en Advertentieblad. Woensdag 14 Juli. M1476. ./•s Vijftiende Jaargang, Uitgever De zoon van den Juwelier, NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post u Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12. uur gelieve men de Advertentien in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. 31 Te Texel worden AD- SuJSL VERTENTIËN voor dit blad aangenomen door de heeren J. H. MOOJEN, aan den Burg, J. K. G. MULLER, aan het Oude Schild en P. J. Quant, te Oost. Officieel Gedeelte, inenting en Herinenling. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER brengt ter voldoening aan het be paalde bij art. 18 der wet van den 4 Decem ber 1872, (Staatsblad No. 134) ter openbare kennis, dat door den Plaatselijken Heelmeester, den heer H. BITTER, op aanstaauden DON DERDAG den 15 DEZER, des NAMID DAGS TEN 3 URE, in een der lokalen van de WERKINRIGTING op de KERK- GRACHT, eene ziltiDg zal worden gehouden tot kostelooze inenting en herinenting, en maant belanghebbenden aan om van die gelegenheid gebruik te maken. Hei,der, den 13 Julij 1875. Het Gemeentebestuur voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgem. L. VERHEY, Secr. Niet-Officiëel Gedeelte. Van den Raad der Gemeente Texel, gehouden 9 Juli 1875 des morgens 10 uur. Afwezig de heeren S. Keijser, W. Hillenius, P. Langeveld, II. Bakker, A. Dros Az. en J. Vlaming, de twee eerstgenoemd'cn met kennisgeving. Na opening der Vergadering worden de no tulen gelezen en goedgekeurd. 1. De Voorzitter brengt ter tafel eenige provinciale bladen, welke na inededeeling voor kennisgeving worden aangenomen. 2. Wordt mededeeling gedaan, dat 'nel besluit der geldleeuing ad f 9200 goedgekeurd vau 11II. Gedeputeerde Staten is terugont vangen. 3. De Voorzitter doet namens het dage- lijksch bestuur bericht, dat het om verschil lende redenen noodzakelijk is, eene. tijdelijke geldleening te sluiten. Hij brengt daartoe ter tafel een concept besluit hetwelk wordt goedgekeurd. 4 Wordt bericht gedaan dat het besluit tot in erfpacht geven van grond aan de Haven nabij het Oude Schild aan P. M, de Waard, door IIH. Ged. Staten goedgekeurd is terugontvangen. FEUILLET ON. NEGENDE HOOFDSTUK. IN DE GEVANGENIS. 15, 5. Wordt voorlezing gedaan van het pro ces-verbaal van opname der boeken en kas van den gemeente-ontvanger. Aangenomen voor kennisgeving. 6. Door den Voorzitter wordt ter tafel gebracht de staat van af- en overschrijvingen en die der betalingen gedaan uit de post van onvoorziene uitgaven over de dienst van 1874. Beide stukken worden na geheele inededee ling goedgekeurd en zullen ten fine van goed keuring aan IIH. Ged. Staten worden inge zonden. 7. De Voorzitter brengt ter tafel het ter vorige vergadering aangehouden tarief voor de te heften begrafenisrechten, op de nieuwe algemeene begraafplaats, waarin door hetdage- lijksch bestuur eenige wijzigingen zijn ge bracht. Na inededeeling van de daarin ge brachte veranderingen wordt het vastgesteld, om ten fine van goedkeuring aan HH. Ged Staten in te zenden. 8. Wordt ter tafel gebracht eene staat van achterstallige posten in 'den hoofdelijken om slag en de hondenbelasting, over 1874, welke stukken na mededeeling aan den Gemeente ontvanger ter verdere vervolging zijn geren- voieerd. 9. Namens het dagelijksch bestuur brengt de Voorzitter eene schetsteekening voor de te bouwen school in Eijerland ter tafel, en deelt aan de vergadering mede dat de noodige stuk kan voor die zaak worden in eereedheid ee- bracht. Voor kennisgeving aangenomen. Niets meerder ter behandeling zijnde, wordt de vergadering gesloten, Helder, Nieuwediep, "Willemsoord, enz., 13 Juli 1875. Bij het stormachtige weêr van gisteren hebben de werken tot het in vlot brengen van de Koning Wilhelm, op het Huisduiner strand niets geleden. Het water was 6 d.M. boven volzee en de sterkste winddruk des voormiddags 42 K.G het stoomschip is evenwel niet van plaats veranderd. Men schrijft uit den Haag, 10 Juli. Volgens bij het Departement van Justitie ingekomen stukken, heeft een zadelmaker hier te lande van zekere Londensche firma, zich noemende Sonson en Co., order ontvangen tot afzending van lederen gelbeurzen of geld- tasschen met geheime sluitingen, onder bijvoe ging eener factuur, waarop, volgens toezeg ging, onmiddellijk betaling volgen zou door tusschenkomst van een der bankiershuizen te Troosteloos wierp Dientje zich op haren stoel neder. Nu ze geheel alleen was en geen mensche- lijk oog haar bespiedde, scheen 't haar toe of ze kalmer werd. Een weldadige tranenvloed schonk verademing aan haren geprangden boezem. Lui der en luider begon zij te snikken, terwijl zij riep: »0, kon ik mijne onschuld bewijzen!" «Meisje, wat zeidet ge daar? Dat ge onschuldig zijl?* Dientje zag op. De gevangenbewaarder, een oud man, stond aan den ingang van haar treurig ver blijf. Goodheid was op zijn aangezicht te lezen, De diepe rimpels in 't voorhoofd getuigden niet alleen van 't gewicht der jaren, maar ook van veel doorgestaan leed, En Volnicr had veel onder vonden. Een zijner twee zonen had zich misgaan en was in de gevangenis gestorven. De andere zoon had hem tot armoede gebracht:, Zijne vrouw, onder al die rampen gebukt gaande, was van hart zeer gestorven. Sedert tien jaren had hij, door voorspraak, 't postje verkregen, dat hij nu ver vulde. "Kom, ik heb een oogonblikje don tijd, vertel mij dus eens wat er gebeurd is." Onze smart in den boezem eens belangstellende te kunnen ontlasten is al reeds oen heilzame balsem. Dientje voldeed terstond aan don wensch van den ouden man. »'t Is een lastig geval," zei de gevangenbewaar der«gij zijt onschuldig; ik geloof u. Maar de schijn is tegen u. Kunt ge ook vermoeden wie 't bankbillet in uw goed geborgen heeft?" Snol als de bliksem schoot er een denkbeeld door 't brein van Dientje: »Herman Lindeman," maar even snel liet zij 't los. «Neenklonk haar antwoord. «Weet uw vader al iets van de zaak?" «Neen «Kunt gij schrijven?" «Ja." «Welnu, maar neenik mag niet toelaten, dat ge schrijft." «Ik bid u, mij dit toe te staan." «Onmogelijk!" «Maar ik smeek er u om." «Meisje, als gij wist, hoeveel ik op 't spel zot, zoudt ge er niet op aandringen." «Doe 't dan, goede, oude man, Ier wille mijner brave ouders." Volmer dacht aan eigen ervaringen, ging even Amsterdam. Die toezegging werd eohter niet nagekomen, terwijl bij onderzoek bleek, dat de leden der firma spoorloos verdwenen zijn. Men vermoedt Jat de hier bedoelde perso nen zich ook vroeger, ouder andere namen, hebben schuldig gemaakt aan oplichtingen ten nadeele van kooplieden hier te lande Voor den Krijgsraad te Haarlem heeft deze week een getuigenverhoor plaats gehad in zake den gewezen sergeant Kleyan. De beklaagde blijft alle schuld ontkennen. -Aan de nieuwe markt te Meppel zijn dezer dagen een 10-tal schepen met Eriesche aardappelen aangekomen 't is in Friesland zoo overladen met oude, dat ze thans bij wa genvrachten door de landlieden voor de varkens worden aangekocht voor 60 ct. het hectoliter. De i.ieuwe komen ook in massa aan. Ten aanzien van de vischvangst wordt ons van Vollenhove gemeld, dat vooral door het meer gunstige weder en geregelden wind de vangst in de eerste helft der vorige week wier iets \oordeeliger was. De geheele be somming bedroeg p. m. f 450 aan bot en aal. De binnenvischvangst levert steeds goede win sten op. De prijzen van alle soorten zijn hoog. De paliug (schic-raal) geldt 70,deroode aal 45 ii 50 cents per kg. Naar men'zegt leidden de vele deser- tiön en de onbehoorlijke handeling waaraan vele met verlof zijnde militairen van het kolo niaal werfdepot zich schuldig maakten, tot den maatregel, dat aan buitenlanders in 't geheel geen en aan Nederlanders slechts een zeer kort verlof meer zal worden toege staan, Naar wij vernemen, heeft het dep. van Marine met de Ned. stoomboot-maatschappij te. Amsterdam gekoutralcteerd voor den bouw van een ram-monitor van verbeterde konstruk- tie waarvan bij de opgedane ondervinding met deze soort vau schepen partij getrokken en rekening gehouden zal worden met de hoogere eischen die thans, in onderscheiding bij weinige jaren vroeger, aan het geschut moeten worden N. R. Ct Een ondoordachte verbintenis voor het Oost-Indische leger, door een infanterist te Gorkum iu garnizoen aangegaan, en waarover hij thans te laat berouw gevoelde, deed hem het noodlottig besluit opvatten zich ztlf het leven te benemen. Geheel gekleed sprong de zoon van Mars daartoe gister avond in de. Groote haven, doch werd hoewel met veel inspanning echter tijdig door tusschenkomst van een agent van politic en eenige schippers gered en aan de militaire autoriteiten overgeleverd. Een metselaar en een opperman, werk- lieen en kwam met. schrijfgereedschap terug. «Over oon uur kom ik uwen brief halen, maar zeg later tegen niemand, dat ik u in slaat stelde bericht naar huis te zenden." Nooit was Dientje :t schrijven zoo moeielijk ge vallen 't papier was letterlijk met tranen bedekt.. Nadat een uur verstreken was kwam do oude Volmer den brïot halen, wenschte Dientje kracht toe om gelaten alles af te wachten en verwijder de zich om 't bericht aan den post toe te ver trouwen. Dien zelfden avond dat Dientje schier wanho pend in de gevangenis vertoefde zien we Herman Lindeman op eene gansch andere plaats. Na de gevangenneming der dienstbode had Herman, zoo als we reeds zagen, rust noch duur. Na den maaltijd kleedde hij zich terstond aan om uit te gaan. Zonder iemand te groeten verliet hij 't huis door de tuindeur. Een half uurtje later kreeg de familie Linde man bezoek van de wod. Stein en hare dochter. Zij hadden de ongewone drukte, opgemerkt, welke er dien dag bij den heer Lindeman had plaats gehad. De vrouweimatuur sprak te luid, dan dat moe der en dochter hare nieuwsgierigheid hadden kun nen overwinnen. «Dat is nu eens zeer liet' van u," zei mevrouw Lindeman," dat ge ons, na een dag van zulk eene treurige ervaring komt bezoeken. «Onze Herman zal er weer door in zijn humeur komen; sprak Rika." Kom, Dora, mijnheer zit zaarn op de suikerfabriek aan den Haagweg te Delft, kregen dezer dagen verschil, omdat de opperman, uaar den zin van den metselaar niet spoedig genoeg steenen aandroeg. Laatst genoemde, daarover in drift ontstoken, gaf den opperman met zijn truweel zulk een slag op het achterhoofd, dat de schedel gespleten werd en het werktuig tot op het hersenvlies doordrong. De verwonde is naar het gasthuis vervoerd zijn toestand is thans redelijk. Aan misbruik van jenever schijnt dit onheil weder te moeten worden toegeschreven. De rechter van instruktievan de rechtbank te 'stlage, vergezeld van den griffier, heeft den verwonde een nader verhoor doen ondergaan. Zondag ochtend had in de Wittenbur- gerslraat te Amsterdam, in epn kelder waarin eene inelknering wordt gedreven, het volgende plaats. De man en vrouw waren naar de kerk. een paar kinderen te huis latende om op te passen. Er komt een mau binnen, vraagt een cent melk en bemerkende dat die kinderen alleen in de woning waren, dreigt hij hen te zullen doodslaan, als ze zich niet stil houden. Hij breekt de kast open en steelt twintig gul den, die van daag moesten worden betaald, benevens eenige voorwerpen van waarde, waar na hij den kelder weder verlaat. Men ver beelde zich de schrik der ouders bij hunne terugkomst, wier verdiensten in evenredigheid met hun groot gezin (S kiuderen) slechts ge ring zijn. De politie doet ijverig ouderzoek. Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Sumatra. van Java naar hier is 8 Juli te Suez aangekomen. Volgens een bij het dep. van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. raderstoomschip Merapi, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. Tromp, den 9n dozer te Port-Said aangekomen -en zou den 12n d. a. v. de reis naar Atchin voortzetten. BesluitenBenoemingenenz. De. oflic. v. gez. 2c kl. hij de marine S. F. Kruyt, wordt met 1 Aug. a. s. geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. De kapt.-luit. t.er zee W. L. A. Gericke, offi.-instr. hij hetKon.Inst. voorde marine te Willemsoord, wordt onder dankbetuiging voor zijn in die betrekking bewe zen diensten, met den laatsten dezer eervol daarvan ontheven en met 1 Aug a. s. ged. bij het Dep. van Marine, ter waarneming der betrekking van insp. over de art. der marine, in welke hoedanig heid hij tevens deel uitmaakt van de cornni. tot het examineeren van zeeofficieren enz., ter vervan ging van den luit. ter zee le kl. II. J. v. d. Man- dele. die met eerstgemeld tijdstip eervol wordt ontheven van de tijd. waarneming, van genoemde betrekking en alsnu toegevoegd aan den met dat détail belasten hoofdofftc., terwijl de luit, ter zee •le kl. W- I' Blaauw, behoevende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, met 1 Aug. a. s. wordt geplaatst als offie.-instr. hij het meer gemeld Instituut. stellig op zijn kamer te pliilosopheercn. We zullen hem eens verrassen, Gaat ge even mee naar hoven?" «Liever niet." «Dan ga ik alleen om hem uwe komst te be richten." In een ommezien was Rika hoven, maar zij vond de deur gesloten: zij klopte, doch kreeg geen ant woord. Dora was Rika gevolgd. Men riep samen nog eens, maar 't bleef stil. Hij zal toch wel binnen zijn?" vroeg Dora. «Wis en zeker! Hij slaapt stellig. Wacht, de sleutel zit in 't slot. Wc zullen dat broertje ooi ijk foppen." Rika ontsloot de deur, de heide dames traden binnen, maar de kamer was ledig. Dat was vreemd, meende Rika, want niemand had er iets van gemerkt, dat lierman was uitgegaan. «Laat ons nu ten minste even gaan zitten om een blik in den tuin te werpen," zei Rika Dora nam een stoel, die bij den tatel stond. Toevallig viel haar oog op een op de tafel lie genden, onvoltooide brief. Onwillekeurig las zij: Waardste Lize! u't Doet: mij inderdaad leed, dat ik u zoo bedroefd lieh. Ik hen op mij zei ven ontevreden. Ik bemin u, zoo als 't Was Hermans hand. Rika zag juist 't raam uit. zoodat ze niet opmerkte- dat Dora de weinige woorden, die op 't papier stonden, las. Snel nam Dora *t blaadje papier op en verborg 't tusschcn hare kleederen. «Hoe vindtmaar mijn hemel, Dora, wat scheelt HOORNSCHE CORRESPONDENTIE. Bepaalde ik mij in den laatsten tijd tot het zenden van eenige berichten, ik deed dat omdat niet altijd de gebeurtenissen aanleiding geven tot het schrijven van een artikeltje, dat de naam vau correspondentie waardig is. Meen echter daarom niet, dat ik nu dit stukje als daartoe zoo bijzonder geschikt beschouw, ik laat de be- oordeeliug daaromtrent geheel over aan uwe le zers doch wij, bewoners van het Noorderkwar tier, die door onze afzonderlijke ligging niet allo merkwaardigheden der wereld voor oogen heb ben, vinden lichtelijk in een of ander, (wat voor iemand, die meer iu de wereld heeft gezien, zeer natuurlijk is) aanleiding, om gevolgtrekkingen te maken en 't is dan ook zeker daardoov dat do verandering (verbetering) welke bij de pos terijen heeft plaats gegrepen, mij aanleiding gaf tot het schrijven vau dit artikeltje. Die Verandering is niét van zoo groot belang, slechts ditultimo Juni was de tijd verstreken voor hen die het vervoer der brieven hadden aangenomen oh 1 Juli trad die dienst voor de nieuwe aannemers in werking, terwijl vau af dien datum het vervoer der postpaketten naar Alkmaar eu Amsterdam, ouder toezicht en be geleiding van conducteurs plaats had. De Hoorn- sclie Courant was beleefd genoeg ons opmerkzaam te maken, dal van af dien datum geen gelegen heid meer bestoud tot hot vervoer van personen of gocdcreu met de postreisgclcgenheid. „Ziedaar," dacht ik, toen ik dat bericht las. „ziedaar dan een stap van vooruitgang, voor ons echter een groote misrekening." Verblijdde ik mij te mogen opmerken, dat onze streek nog niet geheel aan de landsvadcrlijke zorg was onttrok ken, (getuige do aanstelling van conducteurs bij do posterijen) en was het een recht genoegelijk aanzichtconducteurs, postiljons en verdere voet- postboden in splinternieuwe pakken gestoken, hunne reizen te zien aanvaarden, zeer treurig was hij dat alles ('fcgeen ik reeds boven zeide) de mededeeling welke de Hoorusche Ct. ons deed. Ik zal over de reisgelegenheid naar Amsterdam geen te groote aanmerking makenwanneer men zijne zaken zoo weet te regelen, dat men de reis daarheen des morgens kan aanvaarden, dan is daartoe genoegzaam gelegenheid en waarlijk te gen niet te hoogen prijs. Geheel anders is het gesteld met de reisgelegenheid naar Alkmaar, want gij moet weten, M. d. R., dat die reis veelal geschiedt, ook al voor de minste kosten, met de voorvaderlijke trekschuit. Die reisge legenheid hoe aangenaam ook voor hen, die de snellere middelen van vervoer beschouwen als duivelswerk, is eöhter niet meer voor onzen tijd van toepassing men wil wel, tijd is geld en bij verlies vau die beiden, moet mc-n als de wind hot hazenpad kunnen kiezen. Doch niet alleen daarom, als wel om de concurrentie, waartoe thans iedere staat, iedere stad, ieder persoon is gedrongen, is onze reisgelegenheid naar Alk maar onvoldoende en zeker zult gij dit erkennen wanneer ik u mededeel, dat voor zulk eeu reisje 4 uren benoodigd zijndat passagiers en goederen er aan, gij ziet zoo bleek als een doode!" Een luide gil was 't eenige antwoord. Rika hield hare vriendin een fleschje met eau de cologne onder den neus, wreef met dit vocht de slapen en polsen totdat Dora weldra weer tot zich zelve kwam. Intusschen waren mevrouw Lindeman en de Wed. Stein ook toegeschoten en Dora verzocht hare moeder met liaar naar huis te gaan, aange zien zij, zoo als zo te kennen gaf, zich zeer onpas selijk gevoelde. Mevrouw Stein gaf terstond gevolg aan 't ver zoek harer dochter. Nauwelijks waren de beide dames te huis of Dora brak in een hevig snikken uit. Mevrouw Stein vond 't beter Dora eerst don tol aan de natuur te laten voldoen voor zij er op aandrong haar mee te deelen, wat de oorzaak harer smart was. Eindelijk was 't engelachtige meisje bedaard. «Ik dank u, lieve moeder, spiak zij, voor uw geduld. Nu ben ik geheel in staat met u te spre ken en bedaard met u te overleggen, wat ons te doen staat. Dora plaatste zich niet hare moeder aan 't raam, De avond was gevallen en de vrien delijke avondster flikkerde reeds aan don hemel. »'/,ie eens moeder," ving Dora aan, terwijl zij uit haren zak het brielje te voorschijn haalde, 't welk haar zoo hevig had ontsteld, «zie eens, hoe komt u zoo een handelwijze voor?" De wed, Stein liep de weinige regels haastig door en ontstelde niet minder, dan even vroeger hare dochter, IVord/ vervolgd.

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1