Nienws- en Advertentieblad. Zaterdag 31 Juli. Jtëi481. Vijftiende Jaargang. 1875. UitgeverS. UILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. De zoon van den Juwelier, gjngcjonöcn. HELDERSGHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT. De prijs der Advertenties' van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. HelderNieuwediepWillemsoordenz., 30 Juli 1875. Uit de ruime inteekening blijkt, dat het voornemen, om het stafmuziekkorps van het 7e regement infanterie naar hier te doen komen, zeer veel bijval vindt, zoodat thans bepaald is dat dit korps zich alhier zal doen hooren van Maandag 23 tot en met Vrijdag 27 Aug. a.s. Op morgen (Zaterdag 31 Juli) ten S.30 ure zal weder de stoomboot Burgemeester Zijlstra van Harlingen vertrekken, tot het doen eener pleiziertoeht naar Texel en hier, om des avonds omstreeks 9 uur te Harlingen te retoumeeren. Den 7 Augustus a. s. zal van hier per stoomschip Prius van Oranjeeen detachement suppletietroepen, sterk 250 man, naar Oost- Indië worden overgevoerd. Volgens een bij het departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. rader stoomschip Bromo den 26n dezer te Port-Saïd aangekomen. Aan boord was alles wel. Reeds 31 oü'icieren, onlangs bij het O.-T. leger benoemd, hebben hun eed in handen van den kommandaut van het koloniaal werfdepot te Harderwijk afgelegd. Maandag 11. zijn niet minder dan f29,000 aan handgelden uitbetaald (ieder man krijgt f300.—.) Men verzoekt ons de plaatsing van het navolgende De Vereeniging ter bevordering van het zeevaartkundig onderwijs", te Amsterdam, hield Zaterdag jl. hare 3e jaarlijksche algeuieene vergadering in het Zeemanshuis aldaar, onder het presidium van den heer L. Janse Bz. Behalve de huishoudelijke werkzaamheden, werd, volgens het streven der Vereeniging, hoofdzakelijk gesproken over hetgeen men noodzakelijk en wenschelijk acht tot verbetering van het onderwijs aan de zeelieden. Algemeen was het gevoelen, dat de jonge zeelieden, die zich voor een stuurmansexamen willen bekwamen, te weinig ontwikkeld zijn, en achtte men voorbereidend onderwijs van het hoogste belang en uitbreiding der bestaande scholen noodzakelijk. Sommige leden wenschlen op nieuw den minister van binnenlandsche zaken eerbiedig tc verzoeken eene rijkscommissie tot examineren van stuurlieden in te stellen, verbetering in het zeevaartkundig onderwijs te brengen, maar bovenal aan te dringen dat het examen der stuurlieden verplichtend worde gesteld, iets wat door bijna alle practici als zeer wenschelijk wordt geacht, doch daar de Vereeniging dit reeds in het jaar 1873 gedaan en de gronden FEUILLETON. DERTIENDE HOOFDSTUK. 20 de bonbgenooten. Het was een boete dag in de maand Augustus. De thermometer teekende 84 graden Fahrenheit." Dc driftigste Parijzcnaar liep met loomen tred langs den weg te slenteren en de dames scholen zorg vuldig weg achter liunne zonneschermen. Twee personen wandelden in druk gesprek met elkander, op eene der kaden langs de Seine. Dit gedeelte van Parijs is zeer schoon. Over de rivier liggen een vijf en twintigtal fraaie bruggen. Op een dezer bruggen hield ons tweetal stand. »Zooals ik zeg. er valt wat te verdienen. Er zijn zaken te doen," sprak de een, die Valmore heette. »Hm. ik denk, dat 't wel niet veel te beteekenen zal hebben." «Indien ge liever geen deel wilt nemen aan mijne onderneming, Francois, dan doe ik de zaak alleen, of ik voorzie mij van een' anderen collega." »Nu, Valmore, je bent wat kort aangebonden. Heb ik me ooit onbetuigd gelaten, heb ik je ooit in den steek gelaten, deins ik ooit voor eenig mid del terug? Waarlijk, als ik me minder hartstoch telijk of opgewonden toon dan komt dit om dat daarvoor ontwikkeld heeft, werd besloten daar toe niet weder over te gdaii. Ook achtte men dit te minder noodzakelijk, omdat door bijna allen die in zake het zeevaartkundig onderwijs door de commissie van enquête over de koop vaardijvloot gehoord ziju, in dien geest gespro keu is. Ten slotte werd door den heer J. M. Hey- brock gesproken over eene nieuwe methode voor de bepaling der breedte op zee en daar voor een paar formulen ter oplossing ontwik keld voorts een elementair bewijs geleverd voor de bepaling van den inhoud van een vat. De Vereeniging, die voornamelijk bestaat uit leeraren in dc zeevaartkunde aan de inrichtin gen in ons land, mocht zich weder verheugen in de aanneming van een lid, den heer J. P. J.Lucardie, onlangs benoemd tot directeur der Zeevaartkundige school te Rotterdam. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat de muilkorven, waarvan honden moeten voorzien zijn, in de gevallen in de wel. op de hondsdolheid vermeld, moeten zijn ingericht naar het model, dat, na de in voering van voormelde wet op 1 September e. k ter secretarie van elke gemeente des Rijks voor ieder te bezichtigen zal zijn en waarvan de beschrijving luidt als volgt: Een enkelvoudige stalen bind omgeeft den hals van den hond. De uiteinden van den band worden, met behulp van een vastzittend of hangend slot, zoo bevestigd, dat afnemen van den korf zonder sleutel of zonder doorsnijding van den band onmogelijk is. Aan weerszijden van het verticale middenvlak en evenwijdig daaraan, zijn aan het nekgedeelte van den band sterke metalen draden vastge klonken, die over het aangezicht van den hond loopeu, den neus tusscben zich opnemen, naar beneden buigen en aan de keclzijde van den band opnieuw zijn vastgeklonken. In dwarsche richting zijn, naar gelang van der. taille van den korf, 3, 4 of meer dergelijke metaaldraden aan gebracht, wier uiteinden eveneens aan den band zijn vastgeklonken. De aldus afgesloten ruimte moet toelaten dat het dier de kaken in den korf kan openen en beletten, dat tanden naar buiten uitsteken. De metaaldraden der korven moeten verbon den worden door uitvijlen der draden en op volgend soldeeren, zoodanig, dat scherpe uit stekende punten worden vermeden. Zij moeten vervaardigd zijn van ijzerdraad. Het is geoorloofd de metaaldraden te bedek ken met een laagje zink, tin, nikkel, zilver, goud of ander voor bedekking geschikt metaal, en den band om den hals en den metaaldraad boven den kop, maar niet de gedeelten voor, om of onder den neus en den.bek, met zachte stof te bekleeden. ons alles in den laatstcn tijd is tegcngeloopen. Maar komaan, laat hooren wat ge. weet." «Luister," hervatte Valmore. «Sedert een dag of tien bevindt zich hier in Parijs een jonkman, die naar den uiter- lijken schijn, tot den aanzienlijken stand behoort. Hij logeert in de Rue de Rivoli. Reeds een paar malen ben ik met hem in gezelschap geweest. Ik heb ontdekt, ilat hij in Nederland te huis behoort. Hij"spreekt gebrekkig Fransch, reden voor mij te meer om niet hem in aanraking tc komen. Ik heb hem te kennen gegeven, dat ik even als hij geen Fransch man ben. Dit scheen hem zeer t e beval len en hij heeft mij geinvitoerd hem heden avond in zijn hotel tc bezoeken, 't welk ik natuurlijk heb aangenomen. Ik wil trachten hem eens te polsen, of t dc inocitc waard is zijne beurs te ledigen om de onze te vullen." «Gij kunt 't dus alleen wel af?" «Mis gezien Francois. Twee merken meer op dan een. Je kent 't spreekwoord toch zeker wel Een steen maalt geen meel. Francois knikte toestemmend. «Om kort te gaan, gij vergezelt mij heden avond. II» zeg hem, dat gij mijn neef zijt en mij onver wachts hebt bezocht, dat ik dus maar even bij hem aanloop om hem niet te leur te stellen. Waar schijnlijk zal hij er dan op aandringen, dat we bij hem blijven. Ik verzet, me er eerst tegen, maar gij stemt toe en de zaak is in orde. We hooren hem uit om later te handelen." «Top! ik neem genoegen ju de zaak. We kunnen Ten gevolge van minder gunstige be richten omtrent den te verwachten uitslag van den oogst, rijzen de graanprijzen in de laatste dagen weder. Men vreest, dat rijzing der brood- prijzeu daarvan ook het gevolg zal zijn. Te Breda begon Zaterdagnacht eensklap: de brandklok te luiden, de torenwachter te bla zen en het klokkespel te spelen. De brand- autoriteiten snelden allen toe, doch zonder noodzaak. Er was iets in het uurwerk gebroken: dit begon daarop te spelen, terwijl, waarschijn lijk door het afgebroken stuk van '1 klokkespel ook de brandklok in beweging was gekomen. De torenwachter had toen in de verwarring maar mede geblazen. Sedert eenige dagen is de nieuwe gouden munt in de wandeling en wordt zij op parti culiere kantoren als betaalmiddel gebruikt Weldra zal dus iedereen de mooie tientjes in bezit kunnen hebben. .Maandag middag werden te Gorinchem, namens den kommandaut van de sedert eenige dagen aldaar liggende stalen kanonneerboot, door den stads-omropper bij bekkenslag alle zoodanige jongelingen opgeroepen, welke bij de Nederlandsclie Marine eene verbindtenis wen- schen aan te gaan, waartoe zij zich aan boord bij genoemden kommandant konden aanmelden. Reeds hebben enkele vrijwilligers dienst genom. Gedurende het voorjaar van 1874 zijn in de provincie Noordholland door de Huizer vissehers 26,425 en in het najaar 3240 tal haring gevangen, legen rcspectivelijk 19,110 en 230 tal in 1873. De voorjaarsharing bracht op fl,45, de najaarsharing f4,45 per tal van 200 stuks. Aan den afslag te Mounikendam werden 610 last of 6,105.776 stuks verkocht voor f45,878, tegen 915 last voor f 4300 in 1873. Te Raiisdorp bedroeg de prijs van de haring f 4.50 u f5.— het tal van 200 stuks. Te Amsterdam werden 5000 manden met steur- hariug verkocht voor f2.50 per mand van 200 stuks. De hoeveelheid bokking, aldaar uit Monnikendam ter markt gebracht, bedroeg 40,000 manden van 200 stuks, die voor f 1.70 per mand verhandeld werden. De botvangsl leverde den Huizer visschers 1,001.000 stuks op, die f 3.70 per 100 op brachten voorts werden aldaar 3400 mandjes garnalen voor 15 cents per mandje verkocht. Voor de oestervisschcrij werden gebezigd 30 schuiten uit Texel, elk bemand met 2 koppen. De vangst wordt op 24,000 stuks geschat, die voor f 40 de 1000 zijn verkocht. Uit de oude bewaarplaats alhier werden afgeleverd 150,000 middelbare en 50,000 groote oesters, tegen resp. f44 en f50 per 1000, uit de nieuwe bewaarplaats 14,000 middelbare, tegen 1'40 per 1000. in geen geval iets verliezen." De beide personen gingen, na deze afspraak ge maakt te hebben, de Seine-brug verder over, ver volgden nog een eind weegs de kade en sloegen toen eene der straten in om samen in een der koffiehuizen een glas wijn te drinken op den goeden afloop hunner affaire, zoo als ze 't noemden. Wij willen onze lezers eenigszins nader met deze beide personen bekend maken. Geen van beiden behoorde in Frankrijk to buis. Beiden waren in de provincie Overijssel geboren, maar door wangedrag waren ze genoodzaakt, hoe wel tot fatsoenlijke familiën beboorende, 't land te verlaten. Ze waren naar Parijs getogen, hadden daar een' valschen naam aangenomen en zochten nu langs allerlei slinkschc wegen en door kwade praktijken ten koste van anderen op royale wijze te leven, 't Viel geen van beiden moeielijk zich 't voorkomen van deftigheid te geven en 't was hun steeds bij uitnemendheid gelukt uit de handen der politie te blijven. Toen dc Notrc Dame acht slagen in 't rond deed galmen, stapten Valmore en Frangois op. sloe gen den weg in naar de Rue de Rivoli en stonden weldra voor Herman's logement. Valmore deed zich aandienen en werd terstond met Francois bij Lindeman toegelaten. Lindeman wilde echter in geen geval zijne gasten eer laten vertrekken. 't Kostte hem dan ook niet veel inspanning hen bewegen den avond gezamenlijk bij hem tc De opbrengst der wiermaaierij te Texel be droeg ongeveer 200,000 KG geldende f 5 liet pak van 100 KG.; voorts werden 300,000 Kü. wier opgeviseht, die eene gemiddelde waarde hadden van f3 per 100 KG. Op morgen zullen de militiens der lichting 1872, die voor een maand bij de verschillende regimenten infanterie onder de wapenen zijn opgekomen, in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Den 19° November 1832 werd op koning Lodewijk Filips, terwijl hij te paard den quai d'Oraay passeerde, een pistoolschot gelost. Da delijk en onvermoeid was alles in dc weerom den dader op te sporen, maar men tastte ge durig mis. Onderscheidene personen werden in hechtenis genomen, doch moesten wegens ge- hrek aan voldoende bewijzen weder op vrije voeten worden gesteld, en tot heden was de misdadiger in liet duister gebleven. Nu echter is dezer dagen te Graud-Montrougc een man van 85 jaren overleden, die op zijn sterfbed bekend heeft dat hij de pleger van dien moord aanslag geweest is. Drieënveertig jaren dus heeft hij met het zwaard der justitie boven het hoofd geleefd, doch er zich altijd aan weten te onttrekken. De Oostenrijksche bark Blandinako mende van Akyab, landde tc St. Helena 9 personen, opgeviseht in open zee. Deze maakten deel uit der bemanning van het schip Sluarl Ha/inemann, van Bombay naar Livcrpool en hetwelk den 14u April onderst boven sloeg. Acht en dertig personen kwamen hierbij om. De geredden leefden dértien dagen van zes cu- cosnoten en van het vleesch van een aap. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van bet herhaald geschrijf, over dc op te richten bewaarschool of bewaarscholen, roeide ik mij opgewekt, om dat geschrijf nog met ■en artikeltje te vermeerderen. In genoemd schrijven, misten we, zooals dat meestal 't geval is, gebrek aan waardeering: als het wat kan helpen zou ik partijen wel willen herinneren, aan het, ook hen bekende woord«Gij die een ander leert, leert gij u zelve niet." Doch ter zake: In de circulaire onlangs in deze gemeente verspreid, leest men: «Ilier en daar worden in de gemeenten, een paar kleine bewaar schooltjes voor protestantsche kinderen govonden.' iz. Wat is hiervan? Dat hier in de gemeente minstens twee inrichtingen bestaan, op vrij ruime schaal aangelegd, en waar wel degelijk rekening schijnt gehouden te worden met de eischen welke men van ien goede bewaarschool mag vorderen; terwijl bet ;etal' kinderen onlangs publiek gemaakt pm. 400 is, welke van die beide inrichtingen passeeren. «Na zulk con warmen dag zal een goed glas wijn ons verfrisschen," zei Herman terwijl hij een' flesch ontkurkte en inschonk. «Hoe is uw naam?" vroeg Valmore aan Lindeman «Mijn ware naam is Lindeman, maar ziet ge, ik ben door mijne ouders in eene onaangename liefdehistorie, gewikkeld. Zij •syenschen, dal ik tegen mijn' zin zal huwen en daarom heb ik hun verla ten en hier cen: anderen naam aangenomen: ik heet Marcel." «Uitmuntend! ik heet Valmore en mijn neef Franpois." «Als gij 't goedvindt, zullen wij de Hollandsche taal spreken," zei Franpois, ik druk mijne gedach ten in die taal betei uit. «Volkomen naar mijn zin," gaf Lindeman ten antwoord. liet drietal liet zich den wijn overheerlijk sma ken. Lindeman werd steeds spraakzamer en de beide bondgenooten steeds opmerkzamer. «Maar drinkt dan toch, Valmore en Franpois, of smaakt de wijn u niet, dan zal ik nog lijneren ontbieden." «Uw wijn smaakt overheerlijk.' «Denkt ge dan, dat ik dwaas genoeg zou zijn mij met eene mindere soort te behelpenIk heb ;eld genoeg, zie eeus hier, heeren Dit zeggende haalde Herman "t kistje met ju- vveelen te voorschijn, ontsloot 't en toonde den schitterenden scliai. gebruik maken. Wisten de onderteekenaars niet. wat dien aangaande in dc gemeente bestond, of l werd gedaan Van sommige hunner zou men dit i kunnen aannemen, doch dan blijlt het altijd jam- mer. dat men zich niet beter op de hoogte heeft gesteld. Van andere onderteokenaars kan men moeielijk veronderstellen, dat zij niet op de hoogte zijn, in zake bewaarscholen te dezer plaatse. Toch doet men, als of men van niets weet, en men spreekt, «van een paar kleine bewaarschooltjes.' Is dit nu geen aanstoot geven? Moet men zich daar niet over ergeren Verder leest men in bedoelde circulaire: -Mogen Protestantsche ouders hunne kinderen door Rome «laten verzorgen?" Zullen ook onze Katholieken plaatsgenooten zich niet ergeren aan deze uitdrukking Waarom geen ander woord gekozen dat in deze zaak m. i. zoo voor de hand lag? Men spreekt, dat de heer Brinkman niet in dien humanen en verdraagzamen geest werkzaam is als zijn voorganger, de heer van Buchem; in hoeverre dit waarheid is, weet ik niet; doch laten de Pro testanten hunnerzijds dan geen aanstoot en reden geven tot ergernis, maar zoolang en zooveel mogelijk dc geest van verdraagzaamheid bewaren en aan- kweeken, welke geest hier ter plaatse zoo schoon was vertegenwoordigd. Ook de schrijvers van het ingezonden stukje in het Vliegend Blaadje maken zich mede schuldig aan inhumaniteit, en te weinig waardeering van anderen. Na dat die «Protestantsche" inzenders van 't stukje or met recht op hadden gewezen, dat hier in de gemeente wel degelijk Protestantsche bewaar scholen bestaan, gaat men partij mot gelijke munt betalenen de op ie richten school wordt reeds bij verstek veroordeeld. Ook hier is de toepassing wat anderen doen deugt niet. Wanneer zal de dag aanbreken, dai men elkanders bedoelingen wat beter waardeert en 't goede van elkander wat beter opmerkt? Wij denken hier on willekeurig aan een woord der ouden «Wachtei wat is er van den nacht? enz." Wat hadden velen gewenscht, in zake dc oprich ting van bewaarscholen Dat men niet niet e.-n kerkelijke kleur voor den dag was gekomen. Bewaarscholen op kerkelijk gebied zijn bier vrij goed vertegenwoordigd. Behalve de ruimo en goed ingerichte bewaarschool der Katholieken, zijn er »de kleine bewaarschooltjes," niet medegerekend min stens 4 Protestantsche bewaarscholen. Men had om meer dan eene rede een of moer ulgemeene bewaarscholen moeten oprichten: men had ter vestiging en ter instandhouding dier scholen, meer steun kunnen vinden in en mogelijk ook nog wel buiten de gemeenteen had daardoor geen mensch geërgerd en de circulaire had overal kun nen verspreid worden, bij Modern en Orthodox, Katholiek e-n Israëliet, gelijk dit elders, in dergelijke zaak ook werd gedaan. Wij willen de onderteekenaars der circulaire ernstig hebben opgewekt, om de zaak nog deze wen ding te geven als in dit schrijven wordt gewenscht, namenlijk de stichting van een of meer algemoonc bewaarscholen. Met de opname dezer regelen zal u verplichten, UEd. Dw. Dienaar, EBBULUS. Besluiten, Benoemingen, enz. Bij beschikking van den Min. van Marino van don 2G dezer, is aan den machinist der lekl, in liet vaste korps II. Prins toegekend de gouden medaille «Wel, wat zegt ge er van?" Frangois wierp een' begeerigen blik op de bril- lanton. »'t Eenige bezwaar is om ze tegen de juiste waarde van de hand te doen." «Dat. is volstrekt geen bezwaar, mijnbeer Marcel," antwoordde Valmore. «Mijn neef zou u daarbij van goeden dienst kunnen zijn. Hij beeft kennis van juweelen en wellicht «'t Is waar," viel Frangois hem in de reden, «maar ik hoop over een paar dagen weer te ver trekken, dus hoe gaarne ik uwen vriend ook van dienst zou willen zijn, zoo geloof ik niet, dat de tijd mij zulks zal veroorloven." «Gij zoudt mij echter zeer verplichten, indien ge, al is onze kennismaking nog zoo jong, 'leze brillanten voor mij te gelde wildot maken. Ik zal er u natuurlijk gaarne voor beloonen." «Het kan mij," sprak Francois, niet dan hoogst aangenaam zijn, dat gij mij met uw vertrouwen wilt vereeren. En dar zegt veel, want niet ieder een heeft kennis van juweelen. Wannee: ik echter deze commissie voor u verricht, dan dring ik er op aan, «lat ge me vergezelt." «Daar kunt ge staat op maken. Ik zal u mor gen ochtend te elf ure wachten «-n ge zult onder vinden, dat ik geen' dienst om niet. verg. Word! vervolgd.

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1