lor Wilt zal mij gaarne inlichten, hoe ik te handeion heb. Ik ga mij maar terstond aankleedon, want in go- vallen als dit, dient men met spoed te handelen. Vindt gij dit goed?" Mevrouw Lindeman dacht even na en antwoordde «Ik zou u raden, zoo te handelen." Mevrouw ging weder naar de huiskamer en Lindeman kleed ie zich. Nauwelijks was mevrouw in de kamer of Dicr.ije kwam en vroeg of ze mevrouw even mocht spreken. Dientje'kleurde! 't Viel haar zoo moeielijk haren dienst te moeten opzeggen. Mevrouw bracht dit alleen spreken en dit «kleuren" terstond in verhand met de ontvreemde honderd gulden Intusschen moest Dientje toch antwoorden en zei dus: «Ja, mevrouw, als 't u even gelegen komt." «Volg mij clan maar DientjeI" Mevrouw Lindeman ging Dientje naai de. spreek kamer voor en vroeg: «Nu, Dientje. wat lnht ge op 't hart' «Mevrouw" zei Dientje. terwijl ze begon tc snik ken. »'t spijt me. maar ik moet verhuizen." «Verhuizen? en waarom?" Och, mevrouw, de reden raag en kan ik 11 niet zeggen. «Bevalt "t u hier dan niet?" «Ja mevrouw, maar ik verlang naar huis." 'Ik ga even eene boodschap doen liep Linde man aan de kamerdeur, «Och, wacht even. dan kunt ge c n passant eene kleine commissie verrichten." I Vordl vervolgd.

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1