Nieuws- en Advertentieblad. 21 Juli. jfêAm. 1875. Woensdag Vijftiende Jaargang. Uitgever; S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. De zoon van den Juwelier HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. 0.50 0.65 COURANT. De prijs der Advertentie* van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens óen dag vroeger. a Te Texei. worden AD- VËRTENTIËN voor dit blad aangenomen door de heeren J. II. MOOJEN, aan den Burg, J. K. G. MULLER, aan het Oude Schild en P. J. Quant, te Oost. Officieel Gedeelte. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat de RAAD zal vergaderen op WOENSDAG den 21 Jl'LIJ e. k., des avonds ten zeven ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 17 Jnlij 1875. STAKMAN BOSSE. Punten ter behandeling: Aanbieding der rekeningen van de Gemeente, liet Burgerlijk Armbestuur, het Weeshuis en de Schutterij, over 1874. Mededeeling van ingekomen stukken. 1. Niet-Officiëel Gedeelte. Helder NieuwediepWillemsoord enz., 20 Juli 1875. In de Jonkerstraat alhier; is Zondag' nacht jl. een gouden en zilveren bruiloftsfeest op eene treurige wijze verstoord gewordei dQor liet bericht dat een der kindereu van een aan het feest deelnemend echtpaar, met vuur in aanraking is gekomen, en jammerlijk verbrand. De stoomboot Burgemeester Zijlstra die Zaterdag middag ten 12 uur met 128 pas sagiers hier aankwam, werd, toen zij 's namid dags ten 5 uur de retourreis wilde aanvaarden, door den feilen stroom tegen het steeneu hoofd van de Marine-sluis gedreven. Men beproefde wel naar buiten te komen, maar de vin bleek onbruikbaar te zijn geworden, zoodat men in de haven moest terugkeeren. De boot zal moeten gelicht worden om een andere vin aan te bren gen. Men kan zich de teleurstelling der passagiers denken, die nu genoodzaakt waren alhier logies te zoeken. Met het stoomschip Maduragezag voerder B. Ordeman, toebehoorende aan de stoomvaartmaatschappij «Java", zal den 24n dezer van hier naar Batavia vertrekken een detachement, sterk 180 militairen, onder welke 8 onderofiicieren. Over dat detachement zal het bevel worden gevoerd door den kapt. der iuf. van het leger in Nederl. Indie J. Arnoldy, terwijl tot medegeleiders zijn bestemd de Ie luit. der inf. van genoemd leger J. F E Pex, de 2e luit. der inf. van voormeld leger G. C. Stokhuyzen en de 2e luit. der inf. C. K. J. van der Bussche. FEUILLETON. TIENDE HOOFDSTUK. GOED EN KWAAD. iZijt ge ongesteld lieve?" vroeg de lieer Linde man, toen hij in de kamer trad, aan zijne echtge- noote. vliet zal u niet verwonderen, als ik u mededeel, welke er do reden van is." Lindeman zette zich naast zijne gade en zag haar nieuwsgierig aan. «Bereid u op 't vernemen cencr vreeselijke tij ding voor." «Gij maakt mij ongerust." «Onze Herman is vertrokken, vertrokken met 'I plan nimmer weer terug te kecren." dWat zegt ge?" «Niet Dientje heeft de banknoot uit uwen lesse naar genomen, maaro, dat 't niet zoo ware! maar Herman deed 't met 't doel zich op üientji te wreken." «Maar 't klinkt vreemd, zich op Dientje te wreken?' «Dit is nog 't ergste niet!" »Is dit dan t loon voor de uitmuntende opvoe ding, die we onzen zoon hebben gegeven," zuchtte Lindeman. De heer Lindeman dacht al wonder wat gedaan Zondag ochtend omstreeks 7 uur heeft aan het einde van het Wandelpark te Amsterdam welgekleed jongman zich met een pistool- ichot van liet leven beroofd. Men vond hem met een wonde in de linkerborst en een twee loops pistool in de hand, in de grecssloot. Kort te voren hadder. eenige personen hem in liet Wandelpark zien wandelen. Bij het afladen der goederen van den heer E. Bascli,aan 't Rijuspoorslalion leUlrecht, stortte een der kisten, waarin geschilderd glas jeborgen was, tegen den grond, waardoor de inhoud geheel verloren gingdit schilderwerk, vervaardigd door den heer Crcutz te Hamburg, bezat hooge waarde. Daarenboven dupeert het ongeval '•Cagliostro" zeer. Hij zal schadever goeding vragen. Vrijdag avond jl. werd te Winschoten geboeid binnengebracht en in 't huis van arrest in voorloopige bewaring gesteld, zekere J. t. H., timmerman te Noordbroek, ter zake hij onder welke omstandigheden is nog niet bekend een niet hagel geladen geweer zou hebben gelost op zijn wettige huisvrouw. Verleden week werd door de politie te Lemmer aangehouden een bruin uierriepaard, op vermoeden dat de persoon, die het dier voor f 400.bij een werkelijke waarde van f500 u f G00.te koop aanbood, hetzelve op geen wettige wijze had verkregen. Bij gedaan on derzoek bleek, dat een dergelijk paard, van Zaterdag op Zondagnacht, te Langeloo bij Norg (Drenthe) uit de weide gestolen was, terwijl men Vrijdag jl. de zekerhoid verkreeg, dat dit werkelijk het aangehouden paard moest zijn. De verkooper is spoorloos verdwenen. Zijn naam moet echter bij de politie bekend zijn Als een nieuw bewijs, dat krachtige maat regelen noodig zijn ter versterking van ons Indisch leger, deelen wij het volgende medi uit een particulieren brief van een officier, die lange jaren bij het Indisch leger heeft gediend, daarna, met verlof in Nederland, zich nog al tijd van dat leger de grootste illusiën maakte en tegen alle pessimistische beschouwingen met kracht opkwam, en nu, in Indië teruggekeerd van daar schrijft '/De dienst te Batavia is enorm zwaar; ik moet hier voor 4 officieren dienst doen, daar het halve leger in de hospitalen verpleegd wordt. "Van ons Indisch legertje kan ik u niet veel goeds melden Het is uitgeput bij honderden ziet men de soldaten naar het kerkhof dragen en langs de wegen verminkt rondloopen. El lende en niets dan ellende,dat brave Indisch leger het zal er nooit meer bovenop komen, en wanneer Nederland geen doortastende maat regelen neemt, dan vrees ik voor de gevolgen, die, naar mijn inzien, ernstig zullen zijn. Te Alchin gaat het langzaam men moet met ageeren wachten tot 1 Juli e. k., wanneer de regenmousson afgeloopen is en dan geloof ik, dat er hardnekkig zal gevochten worden, daar het Generaal Pel begint te vervelen." (/>-) Om houten palen duurzaam te maken, heeft men ze, volgens eene Engelsche mede deeling, le bestrijken met kokende lijnolie, waarin zooveel stof van houtskool is geroerd, dat een consistentie van gewone olieverf ver kregen is. De uitvinder dezer methode zegt, dat zoo behandelde palen, na jaren lang in den grond te hebben gestaan, volkomen ongedeerd In de plaafs van het dure en dikwijls vervalsehle Persische poeder wordt thans de wilde rozenmarijn aanbevolen Deze plant doodt zoowel in verschen als gedroogden toe stand de verschillende, voor den mensch zoo lastige insekten. Zij is het beste middel tegen het steken van muggen, zoowel als van andere insecten. Tinktuur, uit deze plant bereid, stilt niet slechts de onuitstaanbare jeuking en pijn, door insektenbeten veroorzaakt, maar is ook, mc-t glycerine vermengd, dienstig tot afwering der muggen. Het krachtigst is (leze plant in bloeiende» toestand, wanneer zij ook ingezameld moet worden. Omtrent den moord, te Siltard door een man op zijne vrouw gcpleeg 1, wordt nader ge meld, dat bij de lijkschouwing is gebleken, dal behalve verscheiden zware verwondingen aan het hoofd en achterhoofd, toegebracht met een zwaar voorwerp, het nekbeen verbrijzeld is, hetgeen den onmiddelijken dood ten gevolge heeft ge had. De dader, die bekend heeft het feit gepleegd te hebben, had na het begaan van dc misdaad het lichaam in het bed gelegd en is den vol genden oehtend naar het Belgische dorp Lan- klaar gevlucht, waar hij door de Maréchaussees werd gearresteerd. Hij geeft voor, dat zijn vrouw zich te buiten ging, en dit dikwijls reden tot huiselijke twist gaf, hetgeen ook op den avond van den moord het geval zou geweest zijn. Verder verklaart hij, in zulk een drift verkeerd fe hebben, dat hij niet wist wat hij deed en zich ook niet kan herinneren, met welk voor werp en hoe hij den moord gepleegd heeft. Hij is naar het huis van arrest te Maastricht overgebracht. te hebben niet zijne kindoren te kleeden en te voeden. Hij begreep niet, evenmin als zoovele andere ouders, dat leven bandelen is. Lindeman wist niet dat li ij 't meest geleefd beeft, die 't krachtigst govoelde, dat bij leefde. «Mijne kinderen heeren en dames!" dat was zijne leus. Zouden er meer zulke vaders zijn? Dezulken verdienen den ecretitel van vader niet. «Beloof mij eerst, dat gij u even kalm zult hou den als ik ben," zei mevrouw Lindeman, «en bedaard met mij wilt overleggen wat we zullen aanvangen, dan zal ik u ook 't laatste meedeelen." «Dat beloof ik u!" «Luister dan, maar neen! loos liever zelf." Mevrouw Lindeman reikte mot eene bevende band den brief van Herman aan baren echtgenoot over. Zijn gelaat werd onder 't lezen al strakker, maar toen bij gekomen was aan de mededeeling, dat Herman 't kistje met juweelen bad medege nomen, toen wierp hij den blief onstuimig op den grond en riep uit: «Ongelukkige! dat zal u berouwen! Voor ruim tienduizend gulden aan juweelen! Geef mijn rcistenue, ik ga Herman terstond na. spoedig spoedig, ik mag geen tijd verliezen." «Maar Lindeman, naar welken kantzultgereizen?" «Zulke deugnieten vertrekken naar Londen of Parijs, spoedig dus.'' Mevrouw Lindeman had heel wat te stellen om haren echtgenoot tot bedaren te brengen. En 't reizen ging, destijds in ons land vooral, niet zoo snel als heden. De eerste spoorweg van de hoofdstad des rijks tot die der provincie was pas voltooid. Eindelijk was men overeengekomen, dat de heer Lindeman na den elen zou afreizen, dat hij te Parijs of Lon den Herman zou trachten op te sporen, en dat men Yoor de meisjes 't een en ander verborgen zou houden. 't Is en blijft ons kind," zei mevrouw. De vrees, dat zijne «onbezonnenheid'' nadeelige gevolgen zal hebben heeft hem gewis aangespoord om te vluchten. Wat zou de -wereld zcgge.n, wat zouden de inen- schen van ons denken, indien er iets van uitlekte." Lindeman ging zich toch nog eens overtuigen, of 't juweelkistje werkelijk verdwenen was f rige werkelijkheid er viel niet meer aan te twijfelen. «Alles loopt ook samen. Daar heb je den brief van de Wed. Stein ook nog. Ik lieb 't van den beginne af aan gezegd: Dora is geone geschikte vrouw voor .Herman. Wat ook de reden moge zijn, waarom 't engagement is verbroken, ik ver heug er mij van liarte over. De wed. Stein behoort niet tol den kring der groote wereld. Ik haat in den burgerstand de groote» op zte willen streven." «Gij zult uwen tijd noodig hebben, beste man. Het is onze plicht om zoo spoedig mogelijk te zorgen, dat Dientje uit. hare treurige positie verlost wordt. Het eenige middel daartoe is, dat ge den heer van der Wilt in vertrouwen meedeelt, dat ge tot de overtuiging gekomen zijt, dat Dientji onschuldig is. Met spoed voldeed Lindeman aan 't verzoek Buitenlid. Bij de ovc-rstrooining in het zuiden van Frankrijk kwam ook eeu schipper om. Zijne vrouw stond handen wringend op den wal, ter wijl eenige personen hun best deden het lijk op te visschen. "Welk een ongeluk," riep zij, de handen ten hemel hellende. «Kom, vrouw, zei een der omstanders, wees bedaard, met ge latenheid.//Wat, gelatenheid, gij hebt mooi praten, maar weet gij dan niet; dat indien men het lijk niet vindt, ik niet hertrouwen kan." De kapitein van het schip Glancedat Donderdag te Londen aankwam, rapporteert, dat hij den 27 Juni door de Jessie Osborne gepraaid werd. liet bleek, dat een matroos van liet laatste schip krankzinnig was geworden. "Vijf dagen had hij reeds in het want gezeten, gewapend met een bijl, waarmede hij het tuig vernielde. De bootsman had beproefd hem naar beneden te krijgen, maar had die poging met een gebroken arm en been moeten bekoopen. De kapitein besloot eindelijk, ten einde zijn schip en bemanning te behouden, den krank- nnige dood te schieten en verzocht de olfie- cieren en manschappen der Glance getuigen te willen zijn. In hun tegenwoordigheid schoot de kapitein op den ongelukkige, die bij het derde schot dood op het dek neerviel. Over de aardbevingen m Zuid-Amerika, leest men nogDc streek waar de aardbeving plaats had, is het groote koflTedistriet V3n Zuid- Amerika en deze strekt zich in noordoostclijkt richting langs den noordelijken bc-rgrug van de Andes, over eene oppervlakte van 500 mijlen uit. Van de 14000 personen, die bij de ramp omkwamen, die voornamelijk G'ramalto, Arbo- ledas, Cucutillas en Cacutn teisterde, werden er ongeveer 5000 onmiddelijk gedood, de ove- ligen stierven korten tijd daarna aan koortsen en ziekten, die in deze streken gewoonlijk op zware kneuzingen volgen. De tooneelen die na de eerste schokken in Cacuta volgden, zijn ontzettend. Terwijl mannen en vrouwen ge beden om hulp en genade teil heuiei zouden, begonnen anderen tc plunderen, in de ruinen naar schatten tc zoeken en dikwijls de sterven den eu dooden te berooven. De roovers ver moordden personen, die, hoewel weinig bezeerd zich uit de ruïnen niet konden redden. De kelders der bankiershuizen werden opengebroken en aanzienlijke sommen gestolen. Om de ramp nog te vergrootc-n, begon de vulkaan Lobotera plotseling lava in ontzettende massa uit te werpen en slingerde die als gloeiende vuurko gels door de stad. Eenige gebouwen werden hierdoor in brand gesloken, waarop de vlammen zich aan de aangrenzende gebouwen mededeel den. De koflïeoogst zal dit jaar wel mislukt zijn, daar de overgeblevenen geen lust gevoelen naar de verwoeste streek terug te keeren, terwijl ook de lucht dier tropische gewesten door de lijken verpest is. Te Trier is bij een openbare zwemles' die door muziek werd opgeluisterd, deinstructeur, Thiesen genaamd, onder de oogen van duizen den toeschouwers en omgeven van zijn leer lingen in den Moezel verdronken, "t Is daar gebruikelijk, dat zoodra bij dergelijke lessen de zwemmers de brug over den Moezei naderen, een der zwemmers van de 40 voet hooge brug afspringt en dan meezweint naar de school. Ditmaal zou Thiesen den koenen sprong wagen. De man kwam niet weer boven. De schipbreuken op de Duitsche kusten beliepen, blijkens liet onlangs verschenen ver slag der Duitsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen over het jaar 1874, in dat jaar 75. Het grootste gedeelte daarvan, 47, kwam voor op de Noordzeekust, de overigen op de Oostzeekust. Sedert 1866 was liet getal ongelukken in geen enkel jaar zoo gering geweest, hetgeen te danken is aan de over het algemeen gunstige weersgesteldheid. Naar de nationaliteit verdeeld waren van de verongelukte schepen 41 Duitsch, 11 Neder landse!), 6 Deensch,4 Zweedsch, 3 Noorweegsch, 1 Britscll, 1 Fransch, 1 Italiaanse!), 1 Noord- Ainerikaanschvan 5 schepen was de nationa liteit onbekend gebleven. Er waren 38 kust vaarders, 33 zeilschepen van de groote vaart en 4 stoombooten onder. Van de 361 personen, welke zich aan boord der verongelukte schepen bevonden, w erden 33!) gered en kwamen 22 om het leven. Gered werden 63 door de reddingstations, 78 door bijstand van de strandbevolking, 57 door bij stand van andere schepen in zee en 141 door eigen middelen. Ju het hotel du Louvre, te Parijs, houdt zich een Engelsen man, mr. Walker, op, die tegen een zijner landgenooten, sirJaines Kcard, een bekend sportsman, ten weddingschap a dis- crétion verloor. Volgens (le door de tegen partij daarop gemaakte bepalingen, moet mr. Walker nu gedurende een maand lang iedere» morgen ten 9 ure, den eersten den besten heer die op dat uur van uit de rue de Valois op de place du Palais Royal komt, in de armen vallen en met uitbundige vreugdeblijken uit roepen: //Mijn broeder, mijn lieve broeder, vind ik u dan na twintig jaar weder En hierna zijn excuus maken over zijne vergissing. Sedert 14 dagen vervult de heer Walker deze taak, maar het heeft hem al menigeu vuistslag gekost. zijner gade. De heer van der Wilt was echter voor twee dagen op reis en kon eerst in deu laten avond van den volgenden dag terug zijn. Den daaropvolgende» dag zou, zoo sprak Lindeman met mevrouw van der Wilt af, haar man wel even aanloopen. Tegen zes ure, 's avonds, vertrok de heer Lin deman met 't vaste voornemen niets onbeproefd te laten om 't spoor zijns zoons te ontdekken. ELFDE HOOFDSTUK. VADER EN DOCHTER. «Een brief van Dientje," sprak vader de Bruin toen hij binnen kwam, «kijk moeder ik heb al de gansche week gedacht: hoe zou Dien 't maken en nu krijgen we op een ongewonen dag bericht van haar Och, reik me even mijn biil aan, dan zal ik u den brief voorlezen." De Bruin zette den fok op. «Spoed," staat er op 't adres, «de meid zal toch wel in orde zijn Maar laat ons zien." Vader de Bruin had liet zegel verbroken, maar nauwelijks bad bij den brief even ingezien, of luj werd zoo bleek als een doodo. «Wat is er de Bruin, is Dientje ziek, wat scheelt er aan?" «O, God." klaagde de man. «dat overleef ik nimmer. Mijn naam geschandvlekt, mijn kind de gevangenis! Wee ons'" Een doordringend g.-luid dor ongelukkige moeder bracht den eerlijken handwerksman weer tot be zinning. Bewusteloos was de vrouw in elkaar ge zegen. 't Goede ïucnsch was bijna niet tot bedaren te brengen, toch gelukte dit ten laatste. «Troost u moeder," zei de Bruin, -ons kind i~ onschuldig. Toe. lees dan toch. lees als ik u bid den mag, ze schrijft 't zelve. Zie, hier staat 't- Vader, lieve vader, lieve, lieve moeder! ik ben onschuldig. O, kont bij me, en zeg, dat ge 't ge looft, dat ik geene dievegge ben!" «Neen, kind! alles zal zich wel ophelderen." De ontsteltenis, dc schrik dier brave menschen was echter groot. De Bruin nam een kort besluit en vertrok zoo spoedig mogelijk naar A.. waar liij tegen den avond aankwam. Al de inwoners van hot stadje lagen reeds in diepe rust en de Bedroefde vader kon dus niets anders doen dun een logement op zoeken. Hij liet zich terstond naar zijne kamer brengen, maar vuichteloos zoclit hij den slaap te vatten. «In dezelfde stad met mijne dochter en toch kan ik haar niet zien, niet omhelzen, niets ju rken. Ik kan haar niet toeroepen kind, lief kinduwe moeder en ik, wij geloovendat gij niet misdadig zijt. Hoe zou 't ook anders kunnen zijn. Houd m ed, mijn kind. God zal onsnitkoinst schenken in (K-ze zware beproeving. Word! rerpol'jd.

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1