Nienws- en Advertentieblad. 28 Juli. Woensdag Jtè 1480. Vijftiende Jaargang. 1875. Uitgever: S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. De zoon van den Juwelier. HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT De prijs der Advtktentten van I4 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gel-ieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officieel Gedeelte. van den ItAAD (Ier gemeente TEXEL, Vrijdag 30 Juli '75, 'smorg. 10 ure. Punten van behandeling: Ingekomen stukken. Aanbieding gemeente-rekening. Niet-Officiëel Gedeelte. HelderNieuwediepWillemsoordenz., 27 Juli 1875. Dat debetrekking van Rijks- of gemeente veldwachter geen zeer begeerlijke bediening is te achten, en dat die menschen, wanneer zij trouw en nauwgezet in de vervulling van hun plicht zijn, dikwijls aan allerlei gevaren, niet zelden aan doodsgevaar blootstaan, bewees nog in de afgeloopen week het feit, dat de veld wachter tle V., een zeer verdienstelijk en ijverig ambtenaar, aan boord van een der koopvaardij schepen in deze haven, door oen beschonken matroos, met een mes gewapend, werd aange vallen en had men dien woesteling niet gegre pen, dan waren de gevolgen zeker noodlottig geweest. Maar dat is slechts éen voorbeeld onder zoovelen. Bij het opsporen, gevangen nemen en aan boord brengen van weggeloopen en weerspannige matrozen, waartoe zij bevel ontvangen, zijn zij doorgaans aan groote gevaren blootgesteld, vooreerst omdat die schepelingen dan veelal in beschonken toestand verkeeren, maar ten anderen, omdat zij bij het grootste deel der burgerij immer de grootste tegenwer king in hunne bediening ontmoeten. De steeds klimmende baldadigheid en moedwil der straat jeugd, waarover terecht zoozeer wordt geklaagd, is ook moeielijk door hen tc beteugelen, omdat het publiek zich altijd krachtdadig voor de jongens in de bres stelt, en toch verlangt men in courantartikelen als anderszins, dat de politie overal tegelijk en voor alles wake. Maar men mocht dan immers het getal veldwachters wel vertienvoudigen en daartegen zou de ge meentekas in verzet komen. Neon, omtrent onze politie valt niet te klagen, maar het pu bliek verlamt doorgaans hare pogingen voor de rust en veiligheidwelnu, dat zij er dan ook de gevolgen van ondervinde Die zich wil overtuigen van ilco moedwil en de bal dadigheid onzer lieve jeugd, ga "eens een bezoek brengen aan dc openbare- en zusterschool, nabij de Visebmarkt: tal van glnzcn zijn en worden daar dagelijks straffeloos FEUILLETON. TWAALFDE HOOFDSTUK PORA'S LEED. Na gedurende een gansche maand overal rond gedoold te hebben keerde de héét* Lindeman ein delijk 't reizen moede, naar A. terug. Nu en dan had hij bericht gezonden, waar hij zich ophield. Bij dergelijke gelegenheden gaf hij telkens de hoop te kennen Herman wel op 't spoor te zullen komen, maar die hoop was ijdel. Trouwens Lin deman was voor die taak niet. berekend, tc trotsch, en niet doortastend genoeg om zelf te handelen. Die zelfde trotschheid deed de beide echtgcnooten ook 't geheim van den diefstal der jmveelen in 't diepst van hun hart bewaren. Intussclien belette dit niet, dat er allerlei geruchten aangaande Her man's verdwijning in omloop waren. Lindeman Naar wij vernemen bestaat er kans dat het zeer gunstig bekende muziekkorps van het 7e regiment infanterie in dc maand Augustus, gedurende eenige dagen, zich ter dezer plaatse zal doen liooren. Ben inteekenlijst zou eerst daags circuleeren tot het geven van vier uit voeringen in Tivoli, waarbij dc entree buiten gewoon laag gesteld zal worden. Het is dus te verwachten, dat die lijst als met namen overdekt zal wordenwant wie zal niet van de gelegenheid willeu profiteeren om voor weinig geld een muziekkorps te hooren, dat zelfs een buitenlandsche vermaardheid heeft verworven en behalve dat der grenadiers en jagers, al gemeen als het beste in ons land bekend staat. Men schrijft van Terschelling In 808 strandde op de kusten van dit eiland het Engelsche oorlogschip Flora, voerende 38 metalen stukken en 250 man. De bemanning werd krijgsgevangen gemaakt en naar Harlingen getransporteerd het schip/werkte zich in het zand en men kon ej>ntéts van redden of sloopen, niettegenstaande de Koninklijke regeering daar toe concessie verleend had. Ofschoon nu nog levende bewoners van het eiland meermalen op het dek geweest zijn, zou zelfs de plaats, waar het schip zat, vergelen zijn, waïe niet in de nabijheid eene Noorsche kof gestrand, waarvan de stoihpen der masten nu nog boven de- zand vlakte uitsteken, en die als merk voor de Flora dienen.j Een der krijgsgevangenen, een Nederlander, vertelde den eilanders, dat het schip groote geld sommen aan boord had en, evenals de Lutine eenige. jaren vroeger, daarmede naar Hamburg moest. In elk geval heeft het schip aan koperen geschut, bouten en koperhuid enz., eene waarde van meer dan honderd duizend gulden. De heer S., alhier, heeft het nu van de regeering gekocht voor den tijd van 10 jaren. Hij hoopt, tegen 50 pCt. van de winst, 20,000 gulden voor 't opsporen, sloopen enz. te leenen. Als hem dit gelukt, kan men hier vrij wat drukte verwachten, want daarbij zijn 40 a 50 man noodig. Het schip zit in het drooge zand, niet ver van de hoogwaterlijn en pl. m. 700800 M. van de merken, zoodat het zeer spoedig ge vonden wordt. Opgave omtrent het schip vindt men o. a. in de Amst. Cl. van 21, 26 en 28 Januari 180S, overgenomen uit de Koninkl.Ct. volgens verklaringen vau en voor den Baljuw. De Vlissingsche Jongelings-vereeniging heeft zich, evenals de alhier bestaande, ten doel gesteld, om aan de vertrekkende koloni alen bijbels en christelijke lektuur te verschaften. Hiervoor ontving zij reeds uit de provincie Ut recht twee giften van f60 en f10. Zaterdag ochtend is te Amsterdam in de IJgracht liet lijk opgevischt van een jong bleef echter vrij kalm onder dit alles. Toen zijne eerste drift bekoeld was en zijn bloed weer even rustig door de aderen stroomde, kon niemand 't hem aanzien, dat er iets van gewicht in zijn huis was voorgevallen. En waarom ook? Kon hij, mijnheer Lindeman 't dan helpen, dat zijn zoon zich dwaas aanstelde? Hij had als vader zijn plicht gedaan? Wat wilde men dan nog meer! Dora van Stein was er echter erger aan toe. Haar hart. was gewond, onherstelbaar gewond, 't Lieve, zoete leven was haar een last, een hittere last geworden. Dagen achtereen zat zij treurig neder. De wed. van Stein merkte die verandering met innig leedwezen op; 't ging haar aan 't hart dat hare duchtcr wegkwijnde. Alle pogingen, welke zij aanwendde om Dora op te beuren, waren en bleven vruchteloos. Dora bleef voor allee onge voelig. Hare bloemen bleven onverzorgd en kwijn den en treurden even als zij zelve, 't Meisje bad bemind. Groot en edel van ziel, bad ze niet 't minste vermoeden, dat er menschen zijn, die met liefde en vriendschap, die edele tweelingzuster sollen en omspringen als met eene koopwaar. Her man kon ze vergeten! Ja, ze zou 7,ich zelfs schamen hem nog een plaats in haar hart te gun nen, maar daarmee was 't zielelccd niet gebannen. De wed. Stein werd van dag tot dag ongeruster Wat zou er van haar worden, indien ze hare lieve dochter eens Ze mocht er niet aan denken Wat wordt er toch onnadenkend door anderen veel geluk verwoest! Mevrouw Stein raadpleegde ten meisje, dat sedert Woensdag werd vermist, Naar men verhaalt, had hare moeder haar opgedragen van eenig gereedliggend geld tien stuivers te geven aan een bosbode en voor het overige dubbeltje boodschappen te doen. Bij vergissing gaf het kind de geheele som aan den bode. Uit vrees voor onaangenaam heden schijnt zij toen in het water te zijn gesprongen. Van wege liet Duitsche Gouvernement is aan den stuurman J. Groeneveld en den matroos J. Struys, behoorende tot de equipage, van liet van Vlaardingen varende vischsloep- schip Adriana Coinelia, gezagvoerder Jacob Don, een zilveren medaille met ordelint ge schonken voor het redden op 1 Janunri 11. der bemanning van het Duitsche brikschip Theodorkapitein L. Pretzer Bovendien is den schipper J. Don de som van f174 ter hand gesteld, waarvan voor J. Groeneveld f 46.40 en voor J. Struys f 23.20 is bestemd, terwijl het overige onder de bemanning der sloep is verdeeld. Schipper J. Don ontving in een schrijven von het Duitsche Consulaat de toezegging, dat hem eerstdaags een verre kijker met toepasselijke inscriptie zal worden geschonken. De regeering heeft haar wetsontwerp tot aanleg van Staatsspoorwegen ingediend. Het omvat de volgende lijnen lste ZwolleAlmelo, 2de DordrechtGo- riuchemTielEist, éde AmersfoortVee- nendaalWageningenNijmegen, 4de Zaan damPurmerendHoorn'Enkhuizen. 5^e StavorenHindeloopenSneekLeeuwarden, 6de NijmegenVenlo langs den linker Maas oever. De ramingkosten beloopen 36 millioen. Uit de Hangsche courant van Saturdag den lsten Augustus 1796: Onder medewerking van 's Hemels Zegen, kunde des vroedmeesters en voorspoedige omstandigheden, gepaard bij de grootste pre sentie van Geest, waarin mijne geliefde wederhelft Jeannette Wardenier zig bevond, verloste zij heden morgen om 8 uuren zeer gelukkig en na korte tusschenpoozingen, voorspoedig van vijf welgeschapen zonen. In vertrouwen dat iniju billijke blijdschap, in deeze zeldzamege- beurtenis door mijue vrienden en bekenden met deelneming zal worden gestaafd, achtte ik mij verplicht henlieden op deezc thans gebrui kelijke wijze daarvan kennisse te geven. A. Smak, Dordrecht, Eerste Plaatsve rvanger wegens den 4 Augustus, 't District Strijen ten Na- Het tweede jaar der tiouale Vergadering. Bataafsche Vrijheid. Een commissionair in effecten te 'sGra- venhage, beschuldigd van valschheid in onder- laatste een kundig geneesheer, wien ze haar volle vertrouwen waardig keurde. Deze raadde haar met hare dochter een reisje te doen, vooral in dat gedeelte van Europa, waar 't klimaat zacht en de natuur schoon is. Mevrouw Stein, hoezeer anders 't reizen niet beminnende, was nu terstond geneigd dit plan ten uitvoer te leggen Zoo spoedig mogelijk on derhield zij er hare dochter over. *Maar, lieve moeder, zullen we alleen reizen?" »Necn kind!" »Wie zal ons vergezellen?" Waarschijnlijk uw oom. die te Zutphen woont." »0, als dat zoo ware, dan zou ik er in toestem men. Gij weet, lieve moeder, dat ik mij niet gaarne tegen uwe wënschen en plannen verzet, maar dat't mij integendeel vreugde verschaft iets te doen, dat u aangenaam kan zijn." nGij weet Dora, dat mijn broeder, die tot heden nimmer heeft kunnen besluiten te huwen, gewoon lijk in dezen tijd des jaars voor eenige maanden op reis gaat. Reeds meermalen heeft hij mij, na uws vaders overlijden, uitgenoodigd hem te verge zellen. 't Zal hem dus nu genoegen doen zoo ik zélve hem voorstel, dat wij samen zijne reisgenoo- ten zullen zijn." Dien gansehen dag was do aanstaande reis 't onderwerp van 't gesprok, zoodat Dora daardoor al eene gewcnschte afleiding vond. Nog dienzelfden dag werd er bericht naar Zut phen afgezonden. handsche geschriften, is door het Hof van Zuid-Holland tot 5 jaren tuchthuisstraf en twee geldboeten van f 50 veroordeeld. In de afgeloopen maand zijn in Fries land weder 96 runderen door de longziekte verloren gegaan, 3 zijn gestorven en 66 afgemaakt in 11 gemeenten, waarvan alleen in Wymbritseradeel 25. Het totaal der gevallen gedurende het eerste halfjaar van 1S75 be draagt 851. In de afgeloopen maand brak de ziekte uit onder 7 beslagen en werden 11 beslagen zond gemaakt. De Minister van oorlog brengt ter kennis van hen die. bij requesten, vrijstelling hebben verzocht van het opkomen onder de wapenen voor de eerlang te houden najaars- oefeningendat de belangen van den dier.st niet toelaten in hun verzoek te. bewilligen. Zij, die wegens ziekte niet op den bepaal den dag onder de wapenen komen, moeten zich na hun herstelling bij hun korps vervoe gen, ten einde gedurende zes weken in den wapenhandel te worden geoefend. Donderdag had te Beesd een treurig onge val plaats. Een 20jarig jongeling begaf zich in den namiddag naar het land tot het verrichten van veldarbeid. De avond viel, doch daar de jongman niet terugkeerde, begaf zich de vader, door zonderlinge bewegingen van zijn hond tot een onheilspellend vermoeden opgewekt, met het (rouwe dier op weg om den achtergeblevene te zoeken. Op den Lingedijk gekomen, scheen de hond door het hout een spoor op te merken naar de Linge. Het dier volgende, zag de ongelukkige vader al spoedig de kleederen van zijn zoon aan een boom hangen, waardoor hij op de gedachten kwam, dat zijn zoon door zwemmen verdronken was. Deze gedachte werd hedenmorgen bevestigd, toen men op de plaats des onheils een onderz.ock instelde. Men vond den ongelukkige op een paar schre den afstands van den oever. Ten gevolge van de thans geëindigde werkstaking der wevers te Briinn, zijn wekelijks ongeveer 1500 stukken minder gefabriceerd, daf is gedurende 5 weken 7500 stukken, ter gezamenlijke waarde van 900.000 fl. De ar beiders derfden 112.500 fl. aan loon. Het Parijzer //Journal Universel" be richt den Duitschers, voor wie zij de Keizers- klok gegoten hebben. //De groote, uit onze ka nonnen gegoten, voor den dom te Keulen be stemde klok," zoo leest men in dat blad, //is voltooid en zal in een der torens haar plaats vinden, waar wij haar, naar wij hopen, op den een of anderen dag zullen komen halen." De heer Caron was blijkbaar ingenomen met 't voorstel zijner zuster, 't Ontbrak hem niet aan middelen en zijn werkkring liet 't gemakkelijk toe, dat hij voor eenige maanden op reis ging- De heer Caron was ongehuwd, zoo als we opmerkten. Hij had den leeftijd van vijftig al even achter den rug. Niemand meene echter, dat hij een' vrouwenhater was. Integendeel! Toen hij vijf en twintig jaar oud was, beminde hij een lief meisje. Niemand scheen gelukkiger dan hij en zijne bekoorlijke ver loofde. De tijd voor 't huwelijk was al bepaald, er werden reeds aanstalten voor 't bruiloftsfeest gemaakt, toen eene treurige gebeurtenis de zoete droomen in damp deed vervliegen. Op eene partij, die op eene fraaie buitenplaats te Velp gegeven werd en waar de heer Caron met zijne beminde Laui-a tot de genoodigden behoorde, vatte 't meisje eene verkoudheid, welke haar den volgenden dag 't bed deed houden en die eene ziekte deed ont staan, aan welke zij binnen tien dagen overleed. Sedert dien tijd besloot hij ongehuwd te blijven. Overigens was de heer Caron een beschaafd man, begaafd met een helder verstand en eene edele ziel. Vroeger had hij kantoorzaken gehad, maar sedert een achttal jaren had hij zich aan den handel onttrokken. Nu was hij wethouder van de stad zijner inwoning en alom geacht en bemind. De heer Caron meldde ziine zuster terstond, dat t hein bijzonder verheugde van 't reisgezelschap zijner geliefde zuster en hare dochter te mogen profiteeren. Hij stelde, dat men over acht dagen Te Parijs heeft zich weder iemand van deJunikolom gestort. De porfier en een agent die argwaan koesterden, waren hein gevolgd maar te laat boven gekomen. Te Zabelsdorf bij Berlijn geraakten voor eeuige dagen twee jongens van 12 tot 15 jaren bij het spelen aan het vechten. Een der jon gens, 5 jaar oud, liep naar huis en liet zijn knikkers in den steek. Toen hij op aanraden zijner moeder die nu terug ging halen, deed een der jongens, Rosenberg geheeten, zijn makkers den voorslag hem te verdrinken-Deze vonden dit goed. Zij grepen hem nu en hiel den hem zoolang in het water tot hij dood was, bonden toen een steen aan het lijk en lieten het in het riet aan den kant van het meer zinken. De 4jarige zuster van het ongelukkige kind zag op een afstand wat er gebeurde en ver telde het aan haar moeder. De jongens zijn gevat. Hoornsche Correspondentie. Vrijdag avond jl. vergaderde alhier dc »Vereeni- ging voor Volksvermaken", ten einde hare aan staande feestviering te hespreken, waartoe, zoo [als ik ii reeds vroeger mededeelde, het 5 jarig bestaan der Vereeniging aanleiding gaf. Was het zeker moeielijk, bij de veelvuldige feesten welke de laatste tijd opleverde, een geschikt feesi voor deze gelegenheid te organisceren, ik mag niet anders zeggen, dan dat het bestuur en de haar toegevoegde commissie, in hare keuze zeer gelukkig was, toen zij voorstelde, hij deze gelegenheid, in eene algorische optocht, te herdenken, 't geen dooi de Vereeniging in dat tijdsbestek van 5 jaren was gedaan. Een daverend applaus van algemeene goedkeuring volgde dan ook. toen de voorzitter der Vereeniging met de hem eigene welbespraakt heid, uiteen zette, hoe eene optocht, verdeeld ii: vijf groepen, en iedere groep voorstellende de feeste lijkheden van een jaar, de commissie als eene zeer geschikte feestviering voorkwam. Was liet nu de wegslepende mededeeling, omtrent de formeering van zulk een optocht, (zooals alleen onze voor zitter van Volksvermaken dat vermag), of was het bewondering voor het idee van zulk een optocht, die gedurende de mededeeling, een ademloozo stilte van 3 a 400 personen wist te bewerken? Ik weet het niet, doch het verwonderde mij geenszins, toen na het gesprokene van den voorzitter, die stilte werd vervangen door een gedruisch, alsof eene aardbeving eensklaps, na vooraf krachten te hebben verzameld, zich in al hare macht deed kennen Genoeg, 't was de betuiging van sympathie, van volkomen goedkeuring van dat denkbeeld, en waar lijk niet onverdiend. Eene optocht, des avonds herhaald bij fakkel licht, is alzoo het voornaamst/' onzer feestviering: matinée's, reunie's, enz., bchooren tot aanvulling: zal het mij mogelijk niet ten volle gelukken uwe lezers een duidelijke voorstelling van die optocht te geven, ik wil toch beproeven zoover mijne pen daartoe in staat is. Zooals ik reeds zeide zou de optocht verdeeld zijn in vijf groepen, terwijl zeer waarschijnlijk twee muziekkorpsen tot opluistering zullen worden ge- engageerd. De samenstelling zal waarschijnlijk zijn Eenige commissarissen van orde te paard. Een escorte militairen. Een heraut. Daarna: reeds zou vertrekken. «God geve, dat de reis mij balsem schenke. Inderdaad heeft mijn voorgevoel mij niet bedrogen, toen ik na afloop onzer verlovingspartij, u mijne vrees meedeelde, van nimmer met Herman geluk kig te zullen zijn." «Kind lief, had ik toen geweten, welk een ver driet u te wachten stond, ik zou u zeker met beteren raad hebben bijgestaan.' Acht dagen later baalde de heer Caron zijne zuster en zijne nicht van A. af en na een dag te Haarlem vertoeld te hebben ging men over Utrecht met de stoomboot den Rijn langs en had men in korten tijd de Nederlandsche grenzen achter den rug. Hoewel Dora doorloopend stil en eenzelvig bleef, scheen de heerlijke natuur der schoone Rijn- streeken eenen weldadigen invloed op haar geschokt gestel uit te oefenen. Bij de eerste de beste badplaats werd halt ge houden en de goede oom wist zijne nicht zooveel ontspanning en genot te verschaffen, dat zij wer- keli|k opgeruimder scheen tc worden. De wed. Stein sloeg echter menigmaal oen' zorgvollen blik op hare dochter. Zij hoopte 't Vieste, ofschoon ze kracht verzamelde om 't ergste te dragen, wat haar treffen kon. Wordt eercolgd.

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1