lienws- ia Advertentieblad. Zaterdag 26 Juni JW. 1471. Vijftiende Jaargang. 1875. Uitgever: S. GILTJES. Zitting Gemeenteraad. NIEUWSTIJDINGEN, De zoon van den Juwelier. HELDERSCHE COURANT. Yerschijnfc DINSDAG- dn VRIJDAG-AOND. Abonnementsprijs voor 8 maanden Franco per post n u n Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per rq Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Gehouden op Woensdag 2:3 Juni 1875. Voorzitter de heer Mr. K, J. C. Stakman Bosse, Burgemeester. Secretaris de heer L. Verheij. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de hoeren Bcrghuijs en GilLjes, met ken nisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1). Toekenning subsidie aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor jongeheeren. De Voorzitter deelt mede, dat ingevolge een in de vorige vergadering genomen besluit, vier der hoeren sollicitanten zijn uitgenoodigd, om tot nadere ken nismaking en bespreking naar hier over te komen, die daaraan hebben voldaan. Uit dat viertal is door 13. en W., 'm overleg met den schoolopziener en de Voorzitten der commissien van toezicht, de keuze gevallen op den heer L. A. Hissink, hoofdonderwijzer aan de school voor m. u. !.o. te Franeker. Aan wien wordt voorgesteld de in dc vorige ver gadering vastgestelde subsidie toe te kennen. Daartoe wordt besloten met algemeene stemmen. 2). Voordracht tot ontslag en benoeming vun hulp onderwijzers. De heer J. Bakker vraagt ontslag tegen 15 Juli, wegens zijne benoeming tot hulponderwijzer te Kolhorn. Daartoe wordt besloten op eervolle .wijze. De Voorzitter deelt mede, dat thans drie vaca turen bestaan en dat op eene gedane oproeping zich twee sollicitanten hebben aangemeldde beeren Hissink, van Zutphen en Muller, van Utrecht. Beiden worden met algemeene stemmen be noemd. 3). Mededceling vun ingekomen stukken. a. Brief van do hecren Directeuren der Maat schappij tot bevordering van landbouw en land- ontginning in Nederland, te Amsterdam, die zich welwillend bereid verklaren, aan het tot hen gericht verzoek te voldoen, om de ophaling van asch en vuilnis tot September a. s. te doen plaats hebben. Wordt voor kennisgeving aangenomen. I. Brief van den heer Controleur der directe be lasting in- en uitgaande rechlen en accijnsen to dezer plaatse, waarin mededeeling wordt gedaan dat door don heer minister van Finanticn wordt toegestaan, het wachthuis aan de Oostbatterij en dat op den weg naar Huisduinen weg te ruimen, mits dat door het gemeente-bestuur, zoo het noodig mocht blijken, op andere, wijze zal worden voorzien in de vroeger overeengekomen voorwaarden. De door den Voorzitter daartoe gevraagde mach tiging, wordt niet algemeene stemmen verleend. c. Brief van den officier van gezondheid der Marine H. L. Reeder, die wegens zijne plaatsing op het stoomschip Prinses Maria en het doen eener reis met dien bodem van 3 maanden, vermindering vraagt van den hoofdelijken omslag voor dien tijd. De heer Jelgersma merkt aan, de aanslagen in den hoofdelijken omslag voor een geheel jaar en niet per drie maanden bepaald zijn. De Voorzitter ziet ook niet in, dat er termen te vinden zijn om aan dit verzoek te voldoen, De Raad vereenigt zich met dat gevoelen. d. Brief van de nieuw benoemde Vader en Moe der in het Algemeen Weeshuis, dat zij volgaarne bereid zijn de betrekking te aanvaarden. e. Brief van den heer C. D. Zur Muhlen, waarin hij bedankt voor de op hem uitgebrachte keuze van lid der plaatselijke schoolcommissie. Worden voor kennisgeving aangenomen. Niemand meer het woord verlangende, wordtjde vergadering gesloten. Helder Nieuwediep Willemsoordenz., 25 Juni 1S75. Volgens een bij liet Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. rader- stoomschip Valk, kommandant kapt.-luit. ter zee A. Dronkers, aati boord hebbende II. M. de Koningin, den 22 dezer te Woolwich aan gekomen. Zr. Ms. raderstoomschip Bromovan hier naar Atchin, is 19 Juni van Plymouth vertrokken. Door den gemeenteraad te Terschelling is benoemd tot hoofdonderwijzer te Iloom al daar, de heer H. G. Haremaker, van Haarlem. Aan den zeilwedstrijd te Harliiigen zullen o. a. deelnemen de centerbonrds Girojlê, van Mr. van. Beeck van Vollenhoven, te Amsterdam en GirojlaVan den heer Wappers, te Ant werpen. De beide keurige scheepjes hebben onlangs onderscheiden plaatsen aan de Zuider- i en ook onze haven bezocht. - Uit Zaandam meldt men: Het plan tot oprichting alhier van een mu seum van Zaanlandsche oud- en merkwaardig heden, schijnt vooreerst nog niet tot uitvoering te zullen komen althans het voor dat doel reeds aangekochte gebouw, zal weder iu pu blieke veiling worden gebracht. Men verneemt, op het grootboek, dat bijeen moest worden gebracht, om te kunnen aanvaarden de som van f 1,800,000 door den Raad in 1874 be stemd voor den bouw van arbeiderswoningen, is sedert eenigen lijd gevondan. lleeds is de koninklijke goedkeuring verleend aan de Statu ten van de Amsterdamsche vereenigiug tot het bouwen van arbeiderswoningen, en binnenkort zal eene vergadering worden gehouden van dc voorloopige commissie, die deze vereeniging heeft in het leven geroepen, tot het kiezen van een definitief bestuur. De plaats, waar de woningen zullen worden gebouwd, is nog niet bepaald. Nopens liet gebruik van paardenvleesch, worden in Amsterdam in //Plaatjes en Praatjes" de volgende bijzouderheden medegedeeld /'Tn 1818 en later gold het vleesch 4 cent het Kg. De slachter zelf betaalde 30 cent voor een heel paard, of kreeg in vele gevallen nog een bagatel toe, als hij het beest maa wilde weghalen. De gemiddelde prijs liep echte van 10 stuivers tot 10 gulden. De voornaamste verbruikers waren destijds de honden. De diergaarde, die later eene grage afneemster werd, betaalde 7 centen voor het Kg. Sinds 1845 begon de prijs der voor de slachterij be stemde paarden aanmerkelijk te stijgen, daar de huiden, die vroeger door de looierij niet zeer gewild waren, toen allengs uieer tot over- lcder werden bereid en 3| (thans 15) gulden golden. Het gebruik van het vleesch door het behoeftig deel der bevolking, dagtcckcnt van 1850, toen de heer Sinck, die tot dusverre. dat te weinig deelneming aan de inschrijving buiten had gewoond, zich op de Schans tusschen FEUILLETON. 13. «Gij kunt er nog eens rijpelijk over nadenken, ga nu echter aan uw werk, dan spreken we er van daag wel nader over;" na dit gezegd te hebben verwijderde mevrouw Lindeman zich, terwijl Dientje ofschoon met minder opgewektheid dan gewoonlijk, hare bezigheden vervolgde. In korte bewoordingen deelde mevrouw Linde man haren echtgenoot mede, dat Dientje plan had te vertrekken. Beide echtgenooten werden daar door nog meer in hun vermoeden, dat Dientje eene dievegge was, versterkt, ja, 't stond bij den heer Lindeman als een paal boven water, dat niemand dan de meid de schuldige was.. Geheel van dit denkbeeld vervuld nam hij hoed en wandelstok 011 sloeg den weg in naar het huis van den heer van der Wilt. ACHTSTE HOOFDSTUK. HET ONDERZOEK. Dat was nu eens een zaakje voor den heer Lin deman. Gewoon aan den leiband zijner beminne lijke wederhelft te gaan, zich in alles naar den zin van anderen te voegen, gevoelde hij nu in voor het benoodigde kapitaal, dc uitvoering van die stichting voorshands onmogelijk maakt. In plaats van op 1 Juli e. k., zullen de miliciens der lichting 1874 op 15 Juli e. k. in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. De postadministratie van het Duitsche Rijk heeft, op grond van het algemeen post verdrag, met Nederland eene overeenkomst ge sloten, krachtens welke in de grensdistricten net porto voor een enkelen gefrankeerden brief 10 penningen of 5 cents, en voor ongefrankeerde briev enhet dubbele bedragen zal. Men schrijft uit Harderwijk, 21 Juni: Alhier in de kazerne heeft zich een Belg, Matthieu, door eene snede aan den hals van het leven beroofd. Hij was eenige dagen geleden uit Belgie ge komen en had hier dienst genomen voor Indie. De redenen die tot dezen zelfmoord aanleiding hebben kunnen geven, zijn niet bekend. Te Mijnsheerenland is Maandagmiddag een kind van 4 jareu al spelende in liet water gevallen en verdronken. Het waarborgkapitaal van vijfmaal hon derdduizend gulden drie percents inschrijving dubbele mate zijne waardigheid, dat hij er opge wonden van was. Zijne kennissen, welke hem'in 't voorbijgaan met een' beleefden of welwillenden groet vereerden, werden niet eens door hem opge merkt. Weldra stond hij op den stoep van den heer v. d. Wilt. Met een forschen trek ging de schel over en na een paar minuten zat Lindeman in een' gemakkelijkcn armstoel in de spreekkamer. «Als *t u belieft!" sprak de dienstbode, terwijl zij 'n kaartje van den heer Lindeman aan liaren meester overgaf, «mijnheer is in de spreekkamer." Terstond ging de president der rechtbank erheen. «Kom, kom, daar doe je wel aan, mijnheer Lin deman, daar doe je wel aan, mij met eene visite to vereeren. Kom, als ge 't goed vindt, dan gaan we op mijne kamer zitten. Dat treft wezenlijk aardig. Heden heb ik den geheelen dag vrij. Ge blijft toch koffiedrinken? Toe, zeg maar ja!" Mijne vrouw rekent er gewis op, dat ge blijft dineeren, als ze weet, dat- ge hier zijt. Wacht, laat ons even naar haar toe gaan." Zeker zou de heer v. d. Wilt rog verder zijn voortgegaan met zijne rodeneering, indien Linde man hem niet in den rede gevallen ware en hem boduid had, dat hij om ganscli andere zaken zijne opwachting bij v. d. Wilt maakte. Terstond hadden de zeer vriendelijke plooien en trekken op 't gelaat van den rechter voor hoogst ernstige plaats gemaakt. Als 't zaken gold, dan was 't wat anders. Geen actiever man dan v. d. Wilt. de Leidsche- en Raampoorten vestigde. liet waren vooral de bewoners der Jordaan, die bij de klimmende prijzeu van het ruudvleescb, aan een paarden boutje tegen 12 cents het Kg. de voorkeur gaven boven een leêgen schotel. Die prijs is langzamerhand verhoogd, daar de slachter zelf nu niet aarzelde om van 10 tot 100 gulden voor een gezond dier te besteden, dut hij tegen aan die som geëvenredigde prijzen van de. hand zette. Het rookvleesch kost thans 90 en de biefstuk 80 cents het Kg. Dat de smaak en liet voedingsgehalte niets te. wenschen overlaten, zou menigeen, die, achter een ossenscliijfje mee- nende te zitten, zijn maal met een gewezen harddraver doet, kunnen getuigen. Aan de in richting van den slachter Sinck, waar de paar den voor zooveel noodig gemest, geslacht, gedeeltelijk gerookt en hunne vellen gelooid worden, bedraagt het gemiddeld jaarlijksch cijfer der verhandelde beesten ongeveer duizend. In de laatste jaren heeft hij een paar mededingers gekregen, wel een bewijs, dat de onderneming goed gaat." Een uur van de Nederlandsclie grenzen ligt een plaats, genaamd Wtzuvve. LI. Zondag Hij was onverbiddelijk gestreng, maar ook uiterst billijk en rechtvaardig. Daarbij had hij een helder erstand en een' scherpen blik. Met aandacht luid de heer v. d. Wilt naar 't. 'erhaai van Lindeman geluisterd. Alles scheen den rechter zoo eenvoudig en duidelijk, dat hij zelfs ditmaal den schijn voor de waarheid aanzag. »Ik ga in persoon met u me.de; maar wacht., wij gaan niet alleen. Neem me niet kwalijk, dat ik u eenige oogenblikken alleen laat In de haast gaf de hoer v. d. Wilt aan zijn bediende eenige hevelen. Een half uur later bevonden zich de president der rechtbank, de griffier en een politieagent ten huize van den heer Lindeman. Men was overeengekomen de dienstbode in de kamer te ontbieden. Dientje, niets kwaads vermoedende verscheen terstond. Hoe ontstelde 't arme kind, toen zij vernam, wclico vermoedens men op haar had. Maar al te duidelijk merkte zij, dat 't hier ernst was. Met al de verontwaardiging, die in haar was, wierp /ij elk vermoeden van haar af. «Indien go blijft ontkennen en 't ontvreemde niet ten berde brengt, dan zal 't uwe straf onge twijfeld verzwaren. Uwe schuld is al te duidelijk. Mijnheer Lindemanwij moeten thans overgaan tot eon nader onderzoek in te stellen, Ileeft, uwe dienstbode een koffer, een »Om Godswil, mijnheer!" smeekte Dientje, «heb had aldaar pen gevecht plaats tusschen ec-uige jongelieden, dat eindigde met den dood van een hunner. Deze ongelukkige jongeling, cénige zoon cencr weduwe, werd erg aan het hoofd gewond doch zijn dood werd veroorzaakt door 't intrappen der borst. Te Groningen is een schipper in aanra king gekomen met een weggejaagd soldaat, die hem een geweldigen slag met een jeneverfiesch op liet hoofd moet hebben gegeven, tengevolge waarvan de man veel bloed heeft verloren. Dit feit moet plaats hebben gehad aan het Zui- derdiep, terwijl men zegt, dat de aanleiding tot de twist was liefde van beiden voor hetzelfde meisje. De schipper werd door docter Sornani heelkundig bijgestaan. Tegen den dader is procesverbaal opgemaakt. Men schrijft uit 's Ilage, 23 Juni; lieden ochtend was men aan den Noordwal getuige van een droevig tooneel. Een turfdrager, die bij den heer Krul bezig was een schip met turf te lossen, kreeg een minder gewenscht be zoek van ziju echtgenoote, die hem om brood voor haar en hare kinderen vroeg. De arme vrouw werd door haar man op de meest bru taalste wijze bejegend, terwijl hij haar ten laatste toeriep, dat zij zich maar moest verdrinken. De vrouw vatte dan ook dit wanhopig voorne men op. Zij snelde naar den kant, met haar zuigeling op den arm, en zou in het water gesprongen zijn, zoo niet dc heer Krul haar nog in tijds had gegrepen. Zij viel daarop in bezwijming. Gelukkig kwam dr. Hendrik de Jong aanrij den, die onmiddelijk geneeskundige hulp ver leende. Ten laatste gelukte het hem, de vrouw weder bij te brengen, zoodat zij, na eenige le vensmiddelen en geld van de omstanders ont vangen te hebben, naar hare woning kon wor den gebracht. Woensdagavond is trein 9 (UtrechtKam pen) tusschen de IJsselbrug en het station Zwolle gedeeltelijk gederailleerd. Eene koe, die op de rails liep en letterlijk totaal is ver- morseld, was daarvan oorzaak. Verdere onge lukken zijn niet voorgevallen. De trein heeft 40 minuten oponthoud gehad. Alle predikanten //die den Christus naar de Schriften prediken", worden door de hoeren Elout van Soelerwoude en Kuyper opgeroepen om mee op te trekken naar de meeting te Leeds, die 10 dagen zal duren. Reis- en ver- blijfkostan worden vergoed. Zekere G. D., in de buurtschap Haarle, heeft door middel van een scheermes een einde aan zijn leven gemaakt. Dc ongelukkige leed aan verregaande hebzucht en zwaarmoedigheid. Hij laat een vrouw en twee zoons na. Eene bijzondere expeditie, onder bevel van Kapt. Allen Young, zal binnen kort En geland verlaten, om de Noordpoolgewesten op te zoeken. Het doel van dezen tocht is; King Williams land en de Noordwestelijke doortocht, eu tevens om te onderzoeken wat nog overge bleven is van de expeditie van Sir John Franklin. Een officier der Nederlandsclie marine zal aan deze expeditie deelnemen. medelijden met mij. Ik verzeker u plechtig en heilig, (lat ik van het bankbillet niet afweet, O, God Dientje zeeg op een' stoel in elkander. «Ja, ja," sprak de heer v. d. Wilt, «wij zijn al te zeer aan zulke tooneelen gewend, dan dat wc daardoor te kort zouden doen aan onzen plicht. "Volg ons naar do ploats waar uw koffer staat." «Dientje heeft eon latafel, welke in de keuken staat," zei mevrouw Lindeman, die van hapte hoopte dat er een eind aan dit tooneel kwam. «Wil ons dan voorgaan naar de keuken," beval de heer v. d. Wilt. Dientje gehoorzaamde zonder te spreken, 't Kon niet missen of men zou overtuigd worden, dat zij geen gelden van haren meester zich had toegeëigend. «Nog eenmaal maan ik u ernstig aan." sprak de heer v. d. Wilt, «ons de volle waarheid maar te bekennen en mij het bankbillet ter hand testellen, wij er toe overgaan uwe latafel to doorzoeken. Neem mijne, woorden wel ter harte meisje!'" 't Eenige antwoord, dat Dientje geven kon, was dat zij in een tranenvloed uitbarstte. «Geef ons den sleutel der laden, meisje!" Dientje reikte dien over. De bovenste la werd er uitgenomen. Stuk je voor stukje van het zich daarin bevindende goed werd uit, elkander genomen, alles stipt en nauwkeurig nagegaan, 'i binnenst buitenst gekeerd, maar geen bankbillet was in deze eerste lade te vinden. «Welk nommer draagt 'f billet ook?" vroeg v. d. Wilt. De Globe deelt de volgende statistische opgaven medeZeven van de vijftien Euro- peesche Staten hebben den verplichten krijgs dienst ingevoerd, r.1. Duitschland, Rusland, Oostenrijk, Frankrijk, Italië, Denemarken eu Zwitserland. In de overige Staten is de con- scriplie ingevoerd, behalve in Engeland, waar het stelsel van aanwerving wordt gehuldigd. Door de gezamenlijke Staten kunnen zeven en een half millioen soldaten op de beer. gebracht worden, met vijftien duizend kanonnen en een en een kwart millioen paarden Wat de marine aangaat, staat Engeland bovenaan, dan volgen Frankrijk, Rusland, Turkije, Oosteur.Duitsch land, Italië, Spanje, Nederland, Denemarken, Zweden en Noorwegen. Het gesamentlijk aan tal schepen beloopt 2039, waarvan er 209 ge pantserd en met 15000 kanonnen gewapend zijn. De kosten van onderhoud der gewapende macht beloopt anderhalf milliard gld. per jaar. Bij den brand te Dublin hebben aan dachtige waarnemers van de menschelijke na tuur gelegenheid kunnen vinden tot 't opmerken eener proeve van ongewone menschelijke ver- dierlijkiug. Gedurende en na den brand namelijk werden in de omliggende straten meer dan twintig personen opgeraapt in een toestand van bewustelooze dronkenschapzij werden naar 't hospitaal vervoerd, waar er twee kort daarop den geest gaven en verscheiden anderen thans hopeloos liggen. Men gist wat deze ongelukki- gen gedaan hebben zij hadden zich volge- droukeu aan de. door de straten stroomende whisky. Tijdens de ramp verdrong 't Dublin- sche gepeupel zich om 't heele vocht met kom men, hoeden en schoenen op te scheppen velen gunden zich zelfs tot scheppen den tijd niet zij wierpen zich plat op den grond en slurpten uit de goten. UITSLAG DER HERSTEMMING voor Leden van de Tweede Kamer. Arnhem. Gekozeu de heer mr. Geertsema. Delft. Gekozen jhr. De Casembroot. Utrecht. Gekozen de heer Bastert. Almeloo. Gekozen de heer mr. Corver Hooft. «Welk nommer?" De beer Lindeman haalde zijn notitieboekje uit den zak, zag 't even in en ant woordde «Nommer 3092." «En gij houdt, vol," richtte zich de rechter tot de dienstbode, «dat gij onschuldig aan den diefstal zijt «Helaas, mijnheer, ik kan niet anders dan mijne onschuld betuigen." De tweede lade werd uitgehaald. Behalve een aantal zindelijke, net opgevouwen kleedingstukken. bevatte zij een pakje papieren. Deze waren zorg vuldig met een bandje bij elkander gebonden. liet pakje werd losgemaakt, met zorg nagezien: doch te vergeefs. Ook in deze tweedo la bevond zich 't ontvreemde niet- «Houd deze brieven onder uwe berusting," gebood de president, «zij kunnen ons mogelijk later omtrent een of ander punt inlichten." «Ik bid u, mijnheer!" smeekte Dientje, vlaai mij deze brieven houden, zij zijn mij dierbaar, 't Zijn brieven mijner lieve ouders, ik heb ze 'iel' «Gij zult ze later terug hebben, meisje, als wij ze hebben ingezien. Voor 't heden kunnen wij uwen wenscli niet inwilligen. Doch laat ons voortgaan, ons onderzoek heeft tot nu toe nog niet den ge- wenschten uitslag verkregen." Word' vervolgd.

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1