Nieuws- en Advertentieblad. 17 Juli. V yftieiidLe Jaargang Zaterdag M i 177. UitgeverS. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. De zoon van den Juwelier. HELDERSGHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post n Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Ilulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Genten; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officieel Gedeelte. SCH OTT E R IJ. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de Commissie, bedoeld bij art. 15 der wet op de Schut terijen, zitting zal honden aan het Raadhuis, op VRIJDAG] den 23n JULIJ e. k., des namiddags ten zes ure, tot liet onderzoeken der redenen tot vrij stelling van dienst, die bij de onlangs gehouden lo ting en naloting zijn ingediend, zoomede tot het on derzoeken der redenon tot vrijstelling of uitsluiting, die de reeds ingelijfde Schutters mochten hobbo.i voor te dragen en tot onderzoek van hen, die bij nommorverwisseling voor anderen' verlangen op te treden. Wijders wordt in herinnering gebragt, dat de gene, welke voor die Commissie niet verschijnt, ge houden wordt, geene redenen tot vrijstelling te hebben. Helder, den 13 Julij 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Niet-Officiëel Gedeelte. HelderNieuwediepWillemsoord enz., 16 Juli 1875. Zr. Ms. instructiebrik Ternaleter op luistering van den zeilwedstrijd tiaar Harliugen geweest, is, op haar terugreis naar hier, nabij Vlieland door zwaar storm weer overvallen en moest een anker uitbrengen; zij verloor dit anker inet 30 vin. ketting; zoo niet het tweede anker gehouden had, had de brik met haar nog jeugdige equipage groot gevaar geloopen. Men seinde otn oen sleepboot naar Harlingèh, maar deze schijnt niet bij machte te zijn geweest, hulp te bieden daarna telegrapheerde men om een sleepbool van hier, die het vaartuig be houden in de haven gebracht. De Sc/tager Courant geeft het volgende programma der feesten, die den 18 Augustus a. s. aldaar zullen plaat? hebben Des morgens ongeveer 10 ure gecostumeerde historische optocht. Des 's middags ongeveer 12 ure harddraverij. Des namiddags ongeveer 5 ure, op de markt concert der harmoniekapel, met medewerking van het stedelijk muziekkorps te Alkmaar. Des avonds ongeveer 9 ure prachtig vuurwerk. Naar wij vernemen, is de commissie thans samengesteld uit 8 leden. Van ganscher iiarte juichen wij dc zaak toe en hopen dat de commissie, bij de ingezetenen die ondersteuning mag ondervinden, die hare moeielijke taak zoo ruimschoots verdient. Men schrijft uit Beverwijk, 12 Juli De grootste uitvoer van aardbeziën is gedaan. Eenige weken achtereen werd er gemiddeld voor f ::0,000 per weck verzonden. Thans begint inen met het plukken van frambozen en aal bessen, waarvan vooral de eersten veel beloven'. - De Ainsterdamsche koopvaardijvloot is in 1874 verminderd: door zeerampen, niet. 12 schepen, metende 4304 ton, waaronder 2 stoom- hooten van S10 ton en door verkoop, met 'i schepen. Daarentegen werden eenige nieuwe in de vaart gebracht en 5 schepen aangekocht, zoodat liet totaal der vloot op 31 December 1874 bedroeg 182 zeilschepen, te zanien groot 96,259 ton, c-n 46 stoomschepen, van 59,951 ton. Deze schepen behoorden aan 79 recderijcn. Zondag zijn te Arnhem aangebracht de achttien veroverde stukken geschut uit Atchin, welke bestemd zijn voor het invalidenhuis te Bronbeek. Vtlen hebben ze kunnen bezich tigen Men vindt er onder van allerlei kaliber, ouderdom en afkomstonder anderen een En- gelsch stuk, uit den tijd van Jacobus I, met het jaartal .1617; een dat circa zes meter lang is; een ander uit de dagen onzer republiek, liet aan schouwen van die vuurmonden is reeds voor den uiet-deskundigc hoogst interessant; zooveel te meer zullen zij de belangstelling verwerven van de deskundigen, en wij twijfelen niet of de nadere bijzonderheden omtrent deze stukken zul len ook van historisch belang wezen. De /St.-Ct bevat het besluit van den 8n Juli II., betrekkelijk het verbod tot in-en doorvoer van aardappplen uit de Vereenigde Staten van Noord-Amcrika en Canada, als mede van afval van deze aardappelen enz. -Een vreeselijk ongeluk had te Edam Dinsdag morgen plaats. Onder het heien voor het stoomgemaal in den Zuid polder brak dc haak van het ijzeren hijschblok,waarover het touw der hei loopt, zoodat het blok met zulk een kracht naar beneden kwam, dat een der werklieden terstond een lijk was, een tweede een zeer gevaarlijke wond boven aan het hoofd kreeg en een derde een schouder brak. De bekwame dokter Onnen was dadelijk op de plaats des onheils om de noodige hulp te verleenen. Drie jongens, waarvan een 11, een 13 en een 15 jaren telt, zijn Zondagavond te Vlissingen gearresteerd wegens diefstal van twee kruiken jenever en een kruik bier, ten nadeele van den slat ionsrestaurateur aldaar. Dce daad op zichzelf zou zoo vreemd niet zijn, ware het niet dat deze diefstal met een schier ongelooflijke brutaliteit is gepleegd De jeugdige boosdoeners hebben nl. in een voor lokaal van het huis weten te dringen en hebben de jenever uit een daar aanwezig vat getapt en, na ze zorgvuldig verborgen te hebben, op verschillende tijden opgedronken. Dat deze jonge deugnieten niet vatbaar zijn voor verbetering, kan blijken uit de omstan- FEUILLETON. NEGENDE HOOFDSTUK. IX DE GEVANGENIS. 16. Geen oogenblik kunt gij langer gemeenschap met hem hebben, mijne lieve dochter. Laat ons thans 't licht ontsteken en schrijf gij eenige rege len aan dien nietswaardige: die Lize is de dochter van Meenwis, uit rt koffiehuis dc Hoop. Binnen weinig tijds was alles in orde. Dora sloot 't briefje, door Herman aan Lize gericht, in dien, welke ze aan hem richtte. Zij had hem kort. maar met waardigheid geschreven. De weduwe Stein had een briefje er bijgevoegd aan den heer Lindeman om hem mee te deelen, dat de betrekking tusschen zijn zoon en Dora verbroken was De dienstbode werd inet de bezorging belast. Nu eerst gevoelde Dora zich afgemat, zoodat ze zich dan ook zoo spoedig mogelijk ter ruste begaf. TIENDE HOOFDSTUK. GOED EX KWAAD. Al langer dan een uur had Herman langs de straat geloopen. Eindelijk was hij 't met zich zclven eens geworden, dat zijne wraak op Dientje te ver ging. Ik zal morgen ochtend mama alles niedcdeelen, die zal wel een middel weten te vinden om mij te sparen cn 't ontslag van Dientje te bewerken. Een edel voornemen maakt opgeruimd. Zoo ging 't Herman ook. Toen zijn plan tot rijpheid was gekomen -loog hij met haastige stappen den weg in naar de sociëteit. Met een algemeen gejuich werd hij ontvangen. Ook Bernard Dorens en 't. heertje met 't. fijne, pieperige stemmetje en 't, lorgnet bevonden zich onder de. aanwezige jongelui. »Zeg ons eens Lindeman, wat is er toch gaande bij je aan huis Stelen ze den ouden hoer arm vroeg Dorens. uNu, dan kunnen ze nog lang stelen," zei Herman. i)Je hebt gelijkviel 't fijne, pieperige stemme tje in. i>Gclijk of geon gelijk, jelui hebt me leelijk beet genomen. Maar enfin, t is al weer geleden, te huis hebben ze niets gemerkt en Dorens heeft me met raad gediend. Dit zeggende zag Herman zijn vriend Dorens scherp aan, doch deze stond dien blik zonder blozen door. Men ging thans tot de orde over, dat wil zeggen digheid, dat.de twee jongste reeds twee cn de oudste reeds drie vonnissen wegens dief stal hebben ondergaan. Keil Ontzettende gebeurtenis zoo schrijft men ons uit 't Zandt, d.d. 10 Juli die gisteren in deze gemeente voorviel, geeft aan leiding tot verschillend oordeel cn wekt veler lei aandoeningen op maar medelijden zeker het meest Tusschen de beide gebroeders O.waarvan de een knecht was bij een timmerman alhier, beide woonachtig te Leermens ontstond gis teren avond een twist, waarvan het vreeselijkc inde was, dat de een den ander, den eerst onlangs gehuwden en oppassenden timmer knecht. in razende drift met eene Zeis zooda nig hoeft verwond, dat de dood bijna oogen blikkel.jt; is gevolgd, Dc moordenaar, die door de politie gearresteerd en in verzekerde bewa ring gesteld is, moet dadelijk zijne misdaad bekend hebben, die trouwens in tegenwoordig llcid van getuigen was bedreven. (Dool is dc verontwaardiging over deze gruwelijke misdaad, dc ontzetting over den plotselingen dood van den jongen man en het ledelijden met de jonge weduwe en met de arme ouders, die bij het bloedige lijk van den een ook moeten treuren over den anderen zoon, die met het leven van zijn broeder ook zijn eigen vernielde. Het diepste medelijden echter moet wel gewekt worden door den el- lendigen misdadiger zelf. Volgens het eerste gerucht zou hij zijn broe der met de zeis het hart hebben door stoken; het verslag van het deskundig onderzoek spreekt echter van lager gclegon bloedrijke organen en van het doorsnijden eener groote ader, waardoor eene geweldige bloedstorting moet veroorzaakt n. {Gr Ct.) Het noordelijk zendingsfeest te Win schoten is onder begunstiging van heerlijk weder goed afgeloopen. Het cijfer der aanwezigen wordt op tienduizend begroot. Gisteren werd een jeugdig persoon, door het prov. gerechtshof van Noord -Holl., tot 4 maanden celstraf veroordeeld. Deze vcr- oordeeling schijnt het eergevoel van den knaap gekwetst, te hebbenten minste, nauwelijks 'u de cel teruggekeerd, heeft hij getracht zich aan zijn halsdoek op te hangen. Een tijdige afsnijding door de veldwachters heeft den zelf moord belet. Te Leeuwarden is ter bezichtiging ge steld een levend lam, (ram) in die provincie, te Kleine-Geest, geboren. Het dier heeft maar éen schouderblad doch niet minder dan zes pooten Voor do Arrondissements Rechtbank te Gorinchem stond gisteren eene hooze vrouw men verdeelde zich in groepjes. Herman Lindeman plaatste zich weer aan de speeltafel, 't Ongeluk was liem echter van meet af aan ter zijde. Hoe meer hij echter verloor des te hartstochtelijker werd hij, en toen men opstond bleef Lindeman een vrij groote som schuldig. Dat was nu ten tweede male. »Hoc zal ik mij thans redden," vroeg hij zich zclven af. Geheel vervuld met Heze eene gedachte stapte hij, 'twas reeds laat huiswaarts. In eene der straten.dio hij passeerde lag een steenhoop, bestemd om den weg te vernieuwen. Voor bij dien ontdekte, ofschoon 't licht genoeg was, struikelde hij en kwam zoo onzacht op de steenen nedor, dat neus, mond en aangezicht bloedden. Knorriger dan ooit ging hij te bed. Den volgen den morgen had hij geen lust zijne kamer te ver laten en was hij vooral niet in eene stemming om aan zijn edel voornemen gevolg te geven. Slechts weinig is er toe noodig om goede voor nemens. vooral bij zwakke karakters, in nevelen te doen opgaan. Herman Lindeman had geen wil. evenmin als zijn vader, ten minste geen zedelijken wil en waar die ontbreekt gaat plichtbesef verlo ren, en zonder plichtbesef is cr noch waarheid in woorden, noch waarheid in daden mogelijk. »Hoe moet ik 't aanleggen om Dientje uit de gevangenis te bevrijden die vraag kwam hem wel honderdmaal in de gedachten. Ilij vergat, dat dooi: :t kortste antwoord op die vraag was. Maar hij bleef besluiteloos. In 't eind zette hij zich bij de tafel en»wat drommel een briel?" riep hij opeens. Herman verbrak het zegel en las: terecht, de schrik liarer buurt en die voorheen reeds herhaaldelijk ter zake van misdrijf ge- coinleiniiecrd, thans op nieuw voor den rechter jeróèpen was, omdat zij, bij gelegenheid dat zij met een buurman twist had, voorbedach- tclijk een zak fijn gemalen witte peper dezen in de oogen wierp waardoor hij onder de he vigste pijnen tijdelijk van zijn gezicht is beroofd geweest. De offic. van justitie rekwireerde te dier zake eene gevangenisstraf voor den tijd van een jaar in eenzame opsluiting te onder aan. Zr. Ms. raderstoomschip Merapionder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. Tromp, i3 dm 13n dezer te Suez aangekomen erf heeft den volgenden dag de reis naar Atchin voortgez. - Kapitein Warrens, voerende het Engel- sche schip Greenlandrapporteert dat hij zich eenige maanden geleden op 77 graden noorder breedte te midden van ijsbergen bevond, die het hem onmogelijk maakten voort te stevenen. Hij was van alle kanten ingesloten niet alleen, maar op meer dan een mijl afstand was niets dan ijs te ontdekken. Hij wist niet hoe uit dien toestaud te geraken het weder was kalm, geen tochtje zelfs blies in de zeilen van de Greenland. Tegen middernacht evenwel kwam er verandering en stak de wind hevig op. Alles' begon rondom het schip te kraken. De wind, bijna tot storm aangewakkerd, drong in de spieeten, en brak met geweld de ijsmassa. Den volgenden dag, toen het weder lot kalmte was teruggekeerd, was zij geheel verdeeld, de ijs bergen her- en derwaarts verspreid en bevond zich de Greenland als in een bevaarbaar kanaal. Tegen den middag bespeurde men een auder schip in dit vaarwater. Voorshands alleen de masten. Het werd door den noordenwind ge dreven. Zeilen en tuigaadje zagen er zeer vreemd uit. Op het dek, eindelijk zichtbaar geworden, was niemand aanwezig. Kapitein Warrens wilde weten wal er van dit schip was. Hij liet een sloep uitbrengen en ging met eenige van zijne manschap er op af. Hoe nader hij kwam, hoe grooter zijne nieuwsgierigheid werd. Het schip scheen verlaten. Kapitein Warrens ging aan boord. hij vond niemand. Daarop begaf hij zich regelrecht naar de kajuit. Een man zat met den rug naar de deur gekeerd aan een tafel te-schrijven. Hij scheen van de vreemde gasten en het gerucht dat zij aan boord maakten, geen de minste notitie te nemen. Ka pitein Warrens klopte, hem op den schouder.... vreeselijke ontsteltenis De schrijvende was een lijk, een doodgevrorene Hij had de pen nog in de hand eo op het papier, dat voor hem lag, las men//14 No- Mijnheer nGe zult begrijpen Het verdere las hij onhoorbaar. »'t Is dus tusschen ons gedaan. Maar. 't is mij onverklaarbaar, hoe Dora aan dit briefje is geko men." Om 'teven, 't Eenige bezwaar is dat de oude lui er bij in 'tspel zullen komen". Over Dora dacht hij niet, ook niet, hoe hij haar had gegriefd en beleed igd. Een paar uur later bad hij een brief klaar, stelde daarop 't -adres zijner moeder, borg dien in zijne lessenaar, en liet dezen met voordacht open. Langzaam ging de dag voorbij. Tegen zijne ge woonte bleet' hij heden te huis. Tóen de nacht alles tot rust gebracht had, stond Herman op, kleedde zich aan, sloop naar beneden en maakte zich meester van een kistje juwoelen. Voor dag en dauw verliet hij 'L huis, nam plaats op het postrijtuig en reisde zoo snel mogelijk, zoodat 't hem gelukte, nog dienzelfden dag de. grenzen te bereiken. Van hier zette hij zijne reis naar Parijs voort. Toen Herman even als den vorigen dag weer niet aan 't ontbijt verscheen werd mevrouw Lin deman ongerust, dat haar zoon ongestelder mocht zijn. Oogcnblikkehjk na 't ontbijt begaf ze zich dus naar zijne kamer, maar hoe verwonderd zaj ze op, toen ze hem niet vond. Haar oog viel intusschen op den openstaanden lessenaar en alzoo ook op den geopenden brief. Mevrouw Lindeman ontstelde hevig, oWnt kan dat in 's hemelsnaam te beduiden hebben Herman laat een brief voor mij achter vember. Reeds 17 dagen is onze vaart door het ijs gestremd en zijn wij geheel ingesloten. Sedert gisteren hebben wij geen vuur meer. Onze kapitein heeft vergeefs getracht ons uit onzen rampzaligen loestand te redden. Zijne vrouw is dezen morgen gestorven Zonder hulp..." Hier had de dood hem zeiven de vingers ver stijfd en het bloed in de aderen doen stollen. Kapitein Warrens en zijne gezellen doorzoch ten nu het schip verder. De geheele bemanning was doodgevroren. Tusschendeks, in de hang matten, overal hard bevroren lijken In eene der kooien vonden zij dat eener vrouw, inet haar kind in den arm. De hardvochtigste werd week bij het afgrijselijk schouwspel dat dit schip aanbood. Kapitein Warrens heeft de boeken en papieren, die hij aan boord kon vinden, me degenomen en zal in Engeland eene enquête doen instellen. In Pruisen is een doopsgezind dominé eroordeeld, omdat hij een lid van de gemeente, die als soldaat de wapenen had gfdragen, het avondmaal weigerde. Te Haydon BridgeNorthumberland, werd Zondag een man, die te paard, naast een rijtuig reed, waarin twee dames en een heer waren gezeten, door den bliksem getroffen. De man en het paard werden onmiddellijk gedood. De kleederen van den ruiter waren geheel verteerd en zijn horloge was gesmolten. Te Graz werd dezer dagen in 't ver hoor genomen het echtpaar Vincenz en Agnez Weisbacher, beschuldigd van vadermoord. Af schuwelijke omstandigheden kwamen daarbij aan het licht. Tijdens hun huwelijk hadden zij met den ouden man voortdurend ongenoegen, zoodat zij besloten hem bij gelegenheid uit den weg te ruimen. Te middernacht van den 24n Januari 11. begaven zij zich in zijn vertrek met het vaste voornemen den man van kant te helpen Terwijl de, echtgenoot het slachtoffer vasthield, deed zijn vrouw het een slrop om den hals. De vader bad en smeekte hem het leven te. laten, maar de ontaarde kinderen zetten de marteling zoo lang voort, dat na verloop van een paar uren eindelijk de oude man zijn einde nabij scheen. Toen had de echtgenoot een ge weide kaars gehaald en baden zij te zanien een rozenkrans, totdat de vader een lijk was of, zooals de vrouw getuigde; bis er ganz gar war. Op de vraag van den president aan de vrouw of zij wel wist wat er met haar zou gebeuren, werd door haar ten antwoord gegeven Vroeger hing men de moordenaars op, maar zoo iets gebeurt tegenwoordig niet ineer. Op de vraag of zij spijt had haar vader tc hebbsn vermoord, zeide zij; Och neen, hij was toch al zoo oud Beide beschuldigden werden veroordeeldtot den dood door middel van den strop. en gaat in stilte, vroeg de deur niL.... Laten wij zien.' Mevrouw Lindeman verbrak het zegel en las: Mama! sAls gij dezen leest, hoop ik reeds ver van hier te zijn. Voor ik vertrek, wil ik u eerst mede deel en, dat Dientje onschuldig in de gevangenis zit. Ik zelf ben dc persoon die 't bankbillet in hare latafel tusschen hare kleedorcn verborg. Ik deed 't om mij op haar tc wreken Waarschijnlijk zult ge mij nooit weerzien, want Mevrouw Lindeman gaf een luiden gil en de brief ontviel aan liarc bevende banden. Op dit gerucht kwam Rika spoedig aansnellen, maar 't kostte haar veel moeite hare moeder eenigszins tot bedaren tc brengen. •Wat heeft u zoo doen schrikken, lieve mama vroeg Rika. Breng mij naar beneden, ik ben ongesteld en heb rust noodig. Later zult gij vernemen wat er gaande is. Zeg niet aan uwen vader wat hier is voorgevallen." Weldra lag mevrouw Lindeman op de sofa tc rusten. olloe zal ik Lindeman «r.ededeeling doen van het gebeurde Hoe Zij kreeg den brief op nieuw te voorschijn en las hem nogmaals over. Nu viel haar oog op t slot van den brief, waarin Herman meldde dat hij, om niet in geldverlegenheid te zijn, 't kistje met juweelcn mee nam en hoopte, dat 't zijne ouders niet te veel zou hinderen. Word', vervolgd.

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1